Een compromis-voorstel op komst van Argentinië en Mexico Nederlanders op Java gaan kritieke tijd tegemoet Sowjetspion(?) Alger Hiss heden op vrije voeten Plaats en taak van de ARJOS: in deze tijd Blank brengt de „betere kuch' aan Duitse soldaten GE FA TE KOOP H. H. SAVELK0UL WOONBOOT TYPISTE JONGE MENSEN 5IKKEN5 DE NIEUWSTE VOLKSWAGEN 1955 BLONK's AUTOMOBIELBEDRIJF S1EUWE IEIDSCHE COURANT 10 ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 HET DEBAT OVER NIEUW-GUINEA Verenigde Staten blijven vermoedelijk geheel buiten de strijd [N DE WANDELGANGEN van de Verenigde Naties hebben de vertegen woordigers van de Latijns Amerikaanse landen gisteren volgens Reuter irukke besprekingen gevoerd over voorstellen betreffende de kwestie- Mieuw-Guinea. De Mexicaanse en Argentijnse afgevaardigden hebben een nformele ontwerp-resolutie verspreid, hetwelk een compromis moet in- louden. Het voorstel zou een aanbeveling behelzen, dat de betrokken par ijen een oplossing moeten zoeken in overeenstemming met het handvest, waarbij vooral aandacht besteed wordt aan de rechten en belangen der inheemse bevolking. Dit voorstel is niet aanvaardbaar voor Australië omdat net in werkelijkheid de bevoegdheid van de Verenigde Naties om zich met deze zaak te bemoeien, zou erkennen. De Latijns-Amerikaanse landen heb ben tot nog toe het gehele vraagstuk voorzichtig benaderd. Sommige zijn bezorgd, dat een precedent met betrekking tot de V.N. werd geschapen op het stuk van grenskwesties en territoriale geschillen. vorderen, waarbij het rekenen kan op leden van de South Pacific In het geheel hebben zich 36 sprekers >pgegeven voor het debat in de politieke •ornmlssie der Algemene Vergadering van le V N. over Nleuw-Gutnea. Gisteren deelde de Poolse afgevaardlg- le. Domlnik Horodyneki. mede, dat P o- e n het Indonesische standpunt steunt, laar de kwestie nauw zou samengaan met iet einde van het koloniale stelsel. Wes- .elijk-Nieuw-Guinea was volgens hem een colonie en aan deze toestand diende een ïlnde te komen. Griekenland voor Indonesië De Griekse vertegenwoordiger, Alexis Kyrou, noemde het argument, dat Nieuw- Guinea slechts een binnenlandse aange legenheid is. uit de tUd. (Dit houdt ver- oand met het feit, dat ook de kwestie van Cyprus p de agenda staat, hoewel Engeland het standpunt handhaaft, dat deze een binnenlandse aangelegenheid is) Kyrou voerde aan. dat het niet mogelijk en ook niet logisch is de bepalingen van het Handvest niet in haar gehele samen hang te verklaren. Aldus kon artikel 2 paragraaf 7 (hetwelk over binnenlandse aangelegenheden handelt) niet op de Juiste wijze uitgelegd worden zonder daarbij de andere beginselen van het Handvest ln acht ie nemen. Artikel 10. waarop het ver:oek van Indonesië berust, omschrijft het terrein van de Algemene Vergadering en moet volgens spreker beschouwd wor den als de hoeksteen der bevoegdheden van dit lichaam. De Griekse delegatie be schouwt de kwestie slechts als een ver zoek om op Indonesië en Nederland een beroep te doen tot hervatting der onder handelingen. De zogenaamde koloniale mogendheden onderschatten het gevaar, dat haar grote prestaties ln het bescha vingsproces geschaad zouden kunnen wor den door gebrek aan begrip voor de on- verbiddelltjke wijziging van omstandig heden en denkwijzen, zelde hij. Alle leden moeten uitgaan van het zelfbeschikkings recht en een afwijzing van dit recht zou de achterdocht tegen het Westen aanwak- De afgevaardigde van Birma. James Barrington, vroeg of Australië er niet be ter aan zou doen 'n politiek van absoluut begrip ten aanzien van zijn Aziatische buurlanden te voeren. Alles wat Indone sië vroeg was hervatting der onderhan delingen Kunnen wij dit weigeren? vroeg hij Het geschil had onvermijdelijk ge volgen voor de betrekkingen tussen In donesië en Nederland en was van Invloed daarop. Het was een nationaal vraagstuk voor Indonesië. Het was daarom niet Juist deze zaak als een onrechtmatige eis t» beschouwen, aldus Barrington. Wij delen niet het standpunt, dat het vaak beter is een Internationaal geschil buiten de V.N te laten smeulen. Het was niet eer lijk het voor te stellen alsof de ene staat poogt het gebied van een andere te roven zonder rekening te houden met de wen sen der bevolking. Wat zou het anders dan een koloniaal geschil voor Indonesië kunnen zijn? vroeg hij. China steunt ons De vertegenwoordiger van nations- llstlsch China, Ting Foe Tsjiang. vroeg zich af of het wel verstandig was stappen te doen tot vervanging van kolo nialisme door nationalisme en of de Aziatische landen er we) goed aan deden de Europese traditie van expansie voort te zetten. De spreker van Liberia, H.F. Cooper, zeide. dat zUn delegatie elke maatregel ter oplossing van het vraagstuk zou steu nen. De enige logische gang van zaken was, partijen te vragen hun onderhande lingen voort te zetten. Mohammed Kablr Loedln, vertegen woordiger van Afghanistan, steunde het „verzoenende" voorstel van Indonesië Als een voorstel tot het houden van een volksstemming wordt ingediend. zal Afghanistan dit steunen. Zdenek Trhllk, afgevaardigde van Tsjechoslowakije, zeide, dat zijn delegatie ln geen enkel deel van de wereld het bestaan van een koloniaal bestuur kon goedkeuren. HU verwachtte dat Indonesië ln Nleuw-Guinea dezelfde resultaten zou kunnen bereiken als bij het bestuur In eigen land. Nieuw Zeelands standpunt De Nleuw-Zeelandse vertegenwoordiger, Leslie Munro, zette het standpunt van zijn land als volgt uiteen: 1. De Nederlandse souverelnlteit moet blijven voortbestaan en de Juridische rechten moeten geëerbiedigd worden. 2. Het betreft geen koloniale maar een territoriale kwestie. 3. Nu de vrede niet bedreigd wordt, zijn territoriale aanspraken, zaken, waar in de Vergadering niet moet tussenbeide komen. 4. De belangen der bevolking moeten het zijn. 5. Nederland Is beter In staat dan Indo nesië de opvoedkundige, economische, so ciale en politieke vooruitgang der bevol king te bevorderen. 6. De maatregelen van Nederland voor de toekomst van Westelijk Nteuw-Gulnea zijn ln overeenstemlng met de beginselen van het handvest betgeen bij Indonesië niet het geval is. Daarom moet de Vergadering g«»en stap pen ondernemen, die direct of indirect de aanspraak van Indonesië kracht zouden bijzetten. Wt) verwachten iel Munro. dat Neder land van nu af in snel tempo de belan gen en het welzijn der bevolking zal be- mlsslon. Hiertoe behoort Nieuw-Zeeland. Zonder ook maar voor het minst de be langstelling voor de vooruitgang der be volking te verliezen, moet de Vergadering van afzien, ln een territoriaal geschil tussenbeide te komen, daar interventie op zijn hoogst een belemmering kan voi deze vooruitgang en de bevolking slechts kan maken tot onderwerp van redenerine die zij niet kent. laat staan be grijpt. S. A. Abou-Talem. vertegenwoordiger an Yemen, zeide dat er „geen twijfel bestond aan de bevoegdheid van de V.N. en steunde Indonesië. De afgevaardigde van Peru, Victor A. Belaunde zeide. dat hij genoodzaakt was van stemming te onthouden omdat hij niet kon instemmen met de overdracht een bewoond gebied aan een andere staat. Hij trok de geldigheid ln twijfel verdrag, waarbij gebied zou worden overgedragen zonder de bevolking te Het lot dezer mensen kan niet be paald worden door eenvoudige herziening de oorspronkelijke regelingen tussen Nederland en Indonesië. Men moet oplossing vinden die de bevolking zelf bestuur en vrijheid verschaft. De vertegenwoordiger van El Salvad< Miguel Rafel Urquia, zeide dat zijn land zijn definitief standpunt nog moet bepa len. Hij erkende de bevoegdheid der V.N. zich met de zaak te bemoeien. Het minste wat de Vergadering doen kon l.« de partijen uit te nodigen tot vrienschap- pelijke hervatting der onderhandelinge Misschien zouden na de redevoering» amendementen op de resolutie worden In gediend, zeide hij. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenmiddag 16 uur 30. Greenwich- tijd. Waf doet Amerika? Volgens de correspondent van Reuter, John Heffernan, zullen de Verenigde Staten zich waarschijnlijk van stemming onthouden. Zij komen niet voor op de lijst van sprekers, omdat de Verenigde Staten volgens Amerikaanse krjngen streng onzijdig blijven. Zij staan namelijk voor een dilemma tengevolge van de be trekkingen met hun voornaamste bond genoten en hun algemen sympathie pogingen om een einde te maken aai loniaal bestuur. Intussen hebben de Indonesische oppo sitiepartijen het kabinet steun toegezegd voor de Indonesische resolutie bij de V.N. Ernstige bedreigingen in Indonesië Officieel verzoek om bescherming wordt heden verwacht /~\P JAVA neemt de vrees toe, dat de Indonesiërs geweld zullen gebrui ken om hun aanspraken op Nieuw-Guinea kracht bij te zetten, aldus meldt de Volkscrt., die zijn berichten ten dele aan de Daily Tel. ontleend heeft. De betrekkingen van de Nederlanders met de Indonesiërs worden voortdurend slechter. De communistische vakbonden hebben voor heden te Djakarta een grote vergadering belegd om te protesteren tegen de hou ding van Nederland en Australië in de politieke commissie der Verenigde Naties. Een woordvoerder van het Indonesische Hoge Commissariaat heeft verklaard, dat Nederland officieel om bescherming zal vragen als de ge beurtenissen van Zaterdag en Zondag dit eisen. 'In venband met dit bericht kan herin nerd worden aan de duidelijke dreige menten. die de vertegenwoordiger var. Indonesië bij de V N, Hanifah, heeft la ten horen tegen het leven en de bezittin gen der in Indonesië wonende Nederlan ders. Volksmenigten kan men niet Ln be dwang houden en men kan niet voor huis een wacht plaatsen, zelde hij. Bo vendien hebben tal van Indonesia's de laatste dagen op een oorlog gezinspeeld New York Times achter Nederland Het dagblad New York Times schrijft, dat de Ver. Staten juist zullen hande len als zij zich aansluiten bij Australië's houding ten opzichte van Nieuw-Guinea. Hiervoor bestaan strategische redenen voorts moet Amerika zich zorgen ma- over het feit, dat de Indonesische regering voortbestaat door de steun der communisten. Onder de Nederlanders hebben de Papoea's gelegenheid zelfbe stuur te krijgen, onder de Indonesiërs minder. De Indonesiërs hebben er niet goed aan gedaan de zaak voor te stellen ten zaak van kolonialisme en anti kolonialisme. Nieuw-Guinea met zijn vol komen achterlijkheid en menigte van ta len zal nog voor een zeer lange tijd ko lonie zijn. Het is slechts de vraag of het kolonie zal zijn van Nederland of van Indonesië- Er bestaan goede redenen om eerder de Nederlanders dan de Indone siërs te steunen. Reeds 4000 handtekeningen voor ambtenarenactie Het onlangs te Winschoten opgerichte actie-ccmité salarisverhogong lagere ambtenaren 's rijksbelastingen, heeft thans 4000 adhaesiebetuigingen ontvan gen. Uit 16 van de in totaal 98 Inspecties heeft men nu nog niets gehoord. De (neutrale) Bond van Administra tief Personeel bij 's rijks belastingen acht de actie onvruchtbaar, daar deze die van de organisaties kruist. Reeds eerder hebben de Christelijke en de R.K. bond zich van de actie gedistan- deerd. EngelandDuitsland trekt 100.000 toeschouwers Er zijn speciale maatregelen getroffen -m Woensdag a.s. de 100.000 bezoekers an de voetbalwedstrijd Engeland-Duits land naar het Wembley stadion te ver- Elke paar minuten zal een o nder- grondse uit het centrum naar Wembley een afstand van 8 km vertrekken terwijl de diensten per stoomtrein en bus versterkt worden Zeven extra busboten zullen Duitse supporters, van wie er ln totaal 10.000 verwacht worden, van Ostende Dover overzetten. Van daar zullen 15 speciale treinen naar Londen rijden Beide elftallen zullen voor de wedstrij den aan Sir Anthony Eden. de Britse minister van buitenlandse zaken, voor gesteld worden. Het Duilse elftal tegen Engeland Sepp Herberger, de trainer van de Duit se ploeg, heeft bekend gemaakt dat het Duitse elftal, dat Woensdag 1 December as te Londen legen Engeland zal aantre den, waarschijnlijk in de volgende opstel ling in het veld versehUnt: Doel- Herkenrath. achter: Posipal en Kohlmeyer. midden: Sommerlatt. Lieb- rich en Harpers, voor: Waldner, Pfeifer, Seeler. Jupp, Roehrig en Beek. en een blad als de Kèng Po met zeer grote lezerskring, meldt dat de groe pen, die voor oorlog zijn, sterker worden. Ook al geloven waarnemers te Djakarta niet aan een oorlog omdat Indonesië geen geld en geen schepen heeft, zo zelfs, dat Warouw op coprasmokkel betrapt werd omdat hij geen geld had. zijn sol daten te betalen, desniettemin wordt de oorlogsstemming van officiële zijde gekweekt, natuurlijk onder de toevoeging dat de „regering geen oorlog wil". Een dergelijke actie kweekt onder de bevol king een stemming welke men niet lan ger in bedwang kan houden en die de Nederlanders £n Indonesië in gevaar brengt. Voorburgse kleuter (3) op step naar Leiden De kampioen onder de kleuters is ongetwijfeld het driejarig zoon tje van dokter V. uit de Jacob Catsstraat in Voorburg, dat dezer dagen in zijn eentje naar Leiden is gestept. Het ventje zei tegen zijn moeder even z'n vader te gaan ophalen. Toen het echter tegen de middag nog niet terug was. werd mevr. V. ongerust. Ze belde de politie, die zich onmid dellijk met de posten in de nabu rige gemeenten in verbinding stel de. Een wachtmeester van de rijks politie had het knaapje in Voor schoten zien steppen. Hij ging hem achterna en wist hem in Leiden te achterhalen. Tegen half vier 's middags konden de ongeruste ouders hun avontuurlijke zoon weer in ontvangst nemen. Nog zeven open vragen Vertrouwde vriend van wijlen Roosevelt mag gevangenis wegens goed gedrag verlaten 4 LGER HISS, eens de persoonlijke, vertrouwde vriend van president Roosevelt, heeft vandaag de gevangenis van Lewisburg in Pennsyl vania voorwaardelijk verlaten. Drie jaar en acht maanden heeft Hiss achter de tralies gezeten. Hij was tot vijf jaar veroordeeld maar wegens goed drag komt hij reeds nu vrij. En misschien, heel misschien, zal hij ni zeven open vragen beantwoorden, die de Amerikaanse geheime dienst bezighouden. Op het kerkhof van Highgate (Londen) Karl Marx krijgt groots monument Het stoffelijk overechot van Karl Marx is opgegraven en naar een andere plaat* op het kerkhof van Highgate in Londen overgebracht. John W. Morgan, de van het comité voor het oprichten een gedenkteken voor Marx, heeft meegedeeld, dat de overbrenging nood zakelijk was omdat voor het grote monu ment, dat spoedig op het graf zal worden opgericht, een ruimere plaats nodig Het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat vergunning voor de overbrenging moest verlenen, had bepaald, dat dit in het donker moest gebeuren, aldus Ass. Press. Vijf doodgravers, die bij het licht olielampen werkten, hebben de kist op gegraven en overgedragen. Ook de gisten met de stoffelijke overschotten ny. de vrouw van Marx, Harry Longuet, zijn vijf jaar oude kleinzoon, en Helena Demuth, een dienstbode van de familie, die bij Marx lagen begraven, zijn n de nieuwe bestemming gebracht. Het nieuwe graf bevindt zich op meter van het oude en is drie keer groot. Het grafmonument wordt uitgevoerd in gepolijst zwart graniet met bronzen figu- en aan de voet. Ondanks verzet van verdediger Diefstal met gesloten, deuren behandeld (Van een onzer verslaggevers.) De 26-jarige receptionist C. C. V. uit Den Haag, die in eerste instantie was ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf wegens diefstal van sieraden aan de Hart Nibbrigkade, stond thans in hoger beroep terecht voor het Haags Gerechts hof. De proc.-generaal vorderde dat de met gesloten deuren zou worden be handeld, waartegen de raadsman, mr M H. Huygens, zich verzette. De verdediger voerde aan dat door de publiciteit moge lijk nieuwe getuigen zich zouden aanmel den, want verd. hield vol dat hij in werking met zijn vriendin de sieraden bij de echtgenoot van de vriendin had ge- danks deze en andere bezwaren van de verdediger besloot het Hof toch de deuren te sluiten. Deze zaak heeft met een kleine schor sing bij-na zes uur geduurd. Het ging hier om de vraag, of mevrouw M. de Jurwelenddefstal had uitgelokt. De pro- eur-geueraal vond van met, maar Huygens was een andere mening toe gedaan. Immers, zei hij, iemand kan zijn eigen goed ndet laten stelen en dan kan derhalve ook niet van ddestal sprake zjjn. Over veertien dagen zal het hof hierover zijn mening geven. Van 1943 tot 1945 is Hiss directeur ge- eest van het bureau voor speciale poli tieke zaken, een belangrijke afdeling van het State Department. Hij woonde o.a. de conferentie in Yalta bij (1944) en de con ferentie van San Francisco (1945) waar de Ver. Naties tot stand kwamen. Hiss werd veroordeeld wegens meineed. De F.B.I. was er achter gekomen dat hij betrekkingen had onderhouden met de communistische partij. Hiss ontkende wanhopig, maar het mocht niet baten. Whittaker Chambers, een vooraanstaand communist die met de partij had gebro- Dit is Hiss met zijn echtgenote Priscilla. ken, kon bewijzen dat Hiss na 1937 no contact had gehad met communisten. Vandaag is Hiss weer vrij man. Vrij, maar zonder geld, want zijn proces heeft veel geld gekost. Bovendien moet hij zich Iedere maand éénmaal bij de politie mel den en mag niet aan verkiezingen mee doen. Twee Amerikaanse congrescommis sies zullen Hiss oproepen om te getuigen. De kans blijft bestaan, dat Hiss opnieuw in de gevangenis komt. Hiss heeft het voornemen te kennen gegeven, een boek te gaan schrijven. Mogelijk wordt daarin dan het antwoord gegeven op één v. zeven onbeantwoorde vragen in de zaak- Hiss: 1. Wie recruteerde Hiss voor de communistische partij; 2. Wie waren de andere leden van zijn cel? 3. Wie nam de leiding op zich van het Russische spion- nage-apparaat in de Ver. Staten nadat Chambers met de partij had gebroken; 4. Hoelang is Hiss doorgegaan met het ver strekken van geheimen aan de Russen? 5. Had Hiss direct contact met de Russen tijdens de conferenties van Yalta en San Francisco? 6. Zijn communisten onder be scherming van Hiss in het State Depart ment geplaatst? 7. Wie zijn de spionnen tn de Amerikaanse regering, de koeriers, de contactmensen enz., enz.? Het is niet beslist zeker, maar wel waarschijnlijk, dat Hiss op al deze vragen een antwoord kunnen geven. Als hij wilde De Rus Vinagradof was bij De Gaulle Generaal De Gaulle heeft in zijn- land huis te Colombey (Oost-Frankrijk) een belangrijk onderhoud gehad met Vino gradof. de Russische ambassadeur te Pa- Het initiatief voor dit contact zou Vinogradof. na instructies van- Mos kou. ziin uitgegaan. Op 4 December zal generaal De Gaulle een grote rede hou ten en daarbij zal hij ook spreken over ae accoorden van- Londen en Parijs in zake Duitsland. Men ziet nu in Vinogra- dofs initiatief een nieuwe Russische po ging om de Franse kopstukken der poli tiek. aan de vooravond van het debat over de ratificatie der overeenkomsten te beïnvloeden. Volgens Franse bladen zou den tussen De Gaulle en Vinogradof de Frans-Russische betrekkingen in- de loop der jaren, te berde zijn gebracht, o.a. ook de conferentie van Yalta en Teheran. Er bestaat een Frans-Russisch pact, dat nog steeds van kracht is. De Gaulle wil de solidariteit met het Westen handhaven, maar is voorstander van een regeling met het Kremlin langs diplomatieke ka- Bromfietsenbond vraagi ook een stem in het kapittel De Ned. Bromfietsbond heeft tot minis ter Algera het verzoek gericht in de reeds tngestelde en in de toekomst in te stellen commissies op het gebied van het ver keer. ook een vertegenwoordiger van de Bromfietsbond te benoemen. Dr A. Veerman uit Rijswijk sprak op algemene vergadering vandaag in Utrecht De Algemene Vergadering van de Na tionale Organisatie van Antirevolutionai re Jongeren Studieclubs (ARJOS) werd hedenmorgen te Utrecht geopend met een rede van de voorzitter, dr A. Veerman, uit Rijswijk, over de plaats en de taak van de Arjos In deze tijd. Enkele oorzaken brachten spreker er toe daarbij op dit ogenblik stil te staan. Vooreerst is het dit jaar vijf en twintig jaar geleden, dat de Arja werd opgericht, waarvan men de Arjos als de regelrechte voortzetting mag beschouwen. Daar komt dan direct bij het verschij nen van het reorganisatierapport van de Antirevolutionaire Partij. Dat rapport trekt de lijn door: De Arjos was al nau wer met de partij verbonden dan de voor- Das Vaterland kan ruhig sein I Vlak nadat Blank, de Westduitse voor lopige minister van Defensie, in Beieren vergeefs gepoogd had tegen golven van verzet tegen de Duitse herbewapening op eien, heeft hij in Bonn weer getracht het toekomstige soldatenleven in een ro zige kleur te schilderen. Deze keer heeft Blank het over de culi- aire boeg gegooid. Hij liet verluiden, dat de Duitse soldaten voortaan al hun maal tijden in eetkamers zullen mogen nut tigen. Het diner zal iedere dag bestaan uit soep, hoofdgerecht en toespijs. Het dagrantsoen zal 3800 calorieën omvatten. Alles zal kersvers worden opgediend en behoeft niet. net als de Amerikanen, dagelijks geconserveerde voedtngsmidde- n te gebruiken, aldus de corr. te Bonn an het A.N.P. Voorts deelde Blank mee, dat reeds 2 jaren lang aan het physiologisch-chemisch instituut van de universiteit van Mainz wordt onderzocht hoe het soldatenbrood kan worden verbeterd. De fourlers zullen volgens de belofte van Blank geen kans meer krijgen op de rantsoenen te beknib belen. omdat die verpakt zullen worden uitgereikt, Werf Gusto naar de beurs Op 3 Dec. a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 1.000.000 gewone aan delen, elk groot 1000, in de Werf Guste v.h. Fa A. F. Smulders te Schiedam, tot de koers van 100%, uitsluitend voor oude aandeelhouders, in de verhouding van 1 nieuw voor 6 oude aandelen. De nieuwe aandelen zijn winstgerechtigd vanaf 1 Jan. 1955. Beursnotering voor het gehele aandelenkapitaal zal worden aangevraagd. De laatste jaren werd een dividend van 6% uitgekeerd, ook over 1954 is dit de bedoeling. Men is voornemens in de toe komst een iets ruimere dividendpolitiek te volgen. oorlogse Arja, maar nu wordt een nog o verdergaande integratie voorgesteld. De b jongeren krijgen volgens dit rapport hun plaats in het Centraal Comité en het b Centralen Convent, zoals zij trouwens b thans reeds van allerlei organen deel uit- maken. L Tenslotte meende spreker, dat ook de verkiezingsuitslagen van de 'laatste jaren n ons moeten nopen ons werk cri+isch te bezien, maar dan in positieve zin: Wat is f onze taak. De eerste taak van de Arjos is intern, de studie. Deze is echter zeer bepaald I' door het feit, dat het politieke studie is. P Wij hebben, aldus spreker, licht de nei- 6 ging het tijdelijke element in de politiek te veronachtzamen. Wij hebben bij onze politieke activiteit vaste uitgangspunten. beginselen. Van daar uit benaderen wij dei politieke werkelijkheid. Die werkelijkheid is echter niet vast, maar veranderlijk. Daarom kunnen wij een concrete doelstel- ling van vroeger niet zomaar op deze tijd overbrengen. Misschien spreken we beter I niet van studie, maar van vorming, trai-T{ ning. Politiek bedrijf je niet in de stu-*1 deerkamer, maar in het practische leven. P Dr Veerman Juichte het toe, dat voorP de jongeren een ruimere plaats wordt in-* geruimd in de partij. De Antirevolutio-1>' nalre Partij beschikt over verreweg deüi grootste jongerenorganisatie. Die krach- [e ten moeten alle ook de partij ten goede fi komen. N Geen, quorum bij Pair Karet P De buitengewone aandeelhouders ver gadering van' de N.V. Cultuurmij Pasir?1; Karet te 's-Gravenhage kon niet beslis- P, sen over de statutenwijziging, wegens ge- F brek aan quorum. Ir R. J. Dinger is totr commissaris benoemd. Op 10 December F a.s. zal een tweede vergadering worden |e gehouden. L Berghuizer Papier verwacht weer 10 pet dividend n De directie van de N.V. Berghuizer Pa-je pierfabriek voorheen B. Cramer te Wa-te penveld verwacht dat het dividend voorla 1954 over het verhoogde kapitaal op 10 S pet gehandhaafd kan blijven. pi Morgen is te laat met ANNA M. PIERANGELI VITTORIO DE SICA. Ontroerende taferelen. Prachtige landschappen. Onderwerp: Sexuele voorlichting. (14 jaar) De Cefa draait deze film a.s. Donderdag 2 Dec. om 7 uur .15 uur in het Casino- Theater. HET BESTUUR. winkel met woonhuis, mid denstandszaak in het cen trum van Katwijk aan Zee. Inl. Mak. kantoor MINNEE - Katwijk BOULEVARD 41. Stucadoorbedrijf h Betonemaille-onderneming (dinariet) Uitsluitend vakkundig personeel Dus 100% kwaliteitswerk Prima referentiën, o.a. Rijksgebouwendienst Korte levertijden li TIBOEL SIEGENBEEKSTRAAT 21 - LEIDEN - TELEFOON 26030 ill ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR bev. kamer, slaapkamer, keuken en W. C. Prijs f 1500. Br. No. 4472 Bur. Blad. VOOR HET BUREAU VAN POLITIE TE OECSTCEEST Salaris voor minderjarigen tot f132 per maand (plus 6%); voor meerderjarigen f 136,50 f 158,50 per maand (plus 6%). GEVRAAGD DOOR INDUSTRIEEL BE DRIJF IN LEIDEN EEN ASSISTENTE VOOR DE ADMINISTRATIE Leeftijd 1820 jaar. Mulo-diploma gewenst. Uitvoerige sollicitaties, o.a. vermeldend leeftijd, opleiding, ervaring en verlangd salaris, onder No. 4478 Bureau van dit Blad. GEVRAAGD: voor verschillende fabrieksafdelingen. Maximum leeftijd 30 jaar. Voor zeer goede krachten bestaat de mogelijk heid om opgeleid te worden tot KLEURMAKER UITSLUITEND schriftelijke sollicita ties te richten aan de Afdeling Per soneelszaken van LAKFABRIEKEN N.V, te SASSENHEIM Van heden af bieden wij U Tevens vóór verhuur beschikbaar; Chevrolet 1954, Volkswagenbusjes 1954, Fords Consul 1954 en Volkswagens 1954 met radio en schuif dak. Nieuwstraat 33—41 - Tel. 30600 - Hartesteeg 6 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiKmmiiuiiuiUHUuiuuuiiiuiuiiuiifuiiiiiiiiiiiiiiuiiuuuiiuuiuuuiuiuinuuiiuiii F VOOR ADVERTENTIES: Telefoon 31441 DE DRIE KOUSENsKOOPLUI 47. De twee schurken hadden gelijk; het was helemaal mis. Het gerucht, dat er een paar kousenkooplui rondliepen, die er een gewoonte van maakten de nietsvermoeden de kopers te bedriegen, ging als een lo pend vuurtje door de steden, dorpen en ge huchten. Overal werd er over gepraat en bij de stadspompen werd er zelfs hevig over geredetwist. Zo duurde het niet lang of ledereen was er van op de hoogte. En wie was het slachtoffer van dit alles? Natuurlijk de goede Martyn, die nu overal tevergeefs met zijn kousen en sokken aan klopte. De boeren sloten de deur voor zijn neus. ..Niks heur, wie kopen niet van oe!" zeiden ze. „Wie weten d'r alles van! Straks kump d'r dan zeker zo'n andere snoeshane en die wil ons veur een paer cent de sokk'n weer afkopen! Jao, wie bint 'n bettien geki Maak tnaor gauw da'j wegkomt!" En zo sjouwde Martyyn onverrichterzake van de ene boerderij naar de andere, maar overal gedroeg men zich even vijandig. Eens gebeurde het zelfs, dat men de waak hond op hem afstuurde, en als de goede Martyn niet hard gelopen had, dan had het hem wel eens een fikse hap uit zijn broek kunnen kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 14