4 onze j€uqó-p&qin& -Qen gevaarlijke wedótrijd NAPOLEON kroonde zich zelf tot keizer 6 ZONDAGSBLAD 27 NOVEMBER 1954 HET U vier uur. De schooldeur gaat open. en in de eerst zo stille straat is het nu een drukte van belang. Som mige kinderen gaan dadelijk naar huis. maar anderen blijven nog even op het plein voor de school een spelletje doen. Kees probeert op zijn handen te staan. Het lukt hem goed. Het heeft moeite gekost, maar nu is hij de kunst goed machtig. Hoe lang kan hij het volhou- Hij telt: één., twee., drie., vier., daar duwt een andere jongen hem om ver. Boos springt hij op, maar nu lachen ze hem uit. En dan lacht Kees toch ook maar mee. Hij loopt zijn vrienden achterna, die de straat al uit zijn. Kijk. achter die schutting wordt een huis gebouwd. Het trottoir is daar versperd, alleen een klein stukje langs de blauwe stoeprand is nog over. De tramrails lopen hier vlak langs de stoep. „Nu kan ik ook de handstand maken", zegt Kees. „En ik kan het lang uithou den langer dan jij, Jan!" Ongelovig kijken de jongens op. Kees kan goed gymnastiek, maar Jan kan het toch beter. Jan is op een gymnas tiekvereniging, hij werkt mee aan de uitvoeringen. Hé. dat zou Kees ook graag willen. Hij heeft thuis al gevraagd, of hij ook lid van die vereniging mocht worden. Maar vader en moeder zeiden: „Later eens. Kees. Je bent nog jong genoeg. Je moet dan een gymnastiekpakje hebben, en nog schoenen ook. Dat kost alle maal maar geld, en dan komt de con tributie er nog bij.." „Opschepper", zeggen de jongens. „Dat kun je niet." „Dat kan ik weL Zullen we 't doen?" Ja. dat is een goed idee. Maar waar? „Hier", stelt Jan voor. „Hier op die stoeprand. Kijk. daar komt net een tram aan. Nu maken we de handstand, en blijven zolang staan, tot die tram voor bij is." Nog even wachten ze. De tram is al dichtbij. Een van de vrienden telt: Eén, twee. drie! Hup. daar staan ze beiden op hun handen, hun benen steunend tegen de schutting. Daar komt de tram, het zijn twee lange wagens. Vol spanning kijken de vrienden. Wie zal het winnen. Kees of Jan? Langzaam glijdt de tram voorbij. Kees en Jan worden rood van inspanning, maar ze houden vol Daar is de tram voorbij en precies tegelijk staan de jongens weer met hun benen op de grond. Ze hijgen er van. „Apen van jongens", zegt een oude man. die alles gezien heeft. ..Wou je een ongeluk krijgen? Gauw naar huis, of ik waarschuw de politie!" De politie! Daar moeten de jongens niets van hebben. Ze maken, dat ze weg- „Zie je nu wel, dat ik het kan", zegt Kees nog gauw, al rennend. Ja. ze hebben het gezien. Nu kunnen Sinterklaasfeest en de schoen D IJ bepaalde dagen behoren bepaalde gebruiken. Zo eten we op oudejaars avond oliebollen, met Pasen eieren en zetten we me*. Sinterklaas onze schoen. Ja. de schoen is onafscheidelijk met het populaire Sinterklaasfeest verbonden. De eeuwen door heeft de jeugd ia het Sin terklaas-versjes-repertoire over de schoen gezongen en deze onder de schoorsteen geplaatst, gevuld met stro of wortels voor het paard van de gul le heilige. Maar., blijft de handeling van het plaatsen van de schoen nu voor al tot de jeugd beperkt, vroeger kwa men wel andere gevallen voor. waarin ook de volwassene dit schoeisel nog hoopvol deponeerde onder de schoor steen. Of heb je nooit gelezen het ver haal der jonge F nose weduwe, die haar knecht aan het hoofd vun haar bedrijf had gesteld? Hoe zij hem toestond met Sinterklaas zijn schoen te zetten. En hoe op de bewuste dag hij hem terugvond aan de voet van zijn meesteres! Na en kele weken was er een bruiloft op de boerderij! In het leven van onze Germaanse voorvaderen nam de schoen ook een zeer belangrijke plaats in. Niet alleen als voetbescherming. ma->r ook om ty mbolisch een handeling uit te drukken. Bij aanneming van een zoon bijv. trok tijdens een maaltijd, waarop vele gasten tegenwoordig waren, de „vader" zijn schoen uit. die dan de „zoon" aantrok. Zo symboliseerde de Germaan de aan neming van de jongen tot eigen kind! By de Franken, uit later tijd dus. schonk de bruidegom zijn bruid een schoen. Trok daardoor symbolisch te kennen, dat zien aan haar a.s. echtgenoot onder wierp. Op deze ceremonie werd stevig gedronken terwyi intussen de bruid ook haar trouwring ontving. Wnteni."' d' v«r- Vreemd zal Je misschien wel het vol gende in de oren klinken, nl. dat men op sommige plaatsen in Engeland iemand wel oude schoenen achterna smijt. Dit vat deze dan niet als een belediging, maar als een goede geste op: 't beduidt hem geluk en voorspoed te wensen!! ze hem geen opschepper m Als hij nu nog eens lid van die vereni ging mocht worden, net als Jan! ALS Kees thuiskomt, ziet hij juist mevrouw Van Dalen de huisdeur uit komen. Zij woont in dezelfde straat, en komt wel vaker op bezoek. Na het eten maakt Kees nog wat huis werk, en dan is het bedtijd. Het duurt niet lang, of hij ligt heerlijk te slapen. Maar als hij nu eens even in de huis kamer kon kijken! Dan zou hij daar zijn moeder zien zitten, met een heel verdrietig gezicht. Moeder weet alles, want mevrouw Van Dalen, die in de tram zat, heeft het haar verteld. Brrr. Moeder griezelt er van. Vader is juist twee dagen op reis. O, als Kees nu eens onder die tram was gekomen en als Vader dan dat vreselijke bericht had gekregen! Kees heeft een flinke straf verdiend, denkt moeder. Zo'n waaghals. Ja. hij heeft het natuurlijk gedaan, omdat hij zoveel van gymnastiek houdt. Als hij nu eens lid van die vereni ging werd? Dan zou hij daar allerlei mooie kunststukken leren, en dan hoef de hij het niet meer op straat te doen. Maar dan moet hij een gymnastiek pakje hebben.. Ja. het is maar goed. dat Kees niet in de huiskamer kan kijken. Moeder gaat naar de kast. Daar heeft ze nog een mooie donkerblauwe lap lig gen. juist geschikt om er zo'n pakje uit te maken. Als Kees zag. wat moeder nu doet, hoe ze de lap op tafel uitspreidt, hoe ze meet en rekent, en eindelijk de schaar ter hand neemt. o. als hij dat zag. zou hij zeker niet kunnen sla pen van plezier. Maar Kees ziet niets, en slaapt aan één stuk door, tot de volgende morgen. Als hij naar school gaat, lopen de kinderen van mevrouw van Dalen met hem mee. „Jij hebt op je hoofd ge staan". zeggen zc. ..Toen die tram langs de stoep reed. Moeder zat er in. ze heeft je gezien." Kees schrikt er van. Mevrouw Van Dalen heeft het dus aan zijn moeder verteld. En moeder zal het natuurlijk aan vader vertellen vanavond laat, als vader thuiskomt! Dan krijgt hij morgen straf, en naar de gymnastiek vereniging daar hoeft hij helemaal niet meer aan te denken! Wat een nare dag is dit. Kees durft Ik -1* -T. zijn moeder haast niet aan te kijken. En 's avonds ligt hij lang te woelen, voor hij eindelijk inslaapt. HET is nog vroeg, als hij wakker wordt. Het grijze morgenlicht komt door de gordijnen kijken. Wat ligt daar op de stoel voor zijn bed? Kees wrijft zich de ogen uit, kijkt eens goed, en zit dan plotseling met een ruk rechtop. Dat is., ziet hij het goed? Dat is een gymnastiekpak, met het embleem van de vereniging er op genaaid! En onder de stoel staat een paar splinternieuwe gymnastiekschoe- Nooit is Kees zo vlug in de kleren geweest, als die morgen. Als hij het pakje aan heeft, moet hij zichzelf maar steeds van top tot teen bekijken. Dat heeft moeder gemaakt. Kees heeft er een kleur van. En moeder wist het toch. van die wedstrijd bij de tram! Nu mag hij dus toch lid worden. Over Daar hebben we weer eens een zoekplaatjeTussen de bladeren en de takken van deze boom zijn verschillende gezichten verborgen. Probeer maar eens uit te vinden hoeveel het er zijn. Schrijven jullie me de oplossing vóór Dinsdag en zorg je er voor niet te vergeten, naam en adres i n de brief te zetten, dus niet alleen op de enveloppe? Veel succes een paar weken maakt de vereniging een mars door de stad. met muziek voorop. Daar kan hij dan ook aan mee doen! En toen dat werkelijk gebeurde, wa ren er geen jongens, die zo trots en blij mpt de vereniging meemarcheerden als Kees en zijn vriend Jan. E.S. onze BRievenBus Beste i nichten, H„ljie puzzle was erg moeilijk", schre ven mij een heleboel kinderen, en anderen vonden hem juist erg gemakkelijk. In elk geval heb ik weer een hele stapel op lossingen gekregen. Er kwam „padde stoel" uit. Henk Bruinse heeft de hoofdprijs gewonnen cn de troostprijzen zijn voor Beppie Roos, Piet Hoogendoorn en Wim Schutte. Wie wil er corres ponderen met Nico van Osenbruggen? Hij is II jaar en taoonf Lavendelstraat 15, Den Haag. Zijn jullie al druk bezig met het instuderen van Sinterklaasliedjes, voor het geval de goede oude man op school mocht komen? Ik hoop dat hij geen straffen behoeft uit te delen Evelijntje Munting heeft een waar schilderij gemaakt van haar oplossing. In welke klas zit jij, Llze Vrldhuij- *en!" Wat fijn dat je bontlaarsjes hebt gekregen. Gusta Flaisier Ja, ik vind die mars ook erg mooi. hoor. Nanning en Wouter de Jong mogen hun schoen klaar zetten. Zullen jullie mooi zingen? En zullen Aart, Peter en Robby den Ouden ook hun best doen met de Sinterklaasliedjes? Wat leuk dat Jij de Sint voor de televisie hebt Jezien. Inge d. Beid. Heb Je alles uidelijk kunnen volgen? Rietje van Es heeft een plattegrond getekend van haar huis. Wat leuk zeg, nu kan ik ook zien hoe jullie wonen. Heb Jij die paddestoelen en bloemetjes zelf geverfd. Anneke Jonker, keurig gedaan hoor. Leuk dat Je weer eens schreef, Thea Geleijnse; doe je de groeten aan Lau rens? Je gaat zeker wel vaak met je kleine broertje wandelen. Elly de Vries. Lineke van der Spoel stuurde me een zelfgemaakt versje over de Herfst. Doe maar goed je best. Greetje Zomers, wie weet win je wel eens een prijs Heb Jij al veel postzegels. Jan van Es? Hoe is het nu met Anneke van der Spek. al weer beter, meiske? Wat zullen Jullie gesmuld hebben van die taart. Jan Bakker het was zeker wei een heerlijk feest. Hans Faasen stuur de me een mooie tekening van een boot. Bedankt hoor. Heb jij zo gezellig in je stoeltje zitten schrijven en een kop je thee gedronken. Gerda Olij? Hoe is het met je zusje. Ankie Boersma? Ik hoop dat ze gauw weer beter is. Sneeuwklokje vond een vlinder van cho cola in haar schoen. Was het lekker? Of heb je er nog niets van gegeten? Zwem je al in het diepe, Joop Roberti, ol heb je je diploma nog niet? Dus die andere Roosjes zijn familie van je. Robbie Roos" Sjonkjc van der Spek heeft een bazar gehouden. Vertel me eens waar de opbrengst voor bestemd was? Ik vond dat je die herfstblaad jes erg artistiek geverfd had, Roelie Eg berts. Je houdt zeker veel van kleuren. Johannes Blelchrodt heeft met zijn trein gespeeld. Heb je daar ook een tun nel bij? Je moet maar goed oefenen met je vriendinnetjes in haasje over springen. Lenie Koen. je zult zien dat het dan op gymnastiek ook beter gaat. Het zusje van Marja van Schothorst is ook al zo ziek. Van harte beterschap gewenst, en moeder ook, hoor. Willy en Lenie Kooman* van den Dries heb ben Sint Nicolaas in een vliegtuig ge zien. Smaakten de pepernoten goed? Wat grappig, Dick Stoelhorst, dat je de naam van een vroeger vriendje tegen kwam. Dubbel feest bij Else Eck- hardl: moeder was jarig en op school werd een film gedraaid. Dat zal fijn geweest zijn, zeg Je zusje is al gauw jarig. Mies van der Kaaden, hoeveel jaar wordt ze? Het broertje van Hans Bijl heeft de bof. ik hoop dat hij gauw weer beter wordt. Dat spelletje waar jij het over had in je brief ken ik ook, Ella Joziasse, wij noemden het altijd „overnemertje" Dus jullie hebt dezelfde uitvoering meegemaakt, Hen- nie en Maggie Vlsscher. Ja. het is ook wel een heel groot cadeau, Ella Bol, ik kan me voorstellen dat Sint eerst nog eens over die rolschaatsen moest den ken! Jij boft, Ineke Koornneef. zo maar een vrije dag extra! Het spijt mc erg. Hilde en Selma Smit, maar de oplossingen moeten echt vóór Dinsdag ingestuurd worden. Anders krijgen we, wat de krant heel deftig noemt, „tech nische moeilijkheden". Dus jij bent al heel lang vriendin me*. Rina, Marijke Baas. Zij mag me ook wel eens een briefje schrijven, hoor! Wat heb jij veel geld opgehaald met die kinderze gels. Joke Jurjaans. daar zullen zc wel blij mee zijn! Nou. nou. Corrle van Loenen. dat zal moeilijk worden voor de Sint om jou iets te geven! Je hebt goed je best gedaan op de oplossing, hoor Wim Bax Kun je goed schaatsenrij den. Rietje Kroon, of val je nog wel eens dubbeltjes in het ijs? Gerard en Gert Groolenhorst zitten ook al in spanning wat ze zullen krijgen van Sin terklaas. Hoe is het met je vinger, Gert? Natuurlijk mag Nelly ook een nichtje van me worden, hoor! Ik denk dat die toverlantaarn met plaatjes over de vier prinsesjes wel erg mooi geweest is. Jan .Slappendel. Fijn dat je het zo'n leuk raadsel vond. Frits Schutte, je had het ook heel mooi gekleurd. Ik ben blij dat Je de prijs mooi vond. Kees van den Hoek. Hoe is je verjaardag ge weest, Cobie van der Kruk. ik hoop dat het gezellig was. vooral nu je zusje uit het ziekenhuis is. Wat was dat een grappig versje, dat je stuurde. Nelly Kuyt ik kende het n:et. Heb je hard „hoe ra" geroepen, toen je Sinterklaas zag. Willy Penninga'' Dlnl van der Spek vond een chocolade tasje in haar schoen. Heb jij dat briefje zelf geschreven, Ria? Ik denk dat jij vast wel een goede naaister zult worden. Annie Kok. Houd je ook veel van breien? Geluk kig dat je weer beter bent, Jan Hoogen- dijk. En wat leuk. dat je zusje al kan staan! Dus je tante is al weer weg. Sausje de Wit. heb je haar naar de boot gebracht? Jij vindt etalages kij ken zeker ook erg gezellig, is het niet. Rietje Stam? Die herfstbladeren wa ren erg mooi geworden. Dik. Frits en Goofke van de Water. Wat stuurde je een gezellige lange brief. Jannle Kop- pert. Houd jij ook veel van bloemen, net als Je vader? Is je zusje de jong ste thuis. Carla van der Kaaden? Wat leuk. Frans Voogt, dat je kranten rond brengt en er zoveel mee verdient. De vader van Sjaak Sies is weer beter, gelukkig maar. Heeft je zusje erge pijn gehad aan haar handje? En is Truus- je Moekestorm ook weer helemaal be ter? Je schilderij vond ik heel mooi. hoor. Maak je een zeilboot of een stoomboot. Jaap Stolk? Het plaatje dat je op je brief plakte vond ik heel mooi. Lenie Visser, welbedankt. hoor. En Corrie en Greetje Bronkhorst stuur den me ook al zo'n mooie paddestoel. Ja. die versjes zongen wij vroeger ook, Adrl Gittenbogaard. Daar staat je naam weer, Leo van der Wal. fijn hè? Ik ken het verhaal van ouwe Bruintje ook. Ike Louweren, het is mooi! De volgende keer een gemak kelijker raadsel, hoor Robbie van Kes- En dan zijn hier de nieuwelingen: Gerda en Jodikkie Binnendijk, Hansje Eerhart, Niesje Konijnenburg. Fred. Kol. derman. Leny Bolcrmans, Mia Hage naars. Elly van Otterloo, Johnny Ben nis, Margreet Hoogcndam, Lia Vermeu len. Maja van Kampen. Judith Stolze, Adri en Annie van der Stelz. K. Bakker en Piet van Vliet. Hartelijk welkom al lemaal! Pïbl tuamivwix oo ZONDAGSBLAD 27 NOVEMBER 19S4 Honderdvijftig jaar geleden had deze plechtigheid in de Nötre Dame plaats OP 2 December a.s. is het 150 jaar geleden, dat in de Notre Dame van Parijs een plechtigheid plaats had, waarop het oog van geheel Europa was gericht. Napoleon en zijn gemalin Josephine werden toen ge kroond tot keizer en keizerin van Frankrijk. In Mei 1804 had de senaat besloten Napoleon tot erfelijk keizer te ver heffen, welk besluit door een volks stemming werd goedgekeurd. De soldatenkeizer was toen 35 jaar. Welk een veelbewogen leven had hij toen reeds achter zich. Toen Adolf Hitler met zijn enorme legers een groot deel van Europa had veroverd, werd wel eens een verge lijking gemaakt tussen hem ep Na poleon. D.e Duitse oorlogspropaganda stelde allé pogingen in het werk om ons te doen geloven, dat deze verge lijking op het voornaamste punt niet opging. Want de alleen-heerschappij van Napoleon had slechts een luttel aantal jaren geduurd en Hitler was de stichter van „het duizendjarige rijk", aan welks glorie geen einde zou komen... zen korporaal". Natuurlijk kan men van de Britse oorlogsleider moeilijk bewondering verwachten ten op zichte van zijn tegenstander. Maar dat Hitler in geen geval „een mi litair genie" is geweest heeft (hoe vaak men ook geprobeerd heeft ons dit wijs te maken) de historie toch wel bewezen. Dikwijls nam hij beslui ten, die lijnrecht ingingen tegen de adviezen van zijn knapste generaals. HOE geheel anders was het met Na poleon. die in de geschiedenis eveneens bekend staat als ..de klei ne korporaal". Napoleon heeft het in zijn leven heel ver gebracht, vooral als soldaat, maar daarvoor heeft hij dan ook gewerkt en geploeterd als weinigen. Toen hij 10 jaar oud was kreeg hij een „beurs", die hem in staat stelde gymnasiaal onderwijs te volgen. Daarna bezocht hij een voorbereiden de militaire school, waar hij uitblonk vooral in de wiskundige vakken. In 1785 was hij reeds artillerie-luitenant en in 1792 volgde zijn bevordering tot De keizer nam de paus de kroon uil de handen, zette zich die op het hoofd en kroonde daarna de keizerin. (Een gravure naar het schilderij van David). Zeker waren er overeenkomsten tussen beide dictators. In de jaren 1940--45 hebben we ons dikwijls ver diept in de historie van de Franse tijd, en we ondervonden aan den lij ve wat ons voorgeslacht anderhalve eeuw geleden had doorgemaakt. Nu we beschikken over betrouwba re gegevens betreffende het leven van Hitier. ontdaan van alle bombast en hemeltergende verheerlijking, waar mee het door zijn slaafse volgelingen was opgesierd, staat hij voor ons als een man, die op de duizenden meer indruk maakte door zijn grote mond dan door zyn enorme daden. Het was hem gelukt het beruchte Duitse mi litarisme nieuw leven in te blazen en daar Europa voor een nieuwe oorlog niet gereed was. kon hij op betrekke lijk gemakkelijke wijze tot grote successen komen. hoe kan hij nu weten wie hier komt ste len? Kastjesmanncn komen onder de mensen, verdedigde Teun zich, we leren ze wel kennen. En je zou alle twee raar op je neus kijken als ik de naam noemde jij en Krijn. Noem op, eiste Krijn. Nog niet, nog niet, kroop Teun in zijn schulp, ik wil geen enkel risico lo pen. En Knelia. hoe is de kachelpasta? Tuig, vond Knelia, ik kan mijn han den haast niet schoon krijgen. Teun greep haar handen vast. Het gaat anders best, oordeelde hij. d'r is geen spoortje zwart meer te bekennen. Je had gelijk. Krijn gaf Teun toe, X heeft niks inct algebra te maken. X is Knelia, steunde Krijn en hij plofte iwiar neer op sijn stoel, als een sak zout. En toen zag ik het ook overal be gonnen er op de handen van Knelia gele ▼lekken te groeien met een bijna onbe schaamde eerlijkheid. Maar alleen zij keek verbluft, >y wist nog niet dat sij ontmaskerd was. Koffie mannen? vroeg xe. Nee, dank je, we hadden al koffie ge dronken en we hadden nog meer te doen, wjj maakten benen. kapitein. Bij de verovering van Tou lon onderscheidde hij zich zo zeer, dat hij benoemd werd tot brigade generaal. En zo ging het steeds maar: excelsior. Toen hij op 5 De cember 1797 zijn intocht te Parijs hield, beschouwde men hem in Frank rijk reeds als de man, die de binnen- en buitenlandse situatie beheerste. De royalistische samenzweringen, die van Engeland uit gefinancierd het -_n de Notre Dame te Parijs, toont wat er nog over is van de prachtige kroningsmantel, die Napoleon op 2 December 1804 droeg. vt Is niet veel: een kussen en een altaar kleed, die uit het kostbare statie gewaad werden gemaakt. werden, schenen de noodzakelijkheid te bewijzen tot stichting van een er felijke monarchie in Frankrijk. En zo kwam de senaat tot zijn boven gememoreerd besluit. Tussen de tijd, dat dit besluit ge nomen werd en de dag der kroning verliep een tijd van zeven maanden. En in die periode had een gebeurte nis plaats, die bewijst, dat Napoleon persoonlijke moed bewonderde, ook als het vijanden betrof. Twee Engelse matrozen, die als krijgsgevangenen uit het kamp te Ver dun wisten te ontsnappen, hadden een klein bootje gemaakt, waarmee ze probeerden het Britse fregat, dat langs de kust kruiste, te bereiken. Zij werden echter door Franse tol beambten gegrepen en naar het ge vangenenkamp teruggevoerd. Napoleon hoorde er van. bekeek met aandacht het wankele bootje en wilde toen ook met de twee matro zen kennis maken. „Is het echt waar, dat gij met dit ding de zee wilde oversteken?" vroeg hij. De matrozen antwoordden: „Indien gij daaraan twijfelt, sire, geef ons dan toestemming, en gij zult ons zien afvaren". De keizer zag de Britten doordrin gend aan. Toen zei hij: „Ik bewon der de moed. overal waar ik die aan tref, maar ik wil niet dat gij uw le ven zult wagen. Gij zijt vrij, en ik zal u zelfs aan boord van een En gels schip laten brengen. Gij zult in Londen kunnen vertellen, dat ik dap pere mannen hoogschat, al zijn ze mijn vijanden." Is dit geen aardig trekje uit het le ven van de man, voor wie koningen, staatslieden en generaals beefden? had in de Notre Dame van Parijs de kroning plaats van Napoleon en Josephine. Napoleon begeerde evenals dit met Karei de Grote was geschied door de Paus gezalfd te worden. Daartoe zond hij Cafarelli naar Ro me om met Pius VII te onderhande len. Dit plan slaagde en op 25 No vember arriveerde de Paus te Fon- tainebleau. De keizer heeft er lang over be raadslaagd waar de plechtigheid zou plaats hebben. Sommigen adviseerden het veld van Mars, anderen de kerk der Invaliden. Ten slotte viel de keus op de Notre Dame. „Zij is groot", zei de keizer, „en zij bezit ook herinneringen, welke tot de verbeelding spreken; zij zal aan de plechtigheid een verhevener aan zien geven." De Paus begaf zich met groot ge volg naar het historische kerkgebouw Na hem kwam Napoleon temidde 1 van een indrukwekkende stoet, be staande uit vertegenwoordigers van de militaire en de civiele stand. De pracht der versierselen en kleding, de weelde der rijtuigen en paarden, de rijkdom der livreien, de toevloed van toeschouwers uit alle delen van het rijk alles droeg bij om deze plechtigheid tot een schouwspel van voorbeeldeloze luister te maken. Het volk was in de kerk door verschillen de corporaties en instellingen verte genwoordigd. De Paus leidde de dienst, die door de compacte menigte met intense be langstelling werd gevolgd. Eindelijk was het grote ogenblik der kroning aangebroken. Met plechtige schreden begaven Na poleon en zijn gemalin zich naar het altaar. En toen nam de plechtigheid plot seling een wending, die niemand had kunnen vermoeden. De Paus wachtte met de kroon. Napoleon nam echter de kroon uit zijn handen, zette zich die op het hoofd en kroonde daarna zijn gemalin. De verwondering, de verbijstering der toeschouwers was groot. Maar lag deze daad van Napoleon niet geheel in de lijn van zijn leven? Alles wat hij geworden was werd hij door eigen inspanning en eerzucht. En ook deze kroning was ten slotte niets anders dan een gevolg van zijn onver biddelijk streven zijn eigen lot in eigen handen te hebben en zijn leven op te voeren tot die duizelingwekken de hoogte, die zijn eerzucht zich had voorgesteld te bereiken. ^YYiet JANUS DRIESPRONG de c=3ieóboAcU in (Vervolg van pag. 1) uiterst zware taak alleen te volbrengen door met moed en energie tegen de elemen ten op te tornen. Een kwartje voor hun strijd met de ruige natuur. Maar storm noch mist weerhouden de bestellers. De post komt er door, met zijn belastingbiljetten en tijd schriften. brieven van kinde ren, die elders een school be zoeken, zakelijke correspon dentie. maar evengoed het huis-aan-huis drukwerkje van „Het zingende boertje" jf een nieuw wasmiddel. Dag en weekblad worden ook door Janus Driesprong besteld, want voor een krantenbezor ger is er in dit dunbevolkte gebied geen droog brood te verdienen. Velen maken gebruik van de service der posterijen voor de verzending van post- paketten naar de Biesbosch. Het komt herhaaldelijk voor. dat de bestellers een pak met het maximum toegesta ne gewicht van tien kilogram mee moeten torsen op hun zware voetreizen. OP de polders Maltha en de Dood zijn de bekende ro de brievenbussen opgehangen U 't volop zomer is, lacht Janus die Driesprong iedere mor gen plichtsgetrouw opent. In het vacantieseizoen zijn zij behoorlijk goed gevu'd, maar overigens wordt er weinig gebruik van gemaakt en o- verhandigt men zijn uit gaande post persoonlijk aan de besteller. Hij streeft er daarom naar tijdig terug te zijn in Drim- melen, waar de poststukken met de bus van vier uur mee moeten. Dat lukt niet altijd Bij mistig weer is het varen die kleine droogte, terwijl een koude Noordooster blies. 1 Stampvoetend en armzwaai- end om warm te blijven heeft hij toen vijf uur rond gelopen op het eilandje, dat als een grote eierkoek in de waterwildernis lag. Toen de vloed eindelijk doorzette was hij blauw en stijf, maar niet temin werd de rest van de post besteld. Om acht uur kwam hij uitgeput aan in het naventje van Drimmelen. In strenge winters moet een zware, soms gevaarlijke strijd worden gevoerd tegen het ijs. Alleen in die perioden al zijn tegenspoed, komt het voor. dat de Bies- bosch-boeren enkele dagen in de Biesbosch een gevaar lijke en inspannende bezig heid; een zware storm kar. de kleine bootjes geducht hinderen en bij motorstorin gen is een oponthoud van enkele uren geen zeldzaam heid. De meest onaangename er varing herinnert Janus Drie sprong zich uit de eerste ja ren van zijn dienst in de Biesbosch. Op een bitter kou de Octoberdag strandde hij op tevergeefs op hun post wach ten. Zodra xlch een hechte ijsvloer gevormd heeft gaan de twee bestellers te voet hun ertiome wijk bedienen. Als het volop zomer is en de karakielen hun eentonig lied zingen in rietgors en grienden, lacht Janus Drie sprong om zijn tegenspoed. Maar altijd, vooral in dit seizoen, blijft zijn werk in dit wonderlijke gebied een strijd tegen de listen en la gen van de natuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9