Chr. Vakbeweging een der dankbaarheid stuk Corrie van der Baan uit Suriname terug Welke scholen en kerken in Leiden-Zuid-West Pastoor Heyligers sprak op uitnodiging Oud-Kath. Kerk Waterorgel op Stationsplein tijdens Lichtweek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 Piopagandavergadering in Leiden In liefde moeten wij weer „daders des woords" zijn ln groten getale waren de leden van de Christelijke vakbeweging gister avond naar de stadsgehoorzaal gekomen voor de jaarlijkse propaganda- vergadering. De zaal moge dan niet tot de laatste plaats bezet zijn geweest, als al die leden vanuit hun overtuiging in hun eigen omgeving practisch gaan werken en getuigen van de beginselen, waarop de Chr. vakbeweging rust, dan heeft deze avond zijn doel zeker niet gemist. „Sempre Avanti" en „Jong en Jolig" hebben het grootste deel van de avond verzorgd en de aanwezigen genoten zichtbaar van wat hun vanaf het vrolijke podium werd voorgezet, terwijl daarnaast de beide sprekers, de heer W. Wieringa, secretaris van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel, en ds N. Kleer maker, Hervormd predikant, een aandachtige schare tegenover zich von den. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer H. van Cittert. „Onze weg en ons doel" was de titel van de toespraak van de heer Wieringa. Hij herinnerde aan de donkere toestan den van vroeger en constateerde, dat ei in de loop der jaren voor ieder men; veel meer redelijke bestaansmogelijkhe den zijn gekomen. Hij meende, dat zich wel eens mag afvragen, de goede sociale verhoudingen ogenblik te danken hebben. Wat terstond opvalt, is het overleg tus sen de werkgever en de werknemer. Vroeger stonden zij tegenover elkaar er meende de één geen verantwoordelijk heid te hebben voor de ander. Die sa menwerking is het gevolg van het ont staan der Chr. vakbeweging. Het begin sel van het overleg werd gesteld tegen over dat van de strijd tussen de klassen en het werkte door en kreeg zijn bekro ning. De samenwerking, waarvoor de Chr. vakbeweging zich inzette, tekent zich concreet af in verschillende toestanden, De heer Wieringa noemde de arbeids- vrede, de welvaart, de rechtszekerheid verantwoordelijkheid. Nu onderkennen we óók gevaren. Zo wordt de opmerking wel eens gehoord, dat alles tegenwoordig centraal wordt ge regeld en dat het voor het individu vaak zo moeilijk is. het geheel van de maat regelen op het terrein van de arbeid te overzien. Een tweede gevaar zou zijn, dat de verzekering van de wieg tot het graf de zorgeloosheid van het individu in de hand werkt; „er wordt toch gezorgd, waarom zou ik me nog druk maken" Voorts zijn er mensen, die in een voort gaande sociale beweging het voorportaal zien van de vergemeenschappelijking der bedrijven. Vrijheid De heer Wieringa pleitte voor verbre ding en verdieping van de Christelijk- sociale actie. In de samenwerking tussen de bedrijfsgenoten worden de tegenstel lingen duidelijker zichtbaar en worden de aanvallen ook scherper. Daarom die nen wij het doel der Chr. vakbeweging goed voor ogen te houden. En dat doel is, dat wij als mensen kunnen leven in en door ons dagelijks werk. Om die le vensopdracht te vervullen, zijn vrijheid en verantwoordelijkheid nodig. Als we verslappen, kan het met die vrijheid spoedig zijn gedaan. De vrijheid veronderstelt uiteraard het recht van beloning en de zekerheid, die men ten aanzien van het werk moet hebben, maar daarnaast dient er toch het besef van de waarde vat de vrijheid te zijn. Wij zijn als Chris tenen geroepen, alle dagen in die vrijheid te staan. Met de verzwak king van dat besef gaat een afne men van ons verantwoordelijkheids gevoel gepaard. Vandaar dat de vrij heid meer en meer beslag op de gees ten moet leggen. De heer Wieringa hekelde de lauwheid, die men vaak tegenkomt. Velen wórden geleefd, ook op het verpozingsvlak. Ze leven niet meer bewust en overtuigd naar een doel. Het stijden tegen iets zou misehien nog wel gaan, maar strijden vóór iets. dat is moeilijker. Ons doel moet blijven: een samenleving op te bou wen. waarvan vrijheid en verantwoorde lijkheid de hoekstenen zijn. En dat doel is nog lang niet bereikt. Daarmee is de zin van het werk der Chr. vakbeweging aangegeven. Zij ruste niet, voordat dat doel duidelijk present is. Ideaal De betekenis van de Chr. vakbeweging moet voor ons niet alleen gelegen zijn in materiële dingen, zo vervolgde spr. Het moet weer van ons gaan afstralen, dat we een ideaal hebben. Men moet het aan ons kunnen zien, dat wij iets anders heb ben dan degenen, die zich niet in onze Motorrijder gewond In volle vaart kwam de 19-jarige motor rijder J. S. uit Amsterdam Zaterdagmiddag half drie de Haagweg af in de richting Leiden. In de bocht verloor hij de macht over het stuur, kwam in botsing met een bakfiets, waarna de motor de sloot in dook en de berijder aan de overkant te recht kwam. Hij brak zijn reohter-onder- been. Van de bakfiets ging een bus met 40 liter melk verloren. Burgerlijke stand van Leiden Ondertrouwd: J. Annard en P. J. B. v. d. Steeg. Geboren: Jenny d van J. Vermeer en G. G. Mooi: Maria E. d van P. Koore man en C. Broomans; Hans W. z van G. H. Kottelaar en H. Plug; Paulus J. M. z van J. L. Meerpoel en P. M. v. Haaster; Juliana M. d van M. L. Mussert en A. J. Paats; Johannes z van J- Glasbergen en H. W. Herber; Christoffel z van A. Mid deldorp en A. den Duik; Gerarda d van H. Wassink en M. Tekamp; Helena W. M. d van G. Biesbroek en H. W. M. Stikke- lorum; Margaretha R. d van W. de Jeu en J. H. Mieras; Clazina J. d van H. Co- lijn en W. Amersfoort; Hubertus J. M. z van H. J. M. van Mil en M. M. A. Hil- ders; Helena d van M. v. Polanen en H. Galjaard; Cornelis J. z van J. Glasber gen en J. Schouten; Hermanus A. M. z van C. P. Onderwater en V. J. M. Wil- lemse; Josina M. d van N. Slnteur en M. A. den Horder; Maria T. d van E. E. Reithmayer en E. Fischer; Neeltje d van J. Schuilenburg en W. T. v. Mierlo; Catharina S. W. d van C. Raaphorst en M. v. d. Meer; Johanna M. d van C. J. de Wekker en M. W. Dee; Jacqueline d van J. Baars en J. C. Straathof; Alida D. M. d van G Bot en A. J. v. d. Valk; Pieter J. z van K. Bakker en M. C. v. d. Ham; Maria H. d van G. J. Balvert en M. J. Steenbeek. rijen hebben geschaard. De Chr. vakbe weging is een stuk van de dankbaarheid, waardoor het leven van de Christen ge kenmerkt dient te zijn. Als wij het zó zien, is het werken daarin niet moeilijk meer, is het in ieder geval géén last. Dan wordt het een rustig en toch enthousiast getuigen van het feit. dat wij niet meer met ketenen gebonden zijn aan 'n toestand van slaafsheid en dat wij meewerken aan het scheppen van verhoudingen, zoals God die heeft gewild. De liefde is de vervulling der wet. Dat geldt ook voor het sociale werk. Niet dus de organisatie in éérste instantie. In dpze liefde moeten wij weer „daders des woords" zijn. Als de liefde ons bezielt, kan niemand meer achterblijven. De da ders des woords dragen gemeenschappe lijk een groot getuigenis, zo besloot de heer Wieringa zijn rede. Vechten Ds Kleermaker sprak het slotwoord. Hij zei, dat het C.N.V. eigenlijk niet had moeten bestaan. Maar we leven niet meer in de „staat der rechtheid", noch tegenover God, noch tegenover de naaste. De mens denkt aan het zijne en we van de ander wordt, is voor hem geen vraag. Nü hebben we te vechten voor een redelijk en menswaardig bestaan. Daarom kunnen wij niet zonder vakbe weging. Ds Kleermaker legde vervolgens de be tekenis van de Chr. vakbeweging uit, waarby hij het karakter van de algemene vakbeweging eveneens ontleedde. Na tuurlijk zijn er de stoffelijke belangen, waarvoor wij moeten waken, maar in de eerste plaats erkent de Chr. vakbewe ging, dat Christus ook op het terrein van de arbeid als Koning moet heersen. Met het doel: dat er weer een aarde zijn zal, waarop Zijn gerechtigheid en Zijn waar heid wonen. Succes Zoals al geschreven, nam „Sempre Avanti" met „Jong en Jolig" de grootste moot van het programma voor zijn reke ning. Mocht iemand, doordat er geen to neelspel was aangekondigd, met gemeng de gevoelens tegen het lange muziekpro gramma hebben aangekeken, hij zal in de vaart van deze muzikale show mede overtuigd zijn geworden van het succes, dat dit populaire ensemble weer wist te verwerven. Het woord van lof geldt zo wel de solisten als het gezelschap als ge heel. dirigent Koos Kukler en Wim van Ark. die de verbindende teksten ver zorgde, incluis. Aan de stevige positie van „Sempre" hoeft niemand meer te twijfelen, want bij het optreden na de pauze werden uit sluitend verzoeknummers uitgevoerd. Dat is alleen mogelijk bij een corps, dat fu rore heeft gemaakt! Vier mensen uit de zaal namen deel aan de wedstrijd „Trek aan de bel". Twee werden na de pauze uitgenodigd orkest en koor in een mars en een wals te diri geren. Eén deed het zó goed, dat Wim van Ark een „Van Beinum" in hem ont waarde Vermelden wij ten slotte, dat een col lecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" bijna honderd gulden opbracht. Monumentale R.K. kerk zal vermoedelijk markant beeld vormen in toekomstig centrum IEIDEN-ZUID-WEST heeft bij het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1955 een ruime plaats ingenomen. Zo vragen enkele leden, of B. en W. een opgave kunnen verstrekken van het aantal kerken en scho len, gespecificeerd naar gezindte, dat in het plan Zuid-West zal worden gebouwd. Ook informeert een lid, of reeds bekend is, aan welke kerkbe sturen de terreinen in dit plan, die voor kerkbouw bestemd zijn, zullen worden toegewezen. Zo ja, is daarover met bedoelde kerkbesturen in be ginsel reeds overeenstemming bereikt? In overweging is, aldus antwoorden B. en W., toewijzing van grond te verstrek ken voor de bouw van de volgende scho len: een kleuterschool van de Vereniging voor Chr. Fröbelscholen, een lagere school en een U.L.O.school van de Geref. Schoolvereniging, een lagere school van de Vereniging voor Chr. onderwijs, twee R.K. lagere scholen en een R.K. kleu terschool. een openbare lagere school een openbare kleuterschool, en eventueel een Chr. nijverheidsschool voor meisjes. Daarenboven drie gymnastieklokalen, jorzover mogelijk samen te brengen i een centraal gymnastiekgebouw. Wat de kerkgebouwen betreft: de Ge' ref. Kerk en de R.K. Kerk hebben het plan, in de nabije toekomst tot kerk bouw in Zuid-West over te gaan. Ook de Hervormde Gemeente koestert bouw plannen, zij het op langere termijn. In Leiden-Zuid-West zijn drie terreinen op genomen, waar de bouw van een kerk mogelijk is. De ligging van het centrale ter rein, aan de kruising van de twee grote hoofdwegen in het plan, is voor B. en W. aanleiding geweest, ais uit gangspunt bij de grondtoewijzing te j stellen, dat op dit terrein een mo numentaal kerkgebouw zal moeten verrijzen, dat een markant beeld zal vormen in dit toekomstige stads centrum. B. en W. hebben aan de drie kerkbesturen de vraag voorge legd, of zij in staat zijn, aan deze opzet te voldoen. Eén kerkbestuur heeft geantwoord, dat het zich hier toe in staat acht. (R.K. kerk Red. N.L.C.). Een beslissing is in deze nog niet ge- Het overlijden van de heer M. Bolderdijk Zoals wij in het blad van gisteren meld den, is gistermorgen in Leiden overieden de heer M. Bolderdijk, die lange tijd een bekende rol in het plaatselijke muziek leven heeft gespeeld. De heer Bolderdijk heeft zich in zijn lange muziekloopbaan zeer verdienstelijk gemaakt voor de dilettantenmuziek in het al gemeen. Reeds op 21-jarige leeftijd trad de thans overledene, die indertijd staf muzikant was bij het vierde regiment- infanterie, op als directeur van de „Echo der Duinen" te Noordwijkerhout. Vele jaren heeft hij voor tal van mu ziekverenigingen de dirigeerstok ge zwaaid. Wij noemen de verenigingen Wilhelmina" te Zwammerdam, „Concor dia" te Waddinxveen, „Onderling Genoe gen" te Rijpwetering, „Leo XIII" te Al phen aan den Rijn, „Trou moet Blijcken" te Lisse, de Harmonie te Hazerswoude, „Nieuw Leven" te Leiden, „P.C. en L." en de Chr. Harmonie te Leiden. Verder: di recteur van het politie-muziekgezelsehap te Leiden, de vereniging „St Caeciha" te Voorhout. Warmonds Fanfare en corpsen te Koudekerk aan den Rijn en Woubrug- ge. In 1946 herdacht de heer Bolderdijk, dat hij vijftig jaar geleden zijn intrede de muziek deed. Ter gelegenheid aaar- a werd hem toen een grootse huldiging bereid, waarbij zes muziekcorpsen hem een serenade brachten. De begrafenis heeft plaats Vrijdagmid dag 3 uur op de begraafplaats „Rhijn- hof". Psychotechnische tests De maandelijkse vergadering van de sociale kring voor Leiden en omstreken, die gisteravond in de cantine van de ma- rine-electronische bedrijven werd ge houden, was gewijd aan het onderwerp personeelsselectie en psychotechnische test. Deze materie werd in drie onder delen ingeleid. De heer J. L Veerman, verbonden aan het Ned instituut voor praeventieve geneeskunde, sprak over de psychotechnische test in het algemeen. De heer J. H. F. v. d. Berg besprak de test in het leger, die afgestemd is op de plaatsing van demobilisanten in de bur germaatschappij. De laatste spreker, de heer G. W. Graper belichtte de perso neelsselectie in de practijk. Het is volgens deze spreker gewenst, dat aan de selectie vier personen deel nemen: de personeelsfunctionaris, de af delingschef, de sociale werkster en de bedrijfsarts. Er volgde op de causerieën een leven dige uitwisseling van gedachten. Zo le vendig was de discussie, dat men besloot ook de December-vergadering aan deze materie te wijden. Agenda van Leiden Dinsdag Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudle- kring, „Macoumba", de magische dan; Schouwburg, 7.45 uur: Leids Acad Kunstcentrum, Ned. Comedie met „Mui terij op de Caine". Stadsgehoorzaal, S uur: 3-Octoberver- eniging, feestavond deelnemers optocht Cantine Koksschool, 8 uur: Vlaardings mannenkoor en Leids accordeonorkest Neêrlandia. Antonius-clubhuis, 8 uur: buurt- speeltuinvereniging „Rondom de Mare- dijk". uitvoering gymnastiekafdeling. Woensdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O., ABC- cabaret van Wim Kan en Corry Vonk. Snouck Hurgronje-huis. 8 uur: K. en C cursus „Rembrandt en Frans Hals" door H. P. Baard, directeur Frans Hals-museum te Haarlem. Gulden Vlies, 8 uur: Tuinbouw- en Plantkunde, ledenvergadering, Joh. Jon ker over aanleg en verzorging van gazons. Wijkgebouw Levendaal, 2 uur: Chr. wijkvereniging, opening verkoopdagen zelfgemaakte goederen, door ds D. J. Vossers. Burcht, 8 ur: Selskip FryslSn, toaniel- joun. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagogiek en Leidse Jeugdactie, G. J Blok uit Amsterdam over: Dwang of vrijheid in de opvoeding? Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: K. ei kleurenfilm en causerie: „Door de woes tijnen van Pakistan", door mr A Hustinx. Academiegebouw, 8 uur: Vereniging voor Staatkunde en Ned. Studentem eniging voor Wereldrechtsorde, spreker mr G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris der V.N. inzake het vluchte lingenprobleem. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Madam Tic-Tac". Gulden Vlies, 8 uur: automobielbedrijf Devilee, Shell-filmavond. Het Centrum, ingang Moriaansteeg, 8 uur: Hulpvereniging van de Geref. Zen. dingsbond, jaarvergadering, ds N. Kleer maker over: Water in de woestijn" (dameskrans Midden-Celebes, half 3— ir: verkoop van handwerken), igstgeest, Irene, half 3: opening bejaarden-sociëteit- tzerswoude, Hervormde kerk, half 8: Ring Leiden en omstreken van Chr. zang-erenigingen, zangersavond. Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reyat, Steenstraet 35, tel. 20136, Tentoonstellingen Prentenkabinet, Kloksteeg 25, 2—5 uur: ito's van Nico Jesse (tot 4 December) In de Spaanse Pot. Kloksteeg 2: aqua rellen van Han Werz (tot 27 November) Lakenhal, 10-4 uur: Kindertekeningen uit vele landen (tot 1 December). Uitbreiding universiteit en studentenhuisvesting Enkele raadsleden hebben B. en W ge vraagd, of de ontwikkeling van de weten schap en de moderne, aan het hoger on derwijs te stellen, eisen niet met zich mede brengen, dat de universiteit uitbrei dingen behoeft. Indien uitbreidingen in derdaad noodzakelijk zijn, dan lijkt het deze leden waarschijnlijk, dat, zowel in :entrum als aan de rand van de stad, laboratoria en andere universitaire ge bouwen moeten worden opgetrokken. Zijn uitbreidingsplannen van deze aard B. en W. bekend en, zo ja, overweegt het college hiervoor bepaalde terreinen i stadsgedeelten te bestemmen? In dit verband denken deze leden tevens an de studentenhuisvesting, waarvoor an buitenlandse universiteiten veelal be paalde centra zijn of worden gevormd Zou het niet juist zijn, voor de Leidse universiteit met een soortgelijke ontwik keling rekening te houden? en W. zeggen hierop in hun memorie antwoord: „Het interne overleg om trent de hier aangesneden vraagpunten verkeert nog in een zodanig beginstadium draagt een zodanig karakter, dat wij deze vragen moeten voorbij gaan". In Jan Vossensteeg weer vossenjacht De winkeliersvereniging Jan Vossen steeg houdt tijdens de Leidse Lichtweek wederom een vossenjacht. Vorig Jaar is deze wedstrijd voor d« klanten een groot succes geworden. Jongen geslipt Op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Re'xbioscoop slipte Zaterdagavond kwart voor acht de 16-jarige J. v.d. K. uit de Tesselsohadestraat met zijn fiets en kwam te vallen. Hij liep een hersenschud ding en wonden aan de linkerhand op. Leiden onveilige stad In de verkeers-veiligheidscompetitle voor Nederlandse steden van de K.N A.C. zijn de prijzen uitgereikt. Leiden is niet bij de prijswinnaars, integendeel, onze stad komt helemaal onder aan de lijst voor. In de periode 1950 tot 1952 gebeur den hier 230 ongelukken met lichamelijk letsel. In 1953 is dit gestegen tot 328, in procenten uitgedrukt een stijging van 42.6 Alleen Heerlen komt daar nog boven uit met een stijging van 50 procent. Deze cijfers bewijzen duidelijk, dat in Leiden nog heel wat te doen valt op het gebied van veilig verkeer. Klaprooscollecte 1350 De Klaprooscollecte ten bate van het oorlogsgravencomité heeft rond 1350 opgebracht. EEN WAAR CENOT VOOR IEDERE VROUW! In het grootste textielcentrum van Nederland, in Twente, staat ook de fabriek die dagelijks met een groot en modern laboratorium medewerkt aan de ontwikkeling van de moderne stoffen en haar behandeling. Wat de textiel industrie bereikt met de alkalivrije behandeling van alle textielstoffen. kan ook de vrouw, die de meest verzorgde garderobe wil hebben. De echte alkali- vrije Echfalon maakt het voor iedere vrouw tot een waar genot om ook gemakkelijk, veilig en vlug alle mooie vrouwen-kleren werkelijk mooi te kunnen houden. Een glans van „puur nieuw" ligt over alle stoffen. Profiteer van de moderne wetenschap en zorg dat U Echfalon in huis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. Waarom heb ik de Kerk nodig? „Waarom heb ik de Kerk nodig?" Met deze vraag heeft pastoor A. R. Heyligers van de Oud-Katholieke kerk te Amsterdam, zich in het V.C.F.- huis bezig gehouden. De Kerk, aldus spr., wijst heen naar Christus, en Hij weer naar God. De mens is beelddrager van de Eeuwige, zodat de geeste lijke zijde van de mens primair is. zoening kan alleen ontstaan als God zich ook met de mens verzoent, hetgeen Hij Maar in de mensheid valt dit goddelijke moeilijk te ontdekken, omdat allerwege het kwaad hoogtij viert. Er is een breuk gekomen tussen Schepper en schepsel. De hele geschiedenis van de mensheid, aldus spr., toont aan, hoe de mens zich vaag zijn goddelijke afkomst bewust is geble- Show van water en muziek Na vele onderhandelingen is het tenslotte gelukt het waterorgel, een fan tastische show van water en muziek, tijdens de Lichtweek (van 24 Novem ber tot 5 December) naar Leiden te brengen. Het orgel, met een water front van 20 meter, waarop reeds voor tienduizenden mensen in New York, Berlijn, in Engeland en Canada „concerten" werden gegeven, zal ondergebracht worden in een tent van circa duizend vierkante meter, die een standplaats krijgt op het Stationsplein, ter hoogte van het kantoor van de L.D.M. Het sprookje van het dansende water een combinatie van water, kracht stroom, licht en muziek. Meer dan 3f r is nodig voor de waterstralen. In de verschillende scènes springen acht fonteinen hoog de lucht in. Zij zijn schillend gekleurd in rood, blauw, groen en goud. Zij glinsteren als kleine dia manten. bewegen en dansen in het water Uit het toetsenbord, een zeer gevoelig in strument van buizen en buisjes, dat de Wisseling chefs Mil. Huis H.M. de Koningin Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen (links) nam gisteren afscheid als Chef van het Militaire Huis van H.M. de Ko ningin. Rechts zijn opvolger, de brigade-generaal C. F. Pahud de Mortanges. EXPOSITIE IN DEN HAAG Opdracht voor illustraties werd stimulans voor vernieuwing kennen, al was zij negen maanden in Suriname en woont zij thans in Zeist. Zij was, behalve de dochter van een bekend Christelijk schoolhoofd, kunstenares, zij tekende en schilderde, zij exposeerde en was lid van het Leids Kunst Centrum. En in het najaar van 1952 kreeg zij door bemiddeling van de schrijver Anne de Vries de opdracht enkele proef tekening en te maken voor nieuwe leesboekjes voor de Surinaamse scholen. Wij schreven daar destijds over in ons blad. Thans is zij terug van een reis van negen maanden naar dit verre rijksdeel en exposeert in het commissariaat voor Surinaamse zaken in Den Haag. Was Corrie vóór haar vertrek uit- Want d a a rvoor heeft men haar toch sluitend illustratrice, zij heeft zich door deze reis ook ontwikkeld tot een schilde- mogelijkheden. Weliswaar zijn er op de tentoonstelling in het commissa riaat in hoofdzaak aquarellen te zien; de olieverven, die er zijn, tonen genoegzaam dat zich iets aan het ontwikkelen Is. Neem bijvoorbeeld nr 23 "In de nieuwe mün te Moengo". De formaties van deze bauxietmijn hebben de schilderes ge ïnspireerd tot een compositie van groot- in bruine tinten onder een ho rizon. die gevormd wordt door de blau wige silhouetten van het oerbos In de •erte. Ook de Hindoestaanse vrouwen tijdens een godsdienstoefening, een schil derij, waarvan ook een alleraardigste voorstudie op de tentoonstelling aanwezig i aan, dat zich in deze schilde- gevoel voor vormen en kleuren baanbreekt, dat in haar vroeger werk anwezlg was. Met „Phylia en Flora", eveneens een olieverf, is het net Maar ook de oude Corrie van der Baan leeft nog! Zie haar aquarellen bijvoor beeld van de achterstoep van het huls de Nassylaan, het rusUeke bruggetje ln de cultuurtuin, enzovoort. Fijn-impres sionistische werkjes, die menige bezoeker zullen bekoren. En dan niet te vergeten: de Illustratrice Corrie van der Baan! Illustraties Met die illustraties ging het zó. Men ge bruikte ln Suriname nog altijd de Neder landse boekjes van Ot en Sien en ook wel nieuwere methoden, maar steeds met Hol landse tafereeltjes en kinderen er ln, met verhalen over sneeuw en ijs, over roken de schoorstenen en meer van die zaken, die de kinderen uit dat tropenland vreemd moesten voorkomen, zo onbekend als de dingen, die in een sprookje worden ver teld. Voor de nieuwe uitgave van Suri naamse schoolleesboekjes werd nu een il lustratrice gezocht en door bemiddeling van Anne de Vries, die de tekst moest samenstellen, kwam men bij Corrie van der Baan vragen om ontwerpjes Maar voor de kunstenares uit het land van sneeuw en schoorstenen lag de moei lijkheid net andersom: zij moest illustra ties maken van dingen en mensen, die zij óók niet van nabij kende en soms he lemaal niet. Foto's zijn dan natuurlijk lang niet toereikend om je een idee te vormen van het leven ln een tropenland. Zij ging dus naar het commissariaat om behalve gegevens ook adressen van ln Ne derland verblijvende Surinaamse gezin nen te krijgen, vooral om de kleine kin deren, die zij „In natura" wilde zien. Men was haar in alles ter wille, maar mr Ds Vries zei haar: „U moet dit land met de voetzolen betreden hebben, eerder kunt u er geen goede tekeningen van maken". En na een jaar was het zover: het gouvernement nodigde Corrie van der Baan naar het land van palmen en zonne schijn op het Zuid-Amerikaanse conti nent: Suriname. Zij heeft er gewerkt en gereisd en genoten van alle schoons, dat er te genieten valt. Zij heeft er geen vrucht getekend, die zij niet eerst ge proefd heeft. En dat heeft wel heel uit drukkelijk de kwaliteit bepaald van de illustraties, die op de tentoonstelling zo wel in natura als in de definitieve druk te zien zijn. Hoezeer zij het leven daar met hasr zintuigen heeft ingedronken, bewijst be halve dit illustratiewerk bijvoorbeeld ook een aquarel van een Javaans dans feest. Daar ziet men niet zó maar een groep musicerende Surinamers op, nee, men hoort bijna de muziek, voelt bijna lijfelijk het rhythme. waterstralen regelt, kan men de meest melodieuze muziek te voorschijn toveren: bijvoorbeeld een fuga van Bach of Han' del, doch ook walsen, Wilhelm Teil, Dich ter und Bauer, of een imitatie Niagara Waterval. Terwijl in de ochtenduren de schoolkin deren in de gelegenheid worden gesteld deze „droom van water en muziek" te zien en horen spelen, zullen vai dags twee uur af doorlopende voorstellin gen worden gegeven. Voorts ligt het in de bedoeling van het voor dit evenement af zonderlijk gevormde comité, waarin onder meer zitting hebben de heren A. Sanders, J. H. v. d. Kloot en A. Voortman en dat nauw samenwerkt met de commissie lichtweek. dat Sint Nicolaas in d« middag uren aanwezig zal zijn. Robert Weisz voor Leidse Kunstkring Maandag 22 November treedt voor d« Leidse Kunstkring „Voor Allen" op de Hongaarse pianist Robert Weisz. Deze nog jonge pianist verwierf ln korte tijd een grote naam, zowel in binnen- als buiten land. Hij speelt werken van Bach, Mozart, Schumann (DavldsbündlertSnze) en Beet hoven Broederschap van oud padvinders In Wassenaar hebben de leden van de broederschap van oud-padvinders uit de kring Rijnland een bijeenkomst gehouden, waar lr Santema een uiteenzetting ge geven heeft over de mogelijkheden en moeilijkheden, die verbonden zijn aan het Delta-plan. De belangstelling voor deze lezing bleek groot te zijn. hetgeen ook tot uiting kwam in de levendige discussie, die op de lezing volgde. Na afloop werd een huishoudelijke vergadering gehouden. De volgende bijeenkomst van de broe derschap wordt op Donderdag 9 Decem ber gehouden. Het betreft dan een muziek avond onder leiding van oud-padvinder Han, Zlrkzee, met medewerking van de bas Bram van Luyn. Tieleman en Dros Nog ruim een jaar surseance verleend De Haagse arrondissementsrechtbank heeft de C.V. Tieleman en Dros te Leiden voor de duur van ltt jaar, ingaande op 16 Juli j.l., surséance van betaling ver leend. Zoals bekend kreeg de C.V. per 16 Juli voorlopige surséance. Van de zijde der crediteuren werd thans practisch geen tegenstand ondervonden. Postzegels De bezwaren van een illustratief talent (die er natuurlijk óók zijn) demonstreert op deze expositie een serie ontwerpen voor Surinaamse postzegels. In deze serie komen zéér goede ontwerpen voor, maar er zijn er ook enkele bij, die een teveel aan details geven, zodat de zegel, wan neer deze zou worden uitgevoerd, be paald onoverzichtelijk zou word.-n. Cor- an der Baan voelt echter zélf dit be- ir aan en haar olieverfschilderijen bewijzen, dat zij in staat is zichzélf op dit terrein óók te corrigeren. Overigens moet u eens die aquarel van de muntduikers bij Basbades zien. Daar is niets teveel aan! De essentiële détails zijn hier samengevat in één grandioze beweging, die ook technisch zó volmaakt ls weergegeven, dat u de glanzende jon genslichamen hijna wérkelijk ziet weg duiken in het blauwe water. De expositie is met een week verlengd, zodat men nog ruim de gelegenheid heeft te gaan kijken. In Amsterdam ex poseert de kunstenares van 22 tot 27 No vember in het gebouw van de stichting Culturele Samenwerking. C. Th. R. GEMEENTE LEIDEN OtticiëJe publicatie» AFSLUITING VERKEER Burgemeester en wethouder van Leiden brengen Ier openbare kennis, dat met in gang van 17 November a-s. de Sliksteeg voor de duur der aldaar plaats hebbende verbouwingswerkzaamheden voor het rij- verkeer zal zijn afgesloten. „Aesculapius" vierde dies Ter gelegenheid van de negen-en-zestig ste dies van de Leidse pharmaceutische studentenvereniging „Aesculapius" li termiddag door de leden van deze eniging een oriëntatie-rit voor wielrijders (sters) door de Sleutelstad gehouden. Tachtig deelnemers, onder wie de hoog leraren dr E. H. Vogelenzang en dr R. Hegnauer, verschenen aan de start bij het pharmaceutisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat. Met groot enthou siasme hebben de deelnemers deze puzzle- rlt, waaraan ook een tijdcontróle verbon den was, gemaakt. De gestelde opgaven brachten onder meer met zich mee, dat de beide hoogleraren op een gegeven ogenblik bij V. en D. een artikel van 3 ct te koop vroegen, hetgeen bij niet-lnsiders vermoedelijk enige verwondering gewekt zal hebben. De diesviering wordt vandaag voortge zet met een diner, waarop de uitslag van deze oriëntatie-rit bekend wordt gemaakt. ook heeft gedaan door het verzoenings werk van Christus. Wie Christus volgt, heeft deel aan die verzoening cn wie Christus kent, kent God. Maar het rijk Gods neemt gestalte aan ln de Kerk. Het wordt tastbaar en con creet in de Kerk, omdat de mens nu een maal niet zonder de tastbaarheid leven kan. De mens, die van Christus is, kan niet zonder de Kerk, hij verloochent Christus, die de Kerk voor ons nodig heeft geoordeeld. En juist door de Kerk werkt Christus. Zij brengt het Evangelie. Wij zouden het Evangelie nooit zonder de Kerk kennen. De Kerk brengt ons in opdracht van Christus door de Doop in Zijn koninkrijk. Gelijk Christus de Zijnen op de Pink sterdag bezielt met de Heilige Geest, zo doet hij dit nog steeds in de handeling, die het sacrament van het vormsel wordt genoemd, aldus spr. Evenals ons lichaam door voedsel moet worden onderhouden, zo voedt Christus ons geestelijk leven door het Heilig Avondmaal. Zonder de Kerk geen Avondmaal. Wanneer de Chris ten ziek is, zal de zalving der zieken hem heel de troost en het heil ln Christus ver schaffen. Wie al deze heerlijkheid ervaart, aldus spr., zal die Christus eren en vereren, en dit kan vooral geschieden door de ere dienst en de liturgie van de Kerk. Wij hebben de Kerk nodig, omdat Christus van oordeel is dat wij haar nodig heb ben. Als Paulus de Kerk het lichaam van Christus noemt is het duidelijk, dat wij, die tot het lichaam behoren, niet zonder het Hoofd kunnen. Hierna beantwoordde spr. nog enkele vragen. Het Oud-Katholieke bureau voor verbreiding van het geloof houdt zijn derde en laatste lezing Maandag 22 No vember, eveneens in het V.C.F.-huis. Haagse politierechter Procuratiehouder sloeg jongen Een 36-jarige procuratiehouder uit Lel den gaf voor de Haagse politierechter volledig toe. dat hij een jongetje zo had geslagen, dat er een tand uit de mond van het jongetje verloren ging. Hij ver zocht echter rekening te houden met verzachtende omstandigheden. Zijn doch- tertje had ernstige hersenvliesontsteking gehad en mocht die dag juist voor het eerst weer naar buiten, al had de dokter gezegd voorzichtig te zijn. De jongen had zijn dochtertje op een gegevón moment in de nek geslagen en nadat zijn vrouw de jongen al een paar klappen had ge geven was verd. zelf e raan gekomen. Hy was zo woedend geworden by het horen van dit verhaal, dat hij de Jongen was achterna gegaan. Later had hij spyt gekregen en hy had herhaaldelijk ge tracht met de ouders van de jongen tot overeenstemming te komen. De vader echter gezegd hebben: „Vertoon Je niet in de Herenstraat, anders kom je er niet levend uit". De officier van Justitie vond het maar :n droeve aangelegenheid en hy zag geen reden aan het verhaal van verd. twyfelen. Hij heeft de jongen echter te grof behandeld. De officier eiste f 50 boete of 25 dagen en zo aan de straf een civiele vordering verbonden zat een wat kleinere boete. Het werd f 50 boete of 20 dagen, waarvan f 25 of 10 dagen voor- waardelyk, met de bijzondere voorwaar de, dat verd. binnen een maand f 63.50 zal moeten vergoeden aan benadeelde. Te diep In het glaasje gekeken Een Leidse verkoper, 39 jaar, had op 9 Juli J.l. op de Oude Singel te Leiden gereden, terwijl hy nagenoeg beschon ken was. De bloedproef had een alcohol gehalte van zeven a acht borrels aan gewezen. Voor de Haagse politierechter voerde de verkoper aan, dat er Iemand de zaak jarig was geweest en had getracteerd. Na een eis van f 30 of 15 dagen werd het vonnis f 25 of 10 dagen. Eveneens f 30 of 15 dagen eiste de offi- er van Justitie tegen een niet versche en kellner uit Leiden, die op de fiets had gezeten onder drankinvloed. Hier was een alcoholpercentage van 2,75 vast gesteld, waaruit de politierechter con cludeerde. dat verd. wel stomdronken moest zijn geweest. Overeenkomstig de eis werd hy veroordeeld. Politiemensen beledigd Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet ver schenen zeevisser uit Katwyk aan Zee tot f 20 boete of 10 dagen wegens bele diging van politie-agenten. By een vecht- partytje had verd. de agenten uitgemaakt voor „schobbejakken". De agenten ver klaarden als getuigen, dat verd. niet on der invloed van sterke drank is geweest toen hy het gewraakte woord bezigde. Loopjongens hadden zin in vacantie... De politie heeft gisteren twee Haagse loopjongens aangehouden, de 19-jarlge A. A. H. en de 20-jarige C. B., werkzaam by winkels ln dezelfde straat, die er ieder met f 100 van hun patroons vandoor wa ren gegaan. De knapen hadden zin ln vacantie, huurden een bromfiets en toer den naar België. Toen ze na 3 dagen plat zak thuis kwamen, rekende de politie Dodelijk ongeluk te Delit Zaterdagmiddag is op de Buitenwater- sloot te Delft de 76-jarige A. v. Beek uit Den Hoorn, die plotseling overstak door een auto aangereden en ernstig ge wond. In het Oude- en Nieuwe Gasthuis iB de man kort na aankomst overleden. Den Haag leent 55.5 min. De gemeente Den Haag is ln de gele genheid tegen parikoers elf onderhandse geldleningen aan te gaan tot een totaal bedrag van 55.5 millloen. De opbrengst deze geldleningen zal worden fct- stemd voor de financiering van kapitaals uitgaven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3