mm r Expositie „Nederland maakt het" in Boerhaavezaal Zo-maar liedjes zingen voor de mensen TYPEN STENO '55 I TIE N DAGEN IN LEIDEN Onderricht in woord en beeld over onze eigen producten VERENIGING „Nederlands Fabrikaat" is thans gedurende tien dagen \y met haar reizende tentoonstelling „Nederland maakt het" in Leiden. Dit is de derde instructietentoonstelling van N.F., die in October van het vorige jaar startte in Rotterdam, waar zij twee maanden is geweestwaar na Delft gedurende tien dagen werd bezocht. Tot dusver zijn er ruim elf duizend scholieren mee bereikt en het programma voor Leiden is ook al )lgeboekt. Hier worden minstens 2400 leerlingen verwacht. rker^ Het voornaamste motief van deze ten- instelling is om de jeugd nader brengen met de vaderlandse in- [dustrie en het ambacht, dat in ons land 'ordt beoefend. Via de winkelétalages an men ook kennis [eigen producten, maar doordat daar al het reclame-element op de voorgrond [staat, blijven er uit instructief oogpunt :og altijd wensen ovei Met deze expositie is onze industrie Gr«liiaar de scholen gekomen. Dat is geen [overbodigheid, als men weet, dat het i ezhier en daar op bezwaren stuit, als de ^.Jfschool naar de industrie komt. Als in- Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. austrieën door de schooljeugd worden bezocht, dan is dat toe te juichen. Maar 2 J in de practyk bleek, dat zo'n bezoek storend voor de industrie kan werken. 4.10 En daarom zijn er al verscheidene in- >len diustrieën toe overgegaan, de deuren 7 voor excursies te sluiten. 9*»" De tentoonstelling ..Nederland maakt [ér-! het" vangt dit dus op. En op een manier, Ge-| die in de behoefte, welke op dit gebied T«i blijkt te bestaan, voorziet. Speciale waar- I de is bij het inrichten der tentoonstel- cïïl l'nS gehecht aan het visuele element, zo- Ojïdat de bezoekers veel van wat zij horen 5.001 °°k te zien krijgen De vertelling bij het ius. zichtbare wordt verzorgd door de in- °J*I structeurs. die vast aan deze tentoon- mt stelling verbonden zijn. Zij geven les en beantwoorden vragen, die bij de bezoe kers opkomen. Vernieuwing De eerste tentoonstelling van Neder lands Fabrikaat had ten doel eenvoudige leermiddelen, die aan de industrie wa ren ontleend, rond te laten trekken. De ze is indertijd ook in Leiden geweest, en wel ir» de v.g.l.o.-school aan de Oude Vest, Daarop is een grotere tentoonstelling ge volgd. die vier jaar lang door Nederland is getrokken. In de loop der jaren ver ouderen bepaalde onderdelen, zodat men zich genoodzaakt zag een derde tentoon stelling in te richten. Dit geschiedde met morele steun van de ministeries van on derwijs. kunsten en wetenschappen en van economische zaken. Begonnen werd op 18 October te Rot terdam. waar men twee maanden heeft „gedraaid" en ruim achtduizend leerlin gen heeft rondgeleid. In Delft, waar de tentoonstelling tien dagen heeft gestaan, ontving men 3600 leerlingen. Nu is Lei den dus aan de )>eurt. Niet alleen omdat het in de tourneeroute ligt. maar ook omdat meermalen het verzoek aan N.F. is gedaan om met de derde tentoonstel ling hier te komen, gezien het succes van de eerste Ze is in de eerste plaats bestemd voor de leerlingen van de zesde klas der lagere scholen en de leerlingen van de nijverheidsscholen, de v.g.l.o.- scholen en 't uitgebreid lager onder wijs. In de avonduren, van 8 tot 10 uur, worden de leden van jeugdver enigingen, vakverenigingen, huis vrouwenorganisaties en personeels verenigingen verwacht, maar niet dan na afspraak. Die afspraak kan wor den gemaakt tussen 9 en 12 uur des morgens en 2 en 5 uur 's middags. Komen er geen meldingen binnen, dan is de Boerhaavezaal 's avonds ge sloten. Doelstellingen ..Nederland maakt het" heeft nóg een doelstelling. Die richt zich meer tot de rijpere jeugd en volwassenen. Zij is om de sociaal-economische kant van de in dustrie te laten zien. De Nederlandse in dustrie heeft voor een gezonde voort- Tas met geld is terecht Mevrouw Schmidt uit de Julianastraat. die dezer dagen haar tas met geld ver loor bij de Sint Jozefkerk, heeft dit deel van haar bezit terug. Een andere vrouw heeft bij haar aangebeld en de tas met de gehele inhoud teruggebracht. De vind ster had niet eerder gelegenheid gehad, mevrouw Schmidt of de politie van haar vondst in kennis te stellen Een dokter nodig De Zondagsdienst huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur. waargenomen door de dokters Gaasbeek. Kortman, Lahr, Makkink. Schaefer en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Januari 13 uur tot Zaterdag 29 Januari 8 uur, waargenomen door de apotheek Nieuwe Riin. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523 en door de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313. zetting van haar bestaan een thuismarkt nodig. Voor de thuismarkt moet hetzelf de gebeuren als voor de exportmarkt: het leveren van kwaliteitsproducten. Het is van belang, te weten, hoe deze kwa liteitsproducten tot stand komen. En waaraan men kan zien. of men met kwa liteitsproducten te maken heeft. De derde doelstelling richt zich meer tot de mannelijke jeugd. Hoeveel jon gens zijn er nog niet. die niet weten, wat ze moeten worden? Hier wordt gewezen op de industriële mogelijkheden en op d« mogelijkheden, die het technisch on derwijs hun te bieden heeft. Op dit punt raakt de tentoonstelling dus aan het pro bleem van het tekort aan vakgeschoolde arbeidskrachten Ook ambacht Het was uiteraard niet mogelijk, alle takken van de Nederlandse industrie op de tentoonstelling een plaats te geven. Men heeft dus een keuze moeten doen. Vanzelfsprekend is de textielindustrie vertegenwoordigd. Er is een belangrijke inzending wol van de gezamenlijke Ne derlandse wolfabrikanten. Daar zijn drie stands voor ingericht. Het fabriceren van aardewerk is in twee stands uitgebeeld, het luxe aardewerk en de gebruiksvoor werpen. De sector van de metaalindustrie heeft het grootste aantal stands Om de stand van het hoogovenbedrijf is een aan tal metaalverwerkende industrieën ge groepeerd. De rubberfabricage is met drie stands vertegenwoordigd. Naast de industrie wordt aandacht ge vraagd voor het edele ambacht. De stich- ting ..Scheppend ambacht" heeft hier voor haar medewerking verleend. Ver teld wordt over de historie van het am bacht en over de relatie tussen ambacht en industrie. Men ziet er de weverij, de pottenbakkerij, de edelsmid, de boek binder en de grofsmid. De indruk van deze tentoonstelling kan alleen gunstig zijn. Op eenvoudi ge wijze zullen hier de jeugd belang rijke en vaak ingewikkelde zaken worden bijgebracht. Wil men bij voorbeeld de functie van een gecom pliceerde machine laten zien. dan wordt de aandacht van de bezoekers alleen gericht op het essentiële van die machine, zodat die niet wordt „verspeeld" op minder belangrijke onderdelen. Op de eenvoudigste manier wordt ge toond. hoe een weefgetouw werkt. De levendige foto's, waarvan er verschei dene op beweegbare klappen zijn gebracht, aan de achterkant waa weer andere foto's te zien zijn. (het rassende element). staan er borg dat de belangstelling van de scholieren niet verslapt. Bovendien ziet men product van zijn oerstadium tot het eindresultaat, zoals wij dat kennen gebruiken. Dat prikkelt vooral bij jonge mensen de nieuwsgierigheid. De klassen zijn er een uur cn in da' uur worden twee lessen gegeven. D< onderwijzers zijn verzocht, reeds tevoren de keuze van de vakken te bepalen Gisteravond werd de tentoonstelling geopend. De bijeenkomst stond onder leiding van dr J P. Duyverman. alge meen secretaris var. de vereniging „Ne derlands Fabrikaat". De inspecteur van het onderwijs te Leiden, de heer J Swanenburg. verrichtte de opening. Hij wees in zijn toespraak onder meer op de betekenis van het aanschouwelijk onder wijs, waarbij het woord die steun ver krijgt. die het nodig heeft. Onder leiding van de heer P K. Polderman, die d> gehele leiding van de tentoonstelling heeft, maakten de genodigden daarna een wandeling langs de stands. Mevrouw Slump sprak voor Christen-vrouwenbond In het wijkgebouw Rehoboth aan het Rapenburg hield de Leidse afdeling van de Ned. Christen-vrouwenbond gisteravond een vergadering onder leiding van mevrouw Houwing. De voorzitster sprak een welkomstwoord, speciaal ook aan het adres van de nieuwe leden, en opende de avond met een korte meditatie naar aanleiding van een gedeelte uit de Bijbel. het werk van de zending op Nw-Guinea een aanvang gemaakt werd. Mevr. Slump nam haar gehoor mee op een denkbeel dige tocht per prauw, zoals di Een vertegenwoordiger van een was- ilddelenfabriek gaf de dames vervol gens enige proeven mee van deze onmis bare attributen in de huishouding. Het gedeelte van de avond voor de pauze werd besloten met een hersengymnastiek- •edstrijd, waarvoor drie fraaie lepeltjes als prijzen beschikbaar waren en een verloting. De hoofdschotel werd gevormd door de luserie van mevr. Slump-Reauveser uit Oegstgeest, die gedurende 25 jaar voor a de oorlog met haar man op de zendingsvelden van Nieuw-Guinea werk- geweest is. Het zal 6 Februari van dit jaar 100 jaar geleden zijn, dat met kelijkheid dikwijls ondernomen worden. Ze vertelde een en ander omtrent de daar bestaande gebruiken. Zo is het bijvoor beeld gewoonte, dat de gedoopte Papoea's hun leven vervolgen onder een andere naam, omdat hun vroegere naam de ken merken van hun heidendom draagt. De causerie vond een aandachtig ge- hoof. Nadat mevr. Slump nog een aantal vragen beantwoord had, werd de avond gesloten. Keus uit De Pastoe toonkamers zijn zó ingericht dat U niet uitgekeken raakt. Er is keus uit de complete collectie ipoderne meubelen. De toonkamers te Rotterdam zijn in het Groot handelsgebouw (stationszijde), Conradstraat 32. Levering via de goede meubelzaken. Op aanvraag onder letteikw en bij overschrij ving van I. 2.- op postgiro 51638 sturen wij U gaarne de volledige catalogus „Pastoe '54" met alle modellen en prijzen. U.M.S., Rotsoord 3, Utrecht. ZAlLADAla Li JALUiLU «Jdb De wondere wereld van de Stille Zuidzee Echtpaar Regouf vertelde voor leden van K. en O. MR DRS TH. REGOUT, wereldreiziger, fotograaf, schrijver en cineast van formaat, is voor K. en O. geen onbekende. Met zijn ongemeen boeiende ver teltrant en prachtige kleurenfilms weet hij zijn toehoorders steeds weer in de ban te brengen. De door hem gemaakte wereldreizen worden voor an deren een belevenis. Ook gisteravond was de foyer van de Stadsgehoorzaal stampvol met leden, die iets wilden horen en zien van „De wondere wereld van de Stille Zuidzee". Reeds voor de oorlog had het echtpaar Regout plannen gemaakt om een door Japan te maken. Maar de angst voor spionnage maakte het land ontoi gankelijk voor touristen. Na de oorlog is dit echter anders geworden en in Fe bruari 1954 vertrok het echtpaar, om via India, in het land van de rijzende zon terecht te komen. Vanuit New Delhi zijn zij met een auto door het dorre land van India getrokken, waar, door de moei lijk: economische omstandigheden, ds grootste armoede van de massa een schrille tegenstelling vormt tot de onme telijke rijkdommen van de Maharadja's. Hoewel, hierin zijn ook grote verande ringen gekomen en er Is nu nog maar een afschaduwing te zien van de vroegere glorie van deze heerser* Door de grote kenner van het Oosten, professor Van Stralen, die reeds twintig jaar in Japan woont, was de heer Regout aarachuwd voor vele moeilijkheden, eerste is het land schrikbarend duur, men een beetje comfort ver langt, en ten tweede zijn er de taalmoei lijkheden. Met Engels komt men niet ver. De grote moeilijkheid was echter om het Arbeidsbureau Leiden De aanhoudende voret deed het aanbod gedurende het tijdvak van 1015 Januari 1955 opnieuw stijgen en wel van 1000 tot 1045. Als geheel werkloos stonden inge schreven 960 personen, terwijl 85 personen tewerkgesteld waren bij objecten voor aanvullende werken. Ook nu moet de toe neming van het aanbod voor het grootste deel aan seizoensinvloeden (weersgesteld heid) en voor het overige aan afloop van tijdelijk werk worden toegeschreven. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1953 en 1954 wijst echter uit, dat de voordelige verschillen nog steeds belangrijk zijn; t.w. resp. 1375 en 745. Vooral het verschil ten opzichte van 1953 is aanzienlijk en levert het be wijs. dat de conjunctuur zich uitermate gunstig heeft ontwikkeld. De vraag bleef 6WS f769 y.KWAUTEITSKOFFIE EN THEE-LEIDEN-, :h op gelijk niveau bewegen en is hoofd zakelijk gericht op arbeidskrachten voor de metaahridustrie. zowel geschoolden, geoefenden als ongeschoolden, en jeug digen. Het aanbod der jeugdigen daalde iets, terwijl de vraag nog enigszins toenam. Hieruit volgt, dat het moeilijk blijft, op igermate bevredigende wijze aan de in gediende aanvragen te voldoen. Zeer veel eg en tact wordt gevraagd. Het Don derdagavond-spreekuur (78) blijft een te onderschatten hulpmiddel om aan de verlangens zowel van werknemers als erkgevers te voldoen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef gelijk en beliep op 15 Jan. aim 150. Wellicht ten overvloede wordt er op gewezen, dat de vraag naar huishoudelijk personeel nog steeds een dominerende plaats inneemt. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat rijwel in alle bedrijfstakken plaatsings mogelijkheden aanwezig zijn. Leidse smaUilmers hadden Haags bezoek De Leidse smalfilmers onderhouden met hun Haagse collega's een buiten gewoon goede verstandhouding, die zich op geregelde tijden uit in weder zijdse bezoeken, waarbij dan natuurlijk werkstukken getoond worden. Gis teravond was de Haagse vereniging te gast in Leiden en in de Turk werd een programma van acht films gedraaid, 8 mm en 16 mm, waaronder be kroonde. Brumstede onderscheidt zich steeds door zijn humoristische of fantastische vondsten en ook deze keer waren er twei grappige filmpjes van hem. ..Humoresque' ?n „Duel op Zondagmorgen", het laatste een geslaagde persiflage op de film Jn I haar eerst stadia. Maar Brumstede heeft j een ernstige kant en die bracht hij tot uit drukking in de film „De honden", het verhaal van een meisje, dat in i torium ligt en ten dode is opgeschreven. Het beklemmende in deze film de hoofdpersoon niet in het beeld genomen. Zij sprak slechts (het geluidsfilm) en de camera fungeerde vol ledig als het gezichtsvermogen van de pa tiënte. Hoe groot de indruk was, bleek uit de stilte, die na afloop enkele ogenblikken onder de aanwezigen heerste. De heren H. J. v. d. Kamer en Regens- burg de Mooy hadden het in het griezelige gezocht. Hun eerste filmpje ging over een :oeker naar het levenselixer, een middel eeuwse verjongingsdrank, die onverwacht ucces had. De tweede film was een niet geheel geslaagde poging om een verhaal van Edgar Allan Poe, „Het verraderlijke hart", tot zijn recht te laten komen. Ook de heer Mac Gillavry behoort tot zeer bekende amateurs. Samen met de ?er Zaatman maakte hij een detectlve- story. „Doden telefoneren niet", die uit stekend gemonteerd was en waarbij het geluid een zeer wezenlijke rol speelde. Tenslotte bracht de heer Goosen een alleraardigst familiefilmpje, een opname van het spel van zijn kinderen, die de dokter imiteerden met een hond als pa tiënt. Zijn tweede film „Vreemde ontmoe ting". was wel zeer knap opgenomen en het pianospel, dat de film begeleidde, kan niet anders dan uitstekend genoemd worden. De aanwezigen waren over het pro gramma zeer te spreken en er werden nog heel wat technische vragen beantwoord. verschil tussen de Oosterse en Westerse cultuur op de film vast te leggen en er toch geen journaal van te maken. De heer Regout is er op bijzondere wijze in geslaagd, door de grote steden zo terloops aan te doen en de lens van zijn toestel veel meer te richten op de stadjes en Het bijzondere van Japan is, dat men altijd en overal met enorme mensen massa's te doen krijgt. Dit is niet zo ver wonderlijk, als men bedenkt, dat maar 20ró van het land agrarisch te bewerken en te bewonen is en dat er 88 millioen mensen leven. Momenteel heerst er een hopeloze economische situatie en wordt er veel armoede geleden. Het volkska rakter typeerde spreker met „verdragen zonder klagen" en de begrippen fijnbe snaardheid en artistiekheid naast wreed heid. Met een grote dosis humor werden de belevenissen in de hotelletjes verteld en de film liet zien. hoezeer het oude Japan nog steeds bestaat. Van zijn hele verblijf in Japan zag de heer Regout de samenvatting in de belevenis, die hij onderging, toen de keizer zich een dertig seconden vertoonde aan honderdduizenden van z\jn onderdanen. Van heinde en ver waren zij toegestroomd en had den uren gestaan om hun keizer even te zien, wat voor de oorlog onmoge lijk was. Toch is de democratisering van de Tenno de meeste Japanners een gruwel. Men is er in Japan van overtuigd, dat wanneer de Ameri kaanse invloed verdwenen zal zijn, deze voor Westerse begrippen onver klaarbare verering in haar oude glorie zal terugkeren. een kort bezoek aan de palmenkus- can Hawaii kwam het echtpaar Re gout na vier maanden vla New York naar Nederland. Het begin van de reis liet een koude winterdag in Neder land zien en de terugkomst was op een koude regenachtige Julidag. Na al die tropische en subtropische klimaten was de slotindruk van dit reizende echtpaar: „Ons wondermooie Nederland heeft een ir, die enig in zijn soort is". Toon Heimans met Zaza Zonder een nauwe band aan mens en mensheid is de kleinkunst niet mo gelijk. Daar is de bron voor de tekst. De mens geeft echter niet alleen de in spiratie voor deze kunstenaars, de mens is ook in een bepaald opzicht het doel. „Zo maar liedjes zingen voor sen, zo maar liedjes zingen voor i die open staat". Toon Hermans groep doen dat met plezier. Ze brengen hun programma niet met sleur of met verveeldheid, integendeel, de hele op ing tintelt van leven Men heeft hard gewerkt om zoi komen. Met een stel jonge mensen Hermans zorgvuldig uitgekozen, VAN MENS TOT MENS Geloof ze niet Z"1 ELOOF ZE NIET, de studenten die zich wekelijks bezig houden met het vullen van het Leids Universiteits blad- Mocht u dat zogenaamde LUB van 14 Januari toevallig in handen hebben gekregen, geloof dan niet dat op 8 Februari 1900 de eerste praeses van de V.VB.L. bU het Gravensteen in het vuur is geworpen. Vorige week immers hebt u uitvoerig kunnen lezen, dat deze eerste praeses, mej. Cohen Stuart, thans mevrouw Stokvis heet en in Rotterdam woont. Dat het de V.V.S.L. zo goed is gegaan, kunnen de corpsleden natuurlijk moeilijk ver kroppen. De emancipatie is voortge schreden en het L.S.C. kan in menig opzicht een voorbeeld nemen aan de V V S.L. Die eerste voorzitster een heks? Geloof ze niet, die van het LS.C. Ze mochten het willenl Hongeropstand TTOE MEER verhalen (ernstige en ware verhalen) men hoort over de toestanden in Oost-Duitsland, des te sterker worden de herinneringen aan de doorgestane oorlogsellende in eigen land. Deze week spraken we in Lelden met een student, die er al weer wel varend en blozend uitziet, maar dat is toch schijn, want hU merkt nog ge ducht de gevolgen van Oost-Duitse uithongeringsmethoden. In 1951 zat hl) ln het tuchthuis Bautzen, een hoog somber gebouw, door muren omgeven en uitziend over de stad. In het begin van dat jaar werd het gevangenis- regiem door de Russen overgedragen aan de „volkspolltie", en de 6000 ge vangenen verwachtten nu van hun eigen landgenoten een wat betere be handeling. Diep was de teleurstelling, toen de verzorging er eerder op achteruit ging. Midden Maart was het zover, dat op een gegeven moment de gevangenen een gebrul aanhieven, met witte lap pen uit de ramen gingen zwaaien, lou ter uit wanhoop over de systematische uithongering. De bevolking van de stad dromde samen en boorde met angstige ontsteltenis de gruwelijke, uit het enorme gebouw opstijgende jam merklachten. Zenuwachtige volkspoli tiemannen schreeuwden naar boven, dat het beslist beter zou worden. Er werden zoveel schone beloften gege ven, dat de hongeropstand die dag langzaam luwde. Met gummiknuppels "jV/TAAR HET werd niet beter. De volkspolitie trachtte de „raddraai ers" op te sporen in de zalen, waar enkele honderden gevangenen samen leefden. In de ziekenzalen met 1500 t.b.c.-patiennten (van de 6000 gevange nen!) hoefden ze niet te zoeken, want die konden zich nauwelijks bewegen Toen, op de 31e Maart, barstte de bom Heel Bautzen werd opgeschrikt door een aanhoudend, luid gejammer, dat door merg en been drong. Weer werd met lappen uit de ramen gezwaaid, maar de volkspolitie was op haar hoede. Van alle kanten werden brand spuiten op de ramen gericht. De ruiten van de ziekenzalen werden Ingeslagen en alle patiënten drijfnat gespoten. Men kan zich indenken wat dat bij bittere kou voor Lb-c-lijders betekent. Grote groepen politiemannen dron gen, met gummiknuppels gewapend, de gevangeniszalen binnen en begon nen links en rechts om zich heen te slaan. Toen de opstand eenmaal be dwongen was. moesten de uitgeputte gevangenen spitsroeden lopen tussen twee rijen volkspolitiemannen door Ze hieven hun magere armen ter be scherming over hun hoofd omhoog en werden zonder mededogen gebeukt en geslagen. Kaakfracturen, ogen ver nield. verbrijzelde ellebogen de slachtoffers stroomden de ziekenzalen in. Op deze wijze worden anti-commu nisten „tot rede" gebracht. Heeft dit de pacifisten onder ons wellicht iets te zeggen? Jan Hein TAE EERSTE DE BESTE Noordwjjker weel. wie Jan Hein is. Hel Is de heer J. H. van de Mortel, zoon van oud-burgemeester dr J. B. V. M. J. van de Mortel, die thans consul-gene raal in Chicago is. Jan Hein zelf is ook buiten Noordwjjk bjj velen be kend. Een twintig jaar geleden kwam zjjn foto vaak in de krant, als speel makkertje van de Belgische konings kinderen, die hun zomervacantie in Noordwjjk doorbrachten. De heer J. H. van de Mortel is nu ambassade-attaché in Djakarta, maar hU is naar Neder land komen vliegen, omdat hjj behalve attaché de laatste dagen ook bruide gom is. De bruid heet jonkvrouwe Saskia de Muralt en ze woont in Wassenaar. Volgende week Zaterdag wordt daar de bruiloft gevierd. Jonk vrouwe Saskia studeerde aan de Sor- bonne te Parjjs en heeft veel in het buitenland vertoefd. Na de huwelijks reis vliegt ze met haar heer en ge maal Jan Hein naar Djakarta. Moeilijke economie „Kilometerend" f^OG STAAT in den prachtigen tuin het koepeltje waar de vriendinnen (Betje Wolff en Aag je Deken) zaten en schreven, be roemde plek nu in de geschiedenis der Nederlandsche letteren. Rus tige dagen in een rustige omge ving, de natuur nog niet overal terugwijkend voor de al voortruk- kende huizenmassa's, dagen waar aan wij uit ons jagend, kilomete rend leven met weemoed terug denken. Dat schreef de Leidse hoogleraar dr L. Knappert in zjjn inleiding op het werk „Sara Burgerhart" van de dames Wolff en Deken. Zoals men weet. wordt thans in de Lakenhal een ten toonstelling van leven en werken van de twee schrijfsters gehouden, en daarbij is het koepeltje ook present. Professor Knappert had geen goed woord over voor het ..kilometerend leven" en voor de „al voortrukkende huizenmassa'sWoorden van onze tijd zegt u misschien. Pardon, professor Knappert schreef ze.... tn 1905! Weerzien na 30 jaar T"\E HEER J VAN DER MEY uit Leiden heeft onlangs zijn 3 broers, die allen reeds lang In Amerika wo nen. na een periode van dertig jaar weergezien. Toen zijn broers hem voor het laatst zagen, had de heer Van der Mey een snor en donker krullend haar De verandering, die zijn uiterlijk se dertdien heeft ondergaan, bleek zó in grijpend. dat de broers elkaar op het station van Chicago nauwelijks her- HOLLAND IN AMERIKA kenden. De tocht naar de overkant berustte op een reeds lang gekoesterd plan. Aanvankelijk had de heer Van der Mey hat voornemen om samen met zijn vrouw naar Amerika te verhul zen, maar haar overlijden maakte dit helaas onmogelijk. De thans 70-jarige heeft de reis nu alleen gemaakt. Hij gaat wonen bij zijn dochter, mevrouw Ramak in Salt Lake City. Ten huize van één der broers, Tho mas, zijn de oude banden weer aan geknoopt. Het is te begrijpen, dat er ruim voldoende stof voor conversatie was. Zelfs de Chicagose pers wijdde de nodige aandacht aan het weerzien in een artikeltje, waaraan we deze gegevens ontlenen. Op de foto toont de heer Van der Mey één van de door hem meegebrachte geschenken, een wanddoek, voorstellend een tafereel van de bloelende bollenvelden. Van links naar rechts: George (62), die koster van de Reformed Church Is, de „Leidse" heer Van der Mey. Sam (66), die zich bezighoudt met de aan leg en het onderhoud van tuinen, en Thomas (59), die werkzaam is als vrachtwagenchauffeur. QNZE VRIENDIN Roelfientje schrijft ons, dat ze in een winkel wat drop kocht. Twee cent duurder dan ln December. „Is dat omdat de omzet belasting er af is?", vroeg Roelfientje in haar argeloosheid, maar toch ook wat spottend. Ze had de spijker op de kop geslagen. „Inderdaad," was het antwoord van de winkelier. „Wij hoe ven nu geen omzetbelasting meer te betalen. Maar nu betaalt de fabrikant die. En natuurlijk verhoogt die prompt z'n prijzen. We zijn er niet eens blij mee, dat we nu zelf geen omzetbe lasting meer betalen. Daar werd nog een aardig centje aan verdiend. Nu vaart de fabrikant er wél bij, en de consument betaalt iets meer." Roel fientje heeft geantwoord, dat ze econo mie een moeilijk vak vond. Slim £EN VOGELBEKDIER zei: „ik ben het slimste diertje, dat ik ken. Want: sloeg mijn vrouw mij in 't gezicht, Dan hield ik tóch mijn snavel dicht; Maar schond mijn kind bepaalde wetten, Ik zou een grote bek op zetten". men enige maanden aan het programma gezwoegd. En nu het resultaat, zoals we datt gis teravond In de geheel bezette schouw burg zagen. Het show-gedeelte is uitste kend, dank zij een strenge regie. Als achtergrond voldeed het ensemble goed, maar wanneer er tekst over het voet licht gebracht moest worden, mislukte het. Acteren en zingen zijn niet de sterk ste zijden van deze ongetwijfeld goed willende mensen. Al vinden we het een sympathiek stel, toch moeten we zeggen, dat dit voor klein-kunstenaars een groot gebrek is. Zo dreef het geheel dus op de leider Toon Hermans. Hij heeft geestelijke ver wantschap met Maurice Chevalier. Hij is de clown, niet alleen grapjas. Hij ziet de humor van het leven, maar tegen de achtergrond van de kleinheid van de mens; er zit in een groot gedeelte van de tekst een tikkeltje weemoed, »ok al zegt hij, dat het niet zo is. De uitstekend gebrachte ballade van Jan Willem Eduard Perelaar, het man neke, dat het geluk zoekt, en de panto mime, „De clown en het meisje", die het zelfde motief had. werden met het lied op zijn zoontje de hoogtepunten van Hermans' kunst deze avond. Zijn kwali teiten als conferencier vonden we het best in het dwaze verhaal over een vork. maar daar ligt voor ons niet zijn grootste kracht. Toon Hermans is de troubadour van een bepaald soort levenslied, dat hij zingt: „Ergens voor een raam, niemand kent je naam. (Advertentie). 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 let tergrepen per minunt) GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 De heer H. J. Hensing in het zilver De heer H. J. Hensing, reserve-conduc teur bij de N.Z.H.V.M., is gisteren te zijnen huize gehuldigd In verband met het feit, dat hij 25 Jaar geleden bij de maat schappij in dienst trad. De chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetum, prees de ijver van de jubilaris en bood het ge bruikelijke geschenk onder couvert aan, alsmede de zilveren medaille en het ver erend getuigschrift van de Maatschappij >or nijverheid en handel. Ook het bestuur van het Jubileumfonds vele collega's gaven blijk van hun be langstelling. Enkele geschenken en fraais bloemstukken vormden de tastbars bewij zen van hun waardering. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Benjamin. tvAC Perdeck cn T Postma; Anna M S. d v H C D den Hertog en M Polak; John. z v F L Land- kroon cn C A Maartense; Roelof, z v W C Karei en C M Vogels; Gerarda P. d v d Ploeg en A G Diemei; Christina M W, d v T H Wassenaar cn W C A Schoone; Antonius F. z v A F Moseman T C Steenman; Eveline M, d v G Schippers cn M M Winkeler. OVERLEDEN: T J Ouwerkerk. man. 55 J; H Buitendijk, man. 91 J; A van Beek. man, 69 j; J H Dietrich, man. 74 J. GEHUWD: W F C Boon en T Tuners-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3