1 ïlicuwe £ci}isrt)c (üimratit Ambtenarengerechtberaadde zich over zaak v.d.Putten Een ladder tegen de maan Hoe Dominici op het bericht van de moord reageerde Roofoverval in Maastricht op gemeentekassier Sowj etvoorstelkinderlijk, gevaarlijk, onrealistisch Autobandieten werken net als de Amerikaanse gangsters Wist U ZATERDAG 20 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraaft 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0,50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf ®n dertigste jaaigaog No 10199 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntoasUcb Is gfceMcota agn hert in frgfjeaspoct" LASTPOST OF IJVERAAR Verdediger vraagt nauwkeurig onderzoek (Van onze §-redacteur) Onder voorzitterschap van mr S. Wierda heeft het Ambtenaren-gerecht te Utrecht gisteren, zoals wij reeds meldden, kennis genomen van het ver weer van F. H. van der Putten te Bussum tegen zijn overplaatsing van de Centrale Werkplaats van het Directoraat Materieel Landmacht te Utrecht, naar de Verificatie Civiele Automobielen te Assen. Juist gisteren, op de dag van de behandeling van zijn zaak, kreeg Van der Putten bericht, dat hij, met terugwerkende kracht, per 1 October jl. was overgeplaatst van Assen naar Amsterdam. De behandeling geschiedde in een uiterst rustige sfeer. De klager werd ver dedigd door de heer C. Baatenburg de Jong. hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Voor de minister van Oorlog trad op het waarnemend hoofd van de personeels- ifdeling van het departement, mejuffrouw mr M. Wiggers. Van der Putten droeg zijn zaak zeer correct voor. Hij meende, dat de over plaatsing wel degelijk een verkapte straf was. Hij is niet tekort geschoten In zijn taak als ambtenaar, maar viel in onge nade na het optreden van de efficiency- Kapitalen worden er, aldus Van der Putten, over de balk gesmeten en de com missie constateerde zelf, dat er, b(j een betere bedrijfsvoering, 67 procent produc tie meer uit de motorenrevisie te halen zou zijn. Zij constateerde namelijk, zo zei de heer Van der Putten, dat drie kwart der benodigde onderdelen weliswaar goedgekeurd waren, doch dat zij onbruik baar bleken. Toen het rapport uitkwam, zo vervolgde de klager, Is op het departement van Oor log gezegd: dat heeft v. d. Putten ge maakt. Hij legde het gerecht het rapport over, doch ook de contra memorie van de commandant der Centrale Werkplaats in Utrecht. Dat acht, aldus v. d. P., besparingen van twintig tot veertig duizend gulden onbe langrijk, omdat, zoals volgens de klager ln de contra memorie te lezen staat, „het geld op andere wijze toch met handen vol werd weggesmeten". Klagers chef was geep deskundige op motorengebied, maar een. na 1945 officier geworden voormalig sergeant-majoor van de marechaussee. V. d. Putten: „Ik kon met hem niet als een technicus praten. Als hij opdracht voor iets gaf en ik zei. dat het onmogelijk was om het zo uit te voeren, dan zei hij: Doen! Mijn voorganger, die acht maanden weg was, toen ik de post overnam, deed het dan. De volgende dag ging de zaak op de mesthoop, maar ik kon zo niet werken". De heer C. Baatenburg de Jong stelde vervolgens, dat het dienstbelang volgens het departement van Oorlog vorderde dat klager werd overgeplaatst. Beoordeeld voor u: Wollen kamgaren met filmdruk, zoals onze Nederlandse textiel- drukkers thans in de handel brengen. Het merkwaardige van deze stof is, dat beide zijden de moeite waard zijn. Het ligt aan de persoonlijke smaak van de koopster, welke kant als „de goede" is te beschouwen. Dit model met de a-symmetrische sluiting en de korte ingezette mouw heeft een verhoogde taille door de smalle horizontale bies, welke het corsage afsluit. dient evenwel te worden, wat de Inhoud van dat dienstbelang ls. Aanvankelijk werd door de leiding van het D.M.L. aanklager meegedeeld, dat hij zou worden overgeplaatst, omdat men een man nodig had van zijn vakkennis en kwaliteiten in Assen. Maar de staatssecre taris ontleende de gronden voor de over plaatsing juist aan de spanningen bij de C. W. De leeuw brak ln v. d. Putten los, toen hem verwijten werden gedaan over de naar eer en geweten verstrekte inlichtin gen aan de efficiency-commissie. Toen werd het duidelijk, aldus pleiter, dat kla ger de gramschap van zijn meerderen op de hals geschoven kreeg. En dat, omdat hij naar beste weten zijn taak had ver richt. Klager wilde tal zijn krachten inspan nen. om zijn afdeling te maken tot de best producerende. Dat kan van een chef ver wacht worden. Spreker meende, dat hier de schoen wringt. In een bedrijfsgemeenschap heeft elkaar, met erkenning van de gezags verhoudingen. te zien als volwaardige deelgenoten, die de onderneming samen „ondernemen". Alleen door het .beleven van dit samenwerken, kan het gevoel van eenzaamheid en onverschilligheid worden weggenomen. Het gaat hierbij, naast de ethische waardebepaling, ook om de economische gevolgen door de invloed van de enkeling. Deze positieve invloed bevordert het eco nomisch resultaat. De negatieve houding ;mt haar af. In dit licht meende spreker dat de lei ding van de C. D. én de staatssecretaris de van de minste weersland hebben ge zocht. Er was en is voor de autoriteiten aanleiding om eens na te gaan, waarom behalve Van der Putten zoveel ambtena- zich met hun klachten wenden tot hun vakorganisatie. V. d. Putten Is name- ïiet de enige, die is overgeplaatst. Een groot aantal mensen van de centrale werkplaats, geplaatst in alle mogelijke functies, zijn naar elders verzet, gedegra deerd dan wel zij worden geremd bij hun benoeming in vaste dienst en het toeken van periodieke verhoging. Al deze heren zijn bitter teleurgesteld door de behandeling welke zij moesten ondergaan et merendeel van hen was door het departement van Oorlog bij de Centrale Werkplaats in Utrecht geplaatst. Juist zij werden uitgerangeerd. Spreker vroeg een ernstig onderzoek aar al deze zaken. Hij vorderde tenslotte, dat het Ambtenarengerecht de overplaat sing van v. d. Putten naar Assen nietig zou verklaren. Rode draad Mej. mr Wiggers stelde in haar verweer, dat er door het dikke dossier v. d. Putten een rode draad loopt, gesponnen uit wan trouwen tegen zijn omgeving. Eike neu trale handeling trekt v. d. Putten in de sfeer van tegen hem gerichte aggressie. Bij de Centrale Werkplaats heerste ach terdocht en dat vroeg onmiddellijk ingrij pen. V. d. Putten moest worden losge maakt van zijn omgeving. Hij vond zelf ook, dat de toestand onhoudbaar heeft zelf gedreigd: „Als het zo blijft, vraag ik overplaatsing aan Behalve tegen zijn bevordering heeft v. d. P. geprotesteerd tegen elke regel, die er in verband met hem is ge nomen. Hij is niet discriminatief behan deld of aan de schandpaal geslagen, doch geplaatst in een functie waarin hij uitste kend past. Pleiter noemde het verbazing wekkend, dat v. d. P. meent dat hij „ge zocht werd" omdat hij antwoord gaf op de vragen van de efficeqcy-commissie. Dat werd notabene verwacht. Wat de re sultaten van het rapport in quaestie aan gaat, de reorganisatie die er het gevolg van zal zijn, staat nog niet vast. Overi gens heeft Van der Putten daar niets mee te maken. De verschillende overplaatsingen bij d< C. W. houden verband met allerlei in terne reorganisaties of met het feit. dat de functionarissen beter in een andere baan pasten, zoals v. d. Putten. Mej. Wiggers concludeerde, dat de overplaatsing moest worden gehandhaafd. Acht uur rijden, één uur werken V. d. Putten had het laatste woord. Hij omschreef zijn tegenwoordige functie als /an een „chauffeur met intellectuele bevoegdheden". Als hij per dag acht uui dienst is. doet hij niet meer dan eer of anderhalf uur technisch werk. De res: rijdt hij in de auto. Het was hem niet dui delijk, waarom iemand, die productie technicus is. dit werk moet doen. ZIJr collega's-inspecteurs van de VCA zijr geen van allen technici De uitspraak werd bepaald op 1( December a.s. Anderhalf millioea voor vluchtelingen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen (giro 5100heeft de anderhalf millioen overschre den. Gitleren kwam er 43.000 gul den binnen. De stand u nu; 1.501.000 gulden. Vluchtelingen op Het Loo Prinses Wilhelmina zond weer pakjes naar Triëst Prinses Wilhelmina heeft gisteren op paleis Het Loo een uit twaalf personen bestaande deputatie ontvangen ven de honderd vluchtelingen uit Triëst. die zich enige weken geleden, dank zij de „Ton voor Trlëst"-actie. in Nederland hebben kunnen vestigen. Het is een ongedwongen onderhoud geworden dat ongeveer anderhalf duurde en waarbij de gasten werden haald op thee en gebak. De jongste twee leden van het gezelschap, onder wie de zestienjarige zoon van de violist Pinto. werden getracteerd op limonade. De vluchtelingen toonden zich uitermate verheugd over de door Nederland be toonde gastvrijheid en huliD en uitten nog maals hun dankbaarheid voor de Kerst pakketten die de Prinses met Ke-stmis 1953 naar Triëst had laten zenden. De Prinses op haar beurt genoot ook van dit samenzijn en uitte haar dank voor de fraaie geschenken: een prachtige ets, een oorkonde en een gedenkboek, die haar na Kerstmis uit Triëst als blijk van dankbaarheid waren toegezonden. Het was voor beide partijen wel eens moeilijk om elkaar te begrijpen, wan neer men zich niet van de moderne ta len kon bedienen, doch bij de deputatie bevond zich de 24-jarige M. Popov die als tolk optrad Het onderhoud werd onder meer bij gewoond door drs J. A. van Nieuwen- huyzen en drs O. W. Heldring, resp. voorzitter en secretaris van de ..Ton voor Triëst"-actte Medegedeeld kan nog worden dat Prinses Wilhelmina ook voor het komen de Kerstfeest weer een hoeveelheid Kerstpakketten naar Triëst heeft laten verzenden Psychopaath Lk zag 't gebeuren Gaston Dominici, de 27-jarige boer, die het Franse plaatsje Digne terecht staat, beschuldigd van moord op de fami lie Drummond, toonde twee jaar geleden geen verbazing, toen zijn buren hem ver telden. dat er dicht bij zijn huis een moord was gepleegd Dominici zou alleen maar hebben geantwoord: „Zo. en waar is het?" Dit werd gisteren door een ge tuige verklaard. Is dit een bezwarende omstandigheid? De rechters weten het vermoedelifk niet. Wat zij wel weten is er steeds meer materiaal binnen komt. maar niets daarvan is tegen de oude Dominici gericht. Bovendien wordt Faroek schreeuwde Hij eruit of ik eruit 1 be- iroemde huis-Sc hu berth te Home bevond zich ex-koning Faroek van Egypte temidden van Italiaanse prinsessen, hertoginnen en tal van andere, vooraanstaande personen. Nu draagt Faroek. een fUnke baard en de fotograaf van Ast. Press, Walter Attenni, zou daar van een mooi plaatje maken. Maar Faroek wil om de een of andere reden niet met baard op de foto. Op het ogenblik dat Attenni F oek in de lens had, schreeuwde de ex-koning: ,,Hij eruit of ik eruit!" Faroek mocht blijven Dader moest echter de benen nemen met achterlating van de buit Een tot nog toe onbekende man heeft gistermiddag geprobeerd de kassier van de Maastrichtse gemeente-administratie te overvallen en te beroven. De poging is mislukt en de dader heeft kunnen vluchten. Het bijkantoor te Wijk van het gemeen telijk Maastrichts betalingskantoor is ge vestigd in de hal van de bioscoop Cinema Palace. Toen de kassier, de 62-jarige heer C. Nijpels, om kwart over twaalf de hal wilde verlaten met en bedrag van onge veer 1500 gulden betalingen voor gas, electriclteit en water werd hij plotse ling door een man met een gevulde zak hard op het hoofd geslagen. De heer Nijpels ging door de slag wel even door de knieën, doch wist op de been te blij ven door zich aan de deur vast te grijpen. Terwijl de overvaller trachtte hem de tas met geld te ontrukken, riep de heer Nijpels om hulp. Zijn geroep werd buiten ln de drukke straat gehoord en direct kwamen mensen de hal binnen. Door de Weer Iwee doden in Rotterdam Vrijdagnacht ls te Rotterdam de 39- jarige administrateur L. P. van W ij n e n uit het raam van de tweede verdieping van zijn woning aan de St. Agathastraat gevallen, toen hij het venster open wilde zetten, omdat hij een aanval van be nauwdheid had. Hij bleef dood liggen. Tijdens werkzaamheden is da zandzui ger Ahoy gestuit op het stoffelijk over schot van de 80-Jarlge Rotterdammer G. v. d. Pol. die sinds 19 Augustus wordt vermist toen ontstane verwarring zag de over valler kans zonder de tas te ont vluchten door een andere deur ln de hal, die leidde naar een uitgang ln een zij- De politie, die een bureau heeft schuin tegenover de bioscoop, was binnen enkele minuten ter plaatse en kon een gedeelte lijk signalement van de overvaller vast stellen. Deze moet met de situatie ter plaatse goed bekend zijn geweest, want bij zijn vlucht koos hij precies de deur die hij van binnenuit kon openen en die toegang gaf naar een stille zijstraat. De re|herche heeft een onderzoek Inge- de zaak met de dag verwarder. Zo verscheen gisteren een getuige ten tonele die verklaarde, op de avond van de moord een main met éen geweer bij een lijk te hebben zien staan De rechts zaal veerde op: zoti dit de oplossing brengen Hela as: na een ondervraging van tien minuten bleek de rhan een psy chopaat te zijn. die zijn eigen verhaal erg interrant vond. Toen de rechter hem vroeg, hoe de getuige dat a'.lemaa! in het donker had kunnen zien (hij gaf zelfs een uitvoerige persoonsbeschrijving) be gon hij te stotteren en viel door de mand. Vandaag is commissaris Sebeille aan de beurt, die het onderzoek in de zaak- Drummond heeft geleid. Havenga opvolger van dr Malan Het Zuidafrikaanse kabinet heeft besloten, dat Havenga, de huidige minister van financiën, dr Malan zal opvolgen, wanneer deze op 30 Nov. a.s. de functie van premier neerlegt. Dit meldt het blad Rand Daily Mail. De candidatuur van Havenga werd door dr Malan gesteund. Drieling geboren te Veenendaal In het gezirt Hardeveld. Beatrixstraat 36 Veenendaal. is een drieling geboren: drie meisjes. Hilligje, Cornelia en Jo hanna. Moeder en dochters maken net goed. Mendès-France over veiligheidspact Bij de Amerikanen nu elk wanbegrip over zijn politiek weggenomen Kinderlijk, onrealistisch en zelfs ge vaarlijk noemde de Franse premier, Mendés-France, het Russische voorstel •oor een conferentie over een Europees •eiligheidspact. En met deze woorden wees hij het voorstel van de hand tijden? lunch, die te zjjner ere in de natio nale persclub te Washington werd ge houden. Het was het antwoord op een aag, die hem gesteld werd na een moe dige rede, die allerwege bewondering af dwong en waarin hij zeide, dat het Franse parlement de Parijse a cc oorden inzake de Westduitse herbewapening zal aanvaar den, ondanks de Russische afleidingsma noeuvres. Mendès-France meent, dat de aanvaarding nog dit Jaar een feit zal :ijn, althans wat de Franse nationale vergadering betreft. Mendès-France, die altijd van oordeel is geweest, dat het Westen redelijke Rus sische voorstellen onbevooroordeeld tege moet behoort te treden, verklaarde gis teren hieronder niet te verstaan het soort van „viermogendheden-conferen- ties", dat zo nu en dan door de Russen wordt voorgesteld. Het zou kinderlijk, onrealistisch cn zelfs gevaarlijk zijn, een oplossing te im proviseren voor problemen, die zo moei lijk zijn, dat er na elf Jaar zoeken ni geen oplossing voor gevonden is, aid de premier. Er zijn geen wijzigingen in de Russische politiek gekomen, zo meent hu, waardoor wij dichter tot een werkelijk „vreedzaam naast elkaar bestaan" ko men. Wil het zo ver komen, dan moei geen enkel land zich bedreigd voeien door het optreden van andere landen. De premier ls thans 6ók bij het Ame rikaanse publiek zeer populair. En zijn toespraak in de nationale persclub verklaarde een verslaggever zelfs, dat Mendès-France elk wanbegrip over standpunt ln de buitenlandse politiek heeft weggenomen. Intussen hebben Finland. Zweden en Oostenrijk de Sowjetunie laten weten, dat zij de voorgestelde conferentie over een Europees veiligheidspact slechts zul len bijwonen, als ook alle andere uitge nodigde landen er aan deelnemen. Zoals men weet, zal dit laatste zeker niet het geval zijn. Behalve Albanië heeft nu ook Oost-Duitsland laten weten, dat het de conferentie zal bijwonen. De regering te Bonn (die overigens niet eens is uitgenodigd) denkt daar niet aan. Zij heeft al met voldoende andere moei- lükheden te kampen. Zo stemden gis teren vyf ministers uit Adenauers kabinet (vier vrye democraten en een Chr.-de- Willem van Otterloo de energieke en kundige leider van het Residentie Orkest, dat vandaag zijn gouden jubileum viert. mocraat) tegen het accoord over het Saargebied. Bovendien heeft nu ook het Hamburgse parlement zich tegen het ac coord verklaard. Hierdoor wordt het twy. felachtig, of Adenauer In de Bondsraad een meerderheid voor de Parüse verdra gen zal weten te vinden. Terwijl Mendès van honk is TerwtJl Pierre Mendès-France het druk in Washington heeft, zyn aan het politieke „thuisfront" twee slagen toe gebracht wegens zijn campagne tegen het alcoholisme. zyn eigen minister van Landbouw, Roger Houdet, heeft meegedeeld, dat met ingang van vandaag de priis van melk met twee franc verhoogd wordt tot 45 (43) franc per liter (±45 cent). Verder heeft de vereniging van „vrien den van de Franse wyn" een étalage- wedstryd aangekondigd onder het motto „Wyn en gezang". Iedere winkelier in Parys kan aan deze wedstrijd deelnemen. Westduitse wegen nog niet veilig DAT een vrouwencomité ln Utrecht daar, evenals in A'dam is geschied, enquête instelt naar de huisvesting alleenstaande werkende DAT de opkopers van oude materlah en afvalstoffen verenigd in „Oud maakt nieuw" op 30 November a.s. een mene vergadering houden In K. en V Utrecht. DAT de vluchtelingenactle by de mij nen thans al f 128.000.- opbracht en een nog hoger bedrag verwacht, aange zien de uurloongaven tot 1 December In gewacht worden DAT luit.-kol. C. Zaayer op het Vrijt hof te Maastricht de eindparade afnam van de dienstplichtigen van de lichting 1954 van de regimenten enno van Coe- hoorn en Chassé en het Vierde infanterie depot Maastricht, waarbij vaantjes van hoge geoefendheid werden uitgereikt. DAT gezagvoerder E. Ewouds m.s. Oranjestad der K.N.S.M. vandaag zijn laatste reis volbracht en dat hij met pensioen gaat, na 42 jaar alle hebben bevaren. DAT op 10 December wordt aanbesteed het bouwen van een nieuwe telefooncen trale te Apeldoorn, zeventig meter lang, dertien meter breed en hoog met een ca paciteit van 8000 aansluitingen. DAT de commissaris der Koningin in Gelderland het Verke« V. te Apeldoorn opende DAT Jan Retèl Maandag ln Amsterdam voor Rembrandt speelt voor de opnamen van een televisiefilm over Amsterdam ter uitwisseling op het Europese televlste- DAT te Elburg het bovenhuis der fa milie Trlmborn in de Vispoortstraat ls uitgebrand. van Scheemda besloot "i or geestelijk licht be- ichten (kosten geschat op DAT de raad verpleeghuis vc perkten op te i f 400.000.) DAT de Finse gezant. Aarne Wuorl- maa, te Nieuwe Tonge op Goeree er Overflakkee gisteren de eerste boom plantte voor een algehele herbeplanting en 's avonds een Finlandavond gehoudi werd. waar dr J J. R. Schmal sprak. DAT de gemeente Arnhem het plan heeft niet alleen een groenteveiling, als bekend, maar ook een eiervelllng wil bouwen (totale kosten geraamd op f 750.000) DAT staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn bij zijn terugkeer uit Rome medede lingen deed over een Int. conferentie ln '56 van de Inte. arbeidsorganisatie, waar o.m gesproken za) worden over de ge dwongen arbeid. DAT de Zaanse historicus Gerrlt Jan Honig Woensdag 90 jaar hoopt te worden en hij o.m. 60 Jaar lang (tot '52) conser vator was van de Zaanse oudheidkamer. Ondanks de zeer verscherpte maatre- gelen van de politie is er nog steeds geen eind gekomen aan de activiteit van auto bandieten op de Westduitse wegen. In tegendeel: do laatste twee dagen nachten hebben de bandieten weer scheidene malen toegeslagen Een hoge functionaris van de Keulse politic gaf gisteren een officiële verklaring uit. vol gens welke de techniek der autorc zeer veel overeenkomst vertoont me van de Amerikaanse gangsters De ban dieten geven blijk van grote vaardigheid in het besturen van alle soorten auto's In Wuppertal werden gisteren twee b andieten gearresteerd, nadat zij taxichauffeur van zijn ge.d én zon wagen hadden beroofd. Tevergeefs zocht de politie naar een groep gangsters, die juwelier 100 mark afhandig maak ten, maar gelukkig een kapitaal aan ju welen over het hoofd zagen Mot or-agentcn patrouilleren over dc züwegen, die de laatste dagen een toe nemende belangstelling van de gangsters ondervinden, nu de hoofdwegen zo goed worden bewaakt. Op de eigenlijke Auto bahnen is de bescherming van de chauf feurs nu wel verzekerd Op tal van TIEN DUIVEN VAN DE PRINS Tien dulvep van Prins Bernhard wor den geexposeerd op de Nationale Duiven- tentoonstelling. die heden ln de Rlvièra- tn Rotterdam ls begonnen. Zij is ge organiseerd door de Nederlandse Ten- toonstelllngsclub „De Postduif". In totaal zun er 2200 duiven ln 126 klassen te bewonderen. plaatsen zy-n vallen opgericht, die als volgt zyn samengesteld: een strook weg van ongeveer 150 meter lengte, badend in hel felle Jicht van schijnwerpers, is door versperringen zó verdeeld, dat een auto er zig-zag over moet rUden. Op elke ver spering staan mannen met automatische wapens gereed De automobilisten van hun kant doen al het mogeiyke om aanslagen te voor komen. Zij rijden in groepen, waarvan sommige chauffeurs zijn gewapend. Intussen wordt gemeld, dat de bandie ten zich van een nieuwe „list" bedienen: :(J kleden zich in poli tie-uniform of iets wat er op gelijkt en houden dan chauf feurs aan Succes ls in de meeste geval len verzekerd. WEERBERICHT Nevelig Het KNMI te De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag neve lig en over het algemeen wei nig bewolking. Overwegend matige Zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of leU lagere. (Opgemaakt van morgen om 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: Zon van 7.09 uur tot 16.42 uur; Maan van 4.00 tot 14.33 uur. Maandag: Zon van 7.10 uur tot 16.41 uur; Maan van 5.08 uur tot 14.50 uur. Op 25 November: N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1