IDEETJE -Een vrouw vecht tegen— het analfabetisme Cyclamen prefereert koude kamer JACQUES FATH: witlof - voeöz&óm Italiaanse kindermode Dona Zilma ontsloot voor honderden Brazilianen de wereld van het boek ken. heeft Dona Zilma bereikt, dat de leerlingen van haar klassen jaarlijks worden doorgelicht, regelmatig worden gevaccineerd of door de tandarts behan deld en gratis geneesmiddelen krijgen ze daaraan behoefte hebben. Daar- kan Dona Zilma ook giften in r.a- zo goed gebruiken. Met bezems, tandenborstels, lappen textiel, blikjes melk enzovoort kan zij goed werk doen. Oude tijdschriften zijn eveneens een prachtig hulpmiddel - zij die al wat verder gevorderd zijn met de kunst van lezen en schrijven kunnen zich met de- magazines" kostelijk amuseren. En dan zijn er nog de oude modctijdschrif- ;n, aan de hand waarvan de vrouwen 1 meisjes onderricht worden in naaien a knippen. Het voorbeeld van Dona Zilma heeft in het hele land weerklank ge vonden. Er ontstond een ware hon- HAAR NAAM is Dona Zilma Coelfio Pinto en ze woont Cachoeiro do Itapemirim, in Brazilië. Het is maar een klein itadje en het is niet zo verwon derlijk dat vrijwel iedereen Dona Zilma kent. Maar ze kennen haar niet zozeer als een toevallige inwoonster van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Jersey blijft populair Jersey handhaaft zich al veleE teizoenen, wat geen w onder mg heten, want het is een= warme en soepele stof, waar-E mee vele variëteiten te berei-§ ken zijn. De ronde pas van het model van onze afbeelding, pa-E troon no. 179, heeft een iets! verlaagde schouderlijn. De tn-i gezette mouwen zijn nogal wijd= en aan een ruimvallende man-E chet gezet. De revers zijn be-§ scheiden, de kraag is groot en= kan open en dicht gedragen worden. s hoeveelheid benodigd.eE itof is 1.25 meter a 1.40 meter breed. Het patroon is a f 0,40 de maten 42,44 en 46 tot en met 27 November aan onze bu reaux verkrijgbaar. Na die da tum worden geen bestellingen meer aangenomen. Men kan het patroon ook per briefkaart bestellen en wel door aan de voorzijde van de kaart,, naast ie geuone tegel voor franke ring. 0,50 aan postzegels te "lakken. het stadje, dan wel als de vurige voorvechtster in de strijd tegen het analfabetisme. De aantallen van hen, die niet lezen of schrijven kunnen, zijn in tal van landen van de wereld nog ontstellend groot en in Brazilië is het in dat. opzicht evenmin ideaal. Vandaar dan ook, dat Dona Zilma zdoh met zovéél kracht heeft in gezet om het analfabetisme te doen verminderen en om het honderden medeburgers mogelijk te maken, zich met behulp van boek en boekenkennis, nieuwe wegen te ontsluiten. Weinig dingen worden tegenwoordig in deze kleine Braziliaanse stad zó ge waardeerd als het kleine kartonnen bordje, op een huisdeur gespijkerd, waarop in de landstaal staat te lezen: ..In dit huis wonen geen analfabeten'. Dat is de grootste beloning voor een gezin, waar alle huisgenoten hebben le ren lezen en schrijven. Zo'n kartonnen plaatje is één der wa pens waarmee Dona Zilma op energie ke wijze haar strijd tegen de ongelet terdheid strijdt. Het is een van haar vurigste wensen, dat binnen afzienbare tijd alle deuren van haar stad me bordje zullen prijken. Zekere faam ger at ken pagnc tegen fcd analfabetisme. Vpcr welk een ontzaglijke taak men stond, wordt duidelijk wanneer de cijfers genoemd worden: in 1940 was 55 pet. van de Braziliaanse be volking nog analfabeet. Brazilië telt thans ongeveer 43 milli- ;n inwoners en van de analfabeten hebben er ongeveer i millioen lezen en schrijven geleerd. Twee millioen vol len krijgen les'in de avonduren. Maar zoals overal in de minder ont wikkelde gebieden der wereld, komt men leerkrachten tekort, zózeer zelfs flat het gemiddelde kind in Brazilië met - oltijd van achttien maanden istaan. Vrijwilligers dat tekort aan leerkrachten enigszins het hoofd te bieden hebben veel vrijwilligers zich bereid verklaard les te geven. Zij vormen klasjes bij de leerlingen thuis en de leermiddelen wor- staatswege verstrekt met hulp n van de Unescoi Vaak gaan Braziliaanse leerkrachten naar confe renties. waar zij collega's ontmoeten andere Zuldamerikaanse staten. Veelal worden die conferenties bijge woond door onderwijskrachten uit En geland en Frankrijk. Men wisselt er uitvoerig van gedachten cn bespreekt methodes en mogelijkheden, om het uitgestrekte land sneller te ..bewerken." Langzaam, heel langzaam kan Tips voor Sint 2 Afgebrande lucifers kunt u, als u er tenminste een behoor lijke hoeveelheid van bezif,; prachtig gebruiken om een ste vig kartonnen doosje om tel toveren tot „cigarette-box" of bijouteriedoos. Het deksel en de opstaande zijden van het doosje bestrijkt u flink met lijm, en daarop plakt u, mo- zaïeksgewijs, de lucifers. Alsi alles droog is, komt er een laagje vernis overheen. 9 Nog iets dat u zelf kunt ma ken: van heel'kleine kraaltjes rijgt u een snoer van ongeveer anderhalf a twee meter lengte. Die aldus verkregen „draad" gaat u haken in gewone lus sen, wél stevig aantrekken na-1 tuurlijk! Steeds zeven kraal tjes overslaan er ontstaat dan een alleraardigst hals snoer met een soort stekeltjes- effect". Vindt u gedichten maken ook zo'n toer? Toch proberen, want die gedichten, hoe mal en krom ook, verhogen de stemming op Sinterklaasavond. Doet u het eens zó: laat een stuk of vijf, zes regels rijmen op het laat ste woord van de eerste regel. U zult dan ontdekken, dat rij melen eenvoudiger is dan u denkt! liiliiliililliiiim Het oog wil ook wat... In Engeland ia hel de gewoonte, dal 'nichten i lU die hei seeft hjj iet door 'gdl.l,j<Maar <1. cffelük is, 1 geleverd kiinnen worden, huis. Daarom zijn de im- Surinaamse sinaasappelen gaan, deze geel-groenige soort oranje-verf bad je te De sinaasappelen krijgen added" (kleurstof smaak, die overi- erandert er beslist men zoiets van succes bespeuren in deze strijd tegen het analfabe tisme. Maar dit alles zou zeker nieL zo'n succes hebben gehad als één energieke vrouw, die men bijna dagelijks met een'grote gaucho- hoed, te paard .ka,n zien rijden langs de hete en stoffige wegen in en om Cachoeiro, er niet haar levenswerk van gemaakt had de wereld van het boek te ontsluiten voor de tallozen, die nog voor enkele jaren geen a van een b konden onderscheiden. Een tip van Sint voor pa: wat zou uw echtgeno te wel denken van dit originele avondtasje? Het is vervaardigd van antiloop en heeft de vorm van een lantaarntje. Een gevlochten zijden koord vormt het hengsel. Het prettige van dit tasje is, dat het niet alleen maar elegant is, doch ook practisch. Er kan al. heel wat in opgeborgen worden! De'tijd is weer aangebroken, dat de cyclamen de aan dacht vraagt van de bloemenliefhebster. Die aandacht is nodig en overigens ten volle verdiend, omdat het hier om zo'n mooie plant gaat, die zowel door blad als door vorm en kleur van* de bloemen opvalt. eigenlijk een bescheiden mens nalistieke mémoires het licht doe zien, heet één van de hoofd stukken ongetwijfeld: „Ik sprak met Fath", want op een Zaterdag morgen, nu alweer enkele jaren terug heb ik in het Amster damse Victoria-hotel een uur lang met deze charmante modekoning zitten praten. Oh nee, niet alleen over de mode en Fath's creaties, maar over zijn jeugd, over Frank rijk en Amsterdam, over het begin van zijn werk en de moeite, die hij heeft gehad, vóór hij de mode koning werd, die hij na de oorlog is geworden. JACQUES FATH is op 42-jarige leeftijd aan een ernstige ziekte overleden, en als schildering van zijn persoon is het goed, eens te vertellen van dat gesprek, jaren terug, in het Victoria-hotel te Amsterdam. Wij journalisten van beiderlei kun nen waren niet bepaald met opge wekte gezichten naar de geplande bij eenkomst met de modekoning gestapt. Dergelijke bijeenkomsten plegen nu een maal altijd door pers-chefs, agenten en impressario's verknoeid te worden. We dachten het programma al van te vo ren te kennen: een lovende toespraak door een reclame-chef, de gelegenhe:d tot Vragen Stellen, die natuurlijk weer zou ontaarden in: Hoe vindt u Neder land? Wat zijn uw plannen en dan wat nietszeggende antwoorden, waarvan wij dan maar een stukje zouden moe ten maken.. de ontvangst als bij èen familie rond de kof fietafel. Jacques Fath en zijn manne quins vormden ook eigenlijk een fami lie. Hij vaderde zo wat over de meis jes. zorgde, dat ze slaap en eten ge noeg kregen, en verstond op dat pers- conferentietje voortreffelijk de kunst, ook die mannequins aan het woord te HET ging heel anders - was als hii ppri famili T'OEN geviel het z kwam tp zitten dat ik naast Fath kwam te zitten. Een andere colle ga aan zijn andere kant en ongedwon gen konden wij wat praten. Er bleken mij toen heel wat dingen: Fath was eigenlijk een bescheiden mens. Fath kon niet tekenen en zonder zijn coupeur en diens correcties was er van zijn wilde fantasieën niets terecht gekomen. Neem nu bijv. die Création La Tulipe. die hij penstift v met heel i de li- op de achterkant van een menu tekende geen kleerma ker zou erin geslaagd zijn. wat lappen op een dergelijke manier op een pasda me vast te spelden, laat staan er een draagbaar geheel van te maken. Toen moest Fath ook bekennen, dat er van zijn oorspronkelijke, wilde schetsen, soms bitter weinig overbleef en dat het uiteindelijke model, na eindeloze en heftige discussies met de coupeur en coupeuse alleen nog maar in de verte op de eerste krabbel leek. Dat was de tegenstelling tussen Fath en andere mode-dictators, die een achtergrond van practisch werk hadden. Dat Fath's crea ties uiteindelijk gekuist en wel toch nog zulk een charme bezaten, was een compliment te meer voor zijn ideeën. G. H. -ö- Niet iedereen houdt van witlof en dat waarschijnlijk te wjjten aan het feit, dat af en toe akelig-bittere stukjes tussen rinen zitten. Die smaak kan men sterk rminderen door uit het merg aan de et van het stronkje een kegeltje te snij- n. Afkoken van de groente helpt niet, int de bitterstoffen gaan pas in liet wn- over, nadat de andere smaakstoffen •lit de groente zijn getrokken. Men kan witlof als sla eten en op die manier vormt deze groente cm welkome Witlof met ham cn kaassaus is echter eveneens zeer gezond en vocdz am. Men heeft daarvoor nodig: 1 kg lof. 150 a 200 gr. ham, 2'^ dl melk, 15 gr. bot er, 15 gr. bloem, 3050 gr. geraspte ka: s, peper Het lof schoonmaken en wasse i hun geheel gedure zekere faam gekregen in het land. Er zijn ruim 40 volbezette school klassen, waar volwassenen zowel als kinderen op de schoolbanken zitten. Er is geld nodig voor dit alles, en Dona Zilma speelt het klaar de be nodigde bedragen bij elkaar te be delen. Te voet en te paard (haar bijnaam is „Bedelares nummer één") trekt ze er op uit om de no dige cruzeiro's bijeen te krijgen. Ze gaat naar zaken en bedrijven en naar particulieren; soms krijgt ze een groot bedrag ineens, maar vaker nog komt het geld met twee of drie cruzeiro's (een cruzeiro is ongeveer twintig cent) binnen. Maar het voornaamste is, dat het geld er kómt. en de klassen, gevestigd in fabriekslokalen of particuliere hui zen, vinden voortgang. Ook rekent Dona Zilma het tot fiaa taak de leerkrachten aan te trekken voor de schoolklassen. Maar met dit al les is zij toch niet tevreden. Haar me ning is. dat men er niet mee komt de mensen alleen maar lezen en schrijven te leren. Ook de levensvoorwaarden die nen te worden verbeterd. Daarom heeft ze het zo ingesteld, dat bij ziekte of langdurig verzuim van de leerlingen, of het nu jongeren of volwassenen zijn, de onderwijzer of onderwijzeres bij hen thuis gaat kijken. Wordt er nu ziekte geconstateerd, dan wordt onmiddellijk de staatsgezondneids- dienst gewaarschuwd. Op die manier wordt coördinatie in de hand gewerkt, want deze gezondheidsdienst ijvert er voor, de bevolking begrip voor hygiëne bij te brengen. En dat is nodig, want zelfs de simpelste beginselen van rein heid zijn velen vreemd. Maar door op deze wijze met de llllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllstaatsgezondheidsdienst samen te wer- F veel t\jd moeten besteden geten de rondslingerende ons met bomen en bloe- wel iets, waaraan brande lucifers wij huismoeders, zo- morste het opruimen kamers. keuken, gang, kapstokken enz. enz die Maandagmorgen den dat ene moment! Die uren voor ons kopje kof fie! Zo omstreeks half ieder open plekji negen, als we kinderen plus twaalf-uurtjes „uitgewerkt" hebben, moe ten wij, drinkend van on ze koud geworden thee, niet te gauw rondkijken, want dan staan we ineens middenin dat ene, vrolijk goêmor- kranten en tijdschriften! We zouden alle kranten- gen toe te roepen, bedrijven met plezier En de lucht laten vliegen op op een rijtje en ze lijken allemaal op elkaar. Slor dige kapsels, uitpuilende, rafelige schooltassen vast gehouden op de bagage heer en meester toornde drager door over de knoopjes, die aan kaar geknoopte snelbin- moment. Kijk niet zijn overhemd ontbraken, der enz. Zo rijden ze in naar dat dressoir, waar „Kijk je die overhemden drommen over onze we- dan niet na, als ze uit gen. •*- was komen?! Nou _XT t ATEN wij als ouders op onze hoede zijn. een behoorlijk overhemd! Hlcr ^="6' het grote „heerlijk Dit is te donker en hier gevaar dat het slordige, moet je de mouwen nog aan alle s n ie ge- van ophalen.... hè. help speende uiterhjk tot een me eens even met dat levenswandel boordenknoopje!.... ach leidt; En dnarorrt staat WU tegen die slordigheid ciaal op Zondag, diverse mei schijnt te vragen! U moet ik naar een verga- deur kunt beginnen Mevrouw! dering en nou is er geen- W' ILT u z thuis bij kachel blijven", dan zal die as eruit moeten en de kolen geschept.'Bang voor itjïce 'ogenblik. Het ogen- de regen? Ja, 't een of nee, laat blik der wanhoop. Geen het ander: die kachel uit man ter wereld zal dit of u een kleine douche. ooit kunnen peilen. Ze Met vrouwenmoed kiezen wen eigenlijk voor' hebben immers net be- wij het laatste. Gelijker tijd is dat ene verschrik kelijke moment, waarin al die rommel i toogd. dat wij, die heer lijk thuis bij de warme kachel kunnen blijven, toch maar 'n leventje heb ben? En zo wij al eens in hun bijzijn 't een en ander opruimen, heet het al dadelijk: „Wat loop je toch te kissebissen? Waar is al dat geridder nu voor nodig? Kom nu eens rus tig zitten en doe niet als of je 't druk hebt". n- waarschijnlijk pas goed Overpeinzingen van Margaritha grijnsde voorbij. We zijn begonnen. Even worden we onder- te velde blijven trekken. Oók in het Koninkrijk Gods wordt de eis gesteld: laten alle dingen in orde geschieden. Die kamers zullen wy moeten en ook willen op ruimen. Het zien van rom mel alleen, maakt ons al moe. Maar deponeer ieders rommel rustig op zijn of haar bed, vanwaar zij zelf het op z'n plaats moeten brengen. We zijn geen slavinnen van onze kinderen en dat zullen 't broken door de melkboer, niet vinden, als wy eens hele week alle rommel wiy hen bijbrengen ook. lieten liggen. Zo valt druk hebt! Je zou Dan moeten wij ons ogen- over haar hart kan krij- onzer, die dat Moeders, ook in geestely- Zie huis op blikkelijk realiseren, hoe gen! We kunnen niet le de Maandagmorgen bijv. eens aan. Een onafgeruim- de ontbijttafel, naast een een flesje van de bordjes een vuile hebben, Pietje met zakdoek, onder de tafel: een repetitie-blaadje van zoonlief, een paar door dochter uitgetrokken sok ken, op de kachelplaat ligt de kerkbode gevleid tegen stoffen een paar ongepoetste jon- kamers beschouwen gensschoenen, de pook ligt eenvoudig als de „finishing schijning. U moet in de lectuurbak, op de touch". Dat opruimen hun fio»c« paar brieven, die eeuwige rommel keet. Toch weg te ruimen. Verkeerd dat Jantje moeten wij de slordig- begrip tussen de leden moet heid van onze kinderen van het gezin onderling j'n niet zómaar over onze en bij ieder apart, ruzies, ja kant laten gaan, haar veten soms tussen fami- lat anvaarden als iets, dat nu lieleden of vrienden. En eenmaal een kind eigen al dit opruimen en op is. De slordigheid bij het ruimen moeten wy pres- verder. Het tegenwoordige jonge ge- teren met een opgeruimd zuigen van de slacht openbaart zich in gezicht. heel hun uiterlijke ver- Dat „ze" nu juist dat adjectief „opgeruimd" ge- Qver hun fietsen zien kozen hebben ter aandui- hangen! Zitten kan je dat ding van een vrolijk hu- er uit zal netelroos karnemelk, en ook margarine e we die avond koffie- visite krijgen. Ziezo, gaan i der kinderen had die intens slordige kin- al niet meer noemen, meur! Dit is zeker door Maar.... ze moeten mee- een man uitgevonden, doen met de grote massa want nooit en te nimmer en vooral niet zo'n „gek- zullen de mannen begry- ouderwets" stuur hebben, pen hoe geweldig de de stapel Over al die kromme rug- prestatie is van terwijl gen zyn dikwijls fel- stapels ander werk wach- gekleurde windjackets ge- ten op te ruimen, op ;jord of dragen zij met de te ruimen, op te ruimen ben. haalde bed ligt, herinne- nodige „show" een Mon- met een opgeruimd hu- En dan die studie- en ren wij ons ineens weer ty-jas. Hoe Amerikaanser, meur! schoolboeken, die afge- het pijnlijk moment bij de hoe mooier. Zet er twintig MARGARITHA sommigen lillekken. De ka: ,rbü al roer Pas na he Om op te vallen is het nodig dat de cyclamen goed verzorgd wordt. Gebeurt dat, dan is het zeer goed mogelijk om meer dan een half jaar van de plant te kunnen genieten. En dat niet alleen één jaar, maar vele jaren lang! Om gezond te blijven mag de cyclamen niet heel warm staan. Cen trale verwarming is daarom funest oor haar. Haardverwarming is niet o nadelig, maar dan moet de plant toch zo ver mogelijk van de haard af staan en graag vlak voor het ,i; niet te veel zon, maar wel heel veel licht. Het aillerbest gedijt in een koude kamer die des nachts wat warmte krijgt bijv. door het openzetten van de suitedeuren. Men houde de plant matig vochtig door haar zo nu cn dan met lauw warm water te begieten. Het water kan gerust boven op de aarde ge geven worden, maar let er dan wel op, dat de bol van boven niet nat wordt, anders rotten de jonge bloem stelen weg. Als het blad geel wordt, kan dit betekenen, dat de plant, on danks haar voorliefde voor weinig warmte, toch te koud staat. Het kan ook gebrek aan water beduiden! Neem de bladeren zo nu en dan eens af met een spons of zeem: de plant zal u er dankbaar voor zyn en dit tonen ook. Na de bloei geven we de cycla men geleidelijk aan wat minder water. Na het tweede jaar Ls het goed de plant in verse voedzame pot aarde te zetten. In de zomer plaatsen we de plant in de schaduw. Veel sproeien, heel licht bemesten en in September warmer zetten. Vrij zeker kunt u er dan weer een winter van genieten. Gehoord: dat het helemaal niet nodig is om een tube met vloeibare lijm stuk te knijpen of open te scheuren, wanneer de dop door de aange koekte lijm niet meer tc openen is. Men doopt de tube gedurende korte tijd met de hals in heet water en het schrocfdopje kan gemakkelijk losgeschroefd wor den. Gezien: een halsketting van maïskorrels, die in alie kleuren van de regen boog geverfd waren. Gelezen: in de New York Herald Tribune, dat Groenland het hoogste tuber- culosesterftecijfer ter wereld heeft. Van de 22.000 bewoners sterven er elk jaar T00 aan deze ziekte. Het aantal Groenlanders dat aan tbc lijdt, wordt op 1500 geschat. elegant én practisch Het is nog niet zó een voudig om het de kinde ren, nat hun kleding be- treil, naar de zin te maken. Het ene is .jaar", ook al vindt moeder dat soon- of dochterlief er In het buitenland lig gen de zaken wel een beetje anders. Franse kindertjes zien er over het algemeen zeer, zeer elegant uit, vaak een beetje tè. Daarom wordt die mode ook lang niet altijd gewaardeerd, ook al omdat de doelmatig heid ver te zoeken is. In dat opzicht zijn de Italiaans? ontwerpers van kinderkleding prac- tischer ingesteld. Wel houden ze rekening met het feit. dat de Itali aanse meiskes nogal ijdel zijn (wat ze overi gens van niemand vreemd hebbenen dat de jongens, evenals hun vaders, zeer ge steld zijn op felgekleur de hemden en dassen. Maar daarnaast zorgen ze er voor, dat de kle ding practisch is en tegen een stootje kan. Het meisje met de vlechten bijvoorbeeld draagt een geruite wol len jurk, die geheel is doorgeknoopt. De wijde rok wordt geaccentueerd door i (heerlijk om allerlei spullen in weg tc stoppen), afgebiesd met riuwcelband in een afstekende tint. „Paardestaartjeis gekleed voor een verjaarsbezoek: een overgooier van dunne wollen gabardine en een blouse van witte wollen flanel. Het prettige van dit laatste kledingstuk is. dat men het ongelimiteerd kan wassen. De beide jongens dragen een flanellen blouse in de modekleur blauw. De kleine baas draagt er een short bii van wollen popeline. de grotere jongen een overall van gabardine, met veel zakken. paar grote zakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9