Astronomie staat nog voor honderden raadsels Furtwangier overleden aan longontsteking JfiOllSJBQË Kijk eens naar de Melkweg in December WOENSDAG I DECEMBER 1954 HEELAL GROEIT VOORTDUREND.... Het schijnsel van de Melkwég machtige studiebron voor de wetenschap H door prof. dr G. H. A. Grosheide F. W.zn. ET SCHIJNSEL van de Melkweg heeft de gehele wereldgeschiedenis door, de wetenschap in zijn ban gehouden. Reeds in de vijfde eeuw vóór Christus verdedigde de Griekse wijsgeer Democritus de opvatting, dat deze bekende zwak lichtende zone aan de nachtelijke hemel werd veroor zaakt door een zeer groot aantal sterren. Meer dan twintig eeuwen moesten voorbijgaan, voordat dit vermoeden bevestigd werd. Galilei slaagde er in met de toen ontdekte verrekijker afzonderlijke sterren in dc lichtgordel te onderscheiden. De instrumenten verbeterden en steeds meer delen van de Melkweg konden als grote verzamelingen van hemellichten worden waargenomen, of, zoals men veeial zegt: in sterren worden opgelost. Met de ontwikkeling van het instru mentarium rees ook de vraag of er enige samenhang zou bestaan tussen al die tienduizenden sterren, zowel binnen als buiten de Melkweg. William Herschel, één der beroemdste astronomen, trachtte hierop een experimenteel gefundeerd ant woord te geven. Hij was er van overtuigd, dat de sterren tezamen één enorm systeem vormen en daarom beproefde hij, een overzicht van de bouw van het geheel te krijgen door in een groot aantal richtin gen de diepte te peilen. Maar aan het eind van zijn werkzaam leven moest Herschel tot de conclusie komen, dat de Melkweg voor menselijke begrippen gron- Schat van gegevens De negentiende eeuwse sterrenkundigen verzamelden een schat van gegevens, die voor hun geestelijke nakomelingen van zeer groot belang zijn geweest. De Gro ningse hoogleraar J. C. Kapteijn ging zich in 1890 met de studie van het Melk wegstelsel bezig houden. De leidende gedachte bij al de arbeid van Kapteijn was. dat enig inzicht in de structuur van een verzameling van zovele millioenen sterren niet in de eerste plaats wordt verkregen door allerlei detail onderzoek. Hij zocht daarom naar stati sche methoden om met behulp daarvan tot een schematisch beeld van het hele stelsel te komen. Daardoor werd het voor hem en zijn volgelingen belangrijker om de gemiddelde afstand van de sterren uit een zekere met zorg gekozen groep, te kennen, dan om nauwkeurig te weten op welke afstanden zich vele afzonderlijke individuen bevinden. In een schematisch beeld nam Kapteijn aan, dat het sterren stelsel lensvormig is met een middellijn, die ongeveer vijf maal zo groot is als de dikte. De dichtheid der sterren wordt naar buiten in alle richtingen geleidelijk Geen verzwakking van licht De conclusies van Kapteijn berustten op een zeer fundamentele veronderstel ling, nl. dat het licht der sterren bij het doorlopen der wereldruimte geen ver zwakking ondergaat De juistheid hier van was aan gerechtvaardigde twijfel onderhevig. De Melkweg is over onge veer een derde gedeelte van zijn totale lengte gesplitst in twee vrijwel evenwij dige takken, die gescheiden worden door een donkere band van onregelmatige vorm. Ook elders treft men donkere plekken aan. De „Kolenzak" in de om geving van het Zuiderkruis is daarvan wel de bekendste. Het was natuurlijk mogelijk, dat men hier te maken had met openingen in een dunne laag van sterren, maar het lag evenzeer voor de hand, dat de ster- armoede in de genoemde streken haar oorzaak vond in de aanwezigheid van wolken van verduisterende materie, die een deel der sterren onwaarneembaar maakten. Kapteijn poogde dit te bewij zen. maar zijn gegevens stelden hem daartoe niet in staat. Weinige jaren na zijn dood kwam echter vast te staan, dat de vermoede absorberende wolken inder daad bestaan. Onder de sterren bevinden zich vele. die niet steeds met even grote glans schijnen, maar beurtelings in helderheid toe- en afnemen. Er kon een verband worden vastgesteld tussen de periode dei- lichtwisseling en de totale lichtkracht. Daarvan maakte Shapley gebruik bij zijn studie van de bolvormige sterrenhopen. Deze zelfstandige verzamelingen van duizenden sterren zijn symmetrisch ge rangschikt ten opzichte van het vlak van de Melkweg, maar worden in de onmid dellijke omgeving daarvan niet aange troffen. Het centrum van deze zeer on regelmatig verdeelde groep projecteert zich op de grens van de sterrenbeelden Schutter en Schorpioen: dat is juist tussen de twee takken van de Melkweg. Door toepassing van de betrekking tussen periode en lichtkracht was Shapley in staat te constateren, dat het centrum der Melkweg op grote afstand van de zon zich bevindt in het vlak van de sterrenhopen. Rond 1930 kwam men tot de volgende conclusie: De door Kapteijn beschouwde sterren maken deel uit van een stelsel van buitengewoon veel grotere afmetin gen, waarin de zon een zéér uitmiddel puntige plaats bezet en waarvan de kern. die met het centrum der bolv< bracht de ontdekking, dat de centrale verdikking van het overigens nog steeds lensvormige stelsel een diameter bezit, die minstens gelijk is aan driemaal de normale dikte. En in, 1952 ontdekte de Amerikaan Baade. in de Melkweg een klein vlekje, waar de verduisterende wolken zo weinig dicht waren, dat het mogelijk was met één der machtige telescopen foto's te vervaardigen van de rand van de kern. Ook de Nederlandse sterrenkundigen, die te Kootwijk samenwerken, deden vorig jaar een belangrijke ontdekking. Metingen van de uitgezonden radiostra ling stelden definitief vast. dat het galactische systeem (d.w.z. op de Melkweg betrekking hebbend) een spiraalstruc tuur heeft. Deze metingen toonden bo vendien iets over het verloop van de Nevels De achttiende eeuwse hadden een aantal objecten, di het blote oog of met kleine kleine vlekjes aan de hemel de naam „nevels" gegeven. Deze nevels bleken later niet anders dan sterren hopen te zijn. In andere daarentegen, waren zeer lange tijd geen afzonderlijke sterren te onderscheiden en toen dit in de twintiger jaren van deze eeuw wél gelukt was en men ook veranderlijke sterren had aangetroffen, becijferdi dat deze conglomeraten van stem ver weg staan. dat zij onmogelijk tot het Melkwegstelsel gerekend kunnen worden. De zgn. extra-galactische nevels toonden bij nader onderzoek van volkomen hetzelfde karakter te zijn als het Melkwegstelsel. Milliard lichtjaren uikt i metho indelijk leidei isch van aard. Uit- ot een uiterste af- illiard lichtjaren Tegen het einde van de eerste wereld oorlog had de Leidse hoogleraar Sittc: alt. i de onttrokken wordt door interstellaire ken. De grenzen waren verlegd, ma; de richting van de kern was het Melk wegstelsel nog steeds ongepeild. Nieuwe wegen Men bezon zich echter op nieuwe we gen. De werking der verduisterde wolken bleek niet voor alle kleuren evey sterk te zijn. Daardoor schenen de sterren achter de wolken niet alleen zwakker, maar ook roder dan zij in werkelijkheid zijn. Ook maakten de astronomen gebruik van een photo-electrische cel, die gevoe lig is voor rode en infrarode straling. Dit uit de toen kort te voren door E opgebouwde algemene relativil theorie afgeleid, dat de mogelijkheic stond, dat het heelal zich in allt tingen zou uitzetten. Uit metingen in het spectrum van eerst 46. later 100 heldere nevels kon Humason hun radiale snel heid bepalen, d.w.z. de snelheid, waar mee zij zich van de aarde af bewegen. Er bleek een zeer duidelijk verband te bestaan tussen de afstanden der nevels en hun snelheden: Hoe verder een nevel verwijderd is. des te groter is zijn snelheid, zodat de nevels zich niet alleen van de aarde, maar ook van elkaar ver wijderen. Het heelal dijt dc Zo doen vele ontdekkingen nieuwe vragen rijzen, die tot voortgezet onder zoek aansporen. De kennis over de structuur van het heelal groeit gestadig. En al meer en meer wordt ontsloten van de tot bewondering roepende grootheid der Schepping. Confectie bouwt op H- en S-lijn De bati'ledtess in veredelde voim voor de zomermode (Vai moderedactrice.) We denken eigenlijk allemaal nog aan een nieuw winterjurkje, maar de con- fectie-industrie is een slag voor en pro duceert op het ogenblik luchtige zomer kledij. We zagen gisteren in het Amster damse Victoriahotel de collectie Geer- lings, met modellen van Ferry Offerman. De prijzen van de japonnen liggen (voor de winkel) zo tussen de f37,50 en even boven de honderd gulden. De stof- dan ook meest eenvoudig. Veel i dan wpt t klokkende rok katoen, veel rayon en i nylon. En de modeJlenf Naaldslank zullen we ten worden! Want de kokernauw óf hebben e met ingepende taille va heupen ronden. Een ruisende stijve petti coat behoort daarbij gedragen te worden, anders gast het gehele effect verloren. De H en S waren de motieven gebleven, waarop deze collectie gebouwd is. Of Parijs er, ook zo over denkt, zullen we moeten afwachten. Daar verraadt men geen geheimen voor Februari. De H-Hjn, ie voor ieder boven de maat 42 absoluut erboden moest zijn en de B-lijn, die het o alle opzichten steeds weer „doet". Reuze pr.ctisch, een japonnetje me; een gladde rok en een mouwiore corsage, .veredeld" battledress Jasje wordt gedragen. Dikwijls is 't lijfje de japon van zwart. Opvallend Is de halslijn: van voren hoog en reent, van achteren ovaal of in een punt uitgesne den. Of dit alles een succes zal worden? Dat is de kopzorg van de detaillisten, die nu al moeten inkopen. De koopsters kun nen nog even rustig afwachten en haar aandacht voorlopig blijven bepalen bij de meer winterse kledij. Groningen keurt grole plannen goed Een nieuwe haven, station en veemarkt De Groninger gemeenteraad heeft op een bijzondere gemeenteraadsvergadering het ingrijpende en belangrijke uitbici- dingsplan Eemskanaal goedgekeurd. Het plan omvat eer» oppervlakte van ruim 350 ha. Langs het vna Starkenborchkanaal lsj •n havencomplex ontworpen, met in- Bij onbewolkte hemel moet U in De-ba ran en de Voerman. Ook moogt u niet steekhavens van een zodanige afmeting, cember vooral eens de Melkweg bewon- nalaten, nog even naar het Oosten te dat coasters van 1000 ton er zullen kun- deren: een zilvergrijs, zacht glanzend lint. kijken, daar kunt U de spit Dirigent van wereldformaat ging heen Ascetische figuur die geen vlees at, niet rookte en niet dronk projecteerde woningw|>ken derswoningbouw, met tezamen 18000 in woners, komen te vervallen, aangezien volgens nadere stedebouwkundige opvat tingen industrie en woonwijken geschei den moeten blijven. Opgenomen in dit plan is een spoorwegemplacement, waar heen t.z.t. de goederenloodsen zullen wor den overgebracht. Bi) het hoofdstation zal dan ruimte worden geboden voor verdere uitbreiding van liet autobusstation. Op een terrein van 30 ha zal de uitbreiding van het P.E.B-. tot stand worden ge bracht. Ook is opgenomen een terrein van ongeveer 9'i ha voor een nieuwe eemarkt. ankelijk ge- dat het firmament omspant Zwakke luchtpijpen Vatbaar voor tocht en vocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bijdemmste klacht de snelwer kende, ver zachtende, slijm oplossende r\P 68-JARIGE LEEFTIJD is gister- avond can een longontsteking in een sanatorium te Baden Baden overleden, de beroemde Duitse dirigent dr Wilhelm Furtwangler. Hij was dc eerste dirigent van het Berlijns Philh. Orkest en het Wecns Philh. Orkest. Furtwangler was kort geleden in een particulier sanatorium opgenomen. Dr Wilhelm Furtwangler was een der grootste dirigenten van de wereld en had vooral faam als Beethovenvertolker. Als zoon van de 19e ectiw gaf hij met grote intensiteit gestalte aan de romantische muziek. Op 25 Januari 1886 werd hij in Berlijn geboren en begon op 8-jarige leef tijd zijn muziekstudie in München. Zijn eerste grote kans als opera- en concert- dirigent. kreeg Furtwangler in 1915 te Mannheim, nadat hij reeds enige ervaring had opgedaan met orkesten te Zürich. Straatsburg en Lübeck In 1920 volgde Furtwangler Richard Strauss op als dirigent van de symphonie- concerten met het orkest van de Berlijn-, se Staatsopera. Hij was de opvolger van Willem Mengelberg als dirigent van de concerten van het Frankforter Museum. Tussen de beide wereldoorlogen gold hij alr een der belangrijkste dirigenten. In 1922 volgde hij Artui Nikisch op en kreeg de zeer verantwoordelijke post van diri gent van de Gewandhausconcerten in Leipzig en het Bernjns Philh. Orkest. Tij dens de kroning in Londen in 1937 leidde hij aaar twee opvoeringen van Wagners „Nibc.ungen Tijdens ae oorlog speelde hij in Duitsland o.a. werken van Hinde- mith, hoewel deze toen „niet gewenst" was. Aan het einde van de oorlog werd Furtwangler bescnerming verleend door het Russisch leger. Hij werd uitgeno digd zijn carrière in Oost-Duilsland te hervatten Dit wees hij af en onderwierp zich aan een de-nazificatieproces in West- Berhjn. onder Engelse auspiciën. Het de-nazificatiehof verklaarde in 1946. dat hij nimmer sympathiserende nazi ge weest was. Furtwangler werd ervan Be schuldigd door zijn kunst het prestige van het Hitier-regiem te hebben vergrpot. Ge tuigen hebben echter verklaard, dat de dirigent Joodse musici van het Berljjnse orkest heeft beschermd, daarmee de ras senwetten van de nazi's trotserend. Furtwangler is tweemaal gehuwd ge weest: in 1923 met Zitla Lund uit Ko penhagen en in 1943 met Elisabeth Albert uit Wiesbaden Zowel zijn levenswijze als ijn verschijning waren ascetisch Hij at geen vlees en dronk of rookte niet. Meei- dere malen heeft Furtwangler in Neder land gedirigeerd, zowel voor als na de oorlog. Zijn directie was door het hevige zwaaien met zijn armen, niet altijd even duidelijk, maar waren de orkestmusici aan de bewegingen gewend, dan bereikte Furtwanger alles met zijn mensen. Spe ciaal de romantische muziek werd door hem steeds in een herschepping gebracht. Met Furtwangler is een van de grote Europese cultuurdragers heengegaan. Strijdom een zeer godsdienstig man Nieuwe kabinet nog deze week gereed Toen de verkiezJng van Strijdom tot opvolger van Malan bekend werd, zong de menigte het volkslied van de oude Boerenrepubliek. De gekozene werd on der gejuich van de vele toeschouwers op de schouders genomen De nieuwe Zuidafrikaanse premier heeft in zijn eer ste openbare toespraak gezegd, dat het uiteindelijke doel van de Nationale Par tij het vestigen van een republiek is Men verwacht, dat aan het einde dezer week de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend zal worden gemaakt Strijdom zal een opvolger voor minister Havenga, die de portefeuille van Financiën had. moeten vinden, een nieuwe „minister van landen" (zijn eigen voormalige functie) en mogelijk een minister van Buiten landse Zaken, omdat Malan deze post tegelijk met het premierschap vervulde. In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, laten wil nog volgen, dat Strijdom vaak heeft verklaard: „direct na de godsdienst, neemt de politiek de belangrijkste plaats in mijn leven in. Zuid-Afrlka is aan geen enkele macht, behalve aan het gezag van God alleen onderworpen." Hjj is getrouwd met een dochter van een predikant van de Ne derlands Hervormde kerk. Hij is o.a. ook directeur van het, in het Afrikaans verschijnende blad Die Transvaler. Zijn jongste nezoek aan Europa was de eerste maal. dat hij buitenslands was Wat Ha venga betreft, de verslagen tegeneandi- daal hij zal zich uit de politiek terug trekken pn zijn leven veirler slijten op ziin „plaas" in Oranje Vrijstaat, waar hij paarden en vee fokt. Benoemd zijn tot officier in de orde van Oranje Uassau J. H. Otten. directeur van het S. A. Philips (Pty), Ltd, te Jo hannesburg en mr C. M. Elenbaas, voor zitter van de Vereniging Surinaams Be drijfsleven, te Paramaribo. i Noord-Westen naar het Zuid-Oosten 1 Uw bewondering voor dit schone he melverschijnsel wordt ongetwijfeld nog groter als U bedenkt, dat U opziet naar een brede band van honderden millioenen Een aantal prachtige sterren en ster renbeelden staan in of vlak naast de Melkweg: aan de Noorder hemelhelft - - van „beneden" naar „boven" de Lier met de stralende Wega, dan de statige Zwaan, het sterrenbeeld Cepheus, de „om gekeerde W" van Cassiopeia, daarnaast door zijn „nevel"-zo vermaarde Andro meda en hoog boven UCapella. Aan de Zuider hemelhelft kunt U. in de Melkwegbaan, de Grote Hond vinden met de schitterende Sirius. daarboven de Eenhoorn, vervolgens Orion met de rode reuzenster Betelgeuze en de blauwe Rigel en de Tweelingen. Verder de horens van de Stier, met daarin diens met „bloed doorlopen" rode oog. Alde- gang boven de zuiderlijke horizon vi schijnt. Dan Jupiter, die het sieraad zijn van onze avondhemel op 12 De cember, 's avonds om 11 "uur, staat hij vlak bij de imaan, dus voor iedereen ge makkelijk vindbaar en Venus, di« 's morgens Jupiter vervangt en wellicht in straling overtreft. Verder zijn er als Jupiter niet tegen werkt van 10 tot 13 December „Ster- ren regens" uit het sterrenbeeld Tweelin gen. Deze meteorietenvlagen hebben d« naam Geminiden gekregen, omdat Ge- Hi JPB_ HUmini de lattkiae benaming van de Twee- het uitgerekte lijf van de Waterslang zien. ling is. Of U veel zult men, kunnen wij Weer interessante sterrenhemel Drie planeten zijn er in December aan niet garanderen, daarvoor zijn die vallen ze hemel te aanschouweg: in de eer- j de sterren te onbetrouwbaar en boven- plaats Mars, die kort na zonsonder-1dien is het op 10 December volle maan. DE STERRENHEMEL IN DECEMBER Toch is liet zo l TRILLINGEN OPWEKKEN (213) Ome laatste conclusie dat een trillend kristal electr levert, maar dat omgekeerd ele teil trillingen in het kristal optrekt. We kunnen het gen: mechanische trillingen uorden omgezet in electrische-, gelijk ele sche. trillingen in mechanische trillin gen van dezelfde frequentie itorden Maar als een dergelijk kristal d> electrische stroorr in trilling geraakt gaat de lucht of di geplaatst, kan zo hard rinkelen als hij omdat geen lucht in de stolp de ge- luidslrilUngen voortgeleidt. Zetten we nu een bron die ultra,onore trillingen voortbrengt onder de stolp, dan zullen nok de golven daarian niet tot de buitenwereld kunnen doordringen. Maar rrn electrische zaklantaarn zal zijn licht vanuit een luchtledige glazen Sadruk verboden). Hoog Militair Gerechtshof Troep soldaten keerde zich tegen de politie Om makker te ontzetten, die was ingerekend (Va verslaggeve Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag herleefde een rel van on geveer tachtig soldaten, die op 17 Juni j.l. te Raamsdonkveer naar het politie bureau togen om een medesoldaat, die na een ruzie in een danszaal was inge rekend, te ontzetten. Enkele onderoffi cieren, die in gebreke waren gebleven tegen de rebellerende soldaten op te tre den, zjjn hiervoor door de Krjjgsraad- Zuld tot strenge gevangenisstraffen ver oordeeld. Van het vonnis tegen de ser geant J. Th. P te Keizersveer. die werd vrijgesproken, was de auditeur-militair echter in appèl gekomen Toen deze ser geant van een luitenant bevel kreeg de troep naar de kazerne te commanderen, maakte hij zich hiervan af met hat schreeuwen van een vloek en de woor den „Ga toch terug jongens Verder was htj niet opgetreden De advocaat fiscaal meende, dat de bekl. in de situatie waarin hij zich geplaatst zag, waar schijnlijk niet meer had kunnen doen en meende, dat de/.c terecht is vrijgespro ken, waarom hü bevestiging van het vonnis vroeg. Twee maanden gevangenisstraf werd geëist tegen de 23-Jarige vaandrig J P. K van de vliegbasis Eindhoven, die op 17 Augustus tijdens een gecombineerde oefening me* luchtdoelaitilierie met een helicopter zo onvooizichlig laag heeft ge vlogen. dat hi) een .stuk geschut raakte, waardoor een soldaat ernstig aan het hoofd werd gewond. Kdie door de KrUgsraad-Zuid tot zes weken hechtenis was veroordeeld, verweet h(j grove on achtzaamheid en onverantwoordelijk vliegen, bovendien in strijd met een dienstbevel, volgens welk hU niet lager den 200 voet mocht komen. Wegens bet slaan met de kolf van een geweer naar een mede-soldaat, die hem gesard had, eiste de advocaat-fiscaal twee maanden gevangenisstraf tegen de 19- jarige soldaat L. J. J. V. uit Holwerd, die onlangs door de KrUgsraad-We«t tot dezelfde straf werd veroordeeld. Bekl verklaarde, det het niet zijn bedoeling was geweest zijn tegenstander, die de klap gelukkig nog kon afweren, te ver wonden, maar dat hU in drift'tot zijn .handeling wa« gekomen. Om indruk ie maken had hU slechts, toen hij zo ge plaagd werd, een klap op de tafel wilien geven. I Uitspraak 14 December.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5