Ged. Staten willen 109.000 restauratie Hooglandse Subsidievoorstel voor de Leidse raad binnenkort te verwachten geven voor kerk Florence Nightingale in de gehoorzaal herdacht Dr Idenburg sprak over werk van de Unesco Bouw N. Z. H.-gebouw naar volgend jaar verschoven Nationale souvereiniteit en de Europese integratie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 Laatste beletselen opgeruimd! land op de begroting voor het volgend jaar. <üe de leden van Provinciale Staten morgen ontvangen, een bedrag van 109.000 uit getrokken voor de restauratie van de Hooglandse kerk te Leiden. Zoals wij indertijd hebben gemeld, be- die door de Hervormde Gemeente zelf 'moet worden opgebracht. Aan de mede werking van de Leidse raad behoeft ze ker niet te worden getwijfeld. Opluchting Toen wij de Hervormde kerkvoogdij, vóór de publicatie van dit bericht, van het besluit van Ged. Staten in kennis stelden, constateerden wij bij haar een loopt de totale begroting voor de eerste étappe van deze restauratie een bedrag van f 727.500. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen stelde vorig jaar reeds een subsidie van onge veer zestig procent van het restauratie bedrag beschikbaar, maar de provincie kon toen wegens gebrek aan financiële middelen niet volgen- Aandrang In de zitting van de Provinciale Sta ten, die In de zomer van dit jaar werd gehouden, is er door verscheidene leden bij Ged. Staten op aangedrongen, behoud van monumenten genoemd werden de Hooglandse kerk en de Oude Kerk te Delft ernstig onder ogen zien en zo het enigszins kon, spoedig gelden daarvoor vrij te maken. Uit het antwoord van G.S. bleek toen, dat er naar zou worden gestreefd, het totale subsidiebedrag beduidend te ver hogen, opdat in de ernstigste gevallen op korte termijn zou kunnen worden v In dit verband kan nog worden meld, dat enkele vertegenwoordigers Ged. Staten verscheidene malen de Hoog landse kerk hebben bezocht om zich var de situatie op de hoogte te stellen. Het resultaat van dit alles is nu, wat Leiden betreft, dat Ged. Staten vijftien procent van het totale res tauratiebedrag voor hun rekening willen nemen. In dien zin. dat zij steeds uit deze subsidie gelden be schikbaar stellen, als het rijk van zijn aandeel in deze restauratie ook periodiek een deel afstaat. De eerstvolgende zitting van de Pro vinciale Staten wordt geopend op 14 De cember. Dan of op een der volgende dagen komt dus ook dit restauratie- geval in openbare behandeling. Men mag verwachten, gezien het debat in de laatst, gehouden zitting, dat het voorstel var Ged. Staten met Instemming zal worden Rest: 10 procent Nu de beslissing van Ged. Staten is gevallen, moet worden aangenomen, dat binnenkort ook een subsidievoorstel in de Leidse gemeenteraad is te verwach ten- Het verzoek om medewerking is reeds Ingediend. Bepaalt de gemeente Leiden haar deel ook op vijftien procent, ovei komstig de gebruikelijke subsidiever houding, dan resteert dus tien procent, GEMEENTE LEIDEN Otticiële publicatiet Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier ge meente, afdeling Algemene Zaken, ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden, is nedergelegd de Verorde ning, houdende wijziging van de Veror dening van 28 September 1953 op de Winkelsluiting 1953 I. Deze wijziging betreft o.m. de ver plichte sluiting op Maandag voor 13.- u. van de winkels in electrotechnlsche ar tikelen, alsmede de verplichte sluiting op Dinsdag na 13 uur van de drankslij terijen. De verordening treedt op 1 No vember 1954 in werking. Jaarvergadering Geref. Bond Leiden Gisteravond hield de afdeling Leiden van de Geref. Bond haar jaarvergadering in gebouw „Het Centrum". Na het ope ningswoord van ds N. Kleermaker, waar in hij uitsprak, dat het bestaan van de bond noodzakelijk is voor de Kerk, wer den de jaarverslagen uitgebracht en goed gekeurd. Het ledental is iets vooruitge gaan, terwijl bijna f 1000 in het afgelopen jaar aan het studiefonds is afgedragen. In het bestuur werd de heer J. Koolj ge kozen- Na de pauze hield de heer J. C. Sleij- ser een inleiding over „De vrouw in het ambt". Spr. vroeg zich af, of het wel juist is, een besluit van zulk een prin cipiële strekking met een stemmenmeer- derheid te nemen. De minderheid (18) is wel zo groot, dat hier toch wel rekening mee gehouden mag worden. Aan de hand van de Heilige Schrift meende spr., dat het toelaten van de vrouw tot alle ambten moet worden afgewezen. De heer Sleijser hoopte, dat men acht zal geven op da plaatsen in de Schrift, die ten aanzien van deze dingen richtlijnen geven. Tenslotte droeg ds Kleermaker het voorzitterschap over aan ds M. Ottevan- ger, die dit in 1955 waarneemt. Met het zingen van een psalm werd de vergade ring gesloten. Anna-kliniek 25 jaar Zoals men weet, bestaat de Anna-kli- niek voor orthopaedie in November 25 jaar. Op de elfde van die maand wordt in de kliniek een herdenkingssamenkomst voor genodigden gehouden, die om half- drie begint. gevoel van opluchting. Een der kerk voogden verklaarde, dat inderdaad het wachten is geweest op de provinciale te gemoetkoming en dat het niet mogelijk was. te beginnen, alvorens hiervan zeker te zijn. Niet vergeten mag worden, dat de ker kelijke Gemeente hier in een zeer moei lijke positie verkeert met het bezit van drie historische kerken, terwijl daarnaast de nieuwbouw grote zorgen oplevert. Met de beschikbaarstelling va provinciale bedragen mag wo gezegd, dat de restauratie va Hooglandse kerk volgend jaar eindelijk doorgaat! Na jaren de irtdui •val derhandelingcn. Architect is de heer P. van der Sterre, van het architectenbureau Dekker en Van der Sterre te HazerswoudeLeider- Moedige, merkwaardige vrouw Jongeren opgewekt om haar na te volgen DE HERDENKING VAN HET FEIT, dat Florence Nightingale honden jaar geleden naar de Krim ging om daar de gewonde soldaten te verplegen en een einde te maken aan de wantoestanden, die daar vóór haar komst on het gebied "an de verpleging heersten, werd in Leiden georganiseerd door een comité, dat ten nauwste samenwerkte met het voorlichtingsbureau ver pleegstersopleiding. Dit is de federatie van Nederlandse verenigingen, die de belangen van de verpleging en de verplegenden behartigen. Het was dus géén wonder, dat zij het op weinig opdringerige wijze een beroep gedaan werd op de jongeren om ernstig te overwegen, of zij het corps van Florence Nightingale's volgelingen niet zouden kunnen versterken. Men had door bemiddeling van diverse scholen een groot aantal meisjes vj jaar en ouder naar de stadsgehoorzaal weten te trekken en met de vele pleegsters. die opgekomen waren, vulden zij de zaal practisch geheel. Zij werden welkom geheten door prof. dr P. J. Gail- lard, die zich in zijn openingswoord spe ciaal tof de jongeren richtte en de hoop uitsprak, dat deze avond er toe zou bij dragen, dat velen het verpleegstersberoep kiezen. Hierna werd het woord gevoerd door zuster JR. L. van Voorthuysen. die begon met Florence Nightingale's werk te her denken. In alle eenvoud vertelde zij de geschiedenis van deze dappere, merk- vaardige vrouw, die voor de verpleeg sters een ware hervormster is geweest. Gesproten uit zeer goede familie.vond zij geen voldoening in het vrij onnutte leven de vrouwen van haar tijd en haar stand. Zij kreeg contact met de toen ii opkomst zijnde diaconessen in Duitsland met de zusters van liefde in Parijs toen de toestanden op de Krim door het van een reporter van de Times Engeland bekend werden, voelde zij het als haar eerste taak daar haar idealen ti gaan verwezenlijken. Zij beet zich door een berg voor ieder ander onoverkomelijke moeilijkheden heen en had enorm succes, een succes, dat ook door de regering werd erkend, zij het aarzelend. Maar Florence Nightin gale's idealen strekten verder. Zij zag af van alle eerbetoon en werkte aan ae op leiding van de verpleegsters in Engeland, overtuigd als zij was, dat gezondheid één de eerste voorwaarden van lotsver betering voor het volk is. En dat, terwijl haar lichamelijke kracht door het harde leven op de Krim ernstig was geschokt. Legende Florence Nightingale is heel oud ge worden en reeds tijdens haar leven werd zij tot een legende; vooral ook hierdoor, dat zij zichzelf steeds op de achtergrond hield en de idee boven alles liet gaan. In PUZZLE PROMINENTEN 1. Mevr. J. van Waas—van der Niet, Staalwijkstraat 2, Leiden; 2. Arnold v. d. Bos, Douzastraat 26, Noordwijk- Blnnen; 3. C. N. Boekwijt, Leuven- straat 2, Leiden. Tussen goud en diamant in de Vestestraat Dokter en tandarts hebben voor het echtpaar W. NagtegaalG. M. Nagte- gaalKok (Vestestraat 66), dat Dinsdag de 55ste maal de bruidsdagen gaat vieren, nooit overuren behoeven te ma ken. Wat de tandarts betreft: de bruid (74 jaar) kwam er nooit en heeft haar eigen gebit nog, en de bruidegom (79 jaar) kwam er slechts één keer in zijn leven. Over kwaaltjes als hoofdpijn kun- en ze evenmin meepraten. Al veertig jaar wonen ze in de Veste straat, zij het niet steeds in hetzelfde huis. Onder meer moesten ze een keer verhuizen door de uitbreiding var fabriek van Van Wijk, waarvoor z« eer moeten gaan wijken. Het echt paar heeft een zoon, die thans 54 ji Is, twee kleinzoons en drie achterklein kinderen, van wie de zesjarige Wlm een bijzonder plaatsje inneemt in het hart het 55-jarige echtpaar. Bij het be zoek van de Koningin aan de fabriek Parmentier, mocht hij H. M. een bouquet bloemen overhandigen, waar zijn overgrootouders nu nog vol van zijn. De bruidegom Is nog steeds erg aan de buitenlucht gehecht, wat dateert van zijn binnenscheepvaarttijd. Daarna heeft hij 32 jaar als stoker In de Leidse gas fabriek gewerkt. Zang en luit in Chr. militair tehuis De bekende radio-zangeres Akke de Vries zong gisteravond in het Chr- mili tair tehuis voor de militairen. Onder de titel „12 ambachten en13 liederen" bracht zij een programma, dat vertelde van de geschiedenis van oude ambachten. Ze begeleidde zichzelf daarbij op de luit. een bijzonder instrument, dat door weini gen bespeeld wordt. Aan elk liedje liet Akke de Vries een inleiding vooraf gaan, wat het beluisteren tot een dubbel genot maakte. De Nederlandse boer, visser, spinster, melkster en wever kregen even goed een beurt als de gondelier uit Venetië, de Wolgaboot-sleper uit Rusland en de karrevoerder uit Spanje. Deze avond, die uitging van het P.I.T., stond onder leiding van de legerpredikant ds T. D. van Soest. Onder de aanwezigen waren kolonel D. Kommer, secretaris van de Ned. Chr. officierenvereniging en de aalmoezenier F. Gitmans. Het vooronderzoek tegen de hoofdredac teur van De Nieuwsbrief, de heer J F., die beschuldigd wordt van majesteit schennis, is beëindigd. Hij heeft thans zijn administratieve bescheiden weer terugge- haar geschriften toont zij zich allesbehal- ve een zoetsappige vrouw; zij schrijft pittig en vol humor en legt met haar scherp intellect en haar sterk critisch vermogen zonder schroom menige mis stand bloot. Haar sociaal gevoel vond ook de eerste vormen van de wijkverpleging. Spr. wees er op, dat de figuur van Florence Nightingale ook voor de ver pleegsters van heden grote betekenis heeft. En om de jongeren in de zaal enig idee te geven van de taak van de huidige verpleegster en van de vele mogelijkhe den in dit beroep, die Ieder persoonlijk tot haar recht kunnen laten komen, gaf spr. aan- de hand van een filmstrip eer overzicht van de werkzaamheden en d< diploma's, die behaald kunnen worden. Deze herdenkingsrede werd zinvol af gesloten met zang door 'het verpleegsters koor van het diaconessenhuis. Na de pauze werd de film „De witte engel" vertoond, waarin Kay Francis op overtuigende wijze de figuur van Florence Nightingale uit beeldt. De film maakte grote indruk op de aanwezigen. Onder de belangstellenden waren burgemeester en mevrouw Van Kinschot. Het Noorden hield een contactavond Dank zij het feit, dat aan.de contact avond van de volkstuinvereniging Het Noorden een feestelijk tintje was gege ven, was de grote zaal van de Burcht gis teravond bijna geheel gevuld. In het openingswoord vertelde de voorzitter, de heer J. Boom, over het wel en wee van de vereniging. Er moet heel wat gebeuren de tuin te verfraaien: de paden die- te worden opgeknapt en de sloten schoongemaakt. Als alle leden aanpakken kan dit zonder veel kosten. De voorzitter deed nog een beroep op de saamhorigheid. Een medelid is al geruime tijd ziek en nu werden vrijwilligers gevraagd om zijn aardappels uit de grond te halen. De ieke kan gerust zijn; Ze komer er uit! Nu kwam het cabaret „De Stalen Band" o.l.v. de heer J. J. Gout op de planken. De conferencier John van Haarlem praatte op soms geestige wijze, andere malen op minder geslaagde manier de verschillende programmapunten aan Agenda van Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie-or kest, solist Yehudi Menuhin, viool. Kleine Burcht, 8 uur: Veteranen Le gioen Nederland, ir A. G. Koops Dekker uit Den Haag over Nieuw-Guinea. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging Door Eendracht Verbonden. Koor Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avond gebed (met medewerking van Leo Mens en Jaap Stotijn. Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad. Meisjes-H.B.S. Garenmarkt, 11 uur: af scheid directrice mej. J. L- van Hoorn (35 uur: receptie). Volkshuls, 4 uur: instructiemiddag in richten aquarium. Morssingel, half 4: start nationale Sin gelloop. Antonius-clubhuis, 8 uur: contactavond speeltuinvereniging Rondom de Water toren, toneel politlegezelschap. Schouwburg, 8 uur: K. en O., De To neelvereniging met ,,De duivel kwam uit Dublin" van Paul Vincent Carroll. Maandag School Hoge Morsweg 12, 25 en 7—10 uur: wijkgemeente Morskwartier, bazar ten bate van orgel Maranathakerk. Rehoboth, 211 uur: Evangelisch Lu therse Gemeente, bazar ten bate van kerkinterieur. Plantsoen 61, 25 uur: receptie zilve ren jubileum nachtveiligheidsdienst. Scouwburg, 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, Haagse Comedie met „Maria Stuart" van Schiller. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Bond van foto handelaren, fotoflitsavond onder leiding van Wim Jansen. Nachtdienst apotheken. Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Kljn 18, teL 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, teL 21313. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jozephus zn v J G v Steijn en J J W v Kempen; Geertruida E dr v S Kukler en H F Matters; Catharina G dr v G P Baak en A P Bonckaert; Rutn AMdrvHCMvd Grift en B J Weh- berg; Beatrix M A dr v N v d Poel en W' M J v Wieringen; Robert H M zn v L A Plasschaert en E v d Barselaar; Hu- bertus C M zn v J Spreeuw en A A van den Berg. OVERLEDEN: D Stolk man 53 Jaar. Originele .Amerikaanse melange van de fijnste tabakken. Originele Amerikaanse King Size lengte* U geniet langer en intenser voor Er viel te genieten van Rodea Jim, de accordeon virtuoos, verschillende schets-1 27 jaar^ternauwernood'haair J va jes, de Cromaldirs met hun mondaccor- kinderarbeid daar noodzakelijk is on deons, de Aloha Hawaiians. een komisch die grens te bereiken? De helft van d< danspaar en „The Double X-Rangers". I wereldbevolking kan lezen noch schrij- Dag der Verenigde Naties TER GELEGENHEID VAN de dag der Verenigde Naties hield K. en O., in samenwerking met de Politieke Jongeren-contactraad, gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal een bijeenkomst, waar dr Ph. J. Idenburg. voorzitter van het Unesco-centrum Nederland, een causerie hield als in leiding op de première van de Unesco-film „De wereld wacht". In zijn inleiding ontwikkelde dr Iden- burgh twee gedachten namelijk deze, dat men een enorme organisatie kan op bouwen en kan trachten deze met per fecte technische middelen uit te rusten, gehanteerd door bekwame mensen, maar dit alles zal toch niet baten, wanneer er geen geest zit in de organisatie. In de tweede plaats: Als er een bepaalde ge dachte leeft over solidariteit tussen de volken, dan moet die op de een of andere manier ook vorm krijgen. Wat het eerste aangaat, er is een ge weldig apparaat, dat de Verenigde Na ties, en de organisaties daar omheen, hebben opgebouwd. Over de hele we reld staan duizenden mensen in dienst van de Unesco. Het kunstig mechanisme loopt, wat kunnen we dan nog meer doen? Ervoor zorgen, dat de organisatie 'c een ziel krijgt, namelijk dat achter apparaat staan het medeleven, geloof de liefde van gewone mensen. En om gekeerd moet ce blote gedachte alleen ook gestalte krijgen. Heinrich Heine heeft, aldus spr., In 1834 al gezien wat de macht van de ge dachte in de toekomende tijd Zou uit werken. Als de gedachte van de inter nationale solidariteit inderdaad gaat leven in de volken kunnen we nog veej verwachten, vooral voor de onder-i wikkelde gebieden. Denkt men er eens aan. dat twee-derde deel der m< heid per hoofd nog geen f500 inkomen per jaar heeft? Dat al deze mensen on dervoed zijn? Denkt men er wel aan, gebieden op deze aarde zijn gemiddeld de leeftijd Gemeente Leiden waarschuwde voor bewegingen in nieuwe grond TANIGE TLJD GELEDEN publiceerden wij het plan voor een nieuw ge- bouw van de N.Z.H.V.M. te Leiden, te bouwen naast het station. Om dat de directie van de Noord-Zuidhollandse ons destijds meedeelde, dat het de bedoeling was, met de uitvoering van het plan in de zomer te beginnen, en er op dit ogenblik van deze bouw nog niets te bespeuren valt, kan worden gesproken van een niet geringe vertraging. Wij vernamen thans, dat een oorzaak an deze vertraging is, dat de architect ir Schelling, die ook het nieuwe sta- van Leiden heeft ontworpen door drukke werkzaamheden (o.a. in ver band met de verbouwing aan het C.S. te Amsterdam) niet in staat was, het ont werp binnen het verlangde tijdschema 't in bijzonderheden te voltooien- Ofschoon het plan nu gereed is, is het begin van de bouw dit Jaar niet meer te verwachten. Wel streeft de N.Z.H. er de bouw voltooid te hebben, als het viaduct aan de Rijnsburgerweg in gebruik is genomen en aan de voltooiing het stationsemplacemcnt is begon- Met de gemeente Leiden is volle dige overeenstemming bereikt. Voor de bouw van het N.Z.H.-gebouw zijn onge- ;er zes maanden nodig. Niet onwelkom Dat deze vertraging de directie van de N.Z.H. onwelkom was. kan niet worden gezegd. Het gemeentebestuur van Leiden heeft haar namelijk enige tijd geleden schrijven gezonden, waarin met het oog op de voorgenomen nieuwbouw werd gewaarschuwd voor eventuele bewegin- ;n in de grond bij zware belasting. Zoals bekend, komt het kantoor van de N.Z-H. links van het station tegen de spoordijk te staan. Dat kwam dus daarop dat hoe langer men wachtte hoe verklaring. beter het was. Aangenomen mag echter worden, dat de grond op deze plaats zich nu heeft gezet en dal deze waarschuwing van B. en W. niet meer geldend is. Van de zijde van de N.Z.H. wordt althans geen risico meer gevreesd. Levendaal goed verlicht De nieuwe verlichting van het Leven daal heeft gisteravond voor het eerst in haar geheel gebrand. Tamme eendjes: drie dagen voor schutter Het Haagse gerechtshof legde de 68- jarige veehouder S. uit Zegveld drie da gen gevangenisstraf op en verklaarde zijn jachtgeweer verbeurd. Bij niet uit levering zal hij f 150 boete moeten beta len subs. 50 dagen. De veroordeelde, die lid is van de beruchte familie S. uit de Mije bij Bodegraven, had twee tamme eendjes doodgeschoten. Hijzelf beweerde dat het wilde eenden waren. Aan de hand van een uitvoerig getuigenverhoor was de proc.-generaal echter tot een an dere conclusie gekomen en hij had f 200 boete geëist. In eerste instantie was verd. veroordeeld tot een maand voor waardelijk en f 100 boete met verbeurd- ven. Dat men over al de hiermee sa menhangende problemen gaat spreken al een winstpunt, dat de Unesco heeft weten te bereiken. Sociaal vraagstuk De Verenigde Naties, aldus dr Iden burg, hebben het sociaa1'. vraagstuk de wereld aan de orde gesteld. We ko men voor de klassenstrijd van de vol- ken te staan. De gedachte, dat hier iets moet gebeuren, krijgt op allerlei gebied vorm. zij het nog in onvoldoende mate. Ter illustratie gaf spr. voorbeel den uit de landen, die hij heeft bezocht In India bijvoorbeeld heeft de Unesco de strijd aangebonden tegen een malaria- plaag in een vroegér dicht bevolkt ge bied. dat nu volkomen door bos overwoekerd. De strijd is gewónne het gebied wordt nu weer in cultuur gebracht. Daar is duidelijk gebleken wat men kan bereiken, als de volken maar solidair zijn. In Thailand wordt het onderwijs op grote schaal aangepakt en daarbij blijkt steeds meer. dat men niet één probleem apart kan behandelen, ze hangen samen. Verbetering van hygiënische toe standen bijvoorbeeld is onmogelijk, wan neer de mensen nog analphabeet zijn. Van ThaiCand sprong dr Idenburg over naar dc Philippijnen, waar in een bepaalde streek de verloren gegane huis industrie weer nieuw leven werd inge blazen. en vandaar voerde spr. zijn tal rijke hoorders naar San Salvador, de kleinste Zuid-Amerikaanse republiek, maar niet de reinste. De mensen daar worden bijna nooit ouder dan 26 jaar en de Unesco is in een dal met 160.000 inwo ners begonnen met het verbeteren de levensomstandigheden. Druppel 'Wie de indruk mocht krijgen, dat dus al aardig veel wordt gedaan, slaat de plank volkomen mis, aCdus dr Iden- brg. Al dit werk is niet meer dan druppel op 'n gloeiende plaat. In zeven tig landen zijn nu 527 projecten in uit voering of al voltooid. 1600 deskundi gen uit 61 landen zijn naar 35 achterge bleven landen gezonden om daar te helpen. Daarnaast werkt Unesco ook ir goed ontwikkelde gebieden, om daar de internationale samenwerking te deren. Het prachtige is, dat gewone mensen met bescheiden bijdragen dit werk zo gewcfldig steunen. En dat zal nog beter worden, wanneer de gedachte van internationale samenwerking ster ker gaat leven. „De wereld wacht, ook op u", zo besloot dr Idenburg zijn inlei ding. Deze avond werden twee films ver toond. De eeste toonde het bouwen van een schooil in Griekenland door Deense studenten, daarbij gesteund door bijdra gen van de schooljeugd in hun vader land. De tweede film. „De wereld wacht", geeft een beeld van het leven van de mensen op bet eiland ln het meer van Patzcuaro in Mexico, en ver volgens van de Cevensomstandlgheden grote groepen inwoners van Thai land. Men had de beelden uit beide soms helaas op verwarring wek kende wijze aaneen geregen, maar ondanks viel in deze film veel te w; deren. Het indrukwekkendst vonden de fragmenten over de bestrijdir.e de framboesia in Thailand, waar de fil er goed in zijn geslaagd de be vrijding van de bevolking van deze verschrikkelijke plaag in beeld te bren- Igen. Een waardevolCe avond, die de pes- misten deed zien dat de Verenigde Na- os nog wel iets anders weten te doen an Jn zalen te redetwisten. Hervormingsdag in Leiden Zondagmorgen om half 9 wordt in de Hooglandse kerk een dienst gehouden ter gelegenheid van de Kerkhervormingsdag. waarin spreken dr P. L Schoonheim, Hervormd predikant, en ds H. Haan, pre dikant der Evan-g. Lutherse Gemeente. Schoolzwemwedstrijden in de Overdekte Do schoolzwemwedstrijden worden morgen en de volgende week weer ge houden. Morgenochtend van half 10 tot 12 uur worden de wedstrijden van de RK scholen gehouden. Maandag komen de openbare en bijzondere scholen uit, van half 9 tot 12 uur. Dinsdag zetten de leerlingen van deze scholen de strijd op dezelfde tijden voort en Dinsdagmiddag zijn de R.K. scholen opnieuw aan de beurt, van 12 uur tot half 4. De wed strijden hebben plaats m De Overdekte. Vrouwelijke handwerken In Den Haag zijn geslaagd voor het examen vrouwelijke handwerken, acte U. mej. D. Boer en de zusters Agnesita Claurentia. leerlingen van mej. Leget. gaan. In het Zuiden begonnen de bevrijdingsfeesten. Officieren kwamen over uit Canada Dezer dagen is het tien Jaar geleden dat het zuidelijk deel van ons land werd bevrijd. In Tilburg viert men vijf dagen feest. Op de eerste dag werd er in de vroege ochtenduren in de R.K. kerken een mis van dankbaarheid opgedragen, waarna vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten zich bij het gedenkkruts op de algemene begraafplaats verzamelden. Daar hield burgemeester mr E. H. J. baron Van Voorst tot Voorst een toe spraak, waarna aan de voet van het ge denkteken kransen werden gelegd, ook door vertegenwoordigers van Canada en Engeland. Later op de dag werd het bevrijdlng»- spel Verbroken boeien opgevoerd, dat een beeld gaf van de Duitse invasie af tot aan het moment der bevrijding. Een doden- appèl eerde de in de oorlog gevallen 55 Tilburgers. Na een mars door de stad, waaraan de Kon. Militaire Kapel en de Prinses Irene Brigade deelnamen, werd een middenstandsshow, alsmede de ten toonstelling Bezetting en Bevrijding ge opend. In de avond werd de feestverlich ting ontstoken en een taptoe geblazen. In Bergen op Zoom begon men met een plechtigheid op 'het Canadese kerkhof, de Canadese ambassadeur, mr Thomas A. Stone aanwezig was, de Cana dese militaire attaché col. Moogh en de bevelvoerende officieren van het Cana dese regiment, dat indertijd de stad heeft bevrijd en die voor deze herdenking per vliegtuig waren overgekomen. Burge meester Peters en de ambassadeur voer den het woord, waarna er kransen wer den gelegd aan de voet van het kruis. Met het zingen van het Engelse, Cana dese en Nederlandse volkslied werd de plechtigheid besloten. Schadeverzekeraars willen: Nieuwe vorm van. ziekteverzekering Het zal een totaal nieuwe vorm van ziekteverzekering zjjn, die de Unie van Schadeverzekeraars tegenover het tot nu toe gevolgde ziekenfondssysteem wil stellen. Binnen een maand zullen deze plannen bekendgemaakt worden, aldus De Tel. Deze verzekering richt zich voorlopig tot de hoogste groep, die binnen de ver zekeringssfeer der ziekenfondsen valt. De belangrijkste punten van deze ver zekering zullen zjjn: 1. Behandeling bU huisarts of specialist in de volkomen particuliere sfeer. Vrije keuze ven ziekenhuis; 2. De premie wordt per gezin geheven; 3. De premie wordt berekend op basis an 4 c/o van het inkomen. 4. De verzekering sluit alle bestaande tyvalen en gebreken van de verzekerden op het tijdstip, waarop de verzekering ge sloten werd in. 5. Men stelt zich voor een beperkt eigen risico open te laten aan de voet de verzekering, om oneconomische toestanden, die bU de ziekenfondsen in zo grote mate voorkwamen (o.a. niet by de apotheek afgehaalde recepten) tegen te A.R. kiesvereniging DE PROBLEMATIEK ROND de toekomst van Europa komt de laatste tijd meer en meer in het middelpunt van de belangstelling te staan. Op de ver gadering van wijk III van de A.R. kiesvereniging Nederland en Oranje, die gisteravond gehouden werd in het wijkgebouw van de Herv. Gemeente aan het Levendaal, heeft dr mr C. de Ru over dit onderwerp een belangwek kend referaat gehouden, daf meer belangstelling verdiende. Het geringe aantal aanwezigen heeft echter een zeer aandachtig en dankbaar gehoor gevormd. De bijeenkomst werd geopend door de tweede voorzitter, de heer F. Vercouleren. cn ingekomen schrijven deelde de heer S. M. Stolp mee, dat hij zich genood- :aakt zag als voorzitter af te treden. De vergadering benoemde 4n zijn plaats de heer W. F. van Spronsen, die zijn benoe ming aanvaardde en de leiding van de ergadering onmiddellijk op zich nam. Dr mr C. de Ru nam vervolgens het woord en begon zijn betoog over de inte gratie van Europa met na te gaan, welke oorzaken er toe hebben geleid, dat de tionale grenzen 'in ons werelddeel gaan knellen. Europa, dat aan het begin deze eeuw het middelpunt va wereld vormde en ook economisch onbe twistbaar de leiding had, is in enkele decennia afgedaald tot een niveau bene den dat van de Verenigde Staten e Sowjet-Ume. Oorzaak Als belangrijkste oorzaak hiervan noem de dr De Ru de economische achterstand, ns werelddeel te wijten heeft aan de barrières, die de nationale grenzen aan het handelsverkeer in de weg leggen. „De landen van Europa betalen een te hoge prijs voor een souvereiniteit, die in we kelijkheid niet meer bestaat", aldus spn ker. De moderne techniek doet de wereld steeds kleiner worden en de toenemende onderlinge afhankelijkheid der staten noodzaakt tot een grotere samenwerking. De pogingen, die totnogtoe in deze rich ting ondernomen zijn, hielden veelal een gedeeltelijk herstel van het oude Europa Het is echter noodzakelijk, dat de Bevolkingsonderzoek om de drie jaar Stond het jaar 1952 nog in het teken an de voorbereiding en de opbouw, tar 1953 kan met recht een werkjaar •orden genoemd. In dit jaar kon ni lijk de eerste „ronde" vrijwel worden vol- GelevinkstraatVenneperstraat een aan- derzocht, aldus de secretaris van de stichting „Fonds tot opsporing van tu berculose Leiden" (FOTU Leiden) in zijn jaarverslag over 1953. Het verheugt de secretaris, te kunnen verklaren, dat er in 1953 weer talrijke actieve en enthousiaste vrijwilligers wa ren om mee te werken aan de organisa tie cn administratie van het onderzoek. Dc districtsarts deelt in zijn jaarverslag mee, dat in de tweede ronde van het on derzoek de samenwerking met Delft al ternerend zal zijn In dien zin. dat om beurten het toestel In het district Leiden In het district Delft zal werken. Men voorkomt hiermee, dat een zekere moe heid van het publiek ten opzichte van het bevolkingsonderzoek zal optreden. Het gevolg is, dat het onderzoek van elke plaats ongeveer om de drie jaar zal zijn, een periodiciteit, die naar veler me ning ongeveer dc juiste is. vorming van een federaal Europa niet lang meer op zich laat wachten. Deze federale status zou volgens dr De Ru be tekenen. dat het federale gezag slechts zou gelden ten opzichte van die zaken, die algemene behartiging vereisen. Waar enigszins mogelijk, zullen de verschillen de onderdelen van een geïntegreerd Eu ropa hun eigen zaken blijven regelen. Bittere noodzaak Uit alles, en wel zeer duidelijk uit de militaire en economische situatie, blijkt, dat dit streven naar een federaal Europa bittere noodzaak is. Dat desondanks velen, ook in A.R. kringen, zozeer hechten aan de nationale souvereiniteit, is wel begrij pelijk. maar desniettemin te betreuren. Dr De Ru legde er de nadruk op. dat deze nationale souvereiniteit slechts zinvol is, zolang ze beantwoordt aan de werkelijk heid; en dat is niet meer het geval. Ten slotte wees spreker er op, dat ook in andere Europese landen het Christelijk geloof een rol in de politiek speelt, zodat men niet bevreesd hoeft te zijn om op het terrein van de Christelijke politieke par tijen geheel zonder medestanders te staan. Ook hier ligt een taak, die echter zeker niet eenvoudig zal zijn. Na de pauze volgde er nog enige discus sie, naar aanleiding waarvan de inleider op enkele aspecten nader Inging. De heer Van Spronsen bracht dr De Ru veel dank. VOORSCHOTEN Jubileum In overheidsdienst Op 1 November herdenkt de heer W. d. Nicuwendijk. hulp-bode concierge bij het raadhuis, het feit dat hij 25 jaar in overheidsdienst is. Van 1 Sopt. 1929 tot 1 Januari 1945 was de jubilaris con cierge bij de Van Limburg Stirumschool, een middelbare meisjesschool in Arnhem. Daar de school door de oorlogshande lingen werd verwoest cn niet werd her bouwd. kwam de heer v. d. Nieuwendijk ir. gemeentedienst in Voorschoten. Dank baar voor het feit. dat hli de verschrik kingen van de oorlog heeft mogen over leven en de 25 dienstjaren in Voorscho ten heeft mogen volmaken, hoopt de Jubilaris in huiselijke kring deze gedenk dag te vieren. Zaterdag olicbollengeurcn Zaterdagmiddag zullen er oliebollen- geuren hangen op dc Voorstraat. De jeugdbewegingen die het spoor van Baden Powell volgen, zitten als gewoon lijk. slecht bij kas cn zullen aan probe ren door de verkoop van oliebollen do middelen te verbeteren. Het ambachts huis is het centrale punt; daar worden ze gebakken, om half drie zal er de eerste oliebol met enige plechtigheid zijn vorm krijgen. Verder zal de jeugd ze langs de deuren aanbieden. In de Piekstraat te Rotterdam is een loods van de zaden-importeurs Gebrs. Smits uitgebrand, waardoor voel peul vruchten verloren gingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3