Uit Katwijks oude doos Oegstgeester raad besteedde veel tijd aan speeltuin en melkwinkel Invoeren van rioolbelasting werd thans definitief verworpen Max Dendermonde over boeken en schrijvers WOONHUIS Geleidehondenfonds hield een geslaagd feest NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 In een kort tijdsbestek behandelde de gemeenteraad van Oegstgeest gister avond niet minder dan drie en twintig agendapunten. De meeste stof tol spreken gaven de voorstellen van B. en W. inzake toekenning van een cre- diet voor de speeltuinen Marijkehof en De Krekels en inzak® het beroep van de heer J. C. de Wit tegen de weigering van B. en W. om in het pand Terweeweg 63 een winkel te mogen vestigen. In de speeltuinen is het nood zakelijk, dat waterleiding met toilet wordt/ aangelegd, waarvoor B. en W. de raad een bedrag van f 2700 vroegen, wat, gezien het belang van deze zaak, gaarne werd verstrekt. doch B. en W. stelden slechts éénmaal ƒ100 Ook stichting van een speeltuin in Bui- tenlust was reeds meerdere malen het onderwerp van bespreking in het college van B. en W. geweest. Zij hadden hier voor de zienswijze van het speel tuinbe stuur gevraagd en het oog was gevallen op een stuk grond achter de Sumatra- straat, eigendom van de woningbouwver eniging. Desgevraagd ontvingen B. en W. van deze vereniging niet meer dan het simpele antwoord, dat deze grond ver huurd en derhalve niet ter beschikking was. B. en W. hadden echter wel graag een principiële bereidverklaring van dit bestuur gehad of althans een beetje uit voeriger schrijven, waaruit deze bereid heid tot medewerking zou zijn gebleken. Nu was het college teleurgesteld en kwam tot de conclusie, dat het deze aangelegen heid maar moest laten rusten. De heer Blansjaar (Prot.-Chr.) kwam hiertegen in verzet en meende, dat er wel degelijk behoefte in Buitenlust aan een speeltuin bestond. Wellicht was er wat gehaast geantwoord, maar spr. was overtuigd van de bereidheid van het be stuur tot samenwerking. Mevr. Smits (V.V.D.) sprak haar waar dering uit tegenover B. en W. voor de betrekkelijk snelle wijze waarop zij in de behoefte van de genoemde speeltuinen hebben voorzien en was het ten aanzien van Buitenlust onder de gegeven omstan digheden met B. en W. eens. Ook de heer Van Huls? (K.V.P.) sprak waarderende woorden, doch drong er op aan nu ook spoedig de speeltuin aan de Mors geheel af te maken. Mevr. Kramers (Arb.) was ook van mening, dat er van de kant van de bewoners van Buitenlust bereidheid moet blijken. De heer Oosterom (Prot.-Chr.) was de mening toegedaan, dat men van de zijde van B. en W. het bestuur van de woning bouwvereniging na ontvangst van de brief eens had moeten opbellen, dan was men ongetwijfeld meer te weten gekomen. Zijn betoog kwam er op neer, dat men van de zijde van de bestuurstafel niet al te ambtelijk moest zijn. De voorzitter beantwoordde de sprekers en merkte op, dat B. en W. inderdaad zeer teleurgesteld waren door de inhoud van deze brief. Dit briefje heeft er niet toe bijgedragen om het enthousiasme van het college op te voeren. Dit enthousiasme bleek wel bij de speeltuinvereniging, maar bij het bestuur der woningbouwvereni ging kon spr. geen medewerking ontwa ren. Een speeltuin toch moet gedragen worden door de liefde van de wijkbe woners en daar hadden B. en W. niets van gemerkt. Na re- cn dupliek zeidc burgemeester Du Boeuff onder meer nog, dat B. en W., gezien het gebeurde, in het verleden geen behoefte hadden van hun kant verder op deze zaak in te gaan omdat zij tot de conclusie gekomen waren, dat een speel tuin niet de noodzakelijke belangstelling zal hebben van de wijkbewoners. Spr. maakte aan de besprekingen een einde door diplomatiek op te merken, dat men het ook zó zou kunnen stellen, dat een bestuur van een woningbouwvereniging een dermate belangrijk lichaam is. dat zonder 6teun ervan niets te bereiken is Melkwinkel Het tweede in het oog lopende agenda punt was dan de weigering om een melk winkel aan de Terweeweg te vestigen. De heer Veen (Arb.) had eerbied voor tradi ties, maar kon het toch niet waarderen, dat B. en W. de traditie van vorige col leges gingen volgen. Het landelijk karakter in deze omgeving was toch al volkomen teniet gedaan, zodat het volgens spr. op deze gronden moeilijk kon worden gewei gerd. Binnenkort zou z.i. in de te bouwen woonwijk in deze buurt ook ruimte zijn voor winkels, zodat het aesthetisch be zwaar volgens de heer Veen ook niet op ging. Hij wilde de ontheffing wel ver lenen. Mr Bergmeijer, sprekende namens zijn K.V.P.-fractie, kon B. en W. ook niet bij vallen. Mevr. Smits (V.V.D.) brak een lans voor de huisvrouwen, die het erg op prijs zou den stellen als er op bedoeld punt een dergelijke winkel zou komen. De heer Van Nieuwkoop (Prot.-Chr.) liet een an der geluid horen en was bevreesd voor de consequenties. Men zou dan een an dere aanvrager ook niet meer kunnen weigeren, terwijl er bovendien in de toe komst in de nieuwe woonwijk winkels waren geprojecteerd. De heer Oosterom achtte dit juist een bezwaar voor de aan vrager, omdat hij dan straks door deze winkels zou worden gedupeerd. De voorzitter ging het ontstaan der ver ordening na en wees er op, dat het ka rakter van de omgeving zich niet voor een winkel leent. Hij meende op gronden van stedebouwkundige aard weigering te moeten aanbevelen en vreesde, dat voorts anders ook het hek van de dam was. De heer Veen stelde echter voor wel dispen- e verlenen, welk voorstel werd Mevr. Kramers (Arb.) vond dit m een matig gebaar van de gemeente meende, dat de financiële zorg van comité weggenomen moest worden door het Jaarlijks gevraagde bedrag toe te staan. Mr Bergmeijer wilde echter wel graag eerst eens wat meer weten, terwijl de heer Van Nieuwkoop en nog enige leden deze zaak voor prae-advies in han- W. wilden geven. Hiermede gingen B. en W. en de raadsleden ac- coord, zodat op een volgende vergadering deze zaak opnieuw aan de orde zal komen. Op 31 December loopt de pacht af van het land, gelegen aan de Wijttenbachweg tegenover de Schoutenburgerstraat en verpacht aan de firma Lubbe. Op het investeringsprogramma van de gemeente staat voor volgend jaar de bouw van een tweede o.l.-school. B. en W. waren van oordeel, dat voor de bouw van deze school dit terrein zich zeer goed zou lenen, en wilden de pacht derhalve niet verlengen. desbetreffende vraag deelde wet houder Simon Thomas (V.V.D.) mede. dat nog gewacht moest worden op een urgen- satie t genomen met 10 tegen 4 stemmen, zodat eerlang de heer De Wit zijn melkwinkel aan de Terweeweg zal kunnenen openen mits G.S. eveneens accoord kunnen gaan Rioolbelasting Aan de orde was voorts de herstemming over het beginselbesluit tot het invoeren van een rioolbelasting, waarbij de stem men in de vorige vergadering staakten. Ditmaal werd het voorstel verworpen met 6 tegen 8 stemmen, daar mevrouw Smits (V.V.D.) van zienswijze bleek veranderd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een viertal verzoeken om subsidie, namelijk van de Johanna-Stichting Arnhem, de Ned. Blindenbond, de Stich ting Katholiek Blindenwezen en plaatselijk comité bejaarden-sociëteit. Daar er naar het oordeel van B. en bij de eerste drie verzoeken geen recht streeks gemeentebelang aanwezig was stelden zij voor om afwijzend te beschik ken, waarmee de raad accoord ging. De bejaarden-sociëteit vroeg Jaarlijks ƒ250, tieverklaring, maar dat die deze of vol gende maand wordt verwacht. Men zou dus dan de beschikking over deze grond moeten hebben. Hoewel nog enkele op merkingen van de zijde van de heer Kerk- hoff werden gemaakt (KVP) ging de raad met het voorstel accoord. B. en W. deelden voorts aan de raad mede, dat G.S. de presentiegelden voor de raadsleden hebben vastgesteld op 10 en voor commissievergaderingen op ƒ5. Ook werd het raadsbesluit, om aan de heer J. Treur de boerderij nog voor twee jaar te verpachten, goedgekeurd. Voorts zullen, naar uit een mededeling bleek, ook de wethouders delen in de 6 procent loonrond*. Allerhande Hamerstukken waren ten slotte wijzi ging op de heffing van leges voor pas poorten (nu 1), uitbreiding van het wachtverbod in de Geversstraat, verbre ding van het trottoir aan het begin van de Terweeweg, beschikbaarstelling van een crediet voor taxatie van gronden, aanvrage van de Hervormde school om gelden voor de aanschaffing van verduis teringsgordijnen. materiaal voor handen arbeid en de afwijzing voor geschiedenis boek) ea. In de rondvraag vroeg n het stond met het aan B. verzoek van de bewoners tesselaan om verdere tegelaanleg. verzoek was er, maar „armoede' reden, dat het niet kon worden ingewil ligd. Op een vraag .van mevr. Kramers deel de de voorzitter mede, dat 14 dagen ge leden de plannen voor de nieuwe brand weerkazerne met de architect waren be sproken en dat het wachten nu is op zijn uitwerking hiervan. Het bejaardencen trum wacht op een extr* bouwvolume. r. Smits hoe i W. gericht .Het hing in de lucht' groot lachsucces werd Er is gisteravond smakelijk gelachen in het stampvolle Irene, toen de toneelver eniging Kunst en Gënoegen de drie be drijven tellende klucht van Bert Peets ,.Het hing in de lucht" voor het voet licht bracht. Oom Harry Groenendaal had een neef, Niek, die voor zijn studie een periodieke toelage van hem kreeg. Niek was echter in het geheim getrouwd, bewoonde een aardig huisje en trok zich van de studie niet veel meer aan. Zijn vrouw Emmy had echter een niet gehuwde tante, die r.og steeds in de veronderstelling leefde dat haar nicht met een vriendin op ka mers woonde. Een aangekondigd bezoek van deze tante zou het Jonge paar echter in moeilijkheden gebracht hebben, ware het niet. dat het door vermommingen en naamsverwisselingen de situatie aanvan kelijk wist te redden. Een tweede bezoek. echter van oom Harry, een scheeps kapitein. maakte het geheel nog moeilij ker. omdat de rollen nu weer veranderd moesten worden. Het geheel gaf aanlei ding tot vele ingewikkelde situaties, komisch genoeg om uitermate op de lach spieren van het publiek te werken. Zoals gezegd hebben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd. Oorzaak hier- was echter niet alleen de met veel humor geladen tekst van het stuk, doch ook de geestige wijze, waarop het s'.uk door de spelers werd gebracht. Twee figuren, die nu eenmaal in de wieg ge legd zijn voor komische rollen, namelijk Justa Verhaar, alias Emmy, en Hand- graaf als Gerrit de bootsman, hebben het publiek met hun subliem spel doen scha teren van de lach. Harsta toonde zich de echte zeekapitein en als Loes (mevr. Hessing) ging lachen, .lachte een ieder smakelijk mee. h, 't was maar een klucht, waarvan men de Inhoud met alle samengestelde verwikkelingen volgende week weer is vergeten. Maar het doet een mens goed in deze Jachtende tijd nog eens een avond te kunnen genieten van kostelijke en toch beschaafde humor. De regie was weer in de goede handen van de heer H. NOORDWUK Seinpost-nieuws Een talrijk publiek was getuige van de grote strijd tussen Seinpost I en de even- nog ongeslagen kampioenscandidaat Sportief '51 2. Het Bodegraafse team ver scheen volledig aan de start, terwijl Sein- invaller had voor De Groot, dan ook wel een flinke verras sing, dat de Noordwijkers er ondanks deze handicap in slaagden na een span nende en hoogstaande wedstrijd een gro- 82 overwinning te behalen. Vooral >r de kopman van Sportief '51 Walra- t was het een slechte dag; nog pas enkele weken geleden won deze speler in het grote Hoofdstad-tournooi met meer dan 400 deelnemers de eerste prijs in de derde en de tweede prijs in de tweede klasse, terwijl hij buiten deze schitteren de prestatie ook nog ongeslagen was in de competitie. Nu tegen Seinpost verloor hij in de openingspartij met flinke cij- Timan, in zijn volgende partij moest hij het loodje leggen tegen de vechtlustige Hazenoot. die deze avond wel bijzonder goed op dreef was, terwijl tenslotte zijn laatste beetje zelfvertrou- nlet voldoende was om invaller Cu- pedo te kunnen slaan. Tlman en Haze noot bleven in deze wedstrijd, ongeslagen, terwijl Cupedo alleen won van Walraven. Met het gewonnen dubbelspel werd de uitslag 82, welke cijfers echter wel iets geflatteerd zijn. De uitwedstrijd tegen Docos 2 was min der succesvol. De Noordwijkers moesten dat het met deze grillige Lei- denaars op eigen terrein slecht kersen Wel behaalde het volledige Sein postteam een kleine 64 overwinning, maar alle drie de Noordwijkers verloren een partij, waarmee Timan en De Groot hun eerste nederlaag leden. Hazenoot De Groot vonden in de taaie verdediger Grimbergen, die overigens vooral tegen De Groot niet over geluk te klagen had, hun mannetje, terwijl Timan geheel on nodig als straf voor een tactische blun der door Doove werd geklopt. Het dub belspel wonnen Doove en Verhoef ook nog van Timan en Hazenoot, zodat de Leidenaars na een 61 achterstand ten slotte nog een eervol resultaat behaalden. Ondertussen doen de Noordwijkers met 10 punten uit 5 wedstrijden een goede gooi naar een van de bovenste plaatsen in deze sterk bezette derde klasse, wat voor een nieuwe vereniging, die voor het eerst aan de competitie deelneemt, wel een heel fraai resultaat is. W. de Bruyn en de décors zagen er verzorgd utt. Tot de vele aanwezigen behoorde ook de echtgenote van de beschermheer der vereniging: mevrouw Du Boeuff. terwijl ook de commandant van de M.E.B.. c ste Focke. met zijn echtgenote van hun belangstelling blijk gaven. J. A. H. Lekenspelers gaan vooruit De opvoering, die de toneelvereniging De Lekespelers gisteravond in het Pa tronaatsgebouw gaf van de klucht „Een vriend komt over" heeft bewezen, dat dit toneelgezelschap thans de goede kant opgaat Een bijzonder complimentje dienen de heren J. Bonnet en E. A. de Wekker. Raadsvergadering De eerstvolgende raadsvergadering de raad wordt Woensdag 22 Decentt-er gehouden. Kinderen plantten bomen Onder toezicht van gemeente-opzichter Driessen werd gistermiddag op de speel tuin De Krekels aan de Mors een boom planting gehouden, waaraan 70 kinderen deelnamen De speelweide krees hier door een keurige omrastering. Namens het centraal bestuur der speeltuinverent- gingen gaven de dames Teobaal en Smits van haar belangstelling blijk. Arjos vergadert De afdeling Oegstgeest van de Arjos vergadert vanavond om acht uur it bovenzaal van de G>-ef kerk aar Maurltslaan De heer G. Puchningei spreken over het onderwerp De coa Rode Kruis De afdeling Rijnland van het Rode Kruis houdt vanavond in het Witte Huis een buitengewone vergadering Franse priester-arbeiders Ds Zuurdeeg uit Parijs zal Dinsdag avond 23 No/ember in de Willem de Zwijgerkerk een causerie houden over de Franse priesterarbeiders. Aanvang 8 uur, Kees van Bruggen 80 jaar De bekende schrijver Kees van Brug gen wordt 14 November 80 jaar. Hier ziet u de auteur van o.a. Het gestoorde Mierennest voor het raam van zijn woonark in de Amstel te Amsterdam. Hij is werkzaam geweest als kunstredac teur, zowel bij Nederlandse als Indische bladen. Zijn boeken dateren voor het merendeel uit de twintiger en dertiger jaren. LEIDERDORP Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Min- L1SSE Bazar voor „Sonnevanck Op 29 en 30 November zal alhier grote bazar worden gehouden voor herstellingsoord „Sonnevanck" te Har derwijk. Cbr. Geref. vrouwenvereniging Voor de Chr. Geref. vrouwenvereniging heeft mevrouw Floor uit Nieuw-Vennep KATWIJK AAN ZEE Voor het departement van het Nut heeft de auteur Max Dendermonde gis teravond in De Zwaan een gezellig babbeltje gehouden over schrijvers en boeken. Het is geen zwaarwichtige lezing geworden, integendeel, de heer Dendermonde doorspekte zijn betoog met het voorlezen van gedichten en korte verhalen, zodat de tijd omvloog en de leden met heel wat stof tot overdenken huiswaarts konden keren. Visserijgolfjes De heer Dendermonde begon zijn cau serie met een verhandeling over de ex perimentele poëzie, door velen eenvou digweg als „dwaas" gekarakteriseerd. Heel veel mensen beschouwen het schrij ven van poëzie als iets betrekkelijk ge makkelijks. Men meent dan dat het ge woon een kwestie van ontroering is. Spr. bracht een door de Vara uitgeschreven gedichtenprijsvraag in herinnering, waar op 5000 gedichten binnenkwamen, voor het grootste deel van dames afkomstig. Dit bracht de inleider tot de conclusie, dat er in ons land veel stiekum wordt gedicht. De echte dichter moet zeer veel lezen. Hij wordt automatisch bang voor herha lingen, voor het gebruik van cliché's. Toch moet hij oorspronkelijk zijn en dat met een betrekkelijk gering aantal poë tische thema's. In een gedicht gaat het er veel meer om de dingen nieuw te zeggen dan om nieuwe dingen te zeggen. De moderne poëzie, aldus de heer Den dermonde. is een experiment met de taal om te zien wat er van komt. Er is dus geen bepaald doel. Deze gedichten hebben hun nut omdat ze lelden naar Iets waar we nog niets van weten. Dichters zijn altijd veel groter taalvernieuwers ge weest dan prozaïsten. gisteravond voor een aandachtig gehoor verteld over haar reis naar Canada en de Verenigde Staten, gemaakt op weg naar de vergadering van de I.C.C.C. de Internationale raad van Bijbelgetrouwe Kerken. Na de pauze werden ter illustra tie van het vertelde lantaarnplaatjes ver- Sociale positie Sprekend over de moderne prozaïsten verklaarde spr., dat deze soms zo schrij ven dat een groot publiek het niet i begrijpt. Er ontstaat dan een vicieuze cirkel: De oplaag is gering en de schrij ver keert zich steeds meer van zijn pu bliek af omdat hij van zijn producten niet kan bestaan. Dit bracht de heer Den dermonde op de sociale positie vart de auteur. In Nederland kunnen niet meer dan 20 auteurs van hun literair werk be staan; de rest moet een levensonderhoud vinden in het vervullen van journalis tieke functies. In Amerika, het land met de grote oplagen, is het niet beter. Daar vinden slechts 200 auteurs een broodwin ning alleen door literair werk. In het stat van zijn causerie riep de heer Dendermonde zijn gehoor op een wijziging te brengen in de leesgewoonte. Auteurs moeten veel schrijven om de no dige schrijfvaardigheid te bereiken; zij (kunnen zich uitleven in het schrijven van korte verhalen. Wanneer dit genre in Nederland meer ingang vindt komt de Brieven letter A Boekh. „De Volharding" KATWIJK AAN ZEE In de Unizaal werd gisteravond de jaarlijkse feestvergadering gehouden van de vereniging tot steun van het blinde- geléide-hondenfonds. Zoals men wellicht uich r.og herinmart, is deze vereniging een voortzetting van de trekhondenver eniging. Het aantal leden van deze ver eniging is zo groot, dat de feestelijke jaarvergadering niet in een avond afge daan kan worden, mede omdat de zaal ruimte niet groot genoeg is om alle leden met hun dames te bevatten. Daarom werd behalve gisteravond, ook eergisteren een dergelijke avond gehouden. De voorzitter, de heer L. Bogaards. heette in het bijzonder welkom, de nieu we leden en verteide het een en ander over de geleidehondenschool te Amster dam. In het tweede kwartaal van dit jaar waren 90 aanvragen binnengekomen- Deze konden echter niet worden af gedaan. Door terugtrekken en afvoeren bleven er 85 aanvragen over, waarbij in het derde kwartaal weer 18 nieuwe bij kwamen. Vermeerderd met 2 aanvragen voor ruil en herinstructie bedroeg het totaal aanvragen dus 105. In het derde kwartaal werden 22 aanvragen af gedaan, 4 door ruil en herinstructie en 18 nieuwe. Van de honden, die op de school binnenkomen, vallen er altijd veel af. In het derde kwartaal 50 pet. Hulp om nieuwe honden te verkrijgen is dringend nodig. Uit het jaaroverzicht van de secretaris, de heer J. Grunstra. was te horen, dat het ledenaantal groeiende is en nu 151 be draagt. De penningmeester, de heer W. van Dijk, had een batig saldo te melden, terwijl aan het fonds f 140.40 was afge dragen. De contributie van deze zeer nuttige vereniging is f 1,20 per jaar. Het ver dere van de avond stond onder leiding van de heer Augustinus uit Noordwijk, die met het gezelschap Varia de avond vulde- IN Katwijks gemeentehuis kan men de dorpsgeschiedenis leren ken nen uit vergeelde papieren en oude documenten. Samen vormt dit his torisch materiaal het „geschiedboek" j van de vissersplaats. Maar een ge schiedenisboek is een fleurloos ding, als het niet is versierd met afbeel dingen en foto's, waarop men kan zien hoe een straathoek er vroeger heeft uitgezien of waar een al lang verdwenen gebouw precies gestaan heeft De heer J. A. Dekker, chef in terne zaken ter Katwijkse gemeente secretarie, is zich daarvan als man. die zich met de oude archieven van de gemeente pleegt bezig te houden, helder bewust geweest. Al geruime tijd heeft de heer Dekker er blijk van gegeven, de waarde van archieffoto's voor het krijgen van een juiste kijk op het verleden goed te beseffen. Jarenlang werkte hij aan de ver zameling van afbeeldingen en foto's, die in één van de kasten ter secre tarie werden opgeborgen. Niemand dacht er evenwel aan, orde te bren gen in de onoverzichtelijke collectie. Tot vijf jaar geleden ongeveer. Toen ging de chef interne zaken zich in zetten voor een schematische orde ning en beschrijving van het ma teriaal. Daarvoor was tijd en geld nodig. Van alle zijden kwam er me dewerking en de gemeenteraad gaf een gewaardeerd houvast door een crediet van f 750 te verlenen voor dit doel. Sedertdien is de geordende beelddocumentatie van Katwiik wer- '-",::kheid Vijftienhonderd foto's zijn inmid- niet helemaal gereed. In de loop van de komende wintermaanden, als er voor oud en jong in Katwijk gelegen heid is om nog eens een boom op te zetten over „vroeger", die „goeie oude tijd", hopen wij wekelijks een vlak, zal men vragen. Dat is maar een tijdelijk bestaand „meer", opgespoten stuk grond achter het voetbalveld van „Katwijk", gezien vanaf de cantine. Er zou nog een zeilbootje op moeten staan, en foto of prent uit dit bijzonder inte ressante gemeentelijk foto-archief te plaatsen. Vooral de oudere Katwtj- kers zullen er hun plezier aan kun nen beleven. Vandaag de eerste foto. Zoals de scherpe opmerker direct zal zeggen, niet uit de verre geschiedenis, maar van nog niet zo lang geleden. Mis schien ziet men dan ook nog op het eerste gezicht, dat de fotograaf hier zijn toestel op Katwijk-Binnen heeft gericht. De kerk op de foto ts de R.K. H j kerk van Katwijk aan den Kim. en gecodeerd. De documentatie is nog I Maar wat is dan dat grote water doodstil naar zijn dobber kijkende visser. Maar op zichzelf is dit gezicht op Katwijk aan den Rijn toch al bij zonder genoeg om het even te laten bekijken. auteur vanzelf dichter bij het lezend pu bliek te staan en wordt de beruchte vi cieuze cirkel doorbroken. De inleider be sloot met het vertellen over en voorlezen an zijn eerste roman, „De wereld gaat an vlijt ten onder". De vice-voorzitter, de heer L. Haasnoot, deelde nog mede dat het departement met 50 nieuwe leden zeker een nieuw programma zal kunnen opstellen. Op 19 November speelt de Leidse pianist Henk Briër in de Oranjezaal, op 7 December houdt prof. Tenhaeff een lezing in pen sion Noordzee. K. Norel spreekt Vrijdagavond komt de heer K. Norel in het Jeugdhuis spreken over zijn boek ,Van Barentszzee tot Doggersbank". Hoog en laag water Vrijdag 12 November: hoog water 3.51 »n 16.10, laag water 12-05 uur. Spring vloed. KATWIIK Gemeentehuis houdt receptie Zoals we reeds meldden, is* de gebeen tesecretaris, de heer D. C. O. Boekho- Maandag 15 November 25 jaren s van de gemeente Katwijk. Maandagmiddag tussen 3 en 5 uur is er gelegenheid de heer Boekhoven ter ge legenheid van zijn jubileum geluk te •ertsen. De receptie is in het raadhuis. KATWIIK AAN DEN RUN Door tram overreden Gistermiddag omstreeks 5 uur ston- en een tweetal dames uit Zoet er meer. dio bij familie aan de Samdtlaam op bezoek waren geweest, te wach'.en op Leiden. Op onverklaar bare wijze is de jongste van do twee passagiers onder de tram gekomen, die doorreed. De dame werd zeer ernstig gewond aan een harer benen, dat waar schijnlijk geamputeerd moot worden. Nadat eerste hulp was verleend door der plaatselijke artsen, werd het slachtoffer naar het ziekenhui; ver voerd Jeugdavond Herv. Gemeente De jeugdraad van de Herv. Gemeente heeft gisteravond voor het eerst ln het seizoen een gemeenschappelijke Jeugd avond gehouden, die heel goed bezocht De voorzitter van de CJMV, de heer Vöge, heette in het bijzoader ds Makkcnze welkom en de vertegenwoordigers van kerkeraad en kerkvoogdij. De heren Van Beelen uit Katwijk aan Zee vertoonden deze avond hun stereo scopische foto's, waarvoor een speciale bril gebruikt werd. Er waren verschil lende foto's met opnamen uit Nederland daaronder ook uit Katwijk, bijvoor beeld van de verlichting uit de afgelopen ter. Na de pauze waren er opnamen Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Het i een zeer mooie avond. De voorzitter dankte aan het eind van de avond de beide heren Van Beelen voor het vele, dat zij te genieten gegeven hadden. NOORDWIÏKERHOUT Aanbesteding bouw van Hervormde school Gisteren had de aanbesteding plaats m de bouw van de Herv. school. Er aren elf inschrijvers, t.w. fa Van Duyn Katwijk 94.990. firma Vogels en Zn Wassenaar 99.750, C. J. Klebert, Sassen- heim 99.800, fa C. J. Strijk, Oegstgeest. 101.000, fa G. J. v. d. Rotten, Noordwij- kerhout 102.200, gebr. Laros, Noordwij- kerhout, 103,100, Gebr. Oosterom Langeveld, Warmond 104.800, fa Mouton De Wijs, Den Haag, 107,400, J. Vink Zn. Noordwijk, 109.974, bedrijf P. Buur, Haarleht f 113. raming bedroeg 94.000. Deze was echter gemaakt voor de laatste loonronde. De gunning is aangehouden. Boekhorstrulters Gedurende twee avonden hebben de Boekhorstrulters een groot riliterfeest ge geven. Burgemeester en mevrouw Van der Weijden waren de eerste avond ook I Big. Instructeur Haak kreeg een kist sigaren aangeboden door „vijf Jaar hechte safnenwerking". De heer Ribbink, voorzitter van de federatie, feliciteerde de vereniging en roemde haar activiteit en goede geest. Een ruiterdemonstratie (op stokpaardjes) viel erg in de smaak. Daarna volgde een cabaret-programma onder leiding van Frans Vrolijk VOORSCHOTEN Ouderavond In het gebouw voor Chr. belangen werd gisteravond de eerste ouderavopd in het nieuwe seizoen gehouden door de open bare lagere school. De heer A. de Croot voorzitter van de oudercommlsslo had da leiding van de bijeenkomst. Het hoofd der school, de heer J. H. Krooshof. vertelde iets over het ontstaan kindertekeningen en hun waardering. In het gedeelte na de pauze werd onder schoolfllm gedraaid; in de rond vraag kwamen problemen als de vrije Woensdagmiddag, het mclkdrinken op school en de hoogtezon-behandeling. Puzzlerit De Voorschotense automobiel-sociëteit houdt op Zaterdag 20 November herfstpuzzlerit, waarvoor de benodigde toestemming van de minister reeds ont vangen is. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de kinderbe scherming heeft een bedrag van 282.59 opgebracht. Na-doorlichting Voor hen, die In Juni of Juli niet zijn doorgelicht, bestaat de gelegenheid dit alsnog te laten doen op Vrijdag 12 No vember (morgen dus) tussen 2 half 5. Plaats: marine-opkomst-centrum. Wie zich voor het laatstgehouden onder zoek had opgegeven, maar door digheden verhinderd was, kan op vertoon het betalingsbewijs worden doorge- Over enkele dagen publiceren we dan een meer historisch beeld, met bomschuiten op het strand. Meer kunnen we nog niet vertellen. Voor dit stukje wordt beëindigd, verzoe ken we onze lezers echter om, als zij foto's uit vroegere jaren bezitten, die aan het gemeente-archief te schen ken of uit te lenen. Vroeger lossen in IJmuiden (2 uur) Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1955 van het staatsvlssershavenbedrijf IJmui den hebben verscheidene leden hun gro te waardering uitgesproken voor het werk van de ambtenaren van dit bedrijf, die, soms onder moeilijke omstandigheden, veel werk hebben verzet. Zij stelden de vraag, of het niet mogelijk is, het lossen dagelijks om 2 uur v.m. te doen begin zodat de vis zoveel mogelijk om 7 gelost is. De handel heeft dan een beter overzicht van de hoeveelheid en de kwaliteit. Vervolgens meenden zij, dat het aanbeveling zou verdienen, tot een verscherping van het toezicht bij het los te gaan, waarbij er in het bij zonder op gelet zou moeten worden, dat geen goede en slechte vis door elkaar ia de kisten wordt gedaan. Niet «neer onder de Hollandse wal Het is weer uit met de visserij op de kleine haring, die zich enige tijd vlak onder de Nederlandse kust ophield cn de loggers ijverig jacht op hebben gemaakt: van Zaterdag tot en met gis teren is er niets meer gevangen op oen mijl Zuidwest van IJmuiden. De haring, die ook groter is. op de klein ste afstand van de haven wordt nu op of acht stomen van IJmuiden buitgemaakt. Drukte ln het straatje De meer dan 100 trawlers, die op het ogenblik mannetje aan mannetje in het Kanaal vissen, hebben alle moeilijkheden dien met navigeren: wanneer er een school haring wordt gevonden of aan- gelood zit de hele vloot er direct boven op en de Mary, aie vorige week al een lichte aanvaring had, was de eerste met averij, terwijl de voor anker liggende Abraham visite aan de voorsteven kreeg van een grote Duitser. De Duitser had reddingboot buitenboord cn er slond heel wat zee. vertelde sshipper J. Klin kenberg. De Duitsers stonden te schreeuwen en werkten met zoeklichten, zodat men op de Abraham vermoedde, en opvarende overboord gesla gen was. Eind vorige week was er name lijk al een Duitse visser in zee gevallen. Men heeft hem nog weten te redden. Markt van Woensdag Er verschenen vier trawlers aan de middenweekse markt en met do aanvoe- i van de loggers en de kottcas stonden ongeveer 2000 kisten haring en 1100 makreel in de hal alsmede 900 schelvis piepers. 200 kabeljauw, 200 wijting en 200 kool en gul. De Polderman (28 Octo ber) had 700 kisten vis. de Schoorl (29 Oct.). die nu onder schipper A. Koeman vaart, had er 650 en de Mary (30 Oct.) ving 1350 kisten Kanaalharing terwijl de Petten (28 October) met 680 kisten vis binnen was. Van de loggers en kotters kwamen: 20 kisten schol, 50 gul en kool. 40 varia en 900 stuks ijskabeljauwen plus 500 stijve de KW 76; de KW 78 had 350 kisten haring na een paar dagen en de IJm 221 voerde aan 590 kisten vis tenvijl de HD 20 kisten platvis. 240 schelvis en 120 gullen zorgde, plus 20 diversen en 200 stijve dikkoppen. Van de kleine vaart kwamen 300 kilo tongen 100 kisten schol. De markt van Woensdag Voor de haring is gisteren tussen de f 13 en de f 15 betaald; van de Mary werd een partij opgehouden cn deze haring deed tot f 10, terwijl de makreel verkocht is voor f 14 tot f 19, België was voor regels kabeljauw in de markt en betaalde er f 92 k f 65 voor. terwijl de kisten f 100 80 opbrachten de schelvis deed f 40 tot f 47. Het bin nenland nam de grootmiddelschelvis voor f 30 tot f 37 en de kleinmiddel deed f 30 tot f 35, terwijl de pennen f 25 tot f 30 de brasdjes haalden f 16 tot f 22. Wij ting maakte f 11 tot f 17 en de grote gul deed f 25 tot f 30. terwijl de middel f 28 1 tot f 30 gold en de torren f 16 f 17 op brachten. Schollen De schol III is verkocht voor f 20 tot f 25 en de tweetjes deden f 32 tot f 40 per kist. Grote tong haalde f 3.10 en de grootmiddel f 2.70 tot f 2.60. terwijl voor de halve pondjes f 2.15 tot t 2.10 kwam en de enen f 2.05 tot f 2.15 haalden. Voor tweetjes is f 1.85 betaald. Van het komende Vandaag loste de Haarlem en bracht iee van 1 November 1510 kisten, waar- .an 1500 haring uit het Kanaal en wat varia, De KW 75 „Doggersbank" kwam met 175 kisten vis. waarvan 100 schelvis en piepers, 55 haring en 20 wijting, wijl de Medan binnenlag ber met 800 kisten verse va Oudste schepen De oudste schepen worden nu de Zee- landia en de Gelria, Herman (2 Nov.). licht. ZOETERWOUDE Opn i Katwijk. Opbrengst collecte De collecte ten bate van de actie de vluchtelingenhulp heeft 280.08 op gebracht. Billy Graham heeft Maandag las (Texas) zijn 36ste verjaardag gevierd met een preek ln de Baptistenkerk Beget gheidde Wortel vai Kwaad. i 1 Novem- In i uit WARMOND Jubilarissen Warmonds Fanfare gehuldigd In hotel De Stad Rome gaf de War- mondse fanfare een uitvoering, die werd geopend met een pittige mars. Hierna kon de voorzitter, de heer J. Ouwenhand, onder anderen burgemeester Von Fiscn- ne. oud-voorzitter J Bergman, ere voorzitter P H. Romeijn en afgevaardig den van zusterverenigingen welkom he ten. Spreker dankte het dames-comité voor het werk dat dit verricht. De ere-voorzitter huldigde twee man nen. die 25 jaar aan de fanfare zijn ver bonden, namelijk de heren J Ouwen- hand en J. Landman, die ieder een ere teken kregen opgespeld. Het corps vervolgde hierna weer de uitvoering en tot slot werd na de pauze het toneelstuk „Deining om de dorpsdok ter" opgevoerd Mr Bos sloot de avond met een kort dankwoord aan spelers en speelsters. Landgoed Leeuwenhorst te Noordwijkerhout Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan Provinciale Staten voor, aan de stichting Het Zuidhollands Landschap een subsidie van f 52.000 te verlenen In de kosten van herbebossing en inrichting van het landgoed Leeuwenhorst te Noord wijkerhout. De stichting heeft dit land goed in 1953 met steun van rijk en pro vincie aangekocht. Van de ter plaatse aanwezige mogelijkheden ls gebruik ge maakt teneinde met relatief geringe kos ten een aantrekkelijke bospartlj te ont wikkelen, waar het publiek ln ruime mate gelegenheid kan worden geboden tot ver- Vice-president Haagse Hof met pensioen Bij Kor, besluit is aan jhr mr dr Th. W. C. Calkoen. op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ,r«ang van 1 De cember 1954. u:t zijn ambt van vice-presi dent van hc. Haagse gerechtshof, met 'dank voor de bewezen diensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9