Blad ALUMINIUMVERF Een JAPON voor Uw oordeel! EN WARMTESTRAI.INC, i Terug naar de tijd van de holbewoners? NIEUWE LEIDSCHE COUBANT y Als beloning: oos Onze vraag: Mevrouwwaarom k u juist dat imprimé'tje? U ja, u loopt misschien nu nog te bibberen en de gedachte -L alleen al aan zon en zomer schijnt u verre, maar er komt toch heus weer een dag, dat u uw zomergarderobe tevoorschijn haalt en dat u. zoals onveranderlijk ieder jaar, tot de conclusie komt, dat er écht wel eens iets bij mag komen. Het laatste woord bij het bedrukken van stoffen Wat zal er gaan gebeuren? Gaat u een jurkje ko pen of behoort u tot de gelukkigen, die doordat ze de naaikunst mach- <tig zijn, geld kun nen uitsparen en zelf een japonne tje maken? Hoe het zij, in beide gevallen zult u delibereren over de keuze van mo del, stof èn dessin. Over dat dessin willen we het nu eens hebben, want het is zo, dat de textiel- drukkers zich met dit onderwerp de laatste tijd sterk bezighouden. Zij en wij en U zijn over het algemeen he lemaal niet te spreken over de impri- mé's die in de handel komen. Welis waar komen er ieder jaar zo'n twee duizend nieuwe dessins op de markt, maar die zijn meestal toch een variant op de bekende strepen, bloemen, ballen en stippeltjes die we al jaren kennen. We zijn heus wel bereid, de Neder landse vrouw „verantwoorde imprimé's' te laten dragen, hebben de textieldruk- kers nog zeer onlangs verzekerd, toen een aantal kunstenaars een bezoek bracht aan Twente. Deze kunstschilders (impressionisten en abstracten, maar ook zij. in wier werk de „menselijke" noot tot uiting komt), grafici en illu stratoren kwamen daar op uitnodiging, om eens te zien welke imprimé's dit jaar op de markt zullen verschijnen, en tevens om geïnspireerd te worden tot het zelf ontwerpen van dessins. Als al les goed gaat. zal er eind Januari een tentoonstelling gehouden kunnen worden van deze ontwerpen. Hopelijk zijn er heel mooie bij, die aangekocht zullen worden en die de fabrikanten voor hun collectie kunnen gebruiken. een dessin, hoezeer ook artistiek en smaakvol verant woord. niet aanko pen wanneer zij er niet zeker van zijn, dat vrouwelijk Ne derland het zal ac cepteren. Zoals onze moderedactrice het onlangs, schrijven de over bovenge noemd bezoek, al zei: 70 pet. van onze bedrukte katoentjes is voor export bestemd. Als in de resterende 30 pet, voor binnenlands gebruik dus, niet de algemeen gangbare (ook al vinden ve len ze lelijk) dessins worden opgeno men. worden deze via het buitenland geïmporteerd en dan blijft de Neder landse textieldrukker met zijn. op ar- fgestemde, imprimé'tje zit- En daarmee is de vraag opgeworpen: hoe denkt de Nederlandse vrouw er zelf eigenlijk over? Tenslotte is zij het. die uitmaakt wat ze zal dragen. Wat de ont werper en de textieldrukker misschien heel geslaagd zullen vinden, zal haar hart niet sneller doen kloppen, en an dersom zal een ..klassiek" motiefje eer der in haar smaak vallen. ^lisschien is dat laatste wel een gevolg van het feit dat een grillig of bizar ontwerp de Ne derlandse vrouw al gauw te buitennis- sig wordt, zo in de geest van: „och, het is wel leuk. maar het zal wel gauw vervelen..." Geen wonder dus, dat de textieldruk- kers een beetje voorzichtig zijn, en des te meer is het te waarderen dat zij be reid zijn, Nederlandse kunstenaars des ondanks een kans te geven. Want denkt U niet. dat de Nederlandse artist er niet toe in staat zou zijn! Reeds zijn ontwerpen van Karei Appel en Bantzin- eer gebruikt, terwijl het al vaak is voor gekomen, dat een Nederlands dessin via Parijs, waar het werd ingekocht, weer in ons land terecht kwam. Er worden dus pogingen, loffelijke pogingen zelfs, gedaan om de Neder landse schilders bij de Nederlandse tex tieldrukkers een kans te geven. Zij kun nen toveren met lijnen en kleuren zi. zullen ongetwijfeld in staat zijn iets nieuws en iets moois te brengen. Een enquête En daarom, nodigen wij de leze ressen van „Blad Zij" uit deel te nemen aan een enquête. We pu bliceren hierbij drie foto's van dessins. Eén dessin is het ontwerp van een kunstenaar, één een pa troontje, dat „per kilometer" ver kocht wordt en één ontwerp, dat wij met vele collega's prachtig vonden, maar waarbij de fabri kant het kaartje „onverkoopbaar" had moeten hangen. rden misbruikti Orchideeën, ook aló kamerplanten worden 111151 HET misbruik van medicamenten door jonge vrouwen en meisjes in Duits land neemt hand over hand toe. Hier en daar zijn de berichten zelfs alarmerend. Dit werd gezegd in Munster op ren congres, gehouden ter bestrijding van de verslaving aan verdovende middelen. Deze berichten berusten op ervarin gen. d-e kerkelyk-maatschappcüjke werksters hebben opgedaan tijdens haar werk onder vrouwelijke arbeiders in Westfalen. Gebleken is. dat jonge fa brieksarbeidsters per dag soms tien pijnstillende tabletten slikken om... vermoeidheid tegen te gaan. De medi camenten worden in de bedrijven koste loos beschikbaar gesteld of tegen gere-. duceerde prijs verkocht. Onder jonge mannen,, zo werd verder bekendgemaakt, neemt het alcoholisme toe. Dc inrichtingen van de Evangeli sche Kirche. waar alcoholici kunnen worden opgenomen, krijgen hoe langer hoe meer patiënten, die nog geen twin tig jaar oud zijn. -B-a-ö-ö-a-fr-ü-ö-a- {j-B-B-a-a-a-a-a-a-a W at L' doen moet Dc drie foto's zijn genummerd. Men behoeft niets anders te doen dan achter het nummer de beoor deling in te vullen: „Kunstenaars- ontwerp", „Kilometerpatroon" of „onverkoopbaar". Bovendien wordt gevraagd met hoogstens vijftig woor den te vertellen, welk dessin per soonlijk het meest gewaardeerd wordt en waarom. Voor haar, die de juiste beoor deling insturen, uitsluitend op een briefkaart met op de adres- zijde het motto: „Win een japon" en haar mening het beste formu leren, zijn drie prijzen beschik baar. Die prijzen zijn.... een lap van vijf meter voor Uw zomer japonnetje- Vóór 22 Januari ver wachten wij de oplossingen aan ons bureau. Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden. Kunnen'orchideeën, die prach tige, exotische bloemen, ook in de kamer gekweekt worden? Zeker, dat kan! Wel niet alle soorten, maar toch wel enkele. Vaak echter is de aanschaf een bezwaar: ze zijn nogal prijzig, zo om en bij een paar tientjes Maar als men er de nodige zorg aan besteedt, kan men er ook heel veel plezier van beleven. Twee soorten willen we noemen, die het bij enige zorg goed zullen doen in de kamer. Dat zijn dc Cy- prepedum Insigne Venusschoentje) en de Odontoglossum. Van beide valt de bloei in de wintermaanden: van November tot Maart-April kan men genieten van deze aristocraten onder de kamerplanten. Ze houden van veel licht, doch heb ben een hekel aan direct zonlicht. Behaaglijk zullen ze zich voelen als men ze voor een zonnig raam achter vitrage zet. Er moet natuurlijk ook aan andere voorwaarden worden vol daan. bijvoorbeeld een kamertempe ratuur van omstreeks 12 graden Cel- cius. En vooral een vochtige atmos feer! Deze kan men verkrijgen door de pot op een kleine verhoging in een grotere pot of schaal met wa ter te zetten, zó, dat de bodem van de pot het water net niet raakt. Uitgebloeide bloemen moeten steeds dadelijk verwijderd worden. Na de bloei vraagt de Odontoglossum een rusttijd van een week of vijf, waarin men dus weinig water geeft. De Cy- NUMMER 2 Dit is prepedum kan men blijven begieten zoals men deed. Deze laatste houdt wel.van geregeld bemesten; de Odon toglossum behoeft men nooit mest te geven. Het is goed deze planten om de drie jaar te verpotten, maar dat kan men beter aan de bloemist-kweker overlaten. Wilt ge het liever zelf doen. schrijf dan even naar ons bureau en we zullen advies geven. Vele verwarmingsinstallaties voIle pond worden tegenwoordig met alumi-' niumverf bedekt. Dit komt de uitstraling niet ten goede, zo lezen wij in „de Consumentengids", het orgaan van de Nederlandse Con sumentenbond. Een radiator met aluminiumverf bedekt straalt aan merkelijk minder uit dan één, die met radiatorenlak behandeld is. Veelal ziet men, dat alleen de naar de kamers gekeerde zijde van de ra diatoren mei een verflaag bedekt wordt, daar de andere zijde toch on zichtbaar is. Geschiedt dit met alu miniumverf. dan is het nadelig effect duidelijk: de warmtestraling naar de kamerzijde wordt door de aluminium- verflaag tegengegaan, terwijl de muur- de uitstraling krijgt. Het is in dit geval dan ook raad. zaam de voorkant van de radiato' te verven met radiatorenlak, welke eventueel over de aluminiumverflaag heen kan worden aangebracht, en de achterzijde met een aluminiumverf laag te bedekken. Desgewenst kan men zelfs een isolerende plaat tegen 'm aanbrengen. ZIJ KLEDEN ZICH HET BEST naar de radiator gekeerde zijde met aluminiumverf geschilderd is. Deze verf heeft nl. tevens de eigenschap er op vallende warmtestraling te re flecteren. zodat de warmtestraling naai de radiator en de kamer teruggewor pen wordt. I Daar de warmte slechts gedeelte lijk door straling en voor een groter deel door luchtcirculatie langs de ver warmingslichamen wordt verspreid, moet men van dergelijke maatregelen geen wonderen verwachten. Om een maximale warmte-overdracht te be reiken is het echter raadzaam het bo venstaande in het oog te houden. ZUURkOOL MET HAM ruurkoolsrliol bijvoorbeeld i M. AAV S a 100 gram fe belegge kool mei g zuurkool, eventueel plakje» n gewicht van 100 gram. 3 i ichoiiderham in plakken. makclük bruin korstje ka... 1 dl i boter en zout. Ce kloppen de eidooier met wat zout en melk, voegen de bloem toe en roeren die lol een glad beslag. Met de rest van de melk verdunnen. Hel eiwit ntüfklop- pen en samen met de geraspte kaas door liet beslag mengen. Hiervan gaan we in een koekepan met wat boter kleine korkjr» hakken. Het bakken mag niet te vlug gaan, zodat het beslag goed t\jd heeft oui gaar te worden. FANTASIE in LIJN en KLEUR complimentjes in bloemrijke taal 's Lands wijs, 's lands eer maar waar men ook komt, in ieder land zijn er wel mannen, die bij het aanschouwen van een aardige, jonge vrouw het be kende fluittoontje laten horen. Of ze geven hardop commentaar, al dan niet vleiend, al dan niet aange naam voor degene voor wie ze bestemd waren. Meest- al is het de jongere generatie, die zich met dit fluiten of het maken TVTjf TTMnVTinO Q van ongevraagde opmerkingen bezig houdt, maar er zijn landen, 1^1 ILJ IvJLiVll Ir /Jill d> waar zelfs oudere heren zo ondeugend zijn, ja, waar het zelfs tot- een soort kunst is verheven! Win een lap stof van vijf meter Als II de ontwerpen op deze drie foto's juist beoordeelt en bovendien kans ziet uw mening het beste te formulerenbent V gegadigde voor een lap stof van vijf meter. Wat U daarvoor moot doen Onder meer vertellen wat het kunstcnaarsontwerp is, wat het kilometer- patroon en welk dessin onverkoopbaar bleek. Bijzonder heden vindt U in het verhaal op deze pagina. Dc Ncwyorkse modewereld heeft, zoal* ieder jaar. een lyst gepubliceerd van di best geklede vrouwen ter wereld. Voo 10",4 komen daar dertien namen op voor in plaats van de gebruikelijke tien. Op vallend is daarbij, dat de filmsterren er artrices een minder belangrijke plaat DUIDELIJK afgetekende schouders, grote kragen, soepele maar niet overmatig wijde rokken dat is wel zo ongeveer de tendenz van dc Italiaanse wintermode. Natuurlijk hebben de ontwerpers(sters) ieder hun eigen lijn, maar genoemde details hand haven zij toch wel. is mrs. William Palry •rhtgenote van dc d leur van bet Columbia Broadca System. De hertogin van Windsor samen met mrs. Byron Foy (New York), dc echtgenote van een inotorfabrikant, de tweede plaats. Prinses Margaret van Engeland staat als nummer drie geno teerd. Spanje en de landen van Latijns Amerika zijn de oorden waar de man nelijke bevolking zeer bedreven is in de kunst van de „piropos". Piropos kan men het besté vertalen met vleierijen, bewonderende fluiste ringen en geestige opmerkingen, die de man de hem voorbijgaande vrouw toelispelt. Ineke Kievid-Kahlman, de echtgenote van onze medewerker in Zuid-Amerika, Hans Kievid, heeft een paar van die piropos voor ons geno- Gehoord dat er heel wat koude meden kan worden, de spiraalmatras van bedekt met kranten. Gezien een jonge mama. die bij gebrek c een reiswiegje haar baby in boodschappenmand droeg. Gelezen in „Spiegel van de Wetenschap", dai de doorsnee huisvrouw per jaaT. zónder de voordeur uit te gaan. afstand van 5000 km ailegt. TOELISPELEN Zij vindt dat toelispelen van die piro pos de meest onschuldige bezigheid of liefhebberij van de Latijnse man. en in elk geval heel wat complimenteuzer dan het uiten van de bijna altijd wat plat vloerse uitdrukkingen, die men in Ne derland onder zulke omstandigheden hoort. Wat denkt u bijvoorbeeld van het .preciosa!" (kostbaar, lieflijk) of „Dios (dat God u bescherme). v op een wandeling FLUISTEREN Er zijn duizenden soorten piropos. Wanneer u met een hond wandelt, zal men u toefluisteren: „Quién fuera per- ro" (ach was ik maar een hond). Zou u pardoes op straat vallen, dan wordt u getroost met „quién fuera baldosa" (was ik maar plaveisel). Bent u alleen maar knap en lief althans op het eerste gezicht dan zal een diepe zucht worden geslaakt door dc man die u in het oor flustert: „Quién sera el dichoso?" (Wie zal de gelukkige zijn?) SPIEGEL De vrouwen voor wie die piropos bestemd zijn, zijn al naar gelang bui, stemming, opvatting, kennis van de Spaanse taal en leeftijd: gevleid, ge krenkt of onverschillig. Er zijn dames, die na een wandeling door de stad thuis voor de spiegel gaan staan te kijken, wat wel de oorzaak mag zijn van het feit, dat ze geen piropos ontvingen. Er zijn er ook, voor wie de piropos heel nuttig kun nen zijn. Want sommige tluisteraars helpen een vrouw in haar zelfcritiek, door bijvoorbeeld op een bloemrijke manier haar slechte kleurencombinatie in de maling te nemen Zo heeft Simonetta de anaconda gekozen tot sym bool van haar modelijn. Slangachtig en kronkelend, maar niettemin practisch en modern zijn haar kleding stukken. Van de kragen maakt ze veel werk: ze zijn van voren plat en achter in sterke mate afgerond. De hierbij afgebeelde mantel (van zachte rode wol gemaakt) geeft duidelijk weer hoe Simonetta zich die anaconda-lijn dacht. Veneziani is de ontwer per van de mantel met de t hoge, trechtervormige kraag en de royale gar nering van beverbont. Over het algemeen speelt deze Italiaan met veel fantasie in lijnen en kleuren. Gabardine ski-pakken bijv. gaan verge zeld van jasjes van lamsvel, die in felle kleuren zijn geverfd: hardblauw, kalebasgeel en sma ragdgroen. TY/EET u, dat er hele l/y groepen vrouwen in ons land zijn, die zelden of nooit meer iets goeds lezen? O ja, haar Damesweekblad, daar grij pen ze naar. En dan 't liefst die, waar sensatio nele artikelen in staan over filmsterren, gescheiden vrouwen en die waarin de doopceel gelicht wordt van prinsen cn prinsessen. Die stukken worden „genoten", zei iemand mij pas nog. Er moeten véél plaatjes, ja vooral veel plaatjes te bekijken zijn in dit lijfblad. Maar ,eens een goed artikel lezen, waardoor we echt wijzer op een of ander levensterrein worden, iets dat ons geestelijk verrijkt? Ho maar'. Geen tijd. daar gun ik mij eenvoudig de tijd niet voor, hoor ik deze of gene al opmerken. KIJK. en dat afgesab- belde excuus van „geen tijd" zouden we nu in 1955 eens niet tegen elkaar op hangen. We hebben een eeuwig heid de tijd en daarmee uit. Of, bent u dit pasbegonncn jaar ook alweer ingedraaid als een op hol geslagene? De uitverkoop in de armen gesneld, koopjes gehaald, te laat thuis gekomen en tóch weer rneer geld uitgegeven, dan u eigenlijk van plan was? Tja, zó zijn wij vrou wen. Onverbeterlijk in dit opzicht. Maar als u nu 's avonds na de vaat afgepijgerd in uw stoel neervalt, neem dan toch eens een goed boek, of een waardevol tijdschrift in, handen. U bent er uzelf wellicht niet van bewust, hoe ontzettend u innerlijk eens op de lectuur, die uw kinderen veelal prefereren. Gemakkelijk verteerbare, zotte verhaaltjes met veel plaatjes. En nu bedoel ik vanzelfsprekend niet -de kleintjes, nee. maar pubers en nog ouderen. 'I Moet al lemaal makkelijk te genie ten zijn. De televisie doet er een goeie schep bovenop. Sinds enkele maanden be zitten onze buren zo'n toe stel. maar het huiswerk van hoe het leven verarmt? Onze moeders hadden het óók druk in haar huishou ding, waar zij het zonder de moderne hulpmiddelen, waarover wij de beschikking hebben. moesten stellen. Maar zij lazen de boeken van Van Lennep, Bosboom Tous- saint, Dickens enz. Kijk die boeken nü eens in. Die kleine lettertjes en dan drie- of vierhonderd bladzijden lang! Om de kribel te krij- Overpeinzingen van Margaritha vervlakt, hoe zéér het lezen van die al of niet gefanta seerde artikelen over film sterren en koningskinderen, u geestelijk afstompt. Er flikkert hier beslist een S.O.S. in uw leven aan. Houdt het in de gaten. Neemt er de tijd voor om iets goeds te lezen Getroost u om uwszelfs wil èn ter- wille van uw kinderen, eni ge geestelijke inspanning. Accepteer die ..kost voor 't kauwen" niet. HET is eon groot gevaar, dat onmerkbaar onze ge zinnen Binnensluipt. Let maar de kinderen lijdt er merk baar onder, hoewel zij tevo ren hadden vastgesteld, dat dit per -c niet het geval mocht zijn. Mijnheer en mevrouw komen aan het lezen van een boek niet meer toe. Eén voordeel noemde me vrouw mij: ..we hebben die avonden tenminste geen ru zie. want als m'n man maar wat te kijken heeft, vergeet hij om sacberijnig te zijn!" Dus dames met sacherij- nige mannen: Op-naar het televisie-toestel' gep! Dan laten onze tegen woordige romans, kranten en tijdschriften zich heel wat gemakkelijker lezen. Maar de door mij bedoelde damesweekbladen komen m.i. weer teveel tegemoet aan de sensatie-lust, de ge makkelijk te bevredigen nieuwsgierigheid en de ge makzucht van velen onzer. Een Christelijk damesweek blad bezitten wij helaas nog niet. Maar. er worcit hard aan gewerkt Wél zijn schillende uitstekende Chr. maandbladen, die ons wer kelijk wat te geven hebben. En naast ons Christelijk dag blad hoort één van dié op onze tafels. IK hoop, dat wij allen in dit jaar de kans zien om vele mooie boeken, tijd schriften cn .gedichten te lezen, om daarmee ook ons zelf op cultureel gebied op peil te houden. We zijn nog niet aan de schoonmaak toe 'néé toch zeker?) en dus schiet er met wat goede wil nog best een uurtje over om iets waardevols te lezen. Ik ken vrouwen cn meis jes, die geabonneerd zijn op die damesweekbladen en er zelden of nooit iets uit lezen, alleen maar de plaat jes met de onderschriften bekijken. Als we zo door gaan zijn wc aardig op weg, terug te keren naar dc tijd van de holbewoners, die al leen maar een plaatje aan dc wand hadden. MARGARITHA. Mr. v. E. Hartelijk dank voor uw brief. De door u daarin genoemde zusters heb ik in mijn jeugd goed gekend, maar ben haar. na haar huwelijk uit het oog verloren. Daarom deed het der over haar te horen. M. Men neme 40 eieren.... VeSX Men neme.dat v eerste woorden waarmee recepte kookboeken of tijdschriften begonnen. Het waren die degelijke, ouderwetse re cepten, waarbij er op een ons suiker of een ei meer of minder niet gekeken werd. Dat is ook het geval met het recept, dat de Koningin-moeder van Engeland bij haar bezoek aan de Ver. Staten ont ving. toen zij de Woodlawn Plantation in Virginia bezocht. Het is een recept dat toegeschreven wordt aan de vrouw van Amerika's eerste president, Was hington. Martha Washington had boven dit recept geschreven: „Hoe men een grote taart maakt", en de eerste woorden luidden: „Men neme veertig eieren. Men scheide het wit van het geel en kloppe dit wit tot schuim." Vanzelfsprekend, schrijft de New York Herald Tribune, waren taarten in die dagen nog wel heel iets anders dan tegenwoordig. Toen schaarden zich frot€ families ter gelegenheid van een ee.-.t om de tafel om een eigen gemaakt baksel te genieten, want de Dakkers leverden zulke gevaarten toen nog niet. Men had veel tijd nodig om zo'n taart te maken en ook veel tijd om haar te eten! En de kinderen, die aan het eind van de lange tafel zaten, behoefden niet bang te zijn, dat er voor hen niets over zou blijven. Er konden dikke plakken of punten uit zo'n taart ge sneden worden, men kon zich voor de tweede of zelfs derde keer nog wei be dienen' Nee. verzucht het blad. zulke taarten worden tegenwoordig niet meer gemaakt. Geen wonder dat George Washington een gelukkig man was en dat Martha bekend staat als een lieve, gezellige vrouw....

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5