Ilieumc £dJtsri)e GTmirant Bar winterweer teistert Centraal Europa Verbinding over water naar Lelystad verbroken Nationaal Comité ontwierp groots bevrijdingsfeest Wist IJ DINSDAG 18 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2.15 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10247 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilanteastidj it Qfirêfmn ■ïqn hert in fegljenspott" Vilten vesten en bonte lingerie INGESNEEUWDE DORPEN EN OVERSTROMINGEN Op de Hebriden zijn honderd mensen geïsoleerd BAR WINTERWEER teistert Centraal-Europa. Tenmir.6te tien mensen zijn gisteren omgekomen in Duitsland en Oostenrijk, tengevolge van ernstige overstromingen, gepaard gaande met stormen, die tot orkaankracht aanzwollen. Het water van de Donau sijpelde tussen Regensburg en Passau in Beieren door de opgehoogde oevers heen. die dreigden te bezwijken. Ploegen dijkwerkers hebben de hele dag koorts achtig de oevers opgehoogd met zandzakken, maar het water bleef aan houdend stijgen. De plaatselijke autoriteiten hebben een „ernstige ge vaartoestand" afgekondigd. In verschillende delen van Europa breiden de overstromingen zich eveneens uit. Zo is in West-Duitslana thans het gehele binnenscheepVaartverkeer in de war. Vier amphiblc-vaartuigen van het Am. leger, hebben 48 Duitsers van het eiland Germersheim, in dc Rijn gehaald en naar eiliger oorden overgebracht. In Bonn dreigt het water nog steeds het parlc- tsgebouw te overstromen. Dc politie heeft zandzakken rondom het gebouw gelegd. Evacuatie in Frankrijk Uit laaggelegen dorpen in Frankrijk zijn honderden mensen geëvacueerd. Het water van de Seine stijg' nog steeds, •waardoor 't gevaar voor Parijs toeneemt. In Parijs bereikte het water in de Seine het kritieke peil. Alle Seinekaden zijn overstroomd en stenen en hout, die langs de rivier opgeslagen lagen, zijn haastig veiliger oorden overgebracht. Vele hoofdwegen staan in Frankrijk onder water en ook het wijngebied van Bor deaux is ondergelopen, doordat een zware m het water van de Garonne over de dijken joeg. Intussen genoten vacantle- gangers in Nice aan het strand van de warme zonneschijn Ook in Zuid-Engeland heeft de smel tende sneeuw overstromingen veroor zaakt. In Zwitserland wordt de winter sport in vele centra ernstig benadeeld door aanhoudend warm weer, maar uit Noorwegen worden zeer lage temperatu- Vrouwelijke politie in Amsterdam In Amsterdam deden gisteren voor het eerst de vrouwelijke politie-agenten (7) officieel dienst. Bij het Centraal Station droegen ze er het hare toe bij, om het verkeer in goede banen te leiden. ren gemeld. In Denemarken, Noord- Duitsland en Noord-Schotland ligt een dik sneeuwdek. Duizenden mensen ko men te laat op hun werk en sommige treinen kwamen met bijna vüf uur ver traging binnen. Op de Buiten-Hebriden zfjn ongeveer honderd mensen geïsoleerd in een op- bouwkamp van de Britse regering. Hun voorraden raken uitgeput. Men zal trach ten do mensen per schip te evacueren. Vliegtuigen kunnen bij het kamp niet landen door de hoog opgewaaide sneeuw. In Zweden zijn tengevolge van het slechte weer, vier mensen om het leven gekomen. Acht anderen liepen verwon dingen op. Wat België betreft, in Luik worden overstromingen gevreesd. Het water van de MaaS stijgt als gevolg van de smeltende sneeuw, snel. ZEE SLEURT VISSER VAN PIER TE IJMUIDEN Gistermiddag is een 40-jarige inwoner van Doorn, de heer D. van der Waard, tijdens het vissen op de IJmuidense zuid- pier door een onverhoeds aanrollend* golf van zijn zitplaats gesleurd en te water geraakt. Naburige vissers probeerden hem nog te grijpen, maar moesten de man laten. Later is hij door de loodsafhaalboot op het droge gebracht. Gedurende lange tijd is hem nog zuurstof toegediend, i men is er niet in geslaagd zijn leven te redden. In motorsportkringen was de heer Van der Waard geen onbekende. Delta-dijken moeten 65 m hoog worden Met een aanzefbreedte van 260 meter Indien het deltaplan (afsluiting van de zeegaten tussen Wester- schelde en Nieuwe Waterweg) wordt uitgevoerd, moet men dijken aanleggen van ongeveer 65 meter hoog, met een aanzet- breedte van 260 meter, en dan in volle zee. Aldus deelde ir De Ruyter mee tijdens een rede voor de voorlichtingsdienst IJssel- streek te Nieuwerkerk aan de IJssel. Melkprijs-inïerpellatie op 1 Februari De voorzitter van de Tweede Kamer zal in dè eerste vergadering na het Kerst reces. op Dinsdag 1 Februari a.s. voorstel len het interpelaltie-verzoek van de heer Droesen over de melkprijs toe te staan en de interpellatie in de agenda tussen te voegen, zodat zij nog op dezelfde dag zal wordeh gehouden. Vliegtuig voor Valkenburg vermis! en weer terecht Gisteravond werd een Brits Auster- vliegtuig dat uit Duitsland op weg wa: naar het vliegveld Valkenburg (Z.H.) als -vermist opgegeven. De M.L.D. zou morgen gaan zoeken, maar inmiddels kwam vannacht het bericht, dat de Auster van zijn route was afgeweken en veilig in Münster was geland. Britss vissersvaartuig vermist Het Britse radiostation Northforeland heeft de scheepvaart verzocht uit te zien naar het vissersvaartuig Gipsy Queen uit Lowestoft, dat over tijd is. Het is voor het laatst op 12 Januari gezien, ongeveer 90 mijl benoorden Ameland. Kwam 3 km verder op zijn „pootjes" lerechf Vliegtuig ging zonder piloot door storm de lucht in Tijdens een hevige storm is gisteren van het vliegveld bij Salzburg een ver kenningsvliegtuig van het Amerikaanse leger vanzelf opgestegen. Het toestel vloog op een hoogte van ongeveer 70 me ter over een dorple en kwam geheel on beschadigd ongeveer drie kilometer ver der in een bouwland terecht. Een Ame rikaanse luitenant-kolgnel, Phillips, ver klaarde dat het vliegtuig de solovlucht maakte op een wijze, die geen enkele piloot zou kunnen verbeteren. ..Een piloot zou zelfs de grootste moeite hebben ge- DON JUAN CARLOS IN MADRID (VOOR STUDIE) Don Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan. Is vanochtend uit Lissabon te Madrid aangekomen. Zoal9 eerder gemeld, is onlangs tussen Don Juan en generaal Franco een ac» coord gesloten, op grond waarvan Don Juan Carlos zijn studie in Spanje mag voortzetten. Publiek mocht er niet bij Atoom-onderzeeboot Nautilus met 165 mensen vertrokken De Amerikaanse onderzeeboot „Nau-1 op te tilus", die door atoomenergie wordt voortgedreven, is, zoals kortelings ge meld. uit de haven van Groton in Con necticut vertrokken voor de eerste proef vaart. De Amerikaanse marine verklaar de: „Dit is de eerste keer, dat atoom kracht wordt gebruikt voor een vervoer middel". De „Nautilus", die een jaar ge leden te water werd gelaten, heeft ruim 100 marinemannen aan boord en 65 ci viele deskundigen. Aan burgers werd niet toegestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met jour nalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de atoomduikboot varen. De onderzeeër voer langzaam naar het midden van de rivier de Theems alvorens Nieuw gebouw kweekschool De Klokkenberg De plannen voor de bouw van 'n nieuw schoolcomplex voor de Chr. kweekschool De Klokkenberg te Nijmegen zijn gereed. Het is de bedoeling, dat het bij de Much- terstraat zal verrijzen, waar op het ogen blik vele oude huizen worden afgebroken. De huidige kweekschool werd ruim een eeuw geleden op de heuvelrand aan de Waal gebouwd. Indonesië wil dienstplicht invoeren Indonesië zal waarechijnlijk binnenkort overgaan tot invoering van dc dienst plicht. In een toespraak tot officieren ln Bandoeng betoogde vice-president Moh. Hatta. dat Indonesië, wil het niet worden meegesleurd in een strijd tussen Oost West. een sterke nationale verdediging nodig heeft. Hij acht de dienstplicht middel om de eenheid tussen strijdkrach ten en burgerij te herstellen. naar de „binnenzee" bjj Long Island, waar de technische proef tocht wordt gehouden. Het schip weegt 3000 ton. Dc ontwerpers zeggen dat het op volle snelheid onder water van Ame rika naar Europa of Afrika en zonder te bunkeren rond de aarde kan varen. De atoomoven van de „Nautilus", die de stroom voor de turbine levert, werd vei ligheidshalve enkele dagen geleden reeds in de haven geprobeerd toen de „Nau tilus" nog aan de kade gemeerd lag. De deskundigen waren toen uiterst tevreden over hun bevindingen. Binnen afzien bare tüd zullen nog zes onderzeeërs van hetzelfde type worden gebouwd. Influenza-epidemie in ons land Haard verbreidde zich van uit Den Helder Op het ogenblik heerst in ons land een influenza-epidemie. Deze influenza wordt, zo delen het In stituut voor praeventieve geneeskunde en de afdeling voor interne geneeskunde van het academisch ziekenhuis in Leiden ons mede. veroorzaakt door het virus van het type b. De laatste vrij grote influenza b- epidemie deed zich voor in de winter van 1952. en werd waarschijnlijk geïmporteerd uit Duitsland. De huidige ziekte, die reeds in December in Engeland eveneens heerste, werd begin Januari hier het eerst herkend in Den Helder. Influenza b. verloopt meestal lichter dan Influenza a. en complicaties van de zijde der longen zijn er minder veelvuldig bij. hoewel zij wel voorkomen. Ook de snelheid van de verspreiding is langzamer dan bij influenza a tengevolge waarvan b. epidemieën langer kunnen aanhouden. had om het toestel met deze wind onbe schadigd op de grond te brengen", ver klaarde hij. De zes touwen, waarmee het vliegtuig aan de grond werd gehouden, hadden het begeven en de stormwind had het toestel als een veertje opgenomen- Er werd onmiddellijk een onderzoek gesteld en na twee uur zoeken werd de vluchteling met zijn neus ln de wind op een bouwland aangetroffen. Drie milliard verlies in Wallslreet Tengevolge van twee verkoopgolven is de koerswaarde der te New York geno teerde aandelen Maandag met ruim drie milliard dollar gedaald. De koersdaling was bijna even groet als die van wtee weken geleden, welke veroorzaakt werd door de verihoging van de marge voor effectenprolongatic. Verscheidene belang rijke fondsen daalden gisteren met on geveer 5 dollar in koers en koersverlie zen van twee tot vier dollar kwamen veelvuldig voor. De eerste verkoopgolf kwam aan het einde van het tweede beursuur en de tweede begon even voor het slot. Kassier, die 7 ton stal, ontmaskerd De verdwijning van 350.000 Surinaamse guldens (ƒ700.000) bij de Surinaamse Bank te Nickerie. is thans geheel opge lost. De hoofdschuldige is de kassier P.. die ongeveer twee ton van het verdwe nen geld had uitgeleend. Men hoopt dit nog terug te krijgen. In P.'s tuin waren 13.000 guldens begraven cn in de tuin van een medeverdachte 11.000. De knoeierij gaat zeker tot 1952 terug. verband met de overbelasting van de centrales is besloten, dat elk der verschillende secties van Bandoeng om 'ier avonden anderhalf uur in het donker zal verkeren, aldus het H.I.D. Morgen wordt onze derde prinses, prinses Margriet 12 jaar. Dan is dus voor haar het dozijn vol. Onze hartelijke gelukwensen. (Foto Meyboom). De gevolgen van het weer De Maas is buiten haar oevers getreden bij Borgharen en Urmond De Nederlandse Spoorwegen zijn gisteren de moeilijkheden van sneeuw val en vorst vrij spoedig te boven gekomen. Aanvankelijk had men vooral in Zuid-Limburg en rond Amsterdam en Rotterdam te kampen met moeilijk te bedienen seinen en vastzittende wissels. De treinen hebben nu nagenoeg geen vertraging meer. De stijging van het water van de Rijn zorgen. In Lelystad zijn thans ongeveer heeft zich voortgezet. In verband met het hoge water zijn gisteren de Bronkhorste pont cn de pont bij Dieren, die beide over de IJssel varen, uit de vaart genomen Hetzelfde is geschied met het Renkums» veer, dat de verbinding over de Rijn on derhoudt tussen Renkum en Heteren Het ïngense veer. de verbinding over de Rijn tussen Eist en Ingen, zal met in gang van vandaag niet varen tussen 9 uu» "s avonds en 7 uur 's morgens. Ook de Maas stijgt nog steeds. Van morgen om 8 uur werd de stuw Borg haren geopend. De sluis te Bosschcrveld is gesloten voor geladen schepen Rijks waterstaat is op de Maas bij Maastricht begonnen met stroompeilen. Bij Borgha ren en Urmond is de Maas buiten de oevers getreden. Voor het eer*t is gisteren ook de lijn dienst Harderwijk-Lelystad gestaakt. Zo lang het weer dit toelaat, zal de verbin ding voor post en proviand nu worden onderhouden met een jeep langs de Knar- dijk. die Lelystad sinds kort teland verbindt. Verscheidene personen hebben de afstand Knarhaven-Lelystad reeds te voet afgelegd. Moet ook de jeep uitvallen, dan zullen ploegen voet voor de post en de proviandering Slachtoiier herkende dader aan stem Daarom overal Zoetermeer zo snel opgehelderd (Van onze correspondent) De heer W- Nieuwenhuijsen. de kassier van Brinkers' Boterfabrieken te Zoeter meer. op wie Vrijdagavond een roofover val is gepleegd, heeft verklaard, dat hij zich, nadat hij op het hoofd was gesla gen. bewusteloos heeft gehouden. Di overvallers waren daardoor onvoorzichtig en uit hun uitlatingen meende het slacht offer toen de 20-jarige A. L. te herken nen. Het drietal zou gistermorgen weei zee hebben gekozen, zodat de arrestaties maar op het laatste nippertje plaats had den. Het pistool van L. werd ln de ning van de Rotterdammer G. terugge vonden. L. heeft vi'aeger bij Brinkers ge werkt. zodat het vermoeden, dat de over vallers goed met de situatie op de hoogte waren, Juist is gebleken. Dit jaar weer een jongeren-parlement Als onderwerp wordt behandeld „Europa en de wereld" 0°k dit jaar waarschijnlijk op 21 Mei a.s. zal er weer een nationaal jon- gerenparlement worden gehouden, waar aan zal worden deelgenomen door ver tegenwoordigers van de jongeren organi saties uit A.R.P., C HU-, K.V.PP.vd.A en V.V.D. Ditmaal zal men zich bezinnen op het onderwerp „Europa en de wereld". Tot 1 April kunnen de deelnemende organisaties het onderwerp bestuderen aan de hand van de volgende vragen: 1 Wat is Europa en welke zijn de gren zen van een Verenigd Europa? 2. Wat is het geestelijk en sociaal perspectief van Europa? 3 Wat is de taak en de plaats van Europa in de wereld? De diverse standpunten moeten gezonden worden aan de Politieke Jongeren Contact Raad. die de stukken doorzendt aan de leden van het parlement (10 van elke organi satie». De „fracties" kunnen zich daarop nader beraden vóór het openbare debat- Muziekkorps Limburgse Jagers ook in gala Minister Staf heeft aan het muziek korps van het sedert 1950 ingesteld regi ment Limburgse Jagers, toegestaan het dragen van een ceremonieel uniform, af wijkende van het cerimoniëel tenue der militaire muziekkorpsen. Dit voorrecht genieten tot nu toe alleen de Kon. Mili taire Kapel en de Luchtmachtkapel. De gala-uitmonstering van het muziekkorps van het Johann Willem Friso regiment. tegelijk met die voor de Limburgse Jagers in voorbereiding. In Limburg heeft zich uit de bevolking, onder leiding van het Tweede Kamerlid, de hear J. M. Peters, een werkcomité ge vormd om een bedrag van ƒ50.000 bijeen brengen, nodig voor de gala-unfor- n cn uitmonsteringen van het 80 leden tellende muziekkorps. Allemaal vrij op 5 Mei Bakkers zullen zorgen voor Zweeds brood en ook komen er herinneringsmalen Het Nationale Comité, dat zich ge vormd heeft om de tiende verjaardag van de bevrijding waardig en opgewekt te vieren, richtte zich gisteren, bij monde van de voorzitter van het werkcomité, de heer M. A. Reinalda. oud-Commissa ris der Koningin in Utrecht, tot het Ne. derlandse volk. Beschermvrouwe van het Comité is H.M. dc Koningin, beschermheer Z.K.H. Prins Bernhard Het gehele kabinet, prof mr P. S Gerbrandy, premier gedurende de oor- logsjaren, de commissarissen der Konin gin en de vertegenwoordigers van rech terlijke-. maatschappelijke- en kerkelijke organisaties en van de gewapende macht, namen er zitting in Op de vijfde Mei zal iedereen vrij zijn Het bedrijfsleven brengt daarmee een offer van ƒ30 millioen. Als richtlijnen gaf het comité aan: wijdingsdiensten in de ochtenduren, jeugdbijeenkomsten er des middags optochten. Voor de avond uren denkt het comité aan gondeLvaar- ten, vreugdevuren en.feestconcertcn. Bevrijdingsmaal Het comité geeft zelfs een suggestie voor de middagmaaltijd, die, in de hui selijke kring gebruikt, een herinnering kan zijn aan de barre hongertijd, doorgemaakt werd Dc bakkers zullen Zweeds brood verkopen, als herinnering aan de weldaden, die het Westen uit de lucht bereikten. Er zal een slag op worden gelegd voor de Stichting 1940—45 Er zullen twee nationale hoogtepunten zijn: In hotel De Wereld in Wageningen, waar de wapenstilstand tot stand kwam, zal 's morgens een demonstratie van geringswege worden gehouden, die militair karakter zal dragen. In de middaguren komt het comité met alle geledingen van ons volk samen ln de Nieuwe Kerk in Amsterdam, waar Prot. Chr., Rooms Katholieke. Humanis tische en Joodse sprekers het woord De Nederlandse Jeugdgemeenschap UITKOMST VOOR DE BUREN PIANO ZONDER GELUID In Engeland wordt thans een electrq,- nische piano vervaardigd, die men op een koptelefoon Kan aansluiten, zodat alleen de speler zttn eigen spel kan horen en ae omgeving van hem geen last heeft. Het electronische Instrument is niet alleen lichter, maar ook goedkoper dan tot dua- xebouwde niano's. Bovendien heeft het instrument 88 toetsen inplaats van de gebruikelijke 64. DAT e voor de tamboers en trompet ters van de maréchaussée-reserve dis tinctieven zijn. vastgesteld (schouderbe dekkingen in de vorm van z.g. zwaluw nesten) DAT de totale bevolking van Friesland ln '54 slechts met 231 personen toenam en klom tot 47.175 en de meeste Friese gemeenten in aantal achteruitgingen. DAT de militairen van land- cn lucht macht voor de vluchtelingenactie f46.785 bijeenbrachten en het burgerpersoneel f 15.227. DAT dc ver. Ons Belang niet tot het Centraal Overleg Militaire Ambtenaren (COMA) toetrad. DAT 2 Oostenrijkse Jongelieden in Ver- den-Aller. Duitsland tot 4 jaar verbete ringsgesticht werden veroordeeld l.v.m. het neerslaan van de 67-jNed. astronoom Otter uit IJmuiden. die hun een lift ge geven haa. DAT C. M. te Muntendam op heter daad betrapt werd bij het zenden met de geheime zender De Zwarte Madonna. DAT de Zuiddijk van G'oedereede tot de punt van Ouddorp (11 km) zal worden verhoogd en verzwaard. DAT 2 broers van jeugdige leeftijd een 31-j. groothandelaar in oude metalen in Nijmegen zijn aangehouden, wegens diefstal en heling van oude metalen ter waarde van f 14.000 DAT Ned. luchtmachtautoriteiten gis teren 'n oriënteringsbezoek brachten aan de Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker DAT dr W. J. Schuijt uit Parijs op 5 Fe bruari zal spreken op de buitengewone vergadering van de Ned. Jongerenraad Europese Beweging in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. DAT 320 oud-verpleegsters in Leeuwar den het 75-j. bestaan van het diacones- senhuis aldaar meevierden. DAT bij N.V. Niestern Scheepsbouw- unie te Helelvoetsluis een hekwieler met passagiersaccomodatie (100 personen) voor vracht- cn veevervoer te water ge laten werd. DAT de 24-jarige koopman G. R. uit Bennekom in een zaak te Arnhem in brak en ruim ƒ7000 ontvreemde en hij ook schuldig bleek te zijn aan andere inbraken aldaar. DAT de fa Offringa uit Groningen met 939400 de laagste inschrijfster was voor dc aanleg van de weg Blesse Noordwolde (hoogste lnschr. ƒ1.185 000» DAT de N.V. Metaaiwarenfabriek v.h. J N. Daalderop cn Zoon te Tiel van het ministerie van Oorlog een order kreeg van ruim f3Vi min. (vervaardiging van jerricans en etensblikjes) DAT de pluimveestapel (600 stuks) van Van Pijkercn. buurtschap 't Loo (gem. Oldebroek) werd afgemaakt i.v.m. ge constateerde pseudovoeelpest en deze ziekte zich vorig jaar ook op dit bedrijf heeft voorgedaan. DAT he: Phillpsbedrijf te Zwolle over enkele maanden een nieuwe fabriekshal ln gebruik zal nemen en in September nog een tweede. DAT in Baflo een tentoonstelling over landwinning en inpoldering zal worden gehouden en deze expositie later (op 2 Aug.) in Den Haag te zien zal z(jn, ge lijk met de expositie, over het deltaplan. DAT de Rijndam (15000 brt.) van de H.A.L. wegens oen mechanische storing naar Southampton terugkeerde, waar 't schip in dok zal gaan cn de 875 passa giers het zoiang als hun hotel kunnen beschouwen. geeft het boekje „Bevrijdingsfeest" uit. met practische wenken voor de feest viering en de schooljeugd ontvangt een herinnert ngsgeschrif t. Bovendien wordt een nieuw bevrij dingslied ten gehore gebracht. Het comité distancleert zich volledig van de inateriële zijde der herdenking. Alleen.... het beveelt elkeen aan te bedenken, dat dc herdenking mede vorm geeft aan dankbaarheid. Welnu zo meent het laat allen deze daadwerke lijk tonen door alle baten van alle her- denikingsfestiviteiten ten goede te doen komen aan de Stichting 1940—1945. Windsterkte, windrichting cn sneeuw hebben ook een rol gespeeld bij het gL«- teren in twee transformatiesta4ions te Gouda optredende kortsluitingen, tenge volge waarvan enkele gemeenten rond deze stad zonder stroom kwamen te zit ten. Spoedig kon het euvel echter weer verholpen worden. Gisteravond is ook een deel van Ara» stelland stroomloos geraakt door een de fect aan de hoogspanningskabel tussen Aalsmeer en Amstelveen Door omscha keling kon de storing in tijdsduur be perkt blijven tot 10 minuten. Gladheid van de weg werkte echter vertragend bti het het definitieve herstel. De overvloedige regenval van de laat ste dagen heeft een zeer hoge waterstand in de Drentse Hoofdvaart veroorzaakt Rijkswaterstaat heeft besloten tot zgn. ..afstroming". Tengevolge hiervan zal het ijs ln de Drentse wateren zeer onbe trouwbaar worden. Na al deze narigheden ook een iets vrolijker bericht: Hfet besneeuwde „kop je" te Overveen heeft gisteravond aan honderden Jongelui menig aangenaam uurtje bezorgd. Hier was een prachtige, 500 meter lange rodelbaan ontstaan, waar over de sleeën ln pijlsnelle vaart voort- suisden om aan het eind in een warreling van door het afremmen opspuitend# sneeuw tot stilstand te komen. Ook de veerdienst Rhenen—Llenden zal vanavond om 19 uur worden gestaakt. Vanmorgen af zal het veer slechts tussen De luidsprekers boven Kenia: Mau-Mau-ers, gij wordt niet opgehangen De Britten zijn de uitspraak van Epicurus Indachtig: men moet de na tuur niet dwingen, maar haar over halen.... Vliegtuigen met krachtige luidsprekers vlogen boven de heuvels van Kenia, waar dc Mau-Mau een ware terreur uitoefende. Millioenen pamfletten werden uitgeworpen met dc lokroep: „Gij suit niet worden op gehangen. wat ge ook hebt gedaan, mits ge geen verdere gewelddaden begaat; maar geeft U nu over." Leider der rebellen gesneuveld Opstandelingen in Costa Rica trekken zich terug De president van Nicaragua. Somoza. heet het. dat de commissie van de O A.S. heeft de Ver. Staten dringend verzocht hem vijf vliegtuigen van hetzelfde type te verkopen als die. welke aan Costa Rica verkocht werden. Volgens hem is het verkopen van vliegtuigen aan Costa Rica ongeveer hetzelfde als., een gevaar lijk wapen ln handen geven van eer krankzinnige". Hij is van oordeel, dat de Ver. Staten en de Organisatie van d< Amerikaanse landen een grote fout ge- maakt hebben, door de vliegtuigen naai het operatieterrein te zenden. Verder Iets voor u. haar bevoegdheden heeft overschreden en dat de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 landen zo spoedig moge lijk bijeen moeten komen Voorts is er sprake van. dat de O.A.S.-commissie constateerde, dat door de regering van Nicaragua in de stad Rivas twee vlieg tuigen werden geïnterneerd, omdat zij op weg waren naar de Costaricaanse re bellen. Het beeld van de strijd is nog ver ward. In een uitzending van de clande stiene zender van de rebellen in Costa Rica werd gezegd, dat deze zich terug getrokken hebben naar dc Nicaraguaan se grens, nadat een treffen had plaats gehad met regeringstroepen te Santa Rosa, in de provincie Guanacaste. Vol gens radioberichten van de opstandelin gen werd de leider van de opstand, Theodore Picado. blijkbaar op het strijd toneel gedood. Hij was de zoon van de vroegere Costaricaanse president, die verjaagd werd door de revolutie, waar door tenslotte de huidige nationale lei der. president Figueres. aan de macht Wij wijzen er op. dat volgens de Ame- kaansc United Fruit Company, het geenszins zeker is. dat Picado gesneu veld is. BONN WENST VERKOOP DER VOLKSWAGENFABRIEKEN De Westduitse regering heeft te kennen gegeven, dat zij voornemens is de Volks wagenfabriek in particuliere handen te doen overgaan. De Volkswagenmaat schappij is thans geheel eigendom van de Westduitse Bondsrepubliek WEERBERICHT Een sportief japonnetje, dat ogenschijnlijk uit twee delen be staat. Het tricot bovenstuk is echter vastgestikt, anders zou de fraaie lijn bij de taille onmogelijk zijn. De rok is van zilverkleurig zibeline. Het ontwerp is van Amerikaanse bodem. Weinig verandering Hel i-.N.M I. te Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met en kele sneeuwbuien. Aan vankelijk lang. de l.ust nog harde. overigens krachtige tot matige wind tussen Noord-West cn West. Aan de kust temperatu ren om het vriespunt tot lichte dool. in het binnen land vannacht en morgen ochtend lichte tot matige vor't, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. 'Opgemaiki om 10 uur). Verwacht minimumtemperaturen voor de komende nacht: aan de kust van 1 tot cn ln het binnenland van 6 tot —10 ZON EN MAAN Woensdag: zon van 8 41 tot 17 05; maan van 5.12 tot 12.51 uur. Op 24 Januari N M

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1