Met een er douane-unie is nog lang niet men L Pnzzle J KERK en SCHOOL De melkprijs Nieuwe regeling bevordering en ontslag officieren 2 VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 EEN EUROPESE MARKT IS NOODZAAK (II) Economische integratie eist meer dan opheffing van barrières Een paar punten inzake de ontwikke- deze maatschappelijke struc tuurveranderingen wil ik slechts noemen. In de eerste plaats is de ontwikkeling van de techniek allesoverheersend geweest. Als gevolg hiervan vonden enorme kapitaalconcentraties plaats, waardoor sinds het begin van de negen tiende eeuw de ondernemingen met steeds hogere vaste kosten gingen werken. Bij hoge vaste kosten is het uiteraard zaak om zoveel mogelijk te produceren, ten- einde per eenheid-product een zo laag mogelijke kostprijs te krijgen. Wanneer iedere ondernemer zich dit echter ten doel stelt, leidt dit somtijds tot overpro ductie met de daaruit voortvloeiende verliezen door de moordende e- Actie leidt tot reactie. Ruïneuze irrentie leidt in het economische leven tot samenwerking of monopolievorming. De indirecte gevolgen van deze techni sche ontwikkeling manifesteren zich dan De analyse die Adam Smith in 1776 De prijzen zouden onder de meest ide- 00'-j1 de vorming van ondernemerscom in zijn „Wealth of Nations" gaf. of de ale theoretische omstandigheden in beidebinaties, van trusts, monopoliebedrijvei beschrijving. die David Rlcardo, John landen een weerspiegeling moeten zijnetc- Hierdoo— verstarde natuurlijk Elliot Cairness, Henry Sidgwick, John (Door prof. dr J. Zijlstra. minister yan economische zaken) TN ZUIVER THEORETISCH OPZICHT biedt de analyse van het, de J laatste tijd zo frequent gehanteerde begrip „economische integratie", of, zoals men het tegenwoordig ook wel noemt, de „gemeenschappelijke markt", eigenlijk niet zoveel moeilijkheden, omdat de idee van de „com mon market" in feite al zo oud is als de theoretische economie zelf. Bij deze theorie realisere men zich echter wel, dat „gemeenschappelijke markt" in deze betekenis meer is dan enkel bijv. het creëren van een douane-unie; het omvat ook al datgene, wat nodig is om de douane-urne op den duur te kunnen laten functionneren. vraag of het aanbod hetzij van hoger hand hetzij door institutionele omstan digheden in elk van de landen op ver schillende manieren beïnvloedt, kan men niet meer spreken van gelijkwaardige of vergelijkbare concurrentieverhoudingen. Wat deze door de perfecte concurren tie tot stand gebrachte zuivere prijsver- op het gebied Stuart Mill en alle andere Engelse klas sieken ons van het economisch proces gaven, was in feite niets anders dan een analyse van de grote, gemeenschappelijke wereldmarkt. Het economische proces zij het gereguleerd volgens het beken de recept van „laissez faire, laissez pas- sar" (laat maar gaan. laat maar doen) leidt het kader van deze klassieke denk- constructies automatisch tot de hoogst houdingen betreft, ligt bereikbare internationale arbeidsverde ling. Zou men dan ook hinderpalen ln de internationale handel aanbrengen, bijv. ln de vorm van invoerrechten, dan zou hierdoor de Invoer afnemen, doch aan gezien in- en uitvoer noodzakelijkerwijs aan elkaar gelijk moeten zijn, zou ook de uitvoer verminderen. De relatief Inefficiënte, beschermde be drijfstak zou door deze kunstmatige be scherming weliswaar méér kunnen pro- veiligheid duceren, doch hij zou hiertoe arbeids krachten uit de relatief efficiëntere exportindustrie moeten aantrekken, zodat uiteindelijk de welvaart door een minder efficiënte arbeidsverdeling zou afnemen. Natuurlijk zou het opheffen van han delsbelemmeringen ln het kader van deze gedachtengang een tegengesteld effect, n.l. een verhoging van de efficiency der arbeidsverdeling tengevolge hebben. Door de afschaffing van het recht zou de in voer toenemen. Hierdoor zou het buiten land meer kunnen producten kopen van de meest efficiënte bedrijfstakken. De uitvoer zou stijgen en arbeiders dien tengevolge overgeheveld worden uit de relatief inefficiënte naar de relatief ef ficiënter werkende bedrijven. Uiteraard voltrekt dit voorbeeldige automatisme van de door een „onzicht bare hand" tot stand gebrachte optima le arbeidsverdeling zich slechts onder een aantal Ideale voorwaarden, die ik hier niet alle zal noemen, aangezien dit mij te veel op theoretische zijpaden zou leiden- Een van de belangrijkste zal ik slechts uit de serie, die men hierom trent kan opatellen, lichten. de werkelijke vraag- en aanbods-1 voorheen elastische en flexibele prijs verhoudingen. Zodra men de prijzen, de systeem, doordat de ondernemerscombi I naties hun prijzen veel hechter in de hand kregen en zich gezamenlijk zonodig tegen prijsdalingen konden verzetten. Vanzelfsprekend werd ook de Over heid als hoedster van het algemeen be lang min of meer bij dit proces betrok ken. Zij dient langs democratische wet. uit te maken of zij deze ontwikkeling gewenst vindt en welk beleid eventueel de internationale economische ver- hiertegenover moet worden bepaald, houdingen tussen het heden en het klas-De wet op het verbindend of on sieke verleden wel een aanzienlijk ver- bindend verklaren van ondernemersover- schil. Men moet dan ook bedenken, dat eenkomsten bijv. was een uitvloeisel de klassieke blauw-druk van de optimale deze evolutie. Welnu, het laat zich internationale arbeidsverdeling en de j zien, dat in een gemeenschappelijke markt vrije gemeenschappelijke markt ontwor-jde politiek, die de Overheid ten opzichte pen werd in een tijd. toen de functie van van deze vraagstukken al of niet wil voe. de Overheid zich slechts uitstrekte tot ren, in elk geval niet meer op verschil- beperkte rechtsbedeling. Onderwijs. lende.manieren door de nationale Over- paar andere beperkte heden zou kunnen worden gevoerd terreinen waren de taken, die zij zich der voor het doorvi gesteld had. Het deïsme en de concepties meenschappelijke markt op gevaarlijke van het natuurrecht hadden Immers bij de geboorte van de klassieke economie peet gestaan, naar het woord van prof. mr F. de Vries. Veranderingen Nadien heeft in de achter ons liggen de eeuw echter een langzame doch ge stadige ontwikkeling plaats gevonden, die tot grote maatschappelijk-economi- sche en institutioneel-economische ver anderingen heeft geleid. Men ziet nogal eens over het hoofd, dat onze maatschap pij thans geheel anders is opgebouwd en anders functlonneert dan een vijftig tot vijfenzeventig jaar geleden, waardoor ook de geneesmiddelen voor bepaalde economische kwalen anders moeten zijn. De ainds de negentiende eeuw opgetre den maatschappelijke structuurverande ringen hebben met zich medegebracht, dat het realiseren van de gemeenschap pelijke markt, dus van de economische intregatle, meer eist dan het enkel doen wegvallen van de verschillende handels belemmeringen. In kleur... apart! oi degelijk zwart! J T"\E BERICHTEN OVER een verhoging van de melkprijs tot 45 cent, die gisteren in de bladen verschenen, waren wel geschikt, om iemand en met name onze huisvrouwen te doen schrikken. Waar gaan we heen? De melk, die vóór de oorlog 15 cent de liter kostte nu 45 cent! Melk zou dan wel niet het enige artikel zijn, dat een drievou dige prys vergeleken by voor de oorlog had, maar de lonen zijn daarop toch niet ingesteld. En melk is toch een kostbare reclamecampagne heeft dat aan het Nederlandse publiek in de laatste jaren duidelijk proberen te maken, voorzover het het „melk is goed voor elk" vergeten zou zijn, een dagelijkse levensbehoefte. Bovendien: de melk is thans 30 cent per liter als hoogste prijs voor de losse consumptiemelk. Zou die prijs zo in een half jaar een 50 pet gaan stygen? Waaraan moet dat dan liggen? Daar kan men zelfs de loonsver hoging van 6 pet maar gedeeltelijk de schuld van geven. Konden die be richten, al kwamen ze uit de mond van een leidend man in het melkvak. wel juist zijn? TT,TIJ HEBBEN gisteren de gegevens, die aan deze mededelingen ter. grondslag lagen, nog eens nagegaan en hebben ons daarna de vraag gesteld, of het verantwoord is, dergelijke mededelingen zo te publiceren, dat ze de indruk wekken: volgend jaar is de melkprijs 45 cent! Want, zo zeiden ons andere deskundigen: daar is geen sprake van! De prijs van de consumptiemelk is voor buitenstaanders feitelijk een puzzle Die wordt door zoveel factoren beïnvloed, dat het in een dagbladartikel bijna niet weer te geven is. Wij zullen dat thans ook niet doen. Slechts willen we er op wijzen, dat er enige tendenzen zijn. die inder daad de mogelijkheid van een prijsverhoging in de toekomst insluiten. Die tendenzen zijn: het feit, dat bü het laatste onderzoek vast is komen te staan dat de boeren op het ogenblik geen lonende prijs krijgen; 2e het feit. dat de regering nog altijd een toeslag van 3 cent op de melkprijs geeft, waarvan het juist zou zün. als die afgeschaft werd. Maar als men dat alles rekent, komt men lang niet aan de 45 cent. Tl OCH DAN KOMT er een ander punt: er is een aandrang, om het vet gehalte van de melk, dat op 2*4 pet wordt gebracht, te verhogen to- 3 pet. Wii merken op. dat de melkprijs van 45 cent berekend is voor flessen- melk met een vetgehalte van 3>4 pet. Maar er is niemand in Nederland, dr over een verhoging tot 3ty pet gesproken heeft. Alleen een gedeelte van het zuivelbedrijf bepleit verhoging tot 3 pet. In dat opzicht maken we wel een verandering mee. Van het melkvet wordt o m. boter gemaakt. Er was een tiid. dat de zuivelindustrie blij met de afroming tot 214 pet. want daardoor kon ze meer boter maken en daarop kon ze meer verdienen dan op de melk. Thans is er echter op be paalde tiiden te veel boter En nu wordt gezegd door dezelfde industriëlen verhoog het vetgehalte enlaat de consument dan maar het boterve" beta'en. dat wii op andere wijze niet kwijt kunnen! Wii zullen thans het voor en tegen van deze zaak niet bespreken. Maai wel willen wii zeggen, dat de geruchtmakende publicatie, die waarschyn- li'k bedoeld was. om de besprekingen met Min. Mansholt. die heden over deze zaak gehouden werden, te beïnvloeden, weinig gelukkig was. FR IS EEN grens aan de melkprijs. Men zou die inderdaad zo hoog kunnen maken, dat het publiek zich afkeert ven de melk. Dat had men moeten bedenken. Zelfs de suggestie: ..zo hoog wordt de prijs, gewen u alvast maar aan die gedachte" is gevaarlyk. Men zou daar door wel «*ens het om*eke<»H«» kun«en Here'ken van wat men beoogt. Het lijkt ons wel gewenst, daarop te wüzen. inconsequenties te stuiten. De vakvereniging In de tweede plaats kan ik ook wijzen op een ander belangrijk punt: de ont wikkeling der vakvereniging. De zwakke onderhandelingspositie van de arbeiders in het begin van de negentiende ei riep als reactie de vakbeweging in leven, waardoor het maatschappelijk ganisme eveneens in bepaalde opzichten ging verstijven. De loonniveau's verstar den door het algemene krachtig georga niseerde verzet tegen loonsverlaging, zo dat zelfs in een baisse een aanpasing var de kostprijs aan de baisse-verhoudingen door middel van loonsverlagingen prac- tisch tot de onmogelijkheden ging beho ren. De samenwerking gaf ook hier mo gelijkheden, die de enkeling niet had. Ook hier werd de Overheid meer en meer in het economisch proces betrokken. Niet alleen moest zij uitmaken, welke politiek zij tegenover de vakverenigin gen wilde voeren en of zij een concreet loonbeleid gewenst achtte, doch ook hoe- ij met haar sociale maatregelen wil de gaan. Immers tegelijkertijd met de op komst van de vakverenigingen vond ethische herwaardering van de arbeid plaats. Men zag de arbeider niet meer uit sluitend als kostprijsfactor, doch ook ln het licht der sociale rechtvaardigheid. Dit laatste begrip is echter uitermate rekbaar en laat al naar gelang van de politieke constellatie een grote speling al of niet krachtige sociaal-politieke tendenties, die in ieder land afzonderlijk op verschillende wijze hun beslag kunnen krijgen- In leder geval zijn ook dit pro blemen, die Ricardo c.s. nauwelijks ken den, doch waarmede men thans bij de vorming van een gemeenschappelijke markt rekening moet houden. Het hierboven beschreven proces var „orgaanvorming" had min of meer eer cumulatieve werking doordat het ook el ders een zekere mate van overheidsin grijpen in de hand werkte. Door de ver starring van de loon- en prijsniveau'! resulteerde een ongunstige bedrijfsont wikkeling niet meer in prijs- of loonaan- pasingen, doch in werkloosheid, door men op een toenemende zorg In gezellige sfeer, in theater of bij concert, overal waar mensen samenkomen die aan verschijning waarde hechten, omringt hen - zuiver en lentefris de geur van 4711 „Keulse" Eau de Co logne. L75 tot 24.- Tweede Kamer aanvaardde: Sïaatssecretaris Moorman noemde „inhaalverbod" voor reserve-officieren betrekkelijk (Van onze Parlementsredacteur) TV"A EEN LANGDURIGE en diepgaande schriftelijke voorbereiding heeft de Tweede Kamer gistermiddag in het openbaar behandeld de Wet be vordering en ontslag beroepsofficieren en de Wet voor het reservepersoneel van de krügsmacht. Beide wetsontwerpen werden zonder stemming aan genomen, terwyl de communisten aantekening kregen, dat zü tegen waren. De wetten geven de Kroon de bevoegdheid, in ruimere mate dan thans het geval is, ontslag te verlenen aan officieren, op wier behoud in de krijgs- macht geen prys meer kan worden gesteld, terwijl daarnaast er naar ge streefd is, de totale rechtspositie van beroepsofficieren voor de drie delen der krijgsmacht (leger, luchtmacht en vloot) zoveel mogelyk gelijk te maken. De mogelijkheid wordt geopend tot ont slag: Bij alle delen van de strijdkrachten we gens een bepaalde politieke gezindheid (om deze reden stemden de communisten tegen de wetsontwerpen). Voor de zeemacht: wegens het bereiken of overschrijden van de leeftijd van 55 jaar. indien betrokkene nog geen lang durige dienst heeft. Voor de landmacht: wegens opheffing van de betrekking of wegens verandering in de organisatie. menging van de Overheid ook op dit ter rein ging aandringen. De werkloosheidsmisère van vóór de tweede wereldoorlog en de befaamde Keynesiaanse theorieën maakten het be grip volledige werkgelegenheidspolitlek tot een van de meest gebruikte naoorlog se stelregels. De „fullemployment" doc trine bracht voor de overheid in prin cipe nieuwe werkterreinen met zich, die lagen in de sectoren van de nationale monetaire, financiële en fiscale politiek. Over deze grondslagen bestaat momen teel, naar ik meen. niet zoveel verschil van mening meer, doch wel is er een ge heel arsenaal van middelen, waaruit men bij het volgen van een politiek van vol ledige werkgelegenheid kan kiezen. Voor opper- e neer het belang zakelijk maakt. Voorts voor officieren, die blijvend voor bevordering zijn voorbijgegaan. De bevordering bij keuze is uitgebreic met de bevordering tot enige subalterni rangen. Na langdurig overleg is minister Staf bereid gebleken, bij de keuzebevor deringen niet al te sterk aan de rang lijsten vast te houden. Langdurig was het debat gisteren niet: de heren Roosjen (a.r.), Visch (kath. v.) Vermeer (soc.), Tilanus (c.h.) en Ritmees ter (lib.) hadden wel opmerkingen op on derdelen, maar stemden toch met de re geling als geheel in. Na een kort inleidend woord van mi nister Staf verdedigde staatssecretaris Moorman beide wetsontwerpen. Hij klaarde, dat naar een compromis tussen het klassebelang en het landsbelang moesi worden gezocht, waardoor het billijk heidsgevoel het meest bevredigd zou wor den. Daarom is de regeling zo ingewik keld en omvangrijk geworden. Het door mr Roosjen gekarakteriseerde „inhaal verbod", nl. dat een reserve-officier niel kan worden vevorderd, zolang een be roepscollega van gelijke rang nog niet is vevorderd, achtte de staats secretaris maar zeer betrekkelijk. De heer Ritmeester kreeg bevestiging, dat de laag ste officiersrang bij de zeemacht, adel borst der le klasse zal worden vervangen door die van luitenant ter zee der 3e klasse. Als gevolg hiervan is de thans be staande rang van luitenant ter zee der 3e klasse veranderd in de rang luitenant zee der 2e klasse jongste categorie, die van luitenant ter zee der 2e klasse ln luitenant ter zee der 2e klasse categorie. Dr P. J. Couvée (Wassenaar) morgen naar Indonesië Morgen vertrekt per K.L.M. naar Dja karta de rector van het Rijnlands Lyceum Wassenaar, dr P. J. Couvée. De reis ge schiedt op verzoek van de Stichting voor Nederlands Onderwijs in Indonesië. De heer Couvée zal in Indonesië de scholen voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, ressorterende onder de Stich ting, bezoeken en advies uitbrengen ovei verschillende vraagstukken. Al ol nief naar draagkracht Subsidie Wageningse studenten-eettafels (Van onze Parlementsredacteur) Ondanks het feit, dat op de begroting— 1954 een bedrag van f 25.000 was uitge trokken voor de subsidiëring van maal tijden voor studenten, is hiervan nog geen gebruik gemaakt, omdat er verschil van opvatting bestaat tussen de studentenraad aan de Wageningse landbouwhogeschool en de senaat. De senaat wil het bedrag besteden naar draagkracht van de aan de eettafels deelnemende studenten, terwijl de studenten zelf van oordeel zijn, dat het draagkrachtbeginsel niet behoort te gel den. Minister Mansholt heeft nagegaan, hoe deze zaak bij andere universiteiten hogescholen is geregeld en daarbij is hem gebleken, dat over het algemeen niet met draagkracht wordt rekening gehouden, doch dat de subsidie per maaltijd wordt verleend. Op mondelinge vragen van de hei Droessen (kath. v.) heeft de bewindsman gistermiddag in de Tweede Kamer meege deeld. dat hij de Wageningse hogeschool zal verzoeken, binnen veertien dagen te beginnen met subsidiëring zonder draag kracht-beginsel. Kanselruil in Nijmegen op Hervormingsdag De kerkeraden der Hervormde gemeen ten Nijmegen Stad en Land en Hees-Neer bosch, de kerkeraad der Lutherse gemeen te. de kerkeraad der Doopsgezinde ge meente en de kerkeraad der Remonstrants Geref. gemeente hebben besloten op Zon dag 31 October (Hervormingsdag) de pre dikanten onderling van kansel te iater ruilen. In elke kerkdienst zullen in d< meeste kerken twee predikanten voor gaan. EXAMENS WISKUNDE M.O. KI DEN HAAG. 28 Oct. Voor het examen wiskunde M.O.-KI is geslaagd; H A Ti Bartels. te Vierlingsbeek. Nederlander verbonden aan Japanse universiteit Dr Daniël Ellegiers, die aan de rijks universiteit te Utrecht Oosterse talen studeerde, en zich onder leiding van prof. Jos. Millie speciaal op het Chinees toelegde, is benoemd tot assistent-profes sor aan de universiteit te Osaka (Japan), waar hij gedurende bijna twee jaren voor studiedoeleinden heeft vertoefd. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hedel (toez.) R. W. Steur te Ouddorp. te Elapeet D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen: naar Drogeham J. H. Jimmink, vic. te Wijster. Benoemd en aangenomen als vic, te Zeist J W. B Smit. cand. te Heem stede en J. C. van Hunnik. cand. te Zeist. Geref. Kerken Tweetal: te Scheemda G. Sinia te JutrijpHommerts en L. Zielhuis te •dankt: voor Oosterend (Texel) F. J. Schotten te Lemmer. c a m e n s: de classis Groningen heeft pr-aeparatoir geëxamineerd en be- roepbaar verklaard J. Rinzema. cand. te Groningen, die wegens studieredenen nog geen beroep in overweging kan nemen Geref. Kerken art 31 :roepen: te Leerdam (vac. J. Kok) G. Roukema te Ede-Wagerungen Baptisten Gemeenten •roepen: te Utrecht J. Bosma te Leeuwarden Geref. Gemeenten •dankt: voor Utrecht W. C La- i te Grand Rapids (V.S.) Academische Examens AMSTERDAM (G.U.), 28 Oct. Geslaagd voor doet rechten: mevr Th G HogenkamD. Liedelmeyer. Den Haag; mej A C v d Vlis, J A Levenbach. J K Franx. A'dam; en E G ian Diggelen. Weesp; Cand rechten: P G Sehey, A'dam; Cand geschiedenis: Th E Jensma, Amsterdam. GRONINGEN. 28 Oct. Geslaagd voor cand tandheelkunde: P J H I Louwerse. Wassenaar; G H H Erens. Maastricht; R A de Vries. Midwolda; J J Kalfsbeek. Huizum; A Tiktak. Nieuwe Pekela; BRT Meiborg Uithuizen: M J F Kettler. Den Helder; G S Pastoor. Haren (Gr.). Doet wis- en natuur, kunde (scheikunde): H Koopman. Adorp; H P Vegt. Groningen: A Heslinga. Gronin- (F): D P de Jong. Jubbega. J J leintei Nil Haren Pekela. r, 27 Oct. Geslaagd voc :and F M Vuister. Breda; L P J Erkel NIJMEGEN, 28 Oct. Geslaagd vc paedagogiek: mej A C Overling, chem; Cand wijsbegeerte: B J Wes ROTTERDAM (Klin. H.O.). 28 Oct. Ge- slaagd voor semi-arts; mej E Berhout. R'dam; W B H Melners, R'dam; C B van Woerden. Akkrum; J W Bugter. Arnhem- P van der Linde. Berkel: J van Kuyk. Bentveld; H Vaandrager, Hoogvliet en J S Bouweloos, R'dam. Artsexamen: J W M van der Pas. Bergen op Zoom; P J H Kramers. Ooltgens- plaat; Th P J de Wringer. Gouda; R J Kra- mers. R'dam; N W H M Gies. Rijswijk (Z-H); ABrand. Hollandse Rading; J C van Vliet C C H Swinkels, ichïeiiam: H Jansen. R'dam: W Poen. Gel- rop; P J van der Hyden, R'dam en Anton .00 Voor de de kleuters 11 45 Gram. igelus 12.03 Gram. 12.30 Land- bed 8.00 Nieir vrouw 9 40 Gi 10.15 Gram 11.00 Vi 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Gram. 2.00 Boekbespreking 2.10 Gram. 2.20 Engelse les 240 Amateursuitzending 3.15 Kroniek van letteren en kunsten 3 55 Gram. 4.00 ..De schoonheid van het Gregoriaans" 4.30 Voor de jeugd 5.00 Sport 5.10 Gram 5.20 Voor de Jeugd 6.00 Gram. 6.15 Journalistiek weekover zicht 6 25 Gram. 6.30 Parlementair overzicht 6.40 Gram. 6.45 Regeringsuitzending: Atlan tisch allerlei 7.00 Nieuws 7.10 Lichtbaken 7.30 Avondgebed 7 45 Gram. 8.15 Gev. program ma 9 00 Actualiteiten 9.15 De gewone man 9.20 Residentie Orkest 10.00 Muzikale luis terwedstrijd 10.30 Franse chansons 10.45 ..Ziedaar uw Moeder". klankbeeld 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws ln Esperanto 11.25— i opkrikken 7.50 C 8.35 Orgelspel 8.55 0.05 Morgenwijdini Voor de jeugd 2 20 Sportpraatje 2.35 Amuse mentsmuziek 3 00 Brabants programma 3.25 ..Het volle pond": caus. 3.40 Orgelspel 4 00 Boekbespreking 4.15 Kamerorkest en sol. 500 Radio-wcekioumaal 5.35 Zang en saxo- phoon 6.00 Nieuws .40 Wereldkampioenschap dammen 1954 10.45 „De molen aan de rivier" hoorspel 11.15 Nieuws 11 30—12.00 Gram. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12 30 Gram. 1.00 Instrumen- VOOR HEM GEEN BAZUINEN DOOR NEL1A GARDNER WHITE 72. Deze keer waren het de mensen van de kerk. Dr. en mevrouw Ficke hadden haar diner jaren lang met hun aanwezigheid opgeluisterd. Juf frouw Pyne mocht Julia Ficke niet zo graag maar zy was een Gratwick en de Gratwicks wa ren mensen van aanzien en beschikten over geld. Dr. Ficke echter kon haar volledige goedkeuring wegdragen. Voor deze avond had zij Julia, de familie Fellowes, de heer en mevrouw Witting? en het hoofd van de universiteit Dr Phillips met zijn vrouw uitgenodigd, terwijl ook de W„.dleys van de partij zouden zijn. Zij had tegen Julia ge zegd: ..Neem Gabriël mee als hij zin heeft", en Gabriel had haar laten weten dat hij graag zou komen. Voor zichzelf had zij geen partner uit genodigd omdat zü niemand kende die deze eer waardig gekeurd kon worden. Daarbij kwam nog dat zij graag haar handen vrij had om voor de gasten te kunnen zorgen. De plannen voor het diner hadden juffrouw Pyne deze keer nogal wat moeilijkheden bezorgd. Versohillende malen had zij het menu reeds ver anderd. Mevrouw Brothers was er nerveus en opgewonden van geworden, voor zover dat in haar vermogen lag. „Maar ik ben al begonnen met de T -ierse room'" zei zij verslagen, toen juffrouw Pyne in de keuken kwam om haar te vertellen dat zij besloten had ananas voor dessert te geven „Dat hebben ze het vorige jaar ook gehad. Het is onmogelijk om het hun weer voor te zetten," antwoordde juffrouw Pyne. „Alsof ze zich dat zullen herinneren!" zei me vrouw Brothers ongeduldig. „Laat mij nu maar doorgaan met de room. juffrouw Pyne. Het komt best voor elkaar. Heb maar geen zorgen." Juffrouw Pyne aarzelde en zei op bijna veront schuldigende toon, die mevrouw Brothers niet van haar gewend was: „Ik heb hoofdDijn. Ik geloof dat ik me te druk maak." „Precies." zei mevrouw Brothers. „U moet maar een kopje thee gaan drinken en dan een poosje rusten, juffrouw Pyne." „Nee, ik heb geen zin in thee." Zij ging naar de eetkamer en keek ontevreden naar de bloemen op het midden van de tafel. De bloemen gaven haar dezelfde indruk als het dessert: het leek haar toe dat zij voor dezelfde mensen dezelfde dingen had als een jaar ge leden. Zij trok haar mantel aan, zette haar hoed op en ging naar de bloemist, waar zij een bos gele rozen kocht. Voor haar doen was het erg verkwistend. Thuisgekomen nam zij de vaas met bloemen van de tafel en liep er mee naar de keuken. „Wat mankeert er aan de bloemen?" vroeg mevrouw Brothers strijdlustig. „Niets. Maar ik had liever iets anders." ant woordde juffrouw Pyne. „Deze kunnen dan in de zitkamer staan, in een andere vaas natuur lijk." Zij plaatste de gele rozen od de tafel en keek er naar nr.et een diepe zorgrimpel in haar voor hoofd. „O, ik weet het niet." mompelde zij ..Ik weet het niet meer. Ze lijken zo frivool." Doch zij liet de rozen op tafel staan. Vroeg in de middag telefoneerde mevrouw Woodley om te zeggen dat Keziah ziek was en zij dus niet konden komen Haar stem klonk zeer verontschuldigend Zij dacht niet dat het ern stig was. maar rij hdttden de dokter gehaald en Enoch wilde het kind eenvoudig niet alleen laten. Juffrouw Pyne accepteerde de verontschuldi ging kortaf en hing op. Zij was boos hoewel zij niet twijfelde aan de waarheid van mevrouw Woodley's excuus. Maar het bevestigde haar ge voel dat alles met dit diner verkeerd zou gaan. Er was iets dat alles in de war stuurde. Nu moest zij de tafel nog eens gaan rangschik ken. En professor Woodley kon de conversatie zo uitstekend op gang houden, terwijl de rest van het gezelschap de jonge Ficke nu zeker zou vervelen. Jonge mensen lagen haar niet. Zy no digde hen bijna nooit uit. maar zij dacht dat het in dit geval zo hoorde omdat zij Julia had gevraagd. Dr. Phillips was een vervelende praal hans, die nooit iets zei wat de moeite van het aanhoren waard was. Als enige behoorlijke fi guur voor conversatie bleef bisschop Fellowes over. Maisie zei altijd van die dwaze dingen of sprak met haar buurman alsof er niemand an ders in het vertrek aanwezig was. Zij nam het John Ficke bijna kwalijk dat hij de vorige zomer was gestorven Hij had steeds het middelpunt gevormd van dit diner. Iedereen kon altijd ge nieten van de uitstekende wijze waarop hij zijn intelligente verhalen vertelde. Het zou nooit meer hetzelfde zijn zonder hem. „Ik had moeten wachten tot na Kerstmis," mompelde zij. Maar zij kon nu niet meer terug. De eenden waren gebraden: de bloemen waren gekocht; de meubelen gewreven de mooie en de lelijke tot juffrouw Pyne tevreden was met hun glans: de servetten nogmaals gewassen omdat zij niet helemaal wit genoeg waren geweest. Nee, .het diner moest doorgaan Om vijf uur begon juffrouw Pyne zich te kle den, hoewel de gasten pas om zeven uur zouden komen. Zij nam een bad en kleedde zich lang zaam en zorgvuldig in een zwarte kanten japon, 's Avonds droeg zij altijd zwarte kant, omdat niets haar zo waardig en geschikt voorkwam En. de waarheid moet gezegd worden, ln avond kleding zag juffrouw Pyne er uit taal kwintet 1.25 Gev. muziek 2.00 Nieuw 2.10 Lichte muziek 3.10 Fabrieksfanfare 3.4 HoorspeJ 4.40 Orkestconcert 5.45 Causeri 6.00 Voor de kinderen 7.00 Nieuws 7.15 Spoi 7.30 Gev. muziek 8.15 Parlementair overzich 8.30 Interviews 9.00 Gev. programma 10.0 Nieuws 10.15 Hoorspel 1130 Recital 11.4 Avondgebeden 12.00—0.08 Nieuws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 n 12.00 Voor de jeugd 12.3f Parlement zicht 1.30 Dansmuziek 1.55 Sportpf Orgelspel 2.45 Vooi - kinderen 3.00 Lichte ziek 3.45 Militair orkest 4.30 Voetbalrepor. tage 5 30 Pianospel 5.45 Orgelspel 6.00 Jazz- NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmu .00 Nieuws MO Gev. muziek 2.00 Am nentsmuziek 3 00 Volksmuziek 4.00 i Vrolijke r j Frankrijk. Nat. Grar 6.30 •rikaé :iek 5.5! 7.20 Mo lk 8.30 Hoor- indini spel 8.55 Gram. 1030 Recital 11.25 Grar 11.45—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 1.00 Nieuv 1.15 Gram 2 30 Beiaardconcert 2.45 Grar 345 Accordeonmuzlek 4.00 Gram. 4 15 A cordeonmuziek 4.30 Gram. 4 45 Engelse l 5.00 Niei - - - - ziek 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram Brussel. 484 m. 12.15 Gram. 1.00 Nieuw ,15 Verzoekprogramma 3.30 Zang 4.30 Licb 5.00 Nli riek 6.3 Nieuws 8.00 Gev. muziek II Nieuws 10.15 Lichte muziek 10.55 Nlei 11.00 Dansmuziek 11.55 Nieuws. iw«i ,ol4Ul Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. moed; 7. midden; 8. grof; 9. made; 10. reuk; 11. ernstig; 12. planeet; 14. woning. Verticaal: 2. bejaard; 3. bloem; 4. lijf wacht; 5. lekker eten, ergens van genie ten; 6. ronddolen; 10. schrijflijn; 11. zit meubel; 13. manl. dier. Oplossing vorige pnzzle Horizontaal: 1. opper; 4. damp; 6. brik; 7. kalf; 9. si; 11. morel; 13. N.B. 15. taak; 16. rede; 17. teer; 18. karet. Verticaal: 1. op; 2. parket; 3. riks, 4 deken; 5. molm; 8. folder; 10. Imker; 11 jlade; 14. brok; 17. t.t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2