Jiietuur £riftsf(|e (iTourant Receptie met 700 gasten in een sobere Ridderzaal Een blik in de Ridderzaal Tanks ingezet tegen de terroristen in Algiers VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstras* 37. Directie, Redactie. Abonnementen- c Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Vijl en dfcrtigete jaargang No 10186 .StaatvMUc* It aMIrvra myn hert ia fegheasport" De echte Knoflox pastilles zijn groen Mudt het t>k>e<l »on t en kalk afzetting t KEIZER HAILE SELASSIE IN DEN HAAG Nederlandse adviseurs staan in het tegenwoordige Ethiopië op het eerste plan (VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS) DE ENKELE UREN, die de Keizer van Ethiopië in Den Haag heeft vertoefd, zijn groots geweest. Groots door de mani festaties, waarbij de monarch getoond werd hoezeer men hem bewondert en genegen is. Daarvan hebben de officiële toespraken getuigd. Groots ook, omdat de bevolking zo spontaan heeft laten weten de kleine ernstige man, die telkens weer met een ver raste glimlach de juichende en wuivende mensenmenigte teruggroette, als welkome gast te beschouwen. Men heeft de Keizer meer dan beleefd heid gegeven, men heeft hartelijke vriend schap ten toon gespreid en getracht die te uilen door het vervullen van wensen en het bewijzen van attenties. De schoonste bloemen waren èn in het oude Stadhuis èn in hotel Des Indes voor de vorst; in de Rid derzaal had men apart voor de monarch, die slechts bij hoge uilzondering (b.v. bij een toast) een kleine teug champagne drinkt, een karaf vruchtensap gereed gezet. Kleine bijzonderheden, die de Keizer hooglijk bleek te waarderen. Groots was de ontvangst in de Ridder zaal ook al was de versiering ditmaal zeer sober gehouden. Naar onze smaak te sober. De wandtapijten waren afgenomen en een leger van stucadoors had de mu ren wit bepleisterd, waarbij de grijze zuilen sterk afstaken. Slechts de rand van het balcon, waar de kapel der Mari niers musiceerde, was met gele en rode chrysanten afgezoomd en enkele palmen onderbraken de strakke lijnen van de Maar groots, omdat hier de keur van het Nederlandse volk bijeen was met de chefs de mission van het Corps Diplo matique, allen vergezeld van hun dames. Namen noemen is moeilijk en gevaarlijk want uit 700 gasten is het lastig kiezen. Toch wagen we het. Daar waren de ge broeders van Doorn van de D.A.F.-fabrie- ken, daar waren dr en mevr. Spit-Cohen, die vier jaar in Addis Abbeba woonden, waar dr H. J. Spit persoonlijk adviseur van de Keizer was, we zagen prof. Ger- brandy, de heer Welter, de heer Tilanus, de Staatsraad oud-minister Schokking, de leden van de Rode Kruiseolonne. die in 1935 naar Ethiopië vertrok, de directeur van het Rode Kruis, de heer Van Emden. Allen trokken ln een lange stoet langs minister en mevrouw Kernkamp, die na mens de Ministerraad ontvingen. Het was een gefonkel van juwelen bij de dames en van orde-tekenen bij de heren, waartussen de ambtskledij van de ambassadeurs, gezanten, en andere hoog waardigheidsbekleders glanzen van goud en zilver wierp. Tegen tien uur kwam er een nerveuze spanning. Men schaarde zich om de troon en hield steeds meer de brede in gang in het oog. Om tien uur kwamen de gasten van het Keizerlijk diner bin nen. Burgemeester Schokking en me vrouw in een robe van zilvergrijs met zachtrose, een copie van een Fathcreatie, de minister-president en mevrouw Drees in donkerrood gewaad, de commissaris der Koningin in Z.H. en mevr. Kesper, die Lachend en joviaal groette Keizer Haile Selassie bij het ver laten van het oude Haagse Stad huis de menigte op de Groen markt. Tweeling van 86 jaar in het St. Norbertushuis voor ouden van dagen te Gennep hebben de wed. Dittner-Derks en haar tweelingzuster Gertruida Derks haar 86-jarige verj, dag gevierd onder grote belangstelling van alle medebewoners en bewoonsters. 1 toilet lamée stof: zil- bladermotieven op een z< Even later verschenen ook de Luns, Beyen, Staf en Algera en de voor zitters der Eerste en Tweede Kamer. Toen naderde het grote ogenblik. Langzaam schreden de Keizer en Ko ningin Juliana binnen, begeleid door dr Drees en dr Beel en gevolgd door Prins Bernhard met Prinses Sarah en Prins Makonnen, die iets terzijde bleven staan. De Koningin droeg een organza chan geant toilet met glanzen van groen tot herfstig bruin. Diadeem, collier en Nadat minister-president Drees en Keizer Hailé Selassie resp. een wel kom en een dankwoord hadden gesproken, daalden de vorsten van de troon en onderhielden zich met verscheidene gasten. Op de troon ziet men nog de Hertog en de Hertogin van Harrar; daarvoor Prins Bern hard, die de begroeting tussen de Keizer en de chef van het protocol, mr W. van Tets, beluistert. Op de voorgrond Koningin Juliana, ge heel rechts de fungerend grootmeesteresse van H.M. de Koningin, baronesse de Smeth-van Pallandt. Perpezac beheerst het (scherm) vak Defensieschandaal leidt tot advocaten-duel Echt iets voor Parijs, bijna een cause celèbre. Twee Franse advocaten, van wi< er één vroeger schermkampioen is ge weest, hebben elkaar tot een duel uitge daagd, nadat zij ln het gebouw van d( centrale rechtbank te Parijs slaags warer geraakt Het zijn Pierre de Perpezac, de verte genwoordiger van André Baranes, kroon getuige in de zaak der defensiegeheimen, en Jean-Baptiste Biaggi, die één der be klaagden, Roger Labrusse. vertegenwoor digt. Perpezac beschuldigde Biaggi in één der gangen van het gerechtsgebouw valse ge- Eerste straal-vliegboot ontploft in de lucht Met een ontzettende knal is 's werelds snelste watervliegtuig, de YF2Y1 Sea Dart. gistermiddag boven de Baai van van San Diego (Californië) uiteengespat Het toestel bevond zich toen op een hoogte van 160 meter; de toeschouwers op het strand moesten bescherming zoe ken tegen de enorme hitte die werd ont wikkeld en tegen de stukken metaal die rondom hen neervielen- Vlieger RiChbourg van de Convair- fabrieken was juist met de Sea Dart op gestegen voor een demonstratie, toen het ongeluk gebeurde. Richbourg werd nog levend uit het water gehaald, maar hij overleed enige minuten later. De Convair-Sea Dart was een één persoonsvliegtuig met twee Westinghouse straalmotoren. Behalve het snelste wa tervliegtuig was het ook de eerste vlieg- boot met straalaandrijving, een delta vleugel en zg. waterski's. Het prototype vloog voor het eerst op 9 April 1953 Het thans verongelukte toestel was een twee de prototype. Twaalf Sea Darts zijn in aanbouw om door de Amerikaanse ma rine te worden beproefd. De afgelopen nacht stortte een andere Convair (type onbekend) neer op het vliegveld van de Amerikaanse stad Tuc son, waarbij vier inzittenden om het le ven kwamen en elf passagiers ernstige verwondingen opliepen. Tucson zat voor een gedeelte in het donker, doordat het toestel in zijn val een electriciteitskabel ruchten verspreid te hebben over hem. Een kort handgemeen volgde. Toen zij scheidden, deelde Biaggi mede, dat hij secondanten zou zenden om een regeling tc treffen voor een duel met Perpezac, een goed schermer. Duelleren is verboden ln Frankrijk en gewoonlijk arriveert de politie tegelijk met de duellisten op het zogenaamde Voor vluchtelingen thans 821.000 Bij de f 775.000 die het Comité Vluchtelingenhulp (giro 5100) tot en met Woensdag had ontvangen, is gisteren een bedrag van f46.000 gekomen. Het totaal is daardoor gestegen tot f 821.000. bracelet fonkelden van safieren en dia manten. De etetekenen van de Orde van Koning Salomon, welke alleen aan ge kroonde staatshoofdert wordt verleend sierde de robe. Ook de ministers Drees en Beel hadden de ordeliziten van de juist verleende Ethiopische onderschei dingen om. terwijl de leden van het ge volg van de Keizer de Nederlandse ere tekenen droegen. De officiële lijst van on derscheidingen moet nog bekend gemaakt worden. De fungerend grootmeesteresse van H.M. de Koningii baronesse De Smeth-van Pallandt. droeg een turquoise japon, jkvr C. E. B. Röell was in het zwart, mej. mr M. A. Teilegen in het zacht groen. Dr Drees richtte zich in het Frans tot de Keizer en heette de hoge bezoeker welkom. De minister-president herinner de aan de banden tussen Nederland en Ethiopië, herinnerde ook aan de dappere strijd van het Ethiopische volk tegen een heerser en aan het beroep, dat de :er in 1935 persoonlijk in Genève heeft gedaan op de Volkenbond. Dé Keizer antwoordde in het Amharisch et zachte stem sprekend. Zijn secretaris besteeg een ogenblik later de troon en las vervolgens de rede in het Frans voor. „Onze verbondenheid, aldus de woorden van de Keizer, toont dat deze vriend schap niet alleen op het peil van alge meenheid blijft, maar wel degelijk de basis is geworden voor een rechtstreekse samenwerking op talrijke gebieden. Thans hebben uw grootse industrie, het talent van uw ingenieurs en landbouwkundigen uw land op het eerste plan gebracht bij de economische ontwikkeling van het) huidige Ethiopië. Mijn bezoek heeft mij overtuigd, dat deze samenwerking nog vergroot zal worden tot heil van onze beide landen". Tal van Nederlanders werden aan de I Keizer voorgesteld, terwijl ook Koningin Juliana zich met vele gasten onderhield Om elf uur vertrok de vorstelijke stoet, waarna ook de gasten huiswaarts keer den. Tot de laatste de Ridderzaal verlaten had bleef het publiek bewonderend (of I critiserend) het tafereel gadeslaan. I IP Indon. prauwen met militairen landden op Nw Guinea Achtervolging door onze mariniers is nog steeds niet geëindigd T^EN WOORDVOERDER van het ministerie van Overzeese Rijksdelen te 's-Gravenhage dpelt mede, dat in de tweede helft van October jl. op Zuidwest Nieuw-Guinea in de omgeving van de Etnabaai in een tweetal prauwen 48 Indonesische militairen zijn geland, die behoren tot het 25sle ïegiment infanterie. Deze militairen kwamen over Dobo uit Ambon. Zij trokken na de kampongbevolking te hebben lastig gevallen, het binnen land in. Eenheden van de mariniers zetten de achtervolging in. Een der prauwen kon ontkomen. De bende is thans verspreid met achterlating van munitie, voedselvoorraad en verschillende documenten. De achter volging duurt voort. De Indonesische ambassadeur te Lon den, prof. Soepomo, heeft volgens A.F.P. ijn verzoek een onderhoud gehad met de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden. Het onderhoud heeft waar schijnlijk betrekking gehad op Nieuw- Guinea. Prof. Soepomo zou heden naai New York vertrekken, waar Nw.-Guinea op de agenda staat van de Algemene Ver- gadering der Verenigde Naties. De heer D Das. secretaris van O: nithophilia. werd benoemd tot ridder i de orde van Oranje-Nassau. Radio-Cairo en Moskou stoken onrust aan De acties der terroristen in Algiers worden nog steeds voortgezet. Franse eenheden van tanks en infanterie leveren slag tegen zwaar gewapende benden Algerijnse en Tunesische nationalisten, die zich in het onherberg zame hoogland hebben verschanst. De berichten uit Algiers hebben in Frankrijk grote ongerustheid verwekt en vermoedelijk zal men nog min stens twee divisies nodig hebben om de terroristen uit hun posities te verdrijven. Het Algerijnse leger is zeer modern uitgerust met machine geweren, mausers en walkie-talkies (draagbare radio's). Zes onderofficieren en soldaten van de :y van Tunis deserteerden, aldus A.P., aar de Fellagha's, de Tunesische nationa listen, die thans de Algerijnse nationalis tische rebellen oefenen en aanvoeren. ee gewapende colonnes der Fransen hebben zich door een moordend mitrall- leurvuur heen. een weg gebaand naar de omgeving van Arris, het bergstadje, dat centrum der onlusten i6. Het werd gisteren door de Franse troepen heroverd, doch zolang de nationalisten de heuvels omheen bezet houden, blijft de positie der Fransen moeilijk. Ook zijn de Franse troepen gisteren Foumtoub binnengetrok ken, waar de verbindingen met de buiten wereld werden hersteld. Onderdelen van het Vreemdelingenlegioen worden thans laar de bedreigde punten gebracht en nog deeds komen er versterkingen uit Frank- ijk aan. Radio-Cairo gaat voort met haar com- pagne en stuurt berichten de wereld in over de successen van het „Noordafri- kaanse bevrijdingscomité". Reuter meldt, dat anti-Franse uitzendingen, die over Radio-Cairo werden gehoord, zijn opge vangen van de radiostations van Damas cus, Boedapest en Tetoean (Spaans-Ma- rokko). De communisten, zoals wij eerder opmerkten, pogen de onrust ln Noord- Afrika mede aan te wakkeren, alwaar zij sedert kort de aangekondigde vestiging van Frans-Duitse fabrieken willen tegen werken. In diplomatieke kringen ln Parijs werd verklaard, dat Frankrijk het nemen van economische sancties tegen Egypte overweegt, als de vijandelijke campagne van Radio-Cairo niet spoedig wordt stop gezet. Vermelden wij nog, dat autoriteiten nog steeds zoeken naar een groep van 12 Franse padvinders, die in de bergen kam peerde. toen in Algiers op 30 plaatsen opstanden uitbraken. Zó verrast keek Koningin Ju liana toen zij met haar Keizer lijke gast het oude Stadhuis aan de Groenmarkt betrad en de Troonzaal uit het paleis fe Addis Abeba in bloemen voor hen oprees. Burgemeester Schokking kon dan ook met recht trots zijn op Den Haag, dat zo hartelijk de hoge bezoe kers welkom heette. Achter de vorsten ziet men links wethou der Van Zwijndregt, in het midden wethouder Feber en rechts Prins Makonnen, de Hertog van Harrar. Geheel achteraan rechts wethouder Van den Oever. Indonesisch kabinet gereorganiseerd Drie sleutelposities in uiterst linkse handen Door hervorming van het Indonesische kabinet is een einde gekomen aan de poli tieke moeilijkheden, welke veertien dagen geduurd hebben. De grondslag der rege ring is evenwel wankel. De Partai Natio nal Indonesia, partij van president Soe- karno en premier Sastroamidjojo, heeft Iskaqs portefeuille van economische zaken geruild tegen die van verkeer, doch be houdt de portefeuille van financiën. De radicale Mohammedaanse partij Nahda- toel Oelama krijgt binnenlandse zaken. Een nieuw ministerie van Sociale Zaken is opgericht, dat toegewezen wordt aan de Perti, een Mohammedaanse splinterpartij. De afgetreden minister van verkeer, Roosseno, die tot de Persatoean Indonesia Raja behoort, krijgt economische zaken. H. Siradjoeddin Abas wordt minister van! sociale zaken. De andere ministers moe-I ten nog door hun partijen worden aange wezen. De Nahdataoel Oelama heeft af- stand gedaan van het ministerie van land-! bouw. hetwelk waarschijnlijk wordt afge- schaft of samengevoegd met binnenlandse zaken. De Partai Serikat Islam Indonesia kan de regering nog in moeiiijkneden brengen door haar ministers van volksge zondheid en openbare werken terug te trekken. Zij is namelijk niet tevreden met deze hervorming. Drie sleutelposities, onderwijs, verdedi ging en justitie, blijven ln handen van uiterst linkse figuren. Iwa Koesoemasoe- lantri. en Djody Gondokoesomo. Aneta meldt, dat Iskaq zal verdwijnen uit het kabinet. Sjamoeddin Makmoer lid van de oppo- iltlegroep-Tadjoeddin Noor. van de Per satoean Indonesia Raja, verklaarde dat Ie val van het kabinet slechts een kwes- le van tijd zal zijn. Gemenebest-conferentie in Londen (Januari 1955) Op 3 Januari van het volgend jaar zul len de premiers van alle Gemenebest- landen in Londen bijeenkomen, zo heeft premier Churchill in het Lagerhuis be kendgemaakt. „Geen onderwerp zal onbe sproken blijven", aldus Churchill. /n Wormerveer; Kerk adverteert in dë bioscoop Wormerveer heeft op kerkelijk gebied een Amerikaanse primeur in ons land. De Herv. gemeente aldaar is overgegaan tot het adverteren van haar kerdiensten op het witte doek van de plaatselijke bios coop, aldus het Alg. Dagblad. Tussen de aanbevelingen voor Nylons en kinder wagens verscheen dezer dagen opeens een afbeelding van de Kerk aan het Noordeinde te Wormerveer in de bios coopreclame, met de mededeling, dat daar de godsdienstoefeningen iedere Zondag om 10 uur beginnen. Iets voor u? Een rok en blouse klinkt zo degelijk, maar kan toch heel feestelijk zijn. Bijvoorbeeld wanneer de rok zo wijd is en zo aardig gegarneerd met een schuingennmen gerimpelde bies. Een blouse van perion of poplin met wijde mouw, nauw sluitend onder de elleboog hoort er bij. Na 1 Januari Vier avonden televisie per week Minister Beel (minister van O.. K. en W. ad interim) heeft beslist, dat van 1 Januari af vier avonden per week tele visie zal worden uitgezonden. Daarboven kunnen neg programma's van buiten landse zenders worden overgenomen- Deze beslissing is genomen op een ver zoek van de Nederlandse Televisie Stich- om verruiming van de zendtijd, daar ieuwe televisiestudio in het St Vitus- gebouw te Bussum binnenkort gereed komt. De tegelijkertijd ingediende voorstellen an de televisie-stichting tot verdeling in de zendtijd onder de omroepvereni gingen zijn uiteraard aangehouden totdat men zal hebben beslist over het nieuwe televisiebestel. Zolang de behandeling van de televisienota in de Tweede Ka mer niet beëindig is. zal de huidige situa tie gehandhaafd worden: de Nederlandse Televisie Stichting blijft houdster van de zendmachtiging en zij bepaalt, welke or ganisatie (zijzelf of een der omroepver enigingen de verschillende programma's verzorgt. HET WEER IN EUROPA i S A 5 MR zzo NNO ozo windstil Meisje van trap gevallen en overleden De achtjarige Mientje van der Laan ia >en zij op de Zeeburgerdijk te Amster dam haastig een trap wilde aflopen, van de tweede naar de eerste verdieping ge vallen. Zij stond op en liep terug naar de derde verdieping, waar zij thuia in slaap viel. Gisteren'is het meisje ver moedelijk ten gevolge van een hersen bloeding overleden. WEERBERICHT Veel bewolking Het K N M I. te De Bih ver wacht tot morgenavond: Veel bewolking met plaat selijk enige regen. Overwe gend matige wind, in hoofdzaak Zuidelijk De zelfde of iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt vanmorgen om 10 uur). ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1