J In Leiden moet documentatiecentrum worden opgericht Verbrande huis Burchtsteeg wordt herbouwd Prof. Van der Klaauw koos 2 kabeljauw, snoek en geep „Anatomie" belangrijk uitgebreid _J«EÜWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1955 Bij de nieuwe onderwijsinspecfeur 'dt Rlsmede een podium, waarop gesprek 2 met leerkrachten mogelijk is |\e NIEUWE GEMEENTELIJKE INSPECTEUR van het onderwijs, de heer B. Swanenburg, opvolger van de heer H. A. Vriend, heeft zijn S' htrede in onze stad gedaan. Op de eerste dag reeds maakte hij kennis met ie hoofden van de scholen en thans werkt hij systematisch de scholen af Ljm het eerste contact met het personeel te leggen. In zijn Haagse functie leeft de heer Swanenburg altijd veel vreugde gevonden, zodat de beslissing im naar Leiden te gaan hem niet gemakkelijk viel, maar hij ziet op zijn lieuwe plaats in het onderwijs toch zoveel mogelijkheden, dat hij die met Ogrote animo heeft bezet. Het begin van de onderwijsloopbaan van ie heer Swanenburg ligt in het Alblas- erwaarddorp Groot Ammers. waar hij. 155 n 1926 onderwijzer werd. Twee jaar later 'ieuiertrok hij naar Gouda, waar hij ria een ■an »ar van het gewoon lager onderwijs naar ;e giet voortgezet g.l.o. werd overgeplaatst, ng c'oen reeds is hij begonnen met andere en yegen te zoeken voor het onderwijs voor waalf. tot vijftien-jarigen. De wegen, die P. Ji die tijd werden ingeslagen, zijn na de tforlog door de landelijke paedagogische doorgetrokken. In 1942 werd de heer Swanenburg ^oofd van de Jan Ligthartschool te op het gebied van de didactiek (research- erk). De laatste tijd nemen aan de genoemde jrsussen ongeveer achthonderd cursisten deel. zowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs. Elke richting in het onderwijs heeft haar eigen commis- De deelneming geschiedt op basis vrijwUligheid. vernieuwingsschool moest orden. Tegelijkertijd hield hij zich met de landelijke vernieuwing van het on derwijs bezig. Hij was lid van een werk groep. die ten doel had. de onderwijs vernieuwing startmogelijk te maken; later was hij bestuurslid van het paeda- gogisch centrum van de Ned. onderwij- zesrvereniging en vandaaruit leidde hij mede verschillende vernieuwingscursus- n hield hij lezingen teneinde de on derwijsvernieuwing zoveel mogelijk te stimuleren. Onderzoekingen In 1949 volgde de benoeming van de heer Swanenburg tot didactisch mede erker van het paedagogisch centrum te Den Haag. Niemand wist, wat hij daar doen zou krijgen: hij zelf wist het ook niet. Zijn taak was. deze functie inhoud te geven. De heer Swaneniburg is toen begonnen met het organiseren van cursussen het Haagse personeel. Hij heeft daar ook documentatiecentrum opgebouwd, waarin alle schoolboekuitgaven. di< de Nederlandse markt zijn. te vinden zijn. alsmede de nodige leermiddelen. Voorts heeft hij onderzoekingen verricht Militaire orders voor Leidse bedrijven min'steries van Oorlog en Marine lhebben met een drietal Leidse onderne- contracten gesloten voor de le- ve>vering van goederen. Met de Gebr. Van en Co. voor de levering van "^Tcens tot een waarde van ƒ478.540; ?RJ. J. Krantz en Zn voor de levering "^'overjaslaken voor ƒ243.750 en met J. C. rl ^Zaalberg en Zn voor de levering "0^veldtenuela^en voor ƒ116.010. htinBurgerlijke stand van Leiden |ze" GEBOREN: Wilhelmus H. z v J Bijster- .bosch en A te Lintelo; Katharina I, d Kaak en A M E E Will; Abraham. 3 v J J van Weeren en D J van Tol; Vivian rlh ,L L. d' v G A de Graaf en D Sepers; Gonda W. d v B T Kinkelaar en J M Akerboom; Kniertje, d v H van Duijn J E Wassenaar; Richard J z v A Looij J M Muller; Eric, z v J Hennes en W C van Aelst; Anna K. d v J B Grossoo x"Sjen A M Koops; Cornelia, d v P F J P /Scheepmaker en T G van den Oever. Hek- OVERLEDEN: J P Bontje, man. 31 j. Experimenten Wij hebben de mening van de heer Swanenburg gevraagd over zyn nieuwe functie. De administratieve kant daarvan vindt hij het minst aantrekkelijk, maar daartegenover heeft de onderwys-tech- nische kant tal van mooie facetten. Zo kan hij zijn experimenten op didactisch gebied voortzetten, terwijl hij ook hier de taak heeft, een documentatiecentrum op te bouwen. Leiden is hem niet geheel onbekend. Reeds enkele jaren leidt hij hier ver nieuwingscursussen, waaraan op het ogenblik door 25 cursisten wordt deelgenomen, ook weer op basis van vrijwilligheid. ..Ik stel me voor. in de toekomst een podium te vormep. waarop een gesprek met de leer krachten over de problemen, die zich in het onderwijs voordoen, mogelijk is. Het zal me misschien mogelijk zijn. stimulerend te werken en een zekere leiding te geven." Zoals bekend, heeft de heer Vriend zowel de functie van inspecteur van het onderwijs als die van chef van de afde ling onderwijs ten stadhuize vervuld. Deze functies zijn thans gescheiden. Chef van de afdeling onderwijs is geworden dr J. M. Roosenschoon. tot voor kort referendaris bij het ministerie van Finan ciën te Den Haag. Ook de heer Swanenburg acht deze splitsing gelukkig, omdat de beide taken door de jaren heen te omvangrijk zijn geworden en moeilijk meer door één kunnen worden waargenomen. Familie Cornelisse gaal voorlopig in Raamstraat wonen Wat is cr van het gezin Cornelisse, welks huis in de Burchtsteeg Zaterdag middag verbrandde, geworden?, zo hebben enkele lezers ons gevraagd naar aanleiding van de financiële actie, die thans op initiatief van enkele Burchtsteegbewoners wordt gevoerd, om de .eerste nood van dit gezin te helpen lenigen. Deze actie heeft tot dusver ongeveer zevenhonderd gulden opgebracht. De famnlie Cornelisee woont op het gang zijnde financiële actie alle ogenblik nog bij familie aan de Oude heeft, want zij verschaft deze mensen de Vest 107, kleermaker Langezaal. De middelen om In de eerste behoeften te heer en mevrouw Cornelisse deelden ons voorzien. Het hangt dus mede daarvan gisteren mee, dat zij toestemming heb ben gekregen, het pand Raamstraat 10 te betrekken. Iemand had er hun aan dacht op gevestigd, dat daar misschien een mogelijkheid zou zijn voor een eigen huis Het is inderdaad de bedoeling van de getroffen famfllie. daar voor enige maan den te gaan wonen, maar de grote moei lijkheid is. dat men om een huis te be wonen, over voldoende huisraad moet beschikken, vooral met een groot gezin. Het huis Raamstraat 10 is voor de fa milie eigenlijk te klein en toch zien de ouders nog geen kans, er te gaan wo nen. Dit betekent dus. dat de aan de Anatomie van beenvissen 15.1* S Schedel van een vis veel gecompliceerder c,i. dan van een mens ram. rpALLOZE KOPPEN van verschillende diersoorten, vooral vissen, staren iuwi van uit grote en kleine potten met alcohol naar de bezoekers van de tï-• anatomische afdeling van het zoölogisch laboratorium te Leiden. Deze koppen dienen voor het onderzoek over de schedelarchitectuur bij lagere gewervelde dieren, in het bijzonder bij beenvissen, dat gaande is onder leiding van prof. dr C. J. van der Klaauw, hoogleraar in de algemene dier kunde te Leiden en directeur van genoemd laboratorium. Voor dit onder- (0f zoek verleent de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek aan prof. Van der Klaauw financiële steun. Grote rol In hoeverre de schade door verzeke ring wordt gedekt, kon de heer Corne- ons nog niet zeggen. Er liep een venzekering op het huls. maar het is :er de vraag, of deze toereikend is Het huisvestingsbureau deelde ons mee, dat het ernstig poogt, de familie Cornelisse zo spoedig mogelijk te hel pen. De heer Cornelisse verklaarde evenwel, dat het reeds vaststaat, dat het verbrande huis wordt herbouwd. Hoe lang die herbouw zal duren, is niet te zeggen. Maar hij rekent er toch op, dat zyn gezin wel enige maanden In de Raamstraat zal moeten wonen, tenzij het huisvestingsbureau een betere aanbie ding voor hem heeft. Het spreekt van zelf, dat de financiële factor daarin een grote rol speelt De heer Cornelisse ver telde. dat hij maar een „geheel gewoon weekloontje'' heeft en dat er grote uit gaven moeten worden gedaan. Leidse ijsbaan morgen open Als het winterweer goed blijft, wordt de Leidse ijsbaan morgenmiddag om 1 opengesteld. Vandaag wordt de baan in orde gemaakt. De zwakke plekken blij- met sneeuw bedekt. Het bestuur deelde ons mee, dat voor muziek en ver lichting wordt gezorgd. I De nieuwe wegen, die de anatomie de I laatste jaren is ingeslagen, komen in het bjjzonder bli dit onderzoek tot uiting, zo vertelde prof. Ven der Klaauw in een onderhoud met een A.N.P.-redactrice. Vroeger werden bij het anatomisch on derzoek alle skeletdelen afzonderlijk be keken en vergeleken met de overeenkom stige delen bij andere diersoorten en -groepen. Tegenwoordig let men echter ook in het biizonder op het geheel, het „bouwplan", en tracht het onderlinge verband van alle elementen van de sche del bij een enkele diersoort te begrijpen. De verschillende onderdelen van de sche del vertonen een samenhang en vormen eigenlijk een ruimtelijke legkaart, waar in alle bestanddelen hun eigen functie hebben, zoals hersenkas, oogkas enz. Bij de beenvissen is deze structuur nog eens extra ingewikkeld. Anders dan leken dikwijls denken is namelijk de schedel van een vis veel ge compliceerder dan die van bijvoorbeeld een mens. In de eerste plaats moeten vissen alle onderdelen passen binnen min of meer gestroomlijnd oppervlak. Bovendien is de vissenschedel veel be weeglijker. Net als bij een speelgoedhar- lekjjn is het namelijk zo. dat verscheide ne skeletelementen tegelijk in beweging worden gebracht, wanneer spier wordt getrokken. Dit alles is dan ook de reden, dat prof. Van der Klaauw voor zijn onderzoekin gen de beenvissen heeft uitgekozen, en daarvan speciaal drie vertegenwoordigers die sterk in levenswijze verschillen, na melijk de kabeljauw, de snoek en de geep. Voor dit onderzoek heeft de hoogleraar een vijftal medewerkers. Het ligt in de bedoeling, op deze wijze in een paar jaar algemeen overzicht te verkrijgen de bouw van de schedel bij enkele diersoorten. Aan de hand daarvan kun- dan later losse problemen, die bierbij naar voren komen, worden aangevat. Een moeilijkheid bij het onderzoek wordt gevormd door het feit, dat er vry weinig bekend is over de levenswijze der onderzochte dieren. Men weet wel, dat bijvoorbeeld de kabeljauw zijn voedsel naar binnen slokt door de bek zo ver te openen, dat bek en slokdarm als het één grote cylinder vormen, maar hoe dit alles precies in hét werk gaat en wat zich binnen in de kop afspeelt, kan men slechts veronderstellen. Een röntgenfilm, aan door natuurkundigen reeds ge ruime tijd wordt gewerkt, zou daarom voor het anatomisch onderzoek perspectieven bieden, zo merkte prof. Van der Klaauw op. Puzzle-prominen fen 1 Y. de Wilt. Secr. Varkevisser- straat 292, Katwijk aan Zee; 2 J. A. Stigter. Papengracht 24. Leiden; 3 Wed. Rodenburg. „Achthoven" 39. Leiderdorp. Agenda van Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., popu lair concert door RPh.O. (Eduard Flip- solist Marinus Flipse, piano. Schouwburg. 8 uur: Hoofdstad-Operet- met ..Sag" beim Abschied leise Servus". Jacobazaal Burcht. 7.45 uur: Leidse Vo gelvrienden. filmavond. Zaterdag De Lakenhal, 3 uur: opening tentoon stelling herdenking Betje Wolff en Aagje Deken. Galgewater 15. 2 uur—haLf 4: receptie N V. Rutgers (gouden jubileum). Volkshuis. 4 uur: cursus H. C. Ver- kruysen. kunstcritische bespiegelingen r vorming van het smaakoordeel Stadsgehoorzaal. 8.15 uur: „Tot Ieders Genoegen" met „Als 'n kwartel". Antoniusclubhuis, 8 uur: „Ons Toneel" met ..De woeste hoogte". Maandag Schouwburg, 8 uur: K. en O., comedi» „Fanny" door het Rott. Toneel. Geref. Jeugdhuis. 8 uur; ARJOS. W. F van Smousen over het reorganisatie- rapport. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Toonkunst Theo Bruins, piano (half 3 en 4 uur: jeugdconcert). Uiterste Gracht 1B, 8 uyr: Leidse smal filmliga, ledenvergadering. Steenschuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171. tel. 20502 en apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. Tentoonstellingen Prentenkabinet. 2—5 uur: Grafiek er tekeningen van Jan Gregoor en Wlm Noordhoek (t.m 22 Januari) Haagse rechtbank Diefstal en ruzie Een jonge Leidse slager moest zich voor twee feiten verantwoorden voor Haagse rechtbank. Allereerst dat hij de eerste helft van November jl. i aantal loden pijpen en paardenhaar had weggenomen uit de opslagplaats d. H.. bij wie hij tijdelijk werkte. De verdachte gaf dit toe. Het Genootschap voor reclassering adviseerde opneming de jeugdgevangenis. De officier van Jus titie vond, dat verdachte het vertrouwen van zijn baas ernstig had geschonden De eis was zes maanden gevangenisstraf m$t aftrek. Ten tweede had verdachte op 5 Octo ber zich in de kamer van de afd.-Kin derpolitie te Leiden op vordering ambtenaar niet verwijderd. Hij was daar gekomen met zijn meisje, dat ruzie thuis was weggelopen er verdachtes ouders woonde. Er was al een rechercheur aan de deur geweest om het meisje op te halen. Op het bureau, waar verdachte de zaak kwam uitleggen werd het meisje aange houden om naar huis te worden terug gebracht. Verd. wilde het meisje echter niet alleen laten en hij moest tenslotte door een agent er uit worden gesmeten. „Ik had haar beloofd bij haar te blijven en ik wilde mijn woord niet breken", zei verdachte nu. De officier van Justitie eiste voor dit geval veertien dagen gevan genisstraf. De raadsman, mr H. L. Maald,rlnk, meende, dat dit geval misschien nog een uitvloeisel was van de 3 October-feest- stemmtne. Uitspraak 27 Januari. Zomerse allures van krielkip We kunnen het peen klein gedoe vinden van die krielkip, die zomaar zomerse allures kreeg en ergens onder een struik bij het militair sanatorium te Amersfoort aan het broeden Is geslagen. Het resultaat wps verrassend. Een wandelende patiënt zag plotseling drie kuikens onder de struik tippelen. Krielkip, kuikens en nop acht te broeden eieren zvn nu opgenomen In de onderzoekkamer van het sanato rium. Kip en kuikens maken het opperbest. Met spanning wacht de tanatoriumbevolking af of de acht eieren nop kuikens zullen opleve- Veertig jaar in dienst Zaterdag is het veertig jaar geleden, dat de heer Jac. van der Mark in dienst trad by Gemeentewerken, afdeling be strating. Reservisten gemeente-politie hielden contactavond In Leiden komt men nog 62 man tekort voor de volledige sterkte Het corps reserve-politie, dat in 1947 van regeringswege werd ingesteld met de bedoeling, dat het in bijzondere gevallen de taak van de eigenlijke politie kan overnemen, maakt een gestadige groei door. De groep Leiden omvat thans 108 man en bereidt zich voor op haar taak door middel van cursussen en oefeningen. Ter versteviging van de onderlinge band houdt men op gezette tijden een contactavond, zoals dat gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal het geval was. welkomstwoord zitter van de Leidse contactgroep de heer S. H. Weijers, sprak burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de aanwezigen toe. Hij wees op de belangrijke taak, die1 de reservisten hebben. Hoewel te hopen valt, dat hun diensten nooit noodzakelijk zullen blijken, is het toch van grote be tekenis, dat in voorkomende gevallen een beroep op hen niet tevergeefs zal zijn. Burgemeester Van Kinschot bracht dank aan de politiemannen, die onder leiding van inspecteur D. J. Verzijden de op- Succesvol optreden van het Nederlands Ballet Men is er nog niet, maar er wordt zeer hard gewerkt De tijd van de romantiek is een vruchtbare periode en een bewogen episode geweest in de geschiedenis van het ballet. Er moet wel ontzaglijk veel dynamiek in dat tijdperk geweest zijn. Wc zien nu niet alleen nog de re sultaten, maar in vele gevallen steunt de choreografie ook nu nog op de beginselen van die tijd. lege Dat is geen bewijs van onmacht in het heden, het toont, dat vele dingen, die toen nieuw waren, ook nu hun waarde nog behouden hebben. Men moet zich natuurlijk hoeden voor lege vormen, maar Sonia Gaskell is daar de vrouw niet voor. Het enige ballet, dat op het programma stond met choreografie van haar. was het „Ballet van de lezer". We vinden het niet het meest geslaagde ballet van de avond. Het draagt de sporen van het doel waarvoor het gemaakt werd. namelijk de opening van de Boekenweek 1954. Het spreekt gemakkelijk aan. is probleemloos, is prettig om naar te kijken, maar is niet goedkoop, 't Is wel eens revue-achtig. maar 't blijft ballet. Het succes, dat men met zo'n ballet heeft, is verdiend, even als het succes met „Scènes de Ballet" op muziek van Strawinsky en choreografie van John Taras. Als choreograaf gaat, wal het program ma van gisteravond betreft, voor ons Fo- kine boven allen uit. Ook boven Petipa. Van deze laatste had men z'n bekende „Blauwe Vogel" (Blue Bird) op het pro gramma, van Fokir.e zijn „Les Sylphides". Verliest Petipa zich in de techniek. Fo- kine heeft naast, beter gepaard aan, de techniek een sterke binding aan de geest. Zien we het goed, dan heeft Sonia Gas kell meer affiniteit met Fokine dan met Petipa. We hopen dat ook V3n harte. Zon der dat men de techniek onder de knie heeft, kan men geen goed ballet geven. Contactavond noodwachters Wijken II en III vulden grote zaal van Burcht Stampvol was de grote zaal van de Burcht gisteravond, toen daar de con tactavond van de noodwachters Bescherming Burgerbevolking uit de wijken II en III werd gehouden. Er schijnt iets veranderd te zijn in de houding ten opzichte van de B.B. Iets ten goede. ormen en uiterlijk ver toon moge onis Nederlands Ballet be waard worden. Het is ook nog een te tere plant om er mee te gaan experimen- Er zyn uitstekende danseressen en dan- ;rs in dit gezelschap. Natuurlijk is nog niet. hoe zou het kunnen, ma; wordt hard gewerkt. Wat Johanna Zui- Willy de la Bije, Janine van Thor, Aart Verstegen en Conrad van de Wee tering in hun solo's lieten zien, was best gehalte. Laat de balans dan op ogenblik eens niet goed zijn. er wordt gewerkt en dat doet deugd. Het contrast tussen „Les Sylphides" en „Blue Bird" had scherper kunnen zijn. In het openingsnummer was er niet de expressie, die tot uiting kwam in het Bal de Lezer. Jammer, we hopen ook hier op vooruitgang en we vertrouwen op de toekomst. A. C. Bouwman Parate leden der B.B. B.B.-ers hebben ook een taak in vredes tijd. Dat dit niet slechts een propaganda- leus is, werd Zaterdag bij de uitslaande brand in de Burchtsteeg duidelijk bewe zen. zo schrijft ons het hoofd B.B.. de heer S. W. Hagcdoorn. Drie leden van de B B. in de A-kring Leiden, de nood wachters Zwirs. Dernison en v. d. Leest, boden spontaan aan. bij de bestrijding van de brand te assisteren. De bevelvoer der van de brandweer heeft van dit aan bod dankbaar gebruik gemaakt en zij hebben de gelegenheid gehad te tonen, waartoe een B.B.-er bereid en in staat is. De heer I. Zitman, het hoofd van wijk III, opende de avond. Hij bedankte de heren van de commissie van voorberei ding, de heren Blankwaardt, Jung en Luykx. Zonder de steun van het hoofd B.B.. de heer S. W. Hagedoorn. was het organiseren van de avond niet moge lijk geweest, aldus de heer Zitman. In de toespraak, die hij verder hield, kwam nog eens weer duidelijk tot uiting, dat de B.B. slechts het bereiken van een ideëel doel nastreeft, het doel zoveel mo gelijk leed te verzachten in tijden van nood. Bij de jongste stormen stond de B.B klaar, alleen, men heeft nog meer hulp geboden, voorzitter In Boerhaavekwariier: Prol. Dankmeijer heeft „théatre anatonicum" in ere hersteld Met volle medewerking van het ministerie van O. K. en W. heeft de me dische faculteit in Leiden het fundament van de artsenijkunde, de ontleed kunde, belangrijk kunnen verstevigen. Vanmiddag werd namelijk in het Boerhaavekwartier een geheel nieuwe en modern ingerichte vleugel van het anatomisch laboratorium in gebruik genomen. Behalve deze vleugel, die geheel aan sluit bij het bestaande gebouw, werd ook de tot dusver onbenutte ruimte op de bo venste étage in dienst van de wetenschap gesteld. De zolderverdiepingen, vroeger een door ongeverfde balken overwelfde opslagruimte, werd o.l.v. prof. dr J. Dank meijer verdeeld in een aantal apartemen- ten, waarin het wetenschappelijk werk in al zijn facetten verricht kan worden. Hier werden o.a. het tekenatelier en de fotografie-afdeling ondergebracht. Beide kregen een modelinrichting, zoals in Europa maar weinige gevonden zullen worden Doordat diverse afdelingen naar de nieuwe vleugel verplaatst werden, is in het hoofdgebouw ruimte vrij gekomen voor een vergaderzaal, waar tevens nog iets van het werk van de grote Leidse anatoom Albinus te bewonderen valt. In een grote antieke kast uit de 18de eeuw is een aantal praeparaten opgesteld, die stuk voor stuk bijna tweehonderd jaar oud zijn Deze verzameling is onlangs opnieuw gecatalogiseerd en „verpot". De nieuwe vleugel is zo gebouwd, dat bestaande ruimten als de practicumzaal en het anatomisch museum er belangrijk door vergroot werden. In het museum i-l heeft men hierdoor een uitbouw gekre- Zilveren jubileum van de heer J. Slange De heer J. Slange. bedrijfsleider var het kantoor Leiden van Van Gend Loos. herdacht gisteren het feit. dat hij voor 25 jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Ten huize van de jubilaris en huldiging plaats, waar aanwezig de plaatselijke dir.ecteur. de heer Schoenmakers, de heren Siden- burg en Mandersloot namens de Ned Spoorwegen en de heer P. Vermeulen, directeur van het kantoor Gouda. Voorts deputatie van de personeelsvereni ging en de heer A. de Joode namens hei N.V.V.. van welke vakbeweging de heer Slange eveneens 25 jaar lid is. Namens de directie werd de heer geschenk onder couvert vaarna de heer E. S. Prins. gen. van de personeelsvereniging, heden kist met timmergereedschap over-1 gesteld konden worden. De studenten handigde. Voor mevr. Slange waren er; hebben in deze ruimte al het studiemate- bloemen. Iriaal bö de hand en een bezoek aan dit heeft hierdoor, naast een toonstellende, ook een onderwijzende functie. De uitbreiding van de practicumzaal komt hoofdzakelijk ten goede aan he< röntgenologisch onderzoek, dat de laat ste tijd een belangrijke plaats in de ana tomie inneemt De twee röntgentoestel len, die uiteraard het voornaamste on derdeel van de inventaris uitmaken, zijn geschonken door Philips. Eén van de ap paraten is aangebracht onder een grote tafel, die speciaal voor deze afdeling, waar men alleen levenloze lichamen on derzoekt. ontworpen is. Tafel en wanden van de kamer zijn „gewapend" met loden platen, die de studenten tegen uitstraling moeten beschermen. Prof Dankmeijer heeft naast al deze zeer moderne snufjes ook één van de oudste vormen van het anatomisch on derwijs, namelijk het „théètre anatomi- cum" in ere hersteld. In de vroegere stu diezaal kunnen de studenten in cirkelvor mige opgaande rijen neerzien op de ont leedkunde van hun leermeesters. In ver band met de minder prettige lucht, die deze manipulaties uiteraard vergezellen, zijn ventilatoren aangebracht, die in vijf minuten de lucht in de zaal volledig door buitenlucht vervangen In het souterrain van het gebouw is de werkplaats voor het personeel helangriik uitgebreid en van de nieuwste hulpmiddelen der tech niek voorzien. nodig. Men kan nog niet alli blokken vol ledig bezetten, Daar de heer Hagedoorn de avond niet kon bijwonen, trad de heer A. Paling op als diens plaatsvervanger. Deze gaf overzicht van wat reeds werd bereikt. De B.B. telt nu bijna 2000 vrijwilligers, met de georganiseerde overheidsdiensten er bijna 2500 man personeel. Er zijn 2900 mensen nodig zodat 80 procent an het benodigde aantal bereikt is. Leiden staat daarmee in Zuid-Holland in de spits der A-gebieden. Wijk II heeft m bezetting van 82 procent, wijk III van 74 procent. En het gaat nog in stijgende lijn. Met ere werd het blokhoofd van wijk II vermeld, de heer Heller, die 21 nieuwe vrijwilligers aanwierf. Van de 94 blokken 56 in opleiding. Twaalf blokken sloten de opleiding al af en kunnen gaan oefenen. Wijk II heeft 6 groepen ln op leiding. wijk III 2 groepen en er zullen spoedig meer groepen volgen. „Als Ma aan de touwtjes trekt", was de titel van het vrolijke spel in drie bedrij- dat hierna door de toneelclub van de Professorenwijk voor het voetlicht werd gebracht, een kostelijk spel vol hu- nor. Ook het muziekgezelschap „De Gul- jato's" trad op. Brandweeroefening van de B.B. Woensdagavond heeft de brandweer in de A-kring Leiden (B.B.-verband) een oefening gehouden op het veemarktter rein. Aan deze oefening werd deelgeno men door twee autospuiten van Oegst- geest, twee dieselaggregaten van de B B., •de autospuit II en de ladderauto den. alsmede de autospbit I van Leiden, die diende als mobilofonisch contact met de seinzaal en de kazerne De bedoeling van de oefening was het onderlinge contact tussen de nieuwelin gen en de oude garde, de geroutineerden. te verstevigen. Het hoofd, de heer Hage doorn. toonde zich tevreden over wat de ploegen te zien hadden gegeven. Begrafenis van de heer C. Schoonens Op de begraafplaats „Rhljnhof" had gis termiddag de teraardebestelling plaats wijlen de heer C. Schoonens. in leven amanuensis eerste klasse aan het rijks museum voor volkenkunde te Leiden. In de aula werd het woord gevoerd door dr P H. Pott, conservator van het museum, die de grote verdiensten van de heer Schoonens in het licht stelde. Namens de personeelsvereniging sprak de heer Scheer enkele woorden. De baar werd gedekt door verschillende bloemstukken, onder meer van de bond van oud-onder officieren, van de directie van het mu seum cn de personeelsvereniging De heer C. Schoonens Jr, jongste zoon overledene, sprak een dankwoord. Hammarskjoeld in New York Lodge: De vliegers komen terug Hammarskjoeld, de secretaris-generaal der Ver. Naties, is in New York terug gekeerd van zijn bliksembezoek aan i munistisch China. Hij verklaarde op het vliegveld: „Deze reis was het eerste sta dium in mijn poging om vrijlating te krijgen van V.N.-militairen die door Rood China zijn gevangengezet. Hammarskjoeld achtte zijn gesprek met Tsjoe En-lai „be slist nuttig". Als men aan beide zijden zelfbeheersing betracht, kan de deur verder overleg geopend blijven, aldus de secretaris-generaal. Lodge, de Amerikaanse delegatieleider i de Ver. Naties, verklaarde na een derhoud met Hammarskjoeld: „Ik ben overtuigd, dat onze vliegers vrij zul len komen. Maar er heer6t natuurlijk wel teleurstelling over het feit dat de vliegers niet onmiddellijk worden vrijgelaten' PERSONALIA Op drietal (alph.) voor raadsheren in het Amsterdamse hof zijn geplaatst: Mr R. P. Cleveringa. rechter te Amster dam; jhr mr A. Ridder van der Does de Bye. rechter te Amsterdam en mr L. Hol lander, rechter te Rotterdam. Te Berlijn is overleden onze landge noot Ir. Frank A. Overhoff, (73) die in de Nederlandse kolonie in deze 6tad geduren de ongeveer een halve eeuw een leidend» rol heeft gespeeld. leiding verzorgen, en wekte de reservis ten zelf op hun taak ernstig op te vatten door middel van propaganda te helpen bewerkstelligen dat de Leidse groep spoe dig op de vereiste sterkte van 170 man gebracht kan worden. Hij sprak er voorts :ijn grote waardering voor uit, dat reeds zovelen bereid waren gebleken een ge deelte van hun vrije tijd voor het goede doel op te offeren. De avond, die onder meer werd bijge woond door de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, hoofdinspecteur D. W. van der Wal, een vertegenwoor diger van de Leidse garnizoenscomman dant en afgevaardigden van de provin ciale contactcommissie Zuid-Holland, had verder een minder officieel verloop. Beurtelings traden het dubbelmannen- kwartet „Inter Nos" onder leiding van de heer L. van Wijngaarden en de drum band van de reserve-gemeentepolitie te Gouda op. „Inter Nos" mag zich ln Lelden grote populariteit verheugen en vond ook gisteravond een welwillend ge hoor. De mannen van de drumband han teerden trom en trompet zeer vaardig, eisten, gegeven de kleine ruimte, wel erg veel van de trommelvliezen. Het komt ons voor, dat hun kwaliteiten in de open lucht beter tot hun recht zullen komen. Niettemin oogstten de Gouwena- ?n een gul applaus. Na de pauze zorgde het ambtenaren- cabaret onder leiding van de heer J. Tle- lenburg voor de nodige vrolijkheid. Een orkestje met de heer H. J. Glasbergen als leider schiep de 6feer, waarin men nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. OEGSTGEEST Lezing over voeding Mej. M. A. T. Kikkert, lerares van het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad, sprak gisteravond in de zij zaal van de W. de Zwijgeiikeric voor de commissie voor huishoudelijke en ge- zinsvoorlidhting. Spr. begon met de op merking, dat de techniek vooral de laatste tientallen jaren grote invloed heeft gehad op de voeding van de mens. Aan de hand van afbeeldingen op de flanellograaf gaf spr. een overzBcht van de weg. die de voeding aflegt van pro ducent tot consument. Vaak kan men spreken van een natuurpro duct omdat er een fabriek aan te pas komt. Deze is nodig om bepaalde voe ding beter houdbaar en leverbaar te Nader ging spr. ln op verschillende voedselsoorten. Na de pauze besprak zij de technische hulpmiddelen in huis, waardoor het leven voor de huisvrouw gemakkelijker is geworden. Onder meer behandelde zij de hogedrukpan. Do vergadering stond onder leiding van mevr, P. H. Smits—Wiitvliet. De volgende bijeenkomst wondt op Vrijdag 18 Februari gehouden; de moderne huis inrichting wordt dan behandeld. Tegen portier gereden Gistermiddag om vyf uur reed het veertienjarige meisje A. K. uit Rijns- burg tegen het portier van de bestel auto van de heer J. S. uit Weesp op de hoek Duivenvoordestraat-Terweeweg. Zij liep enige hoofdwonden op en werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Burgerlijke stand Geboren: Hermanus Franciscus Nico- laas, z. van A. Wessendorp en R. W. G. Steenman; Dionicia Martina, d van W L. Groeneveld en J. M. Waltman; Nico- Laas Hcndricus Petrus, z. van H. A Wolf- fenbuttel en G. van Rijn. ^Overleden: M. C. van Ees geb. Zwaan, Getrouwd: C. M. Verloop en N.E. Baar- spul; H. W. Braamhorst en H. A Bijle- veld. Inldonesië zal Nederlandee kranten verbiedten De secretaris-generaal van het Indo nesische ministerie van voorlichting Har- tojo, heeft verklaard, dat na de totstand koming van de perswet de buitenlandse krantenbedrijven in Indonesië zullen moeten sluiten. In andere landen bevin den zich volgens Hartojo ook geen bui tenlandse krantenbedrijven. De buiten landse bedrijven moeten volgens Hartojo door Indonesiërs worden voortgezet. De taal van de krant doet niet veel ter zake. Er zijn volgens Hartojo zeven Neder landse en iets meer Chinese bladen be nevens bladen, die worden geëxploiteerd door Indonesische staatsburgers van Chinese afkomst, terwijl De Vrije Pers, waarvan de leiding in Indonesische han den is, in het Nederlands verschijnt. Bollencorso-comité vergadert volgende week Kans, dat Haarlem in route wordt opgenomen, is zeer klein De stichting Haarlems Bloei windt er de laatste tyd geen doekjes om: men zou graag zien, dat de Spaarnestad werd verkoren als startplaats of finish van het grote bollencorso. Nu ig er inderdaad iets voor een doortrekking van de route te zeggen, maar aan de andere kant zou het ook nadelen hebben. lid heeft toen gezegd, dat hij bij een bod van 10.000 de wens in het comité naar voren zou brengen. Haarlem heeft daarna echter gezwegen in alle talen. Ondertussen ls het een en ander ver anderd. Tot voort kort zat het comité namelijk voor de vraag, hoe aan voldoen de contanten te komen. Nu is men offi cieus alweer zover, dat men kan zeggen, dat het corso-comité dit Jaar over vol doende middelen kan beschikken, die uit de streek zelf komen. Nu het geld dus geen allesbeheersende rol meer speelt, is de kans, dat Haarlem nog eens zal pro fiteren van het corso, wel biizonder klein geworden. Het comité Bloemencorso Bollenstreek houdt volgende week Woensdag een con tactmiddag ln Treslong te Hillegom. Daar zullen onder meer de door de heer Van Drlei te Amstelveen getekende ont werpen van praalwagens ten toon wor den gesteld. De toegang Is vrij voor alia belangstellenden. De tegenstanders van dat Haarlems streven zeggen, dat het corso een evene ment van de streek is met als doel pro paganda voor de bloembollen. Het corso moet daarom ln de streek blijven, dan zien de toeschouwers het in zijn eigen omgeving. Voorstanders betogen niet helemaal ten onrechte, dat de tot nu toe gevolgde route niet ideaal ls. Menige deelnemer is door koude en vermoeidheid vóór de finish al van de wagen gestapt. Daarom propageren de voorstanders een enkele reis door de bollenstreek inplaats van een retour en een eventueel doortrekken van de route naar Leiden of Haarlem. De kans. dat Haarlem het corso binnen de stadswallen zal krijgen, ls de laatste tijd aanmerkelijk kleiner geworden. En kele maanden geleden werd één der co mité-leden „benaderd" door de Haar lemse V.V.V. met de vraag, hoeveel het zou moeten kosten wanneer Haarlem in de route werd opgenomen. Dat comité-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3