Jïieume £riltórfre (iftmrant Parachutisten en troepen naar Algiers Prachtig hockey in Brussel Tactische A-wapens voor Zweedse strijdkrachten Wist U DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- cn Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10183 Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstxeken .Slonlvasffth ft ghtUirem wyn hert In lëgfjenspoer MENDÈS-FRANCEJE MAINTIENDRAI Na vele concessies moet tomeloze terreur de kop ingedrukt DE FRANSEN werden in Algerië overrompeld door een golf van ter reur. Gisteren kwamen plotseling verzetsgroepen in actie, die een groot aantal bomaanslagen en sabotagedaden pleegden, waardoor ten minste twaalf mensen om het leven kwamen en veel schade werd aangericht. Premier Mendès-France van Frankrijk heeft niet geaarzeld, maatregelen te nement er worden vliegtuigen gereed gehouden om 600 man politietroepen over te brengen en 1800 man parachutisten. In het bedreigde gebied zijn strenge maatregelen afgekondigd. De verzetsgroepen deden op veertig plaatsen tegelijk aanvallen op politiepos ten en openbare gebouwen. De spoorlijn tussen Algiers en Constantine werd be schadigd en telefoondraden werden af gerukt. De slachtoffers zijn voor het merendeel politiemannen en soldaten. In Algiers werden conservenblikken met een mengsel van benzine en kruit naar de gebouwen van de radio en de electrische centrale geworpen. Een poging tot brand stichting in een grote benzine-opslagplaats in één der voorsteden mislukte. Een on bekend aantal personen werd aangehou den. De brand in een suikerraffinaderij te Boefarik veroorzaakte een schade van 20 millioen francs. Men neemt aan. dat met deze aanvallen de nationalisten pogen de aandacht der wereld te vestigen op hun eisen tot Frank rijk gericht, inzake algehele onafhanke lijkheid. Zoals men weet. zullen de Noord- afrikaanse problemen een onderwerp van bespreking uitmaken in de Assemblée der Verenigde Naties. In bepaalde delen van Algiers is een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren uitgevaardigd. Opnieuw staking in Londense havens In Londen wordt opnieuw gestaakt. Alle havenarbeiders hervatten gisteroch tend het werk, maar later in de middag ontstond een nieuw conflict, dat voor meer dan 3000 arbeiders aanleiding was, het werk voor de tweede maal neer te leg gen. Zij weigerden n.l. vrachtwagens te laden of te lossen, waarvan de chauffeurs geen lidmaatschapskaart van een vak bond konden tonen. Vele arbeiders zijn nog vijandig gestemd tegenover de chauf feurs, ,.die hen in de steek gelaten heb ben" tijdens de jongste staking. De kans, dat het conflict zich uitbreidt. De nieuwe terreur is ongetwijfeld streep door de rekening van Mendès- France. om a»n Tunesië, na de reeds ge dane concessies, meer souvereiniteit er aan Marokko nog meer vrijheid te geven Franse kolonisten in Noord-Afrika dron gen herhaaldelijk aan op straffer i regelen, om een eind te maken aa gewelddadigheden, die in het afgelopen jaar honderden levens hebben geëist. Zo dra de actie der terroristen bekend geworden, onderbrak de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Mitterand, zijn vacantie en keerde ijlings naar Parijs terug. Hij gaf toen bevel drie compag nieën der Republikeinse Garde, in totaal 600 man, naar Algiers te zenden, on verzet te breken. Later meende hij, dat dit nog niet voldoende was en verzocht hij premier Mefidès-France om parachu tisten. Indachtig aan het Nederlandse de vies „Je maintiendrai", gaf de Franse premier Mendès-France onmiddellijk op dracht er drie bataljons parachutisten. n ongeveer 1800 man, aan toe te gen. Reeds dezelfde avond arriveerden aantal parachutisten in Marseille. De overtocht naar Algiers zou per vliegtuig of per schip gemaakt worden. Efen groep ichappen van de Republikeinse Garde vertrok gisteren rteds per vliegtuig Noord-Afrika. Mendès handelt snel In het Lagerhuis drong sir Walter Monckton. de Britse minister van arbeid, er naar aanleiding van de verontru de berichten over nieuwe moeilijkheden in de Londense havens bij de betrokke nen op aan. matiging en een gevoel verantwoordelijkheid te tonen en aanleiding voor een nieuw conflict vermijden. De minister deelde voorts bij wijze waarschuwing mede, dat de gevolgen de grote staking voor de Britse economie zeer ernstig zijn en lange tijd gevoeld zullen worden. Staking in Enschede om vat nu drie bedrijven Bij Stork in Hengelo wordt weer gewerkt Behalve bij het textielbedrijf Bams- hoeve in Enschede is gisteren aldaar ook een staking uitgebroken bij de spinnerijen Tubantia. de Ensehedese Katoenspinnerij en de N.V. Nico Ter Kuile naar aanlei ding van de toepassing van de 6 pet loonsverhoging. In enige andere bedrijven werd een korte protestactie gehouden. Het geschil is ontstaan over de vraag of ook over het „zwarte" gedeelte van het loon de loons verhoging moet worden berekend. De ar beiders verlangen dat aan allen de ver hoging uitbetaald zal worden. In totaal zijn bij de stakingen 1500 tot 2000 man betrokken. Inmiddels is het conflict bij de Kon Weefgoederenfabriek te Hengelo bij gelegd. Voor de diverse groepen wevers zal een verhoging van twee tot zes pet worden gegeven. Alleen de leden van de EVC en ongeorganiseerden hebben het werk onder protest hervat. Overval op taxichauffeur werd mislukking Aangevallene dankt zijn behoud vermoedelijk aan zijn lengte De 29-jarige Utrechtse taxichauffeur C. J. van Basten heeft het waarschijnlijk aan zijn lengte te danken, dat een roofover val, waarvan hij het slachtoffer moest zijn, gisternacht bij een poging is ge bleven. Van B. werd namelijk omstreeks half twee opgebeld voor een ritje. Toen hij in zijn wagen stapte om naar het aangegeven adres te gaan, kreeg hij een paar harde slagen op zijn hoofd. Luidkeels om hulp roepend strompelde hij uit de wagen; in het donker wist de aanrander zich uit de voeten te maken. Omdat de taxichauffeur erg lang is. heeft de dader waarschijnlijk niet veel kracht kunnen zetten. De politie van de Domstad heeft reeds drie personen aangehouden, maar de heer Van Basten kon geen van het drietal als zijn aanvaller herkennen Hoger presentiegeld voor leden der Prov. Staten Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan provinciale staten voor. het presentie geld voor de leden der provinciale staten te verhogen van f 15 tot f 20 per dag. Voorts stellen zij voor. de reiskosten te vergoeden, zoals ook aan de leden van het college van Ged. Staten wordt uitgekeerd. In Parijs verklaarde men, dat dez( ieuwe golf van bloedige terreur kenne lijk in de kaart speelt van de Arabische Liga. die nu reeds sedert drie jaar bij de V.N. klachten indient tegen de aa zigheid der Fransen in Noord-Afrika.- Wij illen hieraan toevoegen, dat ook Moskoi belang bij heeft, de regering van Men dès-France voor moeilijkheden te plaat sen, nu de bekrachtiging der Parijse over eenkomsten inzake de herbewapening var Duitsland aan de orde komt. Door eer "j sfeer van onrust te scheppen in Algiers n Marokko, dwingt men de Franse rege- ing tot scherpe tegenmaatregelen. D« Bulgaar (onder trein) fantaseerde De Bulgaar, dre .vuil en besmeurd on langs in Utrecht arriveerde, nadat hij, zo als hij zeide, zich 27 uur lang op het onderstel van een goederenwagen verbor gen had gehouden, blijkt een groot deel van zijn verhalen te hebben gefantaseerd. Dat heeft hij toegegeven tegenop majoor drs Van der Meulen van de Rijks politie te Den Haag. Hij heeft niet in een Joegoslavisch ci centratiekamp gezeten en het is wa schijnlijk alleen waar, dat hij Bulgaar Men wacht nu nog op inlichtingen •ankrijk. v Daardoor is de man van het Utrechtse hoofdbureau van politie, waar hij het lang slecht had, voorlopig verhuisd het Huis van Bewaring. tien de nadere inlichtingen 's onbetrouwbaarheid zouden bevestigen, dan loopt hij een goede kans on gewenst vreemdeling over de grens te worden gezet. Ir L. E. J. Brouwer dir.-gen. Perz. oliemaatschappijen Vertegenwoordigers der aardoliemaat schappijen, welke tezamen het consortium il. de Iraanse Aardolie Exploratie- en Productie Maatschappij N.V en de Iraanse Aardolie Raffinage Maatschappij vormen, hebben de Nederlander ir L. E. J. Brouwer benoemd tot directeur- generaal der beide maatschappijen voor de productie en verkoop van de Perzische olie. welke de Perzische aardolie zullen produceren en verwerken. Ir L. E. J. Brouwer werd 1 Juli 1910 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de Technische Hogeschool te Delft, alwaar hij September 1931 het diploma«van mijn ingenieur behaalde. Daarna werd ir Brouwer hoofd van de geologische afdeling van het hoofdkantoor an de B.P.M. in Den Haag. waarna hij •erschillende belangrijke functies voor de Kon. Shellgroep in het buitenland ver- Ook comité voor nabestaanden omgekomen Helderse vissers Ook voor de nabestaanden van de vis- :rs. die tijdens de stormnacht van 6 op 7 October met de HD 8 uit Den He'.der omkwamen, is nu een comité opgericht, n navolging van dat te Urk Het comité heet Ramp HD 8 Onder ermelding van deze woorden kunnen bijdragen worden overgemaakt op post rekening 2905 of bij de Rotterdamse Bank N.V. te Den Helder. Nommensen-universiteit op Sumatra geopend In Siantar in Batakland op Sumatra is de nieuwe Nommensen-umversiteit ge opend. Dit Is de tweede Christelijke uni versiteit in Indonesië. De andere staat, zoals men weet. fn Djakarta. De univer siteit is genoemd naar de bekende zende ling van de Rheinische Mission, Nom- mensen, de „apostel der Batakkers". aanvallen worden speciaal toegeschreven aan extremistische nationalisten, waarin terroristische elementen blijkbaar de lei ding genomen hebben. Feitelijk bestaat het zich noemende „Tunesische bevrij dingsleger" grotendeels uit rebellen, waarbij bandieten zich aansluiten. Nadat in Maart de bey van Tunis de be- stuurshervormingen tekende en twee wet gevende vergaderingen (één voor de Tunesiërs en één voor de Fransen) wer den ingesteld, is toch de rust nog niet teruggekeerd. De positie der Franse kolo nisten in Tunis heeft Mendès-France ge dwongen, onmiddellijk krachtige maat regelen te nemen. Het strekt Mendès- France tot eer. dat hij geen ogenblik ge aarzeld heeft. De verhouding inheemsen tot Franse kolonisten is ongeveer drie millioen Arabieren tegen 150.000 Fransei Teneinde zeker te zijn van de steun der radicalen (de eigen partij van Mendès- France) heeft de Franse premier tot deze actie moeten overgaan, een argument dat temeer klemt, waar de radicale „Aurore' zich eerder verzette tegen een gematigder politiek van Mendès-France in Tunis en Marokko. Wij brengen mede in herinnering, dat eerder Mendès een bewijs gaf van ren ting barend bezoek aan de bey, daarbij gezeld door maarschalk Juin. Mendès toont thans, dat hij ook anders kan han delen als het moet! Schweitzer zet Nobelptijs om in golfijzer Dr ALBERT SCHWEITZER Naastenliefde. Prof. dr Albert Schweitzer, die op weg is naar Oslo om daar Donderdag de lezing te houden, die behoort bij het ontvangen van de Nobelprijs, heeft tijdens een oponthoud in Ko penhagen verklaard, dat hjj zijr. f 133.000 geheel zal besteden voor de aankoop van golfijzer, om er de hutten in zijn leprozenkolonie mee te bedekken. Op de vraag of hij een rustige oude dag in Europa zou gaan doorbrengen, antwoordde de be jaarde professor: „Als U mijn be grafenis wilt bijwonen, zult U naar Afrika moeten komen." Chinese bommen op nat. bolwerk Peking versterkt leger met 450.000 man Voor vluchtelingen thans f 681.000 Op de postrekening (no 5100) van het comité Vluchtelingenhulp 1954 is in de afgelopen dagen 80.000 binnengekomen. In totaal heeft het comité nu tot en met gisteren 681.000.— ontvangen. Gestrande schepen weer vlot Het tankschip Caltex Den Haag, dat gisteren in de Nieuwe Rotterdamse Wa terweg bij Pernis aan- de grond is ge lopen. is nog 's middags met sleepboot hulp vlot gebracht. Gisteravond is voorts het Turkse ss Yozgat <7604 brt) in de Schelde ter hoog te van Waalsoorden aan de gror.d ge lopen. Het is vanmorgen door 10 sleep boten vlot getrokken en voor onderzoek teruggekeerd naar Antwerpen Het Italiaanse schip Lorenzo Onorato. dat ten Noord-Westen van Ameland op het Bornrif was gelopen, is bij Hoek van Holland binnengelopen en doorgevaren naar Rotterdam. Amerika stemt Record-opkomst verwacht Wij herinneren er aan, dat vandaag de Amerikanen naar de stembus zijn gegaan voor het kiezen van een nieuw Huis Afgevaardigden en één derde van aantal leden van de Senaat. Naar schat ting. zouden 45 van de 98 millioen stem gerechtigde Amerikanen hun stem uit brengen Dit zou een record zijn vooi verkiezingen, waarin het niet om de pre sidentszetel gaat. Ook het weer speelt bij de opkomst een grote rol. De weersver wachtingen waren gelukkig, in het alge meen, gunstig, ofschoon in bepaalde stre ken van de Ver. Staten sneeuw verwacht werd. Zowel Eisenhower voor de Republi keinen als Stevenson voor de Democi ten. hebben gisteravond nog de verkie- zingstrom geroerd en men kon hen horen en zien door radio en op de televisie. Zo als men weet. zullen de Amerikaanse kie zers er over beslissen, of Eisenhower voo: de resterende twee jaar van zijn ambts termijn met een republikeins congres regeren of met een Congres, waarin Democraten de meerderheid hebben Er bestaat, volgens Ass. Press, grote onze kerheid over de uitslag van de stemming. Auto met vijf militairen reed op vrachtauto Een dode, een zwaar gewonde Omstreeks kwart over elf gistera is op de rijksstraatweg tussen Harderwijk en Ermelo 'n auto met vijf dienstplichtige wachtmeesters uit de legerplaats Ermelo in volle vaart op een stilstaande vracht auto met aanhangwagen gereden. Een der militairen werd terstond gedood De chauffeur van de militaire wagen werd zwaar gewond in het ziekenhuis Salem te Ermelo opgenomen. De andere drie in zittenden. die ogenschijnlijk minder ern stige verwondingen hadden opgelopen, werden overgebracht naar het hospitaal van de legerplaats. Getuigen hebben klaard. dat de vrachtauto was voorzien van een brandend achterlicht. Bij het ongeluk ls gedood de 22-jarige ongehuwde wachtmeester C. van der Esch uit Dordrecht. Super Connie Atoom op weg naar Tokio Hekbeeld reist nu 365 X zo snel als 350 jaar terug... Gistermiddag om kwart voor vijf is de PH—LKP Atoom van de KLM van Schip hol naar Tokio vertrokken onder com mando van gezagvoerder J. H. Shanley. Met dit vertrek heef;»de KLM een nieuwe periode ingeluid in haar bestaan. Tot nog toe immers werd de dienst op Tokio on derhouden met Constellations. De Atoom echter is een Super Constellation met drie klassen voor passagiers. Op uitnodiging van de KLM wordt deze eerste vlucht meegemaakt door prof. dr W. J. M. A. Asselbergs en de heer W. G. N. de Keizer, hoofdredacteur van Else- viers Weekblad. Het gezelschap wordt onderweg uitge breid: in Calcutta, Karachi, Colombo er Bangkok stappen in totaal 19 andere gas ten van de KLM in, een vertegenwoordi ger van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Thailand, de directeui luchtvaart maatschappij aldaar, i tegenwoordiger van de rijksluchtvaart dienst in Karachi, zakenlieden en journa listen. In Tokio staat o.m. een ontvangst door 'de gouvernei van de stad op het pro- gramma. Op Maandag 8 November a.s keert de Atoom huiswaarts. In het vrachtruim van het vliegtuig be vindt zich een hekbeeld, voorstellende Erasmus, dat gedurende een half ja door het keizerlijk museum in Tokio uitgeleend aan het historisch Rotterdam. Het hekbeeld Is afkomstig van het schip De Liefde, dat op 27 Juni 1598 van Rot terdam naar Japan vertrok en toen 2'4 jaar over de reis deed. Het hekbeeld be reikt zijn bestemming nu in 2,s dag Hogere subsidies voor de grote orkesten De ernstig gewonde chauffeur Is de 22- Jarige ongehuwde wachtmeester W. J. G. van Gulik uit Amsterdam. Hij heeft een ribfractuur en hoofdwonden opgelopen. De drie anderen ln de auto gezeten wacht meesters, die naar het hospitaal te Ermelo zijn overgebracht, zijn de 21-jarige H. P. Herfst uit Gouda, de 21-jarige P. C. Noordzij uit Vlaardingen en de 22-jarige P. Eecen uit Amsterdam. De wachtmees ters Herft en Noordzij hebben een her senschudding. Dc wachtmeester Eecen kreeg een shock. Laastgenoemde behoort tot de 117e afdeling zware luchtdoelartillerie (Lua), de andere vier wachtmeesters zijn bij de 127e afdeling zware Lua ingedeeld. Von Freitag Drabbe marine attaché in Australië Als opvolger van de Nederlandse mari ne-attaché in Australië, kapitein-luitenant ter zee T. Brunsting, die onlangs plotse ling is overleden, vertrekt op 7 Novem ber per vliegtuig naar Melbourne kapitein luitenant ter zee A. II. W. von Freitag Drabbe, tevoren eerste officier van de Rotterdam. Iets voor u? Een buitengewoon feestelijk toiletje, waarvan vooral de rok interessant is. De zijde is zwaar gerimpeld en op regelmatige af standen voorzien van knoops gaten, waardoor een breed flu welen lint geregen is. Een ruime volant verhoogt het effect nog meer. Vliegtuigen van de Chinese communis ten hebben gisteren een aantal bommen geworpen op de Tatsjen-eilanden (tussen Formosa en de Chinese kust gelegen), die door de nationalisten bezet worden ge houden. Naar verluidt, zouden hierbij een tiental personen om het leven gekomen zijn Een der aanvallende vliegtuigen werd neergeschoten Nationalistische vliegtuigen deden later ?n aanval van kleine omvang op het Chinese vasteland. Tijdens luchtgevech ten zouden zij twee communistische tegen standers hebben neergeschoten. Communistisch China, aldus Reuter, is ■n campagne begonnen om 450.000 man in zijn strijdkrachten toe te voegen vóór I het einde van Februari. Aldus het Ged. Staten van Zuid-Holland stellen in provinciale staten voor. de subsidie regeling voor de grote orkesten voor hei jaar 1954 in dier voege te wijzigen, dat het subsidie wordt verhoogd van f 500 tot maximaal f 700 gemiddeld per subsidiabel concert en dat de limiet van 25 concerten per orkest per jaar wordt gewijzigd in 50 concerten voor de beide orkesten (het Residentie-Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest) tezamen. zulks met dc bepaling, dat wanneer het ene orkest per jaar minder dan 25 gesub sidieerde concerten geeft, het andere zo veel concerten boven de norm van 25 ge subsidieerd kan krijgen, dat het totaal der de Chinese communistische partij i conccrlen van de beide concerten het ge- Het blad zegt niet. of dit extra personeelnoemde maximum van 50 bereikt. De ho- door middel van dienstplicht zal wordenGpre uitgaven voor het jaar 1954 moeten aangeworven I geraamd worden op f 10.000. Totale modernisering Robotwapens voor de luchtmacht en de marine; 't meeste geld is voor vliegtuigen Het uit oogpunt van strategie zo langrijke Zweden, volgens de traditie neutraal, zal zich in de komende tien J, geheel aanpassen aan de totaal nieu eisen van de moderne oorlogvoering. Alle onderdelen van de strijdkrachten zullen worden uitgerust met tactische atoomwa pens, zo meldt Reuter uit Stockholm. Generaal Svedlund, de Zweedse chef staf. maakte gisteren officieel bekend, dat zowel de luchtmacht als de marine de be schikking zal krijgen over robot-wapens. Tn totaal is voor de voorziening nieuwe wapens een bedrag uitgetrokken van 526 millioen kronen. Het aanzien van de Zweedse strijd krachten wordt geheel veranderd. Het aandeel van de landmacht zal in de be schikbare fondsen voor de defensie wor den teruggebracht van 41 tot 34 procent en dat van de vloot van twintig tot zeven tien procent. Het aandeel van de lucht macht zal daarentegen stijgen van 32 tot 37 procent Het aantal torpedobootjagers van de Zweedse marine zal worden verminderd met veertig procent. Het aantal motor torpedoboten daarentegen zal met dertig procent worden vergroot. De overgang van zware eenheden op lichte zal worden versneld. Het aantal vliegtuigen van de lucht macht zal met 22 procent worden ver- Vliegiuigje de ooizaak van opstopping bij Soestdijk Het verkeer op de weg, die langs het paleis Soestdijk loopt, is gisteravond een tijdlang gestagneerd geweest. Een vlieg tuig was er de oorzaak van, Het was een sporttoestelletje (Piper Cub), dat uit de richting Amersfoort over de straatweg werd vervoerd Op een gegeven moment begaf de rechterband hel, zodat het toe stel naar de rechterzijde overzakte. Met vereende krachten heeft men toen het toestelletje naast de garage van het hotel geplaatst, totdat een nieuwe band zou zijn gearriveerd. De verkeersopstopping was daarmee opgeheven. groot. Reeds nu beschikt Zweden ovei van de sterkste luchtmachten ter we Opvallend in de verklaring van staf Svedlund was de mededeling, dat Zweden in een toekomstige oorlog zal moeten rekenen op hulp uit het buiten land omdat de eigen hulpbronnen van Zweden niet aanzienlijk genoeg zijn om een aanval van een grote mogendheid met redelijke uitslag te weerstaan. Dat zal dan gebeuren in een algemene wereld oorlog. want een alleen staande aanval op Zweden wordt hoogst- onwaarschijn lijk geacht. Nobelprijs voor chemie Broer van de sjah tóch verongelukt Prins Ali Reza Pahlevl, broeder van de sjah van Pcrzië en als zodanig de troon opvolger, is bij een vliegtuigongeluk om gekomen. Na enige dagen van onzeker heid hebtoen politiemannen het stoffelijk overschot op 65 km van Teheran gevon den in het totaal vernielde vliegtuig.. Beide huizen van het parlement heb ben de sjah verzocht, het vliegen er aan te geven- De sjah is een ervaren piloot; hij vliegt graag zelf zijn particuliere Beechc r a f t-m a oh i n e Het Perzische hof heeft rouw aange- Het stoffelijk overschot van de prins zal morgen in de graftombe van zijn vader, Reza sjah, in de plaats Rey worden bij gezet. De Perzische kranten verschenen vandaag met een rouwrand. In het gehele land hangen de vlaggen halfstok. Hertogin van Harar komt mee (Van een onzer verslaggevers) In Parijs heeft zich bij het keizerlijk gezelschap van Ethiopië gevoegd de Her- toging van Harar, Prinses Sarah, de echt genote van de tweede zoon van Keizer Haile Selassie, prins Makonnen- Behalve de drie leden van de Keizerlijke familie e zes officiële leden van het gevolg, wordt de Europese reis gemaakt door vijf bedienden en enige secretarissen. De secretaris-generaal van marine van Ethiopië, de 28-jarige Sagreb Hallé Selas sie. die een achter-kleinzoon is van Kei- Johannes. verblijft deze week even- in Den Haag. Hij zal de Keizer waar schijnlijk vergezellen bij diens bezoek aan Kinderdijk. Ook zelfstandig heeft hij reeds cheidene scheepswerven in ons land bezocht. Belangrijke post voor generaal Taylor Generaal Maxwell Taylor, tot nu toe bevelhebber van het achtste leger tn Korea, is benoemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in het Verre Oosten. Deze benoeming is een onderdeel van de Amerikaanse her groepering in het Verre Oosten na de wa penstilstand in Korea. Generaal Huil blijft opperbevelhebber van alle Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten. Heden op pag. 5 „In het buitenland mogen wij nooit alleen rondwandelen. Ze hebben ons verteld dat het vaak gebeurtdat in Parijs een vrouw per ongeluktegen Rus oploopt en dan wordt daar snel een foto van gemaakt voor de krant. Onder zo'n foto zetten ze dan „De Sowjets zijn barbaren en onge- likte beren, kijk eens hoe ze zich tegenover vrouwen gedragen'. Over deze en andere onjuiste voorstellin gen vertellen Hélène en Pierre Laza- 'ff meer op pag. 5. Tekort van f 1V2 millioen voor Zuid-Holland Uit de begroting, die Gedep. Staten in Zuid-Holland de Staten hebben aangeboden blijkt. dat de tekorten voor 1955 f lii millioen bedragen. Het college verwacht, voor de naaste toekomst, een wijziging ten goede in het begrotingsbeleid door de nieuwe rege ling der wegenfinanciering. Het ziet de toekomst daarna duister inl Ter dekking van de kapitaaldienst stellen Gedep. Staten voor een lening aan te gaan van f 17 millioen. HET WEER IN EUROPA s T)AT de Unie van Rijnkamers 12 Nov. in A'dam haar besprekingen over de Rijn- situatie zal hervatten. DAT een Italiaanse zakenman uit Como en een Ned. relatie gisteren met hun auto de Keizersgracht te A'dam inreden, de wagen aan een beurtschip bleef zij zich DAT de dir.-gen van de Landbouw, ir W. v. d. Plassche, Maandag in Sneek het moderne composteringsbedrijf het lste in ons land volgens het zg rasp- hangen, systeem zal openen. clcn brenger DAT de zilveren legpenning van de K. v. K. te R'dam aan het lid L de Groot voorziter van de Kon. Ned. Middenstands bond. t.g.v. zijn 80ste verjaardag is uit- DAT enige, Ned. en Duitse K. v. K.'s er bij hun respectieve regeringen en andere instanties op aan zullen dringen de ver binding tussen de nieuwe rijksweg 12 bij Arnhem en de Duitse weg Oberhausen Wezel na gereedkoming der wegen spoe dig tot stand te brengen. DAT in R'dam de 25-j. chauffeur C. P. J. v. N. uit Oude Tonge veroordeeld werd tot 7 dagen wegens het achteruitrijden met zijn vrachtauto, waardoor een voet- hinestoring liggende ganger om het leven kwam en een andere is vertokken om dit schip i werd gewond. slepen. Dat ook de K v. K. te R'dam met enkele andere K. v. K.'s bij de Tweede Kamer aandrong op een spoedige verlaging van inkomsten- en vennootschapsbelasting. DAT commodore A. Viruly Woensdag avond 10 Nov. in de RedouteraaJ te Maas tricht zal spreken over de V.S. op de ope. nlngsavond van de afd. Limburg van het Ned.Amerika Instituut DAT ln Harllngen een 20-j. jongeman is gearresteerd, die reeds enige malen ge tracht heeft vrouwen aan te randeo. DAT de sleepboot Blankenburg van L. Smit en Co's Int. sleepdienst sluis naar het bij P< DAT de N V Mijnhardt te Zeist op straffe van een dwangsom van 10.000 in Utrecht verboden werd advertenties te plaatsen, waardoor de N.V. Chefaro te R'dam zich beledigd kon achten. DAT de gemeente Meppel te Havelte -. een schaapskooi zai bouwen om er de eiligheid kon- gemeentelijke schaapskudde, die het sportveld kort houdt, in onder te brengen. DAT de gemeente Meppel een complex bossen van het landgoed Overcinge van dr J. Linthorst Homan te Den Haag aan kocht voor 112.478. \.s. Wes Sijpesteyn, op uitnodiging van de bond van Amerikaanse fabrikanten op 2 Dec. in New York zal spreken over de New Look in Europa. DAT de namen van de naar het Mili tair Hospitaal t- Den Haag overgebrachte Maas-1 gewonde militairen van de botsing tussen olietrein en een truck onder Pernis erpolder t R'dai te Dr Linus Carl Pauling van het Technologisch Instituut te Cali- fornië (V.S.), die genoemd wordt als de Nobelprijswinnaar voor chemie dit jaar. Vanaaag zou de Zweedse Academie voor Weten schappen dit besluit bekrachtigen. Eerste stuurman van Ned. schip verdronken Landbouwer uit Drenthe deed dodelijke val Aan boord van de Prins Willem van Oranje van de Oranjelljn. onderweg van Quebec naar Antwerpen, werd gister avond de eerste stuurman. N. Sieben uit Rotterdam vermist. Het schip keerde di eet terug om te gaan zoeken en na nige tijd vond men de vermiste ln zee. doch hij bleek te zijn overleden. De fa milie is op de hoogte gebracht. He slachtoffer zal te Rotterdam ter aarde worden besteld. De landbouwer G. J. Adema te SUeljes- kanaal (Dr.) is in zijn boerderij van de hooizolder gevallen Hij kwam met het hoofd op een cementen vloer. Toen de en A vonden bleek hij reed* te zijn overleden. as-U 3-|ï WEERBERICHT Meer wind Het KNMI te De Bilt ver wacht tot morgenavond: Weer toenemende bewolking met later enige regen. Wei nig verandering ln tempera tuur. Tot krachtig toenemen de wind tussen Ziudwest en Zuid. Later draaiend naar Westelijke richtingen. (Opgemaakt heden morgen te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag zon van 7 37 tot 17.10; maan van 13.53 tot 23.26 uur. Morgenavond E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1