Jlicmue gtiteclje GTounmt N.Guinea geen springplank voor Indonesië Loongrens ziekenfonds etc, tot 6000 omhoog Gustave Dominici: «Mijn vader is onschuldig!" Rood China houdt 230 Amerik. agenten gevangen BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIBN0.18 per millimeter. j 1 belangrijke korting). CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken jHatnsm* h «Mfrvra BBn bert in ffgfyenspotl" Vijl en cfertiget® jaargang No 10209 Leiden werd Lichtstad Ook België keert zich tegen Djakarta's snode plannen 71 USTRALIË is onveranderd tegen de overdracht van de soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Het herinnert zich de bittere les van de Japanners, dat Nieuw-Guinea altijd een springplank zal blijven voor een aanval in Australië. Er is thans in Australië geen enkele stem, politiek of individueel, die een andere mening is toegedaan en die zou ontkennen, dat de veiligheid van Australië en die van Nieuw-Guinea niet van elkaar gescheiden kunnen worden, aldus verklaarde de Austra lische afgevaardigde in de politieke commissie der Verenigde Naties, sir Percy Spender, gisteren- De bevolking van Australië is er on- verdeeld van overtuigd, dat ten eerste de republiek Indonesia geen enkele aan spraak op Westelijk Nieuw-Guinea kan doen gelden, en ten tweede dat men' niet de overdracht mag toestaan der inheem se bevolking van Nieuw-Guinea aan de zorg van een land, of dit nu Indonesië of een ander land is. doch men zal haar moeten toestaan zelf over haar eindbe stemming te beslissen- Deze aangelegen heid valt noch naa rinhoud noch naar vorm onder de werkelijke zeggenschap der Verenigde Naties. Indonesië heeft geen enkel bewijs geleverd, dat het ge schil een bedreiging voor de vrede vormt, maar wij zijn bezogrd, dat er niet kunst matig zulk een toestand wordt geschapen door het doen stellen van aanspraken, die niet rechtmatig zijn De laatste drie 1 of vier weken zullen de leden wel be richten in de pers hebben gezien ovei ongeregeldheden en infiltraties door In donesiërs in Nieuw-Guinea. Kunnen wij, nu zij op dit hachelijk ogenblik komen, aannemen, zoals ons gevraagd is aan te nemen, dat dit zuiver plundertochten zijn onder leiding van ongeorganiseerde ban dieten?. aldus sir Percy, die verwees naai een verklaring van de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken van li dezer, dat een steun in de Verenigde Na ties voor het Nederlandse standpunt zou «trekken tot verstoring van de sfeer in Zuidoost-Azië en dat een krachtige Ne derlandse leiding zou leiden tot het slech ter worden van de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen. Worden zulke verkla ringen ofgelegd in de geest van een zoe ken van overeenstemming door vreed zame bemiddeling en onderhandelingen, waaroD de Indonesische ontowerp-resolu- tie betrekking heeft. Integendeel, zeide sir Percy, het komt mij veel een dreigement voor België valt ons bij De Belgische vertegenwoordiger, de heer Ferdinand van Langenhoven, voerde aan. dat deze aangelegenheid valt onder de binnenlandse zsheneeggap van Neder land in de zin van artikel 2. paragraaf «even van het handvest. Er bestaat de laatste jaren een toenemende geneigdheid om deze bepaling over het hoofd te zien Steeds meer komt het voor, dat een staat, die niet voldaan is over gevoerde onder handelingen, geneigd is tot een beroep op de Algemene Vergadering in de hoop. dat er druk op de andere staat wordt uitgeoefend. Op deze wijze zoekt men geen steun in het volkerenrecht, doch in politieke manoeuvres bij landen, waar aan men regionaal of ideologisch ver- Het vraagstuk van Nieuw-Guinea brengt de gehele kwestie van de souve- reiniteit van een staat over een van zijn gebieden in het geding- Zullen wij het recht van de VN. erkennen om daarin tussen beide te komen tegen de wil der betrokken partijen en zullen wij de orga nisatie in tegenover elkaar staande kam pen verdelen? zeide de heer Van Langen hoven Wanneer de V N. iets zouden bespreken, dat onder de binnenlandse bevoegdheid van een staat valt, dan zou die staat over het algemeen weigeren de aanbevelingen van de vergadering in acht te nemen. Die staat zou volkomen gerech tigd zyn dit te doen. Spreker kon niet inzien hoe een souvereiniteitsoverdracht op wonderbaarlijke wijze de toestand zou veranderen der Papoeabevolking, waar van een deel 6lechts met de beschaving in aanraking is geweest en waarvan de meerderheid leefde in ontoegankelijke wouden. Zij zou daarvan geen voordeel ondervinden, doch slechts een prion zijn. Spreker meende, dat de Vergadering haar macht zou overschrijden als zij tussen beide kwam. Uruguay aan 't woord De afgevaardigde van Uruguay, de heer Mateo Marques-Castro, zeide, dat geen definitieve resolutie zou kunnen worden aangenomen, voordat er rekening was ge houden met de wensen van de betrokken zijn, zich niet te verbergen achter rech ten, die niet meer gelden. Het is een ge biedende eis het proces van evolutie in zulke gebieden te versterken teneinde re volutie te voorkomen. De vergadering werd verdaagd tot he denmiddag 16 uur 30 Nederlandse tijd. Heden zal de Britse vertegenwoordiger aan het woord komen. In aansluiting op de berichten van gis teren wordt nog gemeld, dat minister mr J. M. A. H. Luns op een persconferentie gewaarschuwd heeft, dat Nederland voor de laatste maal over Nieuw-Guinea zal spreken. Hij noemde de eis van Indo nesië absurd. Het Britse blad Daily Telegraph schrijft, dat Nederland een voorbeeldig geduld heeft getoond ten aanzien van de Indo nesische eisen betreffende de annexatie van Nieuw Guinea. De Indonesiërs mis sen de kennis en de energie om de in het stenen tijdperk levende inwoners tot be schaving te brengen. Ware dit wel het geval, dan zouden deze dichter bij huis moeten worden toegepast. terug in Parijs De Franse premier, Mendès-France. is in Parijs teruggekeerd, na zijn bezoek aan Canada en de VB. Het volledige Franse kabinet was op de luchthaven Orly aanwezig om hem te verwelkomen en verscheidene delegaties gaven blijk van hun belangstelling. Hij weigerde echter tegenover de pers enige verklaring af te leggen. Wat de binnenlandse situatie betreft, ligt het voor de hand», dat Mendès nieuwe moeilijkheden zal krijgen. Twee commis sies van de Assemblée gaven belangrijke functies aan afgevaardigden, die tegen- j standers zijn der Westduitse herbewape ning. De benoeming van deze rapporteurs wordt vooral beschouwd als een symp toom van toenemende oppositie. Allerlei speculaties doen de ronde of hij al dan niet tot de verkiezingen van 1956 aan het bewind zal kunnen blijven. Een tweede moeilijkheid wordt gevormd door de ge vaarlijke situatie in de Noordafrikaanse gebieden, ofschoon Mendès reeds krach tige maatregelen genomen heeft. Ex-pre mier Mayer heeft hierover in de Assem blée een debat aangevraagd. In de Raad van de republiek heeft de Franse minister van binnenlandse zaken, Mitterand, gesproken over Algiers. Vol gens hem bestond er na de Indochinese oorlog vrijwel geen Fran6 legeT meer in Noord-Afrika. Óp 1 November waren er 50.000 man in Algiers gelegerd en thans waren er reeds 20 000 militairen bijgeko men. Aan het einde van een debat werd door de senatoren met 260 tegen 18 stem men een resolutie aangenomen, waarin de beweging der rebellen krachtig wordt veroordeeld, en voorts wordt gezegd, dat de politieke hervormingen in Algiers moeten worden voortgezet. Nieuw-Guinea uKijk eens, de regering heeft weer elke uitspraak naast zich neer gelegd". Voor vluchtelingen 1.644.000 bijeen Gisteren ls bij het Comité Vluch telingenhulp 1954 (giro 5100) een bedrag van f 43.000 binnengekomen. De opbrengst van de actie tot en met gisteren bedroeg f 1.644.000. Dodelijk ongeluk in Numansdorp Gisteravond is op het kruispunt Middel- sluis te Numansdorp de 43-jarige G. v a n t s c h o t e n, toen hij van zijn werk huis ging, gegrepen door een auto de Butagas centrale. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was weduwnaar. Hij twee kinderen achter Dominici, wiens zaak er momenteel lang niet gunstig voorstaatluistert hier met haast ondraaglijke spanning naar de zo bezwarende verkla ringen van zijn zoon Clovis. Bij de Tweede Kamer zijn thans voorstellen ingediend om met ingang van 1 Januari 1955 de loongrens voor sociale voorzieningen te brengen van 5300 op f 6000 (maximum dagloon van f 15 op f 16). Dit geldt zowel voor de invaliditeitswet als de ziektewet, onder welke laatste ook de verplichte verzekering ingevolge het ziekenfondsbesluit valt. De loongrens voor de kloosheidswet, die reeds f 6000 bedroeg, blijft echter op dit bedrag gehandhaafd. Ingaande 1 October jl zullen voorts worden de thans ingediende voorstellen tot wet de uitkeringen krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening, de on gevallenwetten, de kinderbijslagwetten en de invaliditeitswet met 6 pet worden verhoogd. In totaal zullen volgens een ruwe ra ming ongeveer 2500 nieruwe personen onder de noodwet ouderdomsvoorziening worden gebracht. De totale meerdere kosten ingevolge deze wet worden ge schat op ƒ21.000.000 per jaar. ingevolge de ongevallenwetten op 13.000.000. in gevolge de invaliditeitswet en de hogere renten en toeslagen op ƒ500.000. inge volge de kinderbijslagwet op ƒ18.400 000 (hogere premie-opbrengst ƒ16 000 000). kinderbijslagwet voor lnvaliditelts-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers op 1.200.000 en de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen op ƒ400 000. Naast een grens, bij het bereiken aarvan de werkgever niet langer pre mieplichtig is, kent de invaliditeitswet nog een loongrens, welke geldt bij de aanmelding voor de verzekering. Deze grens bedraagt thans ƒ3000 gelet op de sedertdien voorgekomen loonsverhogin gen stelt minister Suurhoff voor. dit be drag te brengen op 3600 Minister Buurhoff ls het eens met de Stichting van de Arbeid, dat ln de toe komst niet iedere loonsverhoging ge paard moet gaan met het optrekken van de loongrens voor de sociale verzeke ring. Een wijziging van de loongrens be hoort volgens de minister periodiek op langere termijn onder ogen te worden gezien, tenzij de index van de regelings lonen Intussen een belangrijke marge overschrijdt. Do verhoging der ouderdomsultkerln- gen is voor olie vijf gemeenteklassen afgerond op 72 per jaar voor genuwde lannen en op ƒ42 voor óngehuwden. Tevens wordt voorgesteld de inkomens grenzen voor de ouderdomsuitkeringen verder te verhogen en te stellen voor gehuwde mannen in gemeenten der eer ste klasse op ƒ2000 en voor ongehuw.len op 1350. met gelijke intervallen als thans afdalend per gemeenteklas tot 0p zeker ogenblik ging golf van verontwaar diging door de kleine rechtszaal in Digne GUSTAVE DOMINICI, de eerste die zijn vader beschuldigde, reeds kort na de moord op het gezin Drummond, heeft gisteren voor het hof te Digne al zijn vroegere verklaringen ingetrokken. Geheel in strijd met het geen hij eerder toegaf, hield Gustave nu vol, dat hij het meisje Drummond nooit levend heeft gezien. En wat zowel de president als het publiek een kreet van verontwaardiging ontlokte, was zijn verklaring, dat hij de ouders van het meisje van de moord had verdacht en.daarom niet verder om zich had heengekeken. Hij was direct naar de politie gegaan. Een psychiater, zekere dr. Jacques Boudouresq, die door de verdediging als getuige was opgeroepen, heeft het er beter op gemaakt voor de oude Gas- Dominici De verdediger, mr. Emile Pollak, vroeg psychiater naar zijn mening ove wjjze waarop Gaston Dominici was moord. Hij wees er op, dat het verhoor tijdens hetwelk Gaston een bekentenis zou hebben afgelegd, zestien uur had ge duurd. De psychiater antwoordde dat bekentenis, die na een lang verhoor werd afgelegd over het algemeen grote waarde had, omdat de verdachte dan vermoeid »n de verbeeldingskracht doorgaans door vermoeidheid werd gedood, zodat de verdachte de waarheid ging spreken. De psychiater voegde hieraan toe, dat hij in het algemeen sprak, daar hij Gaston Dominici nimmer had onderzocht en dus <on zeggen hoe juist hü in een der gelijk geval zou reageren. Vervolgens verscheen Gustave Domi nici in de getuigenbank „Wjj zijn vandaag hier gekomen waarheid te spreken", begon Gustave zijn verklaring. „Ze hebben me gedwon gen, mijn vader te beschuldigen, maai hij is onschuldig". (Met „ze" bedoelde Gustave de politiemannen, die hem vol gens zijn zeggen met slagen een beken tenis afgedwongen hadden). Niet levend gezien In antwoord op een vraag van de pre sident van het hof antwoordde Gustave, dat hij het meisje Drummond nimmer levend had gezien. In November 1952 werd Gustave echter tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij geen hulp verleend had aan een mens in nood. Aanvankelijk had hij gezegd, dat Eisenhower beloolt bemiddeling Elizabeth .Drummond nog leefde, toen hij haar vond. Met nadruk verklaarde Gustave: „Mijn vader is onschuldig. De hele familie is trouwens onschuldig. Ik wist niets van de zaak af en wij hebben niets gedaan „Waarom hebt u, toen u het meisje gevonden had, niet naar de ouders ge zocht en hebt u in plaats daarvan direct de gendarmerie op de hoogte gesteld?", vroeg de president. „Omdat ik dacht, dat de ouders het gedaan zouden hebben", durfde Gustave te antwoorden, een opmerking die kreten van afschuw aan het publiek ontlokte. Een golf van verontwaardiging ging door de kleine rechtszaal. „Dat is niet denkbaar", zei de presi dent. „U hebt zelf kinderen en zou u tol zoiets in staat zijn?" „Neen, maar je hoort dagelijks van de meest afschuwelijke misdaden", ant woordde Gustave. Gustave vertelde vervolgens hoe hü toe gekomen was, aanvankelük zijn vader te beschuldigen. „De politiemannen den tegen me: De comedie heeft nu lang genoeg geduurd. Er moet een einde komen. Ze hebben me beschuldigd alle mogelüke daden. Zü dreigden mü in de gevangenis te zullen zetten, als ik mün vader niet beschuldigde van de moord. „Je vader is toch oud. Hü heeft var leven niet veel te verwachten. Beter dat hü de gevangenis ingaat dan jü", zeiden tegen me. Toen ze zagen dat ik niet wilde toegeven, begonnen ze me te slaan. Ze wilden me leugens laten zeggen". In geen enkele verklaring van Gustave tot nu toe gesproken over mishandeling door de politie. De rechter onderbrak hem dan ook onmiddellük met de v den: „Dat vertelt u vandaag voor eerst". „Neen", antwoordde Gustave, „ik -heb het ook al aan de rechter van instructie verteld" Rechter ontkent Rechter Roger Peyrles werd naar voren geroepen. Hü ontkende beslist, dat Gus tave ook maar met één woord over mis handeling gerept zou hebben tüdens zün verhoor. „Wanneer de getuige me ge zegd zou hebben, dat hü geslagen was, zou ik onmiddellijk een arts hebben laten komen om deze bewering te laten veri fiëren", aldus de rechter Gustave ontkende gistermiddag tegen over de president van de rechtbank, dat hü op de plaats was geweest waar Sir Jack en Lady Drummond lagen, terwül hü steeds heeft gezegd dat hü er wél ge weest was en zelfs de lichamen had aan geraakt om te küken of zü werkelük dood waren. Verder verklaarde Gustave dat hü de karabün waarmee de moord is gepleegd, nooit eerder had gezien maar volgens vroegere verklaringen hing de karabün altiid ln een schuur van zjjn vader. „Clovis heeft me verteld, dat mün vader de schuldige was, toen ik uit de gevangenis kwam. maar ik wist dat mün vader niet in staat was tot zoiets". Vervolgens vertelde Gustave dat hü ii wie zal DIE brief zijn president onderbrak hier de ver klaring en merkte op dat het niet juist was, daar Gustave 's middags om twee uur zün bekentenis had afgelegd en Clovis pas 's avonds om acht uur. Op dit moment stond Gaston, die zwtJ- gend met over elkaar geslagen armen zün zoon had aangehoord, op en zei: „Jü was het, die me het eerst beschuldigde. Waarom heb je dat gedaan? Je wist heel goed dat ik onschuldig was!" Vandaag is het verhoor van Gustave voortgezet. Hoge Commissaris thans in Nederland De Nederlandse Hoge Commissaris ln Indonesië, mr W. F. L. graaf Van Bylandt, die op 11 November JJ. uit Indonesië trok, ls dezer dagen na een particulier bezoek aan Rome in Nederland aange komen en zal hier enkele weken ver- Iets voor ur Dit is een voorproefje van de ko mende voorjaarsmode. Een losse mantel, die wel zeer gekleed is. Dunne wollen stof is er het meest geschikt voor. Het kleine aange knipte kraagje staat even op. De driekwart mouwen zijn afgezet met een brede rand vossebont. Er be horen lange handschoenen bij ge dragen te worden. Verpleegduur zieken fonds binnenkort 10 weken? Uitbreiding ziekenhuizen Salem en St Anna dal De uitbreiding van het ziekenhuis Sa lem te Ermelo van de Ver. tot bevorde ring van Gereformeerde Ziekenverzor ging is na gehouden aanbesteding gegund aan de laagste inschrijfster, de fa C. van Krimpen aldaar: Hoogste was de fa Tien stra in Nqmegen met f 675.500. De directeur-generaal voor de volksge zondheid. prof. dr P. Muntendam, heeft vanmiddag de uitbreiding van het zieken huis St. Annadal te Maastricht geopend. Het ziekenhuis is met 80 bedden uitge breid en werd vandaag erkend als offi cieel subcentrum voor de kankerbestrlj- Prof. Muntendam deelde mede, dat een verlenging van de verpleegduur krach tens de verplichte ziekenfondsverzekering van 6 tot 10 weken wellicht binnen korte tijd tegemoet kan worden gezien. Moskou tegen Duitse herbewapening Beraad van Vier zinloos als „accoorden" zijn aanvaard Gisteren circuleerde een zeer zonder ling bericht, afkomstig uit Oosfberllinae kringen in een deel der pers, als zouden de Russen zich reeds verzoend hebben met het denkbeeld der onvermijdelijke bekrachtiging der Parijse accoorden. Thans heeft Ass. Press gemeld, dat radio. Moskou het voorstel van de hand wees om een conferentie van Vier over de Europese veiligheid te houden iaanvan kelijk was als datum 29 November vast gesteld), nadat de Londense en Parijse accoorden voor de herbewapening van West-Duitsland zijn geratificeerd. In een nieuwsuitzending van radio-Moskou werd met nadruk verklaard, dat de on derhandelingen over het probleem der hereniging van Duitsland absoluut geen rin hebben, n a de ratificatie van de Londense en Parijse overeenkomsten. Zulks wordt gemotiveerd met de bewe ring, dat de „remllitarlsatie van West- Duitsland en het opnemen van dit land in militaire groepen, de weg naar de hereniging van Duitsland zou afsluiten.' Hilversummer kon er tegen Automobilist vrijgesproken na „drin'k"-examen Na een „drink"-examen, dat niet voor de poes was. is de 42-jarige vroegere hoofdvertegenwoordiger F. de H. uit Hilversum, die met zün auto tegen een geparkeerde vrachtwagen was opgere den, waarbü zün mede-passagiere werd gewond en later ln het ziekenhuis aan een longontsteking overleed, in Amster dam vrijgesproken. De H. had verklaard meer te kunnen verdragen, dan een an der. Ten bewüze daarvan had de politie hem tot tweemaal toe in 2'i uur tüd« 9 borrels laten drinken op de nuchtere maag. Uitslag van het examen: vrijspraak en teruggave van het aanvankelük ont nomen rübewüa. Wisselend bewolkt Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk* opklaringen en enkele buien. Weinig verandering ln tem peratuur. Matige tot krach tige wind tussen West en Zuid. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 8 17 tot 16.37; Maan: an 9.28 tot 16.57. Op 3 Dec. E.K. AUSTRALIË SCHENKT OOK IN DE UNO KLARE WIJN Premier Mendès-France

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1