Vrijwilligers schrijven hun aanmeldingen met bloed Golf van afschuw door kijkspel van de Britse televisie Evacuatie uit de delta van de Rode Rivier s WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 DOOR PROPAGANDA OP FORMOSA Luchtalarm? Eén beweging en heel Taipei zit in 't donker... (Door onze correspondent Alfred van Sprang) TAIPEI (Formosa) Dec. 1954 yiJF MINUTEN OVER VIJF. Voor het monumentale regeringsgebouw in het centrum van Taipei staan een militair muziekkorps en een ere wacht met glimmend-groene helmen op. Een officier raadpleegt zijn horloge. „Geeft acht. De militairen nemen de houding aan. De muzikanten brengen de in strumenten aan de mond. „Presenteert geweer Als één man voert de erewacht het bevel uit. Dan zet het muziekkorps het Chinese volkslied in. Het verkeer komt tot stilstand. De mensen op straat luisteren eerbiedig. Onmiddellijk na het volkslied klinkt een militaire mars. En op de tonen daarvan zakt de Chinese vlag op de toren van het gebouw langzaam en plechtig omlaag. De klaroenen schallen opnieuw. En het verkeer zet zich weer in beweging. Deze ceremonie speelt zich tweemaal per dag af. Vroeg in de morgen als de zon opkomt en laat in de middag als zij ondergaat. Het is een van de vele ma nieren. waarop de overheid de bevolking wat nationaal bewustzijn tracht bij te brengen. Hetzelfde nationale bewustzijn, dat destijds pp 'het vesteland volkomen ontbrak en één van de oorzaken was van de debacle van Tsjiang Kai-shek en Kuo- mlntang. Overal propaganda Dat ds het wat het leven op Formosa beheerst. Op de scholen, in de fabrieken, op de kantoren, in de verenigingen en In het leger. Het hele eiland hangt vpl met nationalistische vlaggen portretten van Sun Yat-sen en Tsjiang Kai-shek, poli tieke leuzen en propaganda-affiohes Elke samenkomst heeft het karakter van een politieke vergadering. De zaal is versierd met slogans. Men maakt drie buigingen naar het alom aanwezige portret van dr Sun-Yat-sen (de stichter van de Chinese Republiek), dreunt in koor de beginselen rvan die republiek op en zingt dan her volkslied. Iedereen is ook lid van een of andere politiek getinte vereniging, zoals het Jeugd Corps, de Vrouwenbond tegen Aglgressie, de Anti-Comimunistisohe Liga 'en vele andere. Er is practisch geen overheidsgebouw, school, vergaderlokaal of kazerne welke niet schuil gaat onder de propaganda. Dwars over de straten hangen spandoe ken met leuzen. Op de stations, op muren en schuttingen, op sportvelden en open bare vervoermiddelen wordt propaganda gemaakt. De boekwinkels en kiosken puilen uit van het propaganda-materiaal De kranten (ook die in het Engels ver schijnen! geven elk bericht een propa gandistisch tintje. In verslagen wat men hier de vest zak-oor log noemt komen su perlatieven als heldhaftig, glorieus zege vierend. onbevreesd en oppermachtig even vanzelfsprekend voor als komma's en punten. En bijna even frequent- Uit alles slaat men propagandistische munt. Toen een Chinees korvet enige tijd geleden door de communisten tot zinken gebracht was in de Straat van Formosa heeft men de overlevenden tot helden verheven en de bevolking aangezet tot inzamelen van gelden voor het aanschaf fen van een nieuw schip. En men heeft duizenden jongelui weten te bewegen zich voor dienstneming bij de marine op te geven. En sommigen waren zelfs zo in vervoering gebracht, dat zij hun aanmel ding met hun eigen bloed geschreven hebben. De propaganda ontstaat meestal in Taipei. Ten slotte is dat de hoofdstad van Formosa (wat men nu Vrij China noemt). Generalissimo Tsjiang Kai-shek heeft er zijn residentie. Het kolossale overheids apparaat is er gevestigd. En de militaire staven hebben er hun hoofdkwartieren Dat alles maakt Taipei tot een grote stad Er wonen bijna zevenhonderd duizend mensen en met ver over de honderd dui zend fietsen kan het verkeer er dezelfde problemen opleveren als in andere we reldsteden. De 'binnenstad heeft het echte karakter van een Chinese stad met zijn overdekte trottoirs, zijn vele kleurige uithangbor den en zijn herrie van schreeuwende mensen, blerrende radio's en overdreven- toeterende auto's. Het resultaat van die samenwerking is ;n grote hoeveelheid Amerikaans oor logsmateriaal. Er rijden duizenden jeeps rond. En de Chinese militairen dragen uniformen van Amerikaans materiaal en Amerikaanse schoenen. Er zijn echter ook tekenen van andere (en meer vreed zame) Amerikaanse invloed. De -boek winkels hebben grote voorraden Ameri kaanse boeken, inclusief de veel beaoro- De gespannen toestand heeft overigens reinig invloed op het dagelijkse leven hier. Nu en dan is er een luchtalarm, ïaar niemand trekt zich daar iets van an. Behaive 's avonds want dan draait «en eenvoudig de hoofdschakelaar in de ieetrische centrale om en zet de he'» ad in het donker. Intussen heeft men van overheidswege wel de nodig voorzorgsmaatregelen tegen luchiaanival'.en genomen. Er bestaat een luchtbeschermingsdienst- Er is een aantal openbare schuilkelders. Het publiek kan gratis tekeningen krijgen om zelf een schuilkelder te bouwen. En op verschil lende hoge gebouwen (in het bijzonder winkels verkopen van alles i er zijn weinig import-artikelen. En de weinige die er zijn zijn schreeuwend duur omdat de Formosaanse dollar op de we reldmarkt maar de helft van de officiële koers waard is Bovendien voert de re gering een streng bezuinigings-regiem door in het kader waarvan chocolade, alcohol, parfum, enz. tot de onnodige luxe beschouwd wordt. De regering heeft ook beperkende re gels uitgevaardigd voor officiële diners. Er mogen maar zoveel gerechten geser veerd worden en de prijs van het diner mag een zeker maximum niet overschrij den. Maar dat neemt niet weg dat Taipei dorado voor smulpapen is. Er zijn r dan duizend eetgelegenheden van luxueuze restaurants als het Grand Hotel de Friends of China Club tot eet stalletjes in de open lucht waar men een paar dubbeltjes een portie bami kan krijgen (en een goede kans op dysenterie). Elke stijl van Chinees eten is er tegen woord igd- Het ene restaurant spe cialiseert in eend la Peking. Een ander onderscheidt zicji met haaienvinnen a la Shanghai. Een derde staat bekend met zijn hond h la Canton. En er is zelfs gelegenheid welke niets anders dan slan- gengereohten bereidt. Het leven is overigens duur. En ciaal als men de uiterst lage salarissen in aanmerking neemt. Een ambtenaar verdient meestal niet meer dan honderd -gulden in de maand (plus enkele emolu menten als vrije maaltijden op kantoor, vrij vervoer en korting op verschillende irtikelen). Maar ook buitenlanders (die Ter gelegenheid van allerlei gebeurtenissen worden optochten gehouden, die altijd grote belangstelling trekken. Man uit trein gevallen Met meisje in hokje opgesloten In de trein van Oss naar Den Bosch is gisteravond een ernstig ongeluk ge beurd. dat aan de 28-jarlge opzichter G. van Hooydonk uit Ulvenhout het leven heeft gekost Met zijn verloofde was de heer Van Hooydonk in Oss op het laatste nipper, tje in de trein gestapt zo meldt Het Pa rool. Door de haast kwam het paar iet een derdeklas-kaartje in de tweede klas terecht. Op zoek naar de derde klas kwamen zij In een hokje, waarschijnlijk een conducteursverblijf. Toen zij daar in waren viel de deur achter hen ln het slot waardoor zU er ni«t meer uit kon den. De heer Van Hooydonk heeft toen, tegen de wand van de trein leunend, waarschijnlijk met zijn hand een knip aangeraakt, waardoor er een deur open vloog en hij naar uiten stortte. Hij trachtte zich nog vast te klampen aan een leren riem. Zijn verloofde probeer de hem naar binnen te trekken. Het luk te niet. De leren riem scheurde af. Pas in Den Bosch kon het meisje het onge luk melden. Onmiddellijk rukte de GGD uit en vond de man ernstig gewond langs de spoordijk, ter hoogte van Ros malen. In het Groot Ziekenhuis in Den Bosch is hij overleden. Het portret van Tsjiang Kai-sjek prijkt overal. Er wordt veel aandacht besteed aan het aankweken van vaderlandsliefde onder de bevolking. die welke in de buurt van de regerings gebouwen gelegen zijn) staat luchtaf weergeschut. Maar tot nu toe hebben de communisten geen poging gedaan om de hoofdstad van Formosa te bombarderen en niemand gelooft dat er voorlopig vee' Zo gaai men hier het zesde jaar van ballingschap in. Er is weinig hoop dat men spoedig naar het vasteland zal kun nen terugkeren. Men blijft er echter naar streven. De propaganda is daarbij een sterk wapen. Wat die propaganda betreft is er eigenlijk heel weinig verschil met de methoden in landen als Rusland en Rood-China In plaats van Lenin prijkt hier het portret van Sun Yat-sen. En Tsjiang Kai-shek speelt de rol van Mao Tzetung- Hier bestrijdt men het commu- •ginds het imperialisme De muren zitten vol met anti-communistische en pro-nationalistische propaganda, dikwijls door schoolkinderen getekend. meestal op de zwarte markt wisselen) leven hier verre van goedkoop. Een goede hotelkamer doet twintig gulden per dag. een eenvoudige maaltijd vijf gulden en een rit met een taxi minimaal drie gulden. Amerikanen Amerika drukt een krachtig stempel op het stadsbeeld. In de eerste plaats door de aanwezigheid van meer dan achthon derd militaire adviseurs toegevoegd aan de Chinese strijdkrachten en de honder den burger-deSkundigen. die de Chinezen op allerlei gebied helpen- Velen leven hier met hun gezinnen en er zijn enkele wijken in de stad waar de Amerikanen huis aan huis wonen. kapitalisme. En mfen heeft één ding ge meen: er is aan beide zijden weinig sprake van democratie. Franse vloot naar Haiphong voor Vrees dat de Vietminh door stakingen en relletjes zal tegenwerken De Franse vloot van het Verre Oosten het vliegdekschip Bols Belleau. de krui sers Gloire en Montcalm, alsmede ver scheidene torpedobootjagers en mijnen vegers, zullen in de eerste week van Ja nuari van Saigon naar het Noorden varen om Franse burgers en militairen te Hai phong te beschermen in een kritieke phase der evacuatie uit de delta van de Roa» Rivier. Op Franse firma's die fabrieken in de delta bezitten, heeft het aanbod van de Vietminh hun bezigheden voort t» zetten na de machtsovername, weinig indruk gemaakt. Zij zijn namelijk tegen de wens der Vietminh bezig hun eigendom weg te voeren. Voorts vrezen de Fransen, dat de Vietminh stakingen en relletjes zal organiseren, om te verhin deren dat waardevolle uitrusting, onder andere afkomstig van het Amerikaanse hulpprogramma" uit Haiphong wordt weg gevoerd. Onlangs hebben Amerikaanse marine schepen die Vietnamese vluchtelingen uit het gebied bij Haiphong evacueerden. ..kikkermannen" laten onderzoeken of de Roden niet pogen mijnen te leggen. Nader werd gemeld, dat er reeds ge staakt wordt door de arbeiders die uit rusting naar de dokken vervoeren. Men Peking vetgoed! neer- gescholen Biils vliegtuig Communistisch China heeft Engeland een cneque gezonden van ruim 3% mil- lioen gulden als schadevergoeding voor het Britse vliegtuig, dat op 23 Juli door Chinese jagers werd neergeschoten bij iet eiland Hainan. verwacht, dat Franse troepen het grootste deel van het werk in de havens zullen moeten verrichten in de periode van eind Januari tot 19 Mei. wanneer volgens de bestandsovereenkomst de Vietminh het bestuur van Haiphong zal Reuter meldt, dat Frankrijk zou zijn spoedig zijn commissaris-gene raal, generaal Paul Ely. terug te roepen In dat geval zal generaal Pierre Jacquet het militaire opperbevel op zich nemen De politieke functies zullen verdeeld worden door de Franse ambassadeur In Indochina, namelijk van Laos, Vietnam en Cambodja. Rood-China plaatst in Nederland orders Radio Peking heeft bekend gemaakt, dat uitvoerbedrijven van rood-China een aantal contracten getekend hebben met een gezelschap Nederlandse zakenlieden, onder leiding van de heer C. J. Schaap. Een deel der Nederlanders is nu op de terugreis, een ander deel zet de bespre kingen voort. Voorts hebben de Neder landers nog medegewerkt meenschappelijke verklaring met de Chi nese Nationale Maatschappij Uitvoer, welke behelst, dat China grote behoefte heeft aan Nederland! schepen, kunstmest, uitrusting voor elec- trlsche centralas, en andere electrische uitrusting, chemicaliën, pharmaceutlsche producten en metalen. De verklaring dringt aan up wegneming der belemme ringen voor de handel. Toch is het zol WIE WAS JAN HUYGEN? (235) Jan Huygen in de ton met een hoepeltje d'r om Jan Huygen, Jan Huygen, en de ton die viel in duigen. Dit is het meer dan bekende kinder rijmpje waarin we op verzoek de iden titeit tan Jan Huygen moeten vast stellen. Ware ons dit verzoek niet ge daan, we zouden s~ Jen kunnen zijn. Bovendien be zocht hij China en Japan, verbleef enige jaien op de Azoren en kwam naar Nederland, uaar hij tezamen een stadgenoot de gegevens or- Je en publiceerde. De volledige publicatie verscheen pas in 1596. doelt r gedeelte waarin de route naar Indië drukt, opdat het kon w< pel voorkomen. On der voorbehoud dat de titel van deze rubriek bij ons antwoord niet op volle zwaarte wordt gewogen, willen we trachten een op lossing aan de hi echter gaarne rui heeft gei op gewezen oat tie voorouders de weg ar Indië en zonder berichter wij handelsbetrekkingen in de Indische Archipel hadden kun nen aanknopen, in het moederland be trekkelijk snel in vergetelheid is ge raakt. Deze baanbreker was Jan Huygen tan Linscholen, die in Portugese dienst naar Indië voer, gegevens verzamelde over de zeeweg naar dat gebied, bij zonderheden noteerde over dieren, planten, handelsgewassen, handel en bedrijf, klimaat en gezondheid, kort om tan alle zaken die van betekenis derncmingrn. zoals bekend, geen succes hebben opgeleverd. Hoe het ook zij. Jan Huygen van dat hij in volgende eeuwen bijkans ver geten werd, zodat hij door de in 1908 opgerichte Linschotenvereniging onder hei stof van de historie moest worden Het is waarschijnlijk doch geens zins zeker dat het bekende rijmpje op deze ontdekkingsreiziger slaat, die door de jeugd beter in ere schijnt te zijn gehouden dan door de volwasse- ton gesproken, weet u dat heeft ge- (Van onze Londense correspondent) TEN KREET van afschuw ging er op in Engeland, toen de B.B.C. het gewaagd had, in een televisie-kijkspel het satanische ïs der „hersenwassing", be rucht geworden door de poli vervolgingen achter het en Gordijn, macaber-realis- tisch weer te geven. Het was in de TV-bewcrking van George Orwell's tendens-roman: „1984". Het boek wa6 reeds ln 1950 ver schenen en verwekte reeds toen grote beroering. Doch het was niet de massa, die het boek las en juist die massa er zijn thans 3 millioen TV-toestellen ln Engeland, zo dat er minstens 12 millioen kij kers waren zag onlangs de gruwzame visie van een volledig vertotalitairde wereld A D. 1984. Liefde tussen man en vrouw bij de wet; huwelijken op last van de staat; volledige gelijk stelling van man en vrouw, tot zelfs in de kleding toe; een mi nisterie van Waarheid, dat Leu gen produceert en indoctrineert, dat het voedsel (spaarzaam) distribueert; een ministerie voor de Vrede, dat de Oorlog ver- Liefde, dat Grenzeloze Haat predikt en het geestesleven der onderdanen beheerst door de Gedachte-Poiitie: In alle kan toren en huiskamers zijn tele visieschermen aangebracht, zo dat de Gedachte-Poiitie al het doen en laten der 1984-ers kan volgen. En aan de top der heer- sers-pyramide 6taat „Big Bro ther", „Grote Broer", die pro clameert de eigenaar te zijn van ziel en geest en lichaam zijner trouwe volgelingen. TAE HOOFDPERSOON In het kijkspel, Winston Smith, is de laatste Rebel, mèt de vrouw, die hij angstvallig-geheim lief heeft, de laatste onderdaan, die het waagt zelfstandig te denken. „Big Brother" ontdekt zijn rebellie, doet hem en de vrouw gevangennemen en laat hem het zielvernietigende pro ces der „hersenwassing" onder gaan. HIJ wordt volledig ont- persoonlijkt en het laatste wat men van hem ziet ls zijn ver stard, onmenselijk, liefdeloos ge zicht, dal gewillig en nadruk kelijk „Big Brother" zijn Ge loofsbelijdenis der Haat nazegt Het was 'n gruwzaam visioen, lat echter ln bepaalde landen seds ontstellende werkelijkheid s g.'wrd»n. De marteling van Winston Smith met dooi duimschroeven, maar door elec trische schokken was vrese lijk om aan te zien. En toen het spel ten einde was werden de B.B.C. en de redacties van dag bladen, bestormd door woeden de TV-kijkers, die hun gloeien de verontwaardiging uitten ln termen als „Afgrijselijk", „Om misselijk van te worden", „Schokkend", „Zenuwslopend". Urenlang waren alle telefoon lijnen van de B.B.C. geblok keerd. Telegrammen werden bij honderdtallen bezorgd en de leiders der B.B.C. werden als „sadisten" uitgekreten. In geen jaren was er zo algemene pu blieke verontwaardiging ge weest over een B.B.C.-program- ma. Men eiste, dat het program ma, zoals was aangekondigd, niet herhaald zal worden, doch de B.B.C. deed weten, dat zij de uitzending normaal zou doen doorgaan, omdat zij van oordeel was, dat het macabere kijkspel „een boodschap bevatte". Vrij wel alle bladen waren het met deze mening eens. PEN BEKEND Londens psy- chiater gaf de volgende ver klaring voor de massale woede- uitbarsting: „De mensen genie ën vin he! afgrijselijke, maai nis* hien voelen ze zich daar over een beetje schuldig. De ware reden .voor zulk een mas sale woede-uitbarsting ts waar schijnlijk gelegen in de zeer wezenlijke vrees, die men je gens Rusland en zijn dictator schap koestert." Die psychiater sloeg de plank niet zo heel ver mis, lijkt het me. Want al die millioenen TV- kijkers hadden aan het ontzet tende schouwspel heel gemak kelijk een eind kunnen ma kendoor eenvoudig de knop van het toestel om te draalen. Doch zij bleven gefascineerd kijken tot het einde toe en bel den toen vertoornd de B.B.C. op. Voor het eerst heeft de B.B.C. de televisie gebruikt om ook de rauwe werkelijkheid van het le ven weer te geven, inplaats van de gewone zoete koek van show, grollen en grappen, gezelschaps spelletjes en raadselgezelschap pen. De rauwe realiteit, reeds heden voor de landen achter het IJzeren Gordijn, misschien toe komst voor ons, van een nietig mens, die ondergaat tegen de almacht van de Staat. niT REALISME, bedoeld alt een waarschuwing, ervaart men steeds meer ln de televisie programma's van de B.B.C. Zij deinst er niet voor terug de vre selijke verwondingen, die wor den toegebracht door de gam- maatralen van een atoombom, te laten zien. En elke Maandag avond, herhaald op Zaterdag avond. geeft zij een deel var de documentaire film: „Oorlog ln de lucht", waarbij de kijkers opnieuw verplaatst worden in de agonie van bombardementen, versplinterende huizen, gillende sirenes en ratelende mitrail leurs. Zij laat in speciale pro gramma's de vernietigende de productieve kracht atoomenergie zien. Op de komende Eerste Kerst dag doet zij ooggetuigen atoombombardement op Hlrosjl- ma hun belevenissen verhalen. Van alle kanten is er aandrang uitgeoefend om dit programma te doen vervallen, „omdat Kerstmis het feest van Vrede op Aarde ls", doch de B.B.C. heeft geweigerd voor deze aandrang te bezwijken. yiJ ZAL HET nog verantwoorden krijgen, want een vijftal Conservatieve Par- lementsleden heeft een motie Ingediend, waarin afkeuring wordt uitgesproken over „de in B B.C.-programma's geconsta teerde neiging de sexuele dlstlsche smaak van het publiek '.e strelen." De „slag om het toelaatbare in televisie" gaat beginnen 't Tekort aan onderwijzers "TJE NEDERLANDSE ONDERWIJSWE- •E' RELD geniet sinds enige tijd het. vol gens velen twijfelachtig voorrecht in al ler. ook politieke belangstelling te staan. Op zichzelf kan het geen kwaad, indien men interesse toont. Is trouwens 't on derwijs niet een voorwerp van aanhou dende regeringszorg? Het is verblUdend, dat men ook in. Den Haag deze deugd be oefent, al geschiedt het rijkelijk laat Ieder weet nu wel, dat er bij het lager onderwijs een groot -personeelstekort is. Voor de insider is deze situatie geen ver rassing. Reeds van 1946 af is door de or ganisaties de regering gewezen op de ca tastrofale ontwikkeling, welke zou ko men. indien ingrijpen der overheid zou uitblijven. Voor ce zoveelste maal is he laas weer gebleken, dat deze. zich be moeiend met vele zaken, het volkskind ergat. En de minister en de ambtenaren en riepartemente trokken zich. als wijlen Gallio, geen dezer dingen aan. Men kan echter niet altijd met mooie woorden ge brek aan regeermacht en tekort aan „pré- )ir" camoufleren. Bij het zoeken naar de oorzaak van al het momentele en komende leed komt men. het is spijtig dit te moeten consta teren, steeds weer terecht by de falende onderwijspolitiek. Dit bleek indertijd al bij de salarisbesprekingen. Tot op hecen is de regering onwillig, hier recht te doen zijn de werkers bü het onderwijs nog steeds het kind van de rekening. Een ge zonde financiële waardering zal veel jon geren er voor behoeden, ccn werkkring te aanvaarden buiten de school. W/EL probeert de regering via andere wegen te komen tot opheffing van het tekort, o.a door een aantal kleuter leidsters via omscholingscursussen naar het lager onderwijs te loodsen. Afgezien het feit. dat zo slechts een 250-tal het lager onderwijs kan gaan dienen, is deze maatregel niet alleen inconsequent, doch ook immoreel. Inconsequent, omdat men krachtens de nieuwe opleiding, als toelatingseis tot de kweekscholen, wil stellen een vooroplei ding van 5-jarige H.B S of einddiploma Gymnasium. Immoreel, omdat de over heid geen recht heeft, een tak van onder wijs, welke zij behoorde te steunen, maar het nimmer deed. zó te onthalzen De opleiding tot kleuterleidster wordt bekostigd door de candidaten zelf. Uit de schatkist wordt geen tegemoetkoming ge geven. Heel veel besturen van kleuter scholen moeten zonder overheidssteun, de eindjes aan elkaar zien te knopen ten koste van leermiddelen en salarissen. Met veel offers en moeite worden deze in richtingen van onderwijs in stand gehou den. Indien men nu de beste leidsters aan erk onttrekt, zullen cr onoverkome lijke moeilijkheden ontstaan. Tot het ne- dezc maatregel mist de over heid iedere billijke rechtsgrond. Een spoedig doen verschijnen van de wet op het kleuteronderwijs lijkt ons meer op haar terrein te liggen. ATR v. d. Zwet te Nijmegen, biedt een ander plan aan. Hij wil het kleuter onderwijs verplicht stellen voor 5- en 6- jarigen. Als invoerdatum wenst hij 1956. Dan immers is er een tekort aan leer krachten van pl.m. 3000. Daar er volgens z'Jn plan ln dat jaar dus geen aanmelding voor de lagere schooi geschiedt, berekent hij, dat er zo een 6000 leerkrachten wor den uitgespaard; er komt dus een surplus van 3000. Omdat ook verlaging der leer- lingenschaal dient plaats te hebben (ook hier behoren wij tot de achtergebleven gebieden) en verlenging der leerplicht in hot verschiet ligt, komt dit overschot van 3000 goed te pas Toch komt het ons voor, dat dit plan uiteindelijk geen blijvende, doorslagge vende verlichting zal brengen. Ls er een voldoend aantal kleuterleidsters? Is er genoeg schoolruimte? Wanneer komt de wet op het kleuteronderwijs tot stand? Geeft dit plan een grotere toevoer van mannelijke leerkrachten bij het Lo.? Juist hier ligt het grootste tekort. Als uitgangspunt van bespreking geeft het wel aanleiding. TV/fEN verkrijgt, naar het ons voorkomt, een betere aansluiting bij de lagere school, indien de aanvangsdatum der kleuterscholen wordt gesteld op 1 Maart en die der lagere op 1 September. Voor het l.o. kan als toelatingseis worden ge steld, dat de leerlingen vóór 1 Maart zijn, terwijl voor het kleuteronder wijs de 4-jarige leeftijd moet zijn bereikt op 1 October van het jaar, voorafgaande n dat der toelating Van 1 Maart tot 1 September krijgen de daarvoor krach tens de leeftijd in aanmerking komende leerlingen op de kleuterschool, onderwijs gericht op de ls.. welke zü dan zullen gaan bezoeken. Indien het waar is. dat een belangrijk deel der 6-jarigen nog niet schoolrijp zou zijn (practisch is het niet meer dan 10%) dan is door aanvaarding van dit plan aan het bezwaar tegemoetgekomen. De opleiding tot hoofd ener kleuter school dient geiijkwaardig te zijn aan de eerste drie jaren der kweekschool en in dien mogelijk ook hier te worden onder gebracht. De salariëring moet dan ook in een redelijke verhouding hiertoe komen te staan. De consequentie van dit plan is o.a. een mogelijkheid tot volledige ont plooiing van het bijzonder kleuteronder wijs. Zolang dit met kan door het uit blijven van de betreffende wet, is het on uitvoerbaar. Combineert men hiermee ook nog een een-jarige spoedopleiding van bezitters van diploma H B S. en Gymnasium, dan verkrijgt men in het „rampjaar 1936" in derdaad enige ruimte. 'TKDCH zal men niet mogen vergeten, dat het antwoord op de vraag, hoe men blijvend animo voor het verheven werk kan bevorderen, niet ls gegeven. Daartoe is nodig een salariëring, welke overeen komt met de verantwoordelijkheid van de arbeid, zonder vrees voor fricties bij andere groepen. Optrekken der maxima en verhoging der marges is niet meer dan redelijk en rechtvaardig. Ir.dlen men dit aspect van het vraagstuk verwaarloost, zal iedere andere maatregel om de jon gelui voor de klas te krijgen, vergeefs zijn. Voorts opene men do universiteit voor een bepaalde categorie der onder wijzers (bezitters der m o -akten). Alleen frisse, doortastende, constructie ve onderwijspolitiek kan de kinderen van ons volk geven, waarop ze recht hebben: goed onderwijs in verantwoorde klassen en een voldoend aantal, voor hun taak berekende, leerkrachten. Goedkoop krantenpapier uit suikerriet en slzo Vier pagina's van het dagblad van Peoria (Illinois, V.S.) waren Maandag gedrukt op papier, vervaardigd uit over tollig tarweslro en suikerriet. Blijkens een mededeling van de directie van het blad was dit het eerste commerciële gebruik van dit nieuwe soort papier, dat naar de mening van deskundigen de fabneage- kosten aanzienlijk kan verminderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5