lliiiii wi denken er zó over Uit Katwijks oude doos Warme pleidooien voor nieuw Leids diaconessenhuis Propaganda-avond CNV stond op hoog peil UU: Met de grote vangsten is vermoedelijk gedaan het „Hef is middernacht Dr. Schweitzer" De huisvrouw en de sfeer in het gezin nieuwe leidsche courant zaterdag 13 november 1954 Alles Ilil All III] goed en wel (Ingezonden stukken) Acm de vooravond?... Het zal iedere actieve Protestant heugd hebben een en ander te over de pogingen die de A.R.P werk zal stellen om tot menwerking tussen de Prot. Chr. volks groepen te komen. De Christelijke Volkspartij, die o.a. „Eenheid der Protestanten" In kaar banier heeft staan, heeft met haar nooit aflatende activiteit eindelijk een succesje mogen boeken, in zoverre, dat er althans „pogingen" gedaan zullen wor- De teerling is geworpen; het grote N „ipel" om één staatkundige formatie O te komen kan een aanvang nemen. Er zal waarschijnlijk geen droge draad overblij ven aan de lijven van onze leiders indien men uiteindelijk slagen wil, want deze Q regeneratie, waarop de A.R.P. doelt, zal een grote ommekeer teweeg moeten bren- 03 gen in de gehele constellatie van de oude bekende Protestantse partijen, in dié zin. 2 die de C.V.P. er reeds jarenlang aan ge- geven heeft. De oude Protestantse partijen hebben i haar greep op de massa verloren. Zij heb ben dat „Godlof" ingezien. Zij hebben een machtige partij machine, doch het ont- £2breekt hen, om de vergelijking door te trekken, aan grondstof. Bij de C.V.P. is *2, daarentegen de grondstof in ruime mate O aanwezig terwijl de machines ontbreken. Reeds is de grondslag gelegd voor een M gesprek tussen A.R.P.C.H.U. en de overige Prot.-politieke partijen, tot welk tfl overleg, in eerste instantie, de C.V.P. de S stoot heeft gegeven. Het wordt kwestie van wijs beleid hoe de t i—i ders van A.R.P. en C.H.U. hun taak op to vatten. Wij zijn op weg en kunn< de vooravond staan van „grote gebeur tenissen" in het Protestantse kamp. Ik hoop U van tijd tot tijd, zo objectief mogelijk, van de stand van zaken op de hoogte te houden. Ook voor wat betreft het tempo E. D. C. DRENTHEM SOESMAN. Den Haag. Kllmopsfcraat 98. Enquête naar eenheid Met het voorstel van een lezer om onder de leden van de kiesverenigingen der ver schillende Prot. Chr. partijen een enquête te houden over het samensmelten der par tijen tot één grote Prot. Chr. partij, kan ik mij volledig verenigen. Alléén op deze wijze krijgt ons volk de gelegenheid ti bewijzen, dat de zo graag van bepaaldi zijde verkondigde argumenten als bijv „de tijd is niet rijp" of „de klimaatver schillen zijn te groot" in het rijk der fa beltjes thuishoren. Daar verwacht mag worden, dat heren bestuursleden wel een duwtje nodig hebben, roep ik alle voorstanders houden van zo'n enquête op, zowel bij de afdelingsbesturen als op andere wijze hun instemming kenbaar te maken. Het linkse stuur II De schrijver van het ingezonden stuk „Het linkse stuur" in de N.L.C. van 6 No. vember bespreekt het openen van he autoportier aan de verkeerszijde. Hl •telt voor een einde te maken aan he openen van het linker-portier door de (punten a tot en met e. Wat zou het eer (chaotische toestand worden als de stuur inrichtingen van links bestuurde auto'! moesten worden verplaatst naar rechts. Trouwens, bij verscheidene typen auto' is dat niet mogelijk daar er geen fabri cage bestaat van rechtse stuurinrich- Het inhalen op de wegen zou nog een! zo moeilijk en gevaarlijk worden, daar tlke automobilist helemaal van achter de voor hem rijdende auto vandaan ten komen om te kunnen beoordelen, of hij kan inhalen of niet. Inmiddels door een tegenligger al heel wa hebben gehad op een flinke aanrij ding- De fabricage en import verbieden van jto's met een links stuur is ook niet ogelijk daar er in ons land nog altijd ;n wachtlijst bestaat van mensen, die :n auto willen kopen. Bovendien, wat >u Nederland zich in het buitenland be lachelijk maken als binnenkomende emdelingen aan de grens hun linker portier zouden moeten laten verzegelen, zoals C. W. onder punt d voorstelt. Als vreemdeling dan eens in het water rijden en het rechter-portier zat klem, zou hij dan maar moeten verdrin ken omdat het linker ook dicht zat? Nee, de schrijver van dit ingezonden stuk spreekt niet als een dagelijkse weg gebruiker maar als een geheel niet met het snelverkeer op de hoogte zijnde man. Het is natuurlijk verkeerd van een auto mobilist zomaar op elk punt het linker portier open te gooien, maar evenzeer is dat landen met rechts verkeer links bestuurde auto's moeten hebben. Leiden. M. J. L. Foto vliegende bom Waarschijnlijk heeft geen redacteur an de N.L.C. familie verloren door de helse Duitse V-bommen. Ik kan me dit tenminste niet voorstellen, gezien de bra- de opvallende wijze, waarop de krant, nog wel op de voorpagina, Dinsdag foto plaatste van een al even helse Amerikaanse vliegende bom. U kunt van mij aannemen, dat ik bij lange niet de enige ben, die zich aan deze afschuwelijke foto heeft geërgerd. Deze foto bewijst mijns inziens hoe gemakke- zelfstandig Nederlands blad vc het Amerikaanse propaganda-karretje te spannen. Men behoeft helemaal geen communist, maar een heel gewoon Neder lander te zijn om zich hieraan te ergeren Alphen aan den Rijn LEZER Wat doet men voor ons? LEIDERDORP Opbrengst De collecte voor de Vluchtelingenhulp heeft in onze gemeente in totaal 2522.75 Opgebracht. Hiervan werd door de N V Verenigde Touwfabrieken ƒ1100,10 en door het personeel en de directie van de N.V. Nederlandse Durisol ƒ500 inge bracht. De huis-aan-huis-collecte bracht f922,65 op. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de hulsartsen wordt waargenomen door dokter Bakema, Acacialaan 58. j SASSENHE1M 2 Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt ÏW Waargenomen door dokter Van Nes. O VOORSCHOTEN l Chr. Beambtenbond Op initiatief van de Chr. Besturenbond •'■hier werd in gebouw Irene een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van een plaatselijke afdeling *an de Ned. Chr. Beambtenbond. J De heer D. Rodenburg, voorz. va.. Chr. Besturenbond, zette in het kort 2 ^leen wat reeds aan deze avond wa: O v<>orafgegaan en hoe door gestage pro- 1 paganda in de loop van enkele jaren vol doende leden waren geworven on «en eigen afdeling te komen. 03 De heer Van Verseveld uit Rijswijk, *1 «Üstrictsbestuurder van de Ned. Chr. Be ambtenbond, zette daarop uitvoerig uit- een doel en werkwijze van de Beambten- «O bond, en ging in op de resultaten, die door het bondswerk geboekt konder- worden Staande de vergadering werd een lopig bestuur gevormd, bestaande uit: J- B. de Groot, voorz., B Hoekstra, secr.. v- d. Sloot penningm. er. mej. A. M. A. v. Amerom, alg. secr. De nieuwe af. deling werd ppgenomen in het geheel van de plaatselijke Chr. Besturenbond «n bestaat reeds uit 21 leden. Voor de Leidse afdeling van de Beamb tenbond. die ook een actieve rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van deze nieuwe afdeling, werd nog het woord ge voerd door de secretaris, de heer A. L. (Verhoog. Het secretariaat van de afd. is geves tigd Tolstraat 28. Voorschoten. Opbrengst De collecte voor het P.I.T. heeft ruim 7131 opgebracht. Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Olthuis Wijkzuster: Zr Van Driel van het Oranje-Groene Kruis, Gaarne zou regering eens iets zal doen voor de kleine gepensionneerden. Wel lees ik bij herhi ling berichten over prijs- en huurverho- ing, dan ook over loonsverhoging, maar nze pensioenen schijnen vergeten te 'orden. W. BOOGAERT. Driebergen. Boschstraat 114. Onrechtin Indonesië Met ontsteltenis hebben wij hier in Ne derland kennis genomen van de mede deling der regering, dat onze landgenoten in Indonesië soms op meer dan beest achtige wijze door de politie worden be handeld. Wij herinneren ons hier maai al te goed de verschrikkingen van he Gestapobewind en huiveren, wanneer wi, horen van de satanische machten, waar- onze land- en tijdgenoten andermaal prooi vallen. Aan ons de taak, mei alle energie op te komen voor een mens waardige behandeling van de gevange- ;n der Indonesiërs. Omdat onze regering zegt, met zeker heid te weten, dat haar beschuldigingen terecht zijn geuit, moeten wij met ontwaardiging de ontkenning van de In donesiërs van de hand wijzen. Wij drin- er langs deze weg bij onze Regering an, dat zij op de meest krachtige wijze, o.a. bij het bureau van de Ver enigde Naties, zal protesteren tegen deze sadistische schending van de rechten var de mens. Redactie, wie gelezen heeft van de on dergane mishandelingen zal geschokt zijn geweest. Hoe anderen gereageerd "heb ben, weet ik niet. Ik heb er vandaag nie mand iets over horen zeggen in mijn omgeving. Daarom moest ik dit schrij vende, mijn verontwaardiging uiten. Vermoedelijk is dit stuk van protest »n één der 10 millioen Nederlanders zonder effect. Dan hoop ik toch één ding, dat met mij nog vele duizenden hun af keer op de één of andere manier zullen te kennen geven. Een storm van protest moest er komen, opdat mede daardoor grof onrecht een einde wordt ge maakt. Leiden L. H. BOKMA. KATWUK E.H.B.O. voor ieder Enige tijd geleden meldden we. dat de KRB en de EHBO-vereniging deze win ter gezamenlijk de EHBO-cursus zullen gaan houden. Reeds vele jaren werden deze cursussen gegeven, maar iedere ver eniging deed het voor eigen kring. Deze EHBO heeft maar één taak. het opleiden en oefenen van mensen, die zich willen bekwamen in eerste hulp bij ongelukken De KRB heeft eohter meerdere taken en niet het minst de bescherming van de badgasten tijdens het badseizoen. Op de eerste cursusavond die Donder dag in het Weeshuis werd gegeven, werd dit aangestipt door de voorzitters van KRB en de EHBO. de heren D. C. O. Boekhoven en A Roosdorp, die ter ge legenheid van het bereiken van deze be langrijke mijlpaal in de geschiedenis van de EHBO-opleidingen hier ter plaatse, op die eerste avond aanwezig waren en kort het woord voerden. Reeds een en dertig cursisten aanwezig, terwijl meerderen zich al heb ben opgegeven. Verwacht mag worden, dat ook personeelsleden van bedrijven, die verplicht zijn een EHBO-groep te hebben, nog zullen komen. De docenten aan deze cursus zijn de dokters J. Bergman, H. M Hueting en P A. Visser. Elke Donderdagavond wordt cursus gegeven in het Weeshuis. K. Norel vertelde uit zijn Katwijks boek In de Oranjezaal van het Jeugdhuis te 'Katwijk aan Zee sprak gisteravond op uitnodiging van de gezamenlijke boekhandelaren de heer K. Norel uit Amsterdam over zijn boek „Van Dog- gersbank tot Barentszee''. De heer J. var Lee sprak een kort openingswoord begroette in het bijzonder de spre ker. Deze ging toen over tot het vertel len over zijn boek, dat een echt Katwijks boek mag genoemd worden. Het brengt een episode uit het leven van de Kat- wijkse vissersjongen Leen, die na vele jeugdavonturen op de boetzolders op zijn eerste reis ter haringvangst gaat. Later vaart hij naar de IJszee om ter kabeljauwvangst te gaan en lijdt ten slotte schipbreuk. Op boeiende wijze vertelde de schrijver uit zijn boek m - enkele fragmenten uit voor. Na de pauze werd de aanwezigen toast et hanng aangeboden, wat hooglijk op prijs werd gesteld. Voor kinderbescherming De huis-aan-huis-collecte ten bate van de kinderbescherming heeft f 639.50 op gebracht. A. R. Vrouwen De A.R. vrouwen zullen Donderdag om 8 uur in de zaal achter de Geref. kerk bijeen komen om te luisteren naar mevr. A. de Dievan den Berg, die zal spreken over „De grendel los wat nu?" KATWUK AAN DEN RUN „De eenheid van ons jeugdwerk" De Geref. Oudervereniging hield in de zaal achter de Geref. kerk een leden vergadering De voorzitter, ds H de Valk, opende en begroette de vele aanwezigen De secretaris, de heer C. van der Spijk las hierna zijn jaarverslag, waarna de penningmeester, de heer C. Zuijderduijn, volgde. Dan volgde de bestuursverkie zing. Gekozen werd de heer Alb. van der Mey, die in de plaats kwam van de aftredende heer C. v. d- Spijk. Als spre ker was ter vergadering de heer J. E. Kok uit Noordwyk, die als onderwerp „De eenheid van ons jeugd-werk". Spr. begon zijn rede met uiteen te zetten, dat opvoedingswerk eeuwigheidswerk is. Hij vertelde dan over de wijze van op voeden door onze voorouders en ging in op het jeugdwerk in georganiseerd en Geref. verband. Hij zeide hiervan, dat de ontstaan ln de tijd van dr A KATWUK AAN ZEE Hoe goed overigens de propaganda-avond voor het in Leiden nieuw te bou wen diaconessenhuis gisteren ook was in Katwijk aan Zee, de opkomst van het publiek was zeer teleurstellend. Er waren veel meer lege plaatsen dan bezette in de Nieuwe Kerk, toen ds C. A. van Harten, Herv. predikant van Delft, de bijeenkomst opende. Hier en daar schudde men veelbetekenend het hoofd. was ds Van Harten, die als eerste der drie sprekers optrad. „Met een goed woord voor een goede zaak kan men ln Katwijk altijd terecht. En nu zijn we wel iar maar met weinigen, maar als U allemaal, die hier aanwezig zijt, werkt, dan kan Katwijk voor het diaconessenhuis toch in vuur en vlam gezet worden," al dus ds Van Harten. Hij legde uit, hoe de bouw van het nieuwe ziekenhuis vanuit het geloof gezien een zeer goede zaak is. De werken van de duivel openbaren zich niet alleen in de ziel, maar ook in het lichaam. Lichaam en ziel beide zijn God. Jezus vergaf niet alleen zonde, maar genas ook zieken. De ontluistering Gods goede schepping moet ons met in nerlijke ontferming bewogen doen zijn, net als Jezus. In de strijd tegen ziekte mogen wij Juist als Christenen niet ach ter staan. Een ziekenhuis is een bunker, waaruit de werken van de boze den bestreden. We mogen het zien als teken van de heilstijd, die zeker komt." De predikant ging verder uit van 9 Jezus deed ln het geval van de zieke KapernaUm. „Hij zei tegen die zieke, die door het dak heen voor Zijn voeten werd neergelaten, eerst „Uw zonden zijn U n", omdat Jezus wist, dat achter zijn lichamelijke nood een nog veel groter geestelijke nood heerste. De nood leven is niet, dat wij ziek kunnen zijn, dat wij zondaren zijn. Daarom wer ken wij niet voor zo maar een ziekenhuis, voor een Christelijk ziekenhuis, een ziekenhuis, waar gewerkt wordt in het geloof, dat Christus Is gekomen om alle boze werken van de duivel te verbreken. Daarvoor moeten wij offeren, maar voor al ook bidden". Met deze woorden ein digde ds Van Harten zUn toespraak. Noodzaak Na hem voerde de heer S. H. Eybergen het woord, de voorzitter het interkerkelijk plaatselijk comité. De kern van zijn betoog was, dat het v het Prot.-Chr. volksdeel noodzakelijk Protestantse ziekenhuizen te bouwen. En wel dringend noodzakelijk. De heer Van Eybergen had enkele cijfers gevonden over de verdeling van het totaal aantal bedden in de Nederlandse ziekenhuizen over de R.K. en de Prot.-Chr. bevolkings groepen. Enkele jaren geleden stond 48. procent van het totaal aantal bedden in R.K. ziekenhuizen, terwijl 38 procent de bevolking bij de R.K. kerk was gesloten. In de Prot.-Chr. ziekenhuizen telijke vorming moeten wij het. werk daar hoog aanslaan. Na nog het oog gericht te hebben op de knapenverenigingen. haar ontstaan en ontwikkeling, ging spr. nog in op de ontwikkeling van het kind op verschillende leeftijden. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde. Begafenis J. Imthorn Onder grote belangstelling geschiedde gistermiddag op de algemene begraaf plaats de teraardebestelling van de 25- jarige Johannes Imthorn, die Maandag tijdens werkzaamheden op het land te Cothen (U.) onder een tractor kwam dodelijk verongelukte. Bij de begrafenis waren onder anderen aanwezig ds J. Kruyt uit Neder-Lang- broek (U.), de heer B. J. W. de Graaf bestuursleden van het zangkoor Soli Deo Gloria te Driebergen, van welk koor de overledene bestuurslid was. Aan de groeve werd gesproken door ds Makkenze. Deze zei ondermeer, dat geen mens een antwoord kan geven op dit gische verscheiden- Nadat de verzt en 9 van Psalm 103 waren gezongen, bad de predikant het Onze Vader. Tot slot sprak ds Kruyt naar aanleiding vap daarentegen stond 13 procent van het totaal aantal bedden, maar 44 procent van de bevolking was Protestants-Christelijk. Het laatst sprak ds P. D. Kuiper, Geref. predikant van Sassenheim. Pakkend en recht op de man af hield d« Kuiper een bezielend pleidooi voor een nieuwe dia conessenhuis. „In dagen van ziekte moet de barrière tussen God en de m den weggebroken," zei ds Kuiper. „Daar- moet in een ziekenhuis worden ge leefd uit een waarachtig Christelijk be- De toespraken werden afgewisseld met gemeenschappelijke zang en met zang door het Hervormd kerkkoor dirigent, de heer L. Haasnoot Het koor zong o.a. „Ecce quomodo morltur" (Zie hoe de rechtvaardige sterft) van Jacobus Gallus, verder kroningsliederen van G. F. Handel en de Avondzang van Sethus Cal- lalua. Katwijks haven ook van belang voor Leiden Een lid van de gemeenteraad van Leiden heeft bij het begrotingsonderzoek ge vraagd of B. en W. ook belangstelling hebben voor de Katwijkse zeehaven het oog op de zandwinning die van graven het gevolg is zomede ln verband met de jaarlijkse zandwinning van 150.000 m3 door baggeren. Zijn B. en plan adhaesie te betuigen met het plan van de Stichting Commissie Zeeha' Katwijk? zo informeert dit lid. Het is de vraag aldus B. en W. of dit zand voor een voor Leiden aantrekkelijke prijs ter beschikking zou komen. We' lijkt het B. en W. mogelijk dat het vrij komen van dit zand een gunstige invloed zou kunnen hebben op de prijs van de be trekkelijk geringe hoeveelheid zand nog aanwezig In de omgeving van Leiden. De Katwijkse zeehaven is naar de i ning van B. en W. van economisch belang voor die gemeente bij welker welvaart ook Leiden belang heeft. In dit verband zullen J en W. bij een voorkomende ge legenheid ernstig overwegen of het aan beveling verdient adhaesie te betuigen met het zeehavenplan. Jaarvergadering van Veilig Verkeer De afdeling Katwijk van de vereniging veilig verkeer hield gisteravond de al gemene jaarvergadering in het Jeugd huis. Deze stond onder leiding van de heer A. van der Graaff, die in zijn ope ningswoord de leden opwekte vooraJ pro pagandist te zijn voor veilig verkeer is nodig, omdat een groot gedeelte onze activiteit te maken hééft met jeugd werk. De secretaris-penningmeester, de heer R P. Brouwer, gaf dan zijn jaarverslagen Er was een batig saldo van f 187,98 Spr gaf een overzicht van wat ln het afgelo pen jaar was bereikt Behalve veel pro paganda onder meer tijdens het badsei zoen, zijn er weer een groot aantal school- kinderen geweest, namelijk 460, die aar het verkeersexamen deelnamen, van wl« er 301 slaagden. In samenwerking met V V V. werden openlucht-filmavonden ge houden. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heren J. Volbeda en M. den Hollander stelden zich niet herkiesbaar In hun plaats werden gekozen de heren G Blok D. Goedhart. De laatste werd tot voor ter gekozen Nadat deze de hamer had overgenomen sprak hij waarderende oorden over de om gezondheidsrede nen afgetreden voorzitter, de heer J Vol beda. die in zijn zittingsperiode zovee.' )or de afdeling heeft gedaan In de nieuwe kascommissie werden be noemd de heren P Burgerhout. C. van Duyn en mej Meijering. Zondagsdienst Voor zover het de patiënten betreft van artsen Visser, Lodder. Cleverlnga. Slagmolen en Borleffs, wordt de Zondags dienst waargenomen door dokter Slag molen. Zeeweg 23. Concert .Jubilate" Het vorig jaar opgerichte Chr. mannen koor „Jubilate" oï.v. de dirigent Gradus Wendt hoopt Donderdag 19 November de eerste maal een uitvoering t» geven in de Nieuwe Kerk. Medewerking verleent Feike Asma (orgel) met werken van Handel. Widor en Rheinberger. ter wijl hij ook eigen composities zal bren gen. Het koor zal werken uitvoeren Beethoven. Schubert en Mozart Schaakclub „Katwijk" Hieronder volgen nog een aantal uit slagen van onderlinge wedstrijden va schaakclub „Katwijk". Groep I W HouwaardA. P. Poot 10 W- A. Gouw—Joh. de Jong 0—1. D. Klln- ken bergA. Haasnoot 10. D Hazen broekC Barnhoorn 01. H. van Ga.en J. A. Blom 10. G. HaasnootD Hoik 0—1 Groep II: A. C. Berkheü SrG. C- 't Hof 1-0. H J. de Groot—W. F van Dyk O—l, J. v. d. Plas—A. C. BerkheU Jr 01. LugthartA- Hogewonlng 0L HofkesH. J. Breukelman 01, I. van GalenC. Houwaart 10. K P Scheps—L. A. Kreft >4—V4. „Lenteklokjes" zingt Dinsdag- en Vrydagavond geeft het Chr Kinderkoor Lenteklokjes O-Lv. mej. Riek Metering in de Kapel een uitvoe ring Er is ook een apart jongenskoor. Op de vleugel speelt Nico ChrisEaanse. Het programma vermeldt om. werkjea van Cath. van Rennes, H. W Wolf Va lerius. W A. Mozart en Hendr. van Tus senbroek Ds Monster beroepen Ds P. P. J. Monater heeft een beroep ontvangen van de Herv. Gemeente ta Waódinxveen Zendingsbusjes De opbrengst van de zendingsbusjes in de Geref Kerk is f 1240. Hoog en laag water Zondag 14 November: hoog water 5.30 u. en 17.50 u.; laag water 1.16 u. en 13.35 u. Maandag 15 November: hoog water 6.19 u. en 18.42 u.; laag water 2.01 u. en 14.32 u. (Advertentie). H. BEDEKER UW KAPPER Koopt U eer. electrisch scheerapparaat, hetzij Remington, Braun of ander merk. laten wy U dan mogen adviseren welk apparaat voor Uw huid het beste is. Voorstraat 73 - Tel. »84 - Katwijk a'Zee NOORDWIJK In Seinpost werd gisteravond een grote propaganda-samenkomst gehouden in het kader van de November-vergaderingen van het Chr. Nat. Vakver bond. Op deze avond was op zeer gelukkige wijze afgeweken van de tra ditionele paden, welke als regel bewandeld worden bij de „opluistering" van dergelijke vergaderingen. Medewerking werd namelijk verleend door het kleinkunst-ensemble de Muzanto's uit Amsterdam, welk gezelschap een alleszins verantwoord programma bracht van ernst en humor. De vergadering stond onder Jelcting van de voorzitter van de Chr. Besturen bond, de heer C. Benschop, die een wel komstwoord sprak. De vraag of het or ganiseren van deirgelyke samenkomsten nog wel verantwoord is. beantwoordde spr. bevestigend. Zy zijn nodig om alie leden een stimulans te geven tot acti viteit Na het optreden van de Muzanto's. sprak de heer J. H. Eshuas, hoofdbe stuurslid van de N.C.B. over: „Onze weg en ons doel." Vandaag dreigt het gevaar, aldus spr., dat we de dingen gewoon gaan vinden. Daarom is een vergadering als deze zo nodig als een appèl op ons geweten. We moeten niet vergeten wat in 't verleden is gebeurd, de weg van het C.N.V.. ae weg van samenwerking en overleg. Ener- zyds is het te betreuren, dat do samen werking tussen de grote vakcentraien verbroken is, maar anderzyds is dit niet zo erg. Hierdoor zijn we weer gced net onderscheid gaan zien tussen Chnslijke vakbeweging en de neutrale. Wy willen gerechtigheid, niet uit de mens, maar dae ons in de Heilige Schrift wordt voor gehouden. Dat is ons doel: dat wy au mens onze arbeid elke dag kunnen ver richten, als volwaardigen de verantwoor- delykheid dragend. Daarom zijn onze gewone ledenvergaderingen zo belang- ryk, omdat we daar weer onze taax en roeping kunnen zien. Spr. herinnerde aan het vele, dait door overleg en samenwerking in Nederland tot stand kwam: de Stichting van as Arbeid, de Sociaal-Econ. Raad, enzo- Kuyper. Als oefenschool de gees- Jesaja 40 i 8. „Ben je zestig?" zou boven deze foto kunnen staan. Dat moet men dan niet opvatten als een vraag vol ver wijt. We bedoelen er mee, dat de Katwijkers. die zestig jaar of ouder zijn, wel het meest aan deze plaat zullen hebben. Het was namelijk om streeks anno Domini 1900, dat de foto werd genomen. De fotograaf heeft waarschijnlijk met een zwarte doek over zijn hoofd opzij van de ongeplaveide boulevard gestaan. Links staat de woning van dokter Lodder. Het huis moet in 1390 ui daaromtrent gebouwd zijn. Vóór 1893 kan de foto niet genomen zijn, want voor dokter Lodder's huis staat al een gaslantaarn. En gaslantaarns waren Ben je zestig toen nog zo modern, dat de eerste pas in 1898 werden geplaatst. Verder naar achteren ziet men de Oude Kerk. De kerk was lange tijd haringpakhuis, preciezer gezegd var. 1886 tot 1923. De wijzerplaat was destijds nog onder de torentrans aan gebracht. In 1907 verhuisde ze naar omhoog, tot boven de trans. Tot vlak bij de witte muren van de Oude Kerk liggen de zwart geteerde bomschui ten. Er moet daar dat is hieruit af te leiden een afloop geweest zijn Dat was trouwens niet de enige, want de duinreep was in de jaren om de eeuwwisseling om de 20 a 30 meter doorsneden door zulke aflopen. Ovei die aflopen werden de bomschuiten op de boulevard getrokken. Twintig paarden trokken 6chip voor schip omhoog. Flauw is achter de Oude Kerktorn. nog de Vuurbaak te zien. VISSERUGOLF Het heeft er alle schyn van, dat het met de grote vangsten voor dit Jaar is gebeurd, want hoewel de maan vol is, worden de vangsten minder. Dit heeft adempauze gebracht in de aanvoer, r bovendien een kwaliteitsverbete ring. Op de loggers heeft men nu weer de tyd om de haring beter te ver werken. Ook worden er nu weer meer kantjes volle haring aangevoerd, daar vangsten van 30 4 40 kantjes gemakkelyk gekaakt kunnen worden. Was vorige week de vangst hoofdzake- ïyk onder de Hollandse wal en halverzee. vissen de schepen noordelyker en dus er onder de Engelse wal. De kwaliteit van deze haring is beter en ze is ook groter van stuk. De eerste schepen zyn meer naar het Kanaal vertrokken, maar hier zyn nog geen Katwijkse schepen by betrokken. De prys van de haring blijft op het zelfde peil. wat f8 4 f9 minder is dan vorig jaar voor de haring werd betaald. Daar vorig jaar de grote vangsten nog moesten beginnen, was de handel bang. dat hü niet aan haring zou kunnen ko- Dit jaar wacht men de dingen tig af. De pry zen die deze week voor haring werden betaald, waren van f 31.50 to f35,50; voor de steurharlng f22 tot f27.50 en voor yie haring f24 tot f24 50 De aanvoer aan de Kat/wykse afslag as deze week 15915 kantjes Ruw weer In de Noord heeft het de laatste et malen hevig gespookt en de meeste schepen moesten het werk er dan ook by neerleggen en gaan steken. „Het is hier smyten en gooien", verklaarden de schippers in koor. In het Engelse Kanaal de windkrachten geringer, m; ook daar werd een ruwe zee gemeld. Het ongunstige weer heeft bovendien de Urkers. die tot voor kort nog bezig waren met de naspeuringen naar d« wrakken van de beide verongelukte kot ters uit Wieringen en Urk. deerlijk dwars gezeten en men gelooft niet. vertelde men ons op Urk. dat het z ken naar de wrakken nog veel zal uit- De markt van Vrydag Gistermorgen waren aan de afslag de Medan met 875 kisten van 1 November, waaronder 420 kisten makreel, en d« Gelria van 2 November met 1300 Kanaal haring. terwyi de IJM 23 present war met 50 kisten schar De KW 176 ver scheen met 480 kisten haring. Een paar naar binnengewaaide loggers en kotters zetten een kleine hoeveelheid plat- en fynvis in de markt: 4000 kilo tong en 100 kisten schol ..Van narigheid zyn we er mee opgehouden", zeiden de schippers- van wie enkelen van Maandag af ge vist hadden voor twaalf manden vis Vleet beter dan trawl De haring van de vleetloggers was gisteren weer duurder dan die uit de trawl: betaalde de handel voor de trek- haring tussen de f 10 en de f 11. de vleetharing werd op f 14 a f 15 gewaar deerd. Makreel is van de hand gegaan voor f 22 4 f 25 per kist en de regels kabeljauwen gingen naar de Belgische handel voor f 84 tot f 80, terwijl de kis ten met kabeljauwen een f 100 opbrach ten. Grote schelvis gmg weg voor f 46 naar binnenlandse handelaren en de kleinmiddel deed f 43. terwyi de pennen voor f 41 en de braadjes voor f 26 tot verkocht zyn. De schol III was ver bazend duur met f 36 tot f 42, terwyi de tweetjes tegen de f 50 kwamen De grove schol was voor de Brit en werd met ge middeld f 55 betaald, terwijl de grove gullen voor ziekenhuizen en inrichtingen zyn verkocht tegen f 34; de scharren brachten een f 32 op. Zwarte koolvis hield eveneens aardig prys met f 55 en de tongen waren even- duur met f 3.10 tot f 3.80. Voor de rest waren de fynvispryzen gelyk aan '"e van de dag tevoren. Vandaag aan de markt De zaak werd vanmorgen besloten met de Herman van 2 November, die 1500 kisten Kanaalharing meebracht. De oud ste schepen worden daarna de Norma ria (die waarschyniyk voor de Engel- markt bestemd zal zyn) en de Eli, Abraham, Vios en Limburgia van 4 Nov. L Toch zyn we er nog lang met, de stryd blijft. In dat verband Herin nerde spr. aan het optreden van ae E.V.C., dat beneden alle normen is. Spr. besloot met een opwekking tot trouw in de organisatie. Na de pauze volgde nogmaals een op treden van de Muzanto's, waarna ds J. J. Mcuzelaar, Herv. predikant te Noord wyk Binnen, een slotwoord sprak. Spr. s er op. dat mede door het optreden de vakbeweging het menselijke wee>r meer in het centrum is komen te staan. De mens en de mensöiljke verhoudin gen vragen weer de aandacht We zyn veelal verzakeiykt, zyn vaak vreemden r elkaar geworden. De wyze waarop met èlkaar leven Is van overwegende betekenis. We moeten leven naar het Evangelie, dat zegt: „Hebt God lief. en ook de naaste Ds Meuzelaar besloot met dankgebed. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kruyt Jongen aangereden Het 7-jarig zoontje van de heer K., dat spelend de ryweg overstak, werd ln de IJmuiderstraat aangereden door een bus de N.Z.H.V. My. Hy liep enkele ver wondingen op, welke door de doktoren Kruyt en Goudriaan werden behandeld. Dodenherdenking Ter gelegenheid van klaproosdag zal op de algemene begraafplaats te Noord- wijk de jaarlijkse herdenking plaats heb- van hen. die voor onze vryheid vie len. De herdenking vindt plaats Zondag te Vandalisme Het bestuur van de Noordwykse Red dingsbrigade kwam tot de onaangename ontdekking dat zeven grote ruiten van het materialengebouw met keien waren vernield. De politie heeft de zaak in on- RUNSBURG Eerste narcissen De firma P. v. d. Bosch en Zonen heeft gisteren de eerste narcissen geleverd aan de firma Parlevllets Cut-flower supply, die ze naar Engeland exporteerde. Deze bollen waren geremd, evenala de reeds eerder door dezelfde kweker aangevoer de hyacintenbollen. In i uit Binnengekomen: KW 28, 64. 176. 125 144. 84, 107. 170. 155, 48. 49, 210, 34. 62. 133, 36. 160. Vertrokken: KW 75. 110, 163. 129. 173. 175, 130, 161, 43. 5. Advertentie). Voor CENTRALE VERWARMING Fa Wed. H. J. GRIMBERGEN VLIET N.Z. 19-20 - RI)NSBURG in de Geref. Kerk Voorhouterweg, op WOENSDAG 17 NOVEMBER as. des nam. 8 uur. Entrée ƒ0.80. Toegang boven 16 Jaar. OEGSTGEEST Voor de Commissie voor hulshoude- ïyke- en gezinsvoorlichting sprak gister avond mejuffrouw M. Macintosh, redac trice van het maandblad Ons Gezin te Den Haag. over het onderwerp: „Sfeer ln het gezin". Spr. ving haar causerie aan met een definitie van het woord sfeer, dat een abstract begrip Is en in de na tot stand komt buiten menselijk toedoen om. Sfeer is ook merkbaar bij feesten wordt derhalve beïnvloed door de v houdingen van mensen onderling. Van be lang is dus wat men doet en wat denkt. De sfeer in het gezin wordt ln belang rijke mate door de hulsvrouw geschapen Zy heeft er voor te zorgen, dat er zo weinig mogelijk mis gaat. wat bereikt kan worden door samenwerking ln het gezin van alle leden. Mislukkingen vin den volgens spr. dikwUls hun oorzaak in het feit. dat deze huisvrouw óf zichzelf te veel beschouwt als het middelpunt of door het verwennen van man en kinde ren. De juiste wyze is het leiding geven achter de schermen. waarbU in het by- zonder van belang zyn tact. geduld en gevoel voor humor. Om de sfeer zo nu en dan eens te kun nen vernieuwen ls het goed, dat de huls vrouw er eens uit gaat om nieuwe ideeën op te doen- Van veel belang achtte spr. de hoffeiykheid ln het gezin. In deze tyd ls helaas maar al te veel merkbaar, dat men te weinig eerbied heeft voor elkaara persoonlijkheid. Spr. ziet de hulsvrouw als de directe medewerkster aan de vor ming van en de ongedwongenheid in het gezin. Daarom moet de hulsvrouw trach ten zelf niet al ta veel gewicht ln de schaal te leggen. Tn het algemeen beval mej. Macintoah tenslotte aan: „Doe gewoon!". De leiding van deze avond berustte als gewooniyk by de afdelings-presldente mevr- P. H. Smits-Wltvllet. die mededeelde, dat de pas opgezette cursue in het vermaken van hoeden een groot succes ia. Bejaarden-sociëteit ln onze gemeente is een bejaarden- sociëteit opgericht, die voorlopig onder gebracht ls in gebouw Irene. De officiële opening zal Donderdagmiddag om half drie plaatsvinden. Dokte redlenet De Zondagsdienst der hulsartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. Varekamp, Geversstraat 45, teL 21916.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 15