Mietuue CeihsriK (fToaraitl Chinese generaal wijst op grote stafkaart de Kerstreis eindigde in een catastrophe: 26 doden Wist U Grootste hotel van het land in Rotterdam lANDAG 20 DECEMBER 1954 J BUREAUX: Steenstras: 37. Directie. Redactie. Abonoeroervten- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. AD VERTE NTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwstlcfj Is ahrhlrotn tnun her! In fcgfjcnspoel" Vijl an dartigsta jaatgcng No 10224 Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4 EN 6 DE VERBETEN STRIJD ROND FORMOSA de „Tachens" worden wij door 200.000 Roden bedreigd (Van onze correspondent Alfred van Sprang) f TACHEN-EILANDEN, December 1954. a[N EEN HOUTEN, hal! in de kale, bruine heuvels van Noord-Tachen 4 ingegraven loods, staat generaal Liu Lien-Yi, met een aanwijsstok roor een grote stafkaart. „Hier zijn de Tachenszegt hij. „En wat is de dichtstbijzijnde communistische positie. De generaal buigt zich voorover naar de kaart en wijst een klein (tipje aan. „Het eiland Chikoshan „Hoe ver is dat van hier „Vijftien kilometer „En hoe ver van het vasteland „Een kilometer of zeventien. Een adjudant (evenals de generaal in wens overal. Er zijn meer soldaten dan en uniform zonder onderscheidingsteken) rekt het gordijn voor een andere kaart reg. Deze kaart toont het deel van het •steland, dat tegenover de Tachens ge lgen is. Hij staat vol met cijfers en Ihinese karakters. Met elkaar onthullen e de militaire macht welke de commu- isten daar geconcentreerd hebben: 200.000 &an troepen (waaronder parachutisten) set Russische tanks en zwaar veldge- chut, 65.000 ton aan scheepsruimte van wpedobootjagers tot gewapende Jonken h mogelijk ook onderzeeërs en meer dan 00 vliegtuigen, waarvan bijna de helft ssische MIG-straaljagers. Generaal Liu •ft eerlijk toe, dat het een grote macht J. En dat hij het met heel wat minder noet doen om die macht het hoofd te Ondergrondse kazernes De generaal legt de aanwijsstok Ju--Sl leeft chuift de gordijnen weer voor de staf- rirten om hen aan ongewenste blikken onttrekken. „Wilt u nu wat van het eiland zienT 'raagt hij in behoorlijk Engels. „Graag Ij» In een open jeep maken we een rond- m it Tachen (dat eigenlijk uit twee eilan- P len bestaat, gescheiden door enkele kilo- J Beters zee) is niet groot. De beide eilan- Flen beslaan samen een oppervlakte van H km- en er wonen nog geen 15.000 pensen. r Er is echter een uitgebreid wegennet. Bet grootste deel daarvan is door de mi- ptairen aangelegd. Negen en negentig procent van het ver keer bestaat ook uit militaire voertuigen. Bet militaire element overheerst trou- Aan boord van het Chinese kor vet „Tai Ho" kijkt deze kanon nier uit over de Straat van For mosa, waar communistische vliegtuigen en schepen regel matig verschijnen. burgers. Veel van de woningen en andere gebouwen zijn in gebruik bij het leger. En de kale heuvels, zitten vol onder grondse kazernes, stafkwartieren, opslag? plaatsen en loopgraven. „Het lijken wel enorme molshopen...." merk ik op. „Inderdaadgeeft de generaal toe. Het i6 echter bittere noodzaak om in de grond te kruipen. In de eerste plaats ligt Tachen ruimschoots binnen het bereik de communistische artillerie en luchtmacht. In de tweede plaats beheerst de communistische luchtmacht min of de lucht boven de Tachens, daar de eilanden zelf geen vliegvelden hebben de Chinese luchtmacht derhalve hele maal van Formosa moet komen. En in de derde plaats groeit er practisch geen boom, zodat het moeilijk is om militairs installaties te verbergen. Gebrek aan zoet water De stoffige weg leidt over de heuvels n in de dalen. Overal bevinden zich kazernes, loopgraven en bunkers. Daar tussen in leeft de burgerbevolking. Vis- in het verbouwen van zoete aard appelen vormen de voornaamste bezig- De eilanden kunnen echter niet in hun eigen behoeften voorzien. En zeker niet zoveel militairen gelegerd zijn. Wel iswaar hebben de soldaten hun eigen groentetuintjes, maar er moet niettemin 'eel van Formosa ingevoerd worden, in het bijzonder rijst. Een van de meest schaarse artikelen is echter zoet water. „We vechten hier tegen twee vijanden", legt de generaal uit, „de communisten het gebrek aan water... „Wat wordt er tegen dat gebrek i water gedaan....?" „Reservoirs bouwen en de eilanden op nieuw bebossen.. Het leven op de Tachens is in vele op zichten moeilijk en onzeker. Met Formosa vierhonderd kilometer verwijderd en geen enkel vliegveld, zijn ze min of Isoleerd. En de communisten zijn zo dicht bij, dat men de gebieden onder hun be heer gemakkelijk met het blote oog kan Maar desondanks weigert de bevol king om naar veiliger gebieden te ver huizen. De beschietingen en bombarde menten hebben tot nu toe niet veel slacht offers en 6chade veroorzaakt. En de nieu we toestand heeft ook zijn voordelen. Sinds het leger in groten getale op Tachen ls. heeft men er een weeffabriek ge opend, welke elke maand tienduizend mi litaire uniformen produceert. De guerilla-oorlog Een gemotoriseerde Chinese jonk verscheidene stukken geschut op voo achterschip brengt ons van Noord-Tachen naar Zuid-Tachen. Het schip behoort de guerilla's. De hele bemanning bestaat dan ook uit guerilla's: meestal vissers, die van het vaste land afkomstig zijn en d halve het plaatselijke dialect spreken de toestanden daar kennen. In het haventje van Zuid- Tachen is het een komen en gaan van kleine bootjes met burgers en militairen. Het eiland is rotsachtig. Er groeien nagenoeg geen bomen. „Bijna elke nacht.. „Waarvoor7" „Het verzamelen van inlichtingen, het uitvoeren van sabotagedpdrachten en het maken van propaganda Er is een speciale school op Tachen, de guerilla's in de moderne metho- •an spionnage en sabotage opgeleid worden. Behalve mannen, gebruikt men »k vrouwen en zelfs kinderen. (Zie vervolg pagina 5) „Controleur" van luister vergunningen ingerekend Irt Zoetermeer is aangehouden de 51- jarige Vlaardimger K. W. R. De man had zich m verschillende Zuidhollandse plaatsen voor controleur van de luister vergunningen uitgegeven. Als er tekor ten waren, liet by zich het verschuldigde bedrag uitbetalen, onder belofte, dat een nieuwe vergunning zou worden ge zonden. Tachen-eilanden onder de loupe Het meest bedreigde deel van Nationalistisch China is de Tachen- •ilandengroep: zes kleine, kale eilanden, ongeveer 400 km. ten Noordwesten van Formosa gelegen •q slechts 32 km. van het, onder communistisch regiem staande. Chinese vasteland. Met het korvet „Taiho" van de Chinese Marine heeft onze correspondent Alfred van Sprang een bezoek ge bracht aan deze eilanden, die zich over een afstand van bijna twee honderd kilometer uitstrekken. In deze reportage brengt hij verslag uit van zijn indrukken van deze voorpost die zowel defensief als offensief voor beide partijen van groot belang ls. Russische „Mata Hari" opereerde in Berlijn Had relaties met Ameiik. hoge officieren Een charmante 25-jarige Sowjetagente. luisterende naar de naam Irmgard Schmidt, en als ..grande dame" levende in West-Berlijn, is gearresteerd wegens spionnage. Zij had ui zogenaamde „ex clusieve" gelegenheden relaties aange knoopt met officieren van de Ameri kaanse luchtmacht. De door haar aan de Russen verstrekte inlichtingen zou den van dien aard zijn, dat daardoor de veiligheid der Geallieerde strijdkrachten tn Berlijn in gevaar gebracht werd. Voor het op deze wyze verzamelen van ge heime gegevens zal zij zich voor een rechtbank der Amerikaanse „Hoge Commissie" moeten verantwoorden Italiaanse vliegramp bij New York: Een Italiaanse DC-6 is Zaterdag b|j het vliegveld Idlewlld (New York) te gen een pier gevlogen en totaal uit gebrand. Van de 32 inzittenden (22 pas sagiers en tien bemanningsleden! kwa men er 26 om bet leven. Een gedeelte van hel toestel ver dween in de golven van de Atlantische Oceaan, tal van passagiers meevoerend. Duikers van de marine zoeken thans naar deze slachtoffers. Reeds zijn acht lijken geborgen, zo meldt Reuter. De machine was onderweg van Milaan naar New York. Het mistte en het zicht was tijdens de eerste landingspoging door een zware regenbui zeer slecht. De piloot maakte van radar gebruik om een tweede landingspoging te wagen. Maar hij aarzelde en trok het toestel weer op. Voor de derde maal kwam het toestel op de vliegbasis aan. Onmiddel lijk zag men daar dat de machine veel te laag zat. Een ongeluk kon nied uit blijven. Met donderend geweld en ge kraak vloog het toestel te pletter tegen óp kop van een pier en brandde geheel Over tientallen meters verspreid dre ven lijken en overlevenden door elkaar. Sommige passagiers zwommen naar de pier; anderen werden door helicopters De burgerlijke autoriteiten van het ■liegveld zijn Zaterdag nog een onder zoek begonnen naar de oorzaak van de ramp. Bootjes van de Newyorkse haven politie koersen door de baai, op zoek naar overlevenden Zij pikten verschei dene tassen en kledingstukken uit het water op. Volgens Reuter bevonden zich aan Geen persoonlijke ongelukken Electrisch treinstel ontspoord in Amsterdam Railverkeer van en naar de hoofdstad geheel ontwricht Doordat vanochtend omstreeks kwart voor negen een electirach treinstel op het oostelijk eeland tusse en het Muidespoorstation ontspoorde, daarbij verspertle, de bjrven" trem verki i bet Centraal Amsterdam aantal sporen .»v~, __.i lichtmast ramde en aldus rverüeiding beschadigde, werd het in de hoofdstad ernstig ge stremd. Er zaten geen passagiers in de trein. De wagenbestuurder bleef ongedeerd. Door de stagnatie' konden de treinen uit het Oosten van het land het Cen traal Station niet meer bereiken, be halve een enkele, die via een paar goe- derensporen werd geleid. Evenmin konden de treinen m Oos telijke richting het Centraal Station Het Vwee-milliardst'e ei van dit jaar geëxporteerd Vanmiddag werd met enige plechtig heid bij het grenskantoor Veurne-Hem- den bij Aalten het twee-milioenste Ne derlandse ei van dit jaar geëxporteerd. Dit betekent, dat de Nederlandse pluim- verhouding in 1954 een topprestatie heeft geleverd. Verleden Jaar bedroeg deze port 1685 mililoen stuks, waarmee land toen reeds de eerste plaats onder de elerexporterende landen innam. S'C Het vissersdorp Ta Sha-Tou is tegen de rotsen gebouwd. De smalle steegjes en kleine schemerachtige winkeltjes vertonen overeenkomst met Arabische wijken. laten. Er werden ijlings bussen vai N.S. ingeschakeld, waarin de wachtende passagiers door de stad naar het st: Muiderpoort en het Amstelstation wer- aen gebracht De sneltreinen uit het Noorden reden niet verder dan Amersfoort. Daar ir ten de passagiers overstappen in de stoptreinen, die via Hilversum naar Am. sterdam reden. Het eindpunt ln de hoofd stad werd dan het Muiderpoortstation, waar de treinen weer nieuwe passagiers opnamen om terug te rijden naar Amers- Alle treinen uit de richting Utrecht kregen als eindpunt in Amsterdam het Amstelstation. Grofe verontwaardiging in België Nazi-vriend Degrelle vrij man in Spanje Leon Degrelle. de vroegere Belgische fascistenleider, bevindt zich in Spanje. Dit is het afgelopen weekeinde gebleken, toen Degrelle aan de zijde van enkele Spaanse minister deelnam aan een plech tigheid ter ere van de Spanjaarden dia aan het Oostelijk front hebben gestreden. Bovendien heeft Degrelle een interview toegestaan aan het Spaanse weekblad El Espanol. Daarin verklaart hij zich bereid, naar België terug te komen, mits aan zijn proces de grootst mogelijke publiciteit zou worden gegeven. Volgens de Brusselse correspondent van het A.N.P. heerst er ln brede lag?" Her Belgische bevolking grote verontwaaidl- ging over het feit. dat Degrelle vrij rond loopt en zelfs deelneemt aan betogingen. (Degrelle, de vroegere leider der Rexis- ten (fascisten) ls ln België zeer gehaat om zijn grootscheepse collaboratie met de nazi's. In Spanje is hij daarentegen zeer gezien en men acht het dan ook uitge sloten, dat Degrelle ooit zal worden uit geleverd. temeer dat er geen uitleverings- overeenxomst bestaat tussen België en Spanje). Het r.k. kamerlid Behogne zal minister Spaar vragen stellen naar aanleiding van Degrelle's openbare verschijning. Spanje had tot nu toe steeds ontkend, dat De grelle binnen zijn grenzen vertoefde. „F.M.-ontvangst" in het Noorden goed De F. M. ontvangst in he Noorden, mo gelijk geworden door het gereed komen van de F. M.-zender Hoogezand. voldoet uitstekend, gezien de rapporten die men uit diverse plaatsen uit het Noorden hier over heeft gekregen. De uitzendingen van Hilversum I via de F. M.-zender op 91,8 mhz verkeren nog steeds in een proefstadium. Al worden de uitzendingen nagenoeg niet onderbroken. De komende week zullen op verschillende plaatsen in het Noorden metingen worden gedaan teneinde de sterkte van ontvangst te be palen. Het stadium van proefuitzendlngen poedig voorbij zijn. DAT het Veteranenlegioen Nederland telegrafisch bij min. Staf protesteerde tegen het liftverbod, waardoor een wig dreigt gedreven te worden tussen volk en leger. DAT bij de juwelier A. v. d. Wetering op het Burg. Hoffmanplein te R'dam een i door de ruit ging en er horloges verdwenen ter waarde van een f 1000. DAT gedeputeerden van Limburg voor stelden de autosnelweg AntwerpenKeu len op Limburgs gebied te laten lopen ten Noord-Westen van Elsloo volgens het streekplan De Westelijke Mijnstreek. DAT de Australische ambassadeur A. Sterling na 3 maanden afwezigheid ter bijwoning van de alg. vergadering der ln land DAT de tewaterlating van het m.s. Prins Casimir te Hardinxveld Zaterdag niet doorging en uitgesteld werd tot van- iddag, maar mevr. KorthofBokke wel de doopplechtigheid verricht heeft DAT Zaterdagochtend de sleepboot Piet Kaspersma (115 ton) uit Lemmer op het Enkhuizer Zand aan de grond liep en het te hulp geroepen m.s. Jan Nleveen uit Lemer ook aan de grond liep. maar de reddingboot Hilda beide schepen lostrok. DAT Zaterdagmiddag bij de Ned. Dok en Scheepsbouwmij te A dam het motor tankschip Dorestad (18.500 ton) voor de N.V. A'damse Olietransport Mij te water werd gelaten en op de vrijgekomen hel ling de kiel werd gelegd voor een tank schip van 18.000 ton- DAT een patrouilleboot van de Duitse rivierpolitie het uitvarende Ned. tank schip Mercurlus op de Elbemondlng na voer om de in Cuxhaven vermiste scheeps hond aan boord te brengen. DAT de Arnhemse chirurg dr J. C. L. M. Stuyt (vermaard kenner van de Franse olutie) een guillotine van 2 m hoogte heeft kunnpn toevoegen aan ling historische curiosa- DAT het Britse vrachtschip Dvora (533 brt) in de haven van St Johns (New Foundland) aan de ketting is gelegd tot borg voor de door het Ned. tankschip Elisabeth B. verleende hulp tijdens storm op de Noordzee. DAT de 52-J. A'damse architect Aart an der Sluys zijn 40-j. padvinders-jubi leum vierde en de zilveiren Jacobsstaf ontving. DAT op onze legatie te Oalo 7 Noren, die ons land tijdens en na de watersnood geholpen hebben, onderscheiden werden met de benoeming tot commandeur, resp. officier en ridder ln de orde van Oranje- boord ■van de verongelukte machine 14 Italianen, zeven Amerikanen en een Pers Er zaten zes vrouwen en twee kinderen in het toestel. Verscheidene passagiers maakten de reis om m de Ver. Staten de Kerstda gen bij familie en vrienden door te brengen. Sommigen hadden hun familie niet vooraf verwittigd, omdat zij van hun komst een verrassing wilden maken. Het was het eerste grote ongeluk in de geschiedenis van de grootste burger luchthaven ter wereld. iDe oorzaak van de ramp is onbekend. Zweeds kapitein ging met z'n schip onder De 57-jarige kapitein Ivan Dahn van het Zweedse vrachtschip His- pania (1.337 ton) is gisteravond met zijn schip in een zware storm ten onder gegaan in de Sound of Muil aan de Westkust van Schotland. De overige 21 koppen van de be manning zijn gered. Volgens hen was er voor de kapitein geen enkele nood zaak, aan boord te blijven. Het stond vast, dat het schip zou zinken en er was voldoende ruimte in de boten. De Hispania, eigendom van de Svenska Lloyd te Gothenburg, was met een lading staal onderweg van Zweden naar Liverpool. Tegen een achtergrond van zwarte rook dragen Newyorkse politieman nen een gewonde weg van het vliegveld ldlewild bij New York. Een Italiaanse DC-6 vloog in mist en regen te pletter tegen een pier, toen de piloot een derde landingspoging waagde. Van de 32 trtztffenden kwamen er 26 om het leven. De meeste passagiers waren Italianen, die de Kerstdagen bij hun familie in de Ver. Staten wilden doorbrengen. Eigenaar hel Haagse „Des lndes" bouwt Gast- en Congresgebouw dat ook kantoren en winkels heeft De heer Jean J. Rey, eigenaar van het hotel Des lndes in Den Haag, is voor nemens om aan de Blaak in Rotterdam het grootste hotel van Nederland te bou- Het wordt een zeven verdiepingen hoog pand, dat behalve hotel- ook con gresgebouw zal zijn. Het zal driehonderd hotelkamers, met een totaal van 600 bed den bevatten, veertig kantoren en op de begane grond twintig winkels, voorts 23 flats, een aantal ruime suites, een grote congreszaal, met een capaciteit van zes honderd personen en een aantal klei nere zalen, die samen een gelijk aantal personen kunnen bergen. Bovendien komen er allerlei vermaaks-, ontspan- nings- en recreatieruimten ln. zodat de hotelgemeenschap geheel self-supporting il kunnen zijn Het dak dient van een dusdanige con structie te zyn. dat helicopters erop kun- De kosten voor een dergelijk gebouw lopen in de twintig millioen De heer Rey is evenwel van mening, dat dit ho tel. alleszins rendabel zal zijn, gezien de grote behoefte, die Rotterdam momenteel aan hotelruimte heeft Tegenover een aantal bedden van 3000 in Den Haag en Scheveningen en in Amsterdam, heeft Rotterdam nog geen 500 hotelbedden. Er zou dus ruimschoots plaats zijn voor nóg een hotel, als het thans ontworpene. De Rotterdamse architect, de heer P. Vos, kreeg opdracht het te ontwerpen. Het wordt zo gebouwd, dat het hotelge deelte aan de achterzijde vrij uitziet over Rotterdam. De eerste twee etages, bo ven de winkels, zullen namelijk worden gebruikt als kantoren. De hotelgasten hebben dan nimmer bovenburen. Met de Kamer van Koophandel in Rot terdam en een aantal zakenlieden zijn de plannen besproken. Er is, ook in fi nanciële kringen, grote belangstelling Brits koninklijk paar is dol op kokkerellen Twee elect ris che ontgeunngs- appanaten zijn door het ministerie van Openbare Werken in Windsor Castle, het verblijf van de Britse koninklijke famiCie, aangebraent. De koningin vindt het leuk '8 avonds zelf een hapje klaar te maken en de hertog van Edin burgh. haar gomaaC kenle enkele recepten met knoflook en uien. zo seint Ass. Press. De lucht daarvan (en van een toast, die aanbrandde) drong in het koninklijk boudoir door. dat naast de keuken lig*. Winkels a.s. Vrijdag om 6 uur dicht Teneinde de voorbereiding van de viering van het Kerstfeest voor het per soneel te vergemakkelijken, heeft de Raad voor het Grootwinkelbedrijf op verzoek van de Ned Chr Beambten- bond en de Ned. Kath. Bond van Admi nistratief, Verkopend en Verzekerings- personeel aan de aangesloten bedrijven geadviseerd, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 December ij. de winkels langer dan tot If uur geopend te houden. WEERBERICHT Een buitengewoon fraaie en ook warme japon van fijn gestreept (bedrukt) flanel. De rok is ge heel rondom in plooien gelegd. De voorpanden van het lijfje slaan los over elkaar; er wordt een blouse (of enkel een vestje) ondergedragen. De driekwart mouw is ingezet. Kouder Het KNMI te De Bilt verwacht tot morgenavond Flinke opklaringen, maar ook enkele buien vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige en aan de Waddenkust tlldclUk har de wind tussen West en Noorwest. Kouder. (Opge maakt vanmorgen om 10 ZON EN MAAN Dinsdag: zon van 8.46 tot 16.30; maan /au 5.14 tot 13.41 uur. Op 25 Dec. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1