Jlicutuc gtihstht (üeuranl Boelganin: Politiek van het Westen gericht op oorlog Sport en wedstrijden Keizer Haile Selassie De Hoge Veluwe op Lindberghs record na 27 jaar gebroken Volkswagenbusje uit Den Haag slipte in Ridderkerk wist r MAANDAG 8 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstra®*. 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6 40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10188 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Slantoascicfi li gMIfvrn «n®n h<rl ia fégfjeaspoet" ZIE PAG. 6. 7 EN 9 HERDENKING RUSSISCHE REVOLUTIE Maar zingende Malenkof wilde zelfs toasten op Parijs DE RUSSEN hebben bij de herdenking vcm de Octoberrevolutie de gelegenheid aangegrepen de Westelijken, met Amerika aan de kop, de gebruikelijke beschuldigingen naar het hoofd te slingeren. De politiek der kapitalistische landen, aldus maarschalk Boelganin, de Russische minister van defensie, is er op gericht, een nieuwe oorlog voor te bereiden. De Westelijken richten aggiessieve militaire groepen, blokken op, zaaien haat tussen de volken en daarom moeten de Sowjet- strijdkrachten waakzaam blijven en haar kracht voortdurend vergroten. Dit was geen bezwaar om 's avonds met de Westelijke ambassadeurs te genieten van een uitgelezen feestmaaltijd en heildronken uit te bren gen op de vrede. Met een militaire parade op het Rode Plein, versierd met rode spandoeken en reusachtige portretten van Lenin en Stalin, ving te Moskou de viering van de 37ste verjaardg der Octoberrevolutie aan. Saboerof, vice-voorzitter van de Russische ministerraad, verklaarde, dat Rusland zal voortgaan1 de betrekkingen met Joegoslavië te normali seren en de oude vriendschap tussen beide volken te herstellen. Tito zond' een telegram: „hartelijk gefeliciteerdi"! Ter gelegenheid van de plechtige her- collectief veiligheidsverdrag tot stand te brengen ter verzekering van de wereld vrede. Blikbaar vrezen de Russen de her. bewapening van Duitsland, althans zei Saboerof, volgens Reuter, „dat West- Duitsland ongetwijfeld binnenkort ato- mische wapens zal bezitten, die het zou gebruiken om de nederlaag van 1945 te wreken". Onder het gehoor van Saboerof bevon den zich premier Malenkof en de minis ter van buitenlandse zaken, Molotof. Tij dens de parade op het Rode Plein voor het Kremlin, werden ook Russische atoomgeleerden opgemerkt. Zij droegen bij het défilé een bord, waarop de eerste atoomcentrale ter wereld, gebouwd in de Sowjet-Unie. stond afgebeeld. Uit een vriendelijker vaatje denking, ontbrak ook ditmaal de gebrui kelijke militaire parade niet. Saboerof verklaarde, dat de Russische politiek ge baseerd is op de 9telling van Lenii, „vreedzaam naast elkaar bestaan van dc kapitalistische en communistische stel sels. Maar sommige Amerikaanse leiders willen onderhandelen vanuit een positie van kracht. Gezien de sterke positie de Sowjet-Unie en het samengaan de grootste mogendheid in Azië, China, zal, aldus Saboerof, een dergelijke poli tiek van kracht de Amerikanen niet veel baten". (Wij hebben altijd gehoord gelezen, dat de politiek van het Kremlin imperialistisch is, het communisme andere landen moet worden geëxpor teerd en dit was stellig de bedoeling Lenin en Stalln. Red.). Saboerof stelde voor in Europa een voor u? Een voetvrij avondtoilet ver vangt dikwijls het groot-gala. Het is iets gemakkelijker dan een japon met een sleep, die nogal eens problemen geeft bij het vervoer. Voor het overige doet het aan de feestelijkheid niets af. Maison Leeser ontwierp dit elegant toiletje. Het verzet in Algiers Nieuwe troepen worden aangevoerd In verband met de opstand in Algerië, heeft de Franse regering de Algerijnse nationalistische beweging verboden. Eer der hebben wij vermeld, dat de Parijse politie en die van andere Franse steden huiszoekingen deed verrichten, waarbij ongeveer 200 Algerijnen werden gearres teerd. De thans verboden beweging ward in 1954 opgericht, ter vervanging van de Algerijnse volkspartij, die in 1939, na bloedige onlusten, was verboden. De lei der der organisatie, Messali Hadj, werd in 1952 uit Algerië verbannen. Hij had als verblijfplaats aangewezen gekregen het Bretonse badplaatsje Sables d'Olonne en zijn woning staat onder strenge bewaking. De Franse regering heeft opnieuw troe penschepen naar Algiers gezonden, ten einde het verzet te breken. Blijkbaar wil men niet dezelfde risico's nemen als li\ Tunis en Marokko. Wij herinneren er aan, dat het rebellerende Algiers als deel van het Franse moederland wordt beschouwd en zijn eigen vertegenwoordigers heeft in de Franse nationale vergadering. Zoals men weet, woedt de strijd voornamelijk in de ontoegankelijke Algerijnse bergen Dulles begroet Japans premier te Washington De Japanse premier, Sjigeroe Josjida, ts uit New York te Washington aangeko men. Hij werd begroet duor de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, I Dulles. er gesproken te Moskou op de ontvangst, die gisteravond ter gelegenheid va 37ste verjaardag van de Russische munistische revolutie werd gegeven. Voor het eerst sinds 1936 was het Kremlin zelf voor deze ontvangst opengesteld. Niet minder dan 2000 gasten waren er. In de voornaamste zaal waar de Tsaren vaak buitenlandse gasten ontvingen, kon den er 500 dineren met 2b aan de hoofd tafel. Tal van Westerse diplomaten waren aanwezig. De Russen waren blijkbaar in een gewekte stemming Malenkof zong sa met een beroemde Russische tenor oud-Russisch lied en bracht verscheidene toasten uit. Zo wilde hjj ook een toast uitbrengen op Parijs, al voegde hij er prompt aan toe, tegen de Westerse ac eoorden (van Parijs) te zijn. Onder de gasten aan de hoofdtafel be vonden zich leden van het Sowjetpre- sidium en de Engelse, Franse, Indische, Burmese, Indonesische, Poolse en Rood- Chinese ambassadeurs. Het gedruis in de zalen was soms zó groot, dat zelfs aan de hoofdtafels de gasten de toasten niet konden volgen. Na het diner spraken Malenkof en Bohlen (de Amerik. ambassadeur) gedu rende een half uur met elkaar. Nog nim mer had Malenkof een zo lang en zo ge animeerd gesprek met een vertegenwoor diger van Amerika. Bohlen verzekerde intussen dat er geen „zaken" waren be sproken! Ook sprak Malenkof uitvoerig met de Joegoslavische ambassadeur Vidic. Na afloop vroegen journalisten aan Vidic, of Tito voor een bezoek aan de Sowjet- Unie was uitgenodigd. Vidic antwoordde, dat de Russen hadden voorgesteld, dat pogingen zouden worden gedaan, ter ver betering van de betrekkingen tussen de Sowjetunie en Joegoslavië en daarmee had Vidic ingestemd. Buitenlandse diplomaten zijn de laat ste tijd op ontvangsten zeer vriendelijk behandeld, doch nooit zo als gisteravond. Zij zijn van mening, dat zich voortaan gelegenheden zullen voordoen, om ongedwongen gesprekken te voeren Z'.i twijfelen er echter aan, aldus Reuter, of dit soort contacten een wezenlijke ver andering in de buitenlandse politiek be duidt Dit is de Volkswagenbus, die op de Rijksweg bij Ridderkerk zo tragisch verongelukte. Luchiioto's als geschenk Keizer Haile Selassie van Ethiopië is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur, gezeld van de Hertog van Harar, Prinses Sarah, zijn adjudant en bedienden ii jachtslot St. Hube-rtus in het nationale park De Hoge Veluwe aangekomen. Vrij veel mensen stonden bij de hoofdingang, om een glimp van de hoge bezoekers op te vangen. Het jachtslot en zijn naaste omgeving waren gedurende dit weekein de voor het pubLiek verboden terrein. Keizer Haile Selassie verklaarde zee genomen te zijn met de volkomen rust, die hij op De Hoge Veluwe vond. Hij wa buitengewoon verrukt over Berlage' jachtslot. De verschillende vertrekken van het slot waren voor deze gelegenheid door het personeel van De Hoge Veluwe stijlvol met bloemen versierd. Enkele Met licht toestel solovlucht over Oceaan De 50-jarige Amerikaanse vlieger, Max Conrad, vader van tien kinderen, is er in geslaagd, met een tweemotorig toestel van slechts 300 pk, een nonstop- solovlucht van New York naar Parijs maken. Dit geschiedde in de recordtijd van 22 uur en 19 minuten. Dit is elf uur korter dan de beroemde Charles Lindbergh, 27 jaar geteden presteerde, toen hij de hele wereld in verbazmg bracht door met zijn ..Spirit of» Louis" in 33 uur tyds de Oceaan te steken en wel met een éénmotong toestel van 220 pk. Max Conrad had een etmaal niet geslapen en had verschrikke lijke honger, want zijn boterhammen ren gedurende de vlucht bedorven lekkende benzine. Het was voor de eerste maal sinds Lindbergh, dat de verraderlijke toent over de Atlantische Oceaan met dergelijk licht toestel ondernomen v Gisteren landde hij met zijn Beechcrafï Piper Apache op het kleine vliegveld Toussus le Noble, even biuten Parijs De piloot zag er fris en monter uit. Hij verklaarde, dat alles hem was meege vallen, niettegenstaande de afzetting sneeuw en Ijs op de vleugel van toestel, waardoor hij gedwongen werd vlak boven de golven te gaan vliegen. Slechts op 800 van de 4800 km had hij goed weer gehad. Het is de vijfde solo vlucht over de Atlantische Oceaan, die Max Conrad volbracht, maar het was zijn eerste nonstopvlucht. De geheel me talen Piper Apache, die een kruissnel heid heeft v.n 275 km per uur en plaats Twee minuten stilte in het hele Britse rijk a tegenwoordigheid van koningin Eliza beth en de Hertog van Edinburgh is Zon dag bij de Cenotaat in 't Londense White hall de Jaarlijkse plechtigheid gehouden nagedachtenis van de Britse militai- die ln de eerste en de tweede wereld oorlog zijn gesneuveld. Bij het monument 'erden. evenals overal elders in het Britse rijk, twee minuten stilte in acht genomen, waarna de Koningin, de Hertog an Edinburgh en de Hertog van Glou- ?ster kransen legden. Op verschillende plaatsen in Nederland, a. te Amsterdam en Den Haag hadden herdenkingen plaats. Ernstig ongeiuk Hagenaar in Wassenaar op slag gedood Op de Rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van de Maaldrift is gister avond de 68-jarige heer N. Dusseldorp ufit Den Haag door een auto aangereden en op slag gedood. De bestuurder, de heer J. K. uit Amstelveen, zag de heer Dusseldorp, die op weg naar familie overstak, pas op hot laatste moment en kon toen een aanrijding niet meer voor- kamen. Hoogstwaarschijnlijk heeft hij geen schuld- Schipperszoon te Krimpen gisteren verdronken Zondagmiddag is de bijna achttienjarige schipperszoon C. H. V. Heuvelman van het motorschip Zwerver uit Ouderkerk aan de IJssel, dat thans in Krimpen aar de Lek ligt, te water geraakt en ver dronken. Het stoffelijk overschot is op- gehaald- biedt aan toestel va gekomen Hij zette uiteen, dat hij de machine kwam afleveren aan een koper. Het overvliegen van dit vliegtuig, dat in do Ver. Staten 35.000 dollar kost. betekent een besparing van circa 1000 dollar, vergeleken bij de verzending per schip. Reuter wijst er nog op, dat een tijdlang het radiocontact verloren was gegaan en alle vliegtuigen op de transatlantische route opdracht gekregen hadden, om naar de kleine Amerikaanse Piper u»t te zien. Bij de landing had hij nog slechts brandstof aan boord voor ruim drie uur vliegen. Een geestdriftige me nigte heeft hem op het vliegveld har telijk toegejuicht. Jonge vrouwen vielen hem om de hals en hij ontving rode Max Reimann mag er zeli bij zijn Als verbod comm. partij voor 't Hof komt Het Westduitse Opperste Gerechtshof te Karlsruhe heeft Max Reimann, de lei der van de Westduitse communistische partij, tegen wie twee maanden geleden een arrestatiebevel werd uitgevaardigd, een vrijgeleide aangeboden, zodat hij d' zitting van het Hof kan bijwonen, waarop het verzoek van de Westduitse regering de communistische partij te verbie den, behandeld zal worden. Reimann ver. blijft op het ogenblik in Oost-Duitsland. aan Walter Fisch, een tweede be stuurslid van de Westduitse commi tische partij, die eveneens in Oost-Duits land verblijft om arrestatie in West- Duitsland te ontgaan, is Cen vrijgeleide aangeboden. De zitting van het Hof be gint op 23 November. Drie mannen vermist van gezonken Duits schip Het motorschip Thekla heeft om red dingboothulp gevraagd. Het heerft ge seind, dat het de schipper van het Duit se motorschip Cristel aan boord heeft, dat gezonken is. Van de Christel worden drie man vermist. De Thekla is eveneens een Duits vaar- vaartuig. De loodsboot van Terschelling is uitge varen met een dokter aan boord, daar de kapitein van de Christel is gewond. Da reddingboot Brandaris heeft de vermiste drie bemanningsleden nog niet gevonden. Nader wordt vernomen, dat het Duitse motorschip tussen de boeien elf en twaalf, ten Noorden van Terschelling, is ge zonken. Vanmorgen tegen het licht worden, om streeks half acht, is ook een Catalina van Valkenburg opgestegen om te zoeken. Landbouwerszoon stikte onder paard in sloot De zeventienjarige landbouwerszoon J. A. M. Siero te Vecht-Terwolde is Zater dagmiddag, doordat hij onder een paard bekneld raakte, om het leven gekomen. Het slachtoffer zat met anderen op de bok van een driewielige kar. Door on bekende oorzaak kwamen paard en kar ln de zachte berm van de weg terecht waarna de wagen kantelde. De jongen kwam ln de sloot terecht, waarna het pa^rd bovenop hem viel. Hij kwam door verstikking om het leven. Zijne Keizerlijke Majesteit de keizer van Ethiopië, heeft, zoals w\j reeds hebben gemeld, Zaterdag een bezoek gebracht aan de Amsterdamse luchthaven Schiphol. Op de foto ziet men dc hoge gasten ingespannen kijken naar de verrichtingen van de heer Gerben Sonderman, invlieger van de Fokker-fabrieken. Vele ongelukken tijdens weekeinde Eén dode en vijf gewonden bij botsing met zware vrachtauto Op de rijfosweg tussen Zwijndrecht en Ridderkerk heeft een zware met 5400 kg aardappelen geladen vrachtauto Zater dagmiddag om kwart over twee een kleine bus (type Volkswagen! gegrepen. De bestuurder van het busje, de 23-jarige J. G. Teuniseen uit Den Haag. was vrij wel op slag dood. De vijf andere inzittenden liepen ver wondingen op. Het waren de heer L. Larvgenberg uit Den Haag en twee van zijn kinderen, een jongen en een meisje en zeven jaar, een zuster van de heer L mej. J. C. Larvgenberg uit Wassenaar.' en de militair H. B. C. On- zenoort uit Tilburgi-JIet zoontje van de heer L en zijn zuster liepen ernstige verwondingen op en werden naar het Westerziekenhuis te Rotterdam vervoerd Het jongetje heeft een schedel basis- fractuur en mej. Langenberg heeft een been- en wervelkolomfractuur. Hun toe stand was vanmorgen nog vrij ernstig. De andere gewonden werden naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overge bracht. De militair kon gisteren reeds aar zijn woonplaats terugkeren. De toestand van de gewonde personen werd vanmorgen redelijk genoemd. Mevr. J. C. Langenberg uit Wassenaar is er het ergst aan toe. Bij informatie deelde men mede. dat er geen levensgevaar be- 90 km in de richting va/n Dordrecht De inzittenden wilden in de omgeving van deze gemeente aardappelen gaan ha len. In Ridderkerk kwam het busje van de betonrijbaan opeens terecht op een klinkers aangelegd stuk wegdek. Het slipgevaar is hier volgens de politie steeds groot en omdat het juist regende is het busje vermoedelijk geslipt. Het begon te slingeren, het kantelde en schoof vervolgens in volle vaart door de naast de weg gelegen berm en heg Het kwam daarna terecht op de linkerrijbaan, bestemd voor het verkeer Dordrecht- Rotterdam en werd gegrepen door de zes-tons vrachtauto. Auto over de kop Bij het afrijden van een dijk tussen Nauema en West zaan ls de 52-jarige ver tegenwoordiger J. Kayer uit Bergen N.H.) Zaterdagmiddag met zijn bestel wagen over de kop geslagen. De be stuurder werd uit de wagen geslingerd kreeg de auto op zich. Hij werd door omwonenden uit zijn benarde positie bevrijd, maar overleed Zaterdagnacht in hpt ziekenhuis te Zaandam. Voorts zijn gisteren in Rotterdam-Zuid ?n personenauto en een bestelwagen tegen elkaar gebotst Een der inzitten- van de bestelauto, de 59-jarige Van Zwet uit de Amelandsesiraat te Rot terdam. werd uit de auto geslingerd en overleed kort daaroo De bestuurder van deze auto. de 40-Jarige I. Blonk, uit Krimpen aan de Lek. een schoonzoon het slachtoffer, was zodanig dat hij in een ziekenhuis moest worden behandeld Amerikanen ernstig gewond Zondagavond ls op de brug over de Nieuwe Prinsengracht langs de Amstel te Amsterdam een taxi. die volgens de politie aan de linkerkant van de weg reed, in botsing gekomen met een auto waarin zich twee piloten van de onlangs op Soestérberg gestaitiannearde afdeling van de Amerikaanse luchtmacht bevon den. Van de inzittenden van de taxi werd alleen de drie weken oude Johanna W M. Visser gewond. Ze kreeg een rchedel- basisfractuur. De twee Amerikanen wer den zwaar gewond. De luitenant-vlieger Andrew Peter Spemock brak z'n linker arm en heeft ernstige hoofdwonden op gelopen. Zijn passagier, luitenant vlieger Rezk M. Mohamed bad ernstige been wonden. Acht gewonden te Drempt Bij een verkeersongeluk te Drempt in d-e gemeente Hummelo en Keppel heb ben Zondagmiddag acht personen min DAT prof. mr J. C. van Oven uit Lei den Zaterdag in Zwolle sprak over Problemen n.a.v. het nieuwe Burgerlijk Wetbeek. t.g.v. het 25-j. bestaan van het Zwolsch Juridisch Genootschap. DAT mgr Hanssen Zaterdagmiddag in Houthem-St. Gerlach (L.) het nieuwe rusthuis voor mijnwerkers. De Kluis, inzegende en opende. DAT de burgemeester van Torquay (Zuid-Engeland) bij het bezoek van Hr. Ms. fragat Marnix aan de comman dant een kleurenfoto van koningin Elizabeth overhandigde. DAT mevrouw C. W Moolenburgh- Dombach bij de scheepswerf P. Smit Jr. N V. le R'dam het tankschip Cinulia (13.000 brt) voor de petroleum mij La Corona te water liet DAT Donderdag 25 Nov. de uitbrei ding van het ziekenhuis St. Annaaal (200 bedden) en het kankercentrum te Maas tricht geopend wordt DAT Jkvr. C. H. de Beaufort-Tedlng van Berkhout bij de werf A. Vuijk en Zonen te Capelle a.d. IJssel het m.s. Guineekust (4650 brt) voor de N V Ho.- landse Stoomboot Mij te A'dam i» water liet. DAT J. Braamhorst te Utrecnt ge huldigd werd vanwege zijn 40-j. dienst- jubilcum bij dc Kon. Staalfabrieken Dcmka aldaar, DAT de vorige maand midden in de IJssel omgeslagen pont van het Bron- horsterveer (gem. Steendereni vandaag weer in de vaart is gebracht. DAT de Commissaris van de ivoningm in Groningen Zaterdag aanwezig was bij de viering van het 125-J. bestaan van de K. v. K. aldaar. DAT J. Berkenbosch Berends te Arn hem recipieerde t.g.v. zijn 60-j. tand arts-jubileum. DAT de 80 van de 400 erkende voeger patroons in ons land omvattende Orga nisatie van Samenwerkende Voegersbe- drijven (SVBt Zaterdag in Der. Bosch haar eerste alg. vergadering hictd. DAT het niet meer als zodanig gebruik te gemeentehuls van Haskerland te Joure Zaterdag, geheel verbouwd en ingericht, werd geopend als Protestants verpleeg huis (28 bedden). DAT de 36-J. R. v. E. uit Schoonrewoerd op aanwijzing van een inwoner uit Vianen gearresteerd werd verdacht van diefstal van een auto van de Utrechtse automarkt DAT burgemeec'er Van Walsum Zater dag de eerste paal sloeg voor het nieuwe complex van de N V Gilda Caramel- er Toffeefabriek Gillet en Davids in d« Spaans* polder onder R'dam. of meer ernstige verwondingen opgelo pen bij een botsing tussen een personen auto en een taxi. Het waren zes inzit tenden van een personenauto uit Epe. Zij waren op weg naar de profvoetbal- wedstrijd De GraafschapFort una '54. Twee andere personen, die in een taxi uit Doetinchem zaten, werden ook ge wond Zaterdagmiddag werd op de Heuge- merweg te Maastricht een drie-wieier van een melkslijter door het treintje van de Société Céramique gegrepen en circa 50 meter meegesleurd. Ondanks de rode vlag van de veiligheidsman reeds de melkslijter gewoon door. De inhoud van de driewieler, flessen melk. boter en eieren ging geheel verloren. De melk slijter zelf moest in het ziekenhuis St Annadai worden opgenomen. Op de Verlengde Maanderweg te Ede werd Zaterdagavond de 78-jarige W. v. d. E 1 s k a m p door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de nacht in het ziekenhuis overleed. Op de spoorbaan nabij het station Arn hem—Velperpoort is de 32-jarige schilder T. J. Wemmeri Zaterdag door een trein gegrepen en gedood. Hij was bezig met het afblkken van roest op de leuning van een spoorbrug en heeft waarschijnlijk de trein niet horen naderen. Ook de waar schuwingen van collega's die de trein wel bemerkten, hoorde hij niet Voor vluchtelingen over de 9 ton Het is vrijwel zeker, dat de opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in de eerste helft van deze week de één millioen zal overschrijden. Zaterdag heeft het Comité Vluchtelingenhulp 1954 f 44.000 ontvangen, zodat de stand nu is f 913 000 Te Lage-Zwaluwe: Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd In de Flierstraat te Lage Zwaluwe stel den buren vast. dat het huls van het be jaarde echtpaar Ansems gesloten bleef. Daar het geroep onbeantwoord bleef, ls men ertoe overgegaan de deur open te breken. Er hing een zware kolendamp Het echtpaar werd in hoogst ernstige toe stand aangetroffen. Het ls naar het Dia- conessenhuis te Breda overgebracht Commissie adviseert over werkgelegenheid Dezer dagen heeft minister Suurhoff de centrale commissie van bijstand' en advies voor de arbeidsvoorziening geïn stalleerd, waarmede het sluitstuk is aan gebracht in de reorganisatie van het ap paraat der arbeidsvoorzienines- en aan vullende werkgelegenheidspoiitiek. Deze centrale commissie voor ae ar beidsvoorziening zal de plaats gaan in nemen van de centrale commissie van bijstand en advies voor de directeur- generaal van het R.AB. de commissie Levenbach welke thans van dit gro tere geheel een onderdeel zal gaan uit maken. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. mr J. V Ripperda Wierds- ma. de vroegere voorzitter van de Cen trale D U W -commissie. „Ik zie het." aldus de minister, „als een van mijn belangrijkste taken, mede te werken aan het doen verdwijnen van de werkloosheidsdreiging. Het totale rege ringsbeleid zal mede gericht zijn op het bereiken van een zo groot mogelijke werkgelegenheid." De minister heeft prof. Ripperda Wierdsma aangewezen als voorzitter der commissie, de heer Alberts zal optreden als voorzitter van de subcommissie voor de aanvullende werkgelegenheid en prof. mr M. G. Levenbach als voorzitter van de subcommissie voor de arbeidsvoorziening. Jongen ernstig gewond na chemische experi menten In een werkplaats te Blerick hebben twee zestienjarige buurjongens ernstig leoel opgelopen bij een ontploffing. De jongens wilden met kaliumchioraat en phosphor een explosief mengsel maken voor het St- Maartensvuur. Het mengsel ontplofte en een van de jongens werd ernstig aan gezicht en handen en borst gewond en moest in een ziekenhuis te Venlo worden opgenomen. De ruiten en het dak van de werkplaats werden ver nield. len voerde de keizer de eenden ln da slotvijver. Zaterdagmiddag was 't prachtig herfst weer en wandelden de gasten in de tui nen aan het slot. doch Zondag brachten zij binnenshuis door. Vanmorgen om half elf is de keizer met zijn gevolg van De Hoge Veluwe naar Arnhem vertrokken. Van daar ging hij per trein naar Bonn. De president-directeur van de K LM, de heer I. A. Aler, heeft Zaterdag aan Z M Haile Selassie een in leer gebonden album met luchtfoto's van Nederland overhandigd. Ook de Hertog van Harrar en Prinses Sarah hebben zulk een album gekregen. De Hertog van Harrar heeft ook het voor zijn echtgenote bestemde album in ontvangst genomen, omdat de Prinse9 het bezoek aan Schiphol niet bij woonde De keizer heeft Zondagmiddag onver wacht in gezelschap van de Hertog van Harrar en Prinses Sarah een officieus be zoek gebracht aan het museum Huize Doorn te Doorn. De keizer werd langer dan een uur rondgeleid door de burge meester van Doorn, J. H. E. Baron van Nagell. Hij toonde zich zeer geïnteres seerd in de geschiedenis van, de Europese vorstenhuizen. Adenauer feliciteerde Von Neurath Zaterdagmorgen om twaalf uur heeft men, zoals gedeeltelijk gemeld, de 81- iarige voormalige nazi-diplomaat, Von Neurath, uit de gevangenis voor oorlogs- misdadigers te Spandau, gelegen in West- Berlijn, vrijgelaten. Hij was tot 1938 mi nister van buitenlandse zaken en later gouverneur van Tsjechoslowakije. Zijn vrijlating was door de Russen aan de Westelijke Grote Drie voorgesteld, op grond van zijn zwakke gezondheid en de Westelijken zijn hiermede accoord ge gaan. Per vliegtuig arriveerde Von Neu rath uit Berlijn te Frankfort en reisde door naar zijn landgoed bij Stuttgart Een menigte van 250 toeschouwers was er ge tuige van, hoe Von Neurath bulten de ge vangenis werd opgewacht door zijn doch ter. Van verschillende zijden ontvingen zij bloemen, o.a. van dr Helnrlch Vocker, vertegenwoordiger van de Westduitse re gering in Berlijn. Adenauer en president Heuss hebben de voormalige minister ge lukgewenst met diens vrijlating. Von Neu rath is half blind en lijdt aan een hart kwaal, gronden waarop uiteraard geen bezwaren tegen zijn vrijlating werden aangeveerd. Thans bevinden zich in de gevangenis te Spandau nog Rudolf Hess. Walter Funk, Erlch Rader, Albert Speer, Baldur von Slrach en Karl Dönitz. Men ziet de 81-jarige Von Neu rath hier naast zijn dochter, mevrouw Von Mackensen, die hem afhaalde. Van vele zijden ontvingen zij gelukwensen en., rozen. Het oordeel der wereld verandert snel.... S.E.R. Vrijdag bijeen in opehbare vergadering De S.E.R. komt Vrijdag bijeen. In dez® openbare vergadering zal de raad de be handeling voortzetten van het advies van. de S E R. inzake het vraagstuk van de voldoende representatieve organisatori sche vertegenwoordiging, me: betrekking tot de instelling van bedrijfslichamcn ia de handelssector. Voorts zal hij het ad vies behandelen tot Instelling van een be drijfschap voor het banketbakkersbedrijf. Dan komt aan de orde de ontwerpver ordening houdende heffing van opcenten -1 bijdragen voor 1955. Ook zijn er ontwerp-verordeningen tot de instelling van een bedrijfsccmmissie de aardewerkindustrie (12 leden), tot die van bedrijfscommissie voor het levensverzekeringsbedrijf (8ieden>. tot die bedrijfscommissie voor de bin nenscheepvaart (8 leden), een bedrijfj- de houtindustrie en d® industriële groothandel in hout GO leden) tot die van een bedrijfscommissie voor het wegvervoer (18 leden). Tenslotte zal worden voorgesteld de sa larisnormen voor het personeel var het secretariaat met zes procent te verhogen. Wisselvallig weer Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Aan vankelijk zwaar bewolkt met wat regen. Later wisselend bewolkt met op de meest* plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind aanvanke lijk tussen Zuid en Zuidwest, later ruimend naar West. Van nacht minder koud. Morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt anmorgen om 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag: Zon van 7 48 uur tot 16.59 uur; laan van 18.54 uur tot 6.18 uur. Op 10 November: V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1