Metuue Cciïlsrljc GTuuranl Prinses Beatrix zond Vasum in de vrije vaart Politie arresteert daders roofoverval Amerik, jagers ad 1 dollar voor Costa Rica De Rus Malenkof zou Adenauer wel aan zijn hart willen drukken Als hij het harnas der Westduitse wapening aflegt 1AANDAG 17 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58935. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. IaDVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargcmg No 10246 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntf icttcfe H «Mltvra «yn hert in fegfieaspcct" Sport en wedstrijden EERSTE OFFICIËLE DAAD (.oningskind kwam ogen te kort om alles op te nemen (Van onze Amsterdamse correspondent) )E STAPELLOOP van de „Vasum" Zaterdagmiddag door H.K.H. Prinses Beatrix trok vele duizenden toeschouwers op de terreinen nn de werf der Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam, et was een aantrekkelijke plechtigheid rondom het jonge vorstenkind, at haar taak op beminnelijke wijze vervulde. Haar prettige eenvoud oponeerde de massa. Blijkbaar vatte de prinses haar taak als een plei- ierige bezigheid op. Tegen half twee arriveerde ze met haar gevolg aan een der steigers van het IJ. Zij werd verwelkomd door de wnd. bur gemeester der hoofdstad, mr A. de Roos en door jhr mr J. H. Loudon uit naam van de Bataafse Petroleummaatschappij, onderdeel van de Kon. Shell-groep, voor wier rekening het schip wordt gebouwd. Per motorboot overgestoken naar de werf, werd de Prinses begroet door di rectie en commissarissen, alsmede door de ministers dr Drees, mr Algera en mr Luns en de commissaris der Koningin in Noordholland, mr Prinsen. Aan het moment van de stapelloop ging een rondwandeling in het bedrijf vooraf. Onder geleide van de heer P. Goed koop Dzr.., directeur van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, bezocht de Prinses de scheepsbouwloods. waar zij het schaven en branden van ijzeren platen zag. In een volgende hal bij de spantoven werd een spant getrokken. Ook de drie- rollen-wals was in werking. Voorts ga ven twee werkende lasmachines H.K.H. een inzicht hoe het casco van zulk een enorm schip in elkaar wordt gezet met behulp van hydraulische kracht. De ex- cursie werd besloten met een bezoek aan de timmerwinkel. waar na de stapelloop het interieur van het schip in gereedheid wordt gebracht. Hier trok een edelhout- fineer-paneel de aandacht van de jonge Uit de vragen, die de Prinses haar be geleider stelde, bleek, dat zij zich terdege op dit bezoek had voorbereid. Een nieu we wereld ging voor haar open. Met gro te'intelligentie volgde zij alles, waarbij I zij ogen te kort kwam om de diverse werkzaamheden met veel belangstelling te volgen. Schip glijdt te water Na deze interessante rondgang wandel de Prinses Beatrix met haar gezelschap naar de grootste helling op de werf, waar de „Vasum" op haar lag te wachten. Zij passeerde een erehaag van 50 padvind- sters en een erewacht van 52 leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Duizenden schoolkinderen zwaaiden met vlaggetjes en juichten de Prinses toe. Beatrix wuifde de jeugd vro lijk en hartelijk terug. Lida Hartman, het zevenjarig dochtertje van de voorzitter 34 der werfkern, bood bloemen aan. Bij de aankomst op de deels overdekte en verwarmde tribune, van waar de te- Zo ging dat toe, bij de eerste officiële daad, die onze kroon prinses zonder ouderlijke steun verrichtte: Met een zilveren hamer sloeg zij eerst op de draad, die de „Vasum" nog vasthield en toen zei ze: „Ik doop u „Vasum" en wens u een behouden vaart" foto boven). Vervolgens (tweede foto) keek zij lachend op: Zou de „Vasum" doen, wat vart die 31.000 ton metende tanker verwacht werdTot gekraak aankondig de, dat het schip ging glijden en de prinses juichend haar bouquet lelietjes-van-dalen door de lucht zwaaide. Nu juichte iedereen. Alleen de di recteur van de Ned. Scheeps bouw Mij, de heer P. Goedkoop Dzn, beet zich van spanning op de tong\ waterlating zou plaats hebben, bleek het gezelschap een kwartier te vroeg. De par ticuliere muziekkorpsen, langs de helling opgesteld, die reeds menig nummertje aan de wachtenden hadden weegegeven, speelden het kwartier met vrolijke mar- Inmiddels legde de heer Goedkoop zijn dankbare leerlinge uit hoe een stapelloop in zijn werk gaat en converseerde de Prinses onbevangen met de dames en he ren om haar heen. die mede het plechtige ogenblik afwachtten. Om 3 uur was het zo ver. Prinses Bea trix nam het zilveren hamertje ter hand. Na het uitspreken van de woorden: „Ik doop u „Vasum" en wens u een behouden vaart", heerste even spanning, die zich op aller gelaat aftekende. Zou-ie-'t doen? Prinses juichte Ja! Terwijl de prinses onder het eer ste kraken spontaan juichend de handen ophief, gleed de waterreus even later zijn element in De menigte joelde, alle schepen en boten floten, ankers vielen, een plechtig Wiihelmus volgde. Prin ses Beatrix had haar eerste officiële daad verricht. Een gTOOt aantal genodigden verzamel den zich in de fraaie ontvangzaal van de werf voor de receptie. In een aan grenzende wachtkamer sloeg de prinses inmiddels het werk van zeven leerlih- gen van de bedrijfsschool gade. Zij zag metaaldraaien, sciheepsmetaal bewerken, modelmaken, koperslaan en enige model- hutten. Als aandenken ontving de prin ses een door de leerlingen gemaakt mo del van de „Vasum". Tijdens de receptie sprak directeur Goedkoop prinses Beatrix toe. Verschei dene malen, aldus sprgenoot de onder neming de persoonlijke belangstelling van ons Koninklijk huis. Dat de prinses deze traditie voortzette, stemt tot dank baarheid. „Wij hopen, dat U het net zo leuk als wij hebben gevonden en dat U nog eens gauw terugkomt", zei de heer Goedkoop. De „Vasum" is voor de Ne derlandse scheepvaart en industrie een belangrijk vaartuigvaartuig met 31.000 ton draagvermogen, een van de grootste tankers, in Nederland gebouwd en de grootste, die onder Hollandse vlag zal varen. Ten slotte bood spr. de prinses een met edelstenen bezette broche aan. Jhr mr J. H. Loudon, directeur van de N.V. Bataafse Petroleummaatschappij, sprak de prinses namens de Koninklijke Shell-groep eveneens toe. Deze groep is. zeide hij, een wereldbedrijf, waarin exploratie, productie, transport, raffina ge, verkoop en distributie zijn opgeno men. Over de gehele wereld zijn meer dan 400 maatschappijen werkzaam, waar in de groep belangen heeft. De aardolie, waarover de groep beschikking heeft, is afkomstig uit 17 landen en bedraagt 's van de wereldproductie van ruwe olie. Meer dan 1000 verschillende producten, door de groep hieruit vervaardigd, wor den in ieder land van de vrije wereld verkocht. In de 'aatste 5 jaren zijn ongeveer 600 millioen aan orders voor materia len in Nederland geplaatst bij meer dan 1100 -bedrijven. Met de aanbouw van tankschepen op verschillende Neder landse werven na 1945 is bijna 3 mil lioen gemoeid. De Kon. Shell-groep is er trots op. dat Nederlandse arbeid en intellect de naam van ons vaderland hdög houden. De heer Loudon overhandigde prinses Beatrix een in plastic gevat exemplaar van de schelp (het Nederlandse woord voor shell, red.) waaraan de „Vasum" haar naam ontleent. Een gelijk exem plaar wordt aan boord geplaatst. Hierna stelde de heer Goedkoop aan de prinses voor de heren W. J. van der Velde.. J. Temming, P. Hartman en J. M. Wijting, bestuursleden van de be ambten- en arbeidersvertegenwoordiging. Nadat zij ook kennis had gemaakt met enkele leden van de raad van beheer van de B.P.M., vertrok de prinses met haar gevolg weder naar Soestdijk. Nog twee schepen te water gelaten Op de werf van de Terneuzensche Scheepsbouwmaatschappij is Zaterdag het voor rekening van de Ierse scheepvaart mij Palgrave Murphy Limited gebouwde motorschip City of Dublin (1300 ton) door de moeder van de reder te water ge laten. De plechtigheid werd o.a. bijge woond door de Ierse gezante in Nederland mevrouw McNeill. In Vlissingen ldep de 18 000 ton metende turbinetanker Sehelpwijk van de in Rot terdam gevestigde stoomvaartmij Oister- wijk met goed gevolg te water. Het was Zaterdagmiddag een machtig gezicht, die reusachtige „Vasum" in het water te zien glijden, terwijl alle scheepssirenes loeiden, het orkest van de N.D.S.M. het Wilhelmus speelde en, boven op de tribune, een Koningskind jubeldel D Verrassend snelle opheldering Drie zeelieden, één uit Zoetermeer, twee uit Rotterdam, bleken de schuldigen E RIJKSPOLITIE te Zoetermeer heeft met verrassende snelheid op heldering gebracht in de roofoverval, die Vrijdagavond gepleegd werd op de kassier van Brinkers Roomboter- en Margarinefabriek N.V., de heer N. Nieuwenhuysen, waarbij een bedrag van ongeveer f 15.000 in handen van de schuldigen viel. Zaterdagavond laat kon zij reeds de hand leggen op de 20-jarige A. L. uit Zoetermeer, terwijl in de afgelopen nacht in een café in Katendrecht (Rotterdam) de beide andere daders, de 24-jarige H. de V. en de 31-jarige L. G. konden worden gearresteerd. Alle drie zijn varensgezel. Van het gestolen bedrag is reeds meer dan f 10.000 terecht. Wij zullen nog even recapituleren, hoe [heer Nieuwenhuysen, waarschijnlijk met de roofoverval plaats had. Toen de heer een gummiknuppel op hethoofdwaar- Nieuwenhuysen. zoals gewoonlijk, na door deze even het hewustzjin kwot raax- sluitingstöd nog aanwezig was om de|te. Toen hil weer bijkwam bleek hu een door de chauffeurs geïnde gelden in ont vangst te nemen, hoorde hij tegen half acht voetstappen op de trap. Toen hij opstond om te zien, wie er was. werd hü overmeesterd door een gewapende man, die een nylonkous bij wijze van masker over zijn gezicht had getrokken. Deze overvaller werd gevolgd door twee ook gewapende, doch niet gemaskerde man nen. Zü drongen de kassier met ziin neus in een hoek en lieten hem zijn handen opsteken. Achter zich hoorde hij de ban dieten in de laden rommelen en in wei nige seconden hadden zij een bult van tegen de f 15.000 in handén. Zü hoorden echter de auto van de laatste chauffeur aankomen en maakten daarom, dat zü wegkwamen. Eerst sloegen zü echter de Twee zwaargewonden Drie kinderen gegrepen door oplegger Drie meisjes van zeven, vijf en vier jaar zijn op de Meerssenerweg te Maastricht bij het drukke kruispunt Limmel gegre pen door een truck met oplegger. De kinderen stonden langs de verkeers weg te wachten om te kunnen oversteken, toen de bestuurder van een uit d? richting Meerssen komende truck een der kinde ren een beweging zag maken om de weg over te steken. Hij week naar links uit, en kwam in botsing met een uit de richting komende personenauto, waardoor de cabine tegen de oplegger werd gedrukt. De oplegger schoot door deze manoeuvre naar rechts uit en raakte de kinderen met de rechter De beide oudste meisjes werden levens- gevaarlyk gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Hef jongste meisje, een zusje van de vijfjarige kon na behande ling in het ziekenhuis naar huis terug keren. De beide auto's werden zwaar be schadigd. Stoffelijk overschot aangespoeld Het stoffeiük overschot van de 19-ja- rige Rudolf Scheffer, een der opvarenden van de vergane Nederlandse kunstvaar- der Ariël. is op het strand van La Ro- chelle in Frankrijk aangespoeld. Jeanne Herveux, de eerste vrouw die alleen vloog, is na langdurige ziekte. 65 jaar oud, in Engeland overleden. Zij was een leerlinge van Blériot. Bombardementen en gevechten met tanks Enige gevechtsvliegtuigen zouden gis teren uit de Ver. Staten naar Costa Rica vertrekken om de regering van dit land te steunen bü het bedwingen van de op stand. Deze vliegtuigen zijn door Ameri ka aan Costa Rica verkocht. De Raad der Organisatie van Amerikaanse staten, de O.A.S., had een resolutie aangenomen, waarin aan alle 21 aangesloten landen verzocht werd, snel maatregelen te tref fen, opdat Costa Rica de vliegtuigen voor zijn defensie zou kunnen kopen. De spoedvergadering van de O.A.S. plaats, nadat berichten waren binnen gekomen, dat Liberia, een stad van c< 3000 inwoners, in het Noord-Westen vat Costa Rica met brandbommen was ge bombardeerd. De stad zou in brand slaan. Later werd gemeld, dat zich tanks bevonden in het plaatsje Santa Rosa, bij Van officieuze Costaricaanse zijde wordt vernomen, dat de stad Santa Rosa na hevige strijd in handen der rebellen is gevallen. Echter wordt officieel niets over Santa Rosa gezegd, aldus het pers bureau AF.P., waaraan wij dit bericht ontlenen. In de strijd, welke woedde in het Noordwestelüke gebied van Costa Rica, is tot nu toe één dode gevallen, terwül dertig militairen werden gewond. Die dode zou een Costaricaanse oorlogs correspondent zijn. Een Amerikaans vliegtuig, dat boven Costa Rica pa trouilleerde, werd door rebellen vanuit een ander vliegtuig beschoten. Wij wijzen er op, dat de commissie de O.A.S. nu vanmiddag naar de Nicara ROZEN VAN DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN" DE SOWJET-UNIE heeft aangeboden diplomatieke betrekkingen met West-Duiisland aan te knopen, indien dit land niet overgaat tot be krachtiging van de Parijse accoorden over de herbewapening van West- Duitsland. Bovendien liet de Russische regering weten, dat zij, zulks met het oog op het streven naar herstel der Duitse eenheid, wil instemmen met verkiezingen voor de beide zones van Duitsland onder internatio naal toezicht. Dit laatste zou dus neerkomen op een wijziging in het aan vankelijk ingenomen standpunt van Moskou. Het voorstel werd gedaan in de vorm van een verklaring aan de pers en niet in die van een nota, aangezien Moskou met de regering-Adenauer geen diplomatieke be trekkingen onderhoudt. Wij wijzen er op, dat tot dusverre Moskou steeds het, thans gepresenteerde, internationale toezicht heeft afgewezen. In de Westelijke hoofdsteden ziet men in ce jongste Russische manoeuvre slechts propaganda voor de binnenlandse markt. In het Westen zegt men, dat het Sowjet- voorstel een doorzichtige poging is de herbewapening van West-Duitsland nog op het laatste ogenblik te verijdelen. In de Russische verklaring wordt be weerd, dat door prijsgeving der Parijse verdragen Duitsland herenigd zou kun- worden. Zo niet, aldus de verklaring, dan zal de deling van Duitsland blijvend de Sowjetunie zal haar banden met Oost-Duitsland versterken en de gecom bineerde kracht van haar bondgenoten opbouwen om een tegenwicht te vormen. (200 Russische divisies tegen een leger in aanmaak, gericht op de verdediging! Red.) Bondskanselier Adenauer verklaarde het aanbod niet als serieus te beschou- De Parüse verdragen zün volgens hem een instrument voor de vrede, dat West-Duitsland in staat zal stellen, bin- het kader van de internationale po litiek te werken voor de hereniging van Duitsland. De .doorgaans goed geïnformeerde cor respondent van het A.N.P. te Bonn merki het volgende op: De Russische verklaring komt op een ogenblik, waarop in d» bondsrepubliek de bezorgdheid toeneemt, dat de Westelijke binding van een deel land de kansen heeft Adenauer zyn officiële woordvoer ders terstond opdracht gegeven de. Rus sische verklaring een nieuwe schakel t# noemen in de voortdurende stryd v de Sowjetunie om de eenheid van vrije Westelyke wereld niet tot stand laten komen, tezelfdertijd heeft de frac tieleider van de C.D.U.. dus Von Brentano. de Russische verklaring een „diepgaand# studie waard genoemd". In dit opzicht stemt hij overeen met de woordvoerders der sociaal-democraten. Deze beweren, dat de militarisering der Duitse bonds republiek de kansen op een oplossing van het Duitse vraagstuk in de. door de Duitsers gewenste, zin zal verminderen Adenauer waarschuwde voor de nieuw» lokmiddelen, neerkomende op de offerte van een verenigd Duitsland als grote mo gendheid. dc aanbieding van nationale strijdkrachten envan rijks afzetge bieden voor de Duitse industrie in hei Oosten en met name in China. Het zijn „oude bekenden uit het arsenaal der Mos- kouse diplomatic". De socialisten zijn hel er niet mee eens. alles wat uit Moskou verluidt als propaganda te beschouwer of als ..storingsactie" af te doen. De socialistische voorzitter van d» bondsdagcommissie voor de Duitse -en id. Wehner. merkte te Hannt Duitse eenheid niet verbeteren zou. Al dat de bewapening van de bondsrepublie het oorlogsgevaar bedenkelük naderbij zou bréngen. Jakob Kaiser, de minister voor de Duitse eenheid, sprak op een partijdag der C.D.U. te Hannover. HU zeidc o.a. „In een verscheurd volk als het Duitse wordt het gevaar voor explosies op den duur niet kleiner maar groter. Dc grens dwars door Duitsland is een haard van gevaren zonder weerga." Resumerende: de dreigingen der Sowjet unie geven nieuw voedsel aan de eenheids- campagne in de Westduitse bondsrepu bliek; het Duitse nationale vraagstuk komt weer op de voorgrond. Van officiële Nederlandse zijde gaf men geen commentaar op het aanbod der Sowjetunie aan West-Duitsland tot het aanknopen van normale betrekkingen. Haastige reizigers een gevaar Het aantal ongelukken dat veroorzaakt wordt door reizigers, die nog op het nippertje de trein willen halen neemt bU de dag toe. Dezer dagen werd een jongeman door de trein meegesleurd toen hü het portier van de coupé van een al rüdende trein niet open kon krijgen. Het traject Meppel—Steen wijk legde hU hangend aan het trelnportier In levens gevaar af. In Roermond trok de hoofd conducteur aan de noodrem toen een zlger eveneens probeerde in een reeds rijdende trein te springen en met zijn jas aan het portier bleef hangen. Toen uit Doetinchem een trein vertrok sprong ook een reiziger op het laatste mo ment de coupé In. De deur zwaaide open en raakte een reizigster, die nog op het perron stond te wachten. De reizigster werd gewond en moest op doktersadvies naar huls worden vervoerd. Volgt Evert Vermeer Koos Vorrink op? Evert Vermeer is door het bestuur van :ljn partü candidaat gesteld voor het voorzittersschap van de P.v.d A als op volger van de heer Vorrink. die zich herkiesbaar heeft kunner stellen. guaanse hoofdstad Managua zal vertrek ken, om daar haar werkzaamheden voort te zetten. De, door Amerika te leveren vliegtuigen zij.- jagers. Zü zullen door militaire vliegers van de Ver. Sta'.err naar San José worden overgevlogen. Nie; zonder enige ironie is het volgende: De Costaricaanse onderminister van buiten landse zaken, heeft te Washington mes- gedeeld, begrepen te hebben, dat de prijs der door de Ver. Staten aan Costa Rica te leveren jagers één dollar per stuk isi Volgens de laatste Reutertelegrammen, zijn twee aanhangers der regering van Costa Rica om het leven gekomen bij de gevechten', namelijk één militair en een journalist. Nicaragua stelt er prijs op de V.S. er van te overtuigen, dat een strikte neutrali teit wordt betracht. Vandaar dat Nicara gua er op aandringt, dat de Amerikaanse commissie van onderzoek ten spoedigste naar de Nicaraguaanse hoofdstad komt. De sterkte der regeringstroepen van Costa Rica wordt op 1300 en die der opstan delingen op 750 man geschat. Er gaan geruchten, dat de ingestelde censuur ook zal gelden voor telegrammen van buiten landse correspondenten. Iets voor u? Een eenvoudig, maar buitenge woon smaakvolle mantel, welke met 4 knopen gesloten wordt. De knoopsgaten zijn verticaal aangebracht. De schoudernaad zet zich voort over de mouw, die bij de pols een klein split heeft. In de voorpanden zijn schuin geplaatste steekzakken. Bruidspaarden sloegen in Assen op hol De romantiek van in een koetsje naa het stadhuis te rijden om zich in de echt te laten verbinden, is Zaterdag voor een long paartje te Assen wreed verstoord, toen de paarden aan de haal gingen. Ge lukkig was het bruidspaar net uitge stapt. anders had de eerst# mijlpaal op de levensweg wel eens het ziekenhuis kunnen zijn. Terwijl de koetsier nog naast het rijtuig stond om het portier dicht te klappen, reed de tweede koetsier voor. na een wiel van het eerste rijtuig een lichtmast in aanraking kwam Een der dieren kwam te vallen en schoot onder de wagen. Zijn koppelgenoot sleur de hem eehter weer oo de been. Kort daarop werd het span gegrepen. Er deden reen Der«oonlijke ongelukken voor bij de dolle rit. diepe en een kleinere wond te hebben op gelopen. De daders waren verdwenen. Dat de roofovervallers onder hoogspan ning werkten blijkt uit het feit. dat enige veelvouden ven het geroofde geld onaan geroerd bleven. De laatstbinnenkomende chauffeur, de heer H Luyten. ontfermde zich over het slachtoffer, tot de inmiddels gewaar schuwde rijkspolitie onder leiding van de groepscommandant met dr De Bruyn arriveerde. Onmiddellük werden alle wegen rond Zoetermeer afgezet, doch de voorsprong van de rovers was blükbaar te groot. Speurhonden werden zonder resultaat ingezet I?ü het onderzoek, waarbü de heer Nieuwenhuysen goede diensten kon ver lenen. bleek, dat de bandieten goed met de situatie op de hoogte moeten zün ge weest. Zü waren binnengekomen door een ruitje van de voordeur kapot te slaan. Toen zij binnendrongen verkeerden zü waarschünlük in de veronderstelling, dat de laatste chauffeur, die moest afrekenen, reeds vertrokken was De politie kwam al aanstonds tot de conclusie, dat de overval niet was ge pleegd door mensen, die voor 100 pet „vaklui" waren. Reeds spoedig kwam vast te staan, dat twee van de overvallers door de eigenaar van een taxibedrijf in Zoetermeer naar Rotterdam waren ver voerd. Op de bewuste avond kwam een man bü deze onderneming met het ver zoek hem naar Rotterdam te brengen. In het dorp is daarop op aanwijzing van de opdrachtgever nog een tweede man in de taxi gestapt. Zaterdagmorgen kwam de politie bü de taxi-eigenaar informeren en de signalementen, die deze van zün beide passagiers kon opgeven, kwamen won derwel overeen met die, welke dc heer Nieuwenhuysen aan d# politie had ver strekt Het was dus duldelük. dat twee van de daders buiten Zoetermeer moesten wor den gezocht. De derde naar later bleek de man met het maskér had, voorzover kon worden nagegaan, het dorp niet ver laten. Toch bleek, dat deze op eigen ge legenheid met de bus naar Den Haag was vertj-okken. Later keerde hü naar zijn woonplaats terug. In de loop van de Zaterdag kon hij, de 20-jarlge A. L. wor den gearresteerd. De Jongen stamt uit een goede familie, doch heeft al meer op zün kerfstok Toen deze dader was gearresteerd kon- den ook de andere overvallers worden opgespoord. Op aanwüzingen werden vannacht de beide Rotterdamse varens- eezellen H. de V. en L. G. in een café op Katendrecht in de kraag gepakt. Bü het voorlopig verhoor bleek, dat de drie qvervallers Vrüdagavond om 6 uur met de bus uit Rotterdam te Zoetermeer waren gearriveerd en tot het tijdstip van hun laffe daad in het dorp hebben ver toefd. De daders zullen waarschünlük voor de officier van Justitie te Den Haag wor den geleid. Bij uitspraken van het staatshoofd De regering blijlt verantwoordelijk Elk publiek optreden en elke publieke uitspraak van het staatshoofd zijn auto matisch kabinetsaangelegenheden, waar voor de regering collectief verantwoorde lijk en de minister-president aansprake lijk is. Aldus enige leden der Eerste Kamer in het thans verschenen voorlo pige verslag van die Kamer over de be groting 1955 van algemene zaken. Zij merkten dit op naar aanleiding van dis cussies. die de laatste maanden zijn ont staan over uitspraken van het staats hoofd. Dezelfde Eerste-Kamerleden bleken niet tc zün gerustgesteld door het ant woord van de regering op de vragen van het Kamerlid Wendelaar over de veilig heid van de Koninklijke familie bij rei zen per vliegtuig. Al evenmin waren zij tevreden over het antwoord, dat de minister-president gegeven had op de vragen, die gesteld waren over de t sprekingen, die de heer Drees gevoerd had op de internationale socialistische conferentie te Scarborough In Engeland. Onder meer wilde men we ten, waarom dr Drees een nadere toe lichting op zijn antwoord niet aan het vragende Kamerlid had verstrekt, maar aan een persbureau. WEERBERICHT Enkele sneeuwbuien Het X.N.M.I. te De Bilt ver- M IplFiï) wacht tot morgenavond: IJh&uJ Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Aanvan- fc B kelijk ..wakke tot matige wind B ,at*r mogelijk tijdelijk krach tige naar Noord-West draai ende wind. Vannacht en morgenochtend ln het binnenland «ver het algemeen ma tige vorst. Morgenmiddag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). Verwaohte minimumtemperaturen voor de komende nacht: aan de kust 1 tot 5 graden; in het binnenland 4 tot 12 graden. ZON EN MAAN Dinsdag: zon van 8 42 tot 17.04; maan van 4.09 tot 12.14 uur. Op 24 Jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1