vacantie Velen krijgen gratis aan Russische Rivièra Dirk Coster, ere-doctor in de letteren te Amsterdam s DINSDAG 2 NOVEMBER 1SS1 EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (XII) „Wat! Komt u uit Parijsriep onze Russische chauffeur uit; de schrik had hem te pakken DE CHAUFFEUR, die ons naar Sotsji aan de Kaukasische kust had gebracht, dacht dat wij Russen waren en wees ons geestdriftig een aantal gebouwen waar wij langs kwamen. „Kijk, dat is het sanatorium van de vlootdie twee kleine paviljoenen zijn van de „Prawda" uit Moskoudat grote ge bouw daar is het sanatorium van de zware industrie. En verderop staat het sanatorium van de handel." „En die drie mooie kleine huisjes?" „De sanatoria van het ministerie van cultuur, van het ministerie van algemene voeding en van het ministerie van burger luchtvaart... Dat grote gebouw is het sana torium van het Rode Leger. .-mififlk fmiHff'M" filll zei. dat wy hadden gemerkt, t er in de meeste steder. gebrek was j) groenten en fruit. In een restaurant Tiflis kregen wij een bijna bedorven konijn als middagmaal. Hij luisterde en zei: „Wanneer u in uw land niet tevreden is over een maaltijd, roept u de eigenaar van het restaurant. Hij geeft de kok een standje en u krijgt nieuwe maaltijd. Bij ons is dat an ders. Als u niet tevreden bent, zegt de directeur van het restaurant: „Dan gaat ergens anders .eten." Dat komt. omdat alle restaurants eigendom van de staat zijn" zweeg even en vroeg dan: „Kan ij u een kapitaal op de bank zetten rente van trekken, zonder te ver klaren hoe u aan het geld komt?" „Natuurlijk!" „Bij ons is dat anderA. Stel. dat lk mor gen 20000 roebel erfde en dat naar de bank bracht. Dan moest ik daar uitleggen hoe ik aan dat geld was gekomen. Zij zouden het onderzoeken en als het niet waar was, ging ik de gevangenis in! Het zelfde gebeurt als ik een auto zou willen kopen. Ze zoeken alle verklaringen na en als ik smoesjes verkocht: hop! de gevan genis inl" Wij spraken over de Amerikanen en Nicolaas vroeg: Denkt u. dat zij ons zul len aanvallen? Wij geloven van niet. Wij werken toch alleen maar voor de vrede? Bovendien zijn wij voor niemand bang! Op de foto boven: Eén van de 2500 moderne sanatoria in Rus land. De zuilengalerij is een van de kenmerken van de nieuwe Sowjetstijl. Onder: een over zicht van het badoord, waar de Russen geheel gratis of tegen een derde van de prijs drie we ken mogen vertoeven. Aan de overkant ligt dat van de maarschalken en generaals. Daai staat het sanatorium van de stad Leningrad en aan die kant dat van de stad Karkhov en dat van de landarbeiders." Het was een jonge man met een vastberaden trek op zijn gezicht. Hij wilde ons laten delen in zijn en thousiasme: „Daar achter die tuin ziet u de „Datsja's" (landhuisjes), die voor de ministers zijnStraks komen we langs het sanatorium van de mijnwerkers het heeft een ondergrondse kabelbaan het sanato rium Vorosjilov, dat voor officieren is en het Riveria-Sanatorium, dat het grootste is van allemaal". Er zijn honderd sanatoria in Sotsji en onze gids toonde ze ons alle, zonder er één over te slaan. Sotsji is een uitgestrekte badplaats,1 cie tussen het gebergte en de Zwarte Zee is gebouwd tegen een achtergrond van eeuwig blauwe lucht en hoge ijs- en sneeuwtoppen en omgeven door een landschap vol onverwachte kleurschake ringen. De brede lanen van de stad zijn aan weerszijden afgezet met reusachtige gebouwen. De stad zelf. die zeer groot is. bestaat voor een gedeelte uit houten huizen en voor een deel uit nieuwe bouwwerken in de Sowjet-stijl met de eeuwige kolommen. „Het water is hier zwavelhoudend en dus zeer geneeskrachtig. Er is een schouwburg met 1200 plaatsen en talloze bioscopen en bibliotheken Onze chauffeur werd nog geestdrifti ger. Voor hem was het een uitgemaakte zaak, dat de Kaukasische kust. waar op het ogenblik meer dan honderd nieuwe sanatoria worden gebouwd, over tien jaar hèt kuuroord van de Sowjet-Unie zal zijn Wat hem het meest ontroerde was ech ter de weergaloze omgeving. Om ons de schoonheid zo goed mogelijk te tonen, bracht hij ons naar de top van de Ahoen- berg. zevenhonderd meter boven de waterspiegel. De weg waar wij langs reden, was aan beide zijden afgezet met grote witte standbeelden. Zij stelden een roeiende vrouw voor, een zittende Stalin, een voetbalspeler, een staande Stalin, een discuswerpster, een Stalin omgeven door kinderen enzoverder. Stalin leeft hier echter ook in de herinneringen der veel gedronken bij het middageten. Ik rijd nooit als ik gedronken heb." zei dat eenvoudig en vriendelijk er wij maakten een afspraak voor twee da gen later. Sanatoria niet be stemd voor zieken Wij wilden graag een sanatorium be zoeken. maar men zei ons, dat dat zeer moeilijk was. Wij vroegen daarom langs officiële weg een bezoek aan, maar heb- er nimmer antwoord op gekregen. Herhaaldelijk spraken wij echter mensen, die in een sanatorium hadden gelegen. Zij vertelden ons, dat er voor de revo lutie in Rusland 36 badplaatsen en 56 sanatoria waren. Op het ogenblik zijn 350 badplaatsen en meer dan 2500 sa natoria. waar in het afgelopen jaar 4.500.000 mensen werden opgenomen. De instellingen zijn niet bestemd voor ken, maar voor staatsburgers, die rust r.odig hebben. Meer dan de helft der sanatoria zijn in handen van syndicaten deze inrichtingen krijgen arbeiders, die door de directie en de ondernemings raad der fabrieken worden aangewezen, verblijf van drie weken. Voor tien van hen die met de laagste lo- is dat verblijf gratis. Ongeveer de helft der overblijvenden betalen een der de der verblijfskosten. Tweederde wordt dan betaald door de Staat Alle sanatoria hebben hun eigen ge neeskundige afdeling. Zij beschikken In Duitsland gevochten Op de terugweg vertelde onze nieuwe vriend, dat hij in de oorlog in Duitsland had gevochten en er Amerikaanse sol daten had ontmoet. ..Zij zijn erg vriendelijk, maar schijnen te denken, dat wij nog halve wilden zijn. Zij denken ook. dat wij nog in isbas wonen, net als voor de revolutie en be grijpen niet, dat wij een groter land bouwen dan het hunne „Wat wilt u dan? Zij krijgen niet de gelegenheid om te zien. dat het anders is „Dat is waar, maar dat is hun eigen schuld. Waarom komen ze anders niet naar hier?" Onze chauffeur ziet het allemaal erg simpel. Voor een jonge man als hij. die zegevierend uit de oorlog is gekomen en met eigen ogen wegen, fabrieken en steden uit de grond ziet verrijzen, wiens leven en dat van de mensen om hem heen. voortdurend wordt verbeterd, is dat alles een bewijs voor de juistheid en onfeilbaarheid van de leer. Hij weet niet beter of ae Sowjets hebben het beter dan wie ook ter wereld, want in de lan den waar hij is geweest, heeft hij enkel puin en armoede gezien. „Er zijn veel beren en ook veel ever zwijnen in de vallei. In dat gebouwtje daar bereidt men extracten uit planten. Er zijn hier ook veel jakhalzen. Weet u wat dat zijn?" „Ja", zei Hélène. „In Afrika heb ik er veel gezien" De remmen knarsten, de wagen stond stil en de chauffeur vroeg hees: „In Afri ka1 Maar waar komt u dan vandaan?" „Uit Parijs". De schrik had de man even te pakken. Dan zei hij: „Ik hoop, dat u mijn land even mooi vind als ik en dat men u heeft getoond, wat wij allemaal voo vrede doen." Hij stelde voor. de volgende dag uitstapje met ons te maken in zijn eigen wagen, want die dag had hij v-ij. „Hoe laat zoudt u met mij mee kunnen gaan?" „Pas om half zes 's middags." „Dan gaat het met. Ik doe hei liever niet. Misschien heb ik dan wat te door Hélène en Pierre LAZAREFF voorts bijna allemaal over een sport zaal of stadion, een concertzaal en moge hebben zwembaden en privé-s den. De gasten kunnen daar baden of met motorbootjes varen. Eenmaal per week is er een cursus in politieke op voeding. Om tien uur 's avonds moet ledereen naar bed. Vanzelfsprekend is men op dit punt minder streng in de In stellingen voor generaals en maarschalken. In het plaatselijke blad van Sotsji. „De Rode Vaan", lazen wij, dat het aantal plaatsen in de sanatoria eind 1955 met dertig percent zal zijn toegi nomen, vergeleken met 1950. Wij lazen er ook in. dat het erg moeilijk Is o de stad hotelruimte te vinden en er behoefte is aan nieuwe hotels, krant zei nadrukkelijk, dat het ook tijd wordt, dat de groenten- en fruitvoorzle- ning wordt verbeterd, want zelfs In het „sana" van het ministerie van landbouw was een tekort, wat wel het toppunt was. Ondanks deze klachten waren mensen, die wij spraken, erg tevr over hun verblijf en de organisatie hun rustkuur Op een ochtend zat ik op het strand van Sotsji en keek naar de honderden mensen om mij heen. Enkele vroi droegen tweedelige badpakken, zoals bij ons. maar het merendeel droeg blauw of paars ondergoed en katoenen buste houders. Om zich tegen de zon te be schermen plakten zij stukjes papier op hun neus en maakten papieren hoeden. Mannen speelden met hun kinderen op het strand. „Laten wij een ondergrond se spoorweg bouwen", zei een vader tegen zijn zoontje op dezelfde manier als bij ons zegt: ..Laten we een zandka maken". Ik dacht hierover na 'oen ei getatoeëerde jongeman naast mij kwam zitten en naar het merk van mijn foto toestel vroeg. Ik vertelde hem. dat het een Duits toestel was. „Hoe is u daaraan gekomen?" „Vrienden hebben het voor mij uit Berlijn meegebracht." „Hoeveel heeft het gekost?" Dat kon ik hem niet vertellen. „Wij zijn nooit alleen" De Jonge man heette Nicolaas en had zijn voornaam op zijn borst getatoeëerd. Hij werkte in een metaalfabriek in Mos kou en bracht zijn vacantie door in Sotsji. Hij vertelde, dat hij deel uitmaakte van de athletiekploeg, die dit najaar in Europa aan internationale kampioenschappen zou den deelnemen. „Komt u dan ook in Frankrijk?" vroeg ik hem. Hij knikte. Ik vertelde hem, dat wij in Parijs woonden en vroeg hem ons dan eens te komen opzoeken, zodat wij hem de stad zouden kunnen laten zien. Nicolaas begon te lachen en zei: „U weet toch, dat zoiets onmogelijk Is!" „In Parijs kan het de mensen niets schelen wat de anderen doen. Niemand zal het ooit weten, als u eens een bezoek brengt aan ons huis „Uw mensen zullen het misschien niet te weten komen, maar de onze laten oi geen ogenblik alleen." „Komt u dan met een paar vrienden „Wij zyn nooit met ons tweeën of drieën, maar altyd met tien of twaalf Wij mogen nergens aüeen rondwandelen Hebt u dat nooit gemerkt?" Ik knikte en herinnerde mij, hoe wij op het vliegveld Adler bij Sotsji door twee officieren den opgewacht, die ons naar een auto brachten. Wij werden regelrecht naai hotel vervoerd. Nicolaas ging verder: „Er wordt gezegd, dat wij heel voorzichtig moeten zijn in het buitenland. Ze hebben mij verteld, dat 't vaak gebeurt, dat in Parijs een vrouw „per ongeluk" tegen oploopt en dan wordt daar snel van gemaakt en als die dan in de krant komt, zetten ze er onder: „De Sowjets zijn barbaren en ongelikte beren. Kijk een.' hoe zij zich tegenover vrouwen gedra- „Neem dan e< wen en kom on bewijzen, dat n heeft verteld." „Ik heb wel i kameraad in vertrou- opzoeken. Wij zullen u ;n u niet de waarheid en paar vrienden, maar ik zou hen niet durven vertrouwen...." Dan vroeg hij mij verschillende dingen over Frankrijk. Evenals de anderen be gon hij ook weer over onze voedselrant soenering en het aantal analfabeten Ik vertelde hem. dat men bij ons alles kon kopen wat men wilde en dat er geen lfabeter meei waren Hij keek my Wij hebben de Duitsers overwonnen en sindsdien zijn er tien jaren verlopen, waarin veel is verbeterd. Wij zijn nu goed georganiseerd en uitgerust. Als er een oorlog komt. zouden wij de Amerikanen Een aardige opname van drie jongens, die in het voortrekkerskamp nabij Svyatogory-heuvel (Oekraïne) deelnemen aan een hengelwedstrijd. Befje Wolii en Aagje Deken plechtig herdacht De decaan van de faculteit der letteren rijking van het beste, dat Nederland be en wijsbegeerte van Amsterdams gemeen- zit in zijn literatuur", aldus de rector te Universiteit, prof. dr N. A. Donker-1 magnificus prof. dr M. W. Woerdeman. sloot, heeft gisteren de schouders van de j Prof. dr G. Stuiveling betoogde uitvoe- ïetterkundige Dirk Coster getooid met de!rig. namen van Betje Wolff rode cappa als teken van het doctoraat honoris causa in de letteren en wijsbe geerte. dat hem door de senaat was ver leend ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat het dezer dagen 150 jaa; geleden is. dat de beide letterkundigen Betje Wolff en Aagje Deken tezamen een graf vonden op het Scheve- ningse kerkhof Deze herdenking van de typisch Neder landse schrijfsters was voor de senaat aanleiding het ere-doctoraat in de lette- toe te kennen aan de heer Dirk Cos- ter uit Delft, dde „door zijn werk zoveel heeft bijgedragen tot verdieping verslaan, zoals wij de anderen hebben verslagen, denkt u ook niet?" Ik verborg het niet voor hem, dat ik het niet met hem eens was. In de eerste plaats, omdat ik niet in een nieuwe log geloof en vervolgens omdat hij de Amerikaanse macht onderschatte. Niets minder onzeker dan de uitslag vai eventuele Russisch-Amerikaanse oorlog. Hij keek mij verbouwereerd aan. De macht van zijn land had voor hem altijd vast gestaan. Wij praatten twee-en half uur met elkaar. Hij vroeg of ik de volgende ochtend weer op dezelfde plek >u zijn. Ik knikte. „Tot morgen", zei hij drukte mij de hand. De volgende ochtend zat ik op het strand. De uren gingen voorbij. Ik zocht onder de mannen, die op het strand speel- en uit het water kwamen naar Nico laas Hij was er niet bij (Copyright ABC Press-Scoop: .Hf" i hei Toch is het sol OOGVERBLINDINGEN (186) e stelden de laatste maal wat helderder is, een zwart voorwerp in de zon, of een mooi wit vel papier in het maanlicht. Eerlijk heidshalve vertelden we er bij, dat dit eigenlijk een strikvraag is, omdat vrijwel een ieder het witte papier dat door de maan wordt beschenen een grotere helderheid zal toekennen dan het zwarte voorwerp in de zon. De. duistere indruk die wordt. Dit is een redenering, die echter niet de geringste waarde heeft, indien zij niet door waarnemingen kan wor den bevestigd. Ook wat de praktijk betreft stelle, bij \ehle- helderheidsverhou dingen dan ten hoogste 1 tot 100. Pasgevnllen sneeuw, die het zonlicht zo oogverblindend heeft i litht slecht helderheid van 0.25 lus arte kledingstuk- 78% de zw md kaf het landschap, die schiller. En dal élke zwarte kleur we door 'aten beschijnen, maar of we potlood, of het diepste zwart behulp van kalium- hlauwhouf-af treksel ■okke, enkele alle voorwerp zal dus renten bedragen vi ran he, opvallende Maar he, licht va veer 400 nntl maal licht van de volle procenten die zunrt het zonlicht U eer ka plechtige gelegenheden dra helderheid van ieh, on< bijkans terwijl het in (Nadruk verboden) Adenauer uit de F. 5. terug TN AMERIKA komt men steeds meer tot de overtuiging, dat er met het Euro pese driemanschap: Adenauer, Eden en Mendès-France, zaken valt te doen. Na de verwerping van de E.D.G., door do Franse nationale vergadering, hadden de Amerikanen niet meer gerekend op zo'n solied politiek „deposito" in Europa, waar enorme dollarbedragen zijn geïnvesterd. De pers is dan ook uitbundig in haar lof voor Adenauer, die naar West-Duits- land is teruggekeerd. De bondskanselier heeft zelf gehamerd op het aambeeld.dat alle tc Parijs gesloten accoorden nu ten spoedigste door de diverse parlementen geratificeerd moeten worden. De verhou ding met Frankrijk is veel verbeterd en de Europese gedachte Is lang niet dood. Adenauer heeft weliswaar een pleidooi gehouden voor „praten" met de Russen, daarbij tegemoet komende aan de wens droom van een „herenigd Duitsland", maar eerst moet West- Duitsland herbewa pend zijn. Hij is er ab soluut van overtuigd, dat een zwak West- Duitsland geen enkele kans biedt om met de Russen over Duits land tot een accoord te komen. Met een herbewenend Duitsland, deel uitmakende van de Westeuropese Unie en van de N.A.V.O., liggen de zaken heel anders Dit is in het kort de visie van Aden auer op de internationale toestand en het is een taal. die Eisenhower en Foster Dul les als muziek in de oren klinkt. Met een portefeuille vol Amerikaanse goodwill en een hernieuwd vriendschaps- en handels verdrag is Adenauer uit de Ver. Staten teruggekeerd. De tegenstanders van Aden auers politiek zij 't gezegd, dat de bonds kanselier op de conferentie van Parijs weliswaar concessies moest doen inzake het Saargebied. maar daar staat dan toch maar tegenover, dat negen jaar na de wereldoorlog, West-Du itslanö een voor Amerika en de Westelijke partners zeer gewaardeerde bondgenoot is geworden. Het Duitse gevaar moet men niet bij de Adenauerianen zoeken, maar bij die par tijen, welke uit de fundamentele tegen stelling Oost-West nèe meer politieke munt willen slaan. Behalve Washington dingt ook Moskou naar de gunst van dit West-Duitsland. Nu Adenauer in Bonn terug is. zuHen socialisten en vrije democraten hem onder de neus houden, dat het Saargebied „Duits" is en uiteindelijk de Saar weer bij Duitsland moet komen. De vrije de mocraten geloven niet in het succes van een referendum, dat later over de toe komst van Saarland zou moeten beslissen. Zoals men weet. beoogde het compromis tussen Adenauer en Mendès-France slechts een voorlopige regeling Als voor de bekrachtiging van het Saarstatuut een meerderheid van tweederden der Bonds- dagstemmen nodig zou zijn, kan Adenauer het inderdaad nog moeilijk krijgen. De kwestie i6 feitelijk nog niet opgelost en eventueel zou het Hof van Karlsruhe hierover advies kunnen uitbrengen. Heeft Adenauer bij de bekrachtiging van het Saarstatuut en het deel uitmaken van Duitsland van de West-Europese Unie slechts een enkelvoudige meerderheid nodig, dan is hij tegen de aanslagen van zijn tegenstanders opgewassen. De Chris tendemocratische partij beschikt trouwens die meerderheid in de bondsdag. Het is best mogelijk, dat Adenauers succes volle bezoek aan de Ver Staten, waar hij met de leiders der Amerikaanse politiek, Eisenhower en Dulles, confereerde, de oppositie in West-Duitsland wat zal ma tigen. Onaangenaam ls echter, dat behalve deze binnenlandse tegenkanting ook Mos kou voortgaat met communistisch „ge- hengel" naar hereniging van Duitsland, wankele geesten gebruik zullen weten te maken. De Oostduitse ambas sadeurs in de Sowjetunie en de volksde mocratieën zijn tegen midden November naar Oost-Berlijn ontboden voor een con ferentie. Oost-Duits land zegt nu. dat het helemaal niet waar is. dat verkiezingen in geheel Duitsland gehouden zouden moeten worden volgens het systeem, gangbaar in één der beide zones De Sow jetunie, zo wordt betoogd, begrijpt zeer wel, dat het Westen zich nooit zal neer leggen bij het systeem van verkiezingen met slechts één lijst, zoals zulks twee weken geleden in Oost-Duitsland werd toegepast. Het ls onder deze moeilijke psychologische omstandigheden, dat de Westelijken, Amerika, Engeland en Frankrijk hun antwoord op de jongste Russische nota over de hereniging van Duitsland moeten opstellen. De Russen willen de Westelijken een belangrijk ar gument tegen het houden van een vier- mogendiheflen-conferentie ontnemen. In West-Duitsland is het de leider der vrije democraten, dr. Dehler. die herhaaldelijk gepleit heeft voor onderhandelen met de Russen. Zoals eerder opgemerkt, Is ln Frankrijk de kans groter, dat de nationale vergade ring zonder veel bezwaren de accoorden van Parijs zal ratificeren. Radicalen en Gaullisten heeft Mendès-France reeds op zijn hand en hij wacht nu op de officiële bevestiging van zes socialisten om even eens in het regeringstentje te gaan zitten. Als de socialisten mede de verantwoorde lijkheid gaan dragen vooi de binnen- en In één oogopslag moesten de 75 ploegen-1 buitenlandse politiek van Mendès-France, J'invloed nog groter Aagje Deken onlosmakelijk zijn verbon den aan de roman: Sara Burgerhart Deze zovele malen uitgegroeid tot een m ment voor de Nederlandse cultuur. In het boek treft de veelzijdige rijkdom aar rakters en beschrijving, alsmede de lijke eenvoud van het taalgebruik. „Het Dr Dirk Coster is goed. dat men er niet in geslaagd is te ontdekken, welk aandeel ieder der beide dames heeft gehad in de beschrijving van deze historie", aldus prof. Stuiveling. „Wat zo door leven cn dood verenigd werd. moet de wetenschap niet scheiden". Prof. dr Donkersloot zette als promotor de redenen uiteen, die geleid hebben tot de toekenning van het ere-doctoraat aan de heer Dirk Coster. Nadat de bul was overhandigd en hem de cappa was omhangen, dankte de heer Coster voor de verleende hoge onder scheiding. Luchtvaartclub Meeldijk i-drie Zaterdagmiddag de vliegtuigen herkennen, die op een scherm in de tonde van het Esso-gebouw aan de Was- senaarseweg werden geprojecteerd. Twee seconden bleef het beeld, dan flitste het alle hoofden bogen zich tegelijker- r het papier, waarop de het toestel moest worden genoteerd. Vijf tig maal herhaalde zich deze aanblik de zaal, vijftig maal werden alle hoofden het papier gebogen, alles in diepe stilte. Toen was de nationale wedstrijd vliegtuigherkenning-1954 voorbij en barst ten de deelnemers los in een De hoofdprijs, de generaal Aler-bokaal, werd toegekend aan het winnend team: de Luchtvaartclub Meeldijk te Amsterdam met 140 van de 150 punten. De Super- constellatlon, een model, beschikbaar ge steld door de K.L.M. voor de beste In dividuele prestatie, ging naar de lucht wachter B. van der Klauw van de lucht- chtgroep Rotterdam met 48 punten. De C.L.O.-beker werd gewonnen door de K.L.D.-staf tc Zeist met 121 punten. De luchtdoelartllleriebeker ging naar L.U.A.-team met 132 punten, n.l de L.U.A.-school te Ede De Milva-beker ten slotte voor de beste individuele prestatie de dames werd gewonnen door de L U.A.-Apeldoorn met 68 punten K.L.D.-plaquette, voor het beste K.L.D.- team (vrijwilligers) werd gewonnen door de luchtwachtgroep Rotterdam met 113 p. De Koninklijke Marine wisselprljs ging het beste team van de Koninklijke Marine: het team van de Karei Doorman ,et 127 punten. De Fokkerprljs. een model van de F-14, ging naar de vierde divisie Verblndlngs- mpagnie Harderwijk met 77 punten D» K N V V L -plaquette voor het beste urgerteam ging naar de Lurhtvaartclub 1 Meeldwijk met 140 punten. (Advertentie) SP/Tin de RUG Uw lenden. Flink wrijven met' Akkers Kloosterbalsem, waar- J van de warmteopwekkende be standdelen de pi|n snel verjagen: Kloosterbalsem Fregat Dubois uit Korea teruggekeerd Onder commando van kapitein luitenant ir zee T. Jellema Is Hr. Ms. fregat Dubois gisteravond omstreeks zes uur op de rede van Den Helder teruggekeerd, na een dienstverband van bijna veertien maan den in de Koreaanse wateren. Het fregat vertrok 15 September 1953 t ons land. Op 10 September werd de thuisreis aanvaard, nadat het schip op 7 September 1954 door Hr. Ms. fregat Van Z1J11 was afgelost. De reis was vol gens overste Jellema bijzonder prettig verlopen. De vaarroute was gegaan vla Yokosuka, Manilla. Singapore. Port Said, Athene en Valencia. Onregelmatigheden met groslijst-stemmingen Drs G. J. M. Horbach, voorzitter van de kring Overijssel van de K.V.P., heef; namens de commissies. He daarnaar ecu onderzoek hebben Ingesteld meegedeeld, dat er inderdaad onregelmatigheden heb ben plaatsgevonden bU de laatst gehou den groslbatstemmingen ln Twente en Salland voor Prov. Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5