Burgemeester sprak weer Nieuwjaarsrede uit de nieuwe leidsche courant MAANDAG 24 JANUARI 1955 Vele problemen stezke prikkel „Groot is de taak, maar groot is ook de toewijding van allen" BURGEMEESTER JHR MR F. H. VAN KINSCHOT heeft hecenmidcag. in de eerste raadsvergadering in het jaar 1955. de traditionele Nieuw jaarsrede uitgesproken. Allereerst bood de voorzitter van de raad de leden en hun gezinr.en de beste wensen voor het nieuwbegonnen jcrar aan. Het afgelopen jaar heeft de raad, aldus spr., niet onberoerd gelaten. Vier leden, die er vorig jaar nog deel van uitmaak ten, zien wij thans niet meer in ons mid den. Ernstig werd de raad getroffen door het overlijden van de heer A. Knetsch, die de belangen van onze gemeente zo trouw heeft gediend. Reeds in het begin van het jaar had mevr. Goudswaard zich genoodzaakt gezien, haar zetel beschik baar te stellen. Aan het einde van 1954 namen de heren Van der Hoeven en Van Stralen ontslag in verband met hun ver trek naar elders. De heer Portheine ver vulde de vacature-mevrouw Goudswaard en de heer Ravestein bezette de zetel, die door het overlijden van de heer Knetsch was opengevallen. Veemarkt In 1954 werd de raad 16 maal in ver gadering bijeen geroepen. Verschillende malen moest beraadslaagd en besloten worden omtrent punten van groot belang. Van de meeste betekenis is wel het besluit tot het bouwen van een nieuwe vèemarkt met alles wat daarmede' ver bonden is. Het marktwezen is voor Lei den op zichzelf al van gewicht, zodat een goed geoutilleerd marktterrein reeds de aandacht ten volle waard is. Daar komt nog bij, dat de aanleg van de markt gepaard zal gaan met het maken van de daarvoor noodzakelijke met de zorg voor de gemeentelijke plantsoenen, waaruit dus de huidige af deling plantsoenen is ontstaan. Bij deze gelegenheid werd het boekje „Van bol werk tot speelweide" uitgegeven. Nog een jubileum verbindingswegen, zoals de wegen over het Schuttersveld, de weg door „Noord" en de bruggen over de Haarlemmervaart en de Zijl, die ook uit anderen hoofde van groot belang zijn voor de gemeente. Van niet minder betekenis is het feit. dat verplaatsing van de markt de gele genheid opent om ook het verkeer in de binnenstad letterlijk en figuurlijk ln nieuwe banen tc leiden. Personeel Benoeming en ontslag van personeel vroeg vele malen de aandacht van de raad. In de vacature van directeur van De Lakenhal werd definitief voorzien door de benoeming van de heer J. N. van Wessem. Aan mej. J. L. van Hoorn werd ontslag verleend als directrice van de H.B.S. voor meisjes; in haar plaats werd mej. H. van der Vliet benoemd. De heer H. Vriend verkreeg ontslag als gemeen telijk inspecteur van het onderwijs in de vacature werd voorzien door de benoe ming van de heer B. Swanenburg. Het grote aantal benoemings- en ont slagbesluiten hangt zeer zeker samen met de situatie op de arbeidsmarkt. Ter gele genheid van de vorige jaarwisseling kon spr. gewag maken van een duidelijk ge bleken verbetering van het algemene beeld van de arbeidsmarkt, alsmede, dat een zeker optimisme ten aanzien van de ontwikkeling in 1954 gewettigd waa. In dit opzicht zijn we niet bedrogen uitgekomen, aldus spreker. Was er de vorige keer reden tot tevredenheid, om dat vraag en antwoord meer en meer in evenwicht kwamen, thans moet worden geconstateerd, dat de schaal naar de andere kant is doorgeslagen, hetgeen evenzeer problemen schept. Men denke slechts aan de moeilijk of niet vervulbare vacatures in diverse tak ken van dienst, waardoor de gemeente lijke activiteit geremd wordt, maar even zeer aan de beperking van b.v. de bouw activiteit. Woningbouw Dit laatste aspect heeft onmiskenbaar zijn weerslag gehad op de woningbouw, die in het afgelopen jaar minder opzien barend geweest dan in het daaraan voor afgaande jaar. Mede als gevolg hiervan bljjft de wo ningnood evenals dit trouwens ln alle grotere gemeenten het geval is een nijpend probleem. Niettemin kan worden vermeld, dat ver schillende bouwplannen zijn aangepakt. Een belangwekkend project vormt o. torenflat met tien lagen in de Rodenbur gerpolder. Deze flat zal een plaats krijgen in de onmiddellijke nabijheid van het recr< park Roomburg, waarvan de opening plaats had ln het afgelopen Jaar. Op de zelfde dag vierde de gemeente feest, om dat 75 jaar geleden bij gemeentewerken voor het eerst iemand speciaal werd be- Een andere dienst beleefde ?n feestelijk Jaar, namelijk de reinigings- a ontsmettingsdienst. Het feestelijke as niet zozeer gelegen in het gereed komen van de verbouwingen en uitbrei dingen, maar vanzelfsprekend had spr. oog op de herdenking van het veer tig-Jarig bestaan. Ook dit ging gepaard de uitgave van een boek. namelijk „De strijd tegen vuil en afval". Weer een andere dienst werd geheel gereorganiseerd; spr. doelde op de volks- credietbank. Op 22 Maart besloot de raad het kantoor van de gemeente-ontvanger de volkscredietbank samen te voegen de dienst voor kasbeheer en crediet- en. In de vergadering van 20 Decem ber vond de definitieve regeling plaats, waarbij tevens de bank van lening werd opgeheven. Industrie De industrialisatie had een bevredigend verloop; om een zo juist mogelijk inzicht te verkrijgen in de te verwachten ont wikkeling. werd aan het E.T.I. opdracht verleend een rapport ter zake in te Verschillende besluiten tot verkoop van industrieterrein passeerden de raad. Het gereed komen van de Vijf Mei-brug over de Trekvllet opent de mogelijkheid om ook de daar gelegen industrieterreinen volledig te ontsluiten. De opening van deze brug zal er tevens toe bijdragen, de steeds groeiende bebouwing in Zuid- West een minder geïsoleerde ligging te geven. Onderwijs Onder de vele benoemingen, die spr. reeds memoreerde, waren er niet wei nige, die betrekking hadden op het on derwijs; doch ook in ander opzicht vroeg het onderwijs verschillende malen de aandacht. Men denke slechts aan de scholenbouw. Verschillende scholen kwa men in het afgelopen jaar gereed, terwijl van andere de bouw gestadig vorderde; verwacht kan worden, dat dit jaar een record aantal gebouwen voor het open baar en bijzonder ónderwijs gereed zul len komen. Het nijverheids-onderwijs kent een periode van grote bloei; het aantal leer lingen overschrijdt het landelijk gemid delde aanmerkelijk. De raad opende de weg naar de oprich ting van een Christeljjké Nijverheids school voor jongens. Een in het voorjaar in De Lakenhal gehouden tentoonstelling van teken- en boetseerwerk van de schooljeugd trok ruim 400 bezoekers. In de culturele sector kan voorts wor den gewezen op de tentoonstelling van beeldende kunst, die, gehouden op de Burcht, gelegenheid schonk voor bezin ning en vergelijking van de moderne kunst met de meer klassieke. Een verge lijking, die ook het jubilerende Resi dentie-Orkest de Leidenaars bood in zijn jubileum-uitvoering. ?uwe. per 1 Septemberr Inge voerde, leerplan voor de openbare lagere scholen toont eveneens, dat het goede uit e nieuwe methoderi zj,ch laat verbinden iet het beste van het oude. Ter bevordering van de kunst en van e aesthetischc vorming van de ingezete en besloot de raad. dat voor elk open baar gebouw een bedrag van 1J4 pet van de bouwsom mag worden besteed voor Gezondheid De gezondheidstoestand van de bevol king mag goed genoemd worden. Het be volkingsonderzoek op t.b.c. werd in het voorjaar voltooid; de opkomst was zeer bevredigend, wat voor een belangrijk deel te danken Is aan de vele vrijwillige medewerkers. Het aantal opgespoorde ge vallen van lijders aan t.b.c. was ongevee: gelijk aan het gemiddelde van het gehele district. Een eind December 1953 plotse ling opgekomen diphterie-golfje kon door directe massale inenting van kinde voor het grootste deel met medewer king van de scholen, snel worden over- De pokken-epidemie van Fe bruari heeft ln Leiden practisch geen moeilijkheden opgeleverd. De paratyphu: epidemie te Katwijk van September gaf ook in Leiden aanleiding tot enige be- ifnettingsgevallen. Snel genomen maat regelen deden erger voorkomen. Vermelding verdient het oprichten var m bedrijfsgeneeskundige dienst voo: Leiden; het initiatief hiertoe werd door de Sociale Raad genomen. Ook de door deze raad ingestelde commissie oudeliedenvraagstuk was actief. Het rap port „Verzorging en verpleging va: jaarden" kwam gereed, terwijl de schijning van het rapport „Tijdbesteding bejaarden" voor de deur staat. vegvervoer de scheepvaart aandoet. De 1 vangsten wegens haven- en oruggeld ■ndervonden hiervan de weerslag. Mei en verder teruglopen moe: rexemng worden gehouden. De Waagdienst bied', he'. gewone beeld. Voor de markten was het een gunstig ar. Dc aanvoer op de veemarkt steeg ct ruim 7li. mede dank zij de aange brachte verlichting en de reeds eerder t hrachte verbetering vaa de accom modatie. Bedrijven Hot aantal slachtingen op het openbaar achthuis blijft zich in stijgende lijn be wegen. evenals de hoeveelheid ingevoerd hoewel de cijfers gedrukt werden als gevolg van dc moeilijkheden, die zich 'j een vleeswarenfabnek in onze g«- eente hebben voorgedaan. De hoeveelheid afgegeven gas steeg met ongeveer 18%. mede dank zij de uitbrei ding van het gebied door de aansluiting van Alphen aan den Rijn, Hillegom en Lisse. De afname van kraakgas. hetwelk oor he: eerst gedurende een vol Jaar eschiedde. is aanzienlijk toegenomen. De hoeveelheid afgeleverde electricl- teit steeg, zonder dat er nieuwe gebieden zyn bijgekomen, met bijna 10%. Zoals hekend is dc uitbreiding van de elec- trische centrale nagenoeg gereed geko men en zal de officiële ingebruikstelling op 10 Maart as. plaats vinden. Ook he'. door de LD.M. geregistreerde waterverbruik is opnieuw gestegen. Om dat verdere stijging mag worden ver wacht, werden maatregelen tot verho ging van de capaciteit van de waterwin plaats genomen. Verdere maatregelen tot veiligstelling van de watervoorziening zijn in studie. Veiligheid Omtrent de politie valt weinig te ver melden; dit wil zeggen, dat er zich wei nig bijzondere gebeurtenissen hebben voorgedaan. De onvoldoende sterkte het politiecorps en de stappen om verbetering daarvan te geraken, zijn de raad genoegzaam bekend, aldus spr. Het toenemende verkeer gaat steeds grotere eisen steilen; het aantal verkeersonge lukken is tamelijk sterk gestegen, on danks maatregelen tot verhoging van d« verkeersveiligheid. De brandweer legde de haar kenmer kende activiteit aan de dag. De in d< Agenda van Leiden Maandag De Doelen. 8 uur; Leidse amateur-foto grafenvereniging. onderwerp: Textiel. Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling. Muiterij op de Caine- door Her- an Wouk. Burcht, half 8: Vebo-familie-avond. uit reiking ereprijzen. •schoten. Hervormde kerk. Hervormde Jeugdraad. Utrechts Motetgezelschap, oude cn nieuwe kerk muziek. Dinsdag Station. 11 uur: Intocht reünisten V.V. S.L.. Pieterskerk. 2.45 uur: opening elfde lustrum door praeses mej. E. M van Eek: clubgebouw Rapenburg, half 5—7 uur: ■ceotie; Stadsgehoorzaal, half 9: diner Schouwburg. 8 uur: abonnementsvoor stelling. Muiterij op de Caine. door Her- an Wouk. Kamerlingh Onnes-laboratorium. 8 uur: en O., cursus „Temperatuur en tem- peratuurmeting". Liberty. 8 uur: Federatie van sigaren winkeliers. bespreking winstmarge en Vaderdag, vertoning van films. Cantine H.C.W.. 7 uur; opening school- damtournooi. Turk, 8 uur: Ned. Reisvereniging. kleu renfilm „Portugal tuin van Europa". Woensdag Stadsgehoorzaal, 13 uur: VVSL, ontbijt et uitreiking lustrum-almanak; half 4: >ncert Ned. Studenten-Orkest ten bate in het Ned. Studenten-sanatorium. De Doelen, half 1, lunch Nijverheid en Handel, dr Ph. J. Idenburg over de maat schappelijke positie van de intellectuelen. Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. en .-cursus „Amerika, van kolonie tot wereldmacht" door prof. dr J. Presser Gebouw „Prediker", 8 uur: officiële opening gemoderniseerde grote zaal Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars, jaarver gadering. Gulden Vlies. 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde, uitreiking prijzen Kerst- Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur A. A. Trouwborst over de Kikuyu (Afrika). Tentoonstellingen Lakenhal. 10—4 uur: herdenkingsexpo sitie Betje Wolff en Aagje Deken (tot 15 Februari). Boerhaavezalen, 912 en 25 uur: ten toonstelling „Nederland maakt het" (Ned. Fabrikaat), tot 28 Januari en van 1 tot en met 4 Februari, voor scholen en ver enigingen. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Vrachtauto dook het water in Een vrachtauto van de graanhandel G. van der Bijl Azn uit Koudekerk aan den Rijn reed vanmorgen op het Utrechtse Veer, toen de motor het plotseling opgaf. De chauffeur parkeerde de wagen ter plaatse, maar verzuimde vermoedelijk om de handrem aan te trekken of de versnel- lingshandle uit de vrije positie te halen. Hij liep de garage van de firma De Jong binnen om een monteur te zoeken. Weer buiten gekomen, trof hij zijn auto aan, zoals de foto hem laat zien. Een bok van de motoren- fabriek G. den Heeten en Co heeft het voertuig uit zijn benarde positie bevrijd. Foto N. van der Horst loop der jaren verbeterde outillage be wees in voorkomende gevallen belang rijke diensten. De preventieve werkzaam heden werden met kracht voortgezet. De B B. had een goed jaar. Door een krachtige wervingsactie steeg de bezet tingsgraad der organisatie aanzienlijk. Dank zij voldoende materiaal kon op be-' vredigende wijze geoefend worden- Blijvende en daadwerkelijke belang stelling van gemeentebestuur en gemeen tenaren is echter nog geboden. Hoog bezoek Ondersteunden Het aantal ondersteunden door de dienst voor sociale zaken onderging nig verandering; wel werden de stt len in verband met de verhoging huren en kosten van levensonderhoud verhoogd Het aantal tewerkgcstelden in de gemeentelijke werkplaats kon worden uitgebreid in verband met he bruik nemen van het gebouw aan de Mare. Aangezien besloten werd, gelden beschikbaar te stellen voor verbouwing en uitbreiding van de werkplaats, kan verdere 9tijging van het aantal tewerk- gestelden worden verwacht Ook de gebouwen van ..Endezee9t* werden niet vergeten. Twee pavilji ondergingen een belangrijke restaur, terwijl ook op andere wijze het peil de verzorging der patiënten werd hoogd. Ook aan de zorg voor het plegend personeel werd ruime aandacht geschonken. Mede hierdoor was het kort aan personeel niet zo ernstig, als andere psychiatrische inrichtingen hei De havendienst ondervindt de gevolgen van een toenemende concurrentie, die he» merk, aldus de raadsvoorzitter. Juist het Intussen zal het jaar 1954 voor Leiden in de herinnering blijven voortleven als h e t jaar van het Koninklijk bezoek Met hoeveel voldoening kunnen wij op 20 en 21 Mei 1954 terugzien! Het zijn onverge telijke dagen geworden. Het Vorstelijk bezoek was tevens de stoot om nieuwe stappen Ie zetten op de weg tooiing van het stadhuis. :t vreugde kan ook worden geme ierd de verfraaiing van het stadhui dc plaatsing van het door H.M. de Koningin geschonken beeldje binnenplaats. De onthulling van dit fraaie beeldje door H.K.H. Prinses Wilhelmlna aan dit heuglijke feit des te groter glans. Problemen genoeg Wanneer ik met deze -herinneringen het overzicht over 1954 afsluit, aldus de bur gemeester. dienen we ons thans te rich ten op het nieuwbegonnen jaar. Wat het brengen zal, weten we niet. Dat er veel op het programma staat, is zeker. Problemen zijn er genoeg. Problemen, rond de gemeenten in het algemeen: men denke aan het getob rond de financiële verhouding Rijkgemeenten en daar mede annex de financiële zelfstandigheid der gemeenten, de bestuursvorm van de grote gemeenten en de decentralisatie Dit alles bewijst, dat de gemeenten nog in het brandpunt der belangstelling staan. Dit is op zichzelf reeds een moedgevend verschijnsel. Maar ook zijn er vele problemen voor onze eigen gemeente Ik denk, aldus spr.. in dc eerste plaats aan het steeds knel lendér wordende keurslijf der gemeente grenzen, welk keurslijf meer en meei rem betekent voor een harmonische wikkeling der gemeente; ik denk aar vekreersprobleem, dat een benauwing van binnenuit betekent; ik denk aan dc sanering van dc binnenstad, op welk ter rein de eerste wankele schreden zijn ge zet; enz. Met kracht Vrijwilligers werken 25 jaar in Hooglandse kerk Herdenking tijdens kerkdienst en in consistorie GISTEREN HEEFT HET vrijwilligerscorps van de Leidse Hervormde Gemeente herdacht, dat het 25 jaar geleden begon met de bediening van de Hooglandse kerk. Tijdens de morgendienst heeft ds D. J. Vossers met een kort woord bij dit jubileum stilgestaan cn na de dienst had in de consistorie van de kerk een jubileumsamenkomst plaats, waarbij verschei dene afgevaardigden het woord voerden. Ds Vossers herinnerde er aan, dat het vrijwilligerscorps zijn diensten in de kerl.cn begon te verrichten toen de Her- mde Gemeente W.G.J.-conferentie op Oud-Poelgeest Onder het thema „Het koninkrijk Gods i onze wereld" hield dit weekend een vijftigtal leden van de werkgemeenschap van Gereformeerde Jongeren (kern West) een conferentie op kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest. Wegens ziekte van mr Kist hield de heer Hoekstra een korte inleiding ovej „het houden van een meditatie". Zon dagmorgen woonden de conferentiegan gers de kerkdienst bij in de Geref. kerk te Oogstgeest, waar ds Eringa voorging. Middags wisselde men van gedachten aar aanleiding van een Bijbelgedeelte. Aanvankelijk zou ds G. Toornvliet als :or van de conferentie optreden, de leiding achtte het niet verant woord hem, nu hij Juist van een ziekte genezen was. na een drukke Zondag in Oud-Poelgeest te doen optreden. Onder ling heeft men de conferentie toen met een liturgische dienst besloten. Tarieven voor A.Z. en Jelgersma-kliniek De minister van O. K. en W. heeft on langs de tarieven voor verpleging van patiënten in het Academisch Ziekenhuis Leiden en ln de Jelgersma-kliniek te Oegstgeest verhoogd. Voor het A.Z. gelden thans de volgende tarieven: voor op zalen verpleegde patiënten f 11 per verpleegdag; klasse 2a 0, klasse 2 f 14,60 en klasse 1 f 17,60, exclusief bijzondere kosten. Voor de Jelgersma-kliniek: klasse 1 (naar gelang van de kamer) f 16,25 f 18.50 per dag. klasse 2a f 14,25, klasse 2b f 12,25, klasse 2c f 14, klasse 3b f 12,25, klasse 3a f 9,65. rijkheden te kampen had. Aanvankelijk waren er wel bezwaren tegen het sy steem van vrijwillige arbeid, wellicht omdat men vreesde, dat het enthousias me van de beginners spoedig zou ver minderen, maar toen in het Javalokaal in de Kooi het corps eenmaal function- neerde, zijn de kerken successievelijk gevolgd. Een woord van waardering in het midden van de Gemeente past hier vandaag, aldus de predikant. Niet alleen omdat de werkzaamheden van het corps een financiële tegemoetkoming voor de kerkvoogdij betekenen, maar ook omdat een deel van de Gemeente in dit werk een belangrijke bijdrage levert aan het kerkelijke leven De Leidse Gemeente heeft een goede en trouwe kern en tot die kern behoren ook de vrijwilligers. Ds Vossers hoopte, dat er steeds mannen en vrouwen bo ven de twintig jaar gevonden mogen worden om de gelederen van het corps op peil te houden. Band In. de consistorie sprak eerst de voor zitter van het corps, de heer B. de Kier. Hij zei, met dankbaarheid op de achter liggende periode te kunnen zien. Het werk brengt wel eens moeilijkheden met zich, maar er is tussen de vrijwilligers onderling en met de Gemeente een band gevormd, waarvan wij de zegen als groep en persoonlijk mogen ondervinden. Een speciaal woord van gelukwens richt te de heer De Kier tot hen, die 25 Jaar als vrijwilliger in de Hooglandse kerk dienst doen. Hij dankte hen voor hun getrouwheid. Namens de centrale kerkvoogdij voer de de heer J. Stigt'er het woord. Hij zei, dat in de kerk de eredienst plaats heeft en dat daardoor alles wat in de kerk ge beurt, belangrijk wordt. De kerkvoogdij kan haar .taak om dc kerkdiensten voor te bereiden en ordelijk te doen verlopen niet meer doen, als zij niet verzekerd is van de zorg van velen. Vroeger werd aan de „kerkdiena ren" een kleine vergoeding gegeven, die van de Gemeente toch wel be langrijke bedragen vorderde. Toen het corps van vrijwilligers zijn wérk begon, werd éven dovirtg van het geestdriftvuur na korte of langere tijd gevreesd met de daaraan verbon den' herinvoering van het instituut der kerkdienaren. Het tegendeel is echter gebleken. Zo zijn de belangen van de kerkvoogdij gediend, maar daarnaast gaat er van een actief deel- aan het kerkelijk leven een binding uit, die van groot belang is voor onze trouw. Als wij met elkander de eredienst in stand houden, dan ls ook het werk van de vrijwilliger dc vervuiling van een taak. die wij uit dankbaarheid van God hebben aanvaard Dat deze arbeid ge- lligheld. maakt hem al- schiedt l«6n ma; Gelool Ds Vossers verklaarde met veel harte lijkheid en waardering tegenover het vrijwilligerscorps te staan. Als oud-voor zitter sprak de heer E. J. de Geus en namens de jubilerende vrijwilligers de heer M. L. C. de Geus, die beklemtoonde, dat het werk van de vrijwilligers ook een kwestie van geloof is. Als dat er is. is volharding mogelijk. De vrees van het begin was ongegrond, want dat geloof is er geweest. Nadat oud-koster H. W. Ranselaar nog een kort woord van herinnering had gesproken, dankte de heer De Kier de Woensdagavond 8 uur opent ds stichting „Prediker" haar ver nieuwde zaal in het gebouw aan de Janvossentteeg. Deze grondige vernieuwing, waarover w(j reeds schreven, is voor wel tachtig pro cent door eigen mensen tot stand gekomen, die er vele uren aan vrjje tijd aan besteed hebben. Het frappante resultaat toont de foto voldoende: een zaal voor driehon derd mensen, die aan de moderne eisen voldoet en nu met recht kan wedijveren met de andere zalen to dc stad. Belangrijk is het vaste toneel, aan welks afwerking men binnen afzienbare tijd de laatste hand hoopt te leggen. Rechts zijn twee grote deuren, die toegang geven tot de oude zaal 7; deze zal als foyer worden ingericht. (Foto N. van der Horst). Hervormde kerkvoogdij Tot lid van de centrale kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente werd be noemd de heer A. H. van Vliel. sprekers voor hun geuite waardering. In zijn slotwoord tel hij, aansluitende aan de prediking van deze morgen, dat het niet belangrijk ls, wéér men werkt en bidt, maar voor wie men werkt en aan wie men bidt. En deze „Wie" is de Heer der Kerk. Na afloop ging koster Zaalberg met een sigaartje rond en zijn vrouw met kof fie. wat in een koude omgeving als die van de Hooglandse Kerk altijd bijzonder wordt gewaardeerd. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 17 tot en met 22 januari Te Leiden vestigden zich: J. M. L. C. van der Aa, techn. ass., Ger. Doustraat la; G. J. A. d'Arnaud Gerkens, Joh. de Wittstraat 44; F. L. Bastet. R. en Schiekade 114; G. van der Beijl, 11. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10; H. Chris- •tiaanse, employé KLM, Oostdwarsgracht 15a; G. F. G. Clemens. Morsweg 38; H. Cohen. Oude Vest 35; J. Coolen, Janvos- sensteeg 59; M. Cozijn, St. Jacobsgracht 1; T. van Dam. 1L verpleegster, W. Singel 27; G. M. E. Diemel. religieuse. Pelikaanstr. 1; T. M. van Dijk, radio techn.. Lange Mare 98a; H. Eichler, botanicus. Jan Lie- vensstr. 36; A. Fasel. Lammenschansweg 114; C. Franken, Hooigracht 97a; J. C. H. Fijnvandraat. Vreewijkstraat 8; M. J. van Gelder, Muishoudster. Nw. Beestenmarkt 1L. G. Gelderblom, 11. verpleegster, Witte Singel 27; K. J. Gieles, monteur, Lage Rijndijk 39a; J. C. den Haan, dienst bode. Rijnsb.weg 129; M. Hendrlx. dienst bode. Nieuwe Rijn 75; H. S. C. Huijsman en fam., mycoloog, Vrouwensteeg 11; C. J. H. Jacques, d. M v. Streefk.str. 42; J. F. C. VerhoefJongepier. Plantsoen 51; P. J. Kaandorp, techn. ambt KM Radio, Bree- straat 85; A. C. C. Kalmeijer, verkoper kledingmag., Boshuizerkade 29; N. Z. J. /an Langeraar, dokters-ass., R. en Schie kade 1; C. M. van der Linden, 3 October- straat 29a; F. H. von Meyenfeldt en fam., onderkennen van de vele problemen vormt een sterke prikkel om ze met kracn; aan te vatten. Veel zal er gevergd worden van de gemeenteraad, van het college en van het ambtelijk apparaat Groot is de taak. maar groot ook is de toewijding van allen, die geroepen wor den om deze schone taak te vervullen Als allen de handen ineen slaan, dan valt er voor onze gemeente in 1955 lab te bereiken! Laten we. zo besloot de burgemeester mot deze gedachte bezield onze eerste vergadering in dit jaar aanvangen, met de bede in het hart, dat God ons alle» Inspanning met Zijn zegen wü bekronen! Röntgen-kwartet concerteerde in de Lakenhal Met zo'n afwisseling worden we nief verwend Zaterdagavond, had het eerste Lakenhal-concert plaats van dit jaar in de grote pers van „De Lakenhal". Wij beluisterden daar een programma van drie strijkkwartetten, uitgevoerd door het Röntgen-ktvartet, dat bestaat uit de heren Joachim Röntgen en Piet Nijland, viool, Manuel Steger, alt viool en Cornelis Preuyt, violoncel. Achtereenvolgens werden uitgevoerd het kwartet in D nr 34 van Haydn, het derde strijkkwartet van Bartók (uit 1927), en het eerste strijkkwartet, in C, van Brahms. Er viel dus over afwisseling niet te klagen. Er werd bovendien met toe wijding en ernst gemusiceerd door mu sici die hun métier volkomen beheersen. Toch slaagde men er niet ln boven een zeker degelijk, doch wat schools niveau uit te komen; wellicht had hieraan de voor strijkers niet bijzonder gunstige acoustiek van deze lage zaal schuld, waardoor alles nogal mat klonk en waar door tevens de lage tonen enigszins do mineerden. Bovendien was de gewenste homogeniteit der spelers niet altijd zig, met de i de tweede viool schoten soms in het samen spel iets tekort. Individueel leverden de vier musici goede prestaties, het meest frappeerde ons de brede en warme toon van de cel list Cornelis Preuyt, doch ook de altist Marcel Steyer wist zicb menigmaal te onderscheiden. Haydns kwartet nr 34, een gaaf werk dat evenwel nog niet de volmaaktheid en de diepte bezit van de rijpe kwartet ten, werd enigszins onzeker ingezet, doch kreeg in de latere delen een goede ver tolking. Goed uitgevoerd werd ook het derde kwartet van Bartók, hetgeen op zichzelf een grote prestatie mag heten. Er zal wel heel wat geoefend zijn al en dit steile, onverbiddelijke en schrijnende opus op deze wijze beheerste. Een gemakkelijk werk is dit kwartet stel lig niet. de indruk welke het achterlaat, is een zeer problematische en de toehoor ders leken ook enige moeite te hebben om uit te maken of men dit nu wel mooi kon vinden. Gelukkig voerde na dc pauze Brahms ons terug naar de veilige en bekende pa den der traditie. Eigenlijk lag de vorm van het strijkkwartet Brahms niet uitzon derrijk. zijn stijl mist de transparantie welke dit sobere ensemble vereist. Zo kan men dit kwartet in C ook niet tot de meesterwerken van het genre rekenen, al bevat dit werk prachtige thema's cn al is de structuur er van meesterlijk. Het Röntgen-kwartet gaf een gave, in de finale zeer knappe vertolking, zonder dat men er in kon slagen de gebreken van dit opus te doen vergeten. Hoewel dus op deze avond niet al onze verwachtingen in vervulling gingen, bleef er toch veel te genieten over. Een avond van kamermuziek in deze in vele opzichten zo aantrekke lijke omgeving vormt een aangename afwisseling, waarmee we niet worden verwend. Laten we hopen, dat op dit eerste Lakenhal-concert van 1955 spoedig een tweede zal volgen. J. van der Veen. predikant, Groenhovenstraat 14; W. A. Nederhof, chauffeur, de Genestetstraat 78; M. E. Nicolai. Kagerstraat 24; S. C. Poot, Hoge Monsweg 29; K. A. Post. Maredijk 149; J. Ravensbergen 11. verpleegster. Wit te Singel 27; W. C. Remerswaal cn fam., garagehouder, Utr. Jaagpad 16a; M. L. S. Akersloot—Rieden, buffetjuffrouw, Leeu werikstraat 29; H. K. R M van der SchootRomme( Botermarkt 18; P. Suzuki Suringarstraat 28; G. Vermeer, Nieuw- steeg 31;- W. C. van der Vlugt, liefde zus-ter, Hooigracht 21; P. T. van der Voo- ren. kok. Leuvenstraat 40; J. de Vos, Pie terskerkgracht 28; T. C. Weijere, kamer meisje, Oude Singel 108; D. Wiersma cn fam.. hoogleraar. Lorentzkade 31; P. F. Wolff, lasser, Marnixstraat 81; M. Moor- hoff—Wijntjes, Medusastraat 1. Uit Leiden vertrokken: J. Buis, van Tesselschadesiraat 4 naar Amsterdam. Herestraat 14; S. Ciere, Orén- jegracht 95, Warmond. Herengracht 11; W. Crama. Hansenstraat 46, Haarlem, Delft plein 10 III; J. J. Dernee en fam., Haven 7. Katwijk. Waaigat 17a; N. Leenhouts-van Doorn. Kanaalweg 126, Katwijk, Boule vard 56 I; G. A. van Drie], Witte Singel 8, Heemstede. W. Klooslaan 14; G. D. Appel boomden Dunnen en fam., Leemansstr. 33, Haarlem, Oranjestraat 1; B. T. Fransz, Rijnsburg.weg 95. Oegstgeest, Spaargaren- str. 20; J. P. van Grinsven, L Rijndijk 47, Tilburg. Reitse Hoevenstr. 3; L. W. A. Heemskerk. Scringenstr. 56a, Vlijmen, Wolput 16; E. Mei-v. d, Heijden. Koningin laan 15. s-Gravcnhage. Obrechtstr. 236; B. C. de Jong. Rijnsb.weg 10. Haarlem. Gatst- huisvest 47; M. A. C. Keereweer. Uiterste- grt 117, Amsterdam. Olympiaplcin 148; C. A, v. d- Klaauw en Fam.. Kernstr. 11, Kat wijk. Nrd Boulevard 10; S. W. J. M. Zit- man-Kranenveld. Hogewocrd 25, Saoedi- Arabië; S. Laurier. Bakh. Roozenb.str. 8. 's-Gravenhage. Corn. Speelmanstr. 18; J. Peterzen-de Leeuw en Fam-, Boshof 14, Australië; J. F. Lingeman en Fam., Jac. Catslaan 61. Rheden Gld., Parallelweg 27; G Vergunst-v. d Maai, Marijkestr. 4, Alphen a d Rijn. Ten Harmscnstr. 35 bv; H. R. M. Maduro, Cobetstr. 42, Groesbeek, Nijmeegsebaan 31; H F. Meelker en Fam.. Boshuizerkade 1, Nijmegen. Acaciastraat 50; R. Meertens. Coornhertstraat 22. Den Helder, Joubertstraat 16; C. M. E. Mees, Breestr. 123a, Groningen, Hondsrug laan 20; CM T. v. Kempen-Meijera cn Fam Groenoïtg 70. Rotterdam. Sieraad- str. 21; A. Hamel-Mol en Fam., Roodenb- *tr. 16. Schiedam, Stadhoudersin 32; N. C. A Pola en Fam.. O. Rijn 20. Harderwijk, Molenweg 41; A. H. G. Riupassa, H. Mors weg 56, Amsterdam, Curapaostr 22 III; H. Schellingerhout, Pr Wilhelminastr. 45, Voorschoten. Leidseweg 840; K. A Schra- der. Boerh-.ln 17. Rotterdam. Breitnersln- gel 32; H. G. Reljling-Schreuder, W. Ro- zerwtr. 28. 's-Gravcnhage. Fuchsiastr. 28; G. E. Ligtvoet-Sierat. L^mbokstr 33, 's-Gravenhaee, Oosterhesselcnstr. 98; J. v Staveren, de Goejestr. 8. Rheden Gld., Spoorstraat 3; H. G. Swavlng Dijkstra en Fam„ Lammensch.w. 89. Wisch Silvolde Terborgseveld 3; H. J. H Tlelens, Turf markt 5a. Amsterdam, Den Texstr 13 bv; F. H. Urban. Boshpizerkade 71. Amster dam. St WilHbrorduwtr. 46 III; F. v. d. Veer. RUnsb weg 10. Rotterdam. Franse laan 184a; N H van Vendeloo, P. de la Courtstr. 70, 's-Gravenhage. Thomsonlaan 212; E. Verschoor, de M v Streefk str. 54. Assen. Dennenweg l; A. Versfeit, Groen- hovenstr. 10. 's-Gravcnhage, Ln v. Meer- dervoort 52 Flat B; H. J. Dullaart-Viëtor, Margrietatr. 12, '-i-Gravenhage, Hoefkade 603; A P A de Vrind. H Rijndiik 202. Til burg. Ringbaan West 143; A. P. M. Witsen- burc. H Rijndijk 99b. Brielle. Nobelstr. 20, W. M Ztrkzee, L. Zandslr 4, 'a-Gravcn- hage, Carel Reinierazkade 41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3