Zwitsalott L KERK en SCHOOL „Boerenbezoldigingsbesluit" niet gewenst Er kome een erecode over politiek in de aether Met VELPON zie ie er geen barst van! RED BANI De kerk en de invloed der industrie op het platteland Puzzle 2 WOENSDAG 1 DECEMBEHF Minister Mansbolt vierde jubileum Regering zal er in ieder geval voor zorgen, dat er melk met 2,5 pet vet blijft (Van onze Parlementsredacteur) DE REGERING heeft besloten, dat er in ieder geval voor gezorgd zal worden, dat er consumptiemelk met 2Vz pet vet in de handel blijft. Daarnaast zal de mogelijkheid worden geopend, melk met 3% pet vet te kopen. Tegen deze tweeërlei soort melkverkoop zullen wel technische be zwaren bestaan, maar de regering acht melk drinken zo belangrijk, dat er geen sprake van kan zijn, de (goedkopere) melk met lager vetgehalte uit de huizen je houden. De „luxe" melk zal duurder worden dan men alleen uit het hoger vetgehalte zou kunnen afleiden, aangezien op de 2Vz pet melk een subsidie gegeven wordt van 4 et per liter, terwijl die op de vettere melk slechts 2 et per liter zal bedragen. Dit bleek uit mededelingen va Mansholt. die hij gisteren Tweede Kamer deed tijdens de algemene beschouwingen over zijn begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Het was de tiende maal, dat deze bewindsman zijn begroting verdedigde en met dit jubileum werd hij van verschil lende zijden gelukgewenst. De minister was er zelf ook verheugd over, dat hij het zo lang had volgehouden: in de eerste plaats vond hij zijn werk nog altijd be langwekkend en fascinerend, in de tweede plaats beschikte hij over een goed stel medewerkers en in de derde plaats vond hij het een voorrecht, met de Kamer te beraadslagen, ondanks botsingen en ups Niet alle sprekers waren het met het uitgestippelde consumptiemelk-beleid eens: de heer Biewenga (a.r.) bijv. vond het voorstel van de Stichting voor de Landbouw, slechts één soort melk, met een vetgehalte van 3 pet in de handel te brengen, veel beter. Groter waren echter de bezwaren tegen een verminderd sub sidie voor de „luxe" melk. De heren Droessen (kath. v.) en Biewenga (a.r.) von den. dat op zo'n manier een proef met twee soorten melk niet juist zou zijn. Daarentegen meende dr Vondeling (soc.), dat er op de vette melk helemaal geen subsidie verleend moest worden. Minis ter Mansholt bleef echter vasthouden aan het tussenstandpunt: op de rljkelui's melk de helft van de subsidie, die op de min der vette melk wordt gegeven. Boven dien. zo zeide hij, is dit een tijdelijke moeilijkheid, aangezien het in de bedoe ling ligt, langzamerhand ook deze con- sumentensubsidie af te schaffen. Overi gens zal het nog wel even duren, voor er twee soorten melk kunnen worden ver kocht: over de uitvoering van de geno men beslissing is nog wel enig overleg met het bedrijfsleven noodzakelijk. Niet onrustbarend Verschillende sprekers hadden er op ge wezen, dat er enige onrust in de landbouw heerst. De bewindsman beaamde dit ten ville: niettemin ls de toestand niet rustbarend. De moeilijkheid zit hierin, dat er wereldoverschotten zijn, die een neergaand prijspeil veroorzaken. De jaren, die voor ons liggen, zullen ons meer zorg geven dan die achter ons liggen. Want er tekent zich in de landbouw een oneven wichtigheid af tussen productie en con sumptie. Hierbij wordt men min of meer gedwongen in de richting van protectio nisme. Met hulp van de Verenigde Staten is men tot dusverre er in geslaagd, al te grote moeilijkheden te voorkomen. Maar ook Amerika voert in dit opzicht geen politiek op lange termijn. De enige op lossing ligt in het bevorderen van een welvaartsverhoging, met name in de ach tergebleven gebieden, het hier zoeken van nieuwe consumenten en afzetgebieden. Wat de agrarische integratie van West- Europa betreft, was de bewindeman in mineur: ondanks alle pogingen wil daar voorlopig niet aan, hetgeen de heer Van Dis (s.g.) toejuichte en prof. Lemalre (kath. nat.) een woord van voorzichtig- aan in de mond gaf. In Beneluxverband ls gebleken, dat er van een naar elkaar toe groeien van de landbouw in België Nederland niet veel terecht 1s gekomen. Toch zal bij de komende besprekingen over de economische unie getracht wor den, aan het landbouwvraagstuk de plaats Ie geven, die het toekomt, zodat er geen sprake meer kan zijn van eenzijdige be scherming, doch van regeling in overleg. De Duitse regering heeft nog steeds stand geboden aan een initiatiefvoorstel tot invoering van een invoerrecht op Nederlandse eieren: de bewindsman hoop te, dat deze weerstand blijvend zal zijn. De minister maakte duidelijk, dat er nog over gestudeerd wordt, hoe het met de garantieprijs voor melk moet gaan. Verschillende sprekers, o.a. de heer De Ruiter (c.h.) voeden voor één prijs het gehele land. Maar de heer Biewenga (a.r.) meende, dat er aan tweeërlei melk- prils niet viel te ontkomen. De bewindsman stelde voorop, dat het herid het zorgen voor een redelijke bestaansmogelijkheid ongewijzigd gebleven, maar dat de uitvoering var beleid aan de omstandigheden moest den aangepast. De kostprijs van de melk Ballpoints Blijven Zeer vele Kamerleden vragen: op de zandgronden is veel meer gestegen dan die van de melk uit de weldegebie- Daarom zullen de moeilijkheden door één garantieprijs niet kunnen worden opgevangen. De oorzaak van dit verschil ligt niet in de eerste plaats in het te rlnge verschil in pachtprijs, maar hierin, dat de arbeidsproductiviteit op de klei- bedrijven gerin>r is dan op de gro tere bedrijven. Overigens zal wel bekeken moeten worden, wat er op het gebied de pachten in dit verband gedaan moet worden. In iets ander verband wees de bewindsman er nadrukkelijk op. dat de regering, wil men haar garant doen zijn verschillende prijzen, ook een der kostenfactoren, n.l. de pachtprijzen meer beheersen ddn tot nu toe het geval ls geweest. Hierbij dacht hij aan het grondegalisatiefonds, waarvan ir Vonde ling (soc.) een groot voorstander is. Deze zelfde afgevaardigde wilde eigen- jk een gehele ombuiging van het prijs beleid: hij wilde komen tot een vastge steld minimum-inkomen. Maar de be windsman, die bij de prijsstellingen wel rekening wilde houden met andere agra rische producten, voelde niets voor een „Boerenbezoldigingsbesluit". Vanmiddag werd afzonderlijk gedebat teerd over de afdeling Visserij van de begroting. Amsterdamse helihaven aan de Jan van Galenstraat B. en W. hebben thans aan de gemeen teraad van Amsterdam een voorstel doen toekomen een helihaven te stichten op het terrein aan de Jan van Galenstraat tegenover de centrale markt. In afwach ting van nadere voorstellen, verzoeken B. ff. een crediet beschikbaar te stellen /5000t. ter bestrijding van de kosten het incidentele gebruik van het ter als landingsplaats voor helicopters. De politiek kan niet helemaal uit de aether worden geweerd. Er behoort op dit punt een erecode te komen, zowel tussen de politieke partijen als de omroepver enigingen. Aldus zeer vele leden van de Tweede Kamer in het thans verschenen voorlopig verslag op het wetsontwerp betreffende de omroep. Verschillende Kamerleden willen weten, of onder het nieuwe om roepbestel in de maand voor de verkie zingen niet meer programma's gegeven mo gen worden als: het aetherforum van de VARA en de KRO, congressen van poli tieke partijen, van NW, KAB en CNV, van socialistische vrouwenorganisaties, besprekingen van politieke geschriften, parlementaire overzichten en de rubriek Op de Korrel van Evert Vermeer. Van andere kant vroeg men hetzelfde met betrekking tot de radiocommentaren van prof. mr I. A. Diepenhorst, de rubriek „Even afrekenen heren" enz. Vrij algemeen bleken de Kamerleden het toe te Juichen, dat het verbod vai clame wordt gehandhaafd. Onder reclame, die zij uit de aether geweerd wensten te zien. rekenden vele leden ook de opzettelijke propaganda voor de roepverenigingen. Eersïe Kamer accoord met hoger pensioen Kamerleden De Eerste Kamer heeft vanmiddag haar goedkeuring gehecht aan vier web werpen, strekkende tot naturalisatie 74 personen. Met 39 tegen 1 stem (comm.) aanvaard de de Kamer vanmiddag het wetsontwerp waarbij het maximum pensioenbedrag Tweede Kamerleden wordt verhoogd f 3938 tot f 4800. De heer Van Lieshout (kath.v.) had bezwaar tegen het feit, dat niet tegelijkertijd een verbetering is gebracht in de weduwen- en wezenpen sioenen. Spreker drong er op aan, dat als nog een maatregel daartoe wordt geno men. Minister Donker zegde de heer Van Lieshout toe deze wens over te brengen aan minister Beel, die wss verhinderd de vergadering bij te wonen. Diep geroerd, met van emotie trillende stem, dankte de 80-jarige Sir Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis voor de gelukwensen van zijn collega's. Regering en oppositie waren op deze dag eensgezind in hun toejuichingen voor de grote staatsman. Op de achtergrond ziet men het portret van Churchill, dat de premier namens het parlement door oppositieleider Attlee werd aangeboden. Het wetsontwerp wil komen tot een zekere „open situatie", waardoor de posi- an de bestaande omroepverenigingen in beginsel wordt doorbroken. Er is een vrij ingewikkeld stelsel ontworpen voor kerken, omroeporganisaties A, B en C en adspirant-omroeporganisatie». Tegen dit nieuwe stelsel wordt in het voorlopig verslag door een aantal Kamer leden bezwaar gemaakt. Het wetsontwerp biedt theoretisch de mogelijkheid voor het ontstaan van zeven omroeporganisaties C, in welk geval de grote omroeporganisaties nog slechts 58 pet van de totale zendtijd krijgen of elk lid lAVz pet Een en ander kan leiden tot absurde situaties. Daarom achten deze leden het ontwerp ook moeilijk aanvaardbaar. Het zou, menen zij; de voorkeur verdienen, wanneer vooraf de grote omroeporganisa ties een minimumpercentage van b.v 80 pet krijgen (anderen dachten van 85 pet). De grote omroeporganisaties, zo stellen zij, hebben bovendien historische fechten. Aan de andere kant wordt in het voor lopig verslag de opmerking gemaakt, dat het wetsontwerp de situatie voor nieuwi organisaties heel moeilijk maakt. Bij eei totaal van 2.400.000 luisteraars moeten zij minimaal 48.000 leden tellen 3.000.000 zelfs 60.000- Zeer velen wilden ook weten, men blijkbaar geen lid kan zijn van twei omroeporganisaties tegelijk Diakenen in Gouda bijeen Maatschappelijk werk ook taak der kerk (Van onze kerknieuws-redacteur) Het maatschappelijk werk is var enorme betekenis voor de kerk in haar arbeid naar .binnen en naar bulten. Daar om is het hoog tijd. dat ook de Gerefor meerde Kerken dit werk krachtig en hecht georganiseerd gaan aanpakken. De hervormden, de humanisten, de rooms- katholieken zijn hun daarbij reeds voor gegaan. Dit pleidooi voor een bij uitstek actuele zaak voerde ds A. S. Timmer uit Rotterdam gisteren op de provinciale diaconale conferentie der Geref. Kerken welke te Gouda gehouden werd. Ds Timmer legde er de nadruk op, dat maatschappelijk werk moet uitgaan van de mens in zijn verhouding tot God en de naaste. Voor de velerlei soorten van arbeid missen de ambtsdragers de tijd en de capaciteit. Wetenschappelijke scholing is noodzakelijk, en hoeft geenszins te lei den tot vertechnisering van de barmhar- tigheidsbeoefening. evenmin als de weten schappelijke vorming van een predikant de vertechnisering van het ambt in de hand zou werken. Naast de provinciale opbouworganen is er plaats voor provinciale stichtingen Geref. maatschappelijk werk, zo vervolg de ds Timmer organer. dis geen uit voerende. dwingende maoht hebben, maar een adviserende en stimulerende taak. Er moet verband en contact komen tussen de stichtingen die plaatselijk of classicaal overal bezig zijn te ontstaan De Gere formeerden zijn achter bij andere rich tingen. Zuid-Holland is achter bij ande re provincies, maar onze stem moet ge hoord worden, anders wordt ons terrein overvleugeld. Ook de overheid stelt prijs op een behoorlijke organisatorische op- Subsidie Dat laatste geldt natuurlijk wel zeer omdat de overheid bereid is. dit werk te subsidiëren. Daarvoor moet de kerk dank baar zijn, meende spr. Zonder de mate riële steun van anderen kunnen wij het meeste van dit werk eenvoudig niet Men kan dit betreuren, maar de feiten liggen zo. Waarom trouwens wel over heidssteun voor de thuiszittende armer en niet voor maatschappelijk werk? De overheid steunt echter geen plan nen. Daarom zal de opzet voor rekening van de kerken komen. Rotterdammer door z andauto overreden en gedbod Gistermiddag is de 62-jarige bouwvak arbeider J. Komijs uit de Grote Visserij straat te Rotterdam door een met zand beladen vrachtauto overreden en gedood. De man was op de knieën bezig aan een hekwerk, toen de vrachtauto achteruit rijdend hem greep en met een der wielen overreed. Met gestolen auto Ontvluchte geesteszieke reed voetganger dood Een verpleegde van de psychiatrische inrichting Groot Gaffel te Warnsveld, die ontvlucht was, heeft met een langs de weg staande gestolen auto een dolle rit door Zutphen gemaakt. In het centrum reed hij op enige voorbijgangers in, van wie zekere uit Zutphen op slag werd gedood en kere H. uit Warnsveld zwaar werd ge- auto kwam tegen de muur van een winkel tot stilstand. De patiënt, zekere M. uit Apeldoorn, werd in arrest gesteld. Beroep KNIL-oHicieren verworpen De centrale raad van beroep te Utrecht deed uitspraak in de zaalf van de malige K.N.I.L.-officieren A. van Oosten te Bilthoven en H. Breeman te 's-Graven- hage contra de minister van Oorlog, in zake hun plaatsing op de ranglijst van officieren van de Koninklijke Landmacht. De centrale raad bevestigde de uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof en wierp het beroep van de beide appèl- lanten. VRAAG DE JUISTE SOORT Nogmaals: ds Taverne en d*e Hoogeveense pastorie Naar aanleiding van de berichtgeving over het besluit van de Asser rechtbank om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de kerkvoogdij der Herv. Ge meente te Hoogeveen om de pastorie door ds G. Taverne te laten ontruimen, deelt deze predikant ons mede, dat de rechter beslist heeft, dat het besluit van zijn los- maknig van de gemeente en voor een jaar van zijn ambtsbediening geen rechtsgrond heeft en dus niet geldig is. Deze uitspraak draagt een principieel karakter en reikt verder dan alleen maar een zaak van huisvesting. Ds Taverne blijft derhalve in zijn ambtswoning en moet weer tot de volle bediening van zijn ambt worden toegelaten. Of de gemeente in hoger be roep gaat, is nog niet bekend, aldus deelt ds Taverne ons mede. Prof. ir B. C. Kroon (55) te Delft overleden In de leeftijd van 55 jaar is te Delft overleden prof. ir B. C. Kroon, hoogleraar aan de Technische Hogeschool. Ir Kroon werd in 1941 als hoogleraar aan de hogeschool verbonden en doceer de in de afdeling der werktuigbouwkunde de constructie van de verbrandings motoren. Pro.f. Kroon, die In Deventer werd geboren, studeerde aan de T. H. en bekleedde na zijn studie van 1925 tot 1941 functies in het bedrijfsleven. STOPHOEST ZOUTE DROP Vereniging van Kerkvoogdijen (Van een onzer verslaggeefsters) .Wanneer men een taart in vieren snijdt, dan is het geen taart meer. dan •alt hij in stukken uiteen. Dit voorbeeld illustreert op plastische wijze, hoe de situatie in menig industriegebied op het platteland er vaak uitziet. In de vorige eeuw bracht de kerkelijke schelding een scheur in het dorpsleven, die nu nog meFkbaar is. Daar komt een andere •cheur bij, nl. die ontstaat ten gevolge /an de sociaal-economische verhoudin gen in de laatste tijd", aldus drs P. de Jong in zijn heldere referaat over ..De Kerk en de industrialisatie" dat hij gis teren hield voor de afdeling Zuidhol- -d van 'de Vereniging van kerkvoog- en in de Ned. Herv. Kerk )e industrialisatie, die noodzakelijk ten gevolge van de bevölkingstoena- ên die dient om het welvaartspeil handhaven, beïnvloedt de omgeving ar zjj optreedt, met name het platte land. In sommige gevallen, b.v. in zui vel- en coöperatieve boerenbedrijven, blijven bestaande traditie en gewoonten de boventoon voeren, en past de in dustrie zich aan. Ook de kerk behoudt haar zelfde plaits. Anders ls het wanneer de industrie haar stempel drukt op het platteland en een ander levensrhythme meebrengt, veroorzaakt door ploegenarbeid, continu bedrijven en seizoenproductie. Dit alles vindt zijn weerslag ln het gezins- en gemeenschapsleven. Wannéér de kerk geen oog heeft voor de worsteling om we vormen die binnen de industrie gaande is. en vasthoudt aan de traditie dan verwijdert de kerk zich van deze wereld, en ook van haar vroegere plat telandsgemeente. Soms ontstaat een kloof tussen platte land en industrie. Het leven valt uiteen in stukken. Helaas kiest de kerk in zulke situaties maar al te vaak partij het platteland op grond van on bijbelse argumenten. Dit heeft tot ge volg. dat het kerkelijk leven dood kan Maar soms kan ook de wederzijdse beïnvloeding van platteland en industrie een nieuwe levensstijl bewerken, die vele nieuwe mogelijkheden opent voor de verkondiging, mits deze in de wereld staat en zich niet afziidig houdt. Want de kerk heeft een taak in de industriegebieden, ook op het platteland Er bestaat grote behoefte aan een ge sprek. niet aan een lezing, maar aan een ontmoeting met een ander, aldus drs De Jong. directeur van het Sociologisch Instituut der N.H, kerk. Tocht noch vocht 'i zal IJ deren bij gebruik van Cadeau voor Churchill uit Hilversum Ook ,het gemeentebestuur van Hilver sum hééft de 80-jarige Engelse premier Winston Churchill een geschenk doen toekomen. Op verzoek van burgemeester J. J G Boot heeft de wereldomroep namelijk een speciale gremofoor.piaat vervaardigd, waarop naast een gelukwens aan de 80- Jarige diens betekenis voor ons volk wordt geschetst In een verbindende tekst, waarvan de woorden direct tot Churchill zyn gericht, zijn op deze piaa: enkele passages opae nomen uit de redevoeringen, die ae En gelse premier UJdens bezoeken aan on» land heef; uitgespit.ken. De gramofoon- ls lend n rij vi VOOR HEM GEEN BAZUINEN NEL1A GARDNER WHITE 100. „Er was geen plaats voor Jezus in de herbei g en er is geen plaats in Warrenton voor de mensen uit deze straat... Gelooft u niet, dat als u in die straat zoudt moeten wonen, dat uw hart vervuld zou zijn met haat, denkende aan de men. sen, die de eigenaars waren van deze krotten, waarin u werd gedwongen te leven? Gelooft u niet, dat u de mensen zoudt haten, die u als vuil beschouwden, die u te onbelangrijk vonden om over na te denken, die in u zelfs geen mens wilden zien? En nu doet zich het vreemde en wonderlijke feit voor. dat ik in deze kleine ka mer geen haat heb gevonden. Integendeel, ik hoorde daar de opvatting verkondigen, dat haat niet goed is voor de mens En dat is waar. IJaai zoudt u daar kunnen leven zonder haat te koes teren? Terwijl u in uw eigen kleine besloten krin gen reeds haat in u voelt opkomen voor onver schilligheid en gebrek aan karakter? U vindt dal slechts zelden, omdat u voor uzelf kleine, zorg vuldig afgesloten wereldjes van gemak en over vloed hebt opgebouwd. Maar als u het vindt, bent u diep geschokt en verontwaardigd. Stelt u zich nu eens voor dat uw hele leven werd beheerst door deze eigenschappen? Stelt u zich eens voor dat niemand iets voor u wilde doen, omdat men dacht dat waarpver u beschikte goed genoeg was voor u? Zou dit u niet tot het uiterste ter gen en een ongeneselijke wonde toebrenger aar uw trots? En als dit uw hele leven lang zou gebeuren' Zoudt u dan nog van hel ievor nou den? Zoudt u dan nog uw medemens üeinebben? Enkelen onder u misschien... maar de meesten Het winterse licht dat door de gekleurde ra men viel en zich mengde met de gloed van de kaarsen speelde over de gezichten van de kerk gangers. Op de zesde rij zat de heer Byington en naast hem, als een bange muis, zijn onaan zienlijke echtgenote. Byington's gelaat leek roder dan anders, maar dat was'misschien een gevolg van het door de ramen rood gekleurde licht Hij zat stijf rechtop en zijn dikke buik met de fonkelende horlogeketting stak vooruit. Alleen zijn ogen bewogen zich nu en dan en zwierven door de kerk tot zij met een sluwe, bijna triomfan telijke uitdrukking bleven rusten op juffrouw Agnes Pyne, die haar hoofd hoger opgeheven hield dan zij ooit had gedaan. Die is raak! dacht hij, want hij herkende de straat en wisl wie de eigenaar van bijna al de huizen was Hij was het absoluut oneens met Philips, voor zover het de waardigheid van de bewoners be trof, want als het zijn huizen waren geweest zou hij er even weinig aan hebben laten doen als juffrouw Pyne. De man was sentimenteel en geen zakenman. Het bleek duidelijk dat hij geen zorgen over geld hoefde te hebben. Hij kreeg zijn salaris voor een paar uurtjes van nadenken over wat hij moest zeggen op de preekstoel. Hi; hoefde geen huur te betalen en de Grote Kerk zorgde zelfs voor zijn brandstof. Maar de heer Byington had zoveel van juffrouw Pyne moeten verduren, dat hij hoewel hij haar hielp ir. haar strijd tegen de jonge dwaze bemoeial op de preekstoel het tegelijkertijd fijn vond dal zij haar portie ook eens kreeg. Het verheugde hem in dubbele mate, want sinds de man zijn zin gekregen had met die lezing, dacht hij na tuurlijk dat hij zich alles kon veroorloven. Maar dit zou hem duur te staan komen. Nu lag hij eruit voor hij het wist Hij kon over iemands ziel praten zoveel als hij wilde, maar aan iemands purtemonnaie komen was een tweede! Keziat Woodley zat met haar vader achter in de kerk Bij Paul s eerste woorden had zij haar gezangboek stevig omklemd en gedurende de hele preek verslapte haar greep niet. Haar hart bonsde en zij voelde een vreemde trots die haar hoger en hoger hief naarmate de rustige, maar vaste stem verder sprak. Zij was niet alleen trots op hem, trots op zijn persoonlijke moed hoe wel zij daardoor zo getroffen was dat zij bijna moest schreien maar zij kreeg ook een nieuw vertrouwen in de mensheid. Want hij maakte deel uit van de mensheid en de mogelijkheid bestond dat er anderen waren als hij. Haar ge voel omvatte ook haar vader, als een verlengstuk van wat zij een paar dagen geleden had gevoeld, toen het haar duidelijk was geworden dat hij sterk genoeg moest zijn om zijn eigen moeilijk heden op te lossen. Het deed haar geloven dat ook Gabriël Ficke de kracht zou vinden de hem ongelukkigmakende banden tussen hem en zijn stiefmoeder te verbreken Zij keek op en merkte dat Gabriël's blauwe ogen op haar waren gericht alsof hij haar gedachten kon raden. Hij glimlach te vragend tegen haar en zij glimlachte terug. Toen wendde zij haar blikken weer naar de rus tige figuur in het zwart Dit is de vrede die het begrip te boven gaat, dacht zij. De bisschop, Maisie Fellowes en Jeanie Vane zaten een paar banken meer naar voren dan tCeziah en haar vader De bisschop luisterde aan dachtig, terwijl zijn lang gelaat een ernstige uit drukking vertoonde Ook Maisie Fellowes luister de met grote belangstelling, doch de gedachten stormden door haar hoofd ,,Ik kan het niet meer verdragen", dacht zij. „Dit is het einde Hij is hier nog maar zo kort, maar nu is het al af gelopen John zal zeggen dat het er niet toe doet.. In Gods wereld misschien niet. Maar ik had een wonder willen zien Ik had het zo graag gewild Mettertijd had ik Agnes Pyne voor hem kunnen winnen Maar nu nooit meer. Zou hij weten wat hij doet O. natuurlijk.. Hij weet het en toch doet hij het Hij is een goed mens, evenals John En draagt onze zorgen, als Je zus. Nee hij vraagt ons onze eigen zorgen te dragen en dat is in de geest van Jezus.. Zij zal het hem nooit vergeven., nnnit nooit.' tWuidl vervolgd) den vragen gesteld door vertegenwoor digers van verschillende gemeenten, die alflp. tengevolge van de industrialisatie, voor tal van problemen zijn gesteld. De vragen betroffen kerkbouw en kerk centra. subsidies, aanpassings-mogelijk- heden en bejaarden-sociëteiten. Spr. wees er op, dat wij anderen alleen in hun eigen milieu en levenssfeer kunnen be naderen. De vergadering de enige, die dit jaar is gehouden. stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Wilbrink uit Leiden. Deze merkte op, dat de of fervaardigheid geen gelijke tred houdt met de verhoging van de kosten der kerkvoogdij. Mr W. Noor dijk uit Rotterdam gaf een korte uiteenzetting over het werk van de provinciale kerkvoogdij-com missie Beroepingswerlt Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Nieuw Wei (toez.) N. P, Faas, vic. te Amsterd_ Bedankt: voor Wier den J. dej te Nunspeet: voor Doetinchem 1 ting, die dit beroep niet heeft (aa men. zoals gisteren abusie"*'"I'i gemeld. Geref. Kerken Bedankt: voor Zwaagwestei A. v. d. Peppel te Hijken (Dr.) Aangenomen: naar Sloten J. van Dijk, laatstelijk pred. te den. die bedankte voor Breskens. Benoemd: lot hulpipred. voor Lancishire P. No omen, Delft. Ev. Luth. Kerk I Drietal: te Schiedam W. J, J met verlof uit Nw Guinea, P. Kok. Weesp en C. F. Steginga t iiiiiiiiiiiiiinr KOORTSIG, RILLER verjaag dat lome griepgevoel BEBGZZQEE Gelukwensen van Soeka Zestig jaar Heilswe in Indonesië f- Het Leger des Heils in Indonesië 1 dezer dagen het zestig-jarig bestaat J het Heilswerk aldaar gevierd, fc schouwburg te Djakarta Is een 1 avond gehouden, waarop tal van sch lijke gelukwensen werden voorgel o.a. een van president Soekarno. burgemeester Soediro en de vice-v» ter van het parlement, mr Tambc gaven van hun waardering blijk. Het Leger des Heils in Indonesii thans 202 officieren, 168 evangeli 6 1 posten, 4 kindertehuizen, 1 tehuis tri; moeders en babies, 2 algemene zieke zen, 3 verloskundige klinieken, 4 1,, kolonies, 1 armenkolonie, 1 militair huis, 2 jongenstehuizen, 1 tehuis De oude dames, 1 ooglijdershospltaal, 5 m c klinieken, 1 landbouwkolonie en 20 cret scholen. r a eent W esthillweikpioniersteT Mej. v. Voorst .van Be sa (74) le Maarssen f! overleden In Maarssen is, 74 jaar oud, ovei rkt mej. J. L. M. L. van Voorst van Beesloh; pionierster van het Westhillzondagsc lger werk in Nederland. In 1913 liet znrtst Maarssen naar Engels model de Wei ze kinderkapel bouwen. In 1917 werd i fii dit werk een landelijke vereniging 11 d< richt. jmer Academische examens pe Geslaagd j P- Stellino bo Idde ACCOUNTANTSEXAMEN °OODT RAT EN M<JIS Gram. 7.45 A' Gram. 9.00 Voc standen 9.40 Gr Morgendienst K ondgebed 8.00 Niet 13.45 Gram. 14.45 Voor de ensemble 16.00 en piano 17.00 Vc 0 Angelus 12.03 Lunchconcer -.and- en tulnbouwmededelin 0 Wij van het land) 12.55 Zon Nieuws 13.20 Cello en plan. NCRV: 14.00 Metropolc-orkes Nicolaasfeest a van de Holl.-A sprek 19.35 Gr 1st 18.00 Gram. 18.10 Fluit continuo 18.30 Friese uit- am. 19.00 Nieuws 19.10 St i boord van de „Maasdam erika Lijn" 19.20 Sociaal ge- n. 19.55 „Dat weet u mis- rt 22.45 Avondover 1.15—24.00 Gram. AVRO; 7.00 Nieuw Gram. 22.20 Org. denking 23.00 Nii Hilversum II. 7.10 Gram. 7.15 VPRO: 7.50 Dagopening AVRO; 8.00 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw 9.3 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.40 kleuters 11.00 De Antwoordman 11.15 en orgel 11.40 Intern, concours van c geluidsopnamen 12.00 Dansmuziek 12 17.45 Regeringsui 19.10 Reportage 22.10 Gram 22.45 Buitenlands i Sportactualltelten i 15.30 Radio Phlih. sextet vijf" 17.00 Voor de Jeugd inding: „Rijksdelen Over- 19.15 Jazz-Societeit 20.00 Nieuws 20.05 Rest en sol. (In de pauze: :ling van arbeidsvreug i. 22.15 Amusementsmu erzicht 23.00 Nieuws 1.30—24.00 Gram. ia. NTS; 21.45—22.30 Voor de scholen 13.00 Test match 13.10 Orgel, spel 13.25 Voor de arbeiders 14.00 Nieuws 14.10 Mededelingen 14.20 Lichte muziek 15.00 Voor de scnolen 16.00 Operamuziek 16.30 Hoorspel 18.00 Voor de kinderen 19.00 Nieuws 19.75 Causerie 1925 Sport 19.30 Gram. 20.05 Causerie 20.15 Donderdagavcndconcert 21.15 Amerikaanse nieuwsbrief 21.30 Gev. program ma 22.00 Nieuws 22.15 Discussie 22.45 Gev. muziek 23.30 Wetenschappelijk overzicht 23.45 Parlementair overzicht 24.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek 12.15 Voordracht 12.30 Orkestconcert 13.00 Parlementair over zicht 13.15 Gram. 13.45 Orkestconcert 14.15 Voor de kleuters 15.00 Voor de vrouw 16.00 Amusementsmuziek 16.45 Dansmuziek 17.13 Mrs Dales dagboek 17.30 Causerie 17.45 Orkestconcert 18 30 f"" rankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12. 0 Nieuws 13.20 Gram. 14.00 Nieuwfcf i lorecital 14.25 Hoorspel 16.45 Ki dek 17.10 Koor en solisten 17.55 0 Orkestconcert 18.30 Amerikaan"*00' ding 19.00 Balletmuziek 20.0C s 14.30 Fi 5.00 Gram. 15.30 Houtl :n 18.02 Gram. 17.00 Ni< ideren 18.15 Gram. 18.30 Vo iziek 22.55—23.00 Nie 22.00—22.30 Niet :ugd 19.45 Hoorspel 20.0U vochtig, za sport 20.30 Gev. programma muziek 21.45 Interview 22.00 Hoor- nuziek 22.30 Verzoekprogramma vs 23.15 Actualiteiten 23.20 Ouae c 0.05 Voordracht 0.20 Arnus»- sk 0.50—1.00 Nieuws. 2.00 Gev. muziek 13.00 Kruiswooidiaadsel No. 237 Horizontaal: 1 Mand, snede, 2 I verlangend, 3 zangnoot, chocolade stl bijwoord, 4 vissoort, gedwee, 5 dien naaldboom, 6 boom, huid, 7 slede, sj bevroren water, 8 solide, 9 v >epork 16.01 Filmmuziek 16.25 Pianorecital 17.00 Ni< 17.45 Gram. 19.00 Nieuws .9.15 Gram. 20.00 Hoorspel 21.15 Lichte muziek 21.45 Nieuw» Verticaal: 1 Jong dier, niet veel fl hebbende, 2 chaos, 3 zangnoot, grow maat, 4 bitterheid, vaartuig, 5 1 gesteven dasje, 6 bedorven, blad p 7 Chin- maat, dichterbij, vluchtig, lf noegd, 9 beknopt, levenslucht. Oplossing vorige puzzle No. 236: 1 Ellepijp, 2 selderij. 3 sp* 4 dadelijk, 5 pasgeld, 6 bagatel. de, dtyt Tnaó 7ë<r-jAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2