4onzejeuqö-p&qinè^ KeesGroenrokwas verdwaald SCHEVENINGEN-RADIO Midden onder U 6 ZONDAGSBLAD 11 DECEMBER 1954 DE familie Groenrok moest gaan ver huizen. Dat was jammer, want zij hadden het allemaal net zo prettig in hun brede sloot. Er stonden tal van wa terplanten in. waar je in weg kon krui pen; er waren ook heel veel insecten en andere waterdieren en bovendien een heleboel familieleden in. Natuurlijk «as er daardoor ook weieens ruzie geweest, meestal was net toch erg gezel lig Als de i C koi zomeravonden hadden wedstrijd gezongen. Zittende op een blad of tak of voor hun woning bij de berm. hadden zij allemaal erg hun best Kees Groenrok had het meestal ge wonnen. Die kon toch zo prachtig hard Bingtn, terwijl de bellen naast zijn ern- stige kikkerkopje groot opzwollen, zodat heel het koor tenslotte benauwd zweeg. Kees Groenrok (Jacht, dat zij in bewon dering zwegen en dat vond hij fijn. Hij voelde zich dan ook de laatste tijd ge- riepen. een kikkerkoor op te richten; hij zou de kikkerjongens en -meisjes eens leren, hoe zij behoorlijk moesten kwaken. Nu kwam van het hele plan natuur lijk voorlopig niets, want ineens begon het; de aarde begon te dreunen, grote wagens met machtige motoren kwamen aanrijden en wierpen karrevrachten aar de in de sloot, zodat die stukje voor beetje dicht ging en de waterplanten langzaam verstikten en stierven. De familie Groenrok ging toen met elkaar overleggen, waarheen zij zouden gaan. de wereld was zo groot Zouden zij de kant van de opkomen de zon opgaan of die var. de dalende zon" Het was moeilijk te zeggen wat het beste was In het eerste geval zou den zij misschien altijd te vroeg wak ker worden omdat de zon hen veel eer der bereikte, maar in het andere geval, hoe was het dan? Zouden zij dan te laat wakker worden en heel hun dag in de war brengen? En waar zat de ooievaar, hun /ijand? Aan de kant van de opkomende of aan de kant van de dalende zon? Zij wisten het niet. Toen nam Pa Groenrok een kloek be sluit. Op goed geluk dan maar. Hij maakte een reuzensprong met dichte ogen en de familie voigde hem ..Gunst Pa. is het wel wijs om zo in het wilde weg te springen." begon Kees want hij was bang. zijn bekwaamheid niet te kunnen ontplooien op de plaat3 w.ir zij terechtkwamen, maar hij hield hijgend in. Pa was hem al zo n groot eind voor. hij hoorde hem toch niet. en h'i. Kees. had dus maar te volgen. Zij hupten en sprongen een hele tijd. onderwijl wegkruipend als zij iets hoor den. tot zij moe bij een vijver aankwa men Maar voordat zij in hun element konden verdwijnen waarschuwde Kees; Kijk uit. kijk uit. d3ar komt de fa milie Ooievaar aan!" Verschrikt dook de hele familie Groenrok ineens aeh- t;r een paar graspaden weg Toen Pa ineens met pen lc geluid lachte, keken i een hoekje. Kees was zot: het was de familie Ooievaar niet. Daar kwam de familie Zwaan statig aandrijven: Pa voorop, trots en mooi. met geheven vleu gels en ongenaakbaar, daarachter Ma. gevolgd door een hele ril opgeschoten grauw-witte zwanenjongen. die eer beet je branie-achtig hun ene poot achter zich in het water lieten drijven. 10- dat het leek. als of zij maar één poot hadden. Zij gingen eten in het kroos. Nu. van die kant dreigde geen gevaar en de hele familie Groenrok sprong op gelucht in de vijver. Kees waj het eerste weer boven. ..Bah. wat een nare sloot", riep hij en toen hij de kop van zijn vader omhoog •rvolgde hij verdrietig: maar nooit weten. Gevaarlijk en dik ge noeg zagen zij er uit. Hij had eigenlijk nog nooit een ooie vaar gezien die grote, zou dat er een zijn? Zijn moeder had altijd gezegd, dat een ooievaar rode poten had en een lange nek. Had die grote dat niet? Oh. hij durfde niet. Bibberend bleef nij zitten waar hij zat. Eerst zou hij maar eens gaan sla pen. Misschien kwamen Pa en Ma hem wel zoeken en dan vonden zij hem hier eerder dan verderop. Anders zou hij morgen., wel weer *POEN Kees Groenrok de volgende morgen wakker werd. kon hij eerst niet begrijpen, wat hij daar, diep weg gedoken in het gras. deed. en waarom hij zo alleen was. Hij kwam uit zijn schuilplaats te voor schijn en toen hij Pa noch Ma. noch zusjes of broertjes in de buurt kon ont dekken. werd alles hem duidelijk. Hij was verdwaald. Wat een ongeluk, nij was alleen. Van pietepeuterig kikkervisje af aan had hij steeds zoveel broertjes en zusjes gehad, dat hij ze amper tellen kon. ook al had hij bij meester De Knappert op school toch wel degelijk goed leren tellen. En nu was hij helemaal alleen. Maar wacht, daar kwam een water kippetje aantrippelen. Haar durfde hij het wel te vragen.. ..Mevrouw Waterkip, weet U. waar mijn familie is?" vroeg Kees bedeesd Maar het kippetje had haast. „Hè. ./at zeg je? Jouw familie gezien? Nee hoor. niks gezien." Maar nu kreeg zij toch wel medelij den met de arme kikker, die zo bedrukt keek. en zij vervolgde; „Vraag het maar aan die eenden daar. Die doen niets anders dan veren plukken. Die zul len het wel weten. dèèg". En weg was zii. beefde wel een beetje, prong hij naar d uitziende dikke eenden schuchter zijn vraag. „Nee, hier zijn ze niet langs geko men. kwak-kwak. anders hadden wij ze wel gezien. Ons ontgaat niets, kwak- kwak. Ben je verdwaald?" „Ja. ik ben verdwaald, maar nu moet kopjes, toen zij Kees nakeken, grote sprongen haastig verdween. Waar zou hij Au gaan zoeken? Kris-kras sprong hij door weilanden en zocht zijn weg door struikgewas. Zo kwam hij weer aan water, waarover- heen aan één kant dikke struiken groei den. Dat was wel een fijne schuilplaats; maar naderbij gekomen zag hij eenden onder de struiken zitten en in heel de omtrek was geen kikvors te zien. Neen. dan maar weer verder. Kees was moe en hij had honger, maar hij moest en zou zijn familie eerst vinden. Eindelijk, bij een heel smal slootje, dat je haast niet zag door het groen, waaronder het verscholen lag. hoorde hij een bekend geluid. Ja daar milie. Met een reuzensprong Vinden jullie dit peen grappige bloem? leder bloemblaadje heeft een paar vakjes en daarin moeten jullie nu letters invullen. De woorden die je krijgt eindigen al lemaal op een R. Dit moet je in vullen: I. deel van een viool, 2. klopwerktuig, 3. waar men uit drinkt, 4. niet vet, 5. honderd centimeter, 6. kleurloze vloeistof, 7. het hart van een auto. 8. rol rond busje. Het is misschien wel een beetje moeilijker dan an ders. maar jullie zullen er toch wel uitkomen, denk ik! Stuur de oplossingen vóór Dinsdag in en vergeet nief je naam en volledig adres in de brief te zetten. i de fa de kwam hij midden in het lage riet terecht, waar. onder de overhangende sprieten, de familie haar verblijf geko zen had. „Oh." riep Ma, „daar is hij!" en zij veegde met een rietstengel over haar ogen toen hij gezond en wel weer in hun midden stond. Maar Pa bromde: „Stel je niet zo aan", doch zijn stem trilde een beetje, toen hij vervolgde: „Zo'n grote knul springt in geen zeven sloten tegelijk." Heerlijk! Kees moest eerst even zijn vreugde uiten. Hij zwom naar boven, sprong de hele sloot langs en kwam te rug zwemmen met grote slagen, terwijl zijn lange achterpoten tweemaal zo lang leken als hijzelf. Zoveel familieleden had hij gezien en begroet! Hij vond de sloot erg prettig, met holen en gaten in de berm. schuil plaats voor een menigte kikkers, met tal van waterplanten en insecten; ge noeg te eten voor hele legers van zijn „Hoera", riep Kees en hij hief met een een prachtig kikkergezang aan; eerst vielen er een paar in. later meer. En op het eind was Kees weer als van ouds degene, die het het langst vol hield. Hij had weer gewonnen. „Jongens, 'nu moet het me meteen van mijn hart, dat ik jullie graag van concerten geven. immers de weg in de hele omtrek. Ik kan wel zeggen, dat ik een wereldreis heb gemaakt." Hij keek «m zich heen, of zijn woor den wel indruk hadden gemaakt, maar weifelend keken dc kikvorsen elkander hebben. Ik wil alleen jullie i I der zijn; dat komt me wel toe. vind ik." Daarna kwam er een jonge kikvors bij Kees om zich aan te melden; na deze ene kwamen er meer. jonge en oudere. Tenslotte werd het toch nog een heel koor. Kees was in zijn schik en begon meteen ijverig aan de eerste les. Hij deed tientallen keren voor. hoe je moest doen om hard te kunnen kwa ken. iedere keer moest een andere kik ker het hem nadoen en aan het eind van de les was Kees erg moe. „Tjonge, tjonge", mompelde hij in zichzelf, „wat heb je toch een domme kikvorsen. Dat had ik nooit gedacht!" En met een plof viel hij in een lange winterslaap, waaruit hij het volgende voorjaar wel weer zal ontwaken. onze BRievenBUS eigenlijk in wegkruipen, vraag ik U?" ..JA." zei Pa. „ik vind het ook niets gedaan. Laten we wachten tot Ma bo ven komt en horen, wat die zegt 1 M»r Ma zei niets, alléén maar „Brrr" Kortbesloten nam Pa weer een reu zensprong en verder ging het. Haast was er daarna een ongeluk ge beurd met Kees Bij het oversteken van een pad had een mensenvoet hem bij na verpletterd Heel verbouwereerd van de schrik kwam Kees. hij wist zelf niet hoe. aan de andere kant van de weg in het gras terecht, naast een dikke slak. „Hee. wat heb je zo'n haast, groene broe der". zei deze minzaam tegen hem ..Broeder broeder" bromde Kees. „dat mocht Je willen. Ik ben wel koud en glibberig als jij. maar mijn poten mo gen er wezen en ik kan gelukkig veel vlugger uit de weg. Om het te be wijzen, nam hij een sprong en toen z»« hij zijn familie niet meer. Zij wa ren weg. ..Pa Ma riep Kees bibberig, „waar bent U?" Geen antwoord. Mistroostig hupte Kees toen maar wat voort. Hij wist niet waarheen hij moest gaan Pa had al tijd alles voor hem in orde gemaakt en gezegd, wat hij moest doen. Nu was nu totaal hulpeloos, en bang oovendien Joor zijn gevaarlijk avontuur van daar net Hij keek eens om zioh heen en zag twee eenden in het gras zitten, een klein eindje verderop atonden een paar ande re. en allemaal waren zij bezig hun ve ren netjes te maken. Zou hij deze die ren vragen, ot zij Pa en Ma ook had den gezien? Als hij maar durfde. Mis- actaea alen zij hem wel op. je kon Beste Neven en Nichten. En hebben jullie een prettig Sinter- klaas feest gehad? n krU9 zo de indruk van wél, want heel ^«B veel neven, en nich- ten schreven me uit- ■mil voerig u>at alle- rjj maal gekregen heb- QSI ben. Bij sommigen had Sinterklaas ook nog iets voor tante Jos achtergelaten, i, dat is toch aar- dip t'an Sint. hè? De oplossing wan de puzzle tras gemak kelijk te vinden: er kwam het woord SUIKERGOED uit. De hoofdprijs gaan Hennie en Maggie Visscher samen delen, de troostprijzen zijn voor Peter den Ouden. Maaike Bambacht en Adri Uittenbogaard Wie wil er corresponderen met Tinie V. d. Lip, Lisserdijk 52, Haar lemmermeer, post AbbenesEn ook toil Rietje van Es graag correspon deren met een meisje tussen de tien en vijftien jaar. Het adres van Rietje is: Covert Bidloostraat 93, Den Haag. Willy Arentzen gaat zich bekwamen in het schrijven van Franse brieven naar een Belgisch meisje Lijkt me erg moei lijk. hoor' Ja Martien Smit, ik heb ook een goede Sinterklaas gehad. Maar ik heb geen mecanodoos gekregen, hoor. Heb Jij een schooletui gekregen. Ida Vink. wat lijn. zeg. Heb jij ook leuke cadeautjes gekregen. Coen Mulder* Dus jij hebt Sinterklaas en zijn knecht vaak gezien dit jaar, Ditha ran der Heijden. Ja. van blokken kun je best een tunnel maken. Johannes Bleichrodt. Ben je al weer beter. Aria van Belle? Wat heeft je gescheeld? Je zusje uit Engeland zal wel heel wat te vertellen hebben ge had. Sjoukje van der Spek. Wat heb je een gezellige brief geschreven, Fietje Kromhout. Veel zusjes heb jij. zeg! Jouw kleine broertje is dus helemaal niet bang voor water, hè Rein Kanselaar. Nee maar. Marijke van Santen, wat heb jij al veel kaarten gekregen. En wat leuk dat Sint ook in het ziekenhuis kwam. Zul je flink zijn en gauw weer beter worden? 'Dus bij jullie werd het feest nog even uitgesteld, N lea je Konijnen burg. nu, dan kon jij je er dus lang op verheugen, hé" Joke van Berchum cor respondeert met Willy Arentzen. het is zeker wel leuk. hè? Nou. jij hebt je prijs dus wel op een grappige manier gekregen. Beppie Roos! I'ctrr RHmeijer had een prachtige tekening gemaakt van zijn oplossing. Schrijf je ook eens een brief? Jouw broertje is vast een heel lief ventje. Dirk Sloelhorst. Hoe heet hij? Zat Sinterklaas op een bromfiets. Ine ke Koornneef, dat zal wel grappig ge weest zijn. Wat hebben jullie voor de meester gekocht. Anneke de Koning? Jullie hebben leuke spelletjes gedaan, hè" Je schrijft keurig met je nieuwe balpen. Tonn> Reehorst. In welke klas zit jij. Anneke Verwelj en heb je nog HUW bntrtjM m zusjes? Geen wonder. Baan van den Berg. dat Sinterklaas op het plaatje zo ernstig kijkt, die pakken zijn ook zo zwaar! Dat kan ik me voor stellen. Wllly de Jongh, dat je opgelucht was toen Sint zei dat je goed je best had gedaan Tafeltennissen is leuk. hè Jaa Stam. kun je het al goed spelen" Bedankt voor je kaart. Corrle Nell. Heb ben Jij en Gonda je moeder goed ver wend met haar verjaardag? Geeft niet. dat je de oplossing niet hebt opgestuurd. Lenie Koen, je had het ook zo druk met het opsommm van Je cadeautjes, hè? Wie van jullie heeft de brief nu eigen lijk geschreven. Llentje en Nellie Boer? Marja van Schothorst heeft ook al zo veel moois gekregen. Nou. dat was ze ker een leuk versje dat je bij dat post papier kreeg. Alle van Vuuren! Wat ga jij borduren. N'elleke de Jong, allemaal mooie kleedjes* Ben je nu weer hele maal beter. FrtU Schutte? Zit jij in de eerste klas, Anneke Krebs? Heb jij je pop Roodkapje genoemd omdat ze een rood mutsje draagt. Ada van der Ent? Is moeder nu weer helemaal beter, Wil ly, Greetje en Hanneke Faber? Doe haar de groeten van mij. Het is inder daad een flinke lange brief geworden. Rietje Kroon. Wat fijn dat je een hand- werktas hebt gekregen Nou, jij bent ook flink verwend. Thea Geleijnse. Wat een prachtige gestempelde brief kr»eg ik van Kees van den Hoek. Dat was zeker wel een heel werk. hè? Wens je tante Bels maar beterschap van me, hoor Ineke Wedage. En waarom was Ria zo bang. Cobie van der Kruk? Ga je nu weer samen met Anke in de bus. Maja van Kaïnpen? Wat een pracht-ca- deaux heb jij van Sinterklaas gekregen. Jan Bouke Viaoer. Wim Schutte is maar niet eens aan het opnoemen van zijn cadeaux begonnen, zoveel was het. Je had de pakjes keurig onder elkaar op gestapeld. Dikkie v.d. Water. Hoeveel jaar ben jij eigenlijk? De groeten aan Frits en Goofke. hoor. Wat een mooi postpapier. Truusjc Moekestorm, had je dat al of heb je het nu pas gekregen? Alvast hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Henk Bruinse, ik hoop dat het een prettige dag wordt. Vind jij het vlooienspel ook zo leuk. Ilans van Dijk? Die badtas moet wel even wachten tot warmere dagen, hè Adrlc de Jong? En wat heeft Helena allemaal gekregen? En dan zijn hier de nieuwelingen: Jo ke van Loon. Addic Krebs, Freja Pas- schier. Leen Schippers, Nellie Schippers, Andries Heeringa, Atie van Windeh. Si mon Bos. Ingrid Boog. Hartelijk welkom allemaal! Tot de volgende keer! ZONDAGSBLAD 11 DECEMBER 1954 3 (Vervolg van pag. 1) Ook het postkantoor van IJmui- den was onbruikbaar. De postdienst was reeds in de Meidagen van 1940 provisorisch ondergebracht in een school aan de voet van de toren der waterleiding. Na veel passen en meten werd in de toch al bescheiden ruim te van het noodpostkanloor voor Ne derlands eerste en enige kuststation een plaatsje ingeruimd. Boven van de watertoren af werd een antenne gespannen naar het school-postkan- toor-radiostation. Het personeel zocht ijverig in de particuliere gereed schapskistjes en met de instrumenten die hieruit tevoorschijn kwamen, ging men aan de slag. De Nederlandse re gering te Londen had enige goede zenders en ontvangers aangekocht en met wat ondergedoken materiaal was Scheveningen-Radio op 29 Juni 1945 «yeer in de aether! IJKT eerste schip, waarmee con- tact werd verkregen, was de sleepboot „Hudson", die een vrolijk „welkom in de vrije lucht" t<3riigscin- de. De Denen, die deze seinen opvin gen, waren zo enthousiast, dat ze de grootte van het bedienend personeel opvroegen. Hen zouden zij spek en boter sturen. Ze hebben het gedaan ook! Japan capituleerde en de repatrië ring uit de Japanse concentratiekam pen begon. Hierbij had Schevenin- gen-Radio een grote taak te vervul len, o.a. door het overbrengen van passagierslijsten van de repatriërings- schepen en de ziek- of gezondmeldin- gen van de opvarenden a'an familiele den en verwanten in patria. Immers, het radiocontact was verbroken en berichtgeving per brief nam dikwijls vele maanden in beslag. Op een dergelijke toevloed was het primitieve radiostationnetje niet be rekend. Maar geen nood. de Tara- kan van de Mij. „Nederland" was binnen en had een complete installa tie voor lange-af8tandsverkecr aan boord. Wat personeel van Schevenin gen-Radio werd in dc marconistenhut van dat grote schip ondergebracht en Scheveningen-Radio had zijn de pendance geïmproviseerd. Van dat ogenblik af ging de toe stand van apparatuur, instrumenta rium en personeelsvoorziening ge staag bergopwaarts. De uitrusting van het station ging zo langzamerhand weer op die van een echt radiosta tion lijken en in 1951 was het zelfs al weer zover, dat men het school gebouw kon verlaten, want op de 22e November van dat jaar kon de di recteur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher. het ontvangst- en bedie ningsstation Scheveningen-Radio, dat Moet u op Kerstieest vertellen? IILS men u heeft aangezocht voor de „vrije vertelling" op het aanstaan de Kerstfeest, dan zal dat verzoek u wellicht vreugde en., een zucht bezorgd hebben. 't Is heerlijk op het Grote Feest een mooi verhaal te mogen vertellen, maar hoe aan een verhaal te komen, dat aan behoorlijke eisen voldoet? 't Moet prettig en boeiend zijn, en vooral moet de echte Kerstvreugde niet opgeplakt of aangepraat, maar een wezenlijk bestand deel er van zijn. Het zoeken naar zulk een verhaal heeft menigeen heel wat inspanning en teleurstelling gebracht. Dat is de reden, waarom wij met vreug de aankondigen, dat bij La Rivière 8c Voorhoeve te Zwolle onder de titel „Glo ria in excelsis Deo" een nieuwe bundel kerstnovellen, kerstverhalen en kerst- poëzie is verschenen. Aan deze bundel verleenden medewer king: Koos van Doorne, Lidy van Eijs- selsteijn, A. FerwerdaVan den Berg. K. van der Geest. Frouck van der Hoo ning. A. van Hulzen, Okkc Jager, C. Th. Jongejan—de Groot. Jo Kalmijn Spierenburg, H. Monkman. Jan E. Nie- meijer. M. van NulsZuidema. B. Nij- enhuis. M. A. M. Renes—Boldmgh, An nie Sanders, D. van der Stoep. C. Swaan—Koopman en Elja Vlas. Jo KalmijnSpierenburg, aan wie de redactie was toevertrouwd, zegt om.: „De medewerkers van deze nieuwe kerstbundel hebben ernst gemaakt met deze moeilijke taak. Ieder op hun eigen wijze hebben zij getracht heen te wij zen naar het Kind in Bethlehem, zonder welks tegenwoordigheid het meest stijl volle Kerstfeest en het boeiendste kerst verhaal zinloos i>." Om voor te lezen, maar ook om er in stilte zelf van te genieten, geeft deze bundei prachtige verhalen en novellen. Als u zoekende is naar een bijdrage voor de kerstfeestviering, dan moet u beslist met dit mooie boek (208 blz.) kennis maken. De illustraties (vignetten) zijn van W. G. van de Hulst Jr. in een gloednieuw gebouw op het Sluiseiland te IJmuiden werd onder gebracht, namens de minister van Verkeer en Waterstaat officieel in gebruik nemen. En toen was het al weer zover, dat Schevenjngen-Radio op één na het drukste kuststation ter wereld was geworden met een ver keer, viermaal zo groot als vóór de oorlog. GEDURENDE vier en twintig uur per dag zit één der telegrafisten van het station aan een radio-ont- vanginrichting, die afgestemd is op de 61)0 meter golf, de z.g. veiligheids- golf voor het scheepverkeer, die in ternationaal is vastgesteld. Hierop zoeken de schepen contact met de radiokuststations en zij krij gen dan onmiddellijk nadat dit con tact is gelegd, een andere golflengte op, waarop zij hun telegrammen kun nen opgeven of hun mededelingen kunnen doen. Het contact op de 600 m moet zo kort mogelijk zijn omdat dit ook de golflengte is, waarop de schepen hun noodseinen uitzenden. Om nu te voorkomen, dat deze noodseinen door ander telegrafisch verkeer overstemd zouden worden, hebben alle schepen en alle kuststa- tions de plicht om op ieder uur van de dag gedurende twee maal drie mi nuten. en wel van 15 tot 18 en van 42 tot 45 minuten over he*, hele uur de meest volstrekte stilte op deze golflengte in acht te nemen. In die zes minuten luistert dus de zeevarende radiowereld en ook alle kuststations nauwgezet of soms sche pen in nood zich laten horen. Geeft nu een schip noodseinen, dan wor den onmiddellijk de naastbij gelegen reddingsstations gewaarschuwd en ook wordt het schip in nood op de hoogte gebracht van dc maatregelen, die getroffen worden om hulp te bie- Wanneer een schip door weersom standigheden, b.v. dichte mist of bij een gebrek aan het instrumentarium niet van zijn juiste positie op de hoogte is. kan het aan het radiokust- station zijn juiste positie vragen. Hiertoe is een viertal peilstations langs de Nederlandse kust opgesteld die met directe lijnen verbonden zijn met Radio-Scheveningen. Het schip zendt gedurende een minuut bepaalde seinen uit. de peilstations meten nu hun positie t.o.v. het schip. Scheve ningen-Radio geeft die getallen door en op het schip berekent men bin nen enige tellen de positie. EEN prachtige service, welke ge heel kosteloos wordt geboden is de z.g. Radio-Medical, die zorgt voor het verlenen van medische adviezen langs radiografische weg aan sche pelingen. Lang niet ieder schip heeft een arts aan boord en het is dus van het grootste belang, dat er een dienst is, die de kapitein in ernstige geval len bij kan staan en instructies ge ven. Heeft de kapitein een ernstige pa tiënt aan boord, dan geeft hij symp tomen, klachten e.d. door aan Radio- Scheveningen, dat zich in verbinding En gevraagd zijnde door de Farizee ërs. wanneer het Koninkrijk Gods zou komen, heeft Jezus hun geant woord en gezegd: ..Het Koninkrijk Gods komt niet met uiterlijk ge laat." Lucas 17 30. I" de adventsdagen beluisteren we de bfijde tijding van de komst van het Licht der wereld, Jezus Christus, in wiens licht alle licht en macht der mensen in 't niet zinkt. O zeker, we kennen die boodschap wel, maar wc kunnen toch wel enigs zins inkomen in de vraag van de Fanzeeers: „wanneer komt nu eens eindelijk het koninkrijk van God?" Deze vraag vond zijn oorzaak in hun ongeduld. Ze snakten naar het einde van de Romeinse heerschappij. Daar kwam nog bij, dat ze van Johannes den Doper en van Jezus de bood schap vernomen hadden„het Konink rijk der hemelen is nabij gekomen." En nu vroegen ze vol ongeduld en wellicht ook wel een beetje spottend: „waar blijft het Koninkrijk van God?" We kunnen dat ongeduld be grijpen. Deze vraag leeft ook bij ons en niet het minst in onze onzekere tijd. Wanneer zal het anders worden? Wanneer komt het rijk, waarin God regeert over de mensen en men zich spontaan buigt onder de wil van Hem, wiens kroon heiligheid is en wiens scepter ontferming is? Er wordt wel veel daarover gesproken, maar er is daarvan nog steeds niets te zien en te horen. stelt met het Rode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage. waar zo mogelijk een arts onmiddellijk advies geeft wat te doen. Scheveningen-Kadio geeft dit alles door en dc kapitein houdt de. op soms duizenden zeemij len afstand behandelende arts op de hoogte. Voor het moreel van de bemannin gen is het ook van grote betekenis te weten, dat zij niet geheel van de wereld zijn afgesloten. Het tarief is zo gesteld, dat men zelfs uit dc klein ste beurzen telegrammen kan verzen den. Iedere zeemansvrouw weet, dat ze haar man binnen enkele uren kan bereiken, waar ter wereld hij zich ook bevindt. Onze walvisvaarder de Willem Ba- rendsz heeft tijdens haar reizen elke dag tweemaal ongestoord contact met Scheveningen-Radio en in het Kanaal zelfs nog radio-telefonisch. De vader van een der bemanningsleden wilde Jezus antwoordde: „het Koninkrijk van God komt niet met uiterlijk ge laat". Het is midden onder U. Hebt gij dan geen oren om te horen en geen ogen om te zien? Het Konin krijk van God is midden onder en het wil in Uw harten binnengaan. Ze vroegen naar het ogenblik van de komst uan het Rijk van God en ze hadden er geen erg in dat degene, die voor hen stond, de Koning van dat rijk was. Zo blind waren ze van nature, dat ze in Hem niet ontdek ten de verwezenlijking van het rijk van God. En dat, terwijl ze zijn woor den hoorden en zijn wonderen zagen. Ja, zijn weergaloze ontferming kon den ervaren. Van dit alles merkten ze echter niets doordat ze een ander rijk ver wachtten: het herstel van het oude Davidische rijk, dat zou zegevieren over alle vijanden. Het is echter gans anders. Het rijk van God komt niet met uiterlijke pracht, praal en macht; het komt als het suizen van een zachte stilte, zo als Elia het beleefde op de berg Horeb. Het rijk Gods is midden on der de mensen, waar Jezus arbeidt met Zijn Woord en genadebeloften. Dat moet juist voor ons, die vaak min of meer aan de adventsbood schap gewend geraakt zijn, een leer rijke en troostrijke vermaning zijn. We moeten niet uitzien naar en al leen maar leven bij uiterlijke teke- het niet geloven, dat zijn zoon aan boord van de W. Barentsz hern op belde. De goede man dacht, dat hij door de telefoniste voor de mal werd gehouden en weigerde pertinent het aangevraagde gesprek te voeren, zo dat Scheveningen-Radio het toen maar heeft opgegeven. Radio-Scheveningen heeft thans drie zenders voor het verkeer op 6M 800 meter, tien voor het kortegolf- verkeer en vier voor het radio-tele- foonverkeer, zodat maximaal met 17 schepen gelijktijdig kan worden ge werkt. Voor zover het telegrammen van buitenlandse schepen betreft, le veren deze een aanzienlijke deviezen- bron op. „Scheveningen-Radio roept U" klinkt over de zeven wereldzeern en draagt met ere Nederlands naam uit over de gehele wereld. P. C. H. nen. Dan raken we hef Woord tian God als de vaste grondslag van het leven des geloofs kw\jt. Daar, waar de mensen in hart en leuen hun zonde, hun opstand tegen God als hun schuld gevoelen en be lijden, het ..neen" van het rechtvaar dig oordeel van God-en het .Ja" van Zijn heilige en genadevolle lief de, daar is hel Koninkrijk van God. Daar, waar de H. Geest door het Evangelie de harten -vol hertrouwen richt op God en Zijn ontferming in Christus, daar is het rijk van God. Ddar. waar de Here Zijn Heilige Geest geeft, zodat de mensen Zijn Woord in geloof aanvaarden als de leidraad in woord en daad, daar is het Koninkrijk van God. Neen, het komf niet met uiterlijke pracht en praal, of volgens mense lijke berekening, alsof wij het zou den kunnen oprichten, neen het komt stil, uit eigen kracht, waar het heil des Heren in Christus gepredikt wordt. Waar de Here is met Zijn Woord en Geest, daar i* het rijk uan God midden onder U. Zo i« midden in onze duisterni* het koninkrijk des lichts; midden in onze ongerechtigheid en eigenge rechtigheid het rijk der gerechtig heid en der waarheid; midden in onze dood het rijk des levens. Advent? Ja. Hij komt, ook tot ons Dat moet Uw hoop zijn en al Uw leed verzachten, ja het moet Uw Halleluja zijn. Anders is het nog steeds niet in orde met U!

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 17