Iliemue gtihstfft Gfouraitl Vrijheid is een kostelijk goed Noorse boot „Gatt" bij Den Hoek op het Zuiderhoofd gestrand Schip maakt water, doch grootste deel der bemanning bleef aan boord Les Paul en Mary Ford Afdamming Haringvliet heeft voorrang Wist L DONDERDAG 13 JANUARI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en <?ertigsrte jaargang No 10243 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvafittcft «klitten «bd fieri ia fegfjeospoet" Nieuwe scheepsramp ia ijskoude avond (Van een onzer verslaggevers) ■TEN HARDE IJZIGKOUDE NOORDWESTEN WIND heeft gisterav^d JLl om 10 uur 37 bij Hoek van Holland het 1550 brt metende Noorse stoomschip Gatt gegrepen en tegen het Zuiderhoofd gesmakt. Het uit gaande vrachtscheepje was ieeg en kon de hevige druk op de stuur boordflank niet weerstaan. Luttele uren later hadden hoge golven het op de scherpe basaltblokken wrak gebeukt. Zeven van de 23 koppen waren toen al veilig aan de wal. Maar Willem van Seters en de zes andere redders konden niet meer doen. Zo bleven vijftien Noren en de Neder landse loods hulpeloos achter op het lekgeslagen schip, dat zonder enige twijfel verloren gaat. staan. Later constateerde schipper Van Seters, dat de scheepshuid op enkele plaatsen was beschadigd. De Noren gingen in het hotel naar bed. Buiten scheen de wind in kracht toe te nemen. In de verte zagen wij de lichtjes van et wrak, dat geheel buiten bevaarbaar water ligt. Zinken kan het daar moeilijk, zodat de mannen aan boord het er wel licht levend zullen afbrengen. Maar nie mand benijdt hun positie. Vooral niet als nieuwe noodseinen zichtbaar worden en ten slotte de lampen doven Een tweede Spanker. Deze onheilstijding was al voor elven in Hoek van Holland en Rotterdam bekend. Spoedig na het uitvaren van de Gatt ijlden noodseinen door de aether. De wakers op de seinpost hadden het al gezien: dit zou het einde zijn van het 35 jaar oude scheepje. Onmiddellijk voeren twee sleepboten van L. Smit en Co.'s Internationale sleep dienst uit, de Maas en de Blankenberg De bemanning van de reddingboot Pre sident Jan Leis van de Kon. Zuid-Hol landse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen spoedde zich naar de Berghaven en al heel gauw had men het ln nood verkerende schip bereikt Te ver ai Noch de reddingboot, noch de sleep boten konden echter dicht genoeg bij de Noor komen. Daarvoor was de waterstand te laag. nabij de plaats waar het schip was gestrand. Het was vastgeraakt op de 'verbindingsdam, die van het Zuiderhoofd loopt naar een binnenpier, evenwijdig en op 50 meter afstand van de Zuiderpier, daarvan gescheiden door het Dode Gat. Schipper Van Seters begreep, dat hij niets kon uitrichten. Terugkeren was er evenwel niet bij, want om de situatie nog moeilijker te maken, waren er nog meer noodseinen in de lucht. Die had een Zweeds tankscheepje van 499 ton. de Ta- ros, uitgezonden, omdat het machinescha- de had en zijn stuurboordanker was kwijt geraakt. Voor hij naar de Berghaven te rugkeerde, nam schipper v. Seters pools hoogte bij de Zweed. Toen de Maas kwam om te assisteren, kon de President Jan Leis de thuishaven opzoeken Gelukkig heeft de bemanning van de Hoekse reddingboot sedert 4 Januari de beschikking over een gloednieuwe vlet, de „Directeur A. J. M. Goudriaan", speciaal gebouwd voor het reddingswerk in ondiep water Met deze vlet voeren de zeven redders om kwart over twaalf weer uit. Door een opening in de binnendam kwam de vlet in het Dode Gat, waar al vrij veel wrak hout van de Gatt dreef. Het Noorse schip zelf lag echter aan de buitenzijde van de verbindingsdam. Met de steven naar het het Zuidwesten, drukte de bakboordflank van de Noor tegen de stenen. Zo lag het schif daar, vijftien graden slagzij makend, over stuurboord terwijl, zo vertelde Wil lem van Seters later, de golven over de Gatt heen sloegen. Man sprong in zee Toen kwam het moeilijke reddingswerk. Gedreven door de krachtige motor waag de de vlet zich in de onmiddellijke om geving van de dam, wachtend op de eer ste man die de afstand van twintig meter tussen wrak en vlet zou durven nemen. Tussen beide vaartuigen ln bevond zich de dam. waar men zich op staande zou kunnen houden als er niet juist een stort- Tweede stuurman S. Gullbrandsen waagde het. Met een lijn om zijn middel sprong hij overboord, zwom naar de dam, klom er overheen en werd ten slotte moeizaam aan boord van de reddingsvlet gehesen. „Zo verschrikkelijk was het niet," zei hij "later, maar erg koud had hij het toch wel gevonden. Dat ondervonden ook de zes anderen, die nu eveneens de over tocht konden maken. De redders haalden de schipbreukelingen met de pikhaak naar zich toe en grepen vervolgens de druipend natte, dus loodzware mannen beet om ze zo rap als maar enigszins mogelijk was, in veiligheid te brengen. Hoe moeizaam het redden van deze zeven mannen is verlopen, blijkt alleen al uit de lange tijd, die er mee gemoeid was: ruim 5 kwar tier. Men had meer bemanningsleden kun nen meenemen, maar het hoge water op de dam maakte deze onbegaanbaar. Nood gedwongen werd daarom de redding ge staakt en pas vanmorgen tegen 10 uur zou de vlet opnieuw kunnen uitvaren. Met het uur werd de positie van de schepelingen hachelijker. Om kwart voor vijf gaf men een noodsein door een bran dend voorwerp in zee te gooien. Nau lijks een kwartier later gingen alle lich ten op het wrak uit, wat iedereen hi ergste deed vrezen. Directe hulp w: evenwel onmogelijk. Geredden vertellen In de behaaglijke warmte van het be kende hotel America, waar de kok inmid dels wakker was gepord, kwamen de ton gen los. Stuurman Gullbrandsen, 53 jaar en gehuwd, vertelde, dat zijn schip lading hout naar Rotterdam had gebracht en nu onderweg was naar New Castle in de vier ruimen een lading cokes te halen voor Stockholm. Dat hij zelf als eerste in de schuimende golven sprong, om een touw vast te maken aan de stenen damwand, zodat de anderen veiliger boord konden komen, vond hij geen bij zondere prestatie. „Eén moest het toch doen?" Over de oorzaak van de stranding kon hij ons weinig vertellen. Er elk geval geen machineschade. Uit alles bleek, dat men aan boord was verrast door de hevige winddruk, die op het vrij hoog liggende schip veel vat moet hebben gehad. Merkwaardig genoeg maakt de Gatt. die met de bakboordflank tegen de dam ligt gedrukt, slagzij over stuurboord Eerst is in de machinekamer een lek ont- Aanvaring maar net voorkomen Het heeft maar weinig gescheeld, of de Gatt had voor zij strandde, nog een aan varing gehad met het binnenlopende Duitse schip Bayernstein. De schepen, beide met een loods aan boord, ontmoet ten elkaar in de monding van de Nieuwe Waterweg. Plotseling veranderde de Gatt koers. Toen het Noorse schip vlak bij de Bayernstein was, ging het snel naar bakboord. De seinpost gaf de Gatt het sein „U" wat betekent: „Uitkijken. U be vindt zich in gevaar." Door een prachtige manoeuvre zag het Duitse schip, dat het gevaar ook had ge ilen, kans een aanvaring te ontgaan. De Gatt echter passeerde boei 3 rood aa verkeerde kant en liep toen vast. Twintig minuten later liet kapitein Knud Petersen petroleumlamp noodseinen uit- Per helicopter gered Terwijl iedereen in Hoek van Holland vanmorgen met spanning afwachtte, hoe het verdere verlooD zou zijn van de red ding, waarop zestien mannen aan boord de Gatt wachtten, verscheen plotse- een helicopter van de koninklijke ine boven het weggeslagen schip. Na t een inspectierondje te hebben ge maakt. streek de Sikorsky 55 onder com mando van ltn ter zee vlieger A. v. d Wel uit Katwijk, gestationneerd op de Karei Doorman, neer op een grasveld achter de Seinpost. De bemanning van de Gatt kreeg In structies zich te verzamelen op het voor schip. De helicopter steeg op, vloog naar het schfD en haalde, door middel van de z.g. broek en een electrische lier de man nen omhoog. In een wip was de helicopter weer terug en op de grond stonden mannen van de reddingsbrigade klaar om de koude, maar droge schipbreukelingen op te vangen en tegelijk ln een loods onder te brengen. zij op temperatuur werden gebracht In vier volgende vluchten haalde de heli copter resp. drie, vier, vier en nog eens drie schipbreukelingen. Met de laatste vlucht kwam de kapitein mee en ook de loods, de heer Van der Reijden. Toen alle mannen van nieuwe spullen waren voorzien, werden zij ondergebracht in hotel America. De helicopter van de Karei Doorman was onderweg voor een reis van drie maanden. Op verzoek van de agent van de reddingsbrigade, de heer Kwint, had de commandant zeemacht bevel gegeven dat deze helicopter voor de redding moest worden ingeschakeld. Behalve de eerst genoemde commandant maakten van de bemanning deel uit majoor B. Gosschelk en korporaal A. Krauwel, allen uit Kat wijk aan Zee. Vanzelfsprekend werden de koene redders door de Hoekse bevolking hartelijk ontvangen en met hun welver diend succes gecomplimenteerd. Op de romp van het toestel, waar reeds zeven figuurtjes staan geschilderd, ten be wijze dat even zovele schipbreukelingen of vliegers van de verdrinkingsdood wer den gered, komen er dus nu zestien bij. Vaya con Dios" T^EN ZINGEND echtpaar één dag in ons land, een zingend echtpaar dat dóór de gramofoonplaat in alle landen van de wereld de harten won van de liefhebbers der lichte muziek. Doch ook de zgn. klas- •.iekliefhebbers moeten zich vaak gewonnen geven als ze de opname „Vaya Dios" horen van de guitarist Les Paul zijn zingende echtgenote Mary Ford. Wist U dat er in ons land van deze plaat dan 100.000 exemplaren zijn ver kocht. Les Paul, die eigenlijk Lester Wil liam Poldfuss heet en van Duitse af komst is, bespeelt op zijn tientallen platen heel orkest van guitaren. Op zijn eigen guitaar speelt hij namelijk bij de op- telkens een andere partij en die partijen samen worden weer tegelijk op genomen, waarna zijn charmante echtge note nog haar even charmante stem laat opnemen. Op Schiphol kwamen Les Paul Mary Ford gisteravond aan op door- i naar Parijs, waarheen ze vanavond sr vertrekken. Ze zijn met vacantia, ar de reis bleef niet zo onbekend dat er op Schiphol niemand ter verwelkoming was. Van de gramofoonmaatschappij kreeg hij een met bloemen versierde guitaar Helaas: er was geen microfoon om het guitaarspel over heel Nederland te laten klinken. K.L.M. slaakt dienst in Caraïben Het Westindische bedrijf der K.L.M. heeft in de Caraïben voorlopig twee diensten gestaakt wegens de politieke toestand, namelijk op de lijnen Panama San José (hoofdstand van Costa Rica), waarop driemaal per week wordt gevlo gen en San JoséManagua (hoofdstad van Nicaragua), waarop tweemaal per week wordt gevlogen. Achtjarig jongetje door auto gedood Gistermorgen stak te Hardegarijp het 8jarig zoontje van de heer G. Wiersma op weg V3n school naar huis de Gronin gerstraatweg over zonder uit te kijken Het knaapje werd door een passerende auto gegrepen en tegen het wegdek ge slingerd. De jongen was op slag dood. „Nog wat geduld..." Verklaring over reis van Hammarskjoeld „De gezinnen van de elf Amerikaanse piloten die in China worden gevangen gehouden, zullen nog wat gerduld moe ten oefenen." Dit verklaarde de assis tent van Hammarskjoeld. Lind, gisteren op het vliegveld van Tokio. Lind was ae enige van het gezelschap, die een ver klaring aflegde. Hammarskjoeld weiger de opnieuw, iets te zeggen vóór hij slag heeft uitgebracht J *T ties de Ver. Na- Voor vluchtelingen thans 3 millioen Gisteravond heeft de inzamelings actie van het comité Vluchtelingen hulp de f 3 millioen overschreden. De voorzitter, de heer M. A. Rei- nalda, sprak de verwachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle, dan toch om en nabij de f 4 millioen zou worden bereikt Oud-minister zakte door het ijs De Amsterdamse advocaat en oud-minister mr Witteman heeft zich gisteren te Arnhem aan een onvrijwillig bad in ijskoud water moeten onderwerpen toen hij door het ijs zakte van de vijver nabij het gerechtsgebouw Renenk aan de Velperweg. Mr.Witteman moest als advocaat optreden in een zaak voor de Raad van Rechtsherstel. Met een van de getuigen in zijn zaak liep hij, daar het besneeuwde pad niet geheel zichtbaar was. in rechte lijn op het huis toe. Ook de vijver was door de sneeuw die het dunne ijovjiesje vol ledig bedekte op het eerste gezicht niet aLs zodanig te herkennen. De beide argeloze'' slachtoffers stapten verdiept ln juridische problemen rustig voort totdat ze met een hevig gekraak tot dr» werkelijkheid wer den teruggeroepen en merkten dat zij in een verraderlijke val waren gelopen. Druipnat kropen zij naar de kant. Dank zij de goede zorgen van een Arnhems advocaat die de beide half verdronken heren met zijn auto ophaalde en hen thuis van droge kleren en van een verwar mend opkikkertje voorzag, was het leed spoedig geleden. De rechtszaak moest voor enige uren worden uit gesteld, aldus meld de Vkrt. Aluminiumdraad in- plaats van koperdraad Primeur in Utrecht voor electrische leidingen Voor het eerst in de geschiedenis van de electrificatie heeft nien in de provincie Utrecht gebruik gemaakt van aluminiumdraad inplaats 'van koperdraad, omdat-dit de helft goed koper en bovendien veel lichter u Voor dit experiment bestaat grote belangstelling bij directeuren va»» electriciteitsmaabsdhappijen Het betreft hier een net van 37 kilometer waardoor gisteren de ge meenten Woudenberg. Leersum. Renswoude en Amerongen van elek triciteit werdeq voorzien Zeer verward beeld van strijd in Costarica Met betrekking tot het leger dat op het ogenblik naar de hoofdstad van Costarica oprukt, spreekt de correspondent van Press steeds van „opstandelingen". Di er dus op wijzen, dat inderdaad sprake is van een opstand in Costarica. Andere bronnen blijven echter spreken van inval lers. zodat de mogelijkheid van aggressie door Nicaragua, niet geheel mag worden uitgesloten. Een derde mogelijkheid iö, dat Costaricaanse opstandelingen hun aanval van Nicaragua uit zijn begonnen. Aanvallende troepen (ongeveer 1000 man) worden door vliegtuigen gesteund. Twee steden aan de kust van de Stille Oceaan vielen m hun handen, dóch de stad Villa Quesada, die zij het eerst verden. moest worden opgegeven. President Eisenhower verklaarde op zijn persconferentie, zich van commentaar over de toevtand in Midden-Amerika te zullen onthouden, zolang de speciale com missie van de Organisatie van Ameri kaanse Staten geen rapport heeft uitge bracht. Wel gaf de Amerikaanse regering toestemming tot het zenden van verken ningsvliegtuigen naar Costarica. De toe stellen zullen hun waarnemingen rappor teren aan de O.A.S. Vlinders van C amber- well komen terug De Londense voorstad Camber, well zal binnenkort vijfhonderd vlinder*. Camberwell Beauty ge naamd, importeren. In het voorjaar zullen zij in het district worde.n losgelaten, zodat de voorstad weer de vlinders heeft die haar naam dragen. Deze exotische vlindersoort wordt thans in het Zwarte Woud (Duitsland) gekweekt. Zij worden in coconvorm naar Londen verzon den. Het idee om de vlinder naar Camberwell terug te brengen, is uitgegaan van een plaatselijke In het delta-plan Van belang in verband met de wateroverlast, die West-Noord-Brabant kan teisteren (Van onze parlementsredacteur) In Maart 1954 adviseerde de Delta- commissie tot afsluiting van de zeegaten tussen Waterweg en Westerschelde. Dit geschiedde in een interim-rapport, dat nog niet in details afdaalde, maar ten doel had. minister Algera in de gelegenheid te stellen, tot een principiële uitspraak te komen over de vraag: óf afsluiting de zeegaten, óf versterking en verhoging van de dijken. Er werd op aangedrongen, dat een wetsontwerp zou worden inge diend, dat in principe de keuze voo sluiting zou vastleggen. Gelijk bekend zal een zodanig wetsontwerp binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Inmiddels is de Delta-commlssle natuur lijk blijven studeren. Er moesten plannen worden uitgewerkt. Vanmorgen gaf Rijks waterstaat ons te verstaan, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, bij de uit voering van de plannen voorrang tc lenen aan de afsluiting van het Haring vliet tussen Goeree-Overflakkee en Voor- ne-Putten. Tegelijkertijd zal dan aan d< orde komen de afdamming van de Donge en het (3ude Maasje Sommigen hebben verband gelegd tus sen de gebeurtenissen tijdens de jongste storm in West-Noord-Brabant en deze plannen van Rijkswaterstaat. Dit verband werd vanmorgen tegenover ons ontkend. Overigens is het natuurlijk wel zo, dat met name voor dit gedeelte van Noord- Brabant de afsluiting van het Haringvliet van betekenis is: daardoor zal de opstu wing van zeewater bij Westerstormen aanzienlijk worden verminderd. Men Liltverbod overtreden Eerste drukkers uitgedeeld Aan twee uit Amsterdam afkomstige in Den Haag gelegerde militairen is door hun regimentscommandant wegens over treding van het liftverbod zes dagen ver zwaard arrest opgelegd. (Verzwaard arrest betekent celstraf na afloop van de dienst.) Volgens de Leger Voorlichtings Dienst luidt de motivering van deze straf, dat de beide militairen „met het kennelijk doel om het door de minister van oorlog uitge vaardigde liftverbod voor militairen te ontduiken zich op 3 Januari te pl.m. 7.30 naar de Sloterweg begaven ln de hoop al daar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters MMM of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting wordt gebracht dait militairen gratis mogen mee rijden, en na aldaar inderdaad een derge lijke auto ontmoet te hebben in deze auto mee zijn gereden naar hun standplaats "s-Gravenhage." DAT het waterschap Oosterland en Sirjansland besloot met spoed de Zuide lijke zeedijk van boerderij Schoof tot het voormalig dijkgat te verhogen en men ook de zeedijken algeheel wel zou willen ver hogen, maar men daarvoor geen geld heeft. DAT in Groningen van 28 April tot en met 7 Mei een tentoonstelling voor handel, industrie, verkeer en ambacht wordt ge houden onder de naam: Volle Kracht Vooruit. DAT B. en W. van A'dam de raad voor stelden de N.V. Kon. Fabriek van Ver- bandstoffen v.h. Utermöhlen 'n industrie terrein aan de Molukkenstraat aldaar ln eigendom af te staan om er een nieuwe fabriek te bouwen. DAT een autobus met mijnwerkers op het kruispunt rijksweg Zuid-Wilhelmtna- straat te Sittard botste met een vracht auto, waarbij de chauffeur van deze auto en 4 milnwerkers gewond naar het zieken huis moesten worden vervoerd DAT burgemeester Hustinx van Nijme gen de directie der N S een relief van beeldhouwer Charles Hammer aanbood als dank van de stad voor het nieuwe sta tion en ook het nieuwe kantoor van de VVV Nijmegen Vooruit werd geopend. DAT het lossen van het Ned. s.s. Rijn stroom (708 brt) in de Londense haven na een staking van 2 dagen van de havenar beiders, gistermiddag is hervat, DAT Breda in de periode: MaartApril de 100.000ste inwoner verwacht en er op het ogenblik 98.501 Bredanaars zijn DAT in Hilversum een 51-j. vertegen woordiger werd gearresteerd, die (meestal dronkenschap) plezierritjes ging ma ken op de fietsen van anderen DAT inbrekers in Hilversum bii d* Hema aldaar een grote buit weghaa'- o.m. 2 grote koffers. 140 horloges, honderden paren nvlons. partijen textiel W 250 uit de ka*. DAT de premier van Ceylon. Sir John Kotelawala, na de conferentie van pre- s van het Britse Gemenebest, een be zoek zal brengen aan ons land en West Duitsland. DAT de hoofdinspecteur van politie t«- Kerkrade. M. B. A. H. in Maastricht moei voorkomen wegens poging tot smokkelen van 11 kilo koffie over de Duitse grens. DAT burgemeester Matser van Arnhem Zaterdag de el.-technische fabriek A. de Hoop N.V. Arnhem, dochteronderneming van A. de Hoop Rotterdam N.V. zal Dat in de monding van de Schelde van- r.orgen een drijvende mijn werd gesie- DAT bij een brand ln het stookhuis van een school in de Noordzeestraat te Utrecht 3 brandweermannen door de rook werden bevangen en naar het ziekenhuis DAT te Colijnsplaat op Noord-Beveiand een nieuw koelhuis voor aardappelen werd geopend met een capaciteit van 1000 ton. DAT binnenkort te Raalte (Ov.) begon nen zal worden met de bouw van een R.K. psychiatrische inrichting voor vrou wen (kosten: ca f 7 min.) plaats biedende aan 400 patiënten. DAT de R.K. bond van vervoerperso neel St. Raphaël aan de Drift te Utrecht nieuw gebouw in gebruik nam. waar bij lr F. Q. den Hollander namens de ~~.S «en gedenkraam onthulde. DAT In Weurt (Gld.) aan het Maas- Waalkanaal begonnen Is met de bouw een fabriek voor stalen ramencon- structie van de fa. Th. Lemmen en Zn DAT een Gronings bedrijf voor regen en herenkleding besloot in Grootegast een nieuwe fabriekshal van 400 m2 ln ge bruik te nemen. DAT de Nijmeegse carnavalver De Blauwe Schuit besloot op Zaterdag 19 Febr de carnavs'sfeesten te beginnen, hoewel de burgerij niet het- bedrag eenbracht waarop men gehoopt had. heeft er zelfs oog voor, dat reeds tijdens de werkzaamheden aan de afsluiting (die zeker een jaar of vijf zullen vergen) de mogelijkheid bestaat voor vermindering van de wateroverlast. Dit is nu eenmaal het gevolg van de werkwijze, die bij afdamming moet worden toegepast. Er zal nl in het Haringvliet een drempel moeten worden aangelegd met behulp van zinkstukken, die de basis zal moeten vormen van de afsluitdijk. Bovendien wordt er van beide oevers naar elkaar toegewerkt, zodat er vóór de afsluiting var. het Haringvliet reeds een ver wing optreedt: Het spreekt vanzelf, dat men in West- Brabant bijzondere belangstelling toont voor dit onderdeel van het Delta-plan. Men kan daar echter weten, dat 't steeds in de bedoeling heeft gelegen, aan de af sluiting van het Haringvliet voorrang te verlenen. In het Paleis op de Dam werd gisteren de traditionele nieuw jaarsreceptie voor de buiten landse vertegenwoordigers in Nederland gehouden. Een plechtigheid, die vele Amster dammers naar het hartje van de hoofdstad trok. De aankomst van onze Koningin en de Prins. KJ Beperkte bewaking voor district Zuid Maar d« storm viel mee In de afgelopen nacht omstreeka een uur is voor het district Zuid het telegram voor beperkte bewaking uitgegeven. Dit telegram wordt, zoals bekend is, uitgezon den wanneer naar verwachting voor een bepaald district, in dit geval dus voor district Zuid. een hogere waterstand op treedt dan die. welke gemiddeld twaalf keer in de tien Jaar wordt overschreden. Het district Zuid omvat de bewakings diensten van Zeeland, Noordbrabant en Zuidholland, benevens het zuidelijke ge deelte van de Noordhollandse kust tot ten noorden van IJmuiden. De storm en het hoge water van de af gelopen nacht hebben echter nergens eni ge schade van betekenis aangericht. Het dijkleger was overal paraat. De bevolking is bijna overal rustig gaan slapen „Het was deze keer niet zo erg. De storm viel erg mee", zo luidde het geruststellende commentaar dat wij vanochtend uit vele plaatsen ontvingen. Mendès naai Duitsland onderweg Italië in beginsel accoord met Franse „wapenpool" Italië heeft zich in beginsel accoord verklaard met de door premier Mendès- France (Frankrijk) voorgestelde „wapen- pool" die ten doel heeft, een al te zware Duitse herbewapening te voorkomen. Dit blUkt uit een communiqué dat is uitgege ven na beëindiging van de besprekingen tussen Mendès-France en de Italiaanse regering. Ook werd overeenstemming be reikt op een aantal ondergeschikte pun ten. zoals handel, industrie en emigratie. Vannacht komt Mendès in Baden Ba den aan voor besprekingen met bonds kanselier Adenauer Ter sprake zullen komen: de Saar„kwestic", de Frans-Duit se economische samenwerking, het plan voor een wapenpool, de Duitse eenheid na bekrachtiging van de Parijse accoor- Iets voor u? den en de aanleg van het Moezel-Rijn kanaal. Wat het Saargebied betreft meldt Reu ter, dat zowel Mendès als Adenauer ac coord gaan met de benoeming van „een gepensionneerde Britse ambassadeur" als eerste neutrale commissaris voor 't Saar gebied. De naam van de Brit is niet ge noemd. Ged. St. van Noordholland zullen bin nenkort een voorstel doen om l>et ontslag voorschrift voor een ambtenares, die ln het huwelijk treedt, uit het ambtenaren reglement te schrappen. Voorts stellen ze de Pr. St. voor ln beginsel te besluiten tot opheffing van het provinciaal zieken huis te Medemblik. HET WEER IN EUROPA Dit is 't allernieuwste. Een plissé rok, die u kunt wassen zonder enige schade. Ook bij het fietsen blijft de plissé onbeschadigd. Bin nenkort zal deze stof per meter verkrijgbaar zijn. Onze mode- -edactrice schrijft hierover uit voerig elders in dit nummer. Het K.N.M.l. morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuwbuien. Langs de Waddenkust mati ge tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. El ders overwegend matige wind. Aanvankelijk tussen zuidwest en zuidoost, later veranderlijk. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). Verwacht minimumtemperaturen voor de komende hacht van 0 lot 4 graden. ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 8.45 tot 16.37 uur; maan van 24.00 tot 10.46 uur. Op 15 Januari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1