de landbouw rnoticje crióió NIEUWE LEIDSCHE COURANT Rusland 1954 door Hélène en Pierre Lazareff MISLUKKING VAN GEWAAGD PLAN IN SIBERISCHE STEPPEN OUDE VROUW', die wij in de tabaks- I J winkel in Tiflis ontmoet hadden, zei trots: „Mijn zoon werkt in Altai". In haar stem lag dezelfde klank als waarmee anderen ons vertelden: „Mijn zoon was in Stalingrad De aandacht van het gehele volk is vandaag gericht op de grote slag met vredige bedoelingen, die door de jongeren wordt geleverd op de vlakten van Oost-Siberië en de Oeral tot aan de vallei van de W'olga en in de gebieden van Zazakhstan en Altai, waar men binnen twee jaar een gebied wil ontginnen, dat een oppervlakte beslaat van der tien millioen hectare. Van het slagen of mislukken van deze poging hangt niet alleen de oplossing van het nijpende graan vraagstuk af en de toe komstige politiek der regering, maar ook en vooral het lot van de regering en in het bijzonder van een der voornaamste leiders, !\icolaas Kroesjtsjev. TOEN Kroesjtsjev in September 1953 in een geruchtmakende rede onthulde, dat de Sowjet-land- bouw op verschillende belangrijke terreinen bijvoorbeeld de omvang van de veestapel een peil had bereikt, dat lager was dan dat ten tijde van de czaren. had dat een uit werking als een donderslag bij hel dere hemel. Hoewel iedere burger al lang aan zijn eigen provisiekast had kunnen merken, dat de collec tivisering van de gronden niet het resultaat had opgeleverd, dat men verwachtte, had niemand vermoed, dat het fiasco van de onderneming zo ontstellend groot zou zijn. Daar het aantal inwoners van de U.S.S.R. sinds 1916 aanmerkelijk is ge stegen. kan iedereen zich het gebrek aan vlees, melk en boter in de Sovjet- Unie levendig voorstellen. Wat de melk betreft; op het ogenblik wordt per dag gemiddeld twee millioen liter geprodu ceerd. legen de geplande zes millioen. Kroesjtsjev heeft bekend gemaakt, dal in Siberië, een gebied dal niet door de oorlog is getroffen, op het gebied van boterproductie van 75.000 ton voor de oorlog is teruggevallen op 65.000 ton in Een plaatje van oude Russische boerderijenZo kan men ze nog overal in Europa aantreffen. Maar het verschil is, dat de zelfstan dig werkende Russische boer wei nig kansen heeft om zijn bedrijf uit te breiden. Nog steeds dwepen zijn regeerders met het collec tieve stelsel. Het gaat niet goed met de Russi sche landbouw en veeteelt. Op gigantische wijze vechten de Sovjets tegen het crisisspook. Zo wgrden grootscheepse propagan dacampagnes opgezet om de pro ductieslag te stimuleren. Een schril contrast met de situatie waarin de boeren verkeren, vor men de imposante bouwwerken op de agrarische tentoonstelling. Bovenstaande foto toont de ver siering op het paviljoen van de Oekraine. te plan geen handarbeid meer te ver richten en er enkel als propagandist of „agitator" te gaan werken. Niettemin wendt Kroesjtsjev zich met het propaganderen van het nieuwe landboiiwavontuUr, dat de hele U.S.S.R. in beroering bracht jn de eerste plaats tot de jeugd. Daar men voor alles een einde moest maken aan een onhoudbare toestand En de Russen spotten openlijk met het plan Het debacle M A de eerste uitbundige reportages over de aankomst der pioniers, werden de berichten over het reus achtige ondernemen steeds zeldzamer. Dan begon men echter andere ge luiden te horen. Eerst kwamen de brieven van de pioniers, die hun families dingen schreven, die deze verontwaardigd deden protesteren bij de ministeries. Radio en krant namen de klachten over en de ..Pravda" schreef in een hoofdartikel: „Ons* jong* mensen worden met j duizenden in een Siberisch* winter gestort, zonder dat zij over voldoende kleding of onderdak beschikken. Zelfs leidinggevende mensen ontbreken.." De krant der communistische jeugd schreef: „De jonge meisjes uil de stad, die nooit een riek hebben ge-j hanteerd. slaan op de velden, terwijl gezonde kerels rond de haard zitten en wodka drinken en grappen ver-1 tellen. Onthuld werd, dat de meest* pio- niera geen tenten hadden om in te- wonen, dat er onvoldoend* voedsel was en dat noodzakelijke voorwerpen j als tandenborstels, schoenveters, naai-1 garen en schrijfpapier onvindbaar waren in een straal van 500 kilometer. De ontevredenheid was zo groot en| zo algemeen, dat Kroesjtsjev zelf pools hoogte moest gaan nemen. Sinds zijn reis naar het Oosten is er een stilte I gevallen en weet niemand wat er ge-1 beurt in de verre steppen, waar men een nieuwe graanschuur wilde bou wen. 's Avonds zingt men in de kolchosen echter soms het lied, dat de dichter Sergei Simernov en de componist Bons Mokroesov maakten I om .ionge mannen en vrouwen naar het Oosten te lokken: nooit in de rij behoeft te staan. Daal de hoeveelheid levensmiddelen, die op deze markt te koop wordt aangeboden, in verhouding klein is, zijn de prijzen er hoog en kunnen alleen de „begunstig den" er van genieten. Het paviljoen op de agrarische tentoonstelling waar de mechani sering en electrificering van de landbouw wordt gedemonstreerd. De malerij van de nieuwe i lectieve „Molotof-boerderij' 1952 en dat in bepaalde gebieden de melkproductie per koe en per dag slechts twee liter bedroeg. In hetzelfde verslag stelt Kroesjtsjev een tekort vast aan groenten, aardap pelen en haver, doch beweert daarte genover. dat de graanproductie op an der gebied in bevredigende mate is ge stegen. Vijf maanden later moest hij echter toegeven, dat „de hoeveelheid graan, die in de collectieve boerderijen achterbleef, na de leveringen aan de staat, onvoldoende waren voor de be woners van de boerderijen om van te leven, terwijl het deel van de staat ontoereikend was om de behoeften der Sovjet-gebruikers en de stijgende be hoeften der volksrepublieken te be vredigen." Kolchosenstelsel Imponerend is dit tentoonstel lingsgebouw zeker, doch de toe stand op het platteland vertoont een somberder beeld. en de tot dusver ontgonnen gronden ontoereikend bleken te zijn, ging men er toe over nog woeste gebieden in cultuur te brengen. In deze nieuw ontdekte gebieden, die door de nieuwe dammen in de I Wolga, de Obi en de Irtisj worden 1 bevloeid en waar het klimaat zeer koud of tropisch warm vaak on draaglijk is. is men nu bezig met alle beschikbare middelen staats boerderijen te vestigen. Omdat men hier niet behoeft te vechten tegen de verouderde denkbeelden van honk vaste boeren, hoopt men hier de nieuwe landbouwmethodes ongestoord te kunnen toepassen en te kunnen arbeiden voor het algemeen welzijn in de stijl en de geest van ware J Radio, film, boeken, tijdschriften I en kranten, vergaderingen, preken in kerken, speciale lessen, alle middelen worden gebruikt om vrijwilligers voor deze „graanslag" te werven. De beste arbeiders, technici en geleerden werden naar het Oosten gezonden en de bedoeling achter I dit alles was: de Russische graan- j productie van 130 millioen ton op 180 millioen ton per jaar te bren- 'gen. Volgens Kroesjtsjev hebben j in twee maanden tijd meer dan een half millioen Sovjet-patriot ten uitzending naar de nieuwe j gebieden gevraagd en werden meer dan 80.000 ingenieurs, ge- i leerden en landbouwkundigen naar het beloofde land gezonden. Het j benodigd? materieel werd aan andere ontginningen onttrokken, HET kolchosenstelsel (een kolchose is een dorp of groep van dorpen» houdt in, dat elke bewoner aan de ge meenschap een zeker aantal arbeids-1 dagen verschuldigd is. De kolchose moet bepaalde gedeelten van haar productie aan de staat afstaan en reserves aan leggen voor haar eigen behoeften. De inkomsten van deze verkoop aan de staat 'min de uitgaven, d:c collectief worden gedragen) en het overschot van productie 'indien aanwezig' worden onder de bewoners verdeeld in verhou- cing tot het aantal dagen dat zij voor de gemeenschap hebben gewerkt. Daar naast heeft elke bewoner van de kol chose recht om voor eigen rekening een stuk grond naast zijn woning te be bouwen en wat kleinvee, een varken, een geit en een koe te houden. De Dro- ducten uit eigen bedrijf mag hij op de markt der kolchose verkopen. In de grote steden en in de dorpen hebben wij verschillende van deze markten gezien. De verkoopprijzen zijn er vrij en de kwaliteit der goederen 'vlees, groenten en fruit» is er beter dan in de staatswinkels. Daarom stort zich iedereen, die over wat geld beschikt, op deze „vrije" markt, waar men bovendien Spotprent uit de „Krokodil" De regering tracht de boeren de methode van de gemechaniseerde landbouw bij te brengen. De man met het stuurwiel in de handen demonstreert het tekort aan mid delen om de scholing practisch door te voeren. ,,Kom mijn geliefde, zo spoedig mogelijk Hier zijn de velden groter dan de Hier zullen wij gelukkig zijn Mijn geliefde, gij moet komen Langzaam heb ik de grond leren liefhebben Die wij beiden zullen doen ontwaken. Hier leven reeds onze kameraden, M\jn geliefde, je moet komen. De tijd duurt lang voor een jongen, die van je houdt De jonge meisjes zijn hier trots en mooi Doch ik zie enkel jou. Mijn geliefde, je moet komen." (Copyright ABC-Press-Scoop) Zaterdag. In het slotartikel: het Rus- sische volk wil werkelijk 1 vrede, manr gelooft 'n een i „rechtvaardige" oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5