Eerste meisjes-studenten hadden saai leven :Met vallen en opstaan kwam men toch tot een eigen vereniging !E Uitbreiding „Anatomie" in gebruik genomen Invloed van het winterweer doet zich gelden NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 15 JANUARI 1955 De jonge jaren van de V.V.S.L. (Van een medewerkster) EN JUBILEUM IS ALTIJD een mooie gelegenheid even stil te staan en de afgelegde weg te overzien, in het bijzonder zich te verdiepen in het komen op die weg. De viering van het elfde lustrum van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden in de tweede helft van deze maand was voor ons aanleiding ons af te vragen, wat de bedoeling was van de meisjes, die in 1900 de vereniging hebben opgericht. In hoeverre zouden zij zich wel rekenschap hebben gegeven van de gevolgen, die deze eerste schuch tere poging, zich aaneen te sluiten, zou hebben? Mevrouw N. Stokvis—Cohen Stuart, die toentertijd met twee andere eerste- jaars. mej. J. Reudler en mej. A. de Waal, het initiatief nam tot oprichting van de V.V.S.L.. was zo vriendelijk deze vragen voor ons te beantwoorden en iets I over de eerste activiteiten van de jong- geborene te vertellen. Mej. dr Reudler, aan wie wij hetzelfde hadden gevraagd. kon tengevolge van 'haar gezondheidstoe- stand helaas niet aan ons verzoek vol doen. Mevrouw Stokvis was in haar meisjes tijd op de H.B.S. altijd alleen geweest in klassen met louter jongens. Op school werd ze door haar klasgenoten en buiten de school door de andere meisjes als een buitenbeentje beschouwd. Dat isolement heeft ze sterk als iets neerdrukkends ge voeld. Toen zij dan ook. in October 1899, naar Leiden kwam. stelde zij zich veel voor van het contact, dat stellig met andere meisjes-studenten zou ontstaan. In het jaar 1900 studeerde een veertig tal meisjes in Leiden, verdeeld over de verschillende faculteiten. Ze kenden el kaar alleen voorzover ze.dezelfde col leges liepen of elkaar als spoorstudent ln de trein naar Den Haag zagen. Stil en zoet Op haar eerste college ontmoette mevrouw Stokvis (Toen nog: mej. Cohen Stuart) een achttal vrouwelijke mede studenten. onder wie mej. Reudler. Stil en zoet zaten ze op een rijtje in de eerste collegebank. Op het Faustcollege van prof. Bolland, eenmaal per week op een avond, leerde zij mej. De Waal kennen. Alle drie bleken zij te voelen voor een nauwer contact tussen de min of meer op zichzelf levende vrouwelijke studen ten, Zo kwamen zij tot het opstellen van een convocatie, gericht tot alle meisjes studenten. voor een bijeenkomst op 27 'Januari 1900 bij mej. Cohen Stuart aan huis. Een twaalftal meisjes gaf aan die uitnodiging gehoor. Van dit twaalftal zijn. behalve mevr. Stokvis en mej. Reudler, nog in leven mej. Chr. Beder en mevrouw mr A. BrusseJapikse. Ook mej. Beder hebben wij een bezoek gebracht. Zij maakte ons duidelijk, dat de eerste vrouwelijke stu denten zwaar de verantwoordelijkheid voelden van het voorvechtster zijn. Zij moesten door haar voorbeeld de mensen er van overtuigen, dat meisjes evengoed konden studeren als jongens. De studen tentijd werd daardoor saai, maar nooit heeft zij spijt gehad van haar medische studie. Hierdoor heeft zij een mooi en rijk leven gehad. voor de bijeenkomsten 'n zaal in 't aca demiegebouw beschikbaar gesteld. Maar ook dit bracht niet 'het gewenste contact. Meer en meer werd de behoefte aan een eigen clublokaal openbaar. Het clublokaal boven restaurant Ceres. Papengracht 23, bracht wel verbetering. sing aan de studentenwereld vergemak kelijkt. Al heel gauw werden geregeld facul teitsvergaderingen gehouden, die de club tot iets meer dan louter een gezellig heidsvereniging maakten. Na de oorlog deze taak overgegaan op de faculteits- renigingen. Na een paar jaar ontston den verscheidene sub-verenigingen voor toneel en allerlei takken van sport. De disputen, waarvan de eerste in 1927 werd opgericht, hebben enthousiaste leden en staan op een hoog peil. Dergelijke instel lingen, evenals het vormen van jaarclubs uit het eerste jaar. en het Ma-systeem, hebben de oude V.V.S.L.-leden in haar studietijd niet meegemaakt. Toen wij mevrouw Stokvis vertelden, dat iedere noviet aan het einde van het novitiaat een matrones krijgt toegewezen, die haar verder wegwijs maakt in de stu dentenwereld, vroeg ze of dit nodig was. In haar tijd waren de meisjes veel te gelukkig met haar zelfstandigheid. Toch schijnt tegenwoordig de behoefte aan een dergelijk systeem te bestaan. De stu- pas op het Steenschuur. boven het Nut, werd d>it een succes. Aan de inrich ting werd grote zorg besteed. Er kwam piano, en zelfs werd een biljart op gesteld. Gestadig nam het aantal leden toe. Gezelligheid kon men in die tjjd nog niet in zoveel richtingen zoetten als tegenwoordig. Het samenzijn beperkte zich voornamelijk tot vermaak binnens huis. Maar gaandeweg werd dit anders. De .•strengheid", die de eerste meisjes-stu denten zich als het ware oplegden om geen nodeloze aanstoot te geven, kon nu plaats maken voor ongedwongenheid en de vrijheid van het studentenleven. De vreugden en de geestelijke ontwikkeling, die de studententijd biedt, kon nu door de meisjes in dezelfde mate worden ge noten als door de jongens. De geleidelijke groei van de vereniging leidde tot een behoefte aan gedwongen kennismaking met de nieuw-aangekomen Touwelijke studenten. Het novitiaat ont stond. dat. zij het in iets andere vorm, nu nog de eerstejaars haar aanpas- Leesgezelschap Om dan terug te keren tot de avond van de 27ste Januari 1900: toen werd het Leesgezelschap van Vrouwelijke Studen ten opgericht. De bedoeling was. elkaar beter te leren kennen op wekelijkse bij eenkomsten, waarop zou worden gemusi ceerd en voorgelezen. De meisjes hadden een buitengewoon saai leven. Er was geen wereld voor hen opengegaan. Net als vroeger op school blokten ze voor de colleges. Lezingen en disputen, die wel door de mannelijke studenten konden worden bezocht, waren veelal voor de meisjes niet toegankelijk. Dat ze iets wilden worden, in haar eigen onderhoud zouden leren voorzien, gaf wel doei aan haar leven, maar maakte dat leven toch niet gemakkelijker. Het studerende meisje, de werkende vrouw, moest zich nog haar plaats in de maatschappij ver overen. Maar de weg er heen was een zaam en men werd er te ernstig door voor de leeftijd. Geen succes De wekelijkse bijeenkomsten werden geen succes. Men beleefde te weinig om ,.slof" te hebben voor een prettig gesprek, en het was toch ook niet de bedoeling, af te dalen tot het peil van het gewone theekransje. Na een paar maanden werd dan ook besloten een poging te doen voor contact op breder basis. Aan leden niet-leden werd een convocatie gezonden voor een vergadering op 2 Mei. Daar werd besloten een vereniging op te rich ten met het doel elke maand een bijeen komst te houden met voordrachten ei disiussies. De meisjes werden zo ge dwongen haar gedachten goed onder woorden te brengen. Op dit gebied had den ze een grote achterstand in te lopen op de mannelijke collega's. Door bemiddeling van de professoren Lorentz en Drucker, die veel belangstel ling hadden voor de vereniging, werd Het eerste bestuur van de V.V.S.L. Over de juiste volgorde der namen bestaat enige twijfel, maar praeses was in elk geval mej. Cohen Stuart (thans mevrouw Stokvis-Cohen Stuart). denten. die bij geen enkele vereniging zijn aangesloten, kunnen zich bij het Civitasbureau opgeven en krijgen zo een Pa en Ma. Hert. is ook niet waarschijnlijk, dat het Ma-systeem zomaar is ingesteld. Dat het Sinterklaasfeest met arme kin deren nog altijd wordt gevierd, vonden de oud-V.V.S.L.-ers prachtig. Heel veel is in de loop der jaren veranderd, maar het doel van V.V. S.L., het contact tussen meisjes-stu denten van alle faculteiten en zo be vordering van gedachtenwisseling in ruime kring, is onveranderd geble ven en nog altijd beantwoordt vereniging aan dit doel. De meisjes van nu hoeven zich niet bezwaard te voelen door het verantwoordelijk heidsbesef, dat zo zwaar drukte op de eerste leden, mits zij tonen waar dige opvolgsters van die pioniers te zijn. Prof. dr J. Dankmeijer heeft „theatrum anatomicum" in ere hersteld DE UITBREIDING VAN het anatomisch laboratorium te Leiden, waar over wij gisteren reeds schreven, is gistermiddag officieel in gebruik genomen. Prof. dr J. Dankmeijer verklaarde in een toespraak de motieven, die tot deze uitbreiding hebben geleid. Het eerste motiefis van historische aard Er zijn in de geschiedenis gebeur tenissen aan te wijzen, waaruit wij de impuls kunnen putten om onze instituten niet te laten verouderen. In dit verband vertelde prof. Dankmeijer iets over wat ten tijde van Lodewijk de Veertiende in Frankrijk voor de anatomie tot stand kwam. Werkloosheid in Leiden Ook gedurende de periode van 3 tot 8 Januari zette de stijging van het aanbod zich voort, hoewel in geringer mate dan sinds medio December het geval is geweest, en beliep 1000, t.w. 950 als geheel werkloos ingeschrevenen en 50 bij objecten voor aanvullende werken geplaatste personen. De stijging is het gevolg van de invloed het winterweer en de eindiging van enkele werken (van tijdelijke aard). Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1953 en 1954 doet zien. dat de voordelige verschillen nog steeds belangrijk kunnen worden genoemd, n.l. reep. 1390 en 740. Zou hieruit reeds de conclusie getrokken kunnen worden, dat Stand 4 October 1952 1722 Eindstand uit. December 1952 Stand 3 October 1953 1056 Eindstand uit. December 1953 Stand 2 October 1954 '430 Eindstand uit. December 1954 VERGELIJKENDE CIJFERS: de zgn. blijvende werkgelegenheid aan merkelijk is toegenomen, nog overtuigen der wijzen onderstaande vergelijkings- cijfe-rs dit uit (laagste najaarsstanden, ba- nevens slotcijfers). Verschil 741 Huishoudelijk Personeel De vraag naar jeugdigen bleef zich op gelijk niveau bewegen (pl.m. 70). Het aanbod nam iets toe, doch dit betekent niet, dat het tekort aan jeugdigen zal af nemen, aangezien de stijging grotendeels het gevolg is van seizoensinvloeden (o.a bouwsector). Het aanbod van als geheel werkloos in geschreven vrouwen steeg enigszins er bedroeg op 8 Januari j.l. ruim 130. Even zo nam de vraag toe. Voor ruim 60 pet. hebben de Ingediende aanvragen betrek king op huishoudelijk personeel, hetgeen een bewijs is van het reeds eerder ge signaleerde tekort aan dit personeel. Het zal dan ook slechts langs de weg der ge leidelijkheid en het benutten van alle daarvoor in aanmerking komende kansen •lijk zijn op enigszins bevredigende Controleur N.Z.H. onderscheiden De heer G. J. West te Haarlem, con troleur bij de NZHVM, is onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Verschil 670 wijze het tekort te doen afnemen. Het aanbod was en is uiterst miniem. Overi gens zijn er plaatsingsmogelijkheden in vrijwel alle bedrijfstakken. Waarom alleen witbrood goedkoper? De plaatselijke bakkerijcommissie te Leiden schrijft ons het volgende naar aan leiding van de verlaging in prijs van witbrood met 1 cent per 800 gram: Slechts één bloemsoort is zodanig ln prijs verlaagd, dat dit een prijsverlaging van 1 cent per heel brood van 800 gram van het zogenaamde puur-witbrood mo gelijk heeft gemaakt. De verlaging in prijs van deze bloemsoort is een gevolg van de sterke prijsstijging van het afval, dat >bü vermaling van het graan vrijkomt. In feite is de broodprijs dus afhankelijk van de prijs, die de meelfabrikant voor het afval maakt. Deze prijzen zijn zeer veranderlijk en het is niet uitgesloten, dat de verlaging van de broodprijs zeer tijdelijk is. Daar in de broodprijsverhoging van het recente verleden niet alle kostprijsver- hogende factoren zijn verdisconteerd, is voor de bakkerij niet verantwoord verdere uitbreiding aan de prijsver laging te geven. Het tweede motief ontleende hij embryologie en verschillende va principes, waar het er om gaat. voort te bouwen op de bestaande toestand en dc ontwikkeling tot haar rech: te doen ko men. Spr. besloot met woorden van er kentelijkheid tot het college van cura toren, de rijksgebouwendienst, de districts- bouwkunddge, de heer Maas. de aan nemers en de medewerkers van het la boratorium. De president-curator herinnerde er aan. dat de bestuurders van de Leidse univer siteit zich haast van de oprichting al van de noodzakelijkheid van anatomisch onderwijs bewust zijn geweest Vele ana tomen hebben Europese vermaardheid ge noten en zich telkens als pioniers nieuwe wegen in de wetenschap ingeslagen. Na gewezen te hebben op de verande ringen in de loop der jaren in de per sonen. de methoden en de lokaliteiten, omschreef de president-curator nog de zorgen van na de bevrijding, door de toe neming van het aantal studenten, het be perkte budget, de onvoldoende ruimte en de geringe mogelijkheden het instrumen tarium te vervangen en uit te breiden Prof dr J. N. Bakhuizen van den Brink, rector van de universiteit, zei dat de ge beurtenis van deze middag wijst op dc vitaliteit van de medische faculteit en de goede zorgen van de bestuurderen der universiteit. Ook voerden nog het woord een ver tegenwoordiger van de rijksgebouwen dienst. van de wetenschappelijke staf der medische faculteit, die tevens namens de van het laboratorium sprak, en van het bestuur der medische faculteit. Prof Dankmeüer heeft ook één van de oudste vormep van het anatomisch on derwijs. namelijk het ..theatrum anato- im" in ere hersteld. In de vroegere studiezaal kunnen de studenten in cirkel vormige opgaande rijen neerzien op dc ontleedkunde van hun leermeesters. (Dit bedoelden we gisteren te schrijven, maar de pen sliptcl. GEMEENTE LEIDEN Oiticiële publicatio VERORDERING OP DE AANLEG VAN STRATEN EN WEGEN B en W van Leiden brengen ter open bare kennis, dat op de secretarie dier ge meente, afdeling Openbare Werken, ter lezing voor ecu ieder gedurende drie maanden is nedergelcgd de verordening van 20 December 1954, houdende wtfzi- gihg van de verordening van 18 Decem ber 1913 (Gemeenteblad no 43> op de aan leg van Straten en Wegen, laatstelijk ge wijzigd bij verordening van 30 Novem ber 1931 (Gemeenteblad no 33). Leiden. 14 Januari 1055. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, Dc Burgemeester J. Bool F. H. v. Kinschot Leidse sigarenwinkeliers bijeen Gisteravond hield de Leidse vereni ging van sigarenwinkeliers haar jaar vergadering in De Vergulde Turk. De voorzitter, de heer Spoor, gaf na de opening een verslag over het afgelo pen verenigingsjaar waaruit bleek, dat de Leidse sigarenwinkeliers zeer goed georganiseerd zijn. Niet minder dan vier winketiecs traden het afgelopen Jaar toe als lid. waardoor het ledenaantal gesle gen is tot 31 winkeliers, wat voor Leiden een groot aantal betekent. Hel financieel overzicht, droeg ook al ler goedkeuring weg. Daarna behandelde men het onderwerp ..De gewijzigde omzetbclaslingheffing en de gevolgen daarvan voor ons vak", wel ke uiteenzetting met grote belangstelling werd gevolgd, Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot dc voorzat ter onder dankzegging voor de gTote op komst deze geslaagde Jaarvergadering. Daarna bleef men nog enige tijd gezel lig bijeen om een nummertje hersengym nastiek bij te wonen, waarbij alleen vra gen werden gestelt die in verband ston den met de tabaksbranche. Voor de ver schillende deelnemende ploegen had men een aardig geschenk, hetgeen vooral door oe dames op prijs werd gesteld. Rotterdams Philh. Orkest in een populair concert Aantrekkelijk, licht verteerbaar programma onder Flipse Ook voor het populaire concert van gisteren, georganiseerd door K. en O., bestond zeer veel belangstelling, zodat de Stadsgehoorzaal geheel gevuld was. Het Rotterdams Philharmonisch orkest voerde onder leiding van Eduard Flipse een aantrekkelijk, licht verteerbaar programma uit, bestaan de uit werken van Tsjaikofsky, Liszt, Saint-Saëns en Gounod. Over het algemeen werd er voortref felijk gemusiceerd; Tsjaikofsky's overbe kende. charmante Notenkraker-suite klonk licht en doorzichtig, als echte bal- lot-muzriek. Marinus Flipse gaf een de gelijke pianistische indrukwekkende, doch wat droge vertolking van Iiiszts pianoconcert in Es; het orkest volgde hem hierbij zo nu en dan slechts aarze lend. hetgeen juist bij dit concert, waar zoveel afhangt van de samenwerking tus- orkest en solist, hinderlijk is. Ten slotte is Liszts muziek wel wat verbleekt en doet enigszins geparfumeerd aan: de losse opbouw van dit concert wordt slechts vergeten wanneer de vertolking (Advertentie). Vrije tijd voor de huisvrouw! Stoffer en blik hebben het veld ge ruimd voor de stofzuiger, het was bord is verdrongen door de was machine. Maarin die was machine hoort de echte alkalivrije Echfalon. Dan gaat het nog beter, nog vlugger! Echfalon, het middel voor de fijne was. is niet duurder. Gebruik het dus ook voor de gehele gezinswas. en niet uitsluitend voor alle mooie vrouwen- en kinder- Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Van Alphen, Den Haan, De Jager, Stoffers en Wijdicks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Januari 13 uur tot Zaterdag 22 Januari 8 uur waargenomen door Apotheek Van Driesum. Mare 110. tel 20406. en de Zui- der-apotheek, Lammenschansweg 4. tel. 33553. Prof. mr dr C. W. van der Pot Met recht TlfET RECHT is prof. mr dr C. W. van der Pot oud geworden. Een nieuwe mijlpaal in het leven van deze hoogleraar is weldra zijn 75ste ver jaardag, die hij op Dinsdag 25 Januari hoopt te vieren. Er waren meer mijlpalen ln het leven van prof. Van der Pot. Eén er van was zijn benoeming tot hoogleraar aan de universiteit te Groningen in 1921. Hij doceerde daar staatsrecht, administratief rsc'jt. volkrnrecr.' en staatkundige geschiedenis. Die benoe ming, vijf Jaar nadat hij zijn disser tatie „Wet en algemeene maatregel van bestuur in het Nederlandsche Staatrecht" schreef, kwam tamelijk on verwachts. „Ik moest helemaal om schakelen." zegt de hoogleraar. Deze omschakeling was er een van de prak tijk naar de theorie; vóór 1921 was hij namelijk secretaris van het hoogheem raadschap Rijnland (sinds 1910) en wet houder van Financiën en Volkshuis vesting te Leiden (sinds 1918). Al is de hoogleraar reeds vijf jaren emeritus, nog steeds heeft hij vele en drukke functies. Hij is o.m. redacteur van het Nederlands Juristenblad en het Rechtsgeleerd Magazijn Themis", lid van de Onderwijsraad, van de Staatscommissie voor Waterstaatswet- geving en voorzitter van de Kamer Groningen van de Raad voor Rechts herstel. Deze laatste functie brengt mee, dat hij eens in de veertien dagen naar Groningen moet. (Hij woont thans ln Den Haag). Prof. Van der Pot schreef voorts enkele boeken, waarvan het bekende handboek „Staatsrecht", dat de historische ont wikkeling van het staatsrecht behan delt. in 1953 zijn vijfde druk beleefde. Hij is ook voorzitter geweest van de Commissie voor Hoger-Onderwijs-wet- geving. In 1950 werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Uitgekleed! 2N 1947 werd de student Friedrich Georg in Halle 's avonds op straat aangehouden door Sowjet-militairen en alleen in hemd en onderbroek ge kleed huiswaarts gezonden. Die sol daten waren er kennelijk op uit, in burgerkleren te deserteren. Dit is één van de aanleidingen geworden voor de arrestatie van de student, die na heel veel lijden en omzwervingen thans met een groep lotgenoten- vluchtelingen in Leiden bij pleeg ouders is ondergebracht. Friedrich ging tijdens zijn studietijd in de Oostelijke sector wel eens naar krantenredacties in West-Berlijn, om op de hoogte te komen van culturele manifestaties in de Westelijke wereld. Bovendien kreeg hij van tijd tot tijd pamfletten mee met politieke inhoud, die hij en zijn kameraden op straat hoeken in Halle aanplakten, In 1948 werd Friedrich Georg ge arresteerd. Hij stond terecht voor een Sowiet-tribunaal en werd veroordeeld tot 25 jaar tuchthuis. De gronden van de veroordeling? Vijandigheid tegen over dc Sowjet-staat (zijn aanaifle van klerenroof door Russische mili tairen), cultuurspionnage (bezoek aan West-Berlijnse redacties, waar kenne lijk Oost-Duitse spionnen hebben ge zeten) en dan natuurlijk de pamflet- tenactie. Tuchthuizen1 1VA DE veroordeling van Friedrich Georg volgde een jaren durende tocht langs tuchthuizen in de Oost zone. tot z(jn verschijnen voor het tribunaal zat Friedrich drie maanden in een tuchthuis te Halle. daarna, tot 1953, in de strafgevangenis van Baut zen. In 1951 werd het gevangenisregiem door de Russen overgegeven aan de Volkspolltie. Onze vraag, welk regiem beter was, voorzover hier dat woord kan worden gebezigd, bracht een levendig debat te weeg tussen Friedrich cn zijn kame raden. Ze werden het er over eens, dat het weinig uitmaakt of men van de kat of de hond wordt gebeten. De behandeling was in beide gevallen even slecht. In 1953 verhuisde Friedrich naar het voormalig strafgesticht van de Wchr- macht in Torgau. Daar kreeg hij ook bij algemene amnestie de vrijheid weer. Friedrich's ouders waren intussen overleden, en hü wist naar West- Berlijn te ontkomen. Deze student ls thans Ingeschreven bU de universiteit van Bonn en set zijn onderbroken studie in Germaanse talen en psychologie voort. Na drie of vier semesters Is hij klaar voor het leven. Dan zal hij 30 of 31 jaar zijn. En wie vergoedt die verloren jaren? De houding van de West-Duit sers is: ,Je had helemaal geen verzet hoeven te plegen, het is je eigen schuld". En van 115 Mark ondersteu ning in de maand scharrelt hij maar PONDERD JAAR GELEDEN feit. We hoorden klanken die wezen op een neiging de Derde Weg als de juiste tc zien. dus een verenigd en neutraal Duitsland als een soort buf fer tussen Oost en West. Verretoeg de meeste studenten, die we spraken, blijven in West-Berlijn, hoe moeilijk het leven daar ook is. Want daar en daar alleen voelt men de schrijnende wonde van de verde ling zoals zij die ook voelen. In die atmosfeer leven ze verder, zoekend en tastend naar een nieuwe toekomst. Pieterskerk ral niet bekend, doch de dertiende Januari van de laatste oorlogswinter bl\jft in vele Leidse gezinnen voort leven als een donkere dag. Een dag die nieuwe ellende en rampspoed bracht. Ook een dag waarop de dood rondwaarde. Er éven aan terug den ken kan geen kwaad voor hen, die op 13 Januari 1945 in de familiekring konden blijven. Een verder: men over denkt óók de stukjes over Friedrich Georg en r\jn kameraden.... Tip uit Karthoum bektjian Brothers te Karthoum, hele maal In de Soedan. Deze broers, die tezamen In vereniging handelen, im porteren tal van artikelen, maar kun nen kennelijk nog meer goede produc ten gebruiken. Als daar zijn: ingeblik te levensmiddelen, tarwebloem, touw, biscuits, suikergoed, licifersen kranten. Dat wil zeggen „once read newspapers" en „overissued news papers", kranten dus die éénmaal ge lezen of die teveel gedrukt zijn.Dat trof ons papieren hart natuurlijk en we hebben thuis de dagelijks groeien de stapel er nog eens op na gekeken. Misschien zat er een aardige bron van bijverdienste in. Maar nee, zelfs in de Soedan loopt dat allemaal over ban ken: Barclay's Bank en The National Bank of Egypt. Het wordt ons te inge wikkeld, met deviezen en zo. We hou den het maar op de papleren kerk en de jongens van Kunst en Genoegen. Hereniging de politieke vraagstukken van deze tijd? Ze willen daar wel over praten, maar al spoedig blijkt, dat voor hen één probleem alle andere volkomen ln de schaduw stelt: hereniging van Oost- cn West-Duitsland. Aangezien ze bijna allen nog familieleden in het Oosfen hebben, is dat ook tvel te be grijpen. Eenstemmig is de groep van oor deel. dat men ontruiming van het Oosten door de Russen nooit op ethi sche gronden behoeft te verwachten. Maar op welke grond dan wel? Door overleg? Daarover spreken ze geen vast oordeel uit. Over het algemeen zijn ze geporteerd voor de nu verla ten stelregel van de VS.. die macht hebben gesteld tegen Sowjet-brutali- piETER A. SCHEEN ts een bekwaam Haags kunsthandelaar. In zijn zalen aan de Zeestraat organiseerde hij reeds tal van tentoonstellingen, en telkens weer treft het ons, dat er zo veel Leidse schilderijen te bezichtigen zijn. Ook dé tot 5 Februari durende wintertentoonstclling omvat enkele doeken met oude Sleutelstadsgezich ten. Zie nu eens naar de Pieterskerk van C. Behr (1812-1895). Het doek is 69 bij 88 cm en de figuren zijn er op aangebracht door niemand minder dan Johannes Bosboom Trieste terugblik rpiEN JAAR GELEDEN leerde Hol- -* land de angstwekkende beteke nis van het woord .razzia" maar al te goed kennen. Na Rotterdam volg den Den Haag, Amsterdam, Dor drecht, Haarlem en op 13 Januari 1945 de Sleutelstad. Op die mooie winter dag werden 's middags om half vier de toegangswegen hermetisch afge sloten: Leiden was aan de beurt. Aan vankelijk leek de razzia circa zeshon derd slachtoffers te vragen, maar ge lukkig wisten zeer velen nog te ont snappen. Juiste cijfers zijn in dit ge- Ervaring ]£EN KUIKEN zeide tot zijn arts: „mijn kop voelt aan als gloeiend kwarts. Dat komt, omdat een man, een dikke, een eitje op de kop kon tikken, en dat ook deed, maar toen vergat, dat ik airede binnen zat". aie geestdrift opwekt, welke de toehoor der meesleept ook door zwakke of zelfs banale passages heen. Dit was niet geheel het geval, al kwamen ook prachtige mo menten voor Na de pauze genoot men van Saint- Saëns' uitvoerige Carnaval des animaux, een humoristisch werk vol parodistische vondsten, waarvan echter de eigenlijk muzikale waarde niet zeer groot geacht kan worden. De uitvoering was in veel opzichten uitstekend, slechts het samen spel der twee klavieren zou nog voor verbetering vatbaar geweest zijn. De eer ste cellist verdient een bijzonder woord van lof voor de prachtige voordracht van Lc Cygne. Tenslotte stond Gounods ballet-muziek uit Faust op het programma. Ze werd met élan uitgevoerd, ln sommige delen werd het tempo wel wat snel genomen, aoch voor het overige viel er veel te prijzen. Als componist van ballet-muziek pre fereren we toch Tsjaikofsky boven Gounod. Ook ditmaal leidde Eduard Flipse de te spelen werken zelf met enkele woor- oen in. De smakelijke wijze, waarop hij elk werk aan zijn toehoorders weet voor te zetten, had veel succes. Wij zijn er van overtuigd, dat deze populaire con certen ook in de toekomst steeds meer toehoorders zullen trekken cn daarmee in hoge mate tot de verbreding van ons muziekleven zullen leiden. J. van der Veen Leidse Vogelvrienden zagen films Voor de leden van „Dc Leidse Vogel vrienden" werd gisteren in de Jacoba- zaal van De Burcht een filmavond gege ven. Het uitgebreide programma bevatte naast enkele interessante natuurfilms over het vogelleven, onderwerpen voor elk wat wils. Een dwaze tekenfilm, het bekende filmwerk van Herman van der Horst „Het schot is te boord", een rol prent over de beroemde Engelse potten bakkerijen en een muziekfilmpje uit het wilde Westen. Deze avond werd geopend door de voorzitter, de heer A. van Mook. die in kort bestek een verslag uitbracht over het afgelopen verenigingsjaar. Voor De Leidse Vogelvrienden is 1954 een gunstig jaar geweest. Na de strubbelingen in het begin heeft het nieuwe bestuur andere wegen gezocht om de leden zoveel mo gelijk te kunnen aanbieden over hun hobby. Spreker wees op de succesvolle tentoonstelling in het afgelopen jaar en roemde de prettige samenwerking met De Zanger. Gelukkig is het ledenaantal nog steeds groeiende en door de sterke kern, die nu gevormd is. cn de goede financiële positie, geloofde de heer Van Mook. dat de vereniging alleszins een goed jaar tegemoet gaat Het bestuur heeft grootse plannen en treft alweer voorbereidingen voor een grote feest- Een warm bait voor een icoud werk In de week van 7 tot en met 12 Fe bruari wordt in Isriden een huls-aan- huis-colleclo gehouden voor de t.b.c.- sanatorla Sonncvanck cn Zonnegloren. Natuurlijk zijn hiervoor collectanten nodig met een warm hart, die de winterse koude voor het goede doel willen trotse- Men kan zich aanmelden bij de volgen de adressen: P. Akkerman, v. d. Spiegel straat 5; mevr. A. Bink, De Laat de Kan terstraat 13; dokter J. de Bruijne, Hoge Rijndijk 19; G. F. E. Klers. Cobetstraat 36; W- Klljn, Van Speyckstraat 32; F. v. d. Laaken, Rijn- en Schiekade 100; mevr. Lambooy. Hoge Rijndijk 3; W. v. d. Lin den, Oude Rijn 44a; mevr. T. Mol, Zoe- terwoudseweg 92; voorts aan het secre tariaat, P. M. Overduin, Herengracht 21, teL 22653.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3