Lof voor financieel beleid van B. en W. Rijk laat gemeenten nog steeds te veel in de mist varen Leidse industrie krijgt een geneeskundige dienst Opvoeder beweegt zich tussen polen gezag en vrijheid Amerika op Soesterberg Mr Portheine voor de Leidse middenstanders nieuwe leidsche coubant 3 donderdag 18 november 1954 Bij onderzoek begroting 1955 BLJ HET ONDERZOEK van de gemeentebegroting 1955 in de raadsaf- delingen hebben de financiën weer veel aandacht gevraagd. Daarbij wordt van alle zijden waardering uitgesproken. Zo wordt opgemerkt, dat 't financiële beleid van het college zeer juist wordt gevoerd. Dit blijkt uit: a. het streven naar een zo hoog mogelijk verzorgingspeil in verband met de beschikbare middelen; b. een voortdurende zorg voor de liquiditeit, die thans weliswaar niet zoveel moeilijkheden geeft als enkele jaren geleden, maar toch de voortdurende aandacht van B. en W. vraagt; c. het verschil tussen de toestand van 1946 en die van dit ogenblik. „Voor een en ander komt het college dank toe, meer in het bijzonder de wethouder van finan ciën en de desbetreffende afdeling". Een ltd merkt op, dat de mogelijkheid om tot een sluitende begroting te komen mede een gevolg is van de meer c lichtelijke verhouding tussen rijk er meenten. Ofschoon in de geleidebrief terecht een saluut is gebracht aan de wetgevende vergadering, kan men var de regering alleen zeggen, dat zij min ol meer tot concessies doen gedwongen u geworden. Dit lid vraagt zich af: 1. Waarom een regeling, waarop de ge meenten recht hadden, zo lang op zich heeft moeten laten waphten; 2. Waarom nog steeds geen stringente bepalingen inzake de financiële verhou ding zijn gegeven, zodat de gemeente ook nu nog voor problemen staat; 3. Waarom aan het rechtmatige langen van de gemeente inzake de her ziening van de ondernemingsbelasting over de jaren 1950. 1951 en 1952 geen gevolg is gegeven. Teveel armslag De hoogte van het percentage va: opbrengst der rijksbelastingen, dat als collectief belastinggebied der gezamen lijke gemeenten moet worden geziqji, is voor de gemeenten van uitermate groot belang, zo antwoorden B. en W. Het voor de hand liggend, dat het strev- van de regering er op is gericht de ge meenten uit het gemeentefonds niet meer uit te keren dan zij strikt nodig hebben. Vooral in de huidige omstandigheden, nu de gemeenten, met het oog op de situatie op de arbeidsmarkt, bij hun in vesteringen moeten worden geremd, L het bedoelde streven van de regering manifest geworden. Blijkbaar was een vaststelling van genoemd percentage door de regering eerst mogelijk, nadat enerzijds een inzicht was gekregen in de behoefte van de gemeenten en anderzijds cijfers bekend waren over de opbrengst van de rijksbelastingen. Juist de voort durende wijzigingen in het rijksbelasting stelsel maken het voor de regering wel moeilijk een meer stringente regeling tot stand te brengen. Ook uit het standpunt van de regering omtrent de herziening van de uitkering wegens ondernemingsbelasting over de jaren 1950, 1951 en 1952 blijkt, dat zij bevreesd is voor teveel armslag van de gemeenten. 1954 108 procent Vele leden achten het nog steeds wen selijk, dat het sluitend maken van de begroting kan geschieden, doordat de ge meenten kunnen beschikken over een eigen belastinggebied. Dit zou de ge meentelijke zelfstandigheid zeer ten goede komen en naar buiten doen blij ken. Andere leden vragen, of het per centage van de belastinguitkering inmid dels bekend is geworden, en zo ja, hoeveel di tbedraagt en op welk bedrag de gem. kan rekenen. Wat denken B. en W. te doen, als de weliswaar onder voorbehoud Termelde aanspraak op een subjectieve verhoging uit het gemeentefonds niet, of slechts gedeeltelijk, gerealiseerd zal wor den? Zal het tekort ad f 927.000 dan weer. op aandringen van Ged. Staten, op de saldi-reserve moeten worden afgeboekt? B. en W. antwoorden, dat hier een uitermate belangwekkend onderwerp aan de orde is gesteld In de geleidebrief heeft het college reeds gemeld, dat van de minister van Binnen landse Zaken nog een mededeling was te verwachten omtrent het percentage van de belastinguitkering voor 1954 (het lo pende jaar dus). De minister heeft in October bericht, dat dit percentage kan worden gesteld op 108. Dit betekent, dat de raming wegens belastinguitkering kan worden verhoogd met f 132.126, zodat het geraamde tekort voor 1954 kan worden teruggebracht tot f291.213 f 132.126 - 1159.087. Dit bedrag is in verhouding tot het budget van de gemeente zo gering, dat daarmede onmogelijk de noodzakelijkheid van een verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering uit het gemeente fonds kan worden aangetoond. Intussen i> het voor de gemeente nog een vraag, wat de kosten zullen zijn van een salaris ei loonsverhoging voor 1954. Ook in 1955 weer saldi- reserve aanspreken Omtrent het dienstjaar 1955 kunnen B. 'Q W., nu de minister van Binnenlandse Zaken in zijn circulaire van October de nodige inlichtingen heeft verstrekt, thans ook nadere mededelingen doen. In deze circulaire wordt ter kennis gebracht, dat de percentages, naar welke de voorlopige nitkeringen van de algemene en de be- itttinguitkering over 1955 zullen worden berekend, zijn bepaald op respectievelijk en 107- Wegens algemene uitkering ban mitsdien meer worden geraamd dan bi de geleidebrief voor 1955 reeds is be tekend: een bedrag van circa f67.000, terwijl wegens belastinguitkering méér kan worden geraamd dan aangegeven: 'en bedrag van circa f 115.000. Het in de feleidebrief genoemde bedrag, waarvoor aanspraak zou kunnen worden gemaakt °P een subjectieve verhoging van de al-! Semene uitkering uit het gemeentefonds, wordt derhalve teruggebracht tot f927.000 (f 67.000 f115.000) f745.000. Ook B, en W. zijn van mening, dat Ged. Staten er wel weer op zullen aan dringen, dat genoemd bedrag zal worden bestreden uit de saldi-reserve. Voorzover rulks als een voorlopige maatregel zou worden beschouwd, geloven B. en W. wenmin als in vorige jaren daartegen bezwaar te moeten maken. Bij de staat wijzigingen hebben B. en W dan °ok een daartoe strekkend voorstel aan d< raad gedaan. Echter niet met dit doel Een andere vraag is. of het overweging **rdient, de saldi-reserve aan te spre ke voor objecten, die het verzorgings- tei omhoog kunnen brengen. Enkele le den hebben in deze richting bij B. en W. geïnformeerd. Maar het college ziet dit als 'n middel, dat slechts zou mogen wor den gebruikt, indien de andere middelen in het bijzonder al6 een poging om het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds verhoogd te krij gen, zouden mislukken. Een reserve kan slechts éénmaal worden opgemaakt, zo dat dit middel alleen maar bij uiterste noodzaak mag worden te baat genomen. Het is waar, dat de gemeenten van het rijk dikwijls minder hebben gekregen dan waarop zij recht hadden. Hierbij denke men bijvoorbeeld- aan de onderne mingsbelasting. Een lid vraagt nu, hoe het staat met de gereserveerde restant-uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1948 tot en met 1950 ten bedrage van bijna drie millioen. Waarom blijft dit bedrag blokkeerd? Het is.kennelijk de bedoeling va regering, dat deze uitkeringen gelden als een appeltje voor de dorst, zo antwoor den B. en W. Gebruikmaking er van, zonder machtiging van de regering, niet mogelijk. Investeringen In verband met het feit, dat in de naaste toekomst nog belangrijke ii teringen zuilen moeten worden gedaan, verwachten B. en W., dat de kapitaals- lasten 'in de komende jaren belangrijk zuilen toenemen. Enkele leden vragen om een investeringsplans maar B. e zien er niet veel in. Een uitgebreid plan, dat in de eerste jaren na de oorlog is ge reed gemaakt, is in de praktijk van ge ringe waarde gebleken. Wel is het col lege bezig, dit vraagstuk opnieuw te be- Hoewel er iets meer licht is ge komen in de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, zijn er toch nog heel veel onzekere fac toren. Bij het samenstellen van d< begroting varen de gemeenten nog in de mist. B. en W. zijn „tevreden de toestand van het moment, doch geenszins gerust voor de toekomst". Tal van instellingen toonden zich tot toetreding bereid Nadat indertijd gebleken is, dat een aantal Leidse ondernemingen belang stelling koesterde voor een geneeskundige dienst voor de Leidse bedrijven, is een commissie benoemd ter voorbereiding van deze dienst. Deze com missie is thans met haar werkzaamheden gereed gekomen en heeft voor 7 December een oprichtingsvergadering uitgeschreven in De Vergulde Turk Tot dusverre hebben de volgende be drijven zidh in beginsel tot toetreding bereid verklaard: N.V. v/h Gebrs. Boot: N.V. P. Olos Leembruggen; N.V. Jae ger; N.V. Parmentier; N.V. Kon. Ned. Grofsmederij; N.V. v/h j. Soheltema Jansz; Sikkens' lakfabrieken N.V.; Rönt- genfabriek Smit C.V.; N.V. Ver. fouw- fabrieken; Ned. koperbuizenfabriek N.V.; N.V. Ned. Fr. metaalindustrie „Nefra"; N.V. Wernink's betonmij; N.V. Werninik's kalkfabrieken; Leidsche wolspinnerij N.V.; C.V, Ouderzorg de Ridder Co; Kra-ntz Zn N.V.; C.V. Tieleman Dros. Hieruit valt af te leiden, dat aanv kelijk ongeveer 4000 werknemers aan zorgen van deze dienst toevertrouwd zullen worden. Een bijzonder gunstige omstandigheid is, dat het Nederlands instituut voor praeventieve geneeskunde diensten van een bedrijfsarts met gedeeltelijke dagtaak aanbiedt. De salariëring van de arts zal dus geheel rekening van dit instituut komen, commissie acht het aanbevelens waardig, dat de werkzaamheden van de op te richten dienst de volgende punten zullen omvatten: het verrichten va- dische keuringen, het verrichten periodiek geneeskundig onderzoek, het houden van bedrijfsgeneeskundig toe zicht op de werkomstandigheden, hel Tuinbouw en plantkunde vergaderde Diploma's materialencursus werden uitgereikt De afdeling Leiden en omstreken vai de Kon. Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde hield gisteravond in het Gulden Vlies een ledenvergadering, de uitreiking plaats vond diploma's materialencursus, behaald in het afgelopen seizoen. De heer Joh. Jon ker, voorzitter van de afdeling, opende de vergadering, in het bijzonder de cur sisten welkom hetend, die het resultaat hun studie in handen zouden krij gen. Na notulen, Ingekomen stukken en mededelingen kwam het agendapunt „Wie weet hoe ik heet?" aan de orde. De heer Veendorp gaf een gedetailleerd verslag an de algemene vergadering te Utrecht. Na de pauze hield de heer Jonker een Inleiding over de aanleg en verzorging gazons. Achtereenvolgens behandel de hij de ondergrond, de bemesting, de keuze van het graszaad, de zaaitijd, de schade en de oorzaken van de schade. Nadat de „verpleging" van de grasmat ook nog behandeld was. volgde een ge animeerde bespreking van dit onderwerp. Bij de uitreiking van de diploma's mate- rialenkennis feliciteerde de voorzitter de jongelui met het succes en wekte hen op door te gaan met de studie, omdat de spreuk „Kennis ls Macht" nog altijd van kracht is. ten der geslaagden zijn: C. G. Verhagen, J. Stikkelorum, W. H. Waan- ders, J. J. v. d. Blom, L. J. L. Aalbersberg, J. Kroezemeyer, J. C. Zaal, allen te Lei den. Uit Voorschoten: A. Verstoep, A. J. in Brecht, J. N. van Brecht, L. L. A. Zwet, A. Roelofsen en L. Bancken. Verder B. J. M. van Leur te Sassenheim, J. v. d. Mey te Oegstgeest en A. J. Brui- te Zoeterwoude. Burgerlijke stand van Leiden Om- W. z-n J. de Best en C. J. M. van Hamers- veld; Horman-us J. zn van E. A. T. Vo gelenzang en E. Kop; Luzas z-n van J. P Mieremet en D. C. de Groot: Carla dr A J. den Dopper en S. Gordijn: Dirk ■an D. van Du ij venbode en G. Ouwe- GEHUWD: A H. Burth en J. Hoek; H. Alting en J. Schutte; C. J. Roest en G. K. Bulthuis: J. Sierat en J. de la Rie: M. J. Klootwijk en A. B-uUn; M. C. P. J Uffink en S. Bodijn: A. Keereweer en C. A. M. van den Ing; J. M. M. Bruschke A. Witmuts. OVERLEDEN: M. Houwaart, dr. 8 dg: H. V. van Velzen. nian. 75 jr; J H. Smak- zn, 12 dg; J. Schcpaanboord, wednr, 78 jr. houden van een spreekuur, het geven van medische adviezen aan sociale fond sen en instellingen in de bedrijven het ui-toefenen van contróle op de beids(on)geschiktheid van de werkne- Wijkgemeente „Levend'aal" houdt verkoopdagen Ds D. J. Vossers heeft gistermiddag de verkoopdagen, die in het wijkgebouw ..Levendaal" gehouden worden, geopend. De opbrengst van deze verkoopactie is bestemd tot delging van de onlangs uit gevoerde restauratie aan het gebouw. In zijn toespraak merkte ds Vossers op, dat de wijkgedachte in de wijkgemeente „Le vendaal" zeer levend bleek te zijn. Hij achtte het voor de toekomst van de Herv. Kerk van groot belang, dat deze gedach- eer en meer ingang vindt Een grote gemeenschap heeft voor alles behoefte aan een zekere decentralisatie, waardoor kleinere gemeenschappen gevormd wor den. Ds Vossers wees voorts op de betekenis in het wijkcentrum als trekpleister voor jong en oud. Dank zij de volledig geslaag de restauratie is het gebouw thans veel fraaier geworden. Deze restauratie heeft uiteraard veel geld gekost. Spreker bracht hulde aan de gemeenteleden, die thans de handen ineen hebben geslagen om van deze schuld zo spoedig mogelijk af te komen. Met de wens, dat de verkoop aan de gestelde verwachtingen zou beant woorden, verklaarde ds Vossers de ver- koopdagen voor geopend. Onmiddellijk daarna verspreidden de aanwezigen zich langs de aantrekkelijke stands, die ook vandaag nog te bezoeken zijn. Nieuw laboratorium voor physiologie De Rijksgebouwendienst besteedde on langs de bouw van een nieuw physiolo- gisch laboratorium voor de Leidse uni versiteit aan. Deze bouw is thans ge gund aan N.V. Panagro te Warmond een bedrag van f 2.555.900. Agenda van Leiden Donderdag Wijkgebouw Levendaal, 1012, 25 en 710 uur: Chr. wykvereniging, ver koping zelfgemaakte goederen, thee- sohenkerij, verloting enz. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur; K. en O., kleurenfilm en causerie: „Door de woes tijnen van Pakistan", door mr A. L. Hustinx. Academiegebouw, 8 uur: Vereniging voor Staatkunde en Ned. Studenten' eniging voor Wereldrechtsorde, spreker mr G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris der V.N. inzake het vluchte- lingenprobleei Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met „Madam Tic-Tac' Gulden Vlies, 8 uur: automobielbedrijf Devilee, Shell-filmavond. Zuiderkerk, 8 uur: Gcref. mannenver- eniging „Pro Rege". jaarvergadering, de clamatie mej. Ina Wagensveld. Het Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uur: Hulpvereniging van de Geref. Zen. dingsbond, jaarvergadering, ds N. Kleer maker over: Water in de woestijn (dameskran9 Midden-Celebes, half 3 8 uur: verkoop van handwerken). Hazerswoude, Hervormde kerk. 7.45 uur: Ring Leiden en omstreken Chr. zangverenigingen, zangersavond. VrUdag Schouwburg, 8 uur: K. en 0„ groot toneel, Ned, Comedie met „Muiterij op de Gaine". Rehoboth, 8 uur: Christen-Vrouwen bond, propagandavergadering, geluids film „Terug naar- de hoofdweg" en cau serie over de Rekkense Inrichtingen, Gulden Vlies, half 9 n.m.: Chr. natio nale vereniging voor onderwijs slechthorenden, en, spraakgebrekkigen, bespreking oprichting school voor slecht horenden te Leiden. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Centrale A. R. kiesvereniging, bespreking beleid partij en kiesvereniging. Kamer 125 Stadhuis, 7.45 uur: Leids Jeuigdparlement, Televisiebeleid in Ne derland. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond-gebed, met medewerking van Leo Mens en Jaap Stotijn. Zaterdag Herengracht, 4 uur tot half 5: concert Stafmuziek 3e Divisie (fanfarecorps Lim burgse Jagers), na mars door de stad (3 uur Mor9poortkazerne). Doelenkazerne, 4 uur: start mars Na tionale Reserve (4.45 uur: défilé voor stadhuis). De Doelen, 3 (laatste vergadering B.B.-puzzlerit voor de Leidse jeugd gistermiddag e hoogste fiets op uit IV van de B.B. hielden puzzleri-t voor de jeugd- iet een leeftijd van ten jaar togen er met de hot eerst leven de talrijke problemen, verbonden aan een puzzlerit, op te lossen. Zij klamp ten voorbijgangers en politiemensen aan, om toch vooral het rechte spoor maar niet te verliezen. Geheel foutloos legden het parcours af: Bram de Coster, Koos van Es, Jacobus Koet en Joop Verschoor, die alleen een eerste prijs kregen. Zij en de andere prijs winnaars kunnen de door de blokhoofden beschikbaar gestelde prijzen Zaterdag middag om 2 uur in Oud-Hortuszicht af halen. Het hoofd van de B B. en zijn staf volgden verscheidene deelnemers op hun weg. zodat ce onderlinge band ook door deze rit weer is verstevigd. Geslaagd In het Diaconeesenhuis te Leiden slaag den de zusters A. Barth en C. G. Kostering voor het examen ziekenverpleging. Te Groningen wordt sinds Dinsdagmid dag de 7-jarige Rient Grave, wonende Muurstraat 19 aldaar, vermist. Vereniging voor paedagogiek Goede lezing in het Vlies over een belangrijk vraagstuk Voor de Vereniging voor paedagogiek sprak gisteravond in het Vlies de heer G. J. Blok uit Amsterdam over „Dwang of vrijheid in de opvoeding?" De heer Blok hield een goed opgebouwd betoog, daarbij blyk gevend van een gezond gevoel voor humor. Een paedagogische handleiding werd het niet; daarvoor was de opzet te algemeen gehouden en de tendens te wijs gerig. De heer Elok begon met een duidelijk onderscheid te maken tussen de begrip pen vraagstuk en geheim enerzijds probleem en mysterie anderzijds. Aan de ene kant staat het kenbare en oplosbare, aan de andere het steeds terugwijkende, het wezenlijk verborgene. De vraag „Dwang of Vrijheid in de opvoeding" wil de spreker gerangschikt zien onder de categorie van het wezenlijk ongrijpbare. „We bevinden ons in een mist van zekerheden en toch varen we!" Spr. wilde echter enige zekerheden voorop stellen. Vooreerst is het z dat een kind moet worden opgevoed. Ver volgens is een kind géén onbeschreven blad, zoals zo vaak wordt aangenomen. Spelers uit Den Haag 't Selskip Fryslan vermaakte zich met blijspel Men kon zich gisteravond in de grote zaal van de Burcht in het hartje van Friesland wanen. De Oldehovede stoere wachter over de Friese hoofdstad, stond zij het dan in strak getrokken inktlijnen zwijgend boven het geroezemoes in de zaal en hoorde Friese liederen, voordat de voorzitter van de vereniging Fryslan, de heer K. Lyxinga, met een ope ningswoord een begin maakte aan de eerste toneelavond in dit seizoen van het selskip. Den Haag en Leiden voerde de Friese vereniging uit de hofstad dit spel hier op. De spelers hebben er uitgehaald wat inzat. De aanwezigen hebben het ge- Litteris Sacrum E. Kok uit Noordwijk schiedenis. Schouwburg, 8 uur: met „Madam Tic-Tac" Burcht, 8 uur: Het Nieuwe Toneel met „Verbroken Banden". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Vereniging Mathesianen, jaarfeest. In zijn openingswoord maakte spr. het duidelijk, dat er meer blijdschap is dan alleen maar over de opvoering blijspel. Die blijdschap wordt veroorzaakt door de behandeling van de voorstellen betreffende het geven van onderwijs Ihet Fries waarmee de Tweede Kamer Chr. onderwijzers zich heeft beziggehouden. Die behande- in de „Grote"). J. jling getuigde van veel begrip Bijbelse Ge- zaak. die het Friese volk ir. de plaats, maar evenzeer het hele Neder landse volk ter harte moet gaan. Hierna zong men het lied Eala Fria Fresena. Het doek ging vervolgens op voor het spel Sibbesykte, het genoeglijk verhaal van bakker Hoeksma, die de stamboom van zijn geslacht wil maken en daarbij in Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Bianken, Hoge- woerd 171, tel. 2U502. en apotheek Re\>t, Steenstraat 35, tel. 20136. Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 uur: ito's van Nico Jesse (tot 4 December). In de Spaanse Pot, Kloksteeg 2: aqua rellen van Han Werz (tot 27 November) Lakenhal, 10-4 uur: Kindertekeningen uit vele landen (tot 1 December), stamboom op, waarin al 's bakkers sen zijn verwerkt: Adellijke afkomst, vanaf 1700 niet anders dan bakkers, familiewapen, enzovoort. Als Hoeksma zich tevergeefs inspant jongelui tot loofden aaneen te smeden en ten opzich te van zijn vrouw niet anders dan pantoffelheld blijkt te zijn, komen hier mee wel voldoende mogelijkheden een auteur als H. Cats in een vlot ge schreven dialoog een kostelijke comedie op te bouwen. In het kader van de uitwisseling tussen Ambassadeur Matthews van de Ver. Staten en minister Staf inspec teerden gisteren op Soesterberg de afdeling van de Amerikaanse lucht macht, die op Soesterberg gestationneerd is, ter versterking van de Nederlandse luchtverdediging. „Bedriegertjes" De A.B.C.-ers op volle toeren voor K. en O. In romantischer tijden dan die van tegenwoordig had het kasteel Rozen- daal bij Velp, met z'n bedriegertjes, kettingbrug en schelpengalerij een grote aantrekkingskracht op de mensen. De bedriegertjes hebben Wim Kan het idee geholpen om een cabaretprogramma samen te stellen rond het werkwoord: bedriegen. De wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn. Dit is niet veel meer dan een uitgangspunt en een punt van terugkeer. Wat daartussen in ligt heeft met het uitgangspunt soms weinig, soms niets meer te maken. Maar de wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn. Het doet er ook allemaal niet zo veel toe. Hoofdzaak is de vraag of het geheel als cabaretprogramma voldeed. Het ant woord daarop kan alleen maar bevesti gend zijn. Het één is natuurlijk beter dan het an- er en veel hangt af van persoonlijke smaak en voorkeur. Niet één nummer bleef echter beneden de maat. Hoofdzaak is uiteraard het optreden an Wim Kan als conférencier. Ogen schijnlijk babbelt hij zo maar een eind Dat is zijn huiselijke en gezellige manier van werken. Maar toch kan deze conférence slechts groeien in de wissel werking van actie en reactie. Er moet een spanning zijn tussen Wim Kan en zijn publiek; hij moet „antwoord krijgen". Zijn grote kunst is, dat hij in een schijn baar, laten we het nu eens populair zeg gen, geklets over al maar hetzelfde, toch door gebaar en houding en mimiek die spanning weet te handhaven. Een kunst voor Wim Kan verdiend de Davids- ring geschonken is. Van de verdere medewerkenden noe- len we allereerst Lia Dorana, één van ïze beste cabaretières. Gevoelig zonder sentimenteel te worden zei ze haar tekst ng ze haar twee Franse liedjes. Keu- ran dictie, perfect van expressie. Corrie Vonk. ook gevoelig en technisch knap, deed naar onze smaak wat te ex travagant, werkte een beetje teveel op de zaal. Haar succes was groot. „Gljsje uit Garderen" was prima, maar in „De dorpsgek" viel ze telkens uit de toon evenals in „Zalig ls het om te geven". Daar hadden Mimi Kok en Marijke Ho ving een meer verantwoorde expressie. „Zomer 1954", van Joop Vischer en Jaap Maarleveld, werd goed gebracht. Po litiek is een onderwerp, dat het altijd doet, maar dat daarom uiterst voorzich tig gehanteerd moet worden. Het nummer sloeg in. Dat was het ook wel waard, maar als wij zelf in zekere geestelijke instelling blijven vastzitten, moeten we met opmerkingen aan het adres van an deren voorzichtig zijn. De Veluwse Volksdansen was een leuk slotnummer. Het was een zeer geslaagde avond voor de groene-kaarthouders van K. en O. Voor de dames waren er bloemen. Er was een geweldig applaus voor alle A.B.C.-ers, waarbij we ook de bekwame begeleider Ru van Veen rekenen. A. C. Bouman. Binnnenbrandje Gistermiddag omstreeks half vijf ont- siond een binnenbrand op de eerste étage an de boekhandel Beijen en Van Rooy an de Nieuwsteeg. De oorzaak was een slecht functlonne- rende schoorsteen. Enkele kasten en de houten lambrizering van de schoorsteen werden aangetast door het vuur, dat zich naar de begane grond verplaatste. De brandweer bluste een en ander. Er was dit brandje grote belangstelling. Bevolkingsonderzoek in het komende jaar De stichting „Fonds tot opsporing van tuberculose Leiden" houdt Maandag een vergadering van hel algemeen bestuur. De voorstellen voor het bevolkingsonder zoek in 1955 l-uiden. voor zover het onze omgeving betreft: Lisse in Maart. Sas senheim Ln Maart-April. Warmond Mei. Oegstgeest in Mei-Juni. Leiderdorp in Juni. Zoeterwoude in September, Ha zerswoude in September-October, Kou dekerk aan den Rijn in October, evenals Woubrugge en Rijnse terwoud e. Tenslotte komt Hillegom in November-December Voorgesteld wordt de fotoprijs vo- 1954 en 1955 te verlagen tot 95 cent vo de bevolking van het hele district. W gens vertrek van de heer Meltzer na een woonplaats buiten het district is het dagelijks bestuur een vacature ont staan. Het dagelijks bestuur draagt voor benoemeng voor mevrouw J. C van Oostrom=van Konijnenburg te Voor schoten. Gevonden voorwerpen Windjack, portemonnaie, actetas, hand schoenen, portefeuille met inhoud, bril- koker, armband, paraplu, autostep, ro- zenxrans, gevlochten 'ederen riem re genbroek (gummi), kinderschoenlje, da- nesmof, muntbiljet, vulpen, 'rul .'wol- en), kindermuts, .ni.tnriiandschoen, was mand, nylonkousen, rrn in étui. alpnu»- muts, s'eutels. vu'potiood studiebcekvn, •e<jrnjai ".pper, gymnastiekschoenen, u.t- •inde an uitlaatpijpje van een auto, hoofddoek, contactsleuteltjes in etui, ca puchon. el-ctriscn; gloei'.a p. h jos var. paraplu, -jamestas met inhoud, sjaal, 'oonunanteirie. wieldop van au,n. pakje inhoud vermoedelijk, nieuwe ja«. rijwi?l- ta» met inhoud, ziiver haLsxettiotl Terug te bekomen on foiin'igei le r.ukrijgen aan het hoofdbuieau var. po litie. Zorneveldstraat 10. op Woensdag '■n Za:trJagmidd-itussen 2 en 4 uur i'elefonische inlichtingen worden nie' verstrekt. i de routine i bodene zeer gewaardeerd. Propagondamars voor de Nationale Reserve 321 B.I. voot herhaling naar Leiden Het Leidse stadsbeeld zal Zaterdag wor den verlevendigd door marcherende af delingen soldaten Een compagnie van het district Zuid-Holland-Noord van de Nationale Reserve maakt een mars door de stad. Niet zó maar; de mars wordt gehouden om propaganda te maken voor de Nationale Reserve, die nog best vrij willigers kan gebruiken. Om vier uur marcheert de compagnie af van de Doe lenkazerne. De route is Rembrandtstraat, Witte Singel, Herenstraat, Konfoginne- laan, Thonbeckestraat, Zoeterwoudse- singel, Korevaarstraat, Breestraat, Pa- penstraat, Houtstraat, Rapenburg, Doe lenkazerne. In de Breestraat wordt om kwart voor vüf voor het stadhuis ge defileerd. In verband met het feit, dat eind dezer week enkele compagnieën van 321 B.I. ln het wolpakhuis van de Gebr. Van Wijk worden gelegerd voor herha lingsoefeningen maakt de stafmu ziek van de 3e Divisie (fanfarecorps Lim burgse Jagers) Zaterdagmiddag ook een mars door Leiden. Het corps marcheert af van de Monspoortkazerne om drie uur. De route is in grote lijnen als volgt: Morsstraat. Kort Rapenburg. Rapenburg. Doezastraat. Geregracht. Rijnstraat, Ho- gewoerd. Breestraat, Burchtsteeg, Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Haven. Schrij- veröbrug, Oosterkerkstraat, Herengracht. Van vier uur tot half vijf geeft de staf muziek een concert op de Herengracht, tegenover de legeringsplaats. Ook is het geen kneedbaar stuk was in handen van de groten. En tenslotte moet men geen al te grote waarde toekennen aan de erfelijkheidswetten. Een kind is op de allereerste plaats een wordend mens. Deze waarheid verplicht tot eerbied en ontzag, tot voorzichtigheid en schroom. Wie het kind graag in volle vrijheid wil laten opgroeien, opdat het zich volledig ontplooie, dient dus te be denken, dat het een mens in een note- dop is, géén heilige. Het kind heeft in dividuele impulsen, die in strijd zijn met het veel zwakkere sociale instinct. En toch kèn het niet zonder kameraadjes; de mens is nu eenmaal niet autarkisch. Buiten de gemeenschap kan géén persoon lijkheid ontstaan en leven. Verder leeft op de bodem van de kinderziel de angst en wil het kind niet alleen zijn, zóekt het de bescherming van de volwassene. Wie dit niet bedenkt, maakt van de vrij heid een negatieve kracht. Ideaal Het gezag beziende achtte de heer Blok de koppeling „natuurlijk gezag" juist Elke sociale groep kent gezagsverhoudin gen. Natuurlijk moet aan de voorstander» van de absolute vrijheid worden toegege ven, dat aan het ouderlijk gezag wel eens bijsmaakjes zitten, maar dat neemt de wezenlijke waarde er van niet weg. De gezagsopvoeding heeft een zwaarbelast verleden en niet-aanvaard gezag is brute overweldiging, iets, wat later in het le ven allerlei nare gevolgen kan hebben. Maar in liefde uitgeoefend en in liefde ontvangen is gezag iets goeds. Spreker wees bijvoorbeeld op de waarde opvoeding tot stiptheid het dagelijks leven. De ideale verhouding is dus een balans-situatie. Gezag en vrijheid zijn de polen, waartussen de opvoe der zich blijft bewegen. In dit ver band wees spreker op het gevaar van emotionaliteit bij het bevelen en hij spoorde de opvoeder aan ook zich zelf te leren bestuderen en soms ook uitlachen. Speciaal voor Hollanders een waar woord, vond hij. Samenvattend zei de heer Blok, dat de vrijheid doorweven moet zijn van de fijne aderen van een respectabel gezag en dat het gezag een grote liefde moet hebben voor de vrijheid. Vervolgens werden twee kleuren-geluidsfilms vertoond van de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid. Het waren Canadese films, die de verschillen behandelen tus sen kleuters van resp. twee, drie, vier en vijf jaar. Het geheel was zeer in structief. Daarna bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan geanimeerd gebruik werd gemaakt. Suriname-expositie van Corrie van der Baan De tentoonstelling van werken van de illustratrice Corrie C. van der Baan in Den Haag is gisteren gesloten. Aanvan kelijk was deze expositie van Surinaam se tekeningen, aquarellen en schilder stukjes, alsmede illustraties voor ze» schoolboekjes voor Suriname, bepaald op 813 November, maar ze werd met een week verlengd. Vandaag worden de wer- naar Amsterdam overgebracht. In het gebouw van de Sticusa, J. J- Viotta- straat 41, wordt de expositie gehouden 2230 November, nadat er morgen Suriname-bijeenkomst is gehouden. Op Zaterdag en Zondag is dit gebouw ge sloten. Na Amsterdam volgt een expo sitie in Zeist (611 December). „Waf ik in Amerika zag" Onder leiding van de heer W. Zwart kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Kon. Ned. middenstandsbond in Zomerzorg bijeen. In zijn in leidend woord heette de voorzitter in het bijzonder welkom de heer G. S. Scheltema, directeur van het Economisch Instituut voor de middenstand en de rijkszuivelconsulent, ir A. Schrooder. Nadat de heer A. J. F. Eich- horn e enterugblik had gegeven op de zo geslaagde jubileumviering van de afdeling, gaf de secretaris, de heer J. H. van der Kloot, een overzicht van de nuttige werkzaamheden van de commissie voor credietbeperking. Spreker wekte de leden op nog meer gebruik te maken van de diensten van deze commissie, waardoor de mogelijk heid geopend wordt de achterstand van achterstallige vorderingen te verkleinen. Voorts deed de heer Zwart enkele mede delingen over de komende nationale actie het Rheumafond6, waarbij het in de bedoeling ligt de middenstand in te scha kelen. Hierna hield mr F. Portheine, die langs een reis naar Amerika maakte bestudering van het consumentenvraag- stuk, een interessante causerie over ervaringen in de Verenigde Staten. Portheine, die o.a. een bezoek bracht v York, Washington en San Francls- weidde allereerst uit over het systeem vrije economie, waardoor in dit land zowel het belang van het bedrijfsleven als dat van de consument ten zeerst» diend i». Interessante bijzonderheden vertelde mr Portheine verder over het begrip Amerikaanse service, welke aldaar i is ingesteld op snel kopen en vlot maken, de reclame in de V.S.. die uitermate psychologisch wordt gevoerd de positie van het groot-winkelbedrijf, zelfbedieningszaken, de kleine shops (winkels) en de winkelcentra. Voorts schonk spreker aandacht aan het afbe talingsstelsel, dat in Amerika zeer po pulair is en het voortreffelijk researeh- werk (het onderzoek van bepaalde ar tikelen in laboratoria) in het belang van de consument. Volgens spreker is het am bacht in Amerika enigszins In verdruk king gekomen, doordat men zich In d't land veelal op het standpunt stelt van „doe het zelf". Tenslotte wekte mr Portheine de mid denstanders op plaatselijk zoveel moge- x>ntact te zoeken met bijvoorbeeld huisvrouwenorganisatie» en vooral ook rekening te houden met de wensen van de consument, hetgeen zeer goed zou kun- geschieden door het houden van een forum waartoe reeds ln het verleden deze afdeling besloot en waarvoor spre ker het bestuur gaarne hulde toebracht. Na een korte pauze was er gelegenheid tot discussie, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. B.B. te Leiden heelt 150 gediplomeerden De organisatie Bescherming Bevolking in de A-kring Leiden—Oegstgeest heeft haar eerste gediplomeerde r.oodwachters in de vorm van de E.H.B.O.-groep, die het vorig jaar begon met de curus. Van de 158 candidaten konden 150 geslaag den gisteravond tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Anton iusclubhuis hun diploma in ontvangst nemen. De eerste stap op de weg naar een volledig opge leide B.B. is dus gezet en uit het resul taat blijkt, dat de zaak stevig is aange pakt. Vele buitenstaanders, onder meer uit EH.B.O.-<kringen. hadden niet veel ver trouwen gehad in deze massale cursus, maar gelukkig is d>it wantrouwen be schaamd geworden. Uiteraard moest de cursus wel anders worden aangepakt dan normaal. Al was het alleen maar omdat het traditionele verenlgin gaver pand hier ontbreekt. Naast een fabrieksarbeider vindt men hder een advocate en naast een student in de biologie een slager met zijn vrouw. Examinatoren waren de dokters C. R. Zijerveld en Bazuin en docenten de dokters H. Kortmaan, Roggeveen en Mas tenbroek. De leiding van de gisteravond gehou den bijeenkomst was In handen va-n de heer H Treur, voorzitter van de E H B O - raad. die als overkoepelende organisatie van de vijf E.H.B O-verenigingen, ook de leiding van de cursus had. De heer S. W. Hagedoorn sprak zijn grote vol doening uit over de resultaten, waarna dokter Kortmar.n de geslaagden geluk wenste dokter Zijerveld was door z:ek- te verhinderd. Mej. Habraken en de heer Laagland hadden de beste resultaten be haald. waarvoor ze een presentje kregen, ia werd een feestprogramma afge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3