Jlieuuie £Vii)sr()c GTourmtl U Mendès-France in Franse behaalt Kamer zege Rusland waarschuwt nu ook Britse regering Wist U Ontvoerde haveloze, oude vrouw drie babies? DINSDAG 21 DECEMBER 1954 BUREAUX: Steenstras: 37. Directte, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Vijf en cUrlSgatto jaargang No 10225 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tantpastlct) U ghrblmrn «go 6«rt ia fegfjcnspott" Uitbreiding vrij vervoer voor militairen PARIJS ONDER HOOGSPANNING 0 Uitverkochte tribunewant Duitse kwestie is aan de orde HET KABINET van Mendès-France staat onder hoogspanning. Onder enorme belangstelling van de zijde van het corps diplomatique, maar ook van de gewone Parijzenaar, is in de Nationale Vergadering een aanvang gemaakt met het debat over de bekrachtiging der accoor- den inzake Duitslands herbewapening. Mede wordt van de Franse Kamer de goedkeuring gevraagd van het protocol, waarbij de toetreding van West-Duitsland tot de machtige N.A.V.O. wordt geregeld. Hierbij komt ook in het geding de, met de accoorden vervlochte, Saar-overeen- komst tussen Frankrijk en Duitsland. De publieke tribune in het Palais Bourbon is uitverkocht. Aan het debat over de inschakeling van Duits land ging vooraf de stemming over de, door Mèndes-France gestelde, vertrouwenskwestie inzake het budget voor Indochina. Met 310 tegen 172 stemmen verwierf „P.M.F." het vertrouwen van de Kamer. Door deze uitslag was de weg gebaand voor het debat over de bekrachtiging der Parijse verdragen betreffende de Westduitse herbewapening. Voor vluchtelingen de 2>/i millioen vol De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen heeft gisteren de 21ó millioen gulden bereikt. De af gelopen dagen is 53000 gulden bin nengekomen. Gevoegd bij de 2.447.000 die al waren ontvangen, levert dit een totaal op van 2.500.000. Het gir De vijanden van Mendès-France in de Franse Kamer hebben het dus niet aange durfd hem vóór het debat over de accoor den ten val te brengen. De R.K. partij, de M.R.P., de felste tegenstander van Mendès-France, onthield zich van stem ming. Het debat nam het karakter aan van een ruzie tussen de premier en de ex-minister Bidault van de M.R.P., waar uit duidelijk bleek, hoe slecht de betrek kingen geworden zijn tussen het hoofd van de regering en de Volksrepublikeinen, die nog steeds woedend zijn, dat het E.D.G.-verdrag verworpen werd. Mendès antwoordde op de talrijke interrup ties van de zijde der oppositie en verdedigde hartstochtelijk zijn beleid met betrekking tot Indochina. Hij herinnerde aan de situatie in Indochina in het voor jaar, toen Frankrijk daar met een ware catastrophe werd bedreigd, na acht jaren van fouten, gemaakt door vorige re geringen. Toen ontstond een scherpe woorden wisseling met oud-minister Bidault over de stand der onderhandelingen, toen Mendès aan het bewind kwam. De pre mier merkte op, dat Bidault zelf op 9 Juni te Genève de communistische Viet- minh reeds verkiezingen had aangeboden. De Kamer hield de adem in. toen Bidault fel protesteerde en uitschreeuwde „Non, non", aldus ontkennende. Maar Mendès- France hield vol: „Monsieur Bidault zegt neen. Liever dan U een ere-jury voor te stellen, omdat U weigert deHier werd Mendès-France overstemd door pro- testkreten van de zijde der M.R.P. Mendès zinspeelde op Bidaults recente weigering een „ere-jury" uitspraak te laten doen over beschuldigingen, uitgesproken tegen over een militair tribunaal, waarbij Mitte- rand, minister van binnenlandse zaken in het kabinetMendès-France. het mikpunt was. Toen het lawaai verminderd was. wilde Bidault het woord nemen, maar zulks werd hem geweigerd. Vervolgens begon de premier een relaas te geven over de gebeurtenissen in Indo china in de vfjf maanden sedert het be stand. Hij deelde mee, dat de Ver. Staten van plan zUn in 1955 circa 400 millioen dollar te besteden voor hulp aan Indo china. HU verwierp de beschuldiging, dat FrankrUk zich aan handen en voeten ge bonden zou hebben aan Amerika. Ook legde hy er de nadruk op, dat Frankrijk verzocht heeft te worden toege laten tot het bekende plan-Colombo voor de economische ontwikkeling van Zuld- oost-Azië. Zoals men weet. kwam het plan-Colombo tot stand in Januari 1950. Oorspronkelijk werd er alleen aan deel genomen door de landen van het Britse Gemenebest, maar later traden nog toe Laos. Vietnam. Cambodja, Indonesië. Bir- Nepal, Japan, Thailand en de Philip- pijnen. Zoals reeds gezegd, heeft de M.R.P. zich bij de stemming over Indochina ont houden. aangezien deze partij, zoals door Teitgen werd verklaard, de regering niet in gevaar wil brengen op het mon dat het debat over de Parijse accoorden t beginnen. Internationaal koorfestival in Hilversum Als gevolg van het contact tus sen Nederlandse en buitenlandse zangkoren wordt in Mei 1955 in Hilver sum een internationaal koorfestival ge organiseerd door de Kon. Bond van Ge mengde Zangverenigingen in Nederland (secr. Wezellaan 31, Hilversum). Deense, Duitse, Belgische, Zwitserse en Neder landse koren zullen concerteren en ook uitkomen in een zangconcours. De jury bestaat uit de heren Oscar van Hemel, Henk Badings en Frans van Amelsvoort. Benoemd is tot ridder in de orde Oranje-Nassau H. Brinkman, te Zaandam, bestuurslid van landbouworganisaties. inimiiiiiiiniDiRnnniiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinini Na het liftverbod Het twèe-milliardste Nederlandse ei Gistermiddag ging bij het grens- kantoor V eurne-Hemden (bij Aalten) het twee milliardste Ne derlandse ei van dit jaar over de grens. Het ging naar Duitsland, dat 80 pet van onze eieren af neemt. Nog nooit is onze eier- export zo groot geweest als in het afgelopen jaar. Op de foto ziet u hét ei, zo-maar-een kip (met krans) en de exporteur die het ei leverde, de heer Beekhof te Varsseveld. Schitterkaarten zijn taboe Ieder jaar komen omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar bij de post tal van prentbriejkaarten binnen, waarvan de postwet de bezorging verbiedt. Het betreft de kaarten, welke voorzien zijn van een sctut- ter-oppervlakdat veroorzaakt wordt door fijn glas of mica. Het is namelijk bij herhaling voorge komen. dat postbeambten bij het sorteren verwondingen opliepen. De kaarten worden daarom in de postwet onder de rubriek „verbo den zendingen" in één adem ge noemd met ontplofbare stoffen. De kaarten worden, wanneer de afzender bekend is. teruggestuurd. De meeste komen echter terecht bij de afdeling rebuten van het hoofdkantoor in Den Haag. waar zij worden bewaard tot afzender of geadresseerde ernaar informeert. Verzending van de bedoelde kaar ten kan allen in een enveloppe ge schieden. Delegatie exporlcombi- naiie uit Moskou terug De kleine missie van zakenlieden, die de Nederlandse Exportcombinatie enige tUd geleden naar Moskou afvaardigde, is terug gekeerd. De heer Gert Schmidt, directeur van de N.V. Lubro Brood- en Beschuitfabrieken te Utrecht, die als lei der van "het gezelschap heeft gefungeerd, deelde ons mede. dat de Russen contrac ten hebben getekend tot een waarde aan te leveren goederen van f 4% millioen Wilde slaking in Enschede over Kerstgratificatie In de fabrieken Kromhoffs, Bleek en Zuiderhagen van de textielindustrie N.V. Gerhard Jannink en Zn te Enschede is gisteren een wilde staking uitgebroken naar aanleiding van het besluit van de directie, dit jaar geen kerstgratificatie uit te keren. By de wilde staking waren byna 700 man betrokken. De stakers zyn 's middags echter weer aan het werk ge gaan, nadat de directie zich bereid ver klaard had over deze kwestie besprekin gen te voeren. Verdrag Engeland en K.S.G. getekend Het nieuwe verdrag van samenwerking tussen Engeland en de Kolen- en Staal gemeenschap Is vandaag getekend. Zoals reeds werd aangekondigd, komt er een vaste raad van samenwerking met vier vertegenwoordigers van Engeland en vier van de gemeenschap. De aangelegenhe den, die in de gemeenschap onderzocht worden door de raad van ministers en de regeringen, zulflen besproken worden op speciale bijeenkomsten met Britse vertegenwoordigers, voorzover voor En geland van belang Constant van Wesscm overleden In de leeftijd van 62 jaar is vannacht in de Ursala-kliniek te Wassenaar over leden de letterkundige Constant van Wessem. Hij was reeds geruime tijd ziek. Busramp in Mexico Dronken chauffeur: 40 doden Niet ver van de staa Mexico is een autobus in een ravijn gestort, waar door 40 personen om het leven zijn gekomen en een tiental passagiers werd gewond. De bus. die bestuurd werd door een dronken chauffeur, vervoerde arbeiders van een stuwdam. De tien overlevenden zijn zo zwaar gewond, dat men ook voor hun leven vreest. De chauffeur werd slechts licht gewond. Triton-ramp K.L.M. heeft niets te verbergen By het onderzoek naar de ramp met de Triton heeft de advocaat van de KLM, Macgonical, voor het hof te Dublin klaard dat de KLM meer had gedaan dan iedere andere belanghebbende om de zaak van het ongeluk op te sporen Volgens Macgo tical deed de maat- schappy dit om het vertrouwen var publiek volkomen te behouden „Als u denkt dat wy iets trachten te verbergen, vergist u zich", zei de advo caat tegen de president van het hof onderzoek. Eerder had de president zocht om gegevens over de apparatuur voor de luchtverversing ten tyde van het ongeluk. Daarover was tot dusver weinig gezegd Een heftige woordenwisseling had plaats tussen de advocaat van de Ierse regering Sean Macbride en William Fitzgerald, een andere advocaat van de KLM Macbride las een gedeelte van een rap port voor afkomstig van het Amerikaan se Garbell Research Institute aan kapi tein Ten Duis, het plaatsvervangend hoofd van de opleiding voor vllegtuigbe- nianningen. Fitzgerald protesteerde, om dat het voorgele/ene niet by de bewys- stukken behoordc> Macbride zeide, dat hy alleen wilde weten van kapitein Ten Duis, of deze het, instituut als deskundig beschouwt Nieuwe actie van Abbé Pierre Moskou zegt de „huur" op Moskou heeft gisteren een ..inconse quentie" opgeheven. Nadat het Frankrijk eerder had laten weten, dat het Frans- Russische vriendschapsverdrag zal eindi- wanneer West-Duitsland herbewa pend wordt, heeft het nu ook gedreigd het verdrag van 1942 met Engeland te zullen opzeggen, als dit land de Parijse accoorden bekrachtigt. Dit nieuws werd. zoals in een deel on- »r edities reeds gemeld, op een perscon ferentie te Moskou bekend gemaakt. Correspondenten vroegen de Russische woordvoerder of het Engels-Russische verdrag nog steeds van kracht is. met het oog op het feit, dat het Britse Lager huis de herbewapening van West-Duits land krachten de Parijse accoorden reeds goedgekeurd heeft. De woordvoerder gaf hierop geen duidelijk antwoord. Dit wekte verwarring. Klaarblijkelijk beschouwen de Russen het pact nog steeds als van kracht zijnde. Vooral de communistische verslaggevers geraakten in verwarring. Van Engelse regeringszijde werd naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat En geland technisch gesproken de accoorden nog niet bekrachtigd heeft. Het parle ment heeft de besluiten van Parijs goed gekeurd maar de bekrachtiging geschiedt door de regering. Voorts verklaarde een Engelse woordvoerder te Londen, dat Engeland natuurlijk de verdragen van land krachtens de Parijse accoorden reeds gement van de Sowjetunie. In het Engels-Russisch verdrag 1912 staat: PartUen zullen elkaar hulp nen in de (toenmalige) oorlog tegen •land. 2. Tijdens de oorlog zullen zU over een wapenstilstand onderhi i en evenmin een vredesverdrag sluiten, behalve met wederztjds goedvin den. De bepalingen van dit Engels-Rus sische verdrag zUn technisch nog steeds i kracht omdat de Geallieerden nit d< iogstyd nog geen vredesverdrag on dertekend hebben met Duitsland. Drie weken zoek. maai alles o.k. Een Zuidkoreaanse veerboot die al drie weken zoek was. ergens ln de Ko- ïse wateren, is gisteren gevonden. De boot dreef in de buurt van het eiland Oelnoeng rond. met de dertig passagiers ;r sinds 1 December op zitten. Alles wel aan boord. „Vooruit jongens, laten we niet onbeleefd zijn". De bekende Parijse Abbé Pierre is voor de Kerstdagen een nieuwe actie begonnen om de daklozen van de Franse hoofdstad een on derdak te verschaffen. Vijfhon derd vrijwilligers hebben zich op zijn oproep gemeld om borden te dragen, waarop de bevolking van Parijs wordt opgeroepen deze actie te steunen. „Hebt U vannacht goed geslapenDe daklozen niet!" zo luidt een op schrift. Andere borden, zoals de hierboven afgebeelde, vermelden de ovroep: „Geeft hun vandaag een onderdak". KNAC vraagt nu al om twee achterlichten Laat servicestation toch lampjes verkopen De KNAC heeft de vrachtautohouders verzocht hun wagens nu reeds van twee achterlichten te voorzien en niet tot 1 Juli 1955 te wachten, waarop dit een wettelijke verplichting wordt. Bovendien acht de KNAC het verbod aar. servicestations om lampjes ter ver vanging van stuk gegane exemplaren te verkopen, uit een oogpunt van verkeers veiligheid zeer te betreuren. By avond is de practyk. dat auto's met kapotte lampjes doorryden. indien zy niet in de naaste omgeving een nieuw lampje kun nen betrekken. Mr C. W. A. Schurmann volgt Von Balluseck op Binnenkort wordt een KB. verwacht, waarbij onze permanente vertegenwoor diger bij de Ver. Naties, de heer D. J. von Balluseck. wordt ontheven van zyn post. omdat hy pensioengerechtigd is. Zijn opvolger wordt mr C. W. A Schurmann. thans directeur-generaal In donesië aan het departement van Bui tenlandse Zaken, tevens lid van de Ne derlandse delegatie in de Assemblée der Ver. Naties. Verpleegsterssalaris 1 Jan. van kracht Naar wy vernemen, heeft het College van Ryksbemiddelaars de reeds door ons vermelde nieuwe salarisschalen voorver- plegend personeel in particuliere zieken huizen per 1 Januari a^. van kracht ver klaard. Het betreft hier een bindende re geling, die vandaag in de Staatscourant werd gepubliceerd. DAT de raad van Onstwedde besloot een industriehal op het industrieterrein te Stadskanaal te bouwen voor f85.000. DAT er dit jaar in de A'damse haven 5330 schepen binnenliepen; 21 meer dan in '53 (in "38 in totaal 3464 schepen). DAT de A'damse Amateur Fotografen Ver. van 24 Dec. tot 2 Jan. de 16de Nat. Kerstsalon van fotografische kunst ln /vrti et Amicitiae exposeert. DAT de zuivelfabriek te Helden (dorp) die wegens fusie met die te Helden-Pan- ningen buiten bedrijf is, zal worden In gericht tot werkplaats voor minder va liden. DAT de dir. van de Israëlische lucht- vaartmij El Al, L. A. Picus, op Schiphol het kantoor van zyn maatschappy In specteerde cn naar Londen ging om vliegtuigen aan te kopen, maar de tur bo-jet Vriendschap (Fokker) te klein vond voor lange afstandsvluchten. DAT de raad van Haarlemmerliede na eventuele annexatie van delen door Haarlem en A dam een zelfstandige ge meente wil blijven vormen met Zwa nenburg en hierover een brief zal schrij ven aan min. Beel. DAT de raad van Millingen a. d. Rijn de jaarlijkse subsidie van f 100 voor het Gelderse E.T.L introk nu voor de benoe ming tot dir. van dit instituut de R.K. drs J. Ponten word gepasseerd ten be hoeve van drs D. den Boer. DAT de gemeente Nieuweramstel 5 ha grond aan de A'damse Weg zal verkopen Van Leers Vatenfabriek N.V. en 3 i optie zal geven voor f 125.000 voor de bouw van een hoofdkantoor voor deze N.V. DAT gisteravond een lading sesam- koeken aan boord van het Duitse schip Kandelfels (4100 brt.) op de Nieuwe Wa terweg is gaan broeien en de R'damse brandweer vanmorgen bij het blussings- werk zou assisteren DAT 68 personen gisteravond deelna men aan de oefening Bijstand van de BB.-kringen R'dam. Schiedam. Vlaar- dingen. Nanldwyk cn Ru derkerk. die in het industriegebouw te R'dam gehouden werd. DAT niet alleen de PUEM haar elec- triciteitstarieven zal verlagen, maar ook de PNEM m.i.v. 1 Jan. DAT de omzet van groenten en eieren aan de veiling te Venlo dit jaar vermoe delijk de f44 min zal halen, hetgeen meer is dan van de 2 in grootte volgende veilingen tezamen DAT de Ned. Jeugdbond voor Natuur studie van 27 tot 31 Dec. zyn 34ste jaar congres in de Buitensociëteit te Zutphen zal houden en er ruim 400 jongeren wor den verwacht DAT de 42-jcalculator J. v. H. uit Hui zen in A'dam conform de eis veroor deeld werd tot 2 jaar wegens zakken- rollery in de trein. DAT de 34-j. slager F. K uit Ursum ln A'dam in hoger beroep veroordeeld werd tot 3 jaar, wegens het in brand steken van zUn eigen slagery (overeen komstig het vonnis van de Alkmaarse rechtbank). DAT de 43-jkoperslager G. Leeuwen- stein sedert Woensdag 15 Dec. uit huis te Vlaardingen wordt vermist DAT de Jaarwedden van de gedepu teerden van Gelderland gebracht werden van (9500 op f 10.500. Politie van Dublin zoekt koortsachtig VOOR DE VIERDE MAAL in de afgelopen twee jaar is in Dublin, de Ierse hoofdstad, een poging tot kinderroof ondernomen. Voor het eerst mislukte deze poging. In de drie vorige gevallen (het laatste twee dagen geleden) verdwenen de babies uit een kinderwagen en werden nooit terug gevonden. In ieder geval weet de politie thans vrijwel zeker, wie de ont voeringen op haar geweten heeft: een haveloze, oude vrouw, naar wie de politie van Dublin thans koortsachtig zoekt. Voor de Ingang van het grote waren- houden. „WU weten niet wanneer hij of huis Woolworth in Dublin rukte een in lompen gehulde, oude vrouw gistermid dag een babv uit de armen van de moe der en rende het warenhuis binnen. Door het luide gegil van de moeder ontstond onder het talrijke winkelende publiek, dat in het lunchuur de gelegen heid had aangegrepen om Kerstinkopen te doen. een geweldige deining. De kin derroofster zag blijkbaar in dat zij onmo gelijk met haar buit zou kunnen ont snappen en liet het kind weer los. Zij kon zich in de mensenzee ln het warenhuis uit de voeten maken. Tot nu toe had de politte geen enkel houvast in dp zaak van de kinderroof. Van de ontvoerde babies had zij nog geen spoor kunnen vinden. De politie acht het zeer waarschijnlijk, dat de genoemde oude vrouw ook verantwoordelijk is voor de vorige ontvoeringen. In alle gevallen had de verdwijning plaats in het drukste In de kranten van Dublin heeft de po litie een waarschuwing laten opnemen, hun kinderen steeds goed in de gaten te Iets voor u? Dit is nu de H-l{jn in optima forma. Een kokemauwe rok, een glad lijfje en de heup geaccen tueerd door een verticale band van persianer. Het materiaal voor dit japonnetje is tweed. Om deze mouwloze creatie toch wat winters te houden, wordt er een tweed stola bijgedragen. De nieuwste foto van de Bel gische koninklijke familie. In het midden koning Leopold met de kleine prinses Marie Chris tine op de knie. Achter de ko ning v.l.n.r.: prins Alexander, koning Boudewijn, prinses Li- liane, de gemalin van koning Leopold, en prins Albert, broer van koning Boudewijn. Marie Christine en prins Alexander zijn zo men weet de twee kin deren uit het tweede huwelijk van koning Leopold. Weer een treinbotsing in W est-Duilsland ln een dikke mist z(Jn gisteravond bU Wallersdorf ten Zuiden van Regensburg een goederen- en een veetreln op elkaar gereden. Zes leden van het tfelnperso- neel worden vermist en zijn vermoede- Ujk om het leven gekomen. Ken spoorwegarbeider is zwaar gewond uit de wrakstukken to voorschijn ge haald. Op uw hoede voor stormdepressies (Van onze weerkundige medewerker Gisteren werden in ons land nog temperaturen van II g>. Celsius waar genomen maar gisteravond stroomde belangrijk koudere lucht met nog westelijke winden ons land binnen. Hierin kwamen hagel- en onweers buien voor. De stormachtige wind. die aan de waddenkust opstak, ging al spoedig in kracht afnemen. Er komen vandaag langdurige opklaringen voor met hier en daar nog een bui. De rug van hoge luchtdruk d»e vanmiddag voor een kortstondige ver betering zorgt, wordt op de roet ge volgd door een avtiere sfomdepressie. die in de komende nacht langs onze kust de wind tot stormkracht kan doen toenemen, vergezeld van regen. Morgen zal de wind weer naar het noordwesten zijn gedraald. Er wordt opnieuw koude lucht aangevoerd, waarin hagel- en regenbuien voorko- Het is te verwachten dat het weer de komende dagen voor Kerstmis een onbestendig en guur karakter zal be houden, nu de oeeaandepresstes van de omgeving van IJsland naar de Noordzee trekken. Maak het Uzelf gemakkelijk door het abonne mentsgeld voor het le kwartaal '55 ad f 6 40 vóór 1 Januari a.a. op onze girorekening 58936 te atorten. Dit voorkomt U geloop aan de deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten Steen straat 37 Wilt U bij beuling vooral opgeven bet Juiste adres waar de krant wordt bezorgdT Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw medewer king. Adm. Nieuwe Leldscbe Courant Voor de ouderlijke woning ln de Lulofstraat te Den Haag Is gistermiddag de 4-jarlge J. van H. met zijn driewlellg fietsje onder een vrachtauto geraakt; het knaapje was vrijwel op slag dood. WEERBERICHT Noordwester storm Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en tU<telUk tot storm toenemende Noordwestelijke w+nd Iets kouder overdag 'Opgemaakt vanmorgen om ZON EN MAAN Woensdag: zon van 8.46 tot 1M1: ruan van 6.20 tot 14.12 uur. Op 25 Dec

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1