Jlieuiuc geilt5rf)e ÜTouranl Treedt tegen 't Indonesisch piratendom op! Djakarta tracht Nederland nog verder te „verlinken" Clovis Dominici beschuldigt zijn oude vader Wist U Mendès naar Parijs terug met zak Amerik. goodwill WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel, 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal; f 2,15 per maand; 0,50 per week. Vijf en tfertigste jaargang No 10202 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«tantnastlclj It gMIrera otfln hert (a fcgfjenspod" Waterorgel een attractie Zie pag. 3 DE HEER TILANUS IN DE TWEEDE KAMER Tast desnoods basis aan, waaruit aanval op N. Guinea geschiedt - Dochter ontvangt Nobelprijs •it ts mevr. Rosalinda Ossietzky- te Stockholm. De Westduit- se regering heeft namelijk beslo ten, de Nobelprijs voor de vrede j (90.000 gulden) die aan haar I "ader, Carl Von Ossietzky, was toegekend, aan haar terug te I Seven. De nazi's confisceerden nl. de prijs, toen deze in 1936 aan Ton Ossietzky werd toegekend. De winnaar zat toen in een Duits concentratiekamp, waar hij ge leidelijk met tuberculose-in- jecties werd omgebracht. steeds onduidelijker wordt. Ook wilde hij verdere motorisering van de infanterie divisies. Er moet zo langzamerhand ge dacht worden aan de vorming van een tweede beweeglijke parate divisie, temeer omdat het door een atoomoorlog wel eens moeilijk kan worden, de mobilisabele di visies bijeen te krijgen. Hierbij haakte zijn fractiegenoot, de heer Visch, min of meer aan, toen hij wees op de bijzondere taak van de luchtmacht, een aangelegen- (Van onze Parlementsredacteui) (I fANNEER ER onder de huidige omstandigheden meer geld nodig ii |VV voor de verdedigingstaak van de marine in Nieuw Guinea, dan ik mij daar zeker niet tegen verzetten. Er is sprake van een pira' iden van Indonesische zijde, van een wel voorbereide infiltratie, die ergerlijk ia, dat hier met harde hand en grote activiteit opgetreden »nt te worden, zo nodig met aantasting van de basis, van waaruit de lonesische invasies worden ondernomen. Deze niet mis te verstane toorden sprak gisteravond de heer Tilanus (c.h.), toen in de Tweede ,er de begrotingen van Oorlog en van Marine in behandeling waren. De heer Titan us wilde graag nadete :htingen hebben over de gebeurte- spraik zijn waardering uit voor snelle en afdoende optreden van de Ierlandse Marine. Hij was niet de enige, die de Indone- infiltratie ter sprake bracht. De Visch (kafih. v.) had er reeds op dat Indonesië moet beseffen, er op Nieuw Guinea een krijgs stand gehouden wordt, die kan toeslaan, wanneer er infiltra- plaats hebben. Die 'krijgsmacht heeft offensief doel, maar dient wel res- af te dwingen. De heer Ritmeester vond, dat de defensie m Nieuw ïoet zijn, dat de tegenstan- de overtuiging heeft, dat zij hem flinke klap kan toebrengen. Hij id het maar wonderlijk, dat de In- ische regering zegt, van niets te iar daartegenover wel zegt, dat op Nieuw Guinea is. Hij meen- dat op verdere infiltraties gerekend worden en -hij vroeg, of de minister gegevens over plannen in die rioh- ig had, bijv. over de werkzaamheden het buro Irian, de opleiding van :iale infiltratietroepen en van geron- Papoea's. Hij was er van over- dat de mariniers een aanval zul- weerstaan, maar, zo zpide hij, het geen jungle-figlhters. Daarom zou hij vorming van Papoea-bataljons willen ibevelen, hetgeen de heer Visch (kath. ook reeds had gedaan. De heer Okath. nat.) achtte versterking de maritieme macht in de Nieuw wateren broodnodig. De plaats hebbende infiltraties zag hij lts als een voorspel. Voor defensief reden buiten de kuststreek wenste vorming van mobiele, lichtbewapende opdat invasies met kracht kun- worden onderdrukt of nog beter: ilagen, vóór zij effect hebben gesor- Ook bepleitte hij het patrouille met snelvarende motortorpedbboten. die de verdediging van Nieuw aanroerden, .waren er tevreden r, dat de regering ingegaan was op de de parlementaire missie, die gebiedsdeel heeft bezocht, deze op te de marine, vooral de 'at de sterkte enz. van 'het korps mari- betreft werden verschillende vra- gesteld door de heer Visch (Kath. V.). betreurde het voorts, dat generaal- Van Gijn zich genoopt had gezien, ilag te vragen. Hij informerde, of er andere officieren zijn, die de opvat van generaal Van Gijn deelden. Hij niet geheel overtuigd te zijn door antwoord, dat minister Staf reeds dijk had gegeven. Parate divisie a het grote debat, enig maanden ge- r de defensie-nota gehouden, zat [overigens in de bespreking van de be- 1 Oorlog weinig nieuws. Aller- personeelsaangelegenheden werden s onder de loupe genomen. Maar t klaagde de heer Fens (Kath. V.) er, dat de verhouding tot de NAVO heid, die ook de heer Weiter (Kath. Nat.) aansneed. De heer Visch wilde het liefst dat er veel meer vliegtuigen kwamen, vooral all weather fighters. De heer Fens hekelde een order van de chef-staf, waar bij goedgevonden was, bekendmakingen inzake bijeenkomsten van P.v.d.A.-jonge- ren in de kazernes aan te slaan, mits dit niet gebeurde op de officiële publicatie borden. Hij vond dit „politiek in de ka zerne brengen". Ook aan andere politieke jongeren-organisaties wilde hij zoiets niet toegestaan zien. De heer Korthals (Lib.) had in de stuk ken gemist het nodige vuur voor de ver dediging van ons gehele land. Daarnaast had hij critiek op de houding van de be windsman tegenover de pers: een krant werd uitgeschakeld omdat in reportages critiek was uitgeoefend. Hierbij sloot de heer Roosjen (A.R.) zich aan, zijdelings ook wijzende op de uitsluiting van ons blad bij de plaatsing van wervingsadver tenties. De heer Roosjen constateerde, dat minister Staf nog niet regeringsmoe is. In de stukken had hij n.l. gezegd, ook de volgende jaren de Staten-Generaal zoveel mogelijk te willen inlichten. Hij wenste hem een lang ministerieel leven toe, in ieder geval zo lang, dat hij de regeling van de rechtsvorm van de Artlllerie- (Zie vervolg pag. 2) Indonesië dient te New York ontwerp-resoluiie in Verzoekt Ver. Naties om iemand „voor goede diensten" inzake Nw-Guinea gevaardigde Soedjarwo bij de Verenigde Naties een resolutie inge diend, waarin zij de Algemene Vergadering der V.N. verzoekt, er bij Ne derland op aan te dringen, de onderhandelingen over Nieuw-Guinea ter stond te hervatten. sie van de V.N. zich uitspreekt voor hervatting van het overleg op Nieuw- Guinea, zich hieraan niet onderwerpen, zeide minister mr J. M. A. H. Luns gis teren te New York op een persconferen tie. Voor overleg, aldus de minister, is een basis nodig. Als de V.N. zulk een resolutie zouden aanvaarden, wat zou Indonesië er dan van weerhouden, over een paar jaar terug te komen en de rest van het eiland of Portugees Timor te vragen. Wij hebben niet te verbergen, zei mi nister Luns. Wij spreken voor de gehele wereld. Als Nieuw.-Guinea aan Indonesië zou worden overgedragen, zou het een kolonie van dat land worden. De resolutie nodigt verder de secretaris generaal der V.N. Hammerskjoeld, uit, iemand te benoemen, die zijn goede dien sten aan de onderhandelende pértijen zal aanbieden. De secretaris-generaal wordt ook verzocht, een rapport over deze on derhandelingen bij de volgende Algemene Vergadering in te dienen- In een rede van twee uur beschuldigde Soedjarwo Nederland er van, dat het ge weigerd zou hebben te onderhandelen. De Nederlandse pogingen om Nieuw-Guinea van Indonesië af te houden, zijn, zei hij een gevaarlijke situatie. Words, words Soedjarwo beweerde, dat na drie eeuwen Nederlands gezag nog slechts zeven procent der bevolking kon lezen en schrijven en dat Nieuw-Guinea het meest verwaarloosde deel van het Nederlands koloniale rijk was, volkomen onontwik keld in economisch en sociaal opzicht. Er zou daar geen vrede kunnen heersen, zeide hij, zolang het kolonialisme in een gebied blijft, hetwelk territoriaal en poli tiek tot een vrij, onafhankelijk en anti- koloniaal Indonesië behoort en een ge vaarlijk anachronisme vormt in het we, rijzende Azië van thans. Vrede lievende betrekkingen met Nederland zouden volgens Soejarwo alleen moge lijk zijn, wanneer de Nederlanders hun koloniale banden in Indonesië geheel op- n. Hij beweerde voorts, dat de be volking niet Nederlands maar Indonesisch zijn en dat zij niet zou mogen wor den uitgesloten van „de thans onbetwiste vrijheid, die het gehele Indonesische volk geniet". Voorts zeide hij, dat de Neder landers eenzijdig zonder te onderhande len met de Indonesische regering, een be slissing genomen hebben over de defini tieve politieke status van Nieuw-Guinea en dit zou een schending zijn van de over eenkomst der Ronde-Tafel-Conferentie. Von Balluseck in 't geweer De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, antwoordde hierop, dat Nederland niet geweigerd heeft te onderhandelen. Het heeft niet slechts overeenkomstig zijn verplichtin gen onderhandeld, doch is zelfs verder gegaan. De Nederlanders hebben echter door bittere ervaring geleerd, dai der gelijke onderhandelingen vruchteloos waren. Zij hebben een aantal practische oplossingen voorgesteld, die alle verwor pen werden. Zij zijn aan het einde ge komen van hun bereidwilligheid en be voegdheid om verder te gaan langs een weg, die alleen naar nieuwe mislukkin gen kan leiden. De heer Von Balluseck zeide, dat elk optreden van de V.N. ter zake van Nieuw-Guinea een schending van het handvest zou betekenen. De kwestie, zei hij, behoort niet tot het arbeidsterrein der V.N., tenzij de vrede in gevaar ge bracht werd, en dan zou het eerder een zaaik voor de Veiligheidsraad worden. De enige bedreiging van de vrede zou een aggressieve daad van Indonesië kunnen zijn, aldus de heer Von Balluseck. Nederland, zeide de heer Von Ballu seck, staat volkomen in zijn recht. De Nederlandse regering heeft bovendien herhaaldelijk verklaard, dat zij bereid is de Inwoners van Nieuw-Guinea op het juiste ogenblik in de gelegenheid te stellen door een volksstemming, over eigen toekomst te beslissen. Bij het begin van het debat had de republiek Zuid-Molukken aan de zestig leden der V.N. een klaoht ter hand ge steld, waarin de Indonesische regering werd beschuldigd van koloniale onder drukking van de bevolking der Zuid- Molukken. Vandaag zou de Australische afgevaar digde sir Percy Spencer de ernstige be zwaren van zijn regering tegen de Indo nesische aanspraken op Nieuw-Guinea uiteenzetten. Nederland zal als de politieke commis- Malik vervangt Wysjinsky Volgens het Russische nieuwsbureau Tass zal Wysjinsky op het Rode Plein in Moskou worden bijgezet. Eerder werd gemeld, da/t het stoffelijk overschot per vliegtuig naaf Moskou werd overge bracht. De Russische ambassadeur in Lon den, Malik, reisde gisteren per vliegtuig naar New York om de leiding van de Sowjetdelegatie op zich te nemen. Hij is deskundige op het gebied der ontwape- niingsvraagstukken Deze foto werd in de rechtszaal te Digne genomen op het ogen blik dat Clovis Dominici (mid den) zijn oude vader Gaston (links boven) van de moord op het gezin Drummond beschul digt. De oude boer blijft thans zijn onschuld volhouden, hoe wel hij aanvankelijk bekende, alle drie leden der Britse fa milie van het leven te hebben beroofd. Ds P. M. Legène, Zeist, (69), overleden Een ernstig verlies voor de Surinamezending In Zeist is hedennacht in de ouderdom van 69 jaar overleden de bekende oud-zende ling van de Evangeli sche Broedergemeente en oud-secretaris van het Zei ster Zendings genootschap. ds P. M. Legène Ds Legène l was gisteren juist 69 Jaar geworden en zijn verscheiden kwam voor zijn vrienden onverwacht. Tal van jaren heeft hy in Suriname het zendings werk onder de Hndoestanis geleid, nadat hij gerepatrieerd was heeft hij hier te lande als secretaris van het Zeister Zen dingsgenootschap het werk der Suri- name-zcnding georganiseerd. In tal van geschriften, boeken, 'brochures, tijd schriftartikelen en op tal van spreek beurten heeft overal in den lande de langstelling gewekt voor het zendings werk in de West. Zeer bekend is gewor den zijn met grote liefde geschreven boek: Suriname, land mijner dromen. In verband met dit overlijden verzoekt het Comité-Surinamezending ons mede te dielen, dat de zendingsavond van heden het gebouw De Ruijterstraat 39 in Den Haag gewoon zal doorgaan. De begrafenis is vastgesteld op Zater dagmiddag half drie vanuit de Broeder- kerk Zeist Oude vrouw in Alkmaar door gas gestikt Haar 82-j. zuster in zorg wekkende toestond1 opgenomen De 80-jarige mej. J. Kaan, die boven een parfumeriezaak in de Langestraat te Alkmaar woonde, is gisteren door gas- verstikking om het leven gekomen. Ze had vergeten de gaskraan te sluiten. Haar 82-jarige zuster, die enkele dagen bij haar te logeren was, werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis ver- Koningin-moeder Elizabeth in Engeland terug Koningin-moeder Elizabeth van Enge land is gisteren in Groot-Brittannië te ruggekeerd vain haar bezoek aan de Ver Staten en Canada. Dader overval op kassier te Maastricht van zijn bed gelicht De gemeentepolitie van Maastricht heeft de 18-jarige constructieschilder L. P. uit Wijk-Maastricht van zijn bed gelicht, als zijnde verdacht te zijn. be trokken geweest bij de Vrijdag j 1. al daar gepleegde overval op de kassier van d'e gemeentekas administratie- P. heeft bekend. Vermoedelijk is P. niet de enige geweest die deze overval heeft gepleegd Voorts is bekend geworden dat P. na de overval in een damesconfectiebedrijf al daar inbrak en voor f 1000 goederen ont vreemdde Getuigen, die maar raak kunnen liegen /"^LOVIS DOMINICI, de zoon van de oude Gaston, heeft gisteren tijdens v-4 het proces in Digne zijn vader van de moord op de familie Drummond beschuldigd. Tijdens een dronken bui had de vader zijn zoon toegeroepen; „Ik heb er drie gedood en als 't moet kan ik nog wel een vierde doden Ook had Gaston, toen hij nuchter was, tegenover Clovis verklaard, met de Drummonds te hebben gevochten. Maar de oude boer bleef gisteren ont kennen. En hij sprak weer een beschuldiging uit, ditmaal aan het adres van commissaris Sebeille, die het onderzoek heeft geleid. „De commissaris heeft mij een verdovend drankje toegediend en toen heb ik bekend," zo verklaarde Gaston nu. Tijdens een dramatische zitting getuig de gisteren een gebogen en gerimpeld vrouwtje: de echtgenote van Gaston. Ferm bleef zij staan, ook toen de presi dent haar een stoei aanbood. Marie Gaston is 75 jaar oud en zij ant woordt met duidelijke stem op de vragen m de president. Marie Dominici verklaarde, dat haar an in de nacht van de moord tot onge- ;er 3.30 uur thuis geweest was, terwijl de drievoudige moord eerder plaats ge vonden moet 'hebben. Huilend, snikkend, stond Gaston in de beklaagdenbank. Toen vroeg hij zijn ge heel in het zwart geklede vrouw: „Zat er bloed aan mijn pantalon, zoals zij gezegd hebben?" Zijn. vrouw antwoordde vlug: „Oh. Madame Dominici verklaarde, dat zij voor het eerst, dat was tussen 5.30 en 6 uur, van haar zoon Gustave Dominici van- de moord gehoord had. ,.'s Nachts had ik de honden horen blaffen, maar geen kreten en schoten ge hoord. Ik heb gehoord, dat myn man, zo als hij iedere dag deed, rond 3.30 uur op stond om voor zijn geiten te gaan zor gen". Madame Dominici ontkende het ver- haal van haar schoondochter Yvette Do minici. dat Lady Drummond en haar dochter Elizabeth de avond moord op de boerderij geweest water te vragen. Vijfmaal bekend De verdachte, Gaston Dominici, heeft in totaal vijif maal bekend de moordenaar te zijn, maar vijf verschillende versies van de misdaad gegeven. Bovendien heeft hij zijn bekentenissen alle vijf keer in getrokken. De concierge van het paleis van Justi tie, Simon Giraud, verklaarde, dat Gas ton besloot een bekentenis af te leggen, nadat men hem gezegd had: „U kunt de commissaris vertrouwen. Hij is vriende lijk, u zult niet oneervol behandeld wor den en u mag uw boerderij houden. U hebt niets te vrezen, u zult In de ge vangenis niet ongelukkig zijn. U zult eer vaatje wijn krijgen en u mag uw hond i het Clovis beschuldigt Clovis, die qua uiterlijk, een frappante gelijkenis met zijn vader vertoont, sprak zijn beschuldiging uit met bijna onhoor bare stem. „Ik heb altijd volgehouden, wat ik ge zegd heb en ik zal dat blijven doen," fluisterde hij. Zoals bekend, heeft zijn Broer Gustave, die enkele uren voor Glovis zijn vader ils de schuldige aanwees, later zijn de politie afgelegde verklaring wee: getrokken. Clovis deelde mede dat hij besloten had de waarheid te spreken, na dat de politie hem verteld had, dat zijn broer Gustave reeds bekend had dat zijn vader de moordenaar was. Aanvankelijk had Clovis lange tijd zijn broer var drievoedige moord verdacht totdat op avond zijn vade rna een echtelijke twist had uitgeroepen: „Ik heb die Engelsen gedood. We kregen ruzae en raakten slaags Toen heb ik mijn geweer afge schoten", Gaston zou vervolgens aan zijn verteld hebben, dat hij om een uur of één DAT candidaat-notarlssen om voor het notarieel pensioenfonds in aanmerking te komen per week ten minste 24 uur op een of meer notariskantoren moeten werken. DAT er o.Lv. prof. dr H. Wagenvoori te Utrecht een comité is opgericht om het opgravingswerk van de Ned. ar- chaeoloog dr M. J. Vermaeren inzake een grote Mithras tempel te Rome te on dersteunen. DAT de A.N.W.B. ruim 100 blauwe riviernaamborden heeft geplaatst en er thans nog 50 zullen bijkomen, o.a. in Zuidholland. DAT er in '53 170 gevallen van kin derverlamming werden geconstateerd, hetgeen volgens het blad Het Zieken fonds geen groot getal is en 55 procent bij kinderen beneden de 4 jaar voor kwam en 20 procent bij personen ouder dan 15 jaar. DAT door het Sociologisch Instituut van de rijksuniversiteit te Groningen een rap port is uitgebracht over de gemeente Olsl. waarin als voornaamste probleem ge noemd wordt het gebrek aan woningen. (L.) e< DAT het kasteel Maurlck te Vught (thans hotel-restaurant) geheel gerestau reerd is en er op 1 Dec. wordt gereci- DAT de Britse ambassadeur in ons land. Sir Paul Mason, in het Stedelijk Museum te A'dam een tentoonstelling van de Engelse schilder Ben Nicholson opende. DAT burgemeester De Ranltz van Utrecht aldaar 't nieuwe kantoorgebouw aan de Oudenoord van de verzekerlngs- mij Concordia opende. DAT het Deense kustvaartuig Lorna onder de vuurtoren van Schiermonnikoog aan de grond liep. maar op eigen kracht weer vlot kwam, DAT de wachtsman Jacob Pos, 56, uit de Pinksterbloemstraat 11 te A'dam, se dert Maandagmorgen van zijn logeeradres te 's Graveland vermist wordt. DAT in Maastricht tegen de 34-j. ex- chef de réception van Hotel Franssen te Valkenburg (L.). A. M. H. de B. uit Assen, die een f 5000 ten nadele van het hotel en gasten in Frankrijk had opgemaakt, lVi j. werd geëist. DAT gedeputeerden hun standpunt in zake de annexatie van Dubbeldam door Dordrecht hebben bepaald en aan de re gering zullen voorleggen DAT het plan bestaat de netspanning te Dordrecht van 127 op 220 volt te brengen. DAT B. en W. van Dordrecht binnen kort een zgn. medezeggenschapscommissie voor het gemeentepersoneel willen in stellen. DAT de 59 j.-rijwielhersteller J. J. Campfens te Ooltgensplaat sedert Zondag wordt vermist. DAT het m.s. Driebergen (499 brt) van de N.V. Zuidhollandse Scheepvaart Mij te R'dam, op weg van New Port naar Zee- brugge, onder Beachyhead machlneschade had en door de sleepboot Maas naar Zee- brugge is gesleept DAT alle marmeren kruisen op het Amerik. militaire kerkhof te Margraten (L.) thans voorlopig zijn geplaatst en men begonnen is met de bouw van het monu- DAT Dordt een nieuw stadhuis wil ia- ten bouwen, waarvoor een prijsvraag wordt uitgeschreven en er voor de bouw van een rueuw politiebureau 6 ton ls uit getrokken. in de morgen van de bewuste nacht was uitgegaan om te kijken naar de spoorweg, daar hij vreesde dat tengevolge van de besproeiing van zijn velden, die op de spoodbaan aansloten, het baanvak ver sperd of overstroomd zou zijn- „Ik heb dit nooit aan iemand verteld. Zelfs mijn vrouw wist er niets van", zei Clovis. Hij voevde hieraan toe, da thij de karabijn onmir'/eliyk had herkend, om dat die door zijn vader zelf was ge repareerd. Tijdens de venklaring van zijn zoon zat Gaston roerloos in de beklaagdenbank. Een enkele maal lachte hij. Soms boog hij zich over naar zijn verdediger om hem iets toe te fluisteren. Zij loog voor haar man De president van het Hof, Marcel Bous- quet, vestigde er de aandacht op, dat de döor Clovis geuite beschuldiging zeer ern stig was. „Een zoon moet er wel heel zeker van z(jn vóór hy verklaart dat zyn vader een moordenaar ls en hy moet daar overtui gende bewyzen voor hebben," aldus de Clovis verklaarde, dat hij in Januari een brief naar zijn broer, Gustave had ge zonden om hem te vragen zijn beschuldi ging niet in te trekken. „Gustave had zijn verklaring ingetrokken en ik zag dat de verdenking tegen hem groeide". Morgen zal Clovis opnieuw voor het Hof verschijnen om vragen van de verdedi gers te beantwoorden. Vóór hem betrad een stuurse Jonge vrouw de getuigenbank. Zij was Yvette, de vrouw van Gustave, en zij verklaarde met nadruk dat Gaston onschuldig was. Aanvankelijk had Yvette het voorbeeld van haar man gevolgd en haar schoon vader als de schuldige aangewezen. „Ik heb dat wel gezegd, maar het was niet waar," verklaarde zij voor het Hof. „Want de rechter van instructie had mij gezegd dat wanneer ik niet hetzelfde zou zeggen als mijn echtgenoot, het er slecht voor hem uit zou zien. Ik wist dat mijn schoonvader onschul dig was. maar ik had twee kinderen en ik verwachtte een derde en ik was bang dat ze Gustave ook mee zouden nemen. Ja, ik heb mijn schoonvader beschul digd, maar ik deed dat alleen maar uit liefde voor Gustave. Ik wilde hem niet in moeilijkheden brengen, maar mijn ver klaring was vals. Het was niet waar." Yvette vertelde verder dat haar echtge noot had bekend, dat zijn vader de schul dige was, nadat men hem had geslagen. Bij de opening van de middagzitting deed zich gisteren een kleine procedure kwestie voor. De advocaat van Gaston, mr Emile Pollack, verzocht de president opnieuw de familieleden van Dominici slechts onder ede verklaringen af te laten leggen. Volgens de Franse rechtspraak behoe ven ouders en familieleden van de be klaagde geen eed af te leggen, tenzij de president zulk9 na goedvinden van beide partijen gelast. Mr Pollack voegde aan zijn verzoek toe: „Wanneer het Hof weigert, vraag ik om af te zien van het verdere verhoor van deze getuigen, die zonder vrees voor ge rechtelijke vervolging kunnen liegen wat ze willen Voor vluchtelingen hulp nu 1.601.000 Gisteren is er f30.000.- binnen gekomen voor de actie tot hulp aan de vluchtelingen in Oosten rijk en Griekenland. De op brengst tot en met gisteren is daardoor f 1.601.000. Het gironummer is 5100. Keizer Haile Selassie Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zijn bezoek aan de Scandinavische Landen beëindigd. Hij is gisteravond per trein naar Zwtiserland vertrokken. Noem mij maar „P. M. F." Mendès-France is vanmorgen, na succesvol bezoek aan Canada en de Ver. Staten, per vliegtuig uit New York Parijs vertrokken. Hy was in gezelschap van zijn echtgenote en een aantal advi seurs. Tevoren had hij nog een belang rijk onderhoud met de leider van de Li banese delegatie bij de V.N., Charles Malik, waarbij gesproken werd over vraagstukken betreffende Noord-Afrika en het Nabije Oosten. Zulks is van belang in verband met de komende felle debatten in de V.N. over Tunesië en Marokko. In een toespraak voor het buitenlands politiek genootschap in New York, heeft Mendès-France nog verklaard, dat de te Londen en Parijs gesloten accoorden in zake Duitsland, wel eens spoediger wer kelijkheid kunnen worden, dan de meeste mensen verwachten. Verzoening en har monie tussen Frankrijk en Duitsland zijn noodzakelijk voor de herleving van het vrije Europa, alsmede is deze psychologi sche gesteldheid nodig om de Europese eenheid tot stand te brengen. Sprekende over de Parijse accoorden inzake de Duitse herbewapening, zei Mendès-France: „Ik vraag mij af of de wereld zich wel kan voorstellen, hoe moeilijk deze beslissing voor het Het is een bijzonder practische dracht. Een wijde rok van zware zijde of taffetas en een geklede blouse. Het is namelijk zo, dat men dan door enige verschillen de blouses een steeds variërend toilet heeft. Voor een huiselijk feestje bijv. lijkt ons dit exem plaar bijzonder geslaagd. Om het puntige kraagje wordt een shawltje gestrikt, waardoor het grappig omhoog gaat staan. Het korte mouwtje is aangeknipt. iedere twee Fransen is de naaste bloedverwant in de eerste of tweede wereldoorlog gesneuveld, of is zelf gewond geweest, of zijn woning is ver nietigd". Tenslotte iets grappigs: De koppenma kers (headlines) van de grote Ameri kaanse bladen hadden Mendès-France ge vraagd, of zij de naam van de Franse pre mier voortaan mochten afkorten tot „P.M.F." of „Mendès". Het had mogelijk kunnen zijn, dat de Franse premier in afkorting een gebrek aan achting had geconstateerd. In een briefje, afge drukt in de Washinton Post, gaf Mendès- France te kennen, dat hij aan „P.M.F." de voorkeur gaf. Vannacht kouder Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen met ln de nacht en ochtend plaatselijk mist en behalve In het Noordoosten van het land lagere temperaturen. Morgen toenemende bewol king met later van 't Westen uit weer wat regen. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Aanvankelijk zwakke wind later matige tot krachtige wind tus sen Zuidwest en Zuid. (Opgemaakt van morgen om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag Zon van 7.15 tot 16.38; Maan van 8.29 tot 16.13 uur. Morgen V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1