l Kees en Bert hielpen St. Nicolaas EEN MINISTER, DIE NOOIT SLAAPT Wie doet mee aan de tekenles? ZONDAGSBLAD =4 °nz€ J€uqö-p&qin& IflJK Sinterklaas het eens druk hebben En Piet staat er maar bij te kijken en doet niets, zo'n luie baas. Maar ja. het is misschien ook wel een beetje te moeilijk voor hem. Weet je wat de Sint bezig is te doen? Hij zet alle pakjes, die je hier ziet, in volgorde van groot naar klein naast elkaar. Proberen jullie dat ook eens Als je het goed gedaan hebt vormen de beginletters van de namen die er op staan een woord dat je op 5 December veel hoort. Oplossingen vóór Dinsdag en vergeten jullie niet, naam en adres in de brief te schrijven. IA. dat had Sint Nicolaas ook niet kunnen verwachten, dat hij behalve in Spanje ook in Nederland nog hel pers had zitten! En toch was dat zo. Ze waren wel niet zwart. Kees en Bert. maar helpen deden ze. en of! Hoe dat zo gekomen was? Wel. dat hadden ze zelf verzonnen. Kees en Bert vonden allebei dat ze met Sint Nico laas niet alleen zelf iets krijgen, maar ook iets geven moesten. En toen wa ren ze gaan denken, gaan verzinnen, tot ze er bij in slaap gevallen waren want zoals veel goede plannetjes had den ze dit ook op bed bedacht. ..Over twee weken is het Sint Nicolaas. Bert", had Kees gezegd. ..We moeten aan Moe der vragen of we ieder een gulden uit onze spaarpot mogen halen. Wat zullen we er voor kopen, zeg? Iets lekkers, iets van chocola?" ..Ja. bedacht Bert. ,.dat us wel leuk. Je zou chocolade sigaartjes kunnen kopen voor Vader maarre ik denk niet dat dat mag. want drop mogen we toch ook nooit kopen7" Dat was waar. ..Jammer", vond Kees. ,,Wat dan, Bert?" Kees kreeg geen antwoord. ,,Wat dan Bert?", vroeg hij nog eens Maar Bertje zei niets terug., hij sliep al! En even later viel Kees ook in slaap. DE volgende dag waren Kees en Bert steeds bij elkaar in de buurt en toen ze "s middags om vier uur Moeder even alleen zagen, vroegen ze of ze geld mochten hebben. „Geld?", vroeg Moeder ..Waar heb ben jullie dat nou voor nodig?" Maar ze lachte er bij, gelukkig. Toen zei Bert vlug: ,,We hebben geld nodig voor Sint Nicolaas. we willen hem help«n, ziet U. Het mag toch wel. hè Moeder?" ..Nou", bedacht Moeder, „zou ik dat wel goed vinden?" „Ik zou het doen. Moeder", gooide Kees er uit. „want dan krijgt u „Stil joh", riep Bert, „niks zeggen!" Moeder lachte. En Kees en Bert moes ten ook lachen. Daar was het geheim bijna verraden. Gelukkig vroeg Moeder niet wit ze dan wel kreeg, maar ze liep naar de kast en haalde de spaar potten van Kees en Bert te voorschijn. Toen mochten de jongens er ieder een gulden uit halen, en die stopte Kees (want Kees was de oudste» in zijn por- temonnaie. En ze liepen samen vlug weg. de kamer uit, de trap op. nog een trap op, naar de zolder. Kees en Bert gingen op de rand van hun bed zitten. Daar zaten ze dan met hun twee gulden. Vader moest er een cadeautje van hebben en Moeder, en Tineke, en Kees (van Bert), en Bert (van Kees). Moeilijk hoor! „Eerst voor Vader verzinnen", stel de Kees voor. „Zullen we Vader een pUp geven?" ..Moet je eerst weten wat een pijp kost", vond Bert. „Hoe zullen we het geld verdelen?" „Nou. Vader 75 cent. Moeder 75 cent. en Tineke. Jij en ik samen 50 cent", zei Kees. „Zullen we maar gelijk gaan kijken naar een pijp? Dan hebben we ze naar beneden, vertelden aan Moeder dat ze eventjes weg gingen en zochten de sigarenwinkel op waar ze wel eens met Vader heen gingen. De juffrouw, die in die winkel hielp, was heel aardig, en ze kwam wel eens bij moeder thuis. „Dag Juffrouw", zei hij beleefd, „we willni een pijp hebben voor 75 cent." „Maar Kees. wat is dat nou jammer. Zó goedkoop heb ik ze niet. hoor Hier gulden 25. _J daarvan. Dat kon toch niet? Dan hielden ze im mers niets over voor Tineke en voor elkaar? Ze keken zo teleurgesteld dat de juffrouw vroeg, wat ze precies van plan waren, en toen ze dat wist kwam ze met een pracht Idee. „Ik weet het goed gemaakt", vertel de ze. „Ik heb hier een bosje pijpen- ragers dat ik niet meer verkopen kan, want het ligt helemaal uit elkaar in de la. en dat mogen Jullie hebben. Kijk eens. het zijn er wel tien. Daarvan kun nen Jullie voor Tineke iels heel leuks maken, dat wil ik jullie wel leren. Woensdagmiddag. En dan maak ik met Bert iels voor Kees en met Kees iets voor Bert. Want een cadeautje hoeft heus niet altijd geld te kosten om toch dat?" „Jaal", riepen Kees en Bert tegelijk. „Wanneer mogen we dan komen en hoe laat?" Ze spraken af Woensdag om 2 uur. Als het cadeautje voor Tineke klaar was (twee hondjes zouden het worden, om op haar manteltje te spelden*, dan zou Bert naar huis gaan en Kees zou Berts cadeautje maken. En een week later zou Bert komen, alleen. Die avond lagen Kees en Bert nog een tijdje te praten voor ze gingen sla pen. Wat fijn. dat ze hun eerste cadeau al gekocht hadden. Nu nog iets voor Moeder! Wat? Eau de cologne? Die had Moeder nog. Iets lokkers? Maar ze hadden afgesproken dat ze dat aan Sint Nicolaas zelf zouden overlaten. Ineens wist Bert het: een zakdoek! En dat vond Kees een goed idee. De volgende middag gingen ze na schooltijd zo vlug ze konden naar de winkel, waar Moe- kM**° en kaartjes wol zei de juffrouw. „Hoeveel mag het kos ten?" „Drie kwartjes", vertelde Kees. „Dan kun je één mooi zakdoekje ko pen. of twee die een beetje minder mooi zijn", wees de juffrouw aan. „O. laten wc dan één mooie nemen", zei Bert. en hij wees een rood zak doekje aan met een zwart streepje langs de rand. „Vind jij die ook zo mooi. Kees?" Gelukkig. Kees vond het ook. dus dat was voor elkaar. En nu maar rustig de Woensdagmiddag afwachten. Dan zouden ze naar de juffrouw van de pijp toegaan. EINDELIJK was het Woensdag. Daar zaten ze ieder aan een kant van de tafel en maakten elk een hondji pijpenragers, juffrouw 'ollig hondje. De hun precies aan hoe ze het doen moesten. „Maar", zei ze. „het is jullie cadeau, jullie moeten het zelf maken". Wat was dat een leuk werk! Toen de hondjes eindelijk klaar waren moest dat van Bert geverfd worden, zwart, en na een kwartiertje was het al droog en kregen de twee hondjes ieder een halsband om; toen moesten de hondjes aan de riem lopen! Aan het eind van de '.wee koordjes die de rie men voorstelden kwam een veiligheids speldje, en klaar was het „Wat zal Tineke blij zijn", dacht Kees hardop. „Jammer dat we niet ver tellen kunnen dat we ze zelf gemaakt hebben!" En toen moest Bert naar huis. Wat was Kees nieuwsgierig! Wat zou hij nu gaan maken? Heel erg veel tijd was er eigenlijk niet meer. Het was al vier uur. „Bert knikkert erg graag, hè? Ik heb het hem al zo vaak zien doen", vertelde de juffrouw. „Maar hij heeft zijn stuiters altijd in een doosje, niet in zijn knikkerzak. Laten wij een apar te stuiterzak voor hem maken. Voel je daar wat voor?" „Jawel", zei Kees. „maar ik kan toch „Dat zul je eens zien", lachte de juf frouw. Ze nam Kees mee naar een an dere kamer, daar stond een naaimachi ne. En er lag een vrolijk gebloemd lap je bij. De juffrouw ging zitten en zei: „Kijk, riu moet jij langzaam draaien aan de slinger, dan zal ik het lapje recht houden. Zie je wel hoe goed dat gaat?" En werkelijk, het ging goed! Wat grappig. Kees kon naaien! En toen hij klaar was moest hij met een vei ligheidsspeld een koordje door het zak je halen' En de volgende Woensdag was Bert aan de beurt. Wat denk je dat hij maakte? Een inktlap. Hij vond het eerst een beetje raar. Was dat nou geen meisjeswerk. een inktlap maken? Maar toen hij hoorde wat hij doen moest vond hij dat het helemaal niet WAT zaten Kees en Bert op Sinter klaasavond in spanning. Ze hadden aan Moeder gevraagd of die hun pakjes bij de andere wilde leggen wanneer die gebracht werden. En toen er hard ge beld werd en de pepernoten naar binnen rolden en Vader met een grote mand naar binnen kwam. toen keken ze gauw of de pakjes voor Vader en Moeder wel bovenop lagen. En ja hoor. dat was zo. Had je dat verraste gezicht van Va- O O andere dingen kocht, en toen vroegen ze om zakdoeken. ..Kom dan maar eens hier kijken". onze BRievenBus Hallo allemaal, HHet was niet erg moeilijk om die zeven hoofden uit de boom te halen, hè? Je moest wel een beetje zoeken, want ze wa ren goed verscholen tussen de takken en de bladeren. Anneke van der Spek heeft deze keer de hoofd prijs gewonnen en de troostprijzen zijn voor Hans Hooger- werf. Roel ter Horst en Niesje Knnijnen- I berg. Wie van mijn nich ten wil corresponderen met Ada van de Knaap? Zij is 13 jaar en woont Korte Dreef 35. Rotterdam-Zuid. Ik ben benieuwd of ik deze week veel brieven zal krijgen. Ik denk het niet. want jullie zult wel druk bezig zijn Sinterklaas' verjaardag te vie ren en te spelen met de cadeautjes die je gekregen hebt! Jan Bleichrodt hoopt dat bet gauw zal vriezen, want dan kan hij gaan schaat sen. Wat leuk dat je kleine zusje de poes al roept. Ada van de Wetering, luistert hij goed naar haar? Nee maar, Cobi Spierenburg, wat heb jij een goede verjaardag gehad! Hebben jullie leuk gespeeld toen de vriendinnetjes er waren7 Was je hondje weggelopen, Didy Kloos? Dat lijkt me een prach tige jurk. die je aanhad op de zanguit voering. Anneke de Koning. Ik hoop dat je me gauw zelf eens een briefje kunt schrijven. Hillie de Leeuw den Bonter. Dat was lief van je. Martien Smit. dat de broertjes en zusjes ook even met je prijs mochten spelen. Wat heb Je een mooie tekening gestuurd Wlm van Oeveren, is dat het huis waar je woont? Ja, Joke Los, ik kan me voorstellen dat je nieuwsgierig bent of Sinterklaas voor jou nog iets zal rijden. Dus jij bent de oudste van het drie tal. Elly van Otterloo. Je hebt gelijk. Arie Stam, het was paddeNstoel, met een N er in. Maar eigenlijk hoor je paddestoel te schrijven, zonder n. Ja. dat versje ken ik ook. Cornelis Hoekwa- br. Nelly, Gert en Gerard Grooten- dorst hebben gezien, hoe het paard van Sinterklaas op de brug aan het steigeren leuk. Nelleke de Jong, een vlinder van chocola. Heb je hem al op? Lenlc Koen gaat postzegels sparen als I' - jaar is. Nou. ik hoop dat je i i grote 'verzameling zult krijgen, meisje. Nu kan ik ook eens zien hoe je schrijft. Piet Hoogendoorn. tot nu toe typte jij je brieven altijd, hé? Nu, je schrijft keu rig hoor! Heb je al gehoord of je goe de cijfers voor de repetities hebt. Rietje Kroon? Ja. het gaat nu weer naar het Kerstrapport! Lenie en Willy Kon- mans van de Dries hebben zelf Sinter klaasje gespeeld. Wat zullen jullie ge lachen hebben, zeg. Kun je die twee lingbroertjes van je wel uit elkaar hou den, Rietje Rietveld, of lijken ze niet op elkaar? Je hebt nu wel zulke mooie zinnetjes opgeschreven. Jannie Snclleman, maar weet je ook wat ze be tekenen? Is de keelontsteking weer over. Henk Bruinsc, en ia zusje ook weer beter? Ja, Willie den Otter, als je je naam graag in de brievenbus wilt zien staan, zul je toch ook een briefje moeten schrijven! Blijf Je nu weer van de partij? Dat lijkt me aardig. Ella Bol, zo'n toverboekje waar je zomaar een mooie plaat op kunt tekenen. Je postpapier vind ik heel lief. Dat klei ne broertje van je kan natuurlijk nog niet goed praten. Robbie van Resteren, maar het is toch leuk dat hij zelf een naam voor je verzonnen heeft. Nou, Lenie Visser, ik wens ie veel succes toe bij het opzoeken van de fouten uit de eta lages. Hier heb ik een brief zonder naam en adres, maar de schrijver of schrijfster vertelt dat he< jongste zusje Marja heet. Het waa toch een gezel lige brief, die ik van Je kreeg, hoor Corrie Bokhorst. En hoe is het met Greetje. is ze al „Spartaans"? 't Beste met de keel hoor. Zo. zo. Leny Open. neer. jij hebt een hele waslijst ge maakt voor Sinterklaas. Nu maar af wachten wat hij meeneemt, hè? Nou. Willy van Es, hier Is de vertaling dan: „Ik heb een boek. Heb jij veel vrien den? Ik heb blauwe ogen en blond haar. „Vind je de Engelse taal moeilijk of valt het wel mee? Wat zul jij nieuws gierig zijn naar het cadeautje dat de i tante Bets gebracht heeft. Wim Je kleine zus je. Jaap Stolk. wordt het mooi? En nu maar hopen dat Sint Nicolaas inder daad pantoffeltjes zal brengen, Maaike Bambaclit. In welke klas zit Je. Leny Rotermans en heb Je veel vriendinne tjes? Hoe is het met Je. Jannie Oos- terom. mocht je weer naar school van de dokter? Toch maar blijven oefe nen. Martien Pulleman, want het is wat leuk als je later goed kunt orgel spelen. Dus jij kreeg dropjes en sui kerbeestjes. Dirk van der Vilt, nou. de Sint verwende Je! Lientje, Nelly en Mieke Biever hebben een bruiloft en verjaardagen achter de rug. Wat een feesten allemaal! Het adres is goed. hoor! Bij Jadi Donkers is ook al toen hij zijn pijp zag. „Daar h3d ik nooit op gerekend", zei hij, want hij was vergeten het bp zijn Sint Nicolaas-verlanglijst te zetten! En Moeder, wat keek die blij! En Tineke wilde haar hondjes direct op haar jurk gespeld hebben! Kees en Bert zaten met glunderende gezichten te kijken, toen ze hun stuiterzak en inktlap uit gepakt hadden. Het was beslist een reu ze plan geweest, vonden ze allebei en volgend jaar zouden ze Sint Nicolaas vast weer een handje helpen! W. E. VAN RIJ een bruiloft geweest en het feest heeft lang geduurd, hè Jadi? Greetje Maan is jarig geweest en heeft veel cadeau tjes gekregen. Mag Nelly ook eens met je dominospel spelen? Ik hoop voor je dat dn* spooraüto komt. Klaas Rakker, als Sinterklaas nu maar vindt dat je hem verdient, hè? Jij bent zeker ook naar de intocht van de Sint gaan kijken, Ita Baars. Natuurlijk. Coen Mulder, brand is erger, en hier staat Je naam Maar je had denk ik geen briefje bij je vorige oplossing ingeslo ten. is het wel? Goed hoor. Betty Ooflterdijk. ga jU de puzzles maar sa men met Janet, oplossen. Was die aardrijkskundefilm niet mooi. Eke de Boer. waar ging het over? Heeft die jojo van je mooie kleuren. Kees van den Hoek en speel je er vaak mee? Doen jullie allebei examen, Janny en Ada Leeuwenburg? Welke foto's neem je mee. Berta Storm? Je mag best de oplossing in Jans enveloppe doen. hoor Rietje van Es. Je brief was nu prachtig op tijd, Carla Fokke- ma. Ben je nu weer beter, Bert v. d. Niet? Wat hadden jullie de op lossing mooi geverfd. Willy en Tineke Koornstra. De groeten aan Margreet als ze terug komt. Waarom werden Jullie getest, Ne!l£ Kuyt, zomaar voor de grap? Dat is leuk. Jan van Es, dat Je die verhaaltjes gaat uitknippen en bewaren Dank je wel voor je gezellige brief. Thea Geleijnse. Die pop fs zeker van een klein zusje? Hoe heet dat boek dat je gekregen hebt. Wlm Schatte, is het mooi? Ik hoop dat het een leuk feest is geweest. Aart den Ouden. De groeten aan de broer tjes en zusje. hoor. We zullen gauw weer eens een kruiswoordraadsel in de krant zetten. Elly de Vries. Hebben Jullie alle zes een vlinder en een taai taai popje gekregen. Ineke Wedage? De Sint is goed met jullie! Dat kan ik me voorstellen, Coble van der Kruk, dat jij een 10 voor schrijven had. je Lite Veldhuijzen. Wouter Nanning de Jong vonden een vis en kikker in hun schoen. Van chocola toch zeker? Dat is een prachtig cadeau Sewcest, Jan Bakker, vader en moe- er waren zeker wel erg blij. Is je broer al eens met verlof geweest? En dan zijn hier de nieuwelingen: Sjaantje van der Mey, Paul Wassenaar. Tonny Reehorst, Betty Lodder, Hans van Dijk, All van Vuuren. Ada van der Ent. Cor Koppert, Gerda Ouweneel. Ma rina Roodhurst. Baukic Jeninga, Tonic Slappcndel. Adrie Bot, Hans en Theo Verveer. Lena en Mieke Keijzer, Hele na de Jong en Anneke Tabak. Hartelijk welkom allemaal! Ik hoop dat Jullie een heel prettige Sinterklaasavond zult hebben. Dag hoor! TANTE JOS. jongen, die een Sinterklaasverhaal op zijn lijstje heeft staan, van zo'n jon gen houdt Zwarte Piet heel erg veel. En Piet zou vlug het verlanglijstje op het pad leggen waar Sinterklaas straks langs komen moest, maar toen schrok Piet. Hij schrok toch zo. want die jongen had horens. Die heeft tien keer gejokt, wist Piet. In Spanje werden jon gens die zo Jokten ook een dier en kre gen horens. Piet kon wel schreien, zo'n medelijden had hij met die slapende Joop. Sinterklaas kwam al heel dicht bij. Wat moét ik toch doen? dacht Zwarte Piet. Hij stond daar maar met dat ver langlijstje van Joop in de hand. Ha! Hij wist het. En vóór Sinterklaas bij hem kwam schreef hij met zijn eigen zwarte vulpen bovenaan het ver langlijstje: „Sinterklaas, ik heb heel erg ge jokt ik hoef niets van wat er op mijn verlanglijstje staat, maar geef mij alsjebUeft een hoofd zonder horens Zwarte Piet legde het lijstje midden sprong vlug op zijn Ontmoeting met de geit. boog hij. hoog op zijn schimmel ge zeten. het hoofd, want de mijter roerde bijna de takken. De schimmel bleef 9taan en snuffelde aan het papiertje, dat midden op het pad lag te wachten. Sinterklaas stak zijn staf uit en prikte het papiertje er aan vast. Toen haalde hij de staf naar zich toe en las. Hij keek op zij daar lag Joop. Hij glimlachte nog. want in zijn droom hoorde hij oma vertellen O. die jokkerds toch! bromde Sin terklaas in zijn baard en hij schud de zijn eerwaarde hoofd. Maar. sprak de goede Sint, hij heeft zijn straf gehad.... anders lag hij hier niet aan de grote weg. Toen stak hij zijn staf heel ver uit en roerde even de horens aan. Die vie len van het hoofd van Joop af.Toen stak Sinterklaas hot andere ednde van zjjn staf uit en tilde de jongen bij zich op de schimmel. Voor de derde maal stak hij zijn staf uiten toen haal de hij de horens bij zich op het paard, stopte ze vlug m de grote zadeltas en reed haastig weg. Sinterklaas had gevoeld, dat die ar me Joop zo heel erg koud was. Sinter klaas ging iets voorovergebogen zitten, zodat hij het lichaam van Joop iets verwarmde Het paard kreeg de sporen diep in de flanken gedrukt en daar ging het omhoog, door de lucht galoppeerde het hoog boven de bomen, boven de mekkerende geiten uit. ver boven do schapen, de koeien, de paarden. Boven de huizen hield Sinterklaas de schimmel iets in. Hij keck nog even scherp op het verlanglijstje van Joop naar het adres. Gelukkig had Joop do naam van de straat en het huisnum mer niet vergeten. Sinterklaas zocht heel even en daar daalden ze op het huis van de meester neer Geen dakpan ging kapot. Zij zak ten zomaar door het dak De deuren gingen vanzelf open en in het kamer tje van Joop gekomen, legde Sinterklaas de slapende jongen voorzichtig in zijn bed. Toen maakte hij de grote zadeltas Toen tilde vader het grote pak op Joops bed.... en pakte uit: een school bord, een nieuwe blinkende autoped, een boterletter.... en nog veel meer. Alle dingen van zijn verlanglijstje zaten er Wat een hoop! Kolossaal riep zijn moeder. Joop wist niet wat er met hem ge beurde. Hij dacht dat hij droomde. Toch was hij zo goed wakker, dat hij nog even in de grote doos grabbelde er mocht nog meer in zitten. Ja, hij vond nog iets: twee horens, zijn eigen ho rens. Toen viel hij met het hoofd op het kussen en schreide: Sinterklaas be staat wel, vader.Moeder, is u niet meer boos? Oma, ik zal nooit meer Jokken. Moeder troostte hem het eerst. Zij vroeg aan Joop, of ze die horens mocht hebben om te bewaren. Joop knikte van ja. Toen nam moeder de horens en borg ze weg in haar linnenkast. de rli paar horens op het hoofd. Tweede les: Zet altijd je naam en adres op je verlanglijstje voor Sinterklaas. Derde les: Jok nooit éénmaal dan kom je vast niet aan de tienmaal toe! Voor feestavondjes VAN de firma Van Gorcum te Assen ontvingen wij vijf nieuwe nummers van haar toneelfonds, dat bestemd is „voor jonge mensen van 4 tot 40 jaar en ouder". In deze serie zijn opgeno men toneel- en zangstukjes, zangspel letjes. kinderoperettes en poppenkast spelen. Men zond ons toe: De slimme visser, O. die Kokkie, Hoe kabouter Deugniet genezen werd, Hoe de padde stoel werd vrijgesproken. Hansje en de sterren. De uitgeefster is gaarne bereid een zlchtzending te verstrekken, zodat be langstellenden een keuze kunnen doen. Scholen en jeugdverenigingen vinden hier wellicht een kans het programma van een feestavondje met een aardig nummertje te verrijken. E volgende morgen het was al laat werd Joop wakker van stern- Hij hoorde zijn vader, zijn moe- al- Daar ligt hy in bed! riepen groot pak!, riep meer!, juich- wreef zich de le drie tegelijk. En daar staat moeder. Hij heeft geen horens te vader. Joop kwam omhoog en —Dag!, zei, hij. Toen streek zijn vader hem over zijn hoofd. Zijn moeder deed hetzelfde cn kuste hem. Oma schreide van blijd- Brooke C/axfon, de Canadese minister van defens'e, gelooft niet in een achturige werkdag M'; een tas vol rapporten, brieven en ande re lectuur, waarmee hij zijn avond zal moeten passeren, verzucht weieens: „Was ik maar ambtenaar geworden! Na half zes geen zorgen meer aan je hoofd, op geregelde tijden promotie en zo af en toe een salarisverhoging, zonder dat je je er zelf druk voor behoeft te ma ken Wat een leven!" Maar ook als zo'n zakenman tot diep in de nacht moet werken om zijn be drijf draaiende te houden en zelfs als hij 's nachts nog uren door zijn zorgen wordt wakker gehouden, zou hij toch niet willen ruilen met een van de hoog ste Canadese ambtenaren: Brooke Clax- ton. de minister van nationale verdedi ging van Canada. Want minister Clax- ton staat er voor bekend, dat hij niet acht of tien uur. maar vijfentwintig uut per dag werkt! OP een warme Augustus-avond van het vorige jaar verliet minister Claxton om elf uur 's avonds een club in Ottawa, waar een officieel diner was gehouden ter ere van de Amerikaanse generaal Omar Bradley. Per auto begaf hij zich naar het vlieg veld Bockcliffe en vertrok vandaar naar Washington, waar de volgende dag eon conferentie zou beginnen over de stan daardisering van wapenen en munitie. In het vliegtuig bestudeerde Claxton de technische gegevens en rapporten, die op de conferentie ter sprake zouden ko men. Toen hij om vier uur in de nacht het Shoreham-hotel in Washington be- drukke reikte, zette, hij zich in een stoel op zijn kamer en las verder. Toen hij de volgende morgen om ze ven uur werd gewekt, zat hij aan een schrijftafel aantekeningen te maken. Hij ontbeet driemaal: één keer alleen, één keer met de Franse secretaris van de- <^eze week gaan we beginnen^! van Dongen worden, maar dat is ook niet de bedoeling. Wie eenmaal de smaak van 't te kenen te pakken heeft, zal voor deze liefhebberij steeds graag een ogen blikje vrij maken. Maar zonder kennis van de grondbeginselen der edele tekenkunst en ide finesses daarvan, zal het resul taat toch nooit volkomen voldoening kunnen geven en de beoefenaar ook de rechte vreugde verschaf- licht om deze simpele vraag in de lach schieten. „Ik tekenen? 't Kost me halsbrekende toeren om wat op papier te zetten, dat voor een pop petje of een huisje kan doorgaan. ■kenen... Mijn kinderen (of kleinkinderen) vragen dikwijls: Och, teken eens wat! Maar meestal probeer ik daar met een Jantje van Leiden van af te komen." Toch bezitten we allen een zekere neiging tot tekenen. Denk maar eens aan de krabbels, die vaak ge maakt worden tijdens lange telefoon gesprekken. Met een beetje goede wil, en voor al door vaak te oefenen, kunnen we best wat behoorlijks produceren. Na tuurlijk zullen we geen Rembrandt of Jan Steen, geen Jan Toorop of Kees Tenslotte kan echt leren tekenen alleen onder goede leiding geschie- En daartoe willen wij de liefheb bers in staat stellen. In dit nummer van ons Zondags blad (zie pag 7) beginnen we met een tekenles, die door iedereen van goeden wille kan gevolgd worden. Op een gemakkelijk te begrijpen en plezierige wijze wordt hier de weg gewezen goed en juist te leren teke nen. Te beginnen met de meest een voudige patroontekeningen, gaan wij over naar de leer der schaduwen, naar de perspectief-tekeningen, naar de tekeningen van mensen en dieren, Wanneer u van het begin af de les sen volgt, zult u spoedig ontdekken, hoe gemakkelijk en ongemerkt U zich de bekendheid met het tekenen eigen maakt. En wie zal daarbij onze leermees ter zijn? Niemand minder dan de vermaar de Deense tekenaar Boerge Pramvig, leider van de ontwerp-afdeling van een grote porceleinfabriek te Kopen hagen. Hij is ook de illustrator van de sprookjes van Andersen, waarmee we zojuist zijn begonnen. nog veel meer Jong en oud vinden hier een prach tige gelegenheid om wellicht tot he den sluimerende talenten tot ontwik keling te brengen. Wij hopen, dat velen van deze nieu we rubriek in ons Zondagsblad ont spanning en vreugde zullen beleven Toen wist hij genoeg om zijn woord te kunnen doen op de conferentie, die om tien uur begon en met een korte lunchpauze voortduurde tot vijf uur des middags. Na de conferentie was er een recep tie. Claxton ging echter eerst met de andere leden van de Canadese delegatie naar zijn hotel, waar zij samen confe reerden terwijl de minister zich schoor en verkleedde. Om half zeven ging het gezelschap naar de receptie, waar Claxton een der ere gasten was. Om acht uur wist hij er weg te komen, dineerde met zijn ataf en ging vervolgens op zijn hotelkamer werken aan het plan. dat de Canade se delegatie de volgende dag op de con ferentie zou voorstellen. Zijn secretaris ging om drie uur des nachts naar bed. terwijl Claxton zelf nog zat te schrijven. Toen hij de vol gende morgen om half acht terugkwam, was Claxton al op en gereed om tijdens het ontbijt de laatste voorbereidingen voor de conferentie te treffen. Weer werd er een gehele dag gecon fereerd. waarna ditmaal een cocktail party in de Canadese ambassade volg de. Claxton ging om half acht weg. vloog terug naar Ottawa en was om twee uur 's nachts thuis. De volgende mor gen om negen uur was hij weer present op het vliegveld om naar Edmonton te vliegen, waar hij samen met de Cana dese minister-president enige militaire installaties inspecteerde.. 4rie dagen niets bijzonders voor de Canadese minister. Sedert Claxton in 1947 minister van defensie werd. Is hij meer dan 150 nachten per jaar niet thuis geweest, hield hij jaarlijks 225 toe spraken cn bezocht 175 conferenties en vergaderingen, terwijl hij elk jaar een kleine 100.000 kilometer reist. Het is heel gewoon, dat hij tien of veertien dagen achtereen niet tweemaal in hetzelfde bed slaapt. Onlangs had Claxton In een hotelkamer 's avonds laat nog een bespreking met twee hoge ambtenaren en zijn secreta ris. Toen de heren om vier 's nachts weggingen, nam Claxton een detective- story uit zijn koffer, want daar is hij éen groot liefhebber van. Toen zijn secretaris de volgende mar- gen om acht uur bij hem binnenkwam, was de minister geschoren en aange kleed en keek met een misnoegd ge zicht naar de detective, die de secreta ris voor hem had gekocht. ..Zonde van het geld", zei hij. „Een vervelend ver haal, dat uitgaat als een nachtkaars!" Moet deze 55-jarige Canadese minis ter niet een ijzeren constitutie hebben, dat hij het vrijwel zonder rust kan stel len? Claxton zelf is anders lang niet tevreden met zijn uithoudingsvermogen. Hij beklaagt zich tegenover vrienden er nogal eens over, dat hij weieens moe is en graag wat meer tijd zou hebben om zijn twee zoons en zijn dochter te zien en te spreken. Hij beweert dan tevens, dat hij er ernstig over denkt om zich uit het openbare leven terug te- trekken om ergens een rustig leven als eerzaam advocaat te gaan slijten. Maar van al die plannén is nog steeds niets gekomen. Waarom niet Om de eenvoudige reden, dat Claxton in geen andere functie, voor geen hoger sala ris en onder geen andere omstandighe den meer plezier in zijn leven en werk kan hebben dan hij thans heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 13