|liruun> geihsctft (i'oumnl Malenkof stelt conferentie voor over Verre Oosten Jongelui en luchtvaart Na de tranen kwam de lach Tonnen confetti daalden neer op New York Inzet van nieuwe jaar alom zeer rumoerig Wist U MAANDAG 3 JANUARI 1955 BUREAUX: Ste era treat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIEN: 0.18 per millimeter (Bij cootract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertigste jaargang No 10234 .Slaol.Mtlcli li ahriltorn wan berl (a ffobenspott" AMERIKAAN VUURT ZES VRAGEN AF Maar geen mens weet, wat Moskou feitelijk voor heeft MALENKOF, de premier van de Sowjet-Unie. heeft op Oudejaarsdag geantwoord op een zestal vragen, die hem waren gesteld door Charles Edward Schott, leider van het kantoor te Washington van „Tele- news", een Amerikaanse maatschappij voor televisie-joumaal-uilzen- dingen. Deze antwoorden schijnen in te houden, dat de Sowjet-Unie geen bezwaar heeft tegen besprekingen tussen de ..Grote Vier" over de ge schillen in het Verre Oosten, mits deze zich niet gesteld ziet tegenover van tevoren door het Westen genomen besluiten. De premier heeft nagelaten te verkla-itoe te geven dat zij vastgezet zijn in de ren, dat viermogendheden-besprekingen kwestie van Duitse herbewapening. Vol zinloos zijn, zodra de Parijse overeenkom-1 gens de zegslieden probeert de Sowjet- sten inzake de Destduitse herbewapening! unie blijkbaar alles wat in haar vem zijn bekrachtigd. Sommige Westerse di- gen ligt om de Franse communisten plomaten te Moskou achten dit v< lang en leggen de antwoorden van Malen kof uit. als een veelbetekenende ontspan ning in de houding van de Sowjet-Unie. In Britse regeringskringen meent mer dat de Russen een conferentie met he Westen zullen nastreven, nadat het enig fijd heeft geprotesteerd tegen de Franse ratificatie der Parijse verdragen. De Rus sen zouden dan een andere kwestie, bij voorbeeld Formosa of Korea, kunner aangrijpen, als reden voor het bijeen roepen van de conferentie. Niettemin meende de Britse woordvoerder, dat het Westen rekening moet houden met één of andere Russische repressaille ratificatie der Parijse accoorden. Zowel Amerika als Engeland hebben zich vrij koel uitgelaten over de toespe ling van Malenkof op de mogelijkheid van een nieuwe diplomatieke conferentie. Het aanbod is slechts een herhaling onlangs gedane voorstellen, welke het Westen heeft verworpen. In Engeland men van mening, dat zulk een conferen tie pas resultaten kan opleveren, als de tijd daartoe rijp ia- In Parijs werd opgemerkt dat de munisten blijkbaar nog niet bereid zijn Geen stap inzake Nieuw- Guinea Australië niet genodigd door Aziatische landen De Indonesische premier Sastroamid- jojo, heeft volgens Pia op Nieuwjaarsdag medegedeeld, dat hij nog niet aan de an dere Colombolanden heeft verzocht Ne derland te vragen besprekingen te hou den over Nieuw Guinea. A.F.P. meldt nog, dat volgens de premier Australië niet ls uitgenodigd tot de conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, omdat Australië een afzonderlijk werelddeel is. De Australische minister van buiten landse zaken, Richard Casey, heeft vol gens Ass. Press verklaard, dat Australië geen hoge verwachtingen heeft van de In April te houden conferentie van Afri kaanse en Amerikaanse landen. Australië wenst, dat het geschil over Nieuw-Guinea niet in de weg zal staan aan de samen werking met Indonesië in andere aange legenheden. helpen bij haar actie tegen de Westeuro- pese Unie. In Bonn beschouwt men het interview als een nieuwe poging van het Kremlin om alsnog te trachten de Westduitse hi bewapening te verijdelen. De aap uit de Russische mouw? Het Russische persbureau Tass maakt melding van een door de president d< Sowjetunie. veldmaarschalk Worosjilof. bij het uitreiken van onderscheidingen aan Russische leger- en marine-officiei in het Kremlin gehouden toespraak. Hi in waarschuwt hij de Russische officieren op hun hoede te zijn „opdat een onv wachts intredende noodtoestand ons onvoorbereid zou vinden". ,.U weet, met welk een volharding geduld de Russische regering strijdt voor behoud en versterking van de vrede en het vestigen van vriendschappelijke be trekkingen met andere landen. Het is echter zó, dat reactionnatre kringen in bepaalde staten tegen de wil van hun eigen volk in, een bewapeningswedloop hebben georganiseerd, welke gepaard gaat met het vormen van aggressieve blokken en een herstel van het Duitse milita risme". Aldus de president der Sowjet unie, maarschalk Worosjilof. Onze vraag: Is er wel sprake van „een veelbetekende ontspanning in de houding der Sowjetunie?" De grote New Yorkse bladen Times en Herald Tribune noemen de verklaringen van Malenkof bij het interview met een Amerikaanse journalist, een duidelijke poging om de Westelijke bondgenoten te verdelen. Dreigende blokkade West Berlijn Polen, T-sjechoslowakije en Oost-Duits- land hebben besloten hun strijdkrachten uit te breiden en gezamenlijk defensi maatregelen te treffen ter bescherming van hun grenzen „tegen een eventuele aanval van een bewapend West-Duits- land", zo heeft radio Praag bekendge maakt. De verklaring werd verstrekt aan hel slot van een driedaagse conferentie var parlementaire delegaties uit de drie lan den. Volgens het communiqué zal het Oos ten verplicht zijn de veiligheid van grenzen te vergroten met inbegrip de grenzen met de Amerikaanse. Britse I middag deelgenomen aan kinder-skiwed sector van West-Berlyn. Vol- strijden. Zy kwam uitstekend door. doch zag de voorlaagste vlag Voor vluchtelingen hulp I 73.000 er bij Het comité Vluchtelingenhulp '54 heeft 't jaar kunnen afsluiten'met een totale opbrengst van f2 726 000 De laatste dagen is f73 000 binnen gekomen. In het nieuwe jaar zal het comi té, zolang de actie nog duurt, niet meer dagelijks mededelen hoeveel is ontvangen. Het stelt zich voor, eens per week opgave te doen van hetgeen is binnengekomen. In- da regel zal dit Vrijdags gebeuren Het Koninklijk gezin in Sankt Anton Prins Bernhard is Donderdagavond half- negen in Sankt Anton aangekomen. Hij reisde per auto tot Bludenz en ging daar na verder per trein. Diezelfde avond heeft de Koninklijke familie het eerste gedeelte van het optre. den van een Tiroler gezelschap in het hotel bijgewoond. Oudejaarsmorgen vroeg is zij per kabelbaan naar de Valuga ge gaan. Het Koninklijk gezelschap heeft de 2811 meter hoge top van deze berg be klommen en is vandaar op de ski's afge daald naar Zürs. Het weer was ideaal voor de skisport Prinses Margriet maak» goede vorderingen in de skikunst. De oudejaarsavond heeft men temidden van de andere hotelgasten doorgebracht. Om zeven uur 's avonds werd prinses Marijke opgebeld. Zij kon toen met haar vader, moeder en zusjes spreken. De bevolking van Sankt Anton en de andere hotelgasten laten de koninklijke gasten geheel ongimoeid. zodat zij zlcb vrij kunnen bewegen. Vanmorgen wera gemeld dat Prins Benrhard al weer op weg naar Nederland was. Hy is met de trein naar Bhidenz gegaan cn hoopte vandaar uit met de auto reizend, in de loop van de dag op Soestdijk terug te zyn. Op Nieuwjaarsdag is de Koninklijke Familie al vroeg op pad gegaan om een Skitocht te maken HM. en de prinsessen genieten de hele dag van de buitenlucht Margriet heeft op Nieuwjaars- gens Oostelijke zegslieden zal West-Ber lijn na het van kracht worden var Parijse accoorden geïsoleerd worden. Van 1954 naar 1955 Hoop en verwachting, maar ook dreiging in Nieuwsjaarstoespraken DE TRADITIE WIL, dat het oude jaar met zoveel mogelijk tumult uit geleide wordt gedaan. Het sfeervolle beieren van de klokken en het loeien van de scheepsfluiten is voor velen niet voldoende. Het toppunt van lawaai produceerde het half millioen mensen op Times Square in New York. Iedereen gilde, men rammelde met koeienbellen; duizenden toeters lieten een schril geluid horen en onder donderend hoera-geroep gingen tonnen confetti en serpentines de lucht in. In Europa was het minder luidruchtig, behalve in Italië. Rome bijvoorbeeld kent het vreemde gebruik, de' komst van het nieuwe jaar te vieren door oud aarde werk uit de ramen te gooien, hoewel dat bij de wet streng verboden is. Zo rond klokslag twaalf, kondigde zich ook menige nieuwe wereldburger aan. In Londen werd de eerste van een tweeling zeven minuten vóór twaalf geboren en de tweede enige minuten na middernacht. Hetzelfde gebeurde in de Amerikaanse stad Statesville. Aan toespraken en Nieuwjaarsboodschappen heeft het even min ontbroken. Over het algemeen werd uiteraard de hoop en verwachting uitge sproken. dat 1955 vrede en vermindering van spanning in de wereld moge brengen. Somber was bisschop Dibelius. de lei der der Duitse Evangelische kerk. Hy verwacht een donkerder en dreigender jaar. Generaal Tsjang Kai-sjek verklaar de op Formosa, dat elk ogenblik een oor log kan uitbreken, door een communis tische aanval op nationalistisch Chinees Premier Nehroe van India daarentegen voorzag een vermindering van de span ning tussen Oost en West. evenals pre sident Heuss van West-Duitsland Sir Winston Churchill zeide in een Nieuwjaarsboodschap aan zyn party, dat de „eenheid van West-Europa de kracht van het bondgenootschap der vrije vol keren verzekert'. Nu Frankrijk de PariJse verdragen heeft geaccepteerd, ziet Dulles, de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, het nieuwe jaar met vertrouwen tege moet. Hy meent, dat het gevaar voor een algemene oorlog kleiner wordt, als ge volg van de groei der eenheid en kracht van het Westen. omheen moest. Daardoor kreeg ze straf- punten, waardoor ze niet de eerste, maar de tweede uit haar groep werd. AMERIKA BIDT CONSTANT VOOR DE VREDE In de Verenigde Staten zal dit Jaar on afgebroken dag en nacht voor de vrede worden gebeden. Op Oudejaarsavond om middernacht werden de eerste gebeden gezegd in kerken in elf plaatsen. Meer dan duizend gemeenten in het gehele land nemen aan deze gebedsactie, die is opge zet door de Methodistenkerk. deel. Sirenes en schoten De eenzaamste plek op Oudejaarsavond was Lelystad (één sirene) In alle steden en dorpen van het land is het Nieuwejaar begroet met het af schieten van een zeer grote hoeveelheid vuurwerk, het loeien van sirenes en het oplaaien van kerstboomvuren. De meest eenzame plek op Oudejaars avond was ongetwyfeld Lelystad in het zuidelyke bekken van het IJsselmeer, waar slechts enkele onmisbare manner bij de dijken waren achtergebleven. Rond de braadpan met oliebollen maak ten zy de jaarovergang mee De sirene, die onder normale omstan- Organisaties vragen Wijs in garnizoenen officiële „liftplaatsen" aan Liefst op pleinen of bij benzine-stal^ons aan de grote wegen danten opdracht gaf, dat dezen in hun garnizoenen plaatsen aanwijzen waar het de militairen geoorloofd is, zich op te stellen teneinde van de be reidwilligheid van de automobilisten te kunnen profiteren en waardoor dezen de gelegenheid wordt gegeven mee te werken aan een inniger ver band met thuis. Jeanette Chiles beleefde op Nieuwjaars een sprookje en de gehele buurt deelde in het genoegen van dit 13-jarige Londense weesmeisje. Het meisje vond enkele dagen tevoren een portemonnaie 150 gulden. Zij bracht die terstond het politiebureau. Haar eerlijkheid werd op prijs gesteld en zij kreeg een uitnodiging voor een kinderfeest van de politie. Het kind barstte in tranen uit, zij had niets anders dan die ar metierige jurk, die zij droeg. Toen gin- meer mensen er zich mee bemoeien het resultaat was, dat Jeanette eeni sprookjestocht mocht maken in een Zw'LZTZrS h™ch' Meer monarchisten in het Op de foto ziet men het gelukkige meisje, dat uitgeleide gedaan wordt door haar buurtgenoten. Dit staat te lezen in een brief, die het bestuur van het Nationaal Katholiek Thuisfront aan de bewindsman heeft ge schreven, na overleg met de heer H. J. van Balen, directeur van de ANWB en mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. secretaris van de KNAC. De „opstel-plaatsen", zo blijkt verder uit de brief, zouden bij voorkeur aan de grote weg dienen te liggen, omdat dit de gangbare routes zyn voor het autoverkeer In sommige garnizoenen zal dit zonder gevaar voor verkeersmoeilijkheden kun- en geschieden, omdat er zich langs de eg pleinen, of ruimtes of moderne ben- ne-stations bevinden, welke voldoende ruimte laten om zonder het verkeer gevaar te brengen de gelegenheid tot een radiorede op Nieuwjaarsdag, verklaarde de Franse premier Mendès- France. dat er in 1954 een werkelijke verandering is gekomen in het Franse nationale leven. De Franse Nationale Vergadering is inmiddels tot 11 Januari s. op recès gegaan Tenslotte de Russen! De Prawda, het blad der Russische communistische party, zegt in een overzicht van de vooruitzich ten voor 1955: „De bedreiging van de vrede wordt ernstiger en het oorlogsge- aar groeit". Het blad werpt de schuld voor de slech ter wordende toestand juist op de Paryse verdragen, ter bewapening van West- Duitsland. Amerikaans rapport: Wijdverbreide sabotage in Hongarije De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft op Nieuwjaarsdag een rapport gepubliceerd. •in melding wordt gemaakt van moeilykheden. waarin de Hongaarse re gering verkeert als gevolg van wydver- breide tegenwerking onder de bevolking Dit regiem heeft een dieptepunt bereikt, zowel op economisch als op politiek ge bied. aldus het rapport. Het zou echter onjuist zyn uit deze en andere gegevens de conclusie te trekken dat het gehele communistische bouwwerk op het punt staat in te storten Het Rode leger en de geheime politie vormen reus achtige bolwerken, waartegen een volks opstand geen kans zou hebben, aldus het Diamanten gevonden in vliegtuigwrak By het wrak van de Britse „Stratocrui- ser", die op het Schotse vliegveld Prest- wick verongelukte, zijn op Oudejaarsdag drie diamanten gevonden. Zaterdag zyn opnieuw edelstenen geborgen. Gezocht wordt naar een schat met een totale waarde van één millioen pond sterling (circa 10 millioen gulden). Sommige zyn door de brand zwart geblakerd. Men neemt aan. dat de rest van de edelstenen in de modder vertrapt is door de red dingsploegen. De mogelijkheid wordt thans besproken de toplaag van de mod der te verwyderen, teneinde door deskun digen een nader onderzoek te doen ver richten. Spaanse kabinet De Spaanse regering zal weldra gewy- zigd worden om de koningsgezinden er een grotere vertegenwoordiging in te geven Dit besluit Is een van de resultaten van de conferentie die generaal Franco en Don Juan de Bourbon, de Spaanse troon- pretendeht. op 29 December hebben ge houden. In de tegenwoordige regering van 16 ministens zitten vijf monarchisten. De Falangeparty, die tegen de monarchisten is, heeft eveneens vijf portefeuilles. Naar verluidt, zal het aantal monar chisten bijna verdubbeld worden. Samenwerking vakcentralen moeilijk te herstellen „Zolang inzake de zo grievende aanty- ging jegens het N.V.V. en de daarmede gepleegde instemming niet een bevredi gende opheldering cn rehabilitatie is te bereiken, is de zozeer geprezen samen werking tussen de vakcentralen zeer moeilijk te hers-tellen". Dit heeft de voor zitter van N.V.V.de heer H. Oosterhuis op Nieuwjaarsdag in een radiorede mede- I gedeeld. meeryden te kunnen bieden. Elders zou den desnoods op enige afstand van het garnizoen geschikte plaatsen dienen te worden aangewezen. De genoemde organisaties zijn bereid hun medewerking te verlenen om. indien de .opneemplaatsen" bekend zyn. deze aan hun leden en automobilisten bekend Oud en Nieuw in V.S.: „nationale ramp" „Een nationale ramp", zo noemde de voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor veilig verkeer de korte vacantie van Oud- en Nieuw jaar. Sinds Vrijdagnacht zijn er 134 mensen verongelukt uitsluitend bij auto-ongelukken. Eierkolen voor nioN particulieren duurder In verband met de nieuwe regeling van de omzetbelasting is in de staatscourant van vandaag een wyziging van de Prij- zenbeschikking vaste brandstoffen 19o4 (eierbriketten) opgenomen. De prijzen voor eierbriketten. die geleverd worden aan niet-particulieren worden met f 0-65 per ton of f 0.05 per hl verhoogd. De prijzen van eierbriketten voor huis- houdeiyk gebruik ondergaan geen wijzi ging. Nieuwjaarsreceptie grootmeesteres van H.M. de Koningin Mevrouw H E baronesse van Heecke- ren van Molecaten. grootmeesteres van H.M de Koningin, zal Woensdagmiddag van 18 uur af in het hotel Des Indes te Den Haag een nieuwjaarsreceptie houden. DAT de besprekingen over een her ziening van de algemene teeltvoorwaar- den voor zaaizaden tot overeenstemming hebben geleid en de wyziging binnenkort zal worden gedeponeerd DAT is benoemd tot provinciaal inspec teur ven de gemeente, en waterschaps archieven in Noord-Brabant mr H. J Bernsen te 's-Hertogenbosch DAT aan de petroleumhaven te Hen gelo. die nooit als zodanig in gebruik ls geweest, nu een groot betonbedrijf zal worden gevestigd DAT de haven van Amsterdam in 1954 In totaal 5515 schenen 11 852.220 brt) binnenvoeren en er 5517 tll.805.472 brt» DAT het klokkenspel van het Maas trichtse stadhuis algehele restauratie o»- hoeft omdat het ophangwerk bijna is doorgeroest en het deswege buiten ge bruik is gesteld DAT op Oudejaarsdag by A. de Jong N.V. Scheepswerf en Machinefabriek te Vlaardingen het motorkustschip ..Orion" voor de BPM is te water gelaten. DAT Vrijdag, 14 Januari, te Brulnisse een kleuterschool zal worden geopend, gebouwd van binnen- en buitenlandse giften in verband met de ramp in 1953 ontvangen DAT de wederkerigheidsovereenkomst tussen Zweden en Nederland inzake vrij stelling van motorrijtuigenbelasting is uitgebreid tot alle soorten motorrijtuigen. DAT in October van het vorige Jaar de rode haar. offers heeft geëist van drie mensenlevens en de directe schade ge- DAT een Maastrichtse delegatie naar aamd wordt op 11916.175. Brussel is getogen om daar de verlichting DAT de. VARA op 1 Januari 316.330 te bekijken, teneinde inspiratie op te leden telde en men hoopt, binnen enkele doen voor een nieuw e feest verlichting eken een ledental van 350.000 te oe- van de Limburgse hoofdstad. I reiken. DAT de provinciale waterstaai van Limburg dit jaar verschillende belang rijke wegen wil verbeteren, o a. Sittard- Heerlen. Maastricht-Valkenburg en Roer- mond-Posterholt DAT de heer A. Schut, die 43 jaar lang als bode de Amsterdamse rechtbank heeft gediend, met pensioen is gegaan na ge- huldigd te zün door de president, mr C Bnët i het einde huilde, digheden het begin dagtaak pleegt aan te geve prompt op tyd. het nieuwe J. In Rotterdam heeft het afsteken vuurwerk aan enige Jongens vinger vingertoppen gekost. In Blijdorp werden verschillende kerstboombranden gestookt, hier en daar begeleid door ketelmuziek. Amsterdam meldde een „vrij normale" nieuwjaarsviering. In de Ribesstraat (over het LJ) vielen opgeschoten knapen de brandweer aan, die er een vuur, gestookt met oude stoelen en verf, poogde te blus sen. Eén brandwacht werd aan het been gewond, een andere brak, door een stomp op de kaak. zijn kunstgebit en roste daar voor een man af, die niet zijn aanvallet bleek te zijn. Het was de eerste maal, dai de Amsterdamse brandweer op dergelijk verzet stuitte. Elders in de hoofdstad kwamen enkele lichte branden In Volkel naby Uden gebruikten dieven de Oudejaarsnacht om in te breken by de pastoor. Br werd f5000 ontvreemd. Even na middernacht ontstond In een cafe in Volkel een ruzie, die op straat „op het mes" werd voortgezet. Zekere B. stak daarbij zijn tegenstander Van der H. in de rug. De eerste zat, op Nieuwjaars morgen. in het gevang, de laatste lag, in zorgwekkende toestand, in het ziekenhuis te Veghel. Men moet er maar plezier in hebben: Viering van Oud- Nieuw met veel lawaai en on nodig werk. Begin vorstperiode JN SCANDINAVIë bevindt zich een hogedrukgebied, dat nog langzaam iets in betekenis toeneemt, aldus De Bilt. Ook in Polen stijgt de luchtdruk. Daar entegen daalt de barometer in het Mid dellandse Zeegebied Als gevolg van deze luchtdrukverdeling is de wind tn een groot deel van Europa naar het Oos ten gedraaid. De zachte lucht, die de laatste dagen boven Nederland lag, is dientengevolge vannacht weggestroomd en vervangen door koudere lucht uit Duitsland, waarin de temperatuur om het vriespunt schommelt. Boven Polen en Rusland is nog iets koudere lucht aanwezig, met temperatu ren van ongeveer 5 graden onder hst vriespunt. Deze zal gedurende het week einde ons land bereiken. Op de Oceaan heerst weliswaar leven dige depressieactiviteit, maar de koers van de storingen is zodanig, dat s\j geen ernstige bedreiging kunnen vormen voor het Scandinavische hogedrukgebied. Het is zelfs mogelijk, dat de depressies op InUvrrr*}, ,'*i den duur de luchtdruk in het Middel- Inbraak in pastorieiancfse :Pegej,itd verder zullen doen da- len en daardoor de oostenwind aanwak keren. Het riet er dus naar uit dat we aan het begin van een vorstperiode staan, omtrent de duur waarvan nog weinig te zeggen valt. De eerste paar dagen is strenge vorst nog niet tc verwachten. Maar temperaturen van omstreeks 5 graden onder nul rullen dit weekeinde plaatselijk tocx wel voorkomen, terwijl de temperatuur op vele plaotsen ook overdag onder het vriespunt zal blijven. Tegen vrijlating van 2 Amerikanen... Kremlin vraagt teruggave van elf Russische kinderen In een Russische nota aan de Verenigde Staten, (aldus Reuter), die gisteren in Washington is gepubliceerd, heeft Moskou beloofd twee Amerikanen in vrijheid te zullen stellen. Tegelijkertijd heeft Rus land Amerika gevraagd om de teruggave van elf Russische kinderen, die echter niet als voorwaarde Is gesteld voor de vrijlating der twee Amerikanen. Het zijn William T. Marchuk, 38 jaar Iets voor u. Wanneer het nu werkelijk sneeuwen wordt, dan is zo'n ze venachtste leren jas een prima bescherming. En nog modern ook. Pure H-lijnl oud en de 31-jarige John H Noble. Marchuk werd In Februari 1940 in gezelschap van William A. Verdlne In Dresden gearresteerd door Ruslssche troepen. Beiden maakten deel uit van de Amerikaanse bezettingstroepen In Duitsland. Noble is al sinds 1945 in gevangenschap. Al voor de oorlof kwam hij als jongen van Amerika naar Duitsland. In hun laatste nota houden de Russen vol de verblijfplaats van de nog steeds niet teruggekeerde Verdine niet te kennen De Russen hebben beloofd Marchuk en Noble In West-Berlijn aan Amerikaanse ambtenaren te zullen overdragen, maar hebben er niet by gezegd wanneer Vermoedelijk zullen de Verenigde Sta ten het Russische verzoek om teruggave van de elf kinderen verwerpen, hoewel elk nieuw stuk bewijsmateriaal dat de Russen ter tafel mochten brengen, wel willend zal worden overwogen. Acht van de kinderen bevinden zich in West-Duitsland. De overige drie zlin kin deren van een Armeniër, die in 1947 naar zUn geboorteland Is teruggekeerd. ZIJ zün In een Rooms-kathollek tehuia In N. York. Het opperste gerechtshof van New York heeft beslist dat zll in hun ge boorteland. de Verenigde Staten, mogen blijven. Amerikaanse hoven in West- Duitsland hebben de zaken van de acht daar verblijvende kinderen nog onlangs opnieuw in ogenschouw genomen, maar achtten geen termen aanwezig op hun vroegere beslissingen terug te komen, die werden genomen nadat de Sowjetunie op humanitaire gronden rechten op de kinderen had laten gelden. WEERBERICHT Oostelijke wind Het K N M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Zwaar bewolkt met ver spreide opklaringen en plaat selijk wat lichts neerslag. Matigt tot krachtige Oosts- lijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst, jw (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: ton van 8.50 tot 1644; maan an 12.51 tot 4.17 uur. Op 8 Jan. V M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1