ïlicuiue dTourant Duitslands herbewapening is nog steeds onbeslist Heel wat roeden gelopen Australië is op weg naar écon. stabilisatie Colombo-landen streven naar bufferblok Hoogwater te Nijmegen Yankees in Japan leden aan Franco en prins Juan geheimzinnige ziekte Wist U MI DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstrant 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËNfl.13 per millimeter belangrijke korting) Vijf en dertigste jaargang No 10232 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dt. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilantvattlcl) It ghrfcfraro won hert ia feghenspocf IN FRANKRIJK BRACHT DE NACHT GEEN RAAD Metides-France z<d heden om 5 uur weten wat zijn lot is lUrENDÈS-FRANCE was ontmoedigd, nu d© Franse Kamer blijft aar- zelen het verdrag over de opneming van Duitsland en Italië in de, uit vijf landen bestaande, Westeuropese Unie, goed te keuren. Dit is het essentiële punt van het gehele stelsel van verdragen. In Washington 6taan Eisenhower en Foster Dulles voortdurend in telefonisch contact over de gang van zaken in Frankrijk. In Parijs was de drukte voor het Palais Bourbon weer enorm. Tengevolge van het betreurenswaardige feit, dat de stemming over de Wes'.duitse herbewapening in de Franse Nationale Vergadering opnieuw moest worden uitgesteld (en wel tot vanmiddag na vijf uur) is de kans, dat de Parijse verdragen als geheel aanvaard zullen worden, iets geriracr ge word en- Vermelden wij nog. dat oud-minister Bidault (MRP) heeft ontkend, dat de Gisteravond waren de kansen voor pre mier Mendès-France nog vrij behoorlijk. Hoewel de mogelijkheid van aanvaarding nog steeds iets groter is dan die van af wijzing. maken de assistenten van de pre mier geen geheim van hun vrees, dat de Wastduitse herbewapening op het laatste ogenblik opnieuw zal worden afgewezen. Ofschoon de Nationale Vergadering de kritieke stemming over de Westduitse herbewapening uitstelde, keurde zij toch de toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. met 287 tegen 256 stemmen goed Deze meerderheid van 31 stemmen n> zeven kleiner dan Maandag j.L, toen er voor de eerste maal over gestemd werd Deze goedkeuring betrof Ook een instruc tie aan de regering tot gelijktijdige depo nering van de Parijse aceoorden en de Saarovereenkomst. De stemming over d» herbewapening werd uitgesteld. Een steik Frankrijk In een toespraak heeft Mendès-France de afgevaardigden opnieuw gewaar schuwd. dat zij niet moeten denken, dat de andere N.A.V.O.-landen op Frankrijk blijven wachten, indien het de Parijse verdragen verwerpt. ..Denkt u. dat onze bondgenoten bereid zijn lijdelijk toe te zien. dat Oost-Duiteland wordt bewapend en West-Duitsland zonder defensie blijft?" aldus de premier. Met klem betoogde hij, dat eventuele onderhandelingen met Rusland niet beter ïullen gaan. wanneer Frankrijk zich zwak toont. Frankrijk is stellig nog gebonden aan het Frans-Russische vriendschapsver. drag en inderdaad mag het zich niet aan. «luiten bij een anti-Russisch bondgenooi- «chap. maar de Parijse accoorden Inzake ■Duitsland dragen geen aggresslef karak- Tevpren had de socialist Guy Mollet namens zijn fractie verklaard, dat de Westduitse herbewapening nodig is ge worden, door de expansionistische poli tiek van de Sowjetunie sedert 1945. Onder applaus van een groot deel var de afgevaardigden zeide deze. dat de enige manier, waarop de Russische ag- gressie kan worden afgeschrikt is: hand haven van Amerikaanse troepen Europa. Paus hem (Bidault) en andere MRP- leiders had doen weten, dat hij ongerust over maakt, dat hun houding de Westeuropese Unie in gevaar brengt. Zegslieden van het Vaticaan achten het wel mogelijk, dat het Franse episcopaat zich met het verzoek vóór de Parijse ac coorden te stemmen tot de R.K. partij, de MRP heeft gericht. Ook het Vaticaan. dat de politieke ontwikkelingen in Frankrijk op de voet volgt, beschouwt Koningin geniet van prachtig weer H.M. de Koningin en de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet genieten in Sankt Anton van het prachtige weer. De sneeuw is weliswaar wat hard, maar er is reeds intensief op ski's geoefend, Ook heeft de Koningin verscheidene af dalingen gemaakt o.a. van Galzig en van St. Christof uit. De Koningin en de prin sessen hebben dezelfde gidsen, die zij twee jaar geleden hadden; zij vergezellen haar op de ski-tochten. Wordt ambassadeur Von Balluseck naar Moskou Het ligt in het voornemen de aftredende vertegenwoordiger van ons land bij de Ver. Naties, de heer D. J. von Balluseck. te benoemen tot ambassadeur van H.M. de Koningin in Moskou. Hij volgt daar jhr mr P. D. E. Teixeird de Mattos op. die op 30 Maart 1953 die functie aanvaardde. De heer Von Balluseck was van 1914 tot 1916 ook in diplomatieke dienst. Op het Nederlandse consulaat-generaal in Londen had hij toen zijn werkzaamheden. Na 1918 ging hij in de journalistiek. Hij diende het Alg. Handelsblad als re dacteur en correspondent te Parijs, New- York. Genève en Londen. In 1929 werd hij hoofdredacteur van dit blad. De jaren 1941 tot 1945 vertoefde hij In Duitse gevangenissen. Sedert 1950 vertegenwoordigt hij land in New-York. Hij had daar uiteraard veel contact de Russische vertegenwoordigers, uai geeft aan deze accreditering een bijzon dere betekenis. tificatie der Parijse accoorden als een :rste istap in de richting van grotere in ternationale samenwerking. Voorts heeft de Italiaanse Christendemocratische par tij haar geestverwanten in Frankrijk verzocht haar vijandigheid tegen de ver dragen inzake Duitsland, op te geven Listig verzef Ter verduidelijking van het uitstel diene, dat tegenstanders van Mendès- France van oordeel waren, dat de para graaf der accoorden, waaln de toelating van Westduitsland tot de Westeuropese Unie werd geregeld, in feite een nieuw wetsontwerp was geworden. Hierover moest volgens hen opnieuw de vertrou wenskwestie worden gesteld, hetgeen nu vanmiddag plaats heeft, en wel om vijf uur. althans als niet weer vertraging intreedt. Het probleem der toelating van West-Duitsland tot de Westeuropese Unie werd naar de agendacommissie van de Nationale Vergadering verwezen, die uitstel van de stemming over dit punt aanbeval. Ofschoon de ontmoedig de, maar nog steeds voortvarende Men dès-France zich met kracht tegen dit uitstel verzette, vrezende de reacties in Washington, Londen en Bonn, moest hij na een onderhoud met de voorzitter van de Kamer, André le Troquer, wel toe geven. Het is dus door louter procedu re kwesties, dat de uitslag weer opge schort is en de spanning om de laatste loodjes neemt nog steeds toe. De spiraal hogere lonen, hogere prijzen is eindelijk doorbroken (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) T"\E DEZER DAGEN verschenen indexcijfers omtrent de kosten van AJ levensonderhoud in Australië, geven merkwaardige fluctuaties te zien, welke zich zowel in opgaande -als dalende lijn bewegen, doch die als geheel wijzen op een economische stabilisatie, zoals men in de jaren na de oorlog nog niet gekend heeft. Het schijnt dat na harde strijd en veel onenigheid, de uitgang van de doolhof „lonen en kosten voor levensonder- boud" is gevonden. Om de situatie een nog iets prettiger aanzien te geven: de handelsbalans over de laatste acht maanden is er heel wat beter op geworden en geeft een saldo van 136 millioen poünd. do5r,_n.a 6e oorlog op leven, doch veroorzaakte, dat men door alsmaar stijgende productiekosten geen kans meer zag met andere landen te Thermometer daalde 7 graden De stemverdeling bij de „vertrouwens- motie" over Duitsland toelating tot de N.A.V.O., die met 287 tegen 256 stemmen werd aangenomen, was als volgt: Vóór Tegen Socialisten 86 18 Communisten 94 Volksrepublikeinen (M.R.P.) 16 54 Radicalen 43 26 Conservatieven 68 31 Dissidente Gaullisten 19 4 Radicaal-gezinden 18 2 Onafhankelijken 34 19 Diversen 3 8 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de meerderheid van 31 stemmen. 7 minder is dan Maandag, toen er voor de eerste maal over dezelfde kwestie werd ge- Huurverlaging voor enige woningwet woningen Minister Witte heeft de gemeentebestu- •n meegedeeld, dat met Ingang van 1 Ja- uari 1955 de huurprijzen van woningen, gebouwd, of nog te bouwen met steun in gevolge de Beschikking Bijdragen woning- wetbouw 1950, indien het gemeentebestuur zulks verzoekt, kumen worden vastge steld met inachtneming van hét renteper centage van de voor het desbetreffende complex aangetrokken langlopende geld lening. Evenwel zal bedoeld rentepercen tage voor alsnog niet lager worden ge steld dan 3 Vt. (Tot nu toe moest 6teeds rekening gehoudeil worden met een per centage van 4). Deze bepaling kan tot gevolg hebben, dat de huurprijs van het aantal reeds be woonde woningen lager kan worden ge steld. Een lagere huurprijs kan niet wor den vastgesteld voor woningen, die tot stand zijn gekomen met een andere finan cieringsregeling, dan de bovengenoemde. Ook voor woningwetwoningen, die wel behulp van de bijdrageregeling woningwetbouw 1950 zijn tot stand geko- zal huurprijsverlaging niet steeds mogelijk zijn. De bewoners van derge lijke woningen zullen van Burgemeester Wethouders, dan wel van het bestuur 1 de woningbouwvereniging, zo spoe dig mogelijk vernemen of zij met ingang I 1 Januari 1955 een lagere huurprijs i verschuldigd zijn. bokkesprongen financieel gebied gemaakt Men heeft de jaren gekend, waarin Men leefde, alsof het geld niet óp kon alles even florissant was. De eerste waarschuwingen tegen dat overdreven optimisme kwamen, toen de importcU- fers die van de export aanzienlijk over troffen. Zó erg. dat in 1952 de import met rond 500 millioen pound de export overtrof! Zoals men zich zal herinneren, heeft de regering zich toen gehaast de tering naar nering te zetten, niet alleen door het invoeren van diverse bezuini gingsmaatregelen, doch ook door dras tische importbeperkirtgen. Kort geleden '-on echter weer een grote concessie worden gedaan, zodat op enkele uitzon deringen na, er thans van die restricties niet veel merkbaar is. Mede als gevolg van onderhandelin gen. gevoerd met diverse landen bij het Australissche handelsverkeer betrokken, is de totale positie belangrijk gunstiger geworden, zoals uit het hierboven ver melde saldo blijkt Economie op breder basis De laatste jaren is er een streven waarneembaar, om de economie in Australië op een breder basis te leggen, dan in het verleden het geval was. De wol is om zo te zeggen weliswaar nog „de kurk", waarop Australië financieel drijft, een bedrag van rond 700 millioen pound uan wol per jaar, doch er zijn ook stijgende andere inkomsten. De tar we levert zoiets van 100 millioen pound op; daarnaast is er b.v. de 40 millioen van vlees; 30 millioen van boter enz. Hieraan wordt nu ook toegevoegd de vranium-opbrengst en mogelijk van olie. Doch ook de Industrie begint een woordje op exportgèbied mee te spreken. Waar eertijds bijvoorbeeld veel landbouwwerktuigen geïmpor teerd moesten worden. neemt de zelfvoorziening niet alleen toe. doch vindt thans zelfs een nog zeer beschei- scheiden export van genoemde werk tuigen plaats. Ook de auto-fabricage wordt in zeer snel tempo opgevoerd er kan een plaats van betekenis in de in dustrie gaan innemen. Dit alles verstevigt de economische positie van het land aanzienlijk. Als gevolg van het samenstel maatregelen, was in bedoelde periode acht maanden, de handelsbalans Australië als geheel in deiige positie gekomen, doch EXTRAATJE VAN 13.000 Jim Ruff, een 55-jarige nachtwaker te Isle worth, Engeland, zal morgen in zijn loonzakje een bedrag van 13.070 vin den in plaats van de gebruikelijke 70. Die 13.000 extra guldens krijgt hij wegens overuren die hij gemaakt heeft bij de be waking van een vuilnisbelt. Jim heeft sinds Mei 1952 ongeveer 100 uur per week het oog op de belt gehou den, doch de gemeente betaalde hem slechts een 44-urige werkweek uit. De vakbond waarbij Jim Is aangesloten, heeft toen bij de gemeenteraad een els tot be taling van de achterstallige overurei gediend. De raad besloot gisteren, de eis ln te willigen. De heer W. J. M. Irish' Stephenson zal per 1 Januari 1955 zijn werkzaamhe den aan het Houtvoorlichtlngsinstituut beëindigen. Hij trad op als hoofd van d< afdeling Pers en Publiciteit van dit in stituut, was redacteur van de Houtgazet en verzotgde de publiciteit voor dé jaar lijkse Houtdagen. odeze meTde^doilarlanden nog slechts 11 mil lioen pound ten aohter. tegen 32 mil- in dezelfde periode van het vorig Minder gunstig war het resultaat de sterlinglanden, daar de gunstige balans var. 121 milioen pound vermin derde tot slechts 10 millioen pound. om nog een cijfer te geven om- de verbeterde positie; de rijksbe groting zal een vermoedelijk batig saldo van 50 millioen pound opleveren, hetgeen weieens slechter is geweest Stabiliteit in de lonen Het prachtige denkbeeld van de ..oom öuurnes Higgens ln 1907. om basisloon afhankelijk te doen zijn van de xosten voor levensonderhoud, was in zijn practische uitvoering gedurende de laatste jaren zowel voor werkgever als werknemer, een schrikbeeld ge worden. Men was verdwaald geraakt in de doolhof van lonen en prijzen, waarin niemand meer een uitweg kon vinden. De lonen, welke in vijf jaa- tijds meer dan verdubbeld waren, brachten niet I alleen grote onstabiliteit in het bedrijfs- concurreren. En dit was mede aanleiding tot de werkloosheid, welke zich liet gelden. Toen in September van het vorig jaar het haf van arbitrage dan eindelijk be sloot tot „bevriezen" van de lonen op de toen geldende basis, slaakte een ieder zucht van verlichting, zij het dan ook dat meestal terwille van de po litiek! hier en daar pretesten werden gehoord. Doch die stemmen zijn snel erstomd en men is nu "blij uit bedoel de doolhof te zijn verlost De gevolgen, of liever, de resultaten, zijn niet uitgebleven Het Is uiteraard moeilijk om vas stellen in hoeverre dat ..bevriezen" de opfrissing in het Australische drijfsleven heeft meegewerkt; hiervoor gaf ik ook andere oorzaken een stabieler inon-factor daartoe heeft bijgedragen, staat wel vast De levensstandaard De indexcijfers over het kwartaal, ein digend 31 Maart j 1. geven aan, da de zes grootste steden van Australië daling met zeven procent zich liet gel den op het terrein der voedselvoorzie ning; een stijging met drie procent de kleding; een stijging met vijf procent voor vuur. licht, vrachttarieven één procent voor de huren. Zonder, dat het nodig is een rekensom te maken kan dus worden geconstateerd dat de totale kosten voor levensonder houd thans op wat hechter basis zijn aanbeland en de spiraal: hogere -lonen, hogere prijzen, is ontspannen. Overigens zijn er wel verschillen merkbaar ln de diverse steden en Staten. Waar b. Melbourne het totale indexcijfer vier procent; in Adelaide met vijf pro cent en Hobart met twee procent daal de. steeg dat cijfer in Sydney met drie procent. Brisbane met vijf procent en Perth met anderttalf procent Om dat alles nu wat gelijk te maken, dalen in Melbourne de lonen een shil ling (plm. 40 cent) per week en stij gen zU in Brisbane met een gelijk be drag. Voor het overige blijft alles ge lijk, waardoor een einde is gekomen aan de driemaandelijkse deining in het Australische bedrijfs- en arbeidersle- Tenslotte. de nieuwe situatie heeft in het algemeen aan de Australiërs een les gegeven in levenswijze. Ook blijkens verklaringen van mid denstanders. is men wat voorzichtiger geworden met kopen, mede doordat men Dankbaar Suriname Prinses Wilhelmina kreeg bloemenhulde H.K.H. prinses Wilhelmina heeft gis teren op paleis Het Loo een bloemenhulde ontvangen door dankbaar Suriname aan geboden wegens het feit, dat de prinses destijds Koningin in haar konink lijke rede van 7 December 1942 de auto nomie der rijksdelen in het vooruitzicht stelde, waardoor het statuut van het ko ninkrijk in Suriname en de Ned. Antillen kon worden afgekondigd. De bloemen werden door het Wilhel- mina-comité per vliegtuig naar Neder land gezonden, waar er een fraai bloem stuk van werd gemaakt. Het stuk was samengesteld uit inheemse bloemen, na melijk vuurrode ixora's, die in Suriname bekend staan als „vurige liefde" en zacht- rose phacomeria's. Het geheel werd ge completeerd door een bladertak van crotton, die een rijke kleurschakering toont. Linten in de nationale kleuren, af gezet met goud, sierden de enorme mand. waarvan het rietwerk speciaal vervaar digd moest worden. Bogor stuurt 25 invitaties Achter Indonesische eis tot inlijving van Ned. Nieuw-Guinea De vijf Aziatische premiers, die te Bogor (Buitenzorg) in Indonesië con fereren, hebben besloten, 25 landen uit te nodigen tot de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie, welke in April te Bandoeng zal worden gehouden. Een ander aspect van de conferentie is, dat de premiers van de Colombo- landen zich achter de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw- Guinea hebben geschaard. Tot de 25 landen, die voor deelneming aan, de nieuwe conferentie zijn uitgeno digd. behoren communistisch China en Japan. In de Philippijnen en andere lan- In vele jaren is de Waal bij Nijmegen niet zo hoog geweest als thans. Natuur lijk brengt het wassende water heel wat ongerief met zich. behalve voor de jeugd, die zo iets in de Kerstvacan tie een buitenkansje uindt. Links op onze foto ziet men hoe door het aanb rengen uan vloedplanken voorkomen wordt, dat het traier de woningen binnenstroomt. I Na geheime besprekingen: t Raadsel van de Yokohama-athma n L .1 Accoord bereikt tussen Een medische commissie van het Ame rikaanse leger heeft een merkwaardige nieuwe ademhalingsziekte bestudeerd die bij de soldaten van het Amerikaanse be zettingsleger bekend ds als „Yokohama- asthma." De ziekte werd voor het eerst gecon stateerd in 1947 in Yokohama. Er kwamen zoveel gevallen van de ziekte voor, dat er in 1950 een speciale studiegroep werd in gesteld. Legerofficieren ontdekten dat de ziekte ook in andere delen van Japan oorkwam. De commissie heeft vastgesteld, dat Yokohama-asthma" verdween zodra de lijders er aan weggingen uit het haven kwartier van Yokohama. Geen oponthoud meer in Schiedam Nieuw emplacement is aanbesteed De eerste werkzaamheden voor hel nieuwe spoorwegemplacement in Schie dam zijn aanbesteed. Er komt een nieuwe vijf en een halve meter hoge spoordijk, die een kruinbreedte van 20 meter zal hebben. Er wordt 400.000 kub. meter zand in verwerkt. De aanleg zal enige ji vergen. Daarna wordt begonnen met het maken van nieuwe perrons en van tun nels over de kruisingen. Over de nieuwe dijk, die ven ten Noorden van de tegen woordige spoorbaan komt, zullen vier sporen worden aangelegd. Daardoor kun nen de banen Den Haag—Rotterdam en Hoek van HollandRotterdam elk een eigen dubbelsporige baan krijgen, waar door het wachten van deze treinen op elkaar, buiten Schiedam, tot het verleden zal behoren. Er moet ook een nieuw station worden gebouwd, doch waar dat komt is nog niet bekend. Gewoonlijk Is het eerste symptoom een aanhoudende borstverkoudheid geduren de de herfst en de winter die, nadat Iemand de ziekte voor het tweede achter- olgende jaar heeft opgelopen, des nachts leidt tot ernstige ademhalingsmoel, rijkheden. In het derde jaar leidt de kwaal tot shocktoestanden, uitputtingsverschün- ielen en instortingen. De Amerikaanse onderzoekers hebben als vermoedelijke verwekker van Yoko hama-asthma" aangewezen een combina- an onkruid- en boomdeeltjes, stuif meel en industriële smetstoffen De onderzoekers rapporteerden dat „door in de namiddag de lucht op to en in de nabijheid" van het Ameri kaanse legerziekenhuis in Yokohama, men :t grote nauwkeurigheid het aantal pa tiënten kon voorspellen dat die avond behandeling zou komen vragen nu weet. dat niet iedere drie maanden het arbeidsloon weer zal worden ver groot. zoals dit ln het verleden het ge val was. Men weet. kén althans weten, waai men aan toe is. Hetgeen een soort van stabilitèit óók in de huishoudvoering betekent! Na urenlange geheime besprekingen hebben generaal Franco en prins Juan de Bourbon gisteren in Madrid overeenstem, ming bereikt over de toekomst van Juans zoon, Don Carlos, die de dictator '3 zijn opvolger beschouwt. Don Carlos zal, zo is ln de overeen komst bepaald, na 6 Januari a.s. naar Spanje komen om zich op het regeren van zijn land voor fe bereiden. De 17- jarige prins zal eerst twee jaar de ma rine-academie ln Galicië bezoeken. Daar na gaat hij twee jaar naar de infanterie- sohooi in Saragossa en vervolgens nog twee jaar naar de vliegsahool in San Ja- vier. Gouverneurs zuilen hem ln de po litieke wetenschappen wegwijs maken Met de Waterman Weer 800 Nederlanders gaan emigreren Een nieuw leven gaan volgende week Dinsdag ruim 800 Nederlanders tege moet. die dan met de geheel volgeboekte Waterman van de Kon. Rott. Lloyd zee zullen kiezen naar Australië en Nieuw- Zeeland. Voor de geestelijke verzorging maken de reis mee ds J. J. van Wageningen, Geref. predikant te Schiedam en pater J. A. C. van Melis uit Eindhoven. Ds Van Wa geningen keert met hetzelfde schip naar ons land terug. Niet terugkeren zullen ds H. J. Voors. Ned. Herv. predikant te Heemstede, die met zijn vrouw gaat emi greren, en de heer H. Buruma, theol. stu dent uit Birdaard. Onder de passagiers bevinden zich voorts de zwemster en waterpolospeel- ster Netty Leene uit Den Haag. de Haagss kraamverpleegster mej. De Goey, opge haald door haar verloofde, de heer G. den Elzen uit Delft, die reeds eerder naar Canberra emigreerde. In zijn eentje reist de 16-jarige Haagse scholier Godfried Storm van 's-Grave- sande zijn al eerder vertrokken ouders achterna. De passagierslijst vermeldt voorts een Sassenheimse verpleegster uit het R.K. ziekenhuis te Den Haag. een kleuterleidster uit Voorburg en een bloem kweker uit Roelofarendsveen. Deze reis zal de eerste zijn onder commando van de nieuwe gezagvoerder, kapitein P. Olivier. Voor vluchtelingen hulp 58.000 er bij Bij het comité Vluchtelingenhulp 1954 is opnieuw 58.000 gulden bin nengekomen. De stand van de actie ls daardoor geworden: 2.653.000 gld. DAT de kapitein van het 20.000e schip, in 1954 de Nieuwe Waterweg binnenge varen <de Griekse tanker Rodos) te Vlaardingen vele gelukwensen in ont vangst moest nemen, benevens een enve loppe met inhoud uit handen van burge meester mr J. Heusdens. DAT de Begum Liaquat Ali Khan, Pa- kistaans ambassadeur in Nederland, op 7 Februari een bezoek zal brengen aan Noord-Nederland. DAT de gemeente Oss bij wijze van experiment brede straten aanlegt, die op gezette ttjden kunnen worden afgesloten om dienst te kunnen doen als speelplaats voor de jeugd. DAT te Lollum (Fr.) een kapitale boer derij, eigendom van de Algemene Friese Levensverzekeringsmaatschappij en be woond door J. Postma grotendeels ls af gebrand. DAT de Federalle van kantoorboekhan delaren besloot, het verbod tot verkoop van vulpenhouders op afbetaling m.i.v. 1 Januari a.s. op te heffen. DAT de watervoorziening te Dordrecht, die tengevolge van de jongste stormvloed was gestagneerd, weer op een redelijk peil is en 8 van de 23 bronnen weer in gebruik zijn. DAT mr H. P. Gorter, secretaris van de contact-commissie voor natuur- en land schapsbescherming op het congres van de Ned. Jeugdbond voor natuurstudie ver klaarde. het uit natuurbeschermingsoog punt jammer te vinden, wanneer de Wad denzee zou worden bedijkt DAT de dit Jaar in Friesland gehouden Anjerfonds-collecte een bedrag van 10.329.85 heeft opgebracht (vorig jaar 10.061.79). DAT ter verbetering van de kwaliteit van slachtvarkens het prijsverschil tus sen de drie klassen wordt verhoogd van 3 op 5 cent. DAT Prins Bernhard gisteravond, sa men met zijn moeder. Prinses Armgard nagenoeg onopgemerkt, te Amsterdam een voorstelling van het circus Strass burger bijwoonde. DAT Nederlandse arbeiders in België I zich niet meer bij een Belgisch verzeke ringsorgaan naar keuze kunnen aanslui ten. doch alleen bij de Gewestelijke Dienst van het Rijks fond*. DAT de A'damse brandweer gister avond in een kwartier een snel om zich heen grijpende brand in de drukkerij Wed. J. J. Wijchers aan de Leliegracht wist te bedwingen. DAT te Baarn ls overleden lt.-gen. b.d. H. C. J. ter Beek, ridder M.W.O. 4e klasse, drager van het Lombok-kruis en twee maal drager van de Atjeh-gesp. DAT mr ir E. R. Deves gisteren af scheid nam als directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Dordrecht wegens benoeming in overeenkomstige functie te Haarlem. Iets voor u? den van de Zuidoost Aziatische verdrags organisatie zijn de reacties niet bepaald gunstig. Indonesië ziet de resultaten van de conferentie te Boeor als een belangrijke ruggesteun voor de wankele regering van premier Ali Sastroamidjojo. Met zijn col lega's Nehroe ilndia). Mohammed AU (Pakistan), sir John Koteiawala (Ceylon) en U Nu (Birma) is minister president Ali Sastroamidjojo tot overeenstemming gekomen Inzake de problemen, welke op de conferentie zullen worden behandeld. Behalve met sociale, economische en cul turele kwesties, zal men zich bezighouden met problemen betreffende nationale sou- vereiniteit. rassenonderscheid en koloni alisme. Deze conferentie zou dar. moeten leiden tot de vorming van een bufferblok tussen de communistische landen en het Westen. Gezien de uitnodiging aan com munistisch China, is het verklaarbaar.dat niet alle gevraagde landen optimistisch gestemd zijn ten aanzien van de mogelij ke resultaten van een dergelijke bijeen komst. In Bogor waren Pakistan cn Cey lon oorspronkelijk tegen de uitnodiging aan Rood-China. Suiker wordt wellicht iets goedkoper In verband met de invoering van de nieuwe wet op de omzetbelasting bestaat de mogelijkheid, dat de suikerprijs na 1 Januari a.s. lager wordt. Natuurlijk valt ;t zekerheid niets te zeggqn, omdat de suikerprijs thans vrij is, doch door de wijziging der belasting is een verlaging ongeveer twee cent per kg denkbaar. Op 1 Januari wordt het percentage der belasting bij de fabrikant met één ver hoogd, doch daartegenover staat, dat de belasting bij de kleinhandelaar met 3 pro cent vervalt. Er is dus twee procent voor delig verschil en er is kans. dat dit in de prijs tot uitdrukking komt Tarieven jeugdherbergen in '55 iets hoger Er komen drie nieuwe tehuizen bij Het volgend jaar zuilen de tarieven van de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale waarschijnlijk enigszins moeten worden verhoogd. Dit is niet alleen het gevolg van het voortdurend stijgende kostcopeil, maar ook van in de oorlog opgelopen achterstand, die nog steeds niet is ingehaald. In 1956 zullen er drie Jeugdherbergen bij komen, waardoor het aantal dan 56 zal bedragen en de bedcapaciteit 5830. Kouder weer op komst Gedurende de laatste twee dagen traden belangrijke wijzigingen ln d« algemene luchtdrukverdeling on. Bo ven Scandinavië en het Oostzccgebied, aldus De Bilt, steeg de luchtdruk aan zienlijk na het wegtrekken ran de laatste van een serie Oceaandepressies naar West-Rusland. De luchtdruk ls nu in Midden-Zweden en Noorwegen reeds hoger geworden dan in onze omgeving, hetgeen tot gevolg zal heb ben. dat koudere, over Duitsland aan wezige lucht bij zwakke, later matige Oostelijke tot Zuidoostelijke winden, langzaam over ons land zal uituloeten. Momenteel komt langs de Oostzee, Duitsland en in Polen echter nog ner gens meer dan lichte vorst voor. Door deze ontwikkeling zal aan het zeer zachte weer in ons land een einde komer. en is later ook lichte vorst mogelijk, waarbij de tempera turen in het Oosten van het Idnd enkele graden lager eullen zUn dan in het Westen. Op de Oceaan neemt de depressle- acitiviteit weer toe, doch de:e nleuW* depressies zullen hun inuloed de eer ste paar dagen niet tot over het vas teland van West-Europa kunnen Itri- breiden. HET WEER IN EUROPA Een veredeld battle dress zouden we dit warme jak willen noemen. Het sluit in de taille op een strakke band. Op de naad van de schouderpas zijn twee grote zak- kleppen gezet. Of dat nu erg practisch is weten we niet, maar het staat in ieder geval aardig. Een onzichtbare rits vormt de sluiting middenvoor. 1*1 Ihf!' i 'j Helsinki Stockh. Oslo Londen Brussel Parijs licht bew. I NNO 4 geh. bew. N 3 nevel windstil- half bew. N 9 geh. bew. i O 38 nevel windstil geh. bew. ONO 4 geh.bew. wlndsUl -6 1 -9 0 -0 0 8 0 8 0 Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort MQnchen ZUrich Locarno geh. bew. Z 2 geh. bew. NW 5 sneeuw NW ft geh. bew. N 4 motregen 1 wlndsUl geh. bew. ZW 2 nevel ONO 1 nevel NNO 5 on bew O X halt bew NNW 4 mist windstil mistl NO 4 1 0 9 0 1 02 1 4 0 0.1 3 0 2 OJ 1 0 -4 0 Innsbruck :t Koudei Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Kouder vooral in het Oosten ven het land. Opge maakt vanmorgen om 10 uj. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1