Zwitsaletten Technisch studiecentrum van de NAVO Djilas Dedijer vandaag in Belgrado voor het hof KERK en SCHOOL Kapitein van Casino had meer hulp moeten bieden Puzzle to POPENT "00" 2 MAANDAG 24 JANUARI 1955 (Van onze militaire medewerker) BESLOOT DAN de Noordatlantische Raad in December, een technisch studiecentrum van de N.A.V.O. in Nederland op te richten ten behoeve van de luchtverdediging. In dit centrum zullen specialisten uit verschillende N.A.V.O.-landen, daartoe door de diverse regeringen beschikbaar gesteld, gezamenlijk werken aan de oplossing van de vele technische problemen, di« zich op het gebied van de luchtverdediging voordoen. Het feit, dat de Noordatlantische Raad besloot om dit N.A.V.O.-studie- centrum juist in Nederland te vestigen, is geen toeval, maar houdt een erkenning in van hetgeen ons land op het gebied van de techniek der luchtverdediging reeds tot stand heeft gebracht. Wij behoeven hier niet te wijzen op het feit, dat Nederland kan bogen op het bezit van een aantal zeer grote industrieën, die zich op het gebied van de apparaturen voor de luchtverdediging een uitstekende naam heb ben verworven. Deze industrieën besteden grote kapitalen aan speurwerk en aan de ontwikkeling van nieuwe vindingen, die voor de verdediging tegen luchtaanvallen van het grootste belang moeten worden geacht. AARNAAST ECHTER wordt in Nederland ook nog op een andereplaats aan de oplossing van de technische problemen der luchtverdediging gewerkt. In het bijzonder moet te dezen aanzien de zgn. rijksverdedigings organisatie voor Toegepast Natuurkundig Onderzoek worden genoemd. Deze organisatie werkt rechtstreeks ten behoeve van de drie krijgsmachten en wordt ook geheel door de militaire departementen gefinancierd. De rijksverdedigingsorganisatie voor Toegepast Natuurkundig Onder zoek staat onder leiding van professor Sizoo en omvat een aantal uitstekend uitgeruste laboratoria benevens een aanzienlijke staf van uiterst bekwame en toegewijde geleerden en technici. Bovendien kan deze organisatie bij haar arbeid steunen op een zeer lange ervaring. Deze laatste reikt terug tot lang voor de tweede wereldoorlog. Reeds toentertijd beschikte het ministerie van Oorlog over een zeer goed wetenschappelijk orgaan, nl. de zgn. „commissie voor physische strijd middelen", dat zich voor onze defensie zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Wy herinneren hierbij slechts aan het feit, dat het speurwerk van deze commissie bij proeven in haar laboratoria enkele jaren voor de oorlog tot de ontdekking leidde, dat radiogolven van zeer hoge frequentie bij het treffen van een vliegtuig werden teruggekaatst. IN HET BEGIN van 1938 werd haar daarom de opdracht verstrekt, met spoed een apparaat te ontwikkelen, dat practisch bruikbaar zou zijn voor de luchtverdediging. Binnen één jaar tijds slaagde zij er in, een toe stel te bouwen, dat weliswaar geen groot werkingsbereik had (plm. 15 km) maar dat zich kenmerkte door een grote nauwkeurigheid. Het Nederlandse radarapparaat kon elk vijandelijk vliegtuig, dat binnen zijn werkingsbe reik kwam, snel opsporen, verschafte daarna onafgebroken en met grote nauwkeurigheid de afstand van de vijand en leverde bovendien met een fout van niet meer dan enkele graden diens richting op. Met dit toestel zouden in de eerste plaats onze luchtwachtposten worden uitgerust, waardoor het mogelijk zou zijn, ook bij duisternis en slecht zicht vijandelijke vliegtuigen op te sporen en waar te nemen. Ver volgens zou de luchtdoelartillerie van de n uwe apparatuur worden voor zien om de met het nieuwe middel ontdekte vliegtuigen ook metterdaad te kunnen bestrijden. Bij het uitbreken van de oorlog waren echter nog slechts enkele van de nieuwe toestellen voor gebruik gereed, zodat deze bij onze verdediging geen rol meer konden spelen. Naderhand bleek in Engeland, waarheen een gedeelte van het personeel en materieel nog tijdig kon worden over gebracht, dat de Nederlandse vinding verschillende elementen bevatte, die van grote waarde waren voor de verdere ontwikkeling van de aldaar inmiddels gebouwde radarapparaten. De Nederlandse deskundigen ver wierven zich hierdoor een goede naam. TW7IJ HEBBEN met opzet een ogenblik stilgestaan bij dit voorbeeld van Nederlandse arbeid op het gebied van het speurwerk en de ontwikke ling van apparaten voor de luchtverdediging, omdat de lessen uit het ver leden een vingerwijzing kunnen inhouden voor de toekomst. Weliswaar kan ons land voor het genoemde doel niet die enorme hoeveelheden geld, hulpmiddelen en personeel beschikbaar stellen, die grote landen, zoals Engeland en Amerika, daarvoor plegen te bestemmen, maar hieruit kan juist een stimulans ontstaan om zich bij het onderzoek te beperken tot die mogelijkheden, die inderdaad binnen het onmiddellijk bereik liggen en waarvan de verwerkelijking in feite de beste vruchten zal afwerpen. Anders dan in de grote landen, waar 't kolossale dikwijls de enige maat staf lijkt te zyn voor het succes, zal het hier te lande vaak mogelijk zijn, tot oplossingen te geraken, die hun oorsprong yeel meer vinden in een een voudige, weinig kostbare, maar streng logische opzet, dan in een aantal zeer hoog opgeschroefde eisen, waaraan niet dan ten koste van zeer hoge financiële offers en de allergrootste personele en materiële inspanning kan worden voldaan. TN DIT LICHT bezien krijgt het Nederlandse speurwerk ten behoeve van de luchtverdediging aspecten, die het een betekenis verlenen, die niet alleen voor ons eigen land, maar voor alle N.A.V.O.-landen nauwe lijks hoog genoeg kan wordeh aangeslagen. Door thans ook buitenlandse geleerden en technici aan deze arbeid te doen deelnemen en aldus te ko men tot het eerdergenoemde technische studiecentrum van de N.A.V.O. landen gezamenlijk, opent men perspectieven, die nog ver uitgaan boven de hiervorén genoemde aspecten. De oprichting van het technisch studiecentrum van de N.A.V.O. in Nederland zal speciale overeenkomsten vereisen met de verschillende deelnemende landen. Wij zyn er van overtuigd, dat de beide Kamers van onze volksvertegenwoordiging met dergelijke overeenkomsten in principe reeds dadelijk accoord zullen gaan. Met het tot stand komen van de be treffende verdragen zal immers gelyktydig zowel de Nederlandse als de N.A.V.O.-zaak worden gediend. Buitenlandse pers niet bij proces *n is het proces begonnen tepoogd toegangsbewijzen voor het pro- tegen Dj lias en Dedyer. indertijd voor-1 ces te verkrijgen. Zij werden echter van aanstaande Joegoslavische communisten, de ene dag op de andere met nietszeg- Djilas was eens een der vier vice-presi-1 genae antwoorden algescheept. denten van Joegoslavië en voormalig lid j Normaal behandelt de Joegoslavische van politieke bureau van de Joegoslavi- ..regeringsvoorlichtingsdienst" dergelijke sche Communistische Partij. Dedijer was aangelegenheden. Deze maal kregen de lid van het centrale partijcomité. Hijcorrespondenten echter te horen, dat de schreef een officiële levensbeschrijvingvoorlichtingsdienst niet de bevoegdheid an Tito, getiteld: „Tito spreekt". bezat hun de gevraagde toegangsbewij- Beiden hebben in de afgelopen maand zen te verschaffen. Zij werden hiervoor onderhoud toegestaan aan buiten landse persvertegenwoordigers. Zij wor den thans beschuldigd van het bedrijven van „vijandelijke propaganda", ten na dele van Joegoslavië. Dedijer heeft zich beklaagd over het ondergaan behandeling" A'damse ouders vrijgelaten Kind siierf aan een te sterke slaappoeder Het Maandag Jl. gearresteerde echt paar. verdacht van het toeDrengen van vergif aan bun 15 maanden oude zoontje, dat in Oct. jl. onder verdachte ver schijnselen tn het ziekenhuis is overle den. is door de politie vrijgelaten, nadat de vrouw than* heeft verteld geheel te goeder trouw een te sterke slaappoeder aan het kind te hebben gegeven. Het jongetje was na een verblijf in het ziekenhuis vorig jaar ontslagen en de moeder, die meende, dat het kind er nog wat slap aan toe was. heeft bij een apotheek een snelwerkende slaappoeder gekocht, waarin een voor het kind te grote dosis vergif zat. Het kind werd riek en is direct overgebracht naar het Wifhelraina Gasthuis De moeder ver telde aan de artsen toen niet. dat de slaappoeder was toegediend. Had ze dit wei gedaan, dan had het kind vermoe delijk nog gered kunnen worden. Zater dag 9 October is het kind overleden. De vader heeft niets geweten van de toediening van de poeder. Het echtpaar heeft reeds een kind van 5 Jaar. Ds A. C. Prinsen, predikant van de Evang. Broedergemeente, thans majoor- legerpredikant, is benoemd tot tweede secretaris van het Zeister Zendings- druk", welke de leididg van de JoegosL vische Communistische Part'j op hem >u hebben uitgeofend. Djilas' vrouw mag de terechtzitting bijwonen, doch zijn bejaarde moeder De Joegoslavische pers had niet ge meld. dat het proces vanochtend zou be ginnen. Niettemin had zich. toen het om acht uur begon, een menigte bij de in gang van het gerechtshof verzameld. Bij de opening van de terechtzitting las de president van het gerechtshof, rechter Seratlic. een verklaring voor, waarin hij zei: „Er i9 om twee redenen geen vergunning verleend aan buitenland- sepersvertegenwoordigers, om de terecht zitting bij te wonen. De eerste is de cam pagne. die deze journalisten met betrek king tot deze zaak hebben gevoerd en de tweede, dat wij er niet van overtuigd zyn, dat zij een waarheidsgetrouw ver- de loop van het proces zouden geven". Toen Djilzs het gerechtsgebouw be trad, werd h|J omringd door een vUftig- tal „verrader"-schreeuwende en vuisten- ballende jongelieden. Velen hunner werden daarop, op vertoon van toe- latingsbewyzen tot de rechtszaal toe gelaten. Voordat rechter Seratlie de gerechts zaal betrad, werd hem door buitenlandse correspondenten gevraagd of zij kennis konden krijgen van de inhoud van de tenlastelegging. „Neen", antwoordde de rechter, „en ik heb geen tijd om met de buitenlandse journalisten te spreken". De buitenlandse correspondenten te Belgrado hebben reeds een week geleden naar het gerechtshof, waar de zaak zou voorkomen, verwezen. De meeste buitenlandse persvertegen woordigers bevonden zich vanochtend bij de ingang van het gebouw der te rechtzitting. toen het proces begon. De „ondemocratische j vertegenwoordiger van het officiële .persoonlijke'Sowjet-persbureau Tass bevond zich ech- Weieldviijgezellendag op Hemelvaartsdag Voor de wereldvrijgezellendag (in na volging van moeder- en vaderdag) die vorig jaar bij wijze van proef was vast gesteld op de eerste Zondag na Pasen, is thans aangewezen Hemelvaartsdag (19 Mei). De heer G. Greijn uit Grevenbicht en de schrijfster Mary Pos, hebben hiertoe besloten, omdat tegen het houden van de vrijgezellendag kort na Pasen tal van be zwaren waren gerezen. De vrijgezellen zullen elkaar ook dit jaar in de weer in Grevenbicht ontmoeten wereldvrijgezeliencongres. niet onder hei „Toch maar formaliteit De gemeenteraad van Bussum be sloot bij acclamatie Gedeputeerde Sta ten van NoordJjollaod te laten weten geen advies te zullen uitbrengen over de salarissen van gemeente-secretaria en de ontvanger; aangezien dit in de praktijk geen enkele betekenis kan hebben „omdat de minister van bin nenlandse zakan tevoren heeft laten weten met welke regeling hij zich kan verenigen en het advies dus louter formaliteit Is". Gerei, kerk A'dam beroept pred. leraar M.O. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Amsterdam zal een predikant beroepen, die leraar godsdienstonderwijs zal wor den aan een of meer Chr. middelbare scholen. Tot ru toe gaven verscheidene Geref. predikanten enkele uren per week gods dienstonderwijs.'doch het bestuur van de Ver. voor Chr. VHMO te Amsterdam acht dit onvoldoende. Amsterdam zal hier mee. wat de Geref. Kerken betreft, een primeur hebben. Zoals men weet. heeft de Herv. gemeente te Amsterdam in ds L. Buenk reeds sedert laren een speciale predikant voor het (openbaar) V.H.M.O Ook N.B.G. op Bijbeldagen in Saargebied Enkele West-Europese Bijbelgenoot schappen, ook het Nederlandse te Am sterdam, heben in samenwerking met het Bijbelgenootschap voor de Pfalz. een aan tal Bijbeldagen belegd, die zullen worden gehouden van 26 tot 31 Januari in Hom burg in het Saargebied. Hiermee is weder om een daadwerkelijke samenwerking ont staan van de Bijbelgenootschappen in Europa op het gebied van propaganda er. visuele hulpmiddelen. Het Bijbelgenootschap voor de Pfalz werkt aan een bijbelvertaling voor de Goudkust en is onlancs ook begonnen aai nieuwe arbeid in Kameroen (Afrika). Voor het Ned. Bijbelgenootschap neemt ds F. Visser aan deze Bijbeldagen deel. KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: wmr.wv. vn-v, wjj.r.y.r.ju Fijne huisbaas De woningbouwvereniging De Goede Woning heeft een bijzonder plan uit gewerkt voor woningbouw In Apel doorn met onder meer zestien garages en verhuurbare ruimten, die geschikt gemaakt zullen worden voor allerlei doeleinden, zoals hobby-club, depen dance voor leeszalen, Groene Kruis werk, vorminascentra voor vrouwen enz. Voorts wil men extra voorzienin gen aanbrengen, bestaande uit 240 geysers, 240 wasmachines, vloerbedek king in de 240 woonkamers en 26 in gerichte droogruimten De huur van de w oningen zal 7.63 per week be dragen, vermeerder met f 1.86 voor de extra voorzieningen. De huur van een garage zou worden gesteld op 4.— per week. Donderdag a.s. zal de ge meenteraad zich over dit plan, waar- voor 1inanci6ële steun is aangevraagd, Het vergaan van de Carpo In de nacht van 26 op 27 November j.i verkeerde de 469 ton metende Neder landse kustvaarder Carpo ter hoogte van de kust van Cornwall (Engeland) in nood. De onder Liberiaanse vlag varende tankboot Casino, die zich in de nabij heid bevond, naderde de Carpo op een kleino tweehonderd meter. Doch toen mon aan boord van de Casino aanstalten maakte om de Nederlandse schipbreuke lingen aan boord te nemen, sloeg de Carpo om. De reddingboot werd meege sleurd in de reusachtige golven, die hiermede gepaard gingen. De gezagvoerder van dc Casino, de 63-jarige Duitser Karl Heinz Kramer, die sinds 1908 ter koopvaardij vaart, heeft toen. terwijl reusachtige golven zioh over zijn vaartuig uitstortten, het zeegebied, waar de Carpo en zijn red dingboot ten onder gingen, tezamen met zijn eerste stuurman affgetuurd, zonder overlevenden te hebben waargenomen. Hij merkte toen. dat er geen hoop meer bestond om nog drenkelingen te kunnen redden, waarna hy opdracht gaf de vaart naar Rotterdam voort te zetten, aldus het relaas van de gezagvoerder voor het zee-gereöhtshof van Hamburg, dat een klacht heeft onderzocht, volgens welke gezagvoerder Kramer te weinig had gedaan om de in nood verkerende Nederlands» zeelieden te redden. Het hof is tot de slotsom gekomen dat gezagvoerder Kramer in strijd heeft gehandeld met de internatio naal aanvaarde beginselen, waarop de hulpverlening ter zee is gegrond vest. Het meent, dat hy langer met zijn schip in het betrokken zeegebied had moeten blijven, ook al stelt het hem niet aansprakelijk voor het om het leven komen der Nederlandse zeelieden. Gezagvoerder Kramer kan van deze uitspraak in hoger beroep gaan bij het Westduitse opperste maritieme gerechts hof. dat eveneens te Hamburg zitting houdt. Bij aankomst van de Casino te Rot terdam m December jl.. verliet het grootste gedeelte van de in hoofdzaak uit Duitsers bestaande bemanning de tankboot. als protest tegen de h.i. on voldoende hulp, die gezagvoerder Kra mer aan de Nederlandse schipbreuke lingen had doen verlenen. De volgende dag verlieten ln Antwerpen weer drie opvarenden de tankboot om dezelfde reden. Minister Staf Bidden bij de maaltijd is kwestie van moed In de vergadering van de Chr.-His- torische Kiesvereniging te Holten heeft minister Staf naar aanleiding van vragen gesproken over het adres van het mode- n der Herv. Kerk en het memoran dum van de onderoffieiersvereniging. •bij bezwaren naar voren werden ge bracht omtrent de Zondagsdiensten en •oefeningen en het ontbreken van de mo gelijkheid om bij de maaltijden te bidden. De minister verklaarde zelf poolshoogte hebben genomen omtrent dit laatste. Inderdaad zijn in de eetzalen en de cafe taria's de omstandigheden niet gunstig. hij heeft moeten constateren, dat het bij de Rooms-Katholieken wel kon. Onze jongens durven niet. Als men de moed heeft zal er zeker een mogelijkheid zijn de nodige stilte te verkrijgen, e minister heeft tegen de onderoffi cieren gezegd, dat zij ook zelf er voor moeten zorgen dat diè maatregelen bij iten worden getroffen, dat hieraan de hand wordt gehouden. Wat het eerste ning op Zondag vastgesteld. Wat het be- betreft. dit jaar is er geen enkele oefe- zoeken aan de toogdagen betreft, die veelal op Hemelvaartsdag worden gehou den, dat is geen kwestie van principe laar van doelmatigheid. Versnelde restauratie van Delits Oude Kerk De Herv. kerkvoogdij te Delft heeft de raad gevraagd om door voor-flnanclëring, versnelde restauratie van de Oude Kerk mogelijk te maken. De totale kos- iran de restauratie zijn geraamd op f 2.490.000. Van dit bedrag is tot nu toe 550.000 verwerkt. Het versnelde restauratieplan beoogt jaarlijks 300.000 te verwerken. Gedu rende zes jaar zal dan Jaarlijks circa 100.000 moeten worden voorgeschoten. en W. willen aan het versnelde res tauratieplan meewerken en hebben de raad voorgesteld, met ingang van 1 Ja nuari voorschotten te verlenen ten be drage van op zijn hoergst 25.000 per maand. ARJOS heeft meer wensen dan reorganisatie biedt Het bestuur van de Arjos heeft zich be raden over wat het rapport van de i ganisatie commissie van de A.R.-partij mededeelt omtrent de plaats en de taak van de Arjos. Het bestuur spreekt zijn kentelijkheid uit voor de suggestie, de Arjos twee plaatsen in het Centraal Comité en vijf plaatsen ln het Centrale Convent toe te kennen. Het bestuur echter behalve in de redactie van Neder- landsehe Gedachten ook een vertegen woordiger opgenomen willen zien ln de nieuw te vormen organisatiecommlssii in de vormingscommissie. Wat betreft de organisatiecommissie: de Arjos organi seert thans reeds conferenties (voor stu denten en theologen) onder auspiciën var het Centraal Comité; voorts acht de Arjos zich bij de kadervorming, scholing en pro paganda wezenlijk betrokken. Sprekende over het werk van de vormingscommissie meent het bestuur, dat studie van beginse len en geschiedenis voor de Arjos niet wel mogelijk is zonder het standpunt, dat de partij thans Inneemt en haar doelstellin gen voor de toekomst te kennen. De beste bedden ooil gemaakt! 4AZCT BEDDE. llEtGEN TELEFOON De heer G. Moll (60) overleden Oud-penningmeester van het C.N.V. Te Utrecht is gistermiddag nadat hij uit de kerk kwam overleden, de heer G. Moll, oud-penningmeester van het C.N.V. De heer G. Mol!, geboren 3 Febr. 1894. begon zijn carrière op 12-jarige leeftijd al* boajesmaker bij een thuiswerkende siga renmaker. Al vroeg vatte hij liefde op voor de Christelijke vakbeweging. Hoe wel in militaire dienst, werkte hij in 1916 tl hard mee aan de propaganda voor de vakbeweging. Toen hij 1918 als sergeant afrwaaide. gaf hy al zijn vrije tyd aan dit werk. Reeds op zeer Jeugdige leeftijd werd htj lid van de raad van Huizen en ln 1919 vaardigde de Chr. BouwarbHdem- bond hem af naar de algemene vergade ring. Hij werd gekozen tot vrijgesteld lid in de functie van tweede secretaris. Ver volgens kreeg hij een plaate op het bonds- bureau. waar hU werd belast met de distrieten teeland en Zuid-Holland. In 1937 volgde zijn benoeming tot pen ningmeester en eind 1947 tot voorzitter en redacteur van het orgaan tot opbouw. Daarna volgde in Juni 1949 zijn verkle- ne tn; penningmeester van het CNV. welke functie hij tot zyn 60ste Jaar ver vulde In Juli van het vorig Jaar nam hU af schud. In Zullen waar de heer Moll sinds 14T7© woonde, was hij lid van de «emeente- raad en voorzitter van de Prot. Chr raadsfractie. Bij de toevoeging van Zuilen aan Utrecht werd hU lid van da Utrechtse gemeenteraad Vorige week was hy, na herstel van ernst'. riekte, voor hat eerst waer ter vergadering De teraardebestelling is beoaald op Donderdag a s., des namiddags 3 uur. op de tweede algemere begraafplaats aan de Koningsweg te Utrecht VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NEL1A GARDNER WHITE 144. Het was ongelofelijk, dacht zij, dat een jongen als Gabriël beïnvloed zou worden door een man als Paul Phillips. Gabriël sprak het woord „ide alen" nooit zonder spot uit. terwijl Paul Phil lips het alleen maar in dodelijke ernst gebruikte. Maar nu zou hij ervaren dat zijn idealen hem uit de Grote Kerk zouden gooien. Zij maakte niet de vergissing, die Caroline had gemaakt, door aan te nemen dat Paul Jeanie's toenade ringen had beantwoord. Maar ze wist dat het geen verschil zou maken of hij het wel dan met had gedaan. Het schandaal bestond. Het bevre digde haar een beetje dat hij het onderspit zou delven. Maar haar eigen ellende was te groot voor volledige bevrediging. Gedurende het ontbijt was de telefoon gegaan en Jennie had Gabriël geroepen. Julia had hem horen zeggen: „O, ja, dat geloof ik wel Tot vier uur dan." En nadat hij de haak weer had opgehangen, had zij hem horen zeggen: „Merk waardig!" „De meisjes beginnen al vroeg met jou", had zij opgemerkt. Hij had gelachen en gezegd: „Inderdaad. Daai in." De wind loeide om het huis. Voor haar strekte zich een eeuwigheid uit, met een storm als deze. Dood en ledig. Alleen de wind. De heer Byington was die middag onverwacht thuis komen eten en vroeg: „Heeft juffrouw Pyne niet gebeld?" „Ja. Ed. Ze zei dat ze op de vergadering zou komen. Dat was alles." „O. dat is dan in orde. Ik was bang, dat ze niet zou komen opdagen." Mevrouw Byington speelde zenuwachtig met het servet op haar schoot. „Ik hoop dat je er geen spijt van zult hebben, Ed". zei zij op zach te toon. „Spijt? Doe niet zo dwaas. Anna!" „Het lijkt me nogal wreed." „Jij keurt hartstocht op de preekstoel dus goed? Jullie vrouwen zijn allemaal gelijk! Laat ik je dan zeggen dat ik het afkeur en dat ik ge noeg respect voor de kerk heb om het hier mei toe te staan!" „Je weet het niet eens zeker", mompelde me vrouw Byington verdrietig. „Nee? Ik twijfel er geen moment aan Ik heb je nog niet verteld dat Ik hen laatst op een avond op de hoek van een straat heb zien staan. De manier waarop ze elkaar aankeken Ik heb voldoende zekerheid!" „Ik geloof het niet", zei zij hardnekkig. „Dan ben jij de enige in de stad die het niet gelooft. Doe niet zo gek. Anna. De man deugt niet en heeft nooit gedeugd. Ik bewijs de gemeen te een dienst." Toen de middagpost kwam zei Paul: „O, ik word verwacht op de kerkeraadsvergadering van avond. Ik heb altijd gedacht, dat men liever had dat de dominee zich niet met het zakelijk gedeel te bemoeide." Caroline zette juist de borden in de kast. Haar hand was opgeheven naar de kastdeur. Nu, dacht zij. Nu moet ik het zeggen Zij kon hem in de hall zien staan met de brief in zijn hand. Hij zag er zorgelijk en vermoeid uit. maar zij wist dat hij zich geen zorgen maakte over de verga dering Zij kreeg de neiging hem te waarschuwen, heia te zeggen dut hü met moest gaan. maai zij kon het niet. Zoals de gehele afgelopen week, bleven de woorden haar ook thans in de keel steken. Zij opende de deur van de kast en hing de kopjes aan hun haken. Vanavond zou het nood lot hem overvallen. Om half zes rende Gabriël Ficke de besneeuwde stoep van Woodley's huis op. Hij was bloots hoofds, doch had zijn kraag opgezet tegen de koude wind. Het dienstmeisje deed open en glim lachte tegen hem. Geen vrouw kon Gabriël zien zonder tegen hem te glimlachen. „Keezy boven?" vroeg hij. Hij liep haar kamer binnen, terwijl hij zijn overjas nog droeg. Sneeuw lag op zijn schouders en op zijn haar. Zij zat aan haar bureau. Zij droeg haar bruin flanellen blouse en haar don kerbruine, lange broek. Een geel lint hield haar donkere haren tezamen. Terwijl zij naar hem op keek, zei zij: „Wat is er gebeurd? Waarom ben je zo opgewonden?" Hij liep op haar toe, legde zijn hand onder haar kin en kuste haar op de mond. Zijn gezicht was nat en koud van de sneeuw, maar het hare was warm. „Keezy! Het is ongelofelijk!" zei hij. „Het is fantastisch!" Toen hield hij op. keek naar haar ronde gezichtje, naar het gele lint en sperde zijn ogen wijd open van verbazing. „Weet je", zo be gon hij. En daarna: „Lieve kind, ik geloof dat ik verliefd geworden ben!" „Alweer?" vroeg zij. Maar de blos week niet van haar wangen. „Ja. Juist nu. Vind je het erg?" „Doe niet zo dwaas", zei zij „Wat is er nog neer gebeurd?" „Ik doe niet dwaas. Ik ben ontzettend geluk kig." Hij ging bij haar zitten en hield haar han den stevig in de zijne. „Ontzettend gelukkig", zei hij nogmaals, op rustige maar verbaasde toon. „En ga nou niet zeggen dat je een invalide bent en niet in aanmerking komt voor liefde." (Wordt veivolgd.) Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk 3eroepen: te Schoonhoven (vac. J. d. Heuvel) J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken ieroepbaar De classis Woerden heeft praeparatoir geëxmanineerd en be roepbaar verklaard cand. I. Meijer te Oudewetering. Geref. Gemeenten Beroepen: te Meliskerke J. B. Bel te Krabbendijke. te Tholen M. Blok Rotterdam-Centrum. SPIERPIJN, SPIT... 'tLoert overal. De weldadige® ÊWERMOGÈNF Dr W. Th. Nauta, hoogleraar V.U. (thans lector) Dr W. Th. Nauta te Amsterdam, sinds 1946 lector voor de organische chemie, is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de oreanische chemie en de pharmaco- chemie aan de Vrije Universiteit. Dr Nauta werd in 1913 te Westdonge- radeel geboren. In 1941 promoveerde hij cum laudo op het proefschrift „Diaryl- methylen". In 1946 werd dr Nauta hoofdassistent' aan hetscheikundig laboratorium van de V.U. Van 1943 tot 1945 was hij tevens wetenschappelijk medewerker bij Phi lips en daarna bij Brocades te Amster dam. van welke afdeling hij sinds 1953 de leiding heeft. Van 1948—'53 was dr Nauta directeur van dc dochteronder neming van deze vennootschap te Zaan dam. de N.V. Brocachemie. Uniecollecte 1954, lijst 22 Transport lijst no 21: f 235.673,51; Hoog kerk f 363; Kornhorn f 226,35; Winsum Gr. f 481,55; Heidenschap f 232.95: Metslawier 217.75; Oldeboorn f 131.80: IJlst f 187,10; Assen f 1.024.05; Dwingeloo wold f 122: Wijthmcn f 48,83; Doornspiik f 337,60; Heveadorp f 70; Breukelen f 206.59; Aerdenhout-Bentveld f 503,15; Amsterdam f 74,87; Den Oever Wieringcn f 103.40; Amei- de f 145.87; Rockanje f 216; Rozenburg f 135,70; Rijnsburg f 653.75; Ter Aar f 234,35; Colijnsplaat f 271,50; Helmond f 214,50; Tree beek f 72; Totaal van 550 locale comité's f 242.408,17 (v.j. f 224.072,88). T J Bos, Ben.' jenleur; M E H Houw Pin. Delft; Wilmink, Haar lem. Ingenieursex scheepsbouwkundig ingenieur: D J Scholten, Heemstede. NIJMEGEN, 21 Januari Geslaagd voor cand. klassieken D. C. A. J. Schouten, Nij megen. Doet. klassieken (cum laude) J. Ysebaart, Temeuzen. NIJMEGEN, 24 Jan. Geslaagd voor doet S C J Ste\ Arnhem-, Schreurs, Venray cn de heer J M Mierjo-Houi. UTRECHT, 23 Jan. Geslaagd v geneeskunde; W van Aalst. R'dam; Geurts, Heerlen; H R Hlemstra, Amersioort; B Hlllemans, Roosendaal: N Holsbuysen. Zwolle; J C de Jongh, Amersfoort; G W J Snijders, Nlcuwonhagcn:.i r dóet C M Veenendaal. Woudenberg, SemF-artsexamen; H Sj Bnrtlema. Zolit; F B G Groothuis. Almelo; P D M Heyi#is, Maastricht; zuster G H M Steverlnk. Utrecht Artsexamen: A J D Asjes. Utrecht; J R M Maas, Best; P P C Maas. Valkenswaard; P Wind. Bbnnekom; J G J Wljman, Utrecht. mhakm^Uu^goUv DINSDAG 25 Hilversum I 402 m AVRO 7.00 Nleui Gram. 7jl5 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.50 Dagopening Gram. 9.30 Voor stainden 9.40 Morge Voor de kleuters 11.00 Voordracht 111,15 Voor de huisvrouw 11.30 Bas en piano 12.00 Lichte muziek 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Voor het platteland 12.40 Orgelspel 13.C Nieuws 13.15 Meded. en gram 13,25 Prom< nadeorkest en sol. 13 55 Koersen 14.00 Kooi zang 14.40 Schoolradio ló.CO Bas en plan 15.30 Voor de vrouw 16.00 Gram. 16.30 Voor de Jeugd 17.30 Musette-orkeet 18.00 Nieuws 18.15 Pianospel 18,30 R.V.U.; „Oudheidkunde Franlu^h^^afvild^'lövSnli16 19.00 Voor oc kinaeren 19.05 ..Pans vo parle" 19.10 Amateurprograi MM datcausene 23.00 Nieuws 23.15 „Ne York calling" 23.2024.00 Filmprogramma. Hilversum II 298 m KRO 7.00 Nieuws 7,10 Gram. 7.20 Idem 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en kath. nieuw 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw 9.40 „Lichtbaken", eau- serij 10.00 Voor de kinderen 10.15 Gram 1.1,00 Voor dc vrouw 1.1.30 Schoolradio li.50 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Ange lus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Kath. nieuws 13.20 Metropoie orkest en soldst 14.00 Gevar. programma 15.00 Schoolradio 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd 17.15 Felicitaties voor de jeugd 17.40 Beurs berichten 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de Wereld: Uitwisselingsprogramma „India" door P. C. J. van Hoboken 18.00 Voor de Jeugd 1(3.20 Sportpraatje 18.30 Arnus. muziek 19.00 Nieuws 19.10 Lichte muziek rite Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Gram Actualiteiten 20.55 De gewone man 21.00 „Uit het Boek der Boeken" 21.13 „II principe felice". opera 21.55 Gram. 22 00 Gitaarspel 22.15 Nedert. les 22.30 Pianorecital 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Kamerorkest en soliste. Engeland BBC Home Service 330 m 12 00 Voor de scholen 13.00 Gram. 13,25 Voor 'dc arbeiders 13.55 Weerbericht 14,00 Nieuws 14.10 Discussie 14jó Intermezzo 15.00 Voor de scholen 16.00 Critieken 16.45 Amus. muziek 17.30 Gram. 18.00 Voor de kinde ren 13.55 Weerbericht 19.00 Nieuws 19.15 Voor de boeren 19.26 Sport 19.30 Amus. muziek 20.00 Gevar. programma 20.30 Cau serie 20.40 Klankbeeld 21.30 Gevar pro gramma 22.00 Nieuws 22.15 Causerie 22 45 Recital 23.16 Klankbeeld 23.46 Pari over zicht 24.00—0.06 Nieuws. Engeland BBC Light Progr. 1500 en 247 m 12.00 Mrs. Dale's Dagboek 12.15 Voor dracht 12.30 Gram. 13.00 Dansmuziek 13.45 Orkestconcert 14.45 Voor de kleuters 15.00 Voor de vrouw 16.00 Amusements 16.45 Fabrieksfanfare 17.15 Mrs. Dale's Dag boek 17.30 Orgelspel 18.00 Amus. m 16.30 Pianospel 18.46 Dansmuziek 19.16 ae jeugd 19.45 Hoorspel 20.00 Nieuws 20.25 gramma 22.30 Hoo: 16.00 Lichte r 17.00 Nieuws 17.45 vs 10.45 Pi 22.10 Jazz- Nieuws 13.10 Get ziek 16.20 Viool en plant Gevar. muziek 19.00 Niei UI 20.15 Hoorspel 21.45 muziek 23.00 Gvar. muziek 24.00 Ni< 0-251.00 Orkestconcert. Frankrijk Nationaal Progi 12,30 Solistenconcert 13.00 Nieuws 13.55 Gram. 14.05 Pianospel 17.55 Hoorspel 16 30 Ameri kaanse uitzending 20.00 Kamermuziek 22.38 Klassieke muziek 23.4524.00 Nleu- Brussel 324 m 4.1.45 Gram. 12.30 Weerbe richt 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13,15 Gram. 14.00 Schoolradio 16.45 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Orgelspel 16.30 Gram. 17.00 Nieuws 17.10 i 21.00 Or- ddaten 19.00 Nieuws Causerie 20.00 Verzoek xestconcert 22.00 Nieuws 22,15 Pianorecital 22,55—23.00 Nieuws. 484 m 12.00 Orrvroe portee st 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 15.00 Idem 15.40 Omroepkoren 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws 18.30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Gevar. programma 22.00 Nieuws 22.15 Klankbeeld 22.55 Nieuws. Engeland BBC European Service. Uitzen ding voor Nederland 22.00—22.30 Nieuws. Fei ten van de dag. Boeken en schrUvers. (Op r" 3" 14 rrJ ii TT iy IU ÏT TT 17 4Ü No 10: KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Ik, 3 familielid. 5 graafgereedschap, 8 geestdrift. 10 tijdperk, 12 vruchtennat. 14 stand der edelen, 15 drietal. 17 pier. 18 lekkernij. 20 zuileh- gang, 23 toiletgereedschap, 26 vreemde munt. 27 rivier ln Spanje, 28 hoofddek sel. 29 vluchtige stof. 30 lyrisch gedicht. VERTICAAL: 1. Gelofte. 2 glibberig, 3 bez. voornaamwoord, 4 omslag voor pa pieren. 6 groente, 7 lokmiddel, 9 minia tuur kreeft, 11 familiewapen in lak, 13 hooghartig, 14 bijb. vaartuig, 16 familie lid, 19 vloeistof. 21 streek. 22 telwoord, 23 spie. 24 snijgereedschap, 25 dier. Oplossing vorige puzzle: No. 18. HORIZONTAAL: 1 Hobo. 5 spit. 8 net. 9 rins. 10 atol. 11 tak, 13 USA. 15 sok, 17 bloemkool, 18 oma, 20 das, 21 kit. 23 rare, 25 veer, 26 tel. 27 laks. 28 anno. VERTICAAL: 1 Hert. 2 blonk, 3 ons, 4 versmaden, 5 sta, 6 pats. 7 tolk. 12 alm, 13 Ued, 14 aks. 16 ooi, 18 Orel. 19 arak, 21 kern, 22 trio, 24 ets, 25 vla.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2