A Liever T urks dan paa ps! Sarajevo, een Mohammedaanse stad in Europa Waar Oosten en Westen ten nauwste vervlochten zijn plaats aan helle zonneschijn op witte muren, aan pal men, aan woestijnvergezichten, aan mannen in witte burnous en aan kame len En dan denken wc niét aan een moderne stad, tussen zwaar beboste bergen, een stad met moderne winkels, musea en (abrieken. Maar in de federatieve staat Joego slavië. temidden van de wouden van Bosnië, ligt een stad. die tegelijk Mo hammedaans en Westers Is. Dat is Sarajevo. Ieder van de oudere generatie herinnert zich de naam Saraje vo nog wel. de stad waar ruim veertig jaar geleden de lont in het kruitvat werd gestoken en met de moord op de Oostenrijkse troonopvolger het oude Europa definitief ten einde kwam. Men wijst u in Sarajevo nog trots de brug, waarbij deze politieke moord ge schiedde. In een huis daar vlak bij heeft woord ketter" afgeleid, dat zulk een glorievolle betekenis heeft gekregen in onze kerkgeschiedenis. De Roomse kerk heeft tegen deze Al- bigenzen en Waldenzen verschillende „Kruistochten" gehouden, die als ge volg hadden, dat de Albigenzen totaal zijn uitgeroeid en dat van de Waldenzen in de Italiaanse Alpen zich een schamel beetje heeft weten te handhaven. Ook nu nog zijn er in Italië Waldenzen. EEN soortgelijke geloofsgemeenschap bestond er in de Middeleeuwen bij de Slavische stam. die Bosnië, in het hart van het tegenwoordige Joegoslavië, bewoonde. Volgens de nieuwste weten schappelijke onderzoekingen is het zelfs zeer waarschijnlijk, dat de Albigenzen en Waldenzen hun denkbeelden en tra dities van deze Bosnische „Protestan ten" hebben gekregen. Immers, de Bosniërs. die zich ont trokken aan de zeggenschap van de W men een fraaie steen gemetseld, die de herinnering aan Gavrilo Princlp, de Jon ge Serviër, die de moord bedreef, leven dig houdt. Kn in het plaveisel staan twee voetzolen uitgehouwen, daar waar hii gestaan heeft, toen hij de dodelijke schoten afvuurde. Misschien herinnert men zich Zelfs zelfs wel oude foto's van de Oostenrijk se troonopvolger, Fronz Ferdinand in Sarajevo. Op deze foto's waren dan al tijd wel enkele besnorde figuren te on derschelden, die op het hoofd een fraaie fez droegen. De fez is het hoofddeksel van de Mo hammedanen, niet alleen in Egypte en in Noord-Afrika, maar ook in Joegosla vië. En in de Bosnische hoofdstad Sa rajevo beheerst de fez het straatbeeld. AT zijn deze fez-dragende Moham- nedanen eigenlijk voor lieden'' Zijn het afstammelingen van de Turken, die vanaf 1389 tot diep in de negentiende eeuw de heerschappij over het grootste deel van Joegoslavië voerden? Aller minst. Deze Mohammedanen zijn was echte Slaven, van geslacht op geslacht Bosniërs Maar hoe komt het dan. dat juist zij tot de Islam overgegaan zijn. terwijl al le andere Slavische volken, die door de Turken onderworpen werden, hun eigen geloof zo hardnekkig verdedigden? Im mers de Serviërs, ook Turks geworden, zijn de Servlsch-orthodoxe kerk altijd trouw gebleven. Ja, evenals in de bezettingsjaren, die wij meegemaakt hebben, was ook de kerk voor de bezette Serven een bron van kracht voor het verzet, dnt zij nl die eeuwen door tegen de Turken ge pleegd hebben. Do Servisch-orthodoxe kerk werd door de Turken uitrranrd zwaar onderdrukt Dnar getuigen nog de kleine kerkjes Van In Sarajevo en Skopje Achter een hoge muur. half onder de grond ge bouwd. donker en verscholen, liggen daar de oude orthodoxe kerkjes, die al de eeuwen van de Turkse bezetting zulk een dierbaar toevluchtsoord zijn ge- En waar men in oude orthodoxe kloos- t' i ei ie' S. i i lie land de prachtige fresco bewondert, daar ziet men. dat van alle orthodoxe kerkvorsten, van de apostelen en zendelingen onder de Sla ven. de ogen uitgeprikt zijn door Turkse bajonetten. Maar de Bosniërs waren niet Ser visch orthodox. En de Bosniërs waren ook niet, zoals de Kronten en de bewo ner» van de Dalmatisehe kust. Rooms- Kathollek De Bosniërs waren Prote stant. nog vóór de Reformatie Op school hebben we geleerd over de Albigenzen en Waldenzen. die bergvol ken in Zuid-Frankrijk en Italië, die al In de Middeleeuwen zich afgescheiden hadden van de Roomse kerk en een ge- loofsgemeenscnap hadden gesticht, waarin zij vooral de zuiverheid van le venswandel nnnr voren trachtten te bren gen Een geloofsgemeenschap, die zij volgens de traditie fundeerden op de eersle Christengemeenten. ZIJ noemden zichzelf katharen", of „zuiveren". En van dit woord katharen werd later het Sarajevo bezig met zijn Velen van hen vluchtten over Grieken land en Egypte naar Noord-Afrika, en zijn zo. over Spanje in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië terecht gekomen, waar zij nieuwe gemeenten stichtten in de geest van hun gemeenten thuis. De Bosnische vóór-reformatorische protestanten noemden zichzelf Bogomi- len. Het woord Bogomil is oud-Slavisch en het betekent: God zij ons genadig. We weten een bedroefd beetje van de Bogomilen. en wat we weten is hoogst onbetrouwbaar, omdat het ons gerap porteerd is door verbitterde vijanden, die de Bogomilen de wonderlijkste prac- tijken in de schoenen schoven. Maar één ding is wel zeker, dat een Bulgaar in de vroege Middeleeuwen de ze secte gesticht heeft en dat de leer van de Bogomilen vooral steunt op die van de oude Christengemeenten in Klein Az Voor de Bogomilen lag het zwaarte punt van hun godsdienst in het per soonlijk gebed, het gebed, waarin de ge lovige zijn hart kan uitstorten in zijn eigen bewoordingen en niet volgens een vast schema, zoals de Rooms-Katholieke en de Orthodoxe kerk leren. Voorts volgden zij een zeer strenge levenswandel. Kuisheid en echtelijke trouw waren pijlers van hun bestaan. Hun voedsel was zeer sober, hun gods dienstoefeningen uiterst eenvoudig Naar het woord van de apostel Paulus stelden zij een leven in ongehuwde staat en volkomen kuisheid boven het huwe lijk. T") AAR de Bogomilen niet alleen godsdienstig, maar ook politiek ont- trouw waren aan de Roomse en de Servisch-Orthodoxe kerk, stelden zij zich bloot aan zware vervolgingen. Vele geschriften zijn er tegen de Bogomilen gericht, waarin zij van de vreselijkste zonden en van zuiver heidendom wer den beschuldigd. Maar ook hier was het bloed der mar telaren het zaad der kerk. De Bogomi- len-gemeenten bloeiden. Zo waren er in het jaar 1221 in Bosnië uitsluitend Bo- gomilen-gcestclijken. Toen de Roomse Kerk het zo druk met de vervolgingen van de Waldenzen had. dat er geen tijd en geen aandacht meer over bleef voor de Bogomilen. werd deze godsdienst de officiële in Bos- Maar na de veldtochten tegen de Wal denzen, viel de gehele aandacht weer op de Bogomilen, en zij kregen het zeer zwaar te verduren. Tot in het jaar 1415 de Turken Bosnië veroverden. De Turken zagen onmiddellijk het voordeel voor henzelf in de verbitterde strijd tussen de Bogomilen en de Room sen. Zij boden de Bogomilen godsdienst vrijheid, mits ze zichzelf niet schaar den onder de Christenvaan, maar loyaal waren voor de Turkse Mohammedanen. De Bogomilen zeiden letterlijk: Lie ver Turks dan Paaps cn accepteerden het Turkse aanbod. Zij voelden zich blijkbaar onder de Mohammedanen be ter thuis dan onder de Roomsen. De Paus verklaarde daarop in een pause lijke bul de E Turken tot o Christendom. En zo werden de Bogomilen hoe lan ger hoe meer in de armen van de Is lam gedreven. Ze bezochten trouw de Moskee, droegen een fez en kleedden hun vrouwen als echte Turksen in ha rembroek en sluier. Zo zijn de Bosniërs van thans, de af stammelingen van de Middeleeuwse Bo gomilen. in niets meer te onderscheiden van andere Mohammedanen. Alleen dit: op Dinsdagavond gaan de Mohammeda nen van Sarajevo naar de kerk van Sint-Antonius. en dat is de laatste her innering aan hun Bogomilenverleden. plaalssen, waar wonderlijke grafstenen, half onder de aarde staan, grafstenen met oude Slavisch inscripties, met ge- styleerde figuren en afbeeldingen van mensen versierd. Maar Sarajevo ls een Mohammedaan se stad. Een stad met prachtige mos keeën uit de zestiende eeuw, met slan ke minaretten, met idyllische voorhof jes, waar fonteinen ruisen onder zware eeuwenoude boomkruinen. Vijf maal per dag roept de muezzin van de minaret, dat alleen Allah God is en Mohammed zijn profeet. En vijf maal per dag wan delen de mannen plechtig, de handen op de rug naar de moskee. Op het voor plein wassen zij zich de voeten, handen, gezicht, oren en schedel, en blootsvoets, het hoofd gedekt met de rode fez, be treden zij de kostbare Oosterse tapijten, waarmee de vloer van de moskee be legd is. In de smalle straatjes van de Turkse bazar schuifelen gesluierde vrouwen in bontgekleurde katoenen broeken langs de kleine winkeltjes. Daar ziet men bij Cryptogram 't is nog een eind, meende het paard, 6. een tooi, door aan weerzijde een muzieknoot. 7. een maat in het Rom. rijk is slank, 8 deze minister maakt veel houding door de Italiaanse rivier, 9. als nieuw dit voorzetsel aan de muur, 12. U heeft een hoeveelheid. 13. er is oorzaak tot hulde bewijzen bij het kletsen. Verticaal: 1. De koning wilde een vader aan een hondenriem, 2. de vijand deed een binnentuimeling. 3. een gek aan dc kant, maar dier In 't water. 4 ijskorrels voerden een gevecht op Jantjes boterham, 5. weldoordacht is een knaagdier en een electrisch geladen deeltje te vinden met een drank, 8. voor en door middel van is zindelijk, 10. de candidnat zat voor een gewezen slotwoord tc zwoegen, 11. een speel- bakje en, de beestjes kunnen weer Inzendingen per briefkaart uiterlijk Donderdagmorgen a s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzlc-oplos- sing". Er zijn drie prijzen; 1. 5. 2. 2.50; 3. 2.50. Oplossing Serpentine 27 November Gramschap, ponjaard, dispuut, ter miet. tortelduif, fideel, legende, engel, linde, eekhoorn, nevel, landloper, ros sinant. taptoe, ergens, spiegel, lekker bek. karper, raar. „MATTENKLOP PER". de slagers alleen maar schapevlees, daar zit de koperslager met gekruiste benen voor zijn winkeltje te kloppen. Tegen dc heuvel ligt de Mohamme daanse wijk. En als ge daar wandelt togen het ondergaan van de zon, als de lichtjes beneden in de stad en op de honderd minaretten aangaan, dan hoort ge misschien uit een van dc binnen plaatsjes een hoge vrouwenstem, die een weemoedig liedje zingt, het Lied over het schone Sarajevo, een lied met Slavische woorden, maar Oosterse mu- Want Sarajevo is de stad, waar het Oosten en het Westen tot het nauwste vervlochten zijn. WINA BORN CH-H-WI# J e witte processie dat t i de c der JSRAEL vierde telken jare als derde der belangrijkste hoogtijdagen het Loofhuttenfeest. Duizenden pelgrims trokken dan op naar het hart dei- natie. Jerusalem met haar tempel. Zeven dagen lang vierden zij feest onder veel vreugde en met veel cere- O.a. diende dat feest om dankbaar te gedenken, dat de woestijnreis der voorouders, met alle daaraan verbon den gevaren, met alle risico's van geen-water en geen-brood, van ver zengende hitte en verschroeiende zon, voorgoed voorbij was. Het is dat volk heus niet meegeval len ruim 42 jaar lang rond te moeten trekken in de wildernis. Er zal me nige traan gevallen zijn. Wij kunnen ons heel goed in denken dat de zorgen en ontberingen hen soms tot het uiterste dreven. Aan die tentenpcriode gedacht Israël op het Loofhuttenfeest en men woonde ter herinnering een week lang in hutten van loof gemaakt. En zij dankten God dat die tijd voorbij was en dat zy aangekomen waren in het land tvaar zy permanente wonin gen hadden kunnen betrekken. Het volk Israël is beeld van de ge meente van Christus Gods volk leeft en reist nog in de woestijn. Het zijn allen pelgrims, die hier op aard geen blijvende plaats hebben, maar die reizen naar de stad die fundamenten heeft, wier bouwheer God is. Het valt voor de kerk niet mee te dolen op deze aarde. Wat een strijd heeft ze moeten meemaken en wat zal de toekomst nog brengen? Menig maal hing haar leven aan een zijden draad. Zij was altijd in de minder heid en nóg telt ze niet mee by de grote beslissingen. Veel heeft ze aan haar zelf te wijten, want zondig was vaak haar optreden. Haar kleren waren dikwijls besmeurd en de strijd ging niet altijd uit zuiver oogmerk. Nochtans: God houdt Zijn volk in stand. In de barre wildernis zorgt Hij voor water cn brood. De sacramenten sterken altijd weer Zijn duurgekochte gemeente, die Hij betaalde met Zijn dierbaar bloed. Jezus Christus is het Levende Brood, Hij is de Rotssteen, waaruit het Levende Water vloeit. Hij zorgt ook op Zijn tijd voor tijden van verademing en betrekkelijke rust. Eens zullen ól Gods kinderen het feest vieren van het einde der pelgri mage Als zij allen thuis gekomen zul len zijn in het heme's Vaderhuis. Dat zal HET Loofhuttenfeest by uitne mendheid 2yn Johannes tekent dat feest met le vende kleuren in Openbaring 7. Hij beschrijft hef ons alsof hij het op een kleuren-geluids-film heeft waarge- HO ziet de troon ran God. Kristal helder als het licht. Daardoorheen speelt het rood van het vuur, het vuur van Gods heiligheid. Boven de troon de boog ran Zyn trouw. Naast de troon het Lam. Gods Zoon, die mens werd en de zonden droeg als plaatsbekleder ran Zijn volk. En dan daar kwamen ze aange treden, in processie, de lange, lange stoet van gekochten. Ziet ge het? Het stroomt maar nan. Johannes ziet het: uit alle geslachten en natiën en stammen en volken. Negers uit Afrika, Chinezen en Japanmzen, Indiërs en Indianen, Eskimo's en Bosjesmannen, Yankees en Pruisen, Friezen en Zeeu wen. Zwart en bruin, geel en rood en blank. Uit alle landen, van Oost en West, van Noord en Zuid. En zij dragen allen eenzelfde kleed. Het reine, gewassen kleed van Chris tus' gerechtigheid. Het witte feest kleed. Ontvangen van Christus Het is hun eigen gewaad geweest, zondig en vuil, maar het is gewassen in het bloed ran het Lam. Witter dan sneeuiv, ja witter dan sneeuw is het geworden Een machtig gezicht die witte processie Als allen klein en groot staan aangetreden, hoort Johannes hen zin pen.' Groter en machtiger dan welk koor ter wereld' Wat zou er klinken uit al die kelen? Wat anders dan een loflieil gewijd aan de Vader en de Zoon: ..De zalig heid is van on2e God die op de troon gezeten is en van het Lam De engelen en de oudsten en de herstelde schepping mengen zich in het koor cn samen zingen z(j de zevenvoudige lof. Hem komt immers toe de lof en de heerlijkheid en de wijsheid en de dankzegging en de eer en de macht en de sterkte tot in alle eeuwigheden. Amen.' n en bidden.' Wy worden er «til van er Geef, dat in Uw genade, i God. tot der zaalpen ry. speLenö met voRmen en Ruimten BeeLöhouweR, öie zijn Bcelö weeR in stukken sLast OSSIP ZADKINE zijn naam staat nu reeds, bij zijn leven, vet ge drukt in de kunstgeschiedenis. Zijn naam is een begrip geworden bij kenners en leken. Over Zadkine wordt er misschien net zoveel gesproken als over Beethoven cn veel meer clan over Rodin. Beethoven en Zadkine kent iedereen, van Rodin weet men over het algemeen maar weinig af. En toch is die Rodin heel belangrijk geweest voor Zadkine. Misschien kunnen we het nog ster ker zeggen: zonder Rodin zou Zadki ne nooit geweest zijn wat hij nu is, m.a.w. zou hij zich niet tot een der gelijke beroemdheid hebben weten op te werken. Of hij nu ook veel met het werk van zijn befaamde voorgan ger, de beeldhouwer Auguste Rodin gemeen heeft? Beslist niet, maar hij leerde van Rodin de beweging in het beeld, hij leerde van Rodin, zoals Zad kine het eens zelf schreef, hoe Rodin het „instrument der poëzie, dat zo lang gezwegen had, zijn verloren sna ren hergaf en een overweldigend lied Maar de expressie van de mense lijke gevoelens, de suggestie van de beweging en de verklanking van de poëzie werden door Zadkine geheel anders gerealiseerd. In Rodin's stu dio's, Zadkine schreef hier zelf over, hepen, lagen of stonden de gehele dag naaktmodellen, alleen of in groe pen, en zij toonden de aandachtige kunstenaar de nimmer ophoudende afwisseling van standen, bewegingen en stilten. Daardoor leerde Rodin, dat het menselijk lichaam meer is dan een constructie van de hoogste perfectie en tevens een eigen leven had, steeds wisselend, maar bezield. De psycho- Brullende harlekijn. logie van dat levende lichaam wilde Rodin geven, waarbij hij zich tege lijkertijd bewust was van de schoon heid van het menselijk lichaam. Ana tomisch beheerste Rodin dat lichaam volkomen, in al zijn bewegingen en uitdrukkingen. DAT alles heeft Zadkine, de Rus sisch-Franse beeldhouwer, heel erg aangegrepen, hij heeft de bewe ging en de psychologische verdie ping van Rodin aangevoeld en er zich door laten leiden. De schoonheid van de lichamen werd echter hoe langer hoe minder belangrijk voor hem. Dc perfecte constructie wilde hij nog accepteren en op die anatomische wetmatigheid bouwt hij zijn skelet, daarbij heel sterk de beweging van de figuur sug gererend. De schone rondingen van vormen en lijnen, de onvergelijkelij ke boetseerkunst van de natuur, ze waren voor Zadkine slechts uiterlijk heden waar hij doorheen wilde zien En daardoor kwam hy natuurlijk tot zijn anatomische vertekening, tot zijn holle vlakken daar waar de na tuur bol schiep en tot zijn bolle vlak ken, daar waar de natuur in dc holle lijn dc schoonheid zocht. En verder liet hij eigenlijk alles weg, wat voor de beweging en voor de expressie als ballast gevoeld zou kunnen worden. Zadkine heeft dus niet elk verband met de natuurlijke voorstelling losge laten, maar hij bepaalt zich niet tot die voorstelling als een voltooid iets. De biologische nauwkeurigheid door breekt hij en hij completeert de figuur met haar betekenis, zodat b.v. Or pheus zijn eigen lichaam als instru ment heeft, het kind uit de tors van Maria zelf opkomt en de minnenden in één vorm opgaan. Het is de nieuwsgierigheid naar de oerdrang en het verlangen om een muzikaal, gesyncopeerd spel van vormen te ge ven, vormen die in elkaar overgaan en ten slotte in de ruimte glijden. Hier zijn we er eigenlijk. Zadkine speelt, speelt met de vormen en speelt in dc ruimte. De klassieke beel den, die bewonderd werden door hun gelijkenis met de mens, waren voor Zadkine gevangenissen in hun com pacte geslotenheid. De beeldhouw kunst heeft immers een eigen taal, die niet door de anatomie overstemd mag worden? Dc „kopieerlust des da- gclijksen levens" verwierp hij. Heel begrijpelijk, maar gaf hij er een schonere gedachte voor in dc plaats? Is het spel van Zadkine de verrijking en dus de verdieping van de beeld houwkunst, is zijn doorbraak een po sitieve geestesrichting? HET Gemeentemuseum van Arn hem heeft thans (tot 30 Januari a.s.) de grootste tentoonstelling, die ooit ter wereld van het werk van Zad kine gehouden werd. En daar hebben we ons opnieuw, na de exposities in 1948 en 1949 in Amsterdam en Rotter dam, met onze gedachten kunnen op sluiten alleen met het werk van Zad kine. Noch de wanden, noch een an dere entourage leiden de aandacht af en de opstelling kan dan ook werke lijk subliem worden genoemd. In re traite met Zadkine dus, in afzonde ring met vormen in de ruimte, vor men die iets willen voorstellen, vor men die iets willen zeggen, vormen die een gedachte willen uitdragen. Wat zeggen die vormen dan. waar van spreken ze? Het is een taal, die door een ieder kan worden verstaan, een taal die helemaal niet in raad- 3 seis spreekt, een taal die tot in elk woord wordt beheerst. Maar ook een taal, die regels noch normen kent en daardoor tot een vloek kan wor- De gedachte, die deze uiterst knap en zeer suggestief geconstrueerde vormen uitdragen, is de Faustische gedachte van het „Zwei Seelen woh- nen, ach! in meiner Brust", het al tijd voortdurende streven om steeds meer te weten en steeds beter te ken nen. Maar wat gekend moet worden wordt dan vergeten: de goddelijke norm en de menselijke grens. ZADKINE is een- dichter, Zadkine is een zanger; in prachtige rhythmen bouwt hij. Zijn „Terugkeer van de verloren zoon" is van een uiterlijke barokke vreugde, zijn „De boodschapper" is als een stuk pro grammatische muziek, zijn „Brullen de harlekijn" is een onberijmd epos en zijn „Piëta" is als een afgrijselij ke kreet. Die muziek en die kreet dringen tot diep in de menselijke ziel, maar daar kunnen ze iets kapot maken: het ge loof in Gods harmonie in de nieuwe wereld. Dan zal het faustisch streven van Zadkine niet verder kunnen, om dat er dan alleen plaats zal zijn voor de positieve waarden van het leven. „Alles was entstcht, ist wert dasz es zugrunde geht", lacht Mefisto tegen Faust. En al die vormen, al die lij nen die zelf willen scheppen in vol maakte vrijheid zonder norm en zon der dogma, zij zullen ineenstorten en zich met elkaar vermengen. Zadkine is een groot beeldhouwer, maar een anarchist, iemand die het beeld maakt en het daarna weer in stukken slaat. Waarom? Omdat het oorspronkelijke beeld zijn vrijheid be knotte. Was het niet Epictetus die zei: „Niemand is vrij die zichzelf niet beheerst". Beheerst Zadkine zichzelf? Wel de materie, dat is zeker. Maar er is meer dan de materie. Uit de stof rijst het leven open God zag dat het goed was". Zadkine vond het niet goed en schiep zelf. Dat is de huivering bij deze technische groot heid. De harlekijn gaat hoe langer hoe harder brullenstraks wordt het de doodskreet van een radeloos mens. CORN. BASOSKI. Geval zonder eind (XX) Uit de VOLKSWIJK g fyfFT die broodbezorgerij is het dus niets geworden. We vréés den het al van te voren we hebben, helaas, gelijk gekregen. Maar toch mag er althans iets positiefs geconstateerd worden: Sjaarlie heeft tenminste twee maanden aan één stuk gewerkt. En hieraan paart zich vrij snel een ander positief element: Sjaar lie vervoegt zich zo manr eigener beweging bij een apotheek om daar de vacante betrekking van bezorger op zich te nemen. Er bestaat een belangrijk on derscheid tussen de bezorger van het dagelijks brood en die van de artsenijen. Zeker, beiden bren gen onmisbare voedingsstoffen rond. Maar de eerste vervoert ze per wagen en dc tweede doet zulks per mand. Het kan een vaste mand vóór op de fiets wezen of een hengselmand aan zyn arm. maar in elk geval is een mand geen wagen. En dan, de bczorqcr van drankjes en pillen heelt zel den iets met afrekeningen te ma ken, en hij loopt dus geen gevaar om door al dat wisselen en nog eens wisselen, dat rekenen en ver rekenen de kluts kwijtte raken. Bovendien is hij niet aanoemne- digd om nevens het brood zo tus sen dc bedrgven door nog koekjes of kaakjes of spritsen en koekeu aan de man te brengen. Nooit zal een apothekersjongen ons aan klampen of we by het bittere drankje soms niet graag een pijp zoute drop proberen of de laxeer pilletjes willen neutraliseren door een buisje Norit. Neen. het ligt hier alles veel eenvoudiger: dit heeft de dokter voorgeschreven; dit heeft de apo theker gebrouwendit overhan digt zyn bezorger. Mochten er dan nog vergissingen gemaakt worden, dan kunnen die alleen op onjuiste of onleesbare recepten berusten of op het feit dat de pattent hen nuttigt onder gelijktijdige gebruik making van door vrienden en be kenden aangeraden ingrediënten als daar zijn zoute haringen, rol- mopsen, vuistdikke palingen en Maar de bezorger komt aan der gelijke misslagen niet te pas. Zelfs indien hij eens ergens de pillen van de een met die van de an der mocht verwisselen, dan nog zal de zieke dit onmiddellijk be merken aan de onjuiste naam, die op zijn etiket prijkt. Zodat we onbevreesd de toekomst kunnen tegenblikken: Sjaarlie werkt eige ner beweging opnieuw. Méér, hij schijnt er plezier in te hebben. Hij rijdt zwierig langs de straten: hij schiet gierend door de bochten; hij geeft van tijd tot tyd sprintjes weg. die gezien mogen worden. Het herinnert ons alle maal aan die verleden tijd, waar in hy zich eens een poosje be kwaamd heeft als wielrenner Waarschijnlijk herinnert hy zich zelf die gouden periode van véél- belonend jong cyclist eveneens. Men kan nauwelijks anders doen als aannemen dat hij die scherpe zwenking daarginds, pal tussen een auto cn een tram door, neemt terwijl hij droomt dat hij de Tour de France rijdt en juist de dra ger van dc gele trui met een hoonlach passeert. De oprit van dc brug wordt hem iets als een Alpenpas die hij zegevierend over wint. En dat hij dan soms opeens Afstapt om met wat toevallige maats langdurig op een straathoek te gaan discussiëren. wel, laat ons dat dan maar beschouwen als zijn aankomst bij een bevoorra dingscentrum, nadat hij de étappe gewonnen heeft. In elk geval maakt hy in deze opeenvolging van sprintjes en van pnuzetjrs nog niet eens zo'n gekke tijd. Als ik tenminste eens langs mijn neus weg bij zyn baas informeer hoe Sjaarlie zich gedraagt, betoont deze zich behoorlijk tevreden. Hij mag niet roemen nee, dat niet Maar klagen kan hij nu ook weer niet. D'r zyn er beteren en d'r zyn er slechteren Drie volle maanden fietst Sjaar lie rond. Drie volle maanden krijgen de patiënten zonder mankeren hun drankjes of poeders en Sjaan haar centen Maar in het prille begin van de vierde maand loopt dc boel spaak Het is met recht duidelijk hoe dat komt. Sjaarlie vertelt het ons wel. maar er is jammer genoeg geen filmopname gemaakt van het in gewikkelde ongeval waarvan, hij het slachtoffer werd. Het zou ecu interessante film geworden zyn, dat zeker. Want er komen min stens drie auto's aan te pas en twee trams, en een vrachtwagen zo'n zoveeltonner. weet-u-wcl?! en een opgebroken straat, en nog heel wat meer. Als je het verhaal zo hoort uit Sjaarlie's wel bespraakte mond, moet je wel ge loven. dat het een hypersuper- botsmg is geweest, waarbij de slachtoffers bi j dozijnen over de weg kegelden Het gekke is alleen maar dat geen krantenbericht niet grote opmaak heeft gemeld, dat er een verkeersramp van onge kende afmetingen heeft plaats ge had. Ze schijnen het bij alle kran ten tegelijk in de doofpot te heb ben gestopt Waarschijnlijk om de naam van de stad niet te schaden Uit louter chauvinisme.' Maar dt fiets is stuk. Eu een hele mand met flesjes en poeder doosjes is «tuk of bedorven. En ui Sjaarlies rechterondcrarm zit een jaap van een snee, waar dc apotheker na afloop genoeg glas scherven uit opgediept heeft om een ruitehnuigazyn van op te zetten. Hij had wel dóód kunnen vallen Sjaarlie dan altijd Hy had wel hm hersenschuddingen kunnen Lrypen Het is nog goed afgelopen Het lykt inderdaad gord afge lopen, want de volgende dag loopt Sjaarlie uccr op straat. Zyn rech terarm stevig in verband. Nou ja, van werken kan dan niets komen, •naar daar is de ongevallenwet nu goed voor! Misschien dat Sjaarlie het daarover zo druk heeft, daar op die straathoek Laten we maar hopen dnt dc sociale maatregelen het onderwerp vormen Van zyn kennelyk indrukwekkend betoog. De kameraden staan er belang stellend by: één grote kring van jongens. Het is er een echt gezel lige boel alshetware. Ze hebben Sjaarlie beslist gemist en hy hen. Nu zyn ze weer by elkaar. En nu zit Sjaantje weer alleen! WIJKPRKDIKANT anderszins.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 14