r NIET ALLEEN VAN PLAATJES HUISHOUDELIJK WERK- tn Zij laat de boel ontploffen Gebruik geen ehloor Overpeinzingen van Margaritha ri nieuwe leidsche courant llillllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllilllllllllllllllili I HUISVROUWEN LUCHTTEN HAAR HART minderwaardig, vanzelfsprekend I of vervelend NIEMAND, die er oog voor heeft zal willen ontkennen dat het werk van een huisvrouw soms wel eens tot een bepaalde sleur kan ver worden. De dagelijks terug komende routinewerkjes: bedden opmaken, voor het eten zorgen, koken, afwassen (oh, dat afwassen! I ze kunnen zo zeldzaam vervelend worden en zo op het humeur werken! Steeds maar in touw zijn, steeds voor een ander klaar staan, steeds aandacht hebben voor de belangen van de huisgenoten het is geen wonder dat sommigen er niet tegen kunnen Zo ongeveer moet het me vrouw Margaret Hughes in Hampshire (Engeland) ook ver gaan zijn. Misschien was de havermout wel overgekookt, misschien waren de kinderen lastig geweest wie zal het zeggen. In elk geval, op een gegeven ogenblik „zat het haar tot hier" en ze trok ten strijde. En ze deed dat door een inge zonden stuk te sohrijven naar de krant, de Manchester Guar- „Sinds enige tijd maak ik me ernstig ongerust over de grote spanningen, waaronder wij huis vrouwen hebben te leven", schreef ze. „Twee of drie van mijn kennissen zijn onder dok tersbehandeling en in bijna ieder huishouden komt het voor dat de huisvrouw gedurende enige tijd overspannen is. Vol gens mij komt dat omdat ze altijd maar bezig moeten zijn, en ik ben er zeker van dat dat een gevolg is van het feit, dat er van ons verwacht wordt, dat we het huishouden doen op de zelfde uitgebreide manier als onze ders en grootmoeders dat deden met vele bedienden." „De verschillende machines waarover we tegenwoordig de beschikking heb ben. maken de werkdag van een huis vrouw toch in geen enkel opzicht ver gelijkbaar met die in welk beroep ook. V/ij hebben nu eenmaal niet hetzelfde soort huishouden als onze moeders of grootmoeders hadden! Iedere keer, als ik een blikje openmaak, of mijn geijser gebruik, ben ik er mij bewust van, hoe- Veel gemakkelijker wij het toch heb ben dan de huisvrouwen van vroeger. Maar toch vonden onze moeders en grootmoeders tijd voor de inmaak, voor kerkelijk of liefdadig werk." ,,Ik denk", zo besloot mevrouw Loe- wenthal, „dat de oorzaak van de vele ziektes onder de tegenwoordige huis vrouwen ergens anders gezocht moet worden. Zij zijn een symptoom van het leven in deze eeuw van onzekerheid en onstabiliteit. In dat opzicht hadden onze moeders het inderdaad gemakkelij ker. Zij maakten plannen en bouwden aan een toekomst, die gefundeerd was op soliditeit. En daarom konden zij te vreden en rustig zijn, iets wat ons ont breekt. Maar dat neemt niet weg, dat een thuis een werkelijk thuis moet zijn een veilige haven en om er nu een soort kantoor van te maken, met sche- statistieken, lijkt me afschuwe lijk. Overgangstijd Dat was dat, maar de kous was er niet bepaald mee af. „Hoe komen de mensen er toch bij dat onze moeders en grootmoeders zich maar bedienden konden permitteren?" vroeg mevrouw Vera M. Campbell uit Leicester zich af. Wat nodig is, is een totale omwenteling in de gewoonten van de huisgenoten, wat hier en daar al enigszins begonnen is, daar waar de man een gedeelte van het werk van zijn vrouw overneemt." „We mogen hopen", zo schreef me vrouw Hughes, „dat de nieuwe textiel producten de verstelmand zullen Uitban nen, en dat wetenschappelijk geconstru eerde keukens en huizen, en nieuwe vindingen in de voedselindustrie, ons, huisvrouwen, zullen helpen. Ik ben er zeker van dat we in een soort over- gangs-periode leven, en ik ben be nieuwd wanneer de tijd daar zal zijn, dat de huishoudens even economisch gedreven kunnen worden als kantoren en dergelijke." Een tamelijk opzienbarende brief, en het was dan ook geen wonder, dat er reacties op kwamen. ,,Dat schrij ven van mevrouw Hughes verbaast me", schreef mevrouw Charlotte L. Loewenthal uit Nottingham naar de redactie. „Alhoewel het waar is, dat vele huisvrouwen, die in de tijd van onze moeders wel een dienstmeisje Gehoord: dat, om het stukgaan van druk knopen in wasgoed bij het ge bruik van een wringer te voor komen, het 't beste is die druk knopen van te voren te sluiten, Gezien: een boodschappentas van zwarte stof, versierd met een boeket van bonte veren en veertjes. p na zouden kunnen houden, op het ogenblik nog niet eens in staat zou den zijn eens per week de hulp vpn een werkster te betalen, moeten 'we toch niet vergeten, dat de huizen vroe ger veel groter waren. Er was bo vendien veel meer werk te doen, om dat de gezinnen over het algemeen groter waren, omdat er geen stofzui gers of wasmachines bestonden, en omdat er zo veel haardvuren aange legd en verzorgd moesten worden. „Het is hélemaal niet waar! En ik kan alleen maar grote bewondering hebben vpor 'de manier waarop bijvoorbeeld mijn schoonmoeder (ze is nu tachtig jaar) vóór de eerste wereldoorlog haar huishouden regelde voor een gezin van zeven personen, die naar of van werk of school gingen of kwamen op verschil lende uren. die op tijd hun eten moes ten hebben en wier kleren verzorgd moesten worden. Ik heb zo n vermoe den dat het werk dat zij deden voor haar hetzelfde was als de lucht die zij inademden zij vonden het vanzelf sprekend. Weet u wat ik denk dat het is7 De huismoeders van tegenwoordig hebben wel geleerd school en kantoor belang rijk te vinden, maar niet het huishou delijk werk. Daarom denken ze dat dat minderwaardig is en daarom komen ze tegen in opstand. De hele kwestie is, t we onze houding tegen over hand arbeid, moeten herzien!" „Welnee," schreef in antwoord daar op mevrouw Elizabeth Maddock uit So lihull. „Ik zal u precies vertellen hoe het zit: de huisvrouwen krijgen een he kel aan het huishoudelijk werk. omdat in deze eeuw de vrouw en moeder meer en meer van de rest van de gemeen schap wordt afgesloten. In de middel- economische eenheid, in de Victoriaan se tijd was zij het die een kleine ge meenschap in het huis te regelen had. Maar omdat tegenwoordig veel van het werk wordt overgenomen door winkels, fabrieken en scholen, blijft er voor de huisvrouw niets anders over dan die vervelende karweitjes die men eigen lijk maar hei liefst niet zou doen. Bo vendien moet ze al die dingen alléén V anzelf sprekend „En als men nu zegt", zo ging mevrouw Maddock voort, „dat de huisvrouw buiten haar huishoudelijke werkzaamheden interessen moet heb ben, dan moet ik er toch wel op wijzen dat dit alleen kan gebeuren op tijden dat het gezin haar niet nodig heeft. De huisvrouw mag dan vrije tijd hebben, ze blijft toch voort durend bezig, juist voor het gezin. Men is op het ogenblik weliswaar bezig uit te vinden hoe het huishou den economischer gedreven kan wor den, maar het grootste probleem is olgens mij dat velen het nut van deze onderzoekingen niet eens willen Mevrouw Phyllis E. Broadbent uit Hinckley schreef dat ze van mening was. dat het verschijnsel van overspannen huisvrouwen te wijten was aan het feit dat men op het ogenblik veel te snel geneigd is de hoge levensstandaard te accepteren, waarvan men denkt dat die nageleefd dient te worden. „Het zijn meestal moeders van jonge kinderen, die overspannen zijn", schreef ze. „Leer de kinderen zichzelf te helpen! Maar iaten ze vooral niet bang zijn die huis houdelijke karweitjes op te knappen, die nu eenmaal moeten gebeuren. Aan de andere kant is het ook weer niet nodig om voortdurend bezig te zijn. Maar la ten we geen kantoren cf laboratoria van onze huishoudens maken." Toen maakte de Manchester Guardian een eind aan de discussie of wat e voor doorging en liet nog één huisvrou- aan het woord. Zij ondertekende niet met haar naam, maar noemde zich „de gedisciplineerde". En ze begon met te zeggen, dat het onzin was wat mevrouw Hughes in haar brief beweerd had. „Ja, als je druk bezig wilt zijn, is er altijd wel wat te doen!" schreef ze. „Zo ging het .mij. vroeger ook. maar ik heb bij tijds ingezien dat ik een-slavin van: me zelf werd." - „Kennissen, die zo'n „altijd-bezig-zfjn" complex hebben, hoor ik wel eens zeg gen: o, ik heb het altijd zo druk, daar heb ik geen tijd voor! Nou. ik wel! Zijn hun kinderen misschien gelukkiger in de altijd schone huizen en kunnen daar altijd kennissen komen nnenval- len? Komen de echtgenoten thuis in ge zellige sfeer? Ik heb een heleboel lief hebberijen en heus, het is verrassend te merken met hoeveel pleizer en hoe vlug je het huishoudelijk werk doet. wanneer je weet dat er een gezellige bezigheid wacht. Nu scheelt het natuurlijk wel een heel stuk. dat mijn man er niets op tegen heeft dat ik een paar keer per week 's avonds weg ben. Het resultaat van Jlit alles is dat ik met plezier mijn werk doe overdag terwijl ik luister naar een of andere radio-uitzending." Storm in een glas water? Misschien maar er was dan toch maar mee be- reil dat huisvrouwen er eens toe kwa men haar mening op papier te zetten en dat andere hulsvrouwen er kennis van konden nemen. Of dit alles nut heeft afgeworpen staat natuurlijk te bezien, want conclusies volgens welke men nu best eens te werk kon gaan werden niet getrokken. Maar dat het nut heeft dit probleem Tips voor Sint klaasinkopen! U hebt nu veel meer keus en Wordt vlugger ge holpen dan in de overstelpende drukte in de dagen vóór de 5e December. O Verzamel zoveel mogelijk mate- riaal om cadeautjes in te pakken. Papier, touwtjes, elastiekjes, plak band, doosjes en vooral niet te vergeten gluton zijn dingen die altijd te kort komen. D Als er zich onder uw kennissen, die u met Sinterklaas wilt be denken, zieken bevinden, maakt u er zich dan bij het uitzoeken van een cadeautje voor hen niet af met een „snoeperijtje". Want dat krijgen ze heus in overvloed. A Kent u die surprise van de bloem- pot? Het cadeautje stopt u in de pot. doet er aarde over. steekt daar een paar takken groen in. Aan de kop van die takken komen aardappels, die met lucifers ver sierd worden. Uit de verte lijken het net chrysanten! BOuiLLivLees met ZUR£ SÓUS dan de voo potten komi en een dikke de overgang van herfst 'raagt alweer steviger kosl fgaande maanden. Stamp- wien- of bonensc Bouillivlees met zure saus, waarbü groene kool wordt gegeten, ia ook zo'n stevige maaltijd. U heeft voor vier per- 500 gr. bouillivlees, 1 liter water, theelepel zout, een kleine ui, een lau rierblad, een kruidnagel; voor een halve liter saus: Vt 1. bouil- Ion, 40 gr. 121$ eetlepel) boter of mar garine, 40 gr. (4 eetlepels) bloem, sap van een halve citroen of 2 eetlepels azijn. Het vlees afspoelen en opzetten met kokend water met zout, specerijen en een paar stukjes ui. Het vlees niet laten koken, maar tegen de kook aanhouden gedurende 3 a 3\$. uur. Warm of koud opdienen, in het eerste geval een deel van de saus er over schenken. Bij gekookt vlees zijn augurkjes, picca- lilly en zoetzuur zeer smakelijk. llllllllllllllllllllllllllllllIllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllIHHlHHHIIHHHIHHHlIllHHIIIHIimillllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll1^ Waarschijnlijk heeft de planikunde-leraar gezegd: „Je moet ze niet alleen van de plaatjes leren, je moet ze zélf zo eken. Nemen jullie nou de volgende keer allemaal wat mee, dan zullen we ze eens van nabij bekijken." Die „ze" zijn dan de paddestoelen: Voor de saus de boter o smelten, de bloem er door r gedeelten tegelijk de wam toevoegen. In het begin de aan de kook brengen, alvorens vloeistof toe te voegen. De saus op smaak afmaken met sap of azijn en daarna niet mei koken. n en bij bouill. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Else Schauf is 24 jaar en ze wordt „Dynamiet-Else" genoemd. Niet omdat ze zo'n dynamisch temperament heeft, maar omdat ze er haar beroep van maakt, de boel in de lucht te laten vliegen. Ze is het enige meisje in Duits land dat de door de regering erkende titel „Sprengmeisterin" zoiets als meesteres in de opblaaskunde heeft weten te veroveren. hanekammen, vliegenzwommen, eekhoorntjesbrood en hoe ze meer mogen heten. En Kartrienfje en Margo hebben hun fietsen gepakt en zijn er de 1 eerstvolgende Woensdogmiddog op uit get rok- s ken. Ze hebben besloten, een kunstzinnig geheel 2 e.- van te maken. Mossen, varens en grassen |j hebben ze daarom ook gezocht. En ols ze thuis 2 komen zal Katrientje met schrik zeggen: „O, ik |j heb m'n moeders aardappelmesje daar laten liggen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIlHlHfll Bij liet wassen van linnen Echt linnen is een kostelijk bezit- Een bezit echter waar we zuinig op moeten zijn en waarbij we vooral met het wassen goed moeten uitkijken. Het is niet zozeer het wassen op zichzelf, als wel het bleken, dat het gevaarlijke punt vormt. Bij het bleken van linnen mag nooit chloor gebruikt worden, omdat chloor de vezel aantast. In het huishouden geschiedt het bleken meestal met natriumperboraat, het bleekmiddel dat zich bevindt in vrijwel alle poedervormige wasmiddelen voor huisnou- delijk gebruik. De aanwezigheid van een bleekmiddel wordt krachtens de bepaling van het Wasmiddelenbeslult op de pakjes aangegeven door de woorden „met bleek middel". Wanneer u dergelijke middelen Geen „Knip- maar- raak" discussie te stellen staat Een paardestaart is een paardestaart. ntaa a Dandy" is de and sre nog niet. En het is zeker niet wat we laatst hoorden beweren. dat het een knip- Al die lokjes en piekjes en krulletjes eertjes en golfjes zijn wel degelijk kap el verwerkt, en dat. wat ogenschijn» lük nonchalant is. het gevolg van zorgvuldige stu- die. gebruikt, denk u er dan wel hoeveelheden toe te passen, oie in de gebruiksaanwijzing zijn aangpyeven. Ge bruikt men meer, dan wordt de slijtage te hoog. Het is niet goed, het linnen dat op deze worden ,oege.,.e„ to, he, w«,e «e-"™* n« "«Xf; „Sprengmeister -examen. Aangezien er Süjtage ook te hoog. Ook nableken op geen enkele bepaling bestond, op grond het bleekveld is niet aan te raden, aan- gezien ook dit een aantasting van het goed veroorzaakt. Als men geen wasmiddelen gebruikt. ten worden uitgesloten, werd Else, na een tweejarige opleiding „Sprengmeis terin. Haar familie wordt de „buskruit-fa- milie" genoemd. Haar vader is vroeger n.l. Sprengmeister geweest, maar in 1949 werd hij bij het opruimen van mij nen uit de tweede wereldoorlog zwaar gewond en Else besloot, zijn plaats in te nemen. Inmiddels is hij weer hersteld en zijn dochter werkt nu onder zijn lei ding aan het opblazen van bouwvallen uit de oorlogstijd, zoals die in bijna elke Duitse stad nog worden gevonden. Als de mensen haar vragen of ze wel eens bang is. zegt ze: „Niets hoor". Ze houdt van haar werk, niettegenstaan de het feit dat het een huwelijksbeletsel schijnt te zijn. „Als mannen horen wat ik doe, worden ze wit om hun neus", zei ze met een wat wrange glimlach, „Ik snap het niet. Sprengmeisterin is toch een beroep als alle andere Attentie, aspirant-verpleegsters Gelezen: EENS hoorde ik een leger- predikant zeggen, dat het werk van de geestelijke gezichten, als ie aan Irun daar?) van één dubbeltje of v«f!'c°»«t«bus!?" portemonnaie komt. Het Bij- kwartje, dat éénmaal per 14 Pats! Dicht de deur. belwoord: „God heeft de dagen van ons voor Alsof ik op straat ruiken zorging onze militairen, blijmoedige gever lief", 1 straatcolleote gevraagd kon, dat die mevrouw 's in de Toronto Globe, dat Daisy, de koe van mrs. Mildred Wilson in Spencerville (VS) kans zag een uur nadat mrs Wilson de was had opgehangen. 12 luiers, een japon. 7 bordendoeken en 3 theedoeken op te eten. Het vorig jaar verorberde Daisy een flinke hoeveelheid bordpapier en ze zag er toen precies zo voldaan uit, zei mrs. Wilson. de laatste kans voor de kerk was. Leek mij dit aanvanke- eerbied gezegd lijk wat overdreven uitge drukt, bij nadere kennis name van dit mooie, wijd vertakte werk bleek mij, hoe gegev juist dit was. Jongemannen, die van de kerk vervreemd zijn komen bij de verplichte godsdienstoefening, in het Chr. Militair Tehuis, op de de hun geboden ontspannings avonden. in het gesprek met de leger-, vloot- of lucht machtpredikant of met de vader (moeder) van -het Te huis weer in aanraking met het evangelie. Niet alleen in ons land, maar ook in Cura cao, Nw.-Guinea en tijdens de grote oefeningen in Duits land liggen er prachtkansen voor bet evangelie onder ve le duizenden jongemannen, de toekomst van ons volk. Er wordt hier inderdaad en dan niet alleen door de predikanten maar ook door vele Tehuisleiders wat groots verricht. Het was dan ook hierom, dat ik de vorige week met de collecte-bus voor het P(rotestant) I(nterkerkelijk) T(huisfront) op pad ging. En wie met een collectebus langs de huizen gaat, leert de men sen nu niet bepaald van hun vriendelijkste kant kennen! gens om elf uur zichzelf aan 't „soppen"(!) was! Een jon- kosteüjke grap op deze uren- voudig niet getèld, maar voor geman in een ander huis lange tocht. Zouden er drie een collectebus is een kwart- keek mij beslist oorlogszuch- op de honderd blijmoedig je. dikwijls nog tevéél! tig aan, toen bij mij hebben?? Maar wét toe- Zoals dat magnifieke land- snauwde: „Militairen? 'n zuchten, vloeken en nijdi- huis, waar ik gelijk met de Néé! Anti-militairist!" ge gezichten worden zij, die wasbaas arriveerde. De kwi- Met een dreunende slag viel met collectebussen langs de huizen gaan, gewaar. „Ach, ensen worden gevens- Er wordt zovéél ge vraagd", heet het dan ver ontschuldigend. Deze opmer king ik moet het nu met tantie voor de was bedroeg de deur in 't slot. Genoeg 24,75. Wat was er eenvou- hierover. Soortgelijke erva- diger dan het resterende "ngen doen allen, die zich kwartje van de 25 in mijn wM*n *«ven voor ZOD co1" bus te deponeren, hoewel ik lecte, op. van de familie, die met z'n tj ET moest niet nodig zijn, vijven zo'n kast van 'n huis Xl die straat- en huis aan schaamte bekennen heb bewonen, toch minstens een huis collecten. Als iedere vol- l ANVANKELIJK lieve ik zélf óók wel eens gemaakt. Maar boe meer mij deze klaagtonen op mijn tocht voor het Pit bereikten, des te scherper zag ik de volsla gen nonsens ervan i waren namelijk villa's en deftige landhuizen waar ik aanbelde. Als deze mensen en ook de minder met aardse goederen gezegenden zich 1J en' eens écht voor het aange zicht van God afvragen, hoe veel zij per week voor hun plezier, voor snoep of voor kleren uitgeven, durven zij en wij dan nog te zeggen, top tot teen dat wij móé worden van haalt •lachjes besterven op de het „offeren" (wie lacht nü gulden moebt verwachten? wassen, zelfstandige Neder- Mevrouw herself zocht en lander per jaar een dubbel- zocht in haar portemonnaie, tie gaf voor elk van deze waarin zij het kwartje re- doeleinden, dan waren deze tour van de wasbaas had collectes niet meer nodig, laten glijden, tot zij voor mij Sommigen zouden aan vijf pn een dubbeltje vond, dat zij cent per jaar, op deze wijze met een vloek en de ver- gegeven, genoeg hebben, zuchting: „gek word je van Dacht u nu heus dat één van die collecten" in mijn bus die collectanten en collectri- ces voor zijn (haar) pleisier met zo'n bus op stap gaat? EN andere mevrouw deed in peignoir de deur voor Denkt u, dat iemand het mij open en snauwde: leuk vindt als een bedelaar „Mevrouw, ik ben me nét of bedelares van de deur ge- aan het soppen, ik zit van stuurd te worden? Dat het de zeep. hoe opwekkend is al die ver- hoofd juist zuchtingen en vloeken bellen met wéér te horen, die lange gezich- Insiders wé len het wel, hoe ontzèttend moeilijk het is, collectanten voor een goed doel te vin den. Goede ouders zullen bun opgroeiende kinderen óók eens aansporen, in dit opzicht zichzelf te verloo chenen, daadwerkelijk méé te helpen en daarmee uitein delijk iets te doen voor Hém, die ons gebiedt onze naasten lief te nebben als onszèlf. Als er zo'n jongen of meisje aan uw deur komt, of als zy u op straat aanhouden, be denkt dan dat deze kinde ren wérkelijk een stukje zelfverloochening aan 't be trachten zijn, er een sport wedstrijd. een vrije Zater dagmiddag aan opofferen. Helaas behandelen nog maar al te velen deze collectanten zó, alsof dézen iets voor zich zelf vragen. Van mijn tocht voor het Pit heb ik dit geleerd: nooit meer een collectant'e) voor een goed doel weg te sturen, al moet het me m'n laatste dubbeltje kosten en als het me énigszins past, óók een* zo iemand blij te maken met een geld-briefje. Ik weet nü hoe je na ontvangst van een srote gift met intense blijd schap je weg vervolgt en weer een poosje tegen snau- werijen bestand bent. MARGARITHA Nelly. Ik ben Clara niet en heb je brief vernietigd. W. J. Dit versje is heus niets waard. Dit werk kan ie ook niet aan de lopende band doen. Je moet er wel eens een hele poos mee stop pen, er zelfs niet aan den ken en jezelf niet overschat ten hoor! Mijnheer H. P. te V. Op uw schrijven hoop ik later uitvoerig terug te komen. Ook de overige brieven moeten nog even blijven lig gen. M. flE Landelijke stichting Protestant se Gezondheidszorg geeft een i maandblad uit „ter bevordering van de geestelijke en lichamelijke volks gezondheid". Het October-nummer van dit blad is in verband met de Florence Nightingale herdenking ge heel aan het onderwerp „de verpleeg ster" gewijd. yEEL interessante artikelen bevat dit nummer over de opleiding, de wijkverpleging, de verpleegster in de loop der eeuwen, de arbeids voorwaarden en natuurlijk over Flo rence Nightingale zelf. Het is alleen jammer, dat op pagina 13 een sto rende fout geslopen is in het arti keltje: Florence Nightingale, spiegel voor ons allen. Miss Nightingale xoas nl. niet 24, maar 34 toen zij naar de Krim vertrok. Zij had toen al heel veel ervaring achter de rug en iedere vergelijking in dit opzicht met de tegenwoordige 24-jarige meisjes, is dus zinloos. flIETTEMIN, aan de waardevolle inhoud uan het tijdschrift doet dit geen afbreuk. Vooral aspirant verpleegsters zullen er goed aan doen, van de inhoud kennis te nemen! Zij kunnen het tijdschift aanvragen bij de administratie, Waldeck Pyrmont- laan 4, Baarn. Drie uur oud - en dan al een operatie Drie uur nadat hij geboren werd, moest Wiley Lawrence Chester, Louisville, Kentucky (VS.), geopereerd worden. Hij was nl. geboren met zijn hart half binnen en half buiten zijn lichaam, een abnormaliteit, die uiterst zelden voorkomt. Het hart was omsloten door twee fijne, op gelatine gelijkende vliezen. Het borstbeen was slechts gedeelte lijk gevormd en verscheidene ribben wa- en over de borst met elkander inplaats -an met het borstbeen verbonden. In llerijl werd het kind naar een zieken huis overgebracht. Binhen acht of tien uur zouden de vliezen om het hart als oud perkament zijn geworden", vertelde de chirurg, die de operatie had verricht. „Dan zou het I ermoedelijk te laat zijn geweest". j Wiley heeft van de operatie slechts :n klein litteken overgehouden. De chi- j rurg deelde nog mede. dat bij een ln 1952 ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de gehele medische geschiedenis slechts j an zulke gevallen zijn voorgekomen. bleekmiddel bevatten, kan men het beste met bleekwater bleken. Maar dal moet dan wel in ruim. koud water gebeuren, nadat de wasmiddelen eerst goed zijn uitgespoeld en men mag niet meer dan M dl bleekwater gebrui ken op een emmer water, terwijl het bleken niet langer dan een kwartier of een half uur mag duren. Na het bleken moet dan nog weer zorgvuldig worden gespoeld, opdat geen resten bleekmiddel in het goed achterblijven. Voorts is men op het ogenblik aan het onderzoeken in hoeverre linnen kreuk- herstellend kan worden gemaakt. Voor al voor linnen japonnen zou dat een uitkomst zijn! Maar men moet het pro duct dan een zekere bewerking met kunsthars laten ondergaan en dat gaat ten koste van de kracht van het linnen. Huishouden volgens minutcnschcma Er zijn vrouWen. die door hun huis houden nooit ergens tijd voor hebben. ,.Dat moet nog even klaar" en „Als ik dat nu nog doe. dan heb ik het morgen wat gemakkelijker(Morgen is er natuurlijk weer wal andersi. Die me vrouw Helen Vanni uit Davenport in de Amerikaanse staat Iowa denkt er an ders over. Ze heeft een erg druk leven en besteedt daarbij toch nog aandacht aan haar huishouden. Elke morgen pre cies om dertien minuten voor zes dekt zij de ontbijttafel cn begint dan de kin deren te wassen. Ze doet haar werk volgens een van minuut tot minuut vastgesteld schema, dat door een ervaren ingenieur werd opgesteld (haar eigen echtgenoot) Mevrouw Vanni is n.l. niet alleen huis vrouw en moeder van twee kinderen, ze is bovendien nog onderwijzeres, be roepszangeres en pianiste. Voor al die werkzaamheden heeft ze tijd. omdat haar dagindeling zo „zuiver" afgestemd is. Ovei Voor onze ideeën wel. Lint van persianer Alles wat u nodig heeft om een oud japonnetje weer een nieuw aanzien te geven, is, volgens Helen Rubert, die dit model (uiteraard niet uit oud materiaal!) ontwierp: een strook persianer door het bo venstuk te rijgen, zo, dat deze als een decoratieve band rond de schouders ligt en van vo ren geknoopt kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7