Jliettmc fciftsdie (üimraitt De dijk en weerstonden en wind water u eine doorbraak bij Stellendam kostte geen slachtoffers Deen Gerda Toft zonk met alle opvarenden Tweeduizend Britse soldaten door storm niet met verlof VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; O.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERLNX CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijf en dertfgefe Jaargang No 10228 ^UfltwtfcfthtfceWrefo «in htrt in trgffcnspatt" Kristina Surma zoekt een mamma... DE ADVENTSSTORM VAN '54 (Van onze verslaggevers) "N HEEL NEDERLAND is een zucht van verlichting geslaakt, toen het ochtend werd, het licht doorbrak en geconstateerd mocht worden, dat e gevolgen van de zware Noordwesterstorm lang niet zo em6tig waren, (s aanvankelijk was gevreesd. Gelukkig had zich geen herhaling voor- pdaan van de verschrikkelijke gebeurtenissen in die bange nacht in februari van het vorige jaar. Wel stroomden de opgezweepte water- fassa's in enkele bedreigde gebieden over de dijken en moesten ver- chillende polders worden ontruimd, maar overal bleek men de zaak t stevig in handen te hebben gehad. De dijk van de Achtmolenpolder bij pllendam brak op vijf plaatsen door. lordat de 96 gezinnen uit deze polder pig waren geëvacueerd, kwamen er en persoonlijke ongelukken voor. Het jter stond gelijk met de Molenkade, een r de dijken, die Stellendam moeten be- permen. Deze dijk Is bebouwd en In rscheidene huizen stond water. De slop- n tussen de huizen werden met zand- Kken opgestopt om overslaan van water I voorkomen. Alle mannen beneden de lertig jaar werden opgeroepen om zand- pken te vullen en aan te dragen. Ook n kleine polder ten Oosten van Stellen- fri, waar geen woningen staan, over- (oomde. Drie kinderen gered De bemanning van de Stellendamse red- fgboot beleefde in het rusteloos zwoe- nde Willemstad een vreemd avontuur. Voor vluchtelingen hulp 23.000 er bij Het Comité Vluchtelingenhulp heeft gisteren 23.000 gulden ontvan gen. De stand is nu geworden: 2 544 000 gulden. Thee 12 t/m 14 cent per 100 gram duurder Wet ingang van gisteren zfjn de fihee- iJzen gestegen met 12 t/m 14 cent per De verhoging is het gevolg van de aan- Ddende hausse op de wereldtheemarkt. 1 koffieprijzen ondergaan geen veran- ring. Fa D. KRET en Zn Uitgevaren om twee schepen, die bij Wil lemstad in nood zouden verkeren, te as sisteren, besloot zij na de ontdekking dat het loos alarm was, in Willemstad te kij ken of men kon helpen. Toen de redding bootbemanning door de 6traten liep, ont dekte zij brand in een huis. Men ging naar binnen, redde drie kinderen en blus te bovendien de brand Bij Ooltgensplaat vloeiden enkele pol ders, die door lage dijken en kaden zijn omgeven, gistermiddag omstreeks half 4 en macht is aan het herstel hiervan ge werkt. 0 De dijken van het eiland Tiengemeten zijn zwaar beschadigd, doch niet door gebroken. Andere gebieden In Hellevoetsluls op het eiland Voorne het water bij de vloed van gistermid dag opgestuwd tot een peil. dat 70 cm hoger was dan men verwachtte. Nadat het water omstreeks 3 uur was gaan zakken, liep het nadien weer 25 cm op. In ver scheidene huizen kwam het water binnen. De bewoners waren evenwel tijdig ge waarschuwd, zodat zich ook daar geen persoonlijke ongelukken voordeden. Ten westen van de industriehaven heb ben de meeste woningen water binnen gekregen. Toen de vloed het hoogst was. liep het water over de sluisdeuren de industriehaven. Dit was evenwel korte duur. Aan de Oostkade bereikte het water het hoogste punt van de water- kerende muur, die voorzien was van schotbalken. Golven sloegen er over waardoor ook de woningen van het zuide lijkste deel overlast van het water had- In Zuidland is een klein bultenpoldertje ondergelopen door over de dijk 6laand water. Het dijkleger was paraat, evenals in Oudenhoorn, waar de Zeedijk met zandzakken werd versterkt op de plaats, aar bij de ramp van 1953 een groot gat as geslagen. In het nieuwe gedeelte was 1. een geringe verzakking geconstateerd. Geervliet leende zelfs 60 man van zijn dijkleger uit aan Oudenhoorn, waar de situatie korte tijd kritiek was. Overig Zuidholland t man en macht heeft men ook in Dordrecht gewerkt om het steeds hoger komende water bulten de Dordtse dijken te houden. Zandzakken werden in grote hoeveelheden aangevoerd en op de zwak ste plaatsen opgestapeld. Het water steeg weliswaar hoog, maar bleef toch overal voor de dijken staan. Slechts enkele zwakke plekken In de Voorstraat, die een belangrijke waterke- rende functie vervult, en de Noordendijk moesten met vloedplanken en zakken zand (Zie vervolg pag. 4) Vannacht lichte vorst Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: KIJ Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende be- wolking met regen mogelijk voorafgegaan door wat w sneeuw. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, frgen overdag dezelfde temperaturen vandaag of iets hogere. Matige tot tchtige en later langs de kust wellicht lelijk harde wind uit Westelijke rich ten. (Opgemaakt vanmorgen om 10 tl. ZON EN MAAN laterdag: zon van 8.48 tot 16.32; maan a 8.58 tot 16.44 uur; ïondag: zon van 8.48 tot 16.32; maan 9.34 tot 17.52 uur; Aaandag: zon van 8.48 tot 16.33; maan I 10.02 tot 19.05 uur; torgen N. M. VERHUIZINGEN Kort- Galge- water 9 EMIGRATIE VERPAKKINGEN "JAN VAN DUUREN1 Zie hier een noodschoot in Breda, waarvan het dak gisteren werd af gerukt en vervolgens de wanden instortten. Negentig kinderen kwamen onder de ravage terecht. Eén meisje werd gedood. De andere foto toont grote activiteit met zandzakken te IJmuiden. in. Doorbraken van oude en nieuwe dij ken kwamen evenwel niet voor. Enkele boeren brachten hun vee en landbouw werktuigen naar veiliger oorden. Vele in- woners van Ooltgensplaat brachten hun bezittingen naar de zolder. De nieuw aangelegde dijk van Herkin- gen naar Sluishaven heeft zich prima ge houden. Uit de zgn. pier bij de haven Herkingen is een stuk weggeslagen. De verzwaarde buitendijk om de polder Oud- Herklngen is licht beschadigd. Met Drie treffende heelden van de angstaanjagende stormdie Ne derland en vele andere landen teisterde. Men ziet hier hoe het spookte in IJmuiden, hoe er huis gehouden werd op de boulevard te Scheveningen en hoe men in Engeland zijn toevlucht moest nemen tot waterlaarzen om in kopen te doen voor de Kerst dagen.... Kerstdagen met regen en wind (Van onze weerkundige medewerker,i. T~hE ZWARE noordwester storm be- gon gisteravond langzaam in kracht af te nemen. Tot na midder nacht woei er voor de Nederlandse kust nog een zware storm, maar van morgen ging de wind steeds verder afnemen. Voor de Kerstdagen waren vanmor gen onze ogen gericht op een nieuwe storing boven IJsland, die ln de rich- ting van Schotland trok. Gezien de ervaringen met zijn voorganger ij het niet uitgesloten, dat ook deze storing rich tot een stormdepressle 2al ont wikkelen en eveneens naar de Noord zee zal trekken. Morgen verwachten wij dan ook wel weer enige regen en een toene mende naar zuidwestelijke richting draaiende wind. Rustig winterweer, zoals wij ait graag op de Kerstdagen heb ben, is niet te verwachten. Met het sein: „Blijf op uw hoede" dienen wij de komende Kerstdagen tegemoet te Weer een Nederlandse kustvaarder over tijd op Noordzee HET MEEST VERSCHRIKKELIJKE DRAMA, dat de storm in de ko kende zee veroorzaakte, speelde zich af ten Noorden van Schiermonnik oog. Daar is het Deense sohip Gerda Toft met de gehele, uit 29 koppen bestaande bemanning, ten onder gegaan. Elders op de Noordzee heeft zich waarschijnlijk een nieuwe ramp aan de Nederlandse kustvaart voltrokken. Tussen het Duitse plaatsje Brünbuttel en de Engelse haven Boston is het 500 ton metende motorschip PETER van J. Vermaas Sleepbedrijf te Rotterdam zoek geraakt. Sinds 21 December des middags om vier uur, heeft men niets meer van het schip vernomen. Er zijn elf personen aan boord. De Gerda Toft kwam gisteravond in een dusdanige situatie te verkeren, dat twin tig opvarenden een reddingboot uitzetten daarmee het schip verlieten. Het Engelse schip Herian Coast nam deze reddingboot waar, doch was niet in staat hulp te verlenen, omdat men zag hoe de reddingboot omsloeg. Urenlang heeft men gezocht naar overlevenden, zonder iemand te vinden. Ook van het ongelukkige Deense schip zelf werd geen spoor meer waargenomen. Nog meer zeemansnood Het Belgische vrachtschip Henri de Weert, dat 20 mensen aan boord had. wordt ook als verloren beschouwd. Het lot van een groot aantal schepen is veneens onzeker. Het Zweedse schip Petra, dat door een Brit op sleeptouw was genomen, is spoorloos. Onderweg is de tros gebroken, waarna de Petra waar schijnlijk is gezonken Aan boord van het Engelse schip Cam- bray is, ongeveer 55 mijl ten noordwesten Den Helder, een man overboord ge slagen. Het Duitse ms. Frida Marlchen (76 ton), dat 18 December uit Kopenhagen vertrok, heeft sindsdien niets van zich laten horen. Initiatief van A.N.W.B. Opvangcentra voor liitnede militairen Met het oog op de vraagstukken, wel ke zich rondom het liften van militairen voordoen, heeft de A.N.W.B. thans de legervoorlichtingsdienst in overweging gegeven een lijst samen te stellen en te publiceren van plaatselijk te treffen regelingen inzake opneemcentra. waar militairen zich kunnen verzamelen ten einde te worden afgehaald door automo bilisten. die bereid zijn hen mede te ne men. De A.N.W.B. heeft zich bereid verklaard onder zijn leden bekendheid aan deze „opvangplaatsen" te geven- Allerwege overstromingen De storm die de afgelopen nacht dui zenden koene vaderlanders op de been bracht om de dijken te versterken, heeft in het buitenland grote schade veroor zaakt en tal van slachtoffers geëist In West-Duitsland kwamen bij storm- ongelukken vijftien personen om het la- i. In Schotland vier, ln Engeland drie ln België één. Ongeveer 300 schepen zochten hun toevlucht In Noordzee-ha- ens of riviermonden. In België ontstonden twee bressen tn de dijken van de Dijle. Een polder liep onder water. 20 straten van Ostende kwa- blank te staan. Het water van da Maas ln België ts sterk gewassen, zodat het gevaar bestaat, dat de rivier op som mige punten buiten haar oevers zal tre den. Vijfduizend man Belgische troepen itaan gereed om bij eventuele dijkbreuk hulp te verlenen. De Nederlandse kustvaarder Diet, die bij Ameland strandde, had vier man aan boord, die met behulp van een Wipper- toestel aan de vaste wal zijn gebracht. De Diet was van Rotterdam onderweg naar Delfzijl, waar het scheepje thuis hoort. Tussen het Duitse Oostzee-eiland Feh- larn en het Duitse eiland Laaland ver keerde het Duitse schip Annelies Chris- tophersen in nood. In het achterschip van de 1000 ton meteende Annelies woedde >n brand. Het schip ls voor anker gegaan i sleepboten met brandblusmaterlaal •aren gisteravond onderweg. De Nederlandse kustvaarder Westerdok heeft op de Noordzee het Britse vlssers- aartulg Rolling Wave. dat onbemand ras, op sleeptouw genomen. De 34 Grieken, die zich aan boord be vinden van het Panamese schip Katlngo. dat bij Bergen aan Zee op het strand zit. hebben de wens te kennen gegeven, het schip te verlaten. Men was voornemens de wlpperioestel van boord te halen. Het lichtschip Goeree ls gisteren nog •ns 1300 meter verschoven. Het lichtschip Terschellingerbank verplaatste derhalve mijl. Waarschijnlijk Oranje, die een goed heenkomen zocht ln de haven van Southampton, vanmiddag vier uur nog in Amsterdam arriveren. De zee gaf haar doden weer Bij Wassenaar en Hellevoet spoelden lijken aan Gistermiddag is op de Wassenaar- se Slag het stoffelijk overschot aan gespoeld van een onbekend persoon. Het in vérgaande staat van ontbin ding verkerende lijk was in enkele kledingfragmenten gehuld. Waar schijnlijk waren dat restanten van een overall en een vest met kele letter erin. men vermoedt een fabrieksmerk. De identiteit kon niet worden vastgesteld en het lichaam is op de Herv. begraafplaats ter aarde besteld. In de Tramhaven van Hellevoet- sluis spoelde het liik aan van de 58- In Engeland was het Kerstverlof ruim 2000 militairen uitgesteld om hulp te bieden bij overstromingen. In Zuidwest-Jutland (Denemarken) ls kort bij de Duitse-Deense grens een doorgebroken, waardoor een polder In Yorkshire (Engeland) werd een torrijder door een hevige windvlaag op genomen en tegen een muur geslingerd De man was op slag dood. In Zwitserland. Oostenrijk, en Italië vielen grote hoeveel heden sneeuw, die het verkeer ontwrich ten. Het bijna 20.000 ton metende Canadese passagiersschip Empress of Australië I: voor de mond van de Mersey en kon we gens de storm de haven ven niet binnenvaren. De 83 000 ton grote 'arl£?(? Kampfons uit Ooltgens- Queen Elizabeth is niet uit Cherbourg plaat, die sinds enkele weken vermist naar New York vertrokken. werd. Vergeleken hij wat vele zeelieden tijdens de jongste storm meemaak ten had dit avontuur van een automobilist te Delft niet veel te beteke nen. Maar 't zal je toch maar gebeurenzo'n boom op je wagen. De wagens van het Rode Kruis waren echter wèl paraat, zoals de volgende foto uit Den Haag laat zien. In Dordt deden tal van inwoners geen oog dicht, omdat het water hen pal voor hun deuren bedreigde. En in Rid derkerk was men evenmin veilig, omdat daar polders onderliepen en de bevolking moest evacueren naar Slikkerveer. Een nachtelijk beeld in de Churchillschool

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1