Meisjes van Martha-stichting krijgen eigen huis Raad voor onteigening bijeen, het werd een koop C.J.M.V. te Katwijk aan Zee herdacht 75-jarig bestaan Grote afslag Varkensvlees Saboteurs actief in Voorhout en Noordwijkerhout nieuwe leidsche courant DONDERDAG 28 OCTOBER 1954' ALPHEN AAN DEN RIJN In een vin de laatstverschenen interne weekberichten van de Martha-stichtlng. wrerd met een ..hoera- aangekondigd, dat de nieuwe meisjeshuizen berin Novem ber rereed zijn We kunnen begrijpen, dat er naar wordt uitgezien. De stich- tinr heeft In de laatste tientallen Jaren, en speciaal na de oorlog, een grote ont wikkeling doorgemaakt Extern en intern is er in de loop der Jaren veel veranderd. Thans is een van de eerste gezichtspunten, dat men het kind het gemis van het huiselijk lover zoveel mogelijk moet vergoeden. Daar voor ls de omgeving uiteraard een ze- wichtige factor. Zo zijn er op Rijn- •troocn" kleine paviljoens gebouwd waar- In de kinderen in gezellige vertrekken en met kleine groepjes zijn onder gefc-r acht De werkjongens hebben in de gebouwen aan de hoge zijde hun eigen kamer Op initiatief van het psychologische centrum van de stichting werd tot het doen van een nieuwe stap besloten; de meisjes van 16 Jaar af zullen de laatste jaren van hun verblijf mogen doorbren gen in een eigen huis. waarin de huise lijke en de hulrtioudeliike sfeer domi neert Schuin achter de kerkzaal ls een vier tal woningen gebouwd naar ontwerp van de adjunct-directeur en architect van de stichting, de heer A. Hoekstra. De wo ningen staan los en zijn geschikt voor negen meisjes en een leidster. De zore voor de huishouding ls voor rekening van de meisjes; de leidster ls meer ,',pen- alongaste" Er is hier sprake van een belangwek kende proefneming, waarvoor bil inrich tingen als deze grote belangstelling be staat Op 9 November is de in-gebruik- neming. Geslaagde verkoopdag De verkoopmiddag en -avond, die gis teren door de dames van de unie van vrouwelijke vrijwilligers is gehouden, slaagde naar verwachting. Mevrouw Wit- achey-va.n Unen. presidente van de U.V.V.. die steeds veel werk verzet voo- de bejaarden, opende de dag en prees het initiatief. Vooral 's middags heerste er een gezel lige drukte en hadden de dames de handen vol om de klanten te bedienen, die ook voor de attracties alle belang stelling hadden. De hoofdprijs voor een verloting was een aprel. vervaardigd door mej. Wansink. Land- en tuinarbeldera bijeen De afdeling Alphen van de Ned. Chr. land- en tuinarbeidersbond hield gister avond in Concordia de negende jaar vergadering na de oorlog. Op deze fees telijk getinte bijeenkomst werden de jaar verslagen uitgebracht door de heer K Stapper, secretaris en de heer P. van Egmond. penningmeester. De laatste had de kas met een batig saldo kunnen af sluiten. Er volgde daarna een afwisselend pro gramma. Eerst werd er een film van de Februari-ramp 1953 gedraaid „Herwon nen land", De heer A. Hofland decla meerde op uitstekende wijze. Er werd nog gezamenlijk gezongen en tenslotte had men alle aandacht voor de jubileum film van de bond en voor een humoristi sche film. De heer H. de Vries sprak het slotwoord, nadat het hoofdbestuurslid, de heer Van Dalen, nog een kort propa- ganda-speechje had afgestoken. A.T.T.C. won van Docos ATTC 1. dat op bozoek ging bij Docos 2. won verdiend De Alphenaren zetten dus hun overwinningenreeks voort. J. de Wa- Stnaar bleef ditmaal ongeslagen en St. laauw en P v. d. Laken wonnen ieder twee partijen. Dat het een spannende wedstrijd is geweeet, blijkt wel uit de uitslagen. St. Blaauw won van W. Ver hoef met 12—2123—2121—19 Daar na verloor P. v d Laken van de zeer sterk spelende T. Grimbergen 102121 —1520—22. J. de Wagenaar speelde tegen H. Doove en won verdiend met 31—1421—14- Ook St. Blaauw kon het niet bolwerken tegen de zeer goed spelende T. Grimbergen en verloor dan ook met 15—2121—1319—21. Toen wonnen de Alphenaren 0 partijen achter elkaar. J. de Wagenaar won met 2114. 22—20 van Verhoef en P v. d. Laken won met 21152114 van H. Doove. Maar toen moest J. de Wagenaar spelen tegen Grimbergen. Het werd een prach tige wedstrijd. Grimbergen verdedigde hoofdzakelijk en J- de Wagenaar was voortdurend in de aanvaL J. de Wage naar won met 192121—192113 Daarna wonnen St. Blaauw en P. v. d. Laken reep. van H. Doove en W. Ver hoef. Het dubbelspel werd gespeeld door St. Blaauw en J. de Wagenaar. het Al- phense duo won verdiend met 21—19 2113 van de Leidenaren H. Doove en W. Verhoef Einduitslag dus 82 in het voordeel van ATTC 1. 5 Nov gaat ATTC I naar Oegstgeest om daar Oegstgeest 1 te bekampen. St Vooruit 3ATTC 3 Deze wedstrijd werd in Warmond ge speeld. ATTC 3 nam geen risico's en won met 100. Vooral J. Henry was goed op dreef, hij won alle partijen onder de 10. maar ook T. van Gils won alles in 2 games. J. Barendse speelde twee partijen in drieën- ATTC 3 heeft ziah dus keurig hersteld. Volgende week komt Docos 5 in Alphen op bezoek om de strijd aan to binden met ATTC a Duur weggedeelte Het gedeelte ven de provinciele weg nr 25. gelegen tussen de Groeneweg en de spoorbaan te Gouwsluls, ten behoeve ven de verkeersweg RotterdamAmster dam. wordt op November door G.S. aanbesteed. Om tn dit ongunstige ge deelte een weg te maken, die op het tegenwoordige verkeer berekend is. bleef naar de mening van de technici van de Provinciele Waterstaat maar één oplos sing over: het construeren van een op betonnen palen gefundeerd wegvak; een kostbare oplossing dus. De lengte van het betrokken wegge deelte bedraagt 2535 meter en de breedte ven de onderheide constructie wordt 7 meter. Naast de weg wordt een zoge naamd verhard jaagpad aangelegd. 2.50 meter breed, bestemd als fietspad. Voor| de fundering van het weggedeelte zijn 1549 betonnen heipalen nodig, elk van II meter lang. Natuurwachters geïnstalleerd Er is gistermiddag weer een nieuwe lichting Jeugd-natuurwachters geïnstal leerd. Deze plechtigheid had plaais in het Nutsgebouw. waar enkele toespraken zijn gehouden, om door inspecteur Groot- huüse. die de jongelui er op wees. dat zij ook in onze gemeente nog wel goed werk kunnen doen. Onderlinge competitie A.S.C. Onderlinge competitie Alphense Schaak club groep I: A Zweers—W. v d. Roest x—x; H de Ruiter—A. Post 1-0; P Brur.t H J de Haan 1—0; drs M. Verburg—H Verhagen x—x; A. KooijB Cornet 1-0; groep II: J. KoopmanP J. Schuil 10; J G. Kardol—J. den Hoed 4-4; J Kem pen-B. H Kroon 1—0; groep III: H. Klei wegJ. Lieftink 0—1. ALKEMADE Verkeersonderwjjs Ten raad huize -j een bespreking ge houden. waaraan deelgenomen werd door de hoofden van lagere scholen, leden van het verbond voor veilig verkeer en de commandant van de rijkspolitie. Men heeft een gunstig resultaat bereikt ten aanzien van het vraagstuk van bet ver- keersonderwUs Het ligt in de bedoeling, dat het onderwijzend personeel, na zelf een verkeerscursus gevolgd te hebben, verkeersonderwijs op de scholen zal ge ven. waarbij regelmatig contact zal wor den onderhouden met de rijkspolitie. HAZERSWOUDE Chr. Hist, jongerengroep De heer T. Rademaker uit Schiedam sprak gisteravond voor de Chr Hist, jon gerengroep alhier. De spreker begon met een schets te geven var. de apostel Pau- lus: doordrongen van eigen zwakte, ver trouwen op hogere leiding en strijden voor de zaak des geloofs. Ook in de Chr. politieke organisatie moeten wij door drongen zijn van onze menselijke zwakte, maar dit besef moet ons niet tot buiten staander maken. We moeten integendeel actief mede-arbeider zijn. Na de pauze werd een gevarieerd pro gramma afgewerkt. Speelterrein voor de jeugd? In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeling van de bond van plattelandsvrouwen werd de wenselijk heid van het speelterrein voor de jeugd in "t dorp r.aar voren gebracht. Er waren ook voorstellen tot oprichting van een boekenclub en een handwerkclub. Burgerlijke stand GEBOREN; AlbertiSs Wilhelmus Ma ria. zoon van P. J. Hoogenboom en van C. A. M. Meijer; Catharina Maria. doch. ter van G. J. Rademaker en van J. J. Schellingerhout; Augustinus Cfary- santhus Maria, zoon van J. M A. de Heij en van A. J. Bezuijen; Johannes Leonardus Maria, zoon van G. J. vanl Goozen en van H. C. van der Post. ONDERTROUWD: Straathof. Gerardus Martinus, oud 27 jaar en: Menken, Ma ria Engeiina, oud 24 jaar. OVERLEDEN: Van der Geest, Maria Johanna, 44 jaar, e.v. Broekhuizen, R. M. van Asperen, Johanna, 79 jaar, wed. van Van Niekerk Th. W. Rode Kruis-afdellng opgeheven Onder leiding van burgemeester Den Hollander had op de secretarie aan de Rijndijk een vergadering plaats van al len. cie bij de Rode Kruis-colonne zijn aangesloten. De voorzitter deelde mede. dat het detachement van het Rode Kruis aan de Hoge Rijndijk is opgeheven. Ge zien echter de grote drukte op de weg langs de Rijndijk, is een E.H.B.O.-afde- ling noodzakelijk. Hopelijk zullen deleden van het Rode Kruis met dezelfde ijver werken voor de E H B.O. Dr Blaauwen- draad heeft zijn volle medewerking toe gezegd. De eerste oefenavond werd op Donderdag geteld, waar de heer Ven- drig uit Leiden als instructeur zal optre den. Men ging vervolgens over tot de op richting van een E H B O -veren; waarbij de verkiezing van een bestuur tot resultaat had. dat de heer J C Zuid- wijk tot voorzitter gekozen werd, vrouw Klerk tot secretaresse en de heer G. Voskuil tot penningmeester. Geslaagd De heer E. G. van Bennekom slaagde te Den Haag voor het diploma bouwkun dig aannemer. KOUDEKERK AAN DEN RUN Jaarvergadering E.H.B O Onder voorzitterschap van de heer A. K de Vries vergaderde de vereniging voor E H B O. in het verenigingsgebouw. De voorzitter herinnerde aan het werk. dat de vereniging in de vier jaren van haar bestaan verricht had. Het eerste jaar verwierven 20 leden het diploma, het tweede Jaar 8. terwijl nu een cursus met 21 deelnemers gestart is. Het aantal leden is momenteel 45. waarnaast 27 donateurs de vereniging steunen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Bervoets gekozen in de plaats van de heer W. van Diggele. Na de pauze werd vast gesteld. dat de oefenavonden voor gedi plomeerden de eerste Dinsdag van de maand gehouden worden. De heer Stroo gaf een uiteenzetting van de betalings regeling voor hen. die volledig gediplo meerd en lid van de BJB. zijn Collecte kinderbescherming De leden van de vereniging van plat telandsvrouwen houden Zaterdagmid dag een huis-aan-huis-collecte ten bate van het verbond van algemene instellin gen voor kinderbescherming. OUDE WETERING Filmvertoning Ir> het Geref. jeugdgebouw werd gister avond een film „De goede Aarde" toond onder auspiciën van de Chr. film actie. Ds Knottnerus opende en zette het doe! van het comité uiteen. De belang stelling was verrassend groot. Dit geeft het comité moed, op de ingeslagen weg voort te gaan. WOUBRUGGE Show van middenstanders In de bovenzaal van hotel Swama had Dinsdag en Woensdag een interessante tentoonstelling plaats, georganiseerd door de manufacturier E. Stigter, de smederij en ijzerhandel van J. Schijff, beide Wou- brugge en de fa. P. Homveling uit Alphen met naaimachines. Het geheel zag er zeer verzorgd uit en de talrijke bezoe- keTs konden op hun gemak de vele ge- etaleerde artikelen, waaronder de nieuw, ste snufjes, bewonderen. Vooral de de monstratie met de breimachine trok veel belangstellenden. Mannenvereniging De Geref. mannenveremging vergadert vanavond om half acht in de consistorie. Inleider is de heer C. Rijlaarsdam. Raadsagcnda De raad komt op Vrijdag 29 October om ha LI drie in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt: 6% salarisverho ging voor gemeentepersoneel, collecte vluchtelingenhulp, subsidie RK lyceum te Leiden, verzoek tegemoetkoming art. 13 L.0 -wet, verzoekschrift D. de Weger, bouw 6 arbeiderswoningen te Hoog- made, rekening-courant-overeenkomst 1955 met 'bank voor Ned. Gemeenten, vaststelling begrotingen voor 1955 de gemeente en gemeente-bedrijven. Het ging er gistermiddag en -avond vlot en vrolijk aan toe in het IJs- clubgebouw te Alphen aan den Rijn, waar de U.V.V. de jaarlijkse ver koping hield ten bate van „de soos" voor de ouden van dagen. En de organisatie was prima! Zelfs kleine kinderen behoefden geen bezwaar te zijn om de bazar te bezoeken, want in de hal was een,der bejaarden, de heer W. W. van der Kwaak, bij voortduren bezig de kinderen te ver zorgen en bezig te houden wat hem best afging. De pret deed hier tenminste niet onder voor die in de zaal, waar mevr. M. van Triest- Braam bijvoorbeeld een „prijzenwinkel" hield. Mevr. C. Witschey-van XJnen, presidente van de U.V.V. links op de foto) was een der koopsters. Foto N. van der Horst OEGSTGEEST Aan de Hofdijck liggen twee stukken land. die in pacht zijn bij de heren J C. Lubbe en G. J. Hogervorst. Deze gronden zijn gelegen binnen het uitbreidingsplan en 2.80.80 ha groot. Voor een systematische ontwikkeling der gemeente, alsmede om dat door deze gronden een dleprlool moet worden gelegd dat onmisbaar is voor de rioolwaterzuivering, achten B. en W. het van belang, dat deze percelen grond in het bezit komen van Oegstgeest. Het lag dan ook In het voornemen tot aankoop over te gaan tegen de door het prljzenbureau voor onroerende goederen vastgestelde maximum prijs. Bij de inzet was deze prijs echter door de mede-eige naren. die daartoe het recht hebben, reeds overschreden Wilde de gemeente nu In het bezit komen van deze gronden, dan zou tot onteigening moeten worden over gegaan. Tot het nemen van een besluit daartoe was dan ook de gemeenteraad gisteravond in een spoedeisende vergade ring samengeroepen. Na opening ging de raad echter terstond in comité Toen de vergadering weer openbaar werd. deelde de burgemeester mede. dat de benodigde stukken tot het nemen van een besluit nog niet alle bin nen waren, waarom hij de vergadering schorste tot een nader te bepalen tijdstip, waartoe raadsleden en pers telefonisch zouden worden opgeroepen. Het bleek melijk. dat de gemeentesecretaris, die niet ter vergadering was. nog een bespreking voerde met de eigenaren van de grond, de erven Van Beveren te Monster Loosduinen. Na ongeveer een klein uur waren raadsleden na de telefonische boodschap weer ten raadhuize aanwezig en heropen de de burgemeester de vergadering. Hij stelde toen voor het betrokken v stel tot voorlopige goedkeuring van plan tot onteigening van gronden, gelegen aan de Hofdijck. van de agenda af te ren. ïnplaats hiervan werd als agendapunt opgenomen een voorstel tot aankoop bovengenoemde gronden van de e: Van Beveren tegen de aan de raadsleden bekende condities, en de begroting het grondbedrijf te wijzigen. De voorzitter kon mededelen, dat het tot vrijwillige koop was gekomen, hetgeen dus inhield dat de gemeentesecretaris, de heer Jac de Visser, met succes voor de gemeente v; zijn rel» was teruggekeerd. Het voorstel werd daarna met algemene sten aangenomen. Sfeer ia 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" et inl Visseiijgolijes Eerste haringboot naar Oost-Duitsland De afwikkeling van het door de Ne derlandse Bond van Haringhandelaren afgesloten contract met Oost-Duitsland. groot 60.000 vaten haring is thans be gonnen. Het eerste schip is thans onder weg naar deze belangrijke arnemer. Amerikaanse motortrawlers In het najaar 1949 stelden de Ameri kanen elf motortrawlers ter beschikking van de Duitse visserij, maar vorig'jaar werden deze schepen teruggevorderd Drie hebben thans een Nederlandse eige naar gevonden en twee van deze drie zullen in de nabijetoekomst een em plooi vinden als haringschepen, terwij: de derde zijn loopbaan voortzet als bak- kenzuiger. Van de resterende acht traw lers zijn inmiddels zes naar Brooklyn scheep gegaan en binnenkort volgen de andere twee naar New York. gevaren door Duitse bemanningen. Wij vernemen, dat de drie schepen, die aan Nederland zijn verkocht, de trawlers Pantra des Andros, de Tern en de Swell zijn. Zij zijn eigendom geworden scheepvaartbedrijf Walcheren in Amster dam. die ze samen met de firma Van der Gijp in Sliedrecht weer op de marict brengt. De Tem wordt in Rotterdam om gebouwd tot bakkenzuiger. De Pantra des Andros passeerde inmiddels IJmui- den met bestemming Amsterdam en de Swell komt binnenkort u;t Duitsland hierheen. Over de verkoop naar Neder landse rederijen wordt nog onderhan deld. Uitwijken haar IJmuiden De overstelpende drukte met haring- loggers in Scheveningen had tot gevolg, dat vele reders hun schepen naar IJmui den dirigeerden en gisteren waren er dan ook heel wat SCH-merken in de vissers haven te ontdekken. De verse haring de Engelse wal is uit IJmuiden per auto weer naar Scheveningen vervoerd en ook ettelijke Vlaardingers hebben het in IJmuiden geprobeerd, omdat het aan de Wilhelminakade ook al druk loopt. De logger SCH 19 „Wouter" kwam gistermorgen ..op zinken" af de Vissers haven binnen, afgeladen met haring. Buiten de vangst in tonnen waren er nog 1000 kisten aan boord. Bij het bin nenkomen waren de opvarenden nog bezig de haring uit de vleet te slaan De kijkers hébben menige harde noot gekraakt over deze manier van tihuis- stomen. die bij iets minder kalm weer ongetwijfeld grote risico's had opge- Bovendlen De gewone klanten van de Umuidense hal waren gisteren de Dirkje van 16 Oc tober met 1050 kisten, waarvan 250 ha ring en 600 makreel, de Schoorl van de- ze'lfde datum met 700 kisten en 300 stijve kabeljauwen en de Polderman van 15 October met 810 kisten, waarvan 360 schelvis en piepers plus 175 stijve Dan was de Eveline precent met 1000 kisten van 16 October. Trawlers ook ter Sandetti Nu de haring ook om de Zuid gevan gen wordt en de kotters die kant uit trekken, verschijnen er ook kapers op de kust in de vorm va,n Duitse trawlers: de eerste zet was verre van mis, want er versohenen zowaar tien forse schepen, waaronder de trawlers Remscheidt uit Cuxhaven en de Stralsund uit Hamburg, met de Mattias Fócher uit Hamburg- Er kwamen inmiddels ook al Franse trawlers kijken. De Oostendese markt heeft al een kotter gelost met 400 kistén haring van de Sandetti-bank. Vorig jaar begon de Kanaalvisserij om streeks de 10de November. Gisteren werd een voorsprong op de aanvoeren van vorig jaar genoteerd van 70.000 kantjes. België happig De verse haring maakte gisteren in IJmuiden tussen de f 10 en de f 15. terwijl de makreel verkocht is voor f 16 tot f 18 en de Belg voor de regels stijve kabel jauwen fantastische prijzen bood: f 134 tot f154 en f198 tot f192 voor de kisten. Grote schelvis ging eveneens de zuide lijke grens over voor f45 tot f55. Het binnenland betaalde voor de groot- mlddelschelvis f32 tot f35 en kleinmid- del deed om de f 30 per kist. Pennen zijn voor f 18 tot f21 gegaan en de braadjes zaten tussen de f 15 en de f8. Zwarte kool deed weer f77 f74. Tong nog gepeperd De tongprijzen blijven nog stevig: grote ging gisteren voor f3,80 tot f3.90 en de grootmiddel f2.70 tot f3 20. Halve pond jes haalden de f2.65 en de enen f2.10 tot f2.20. terwijl voor élips tot f 1.90 werd gegeven. Drie vandaag De Zeealandia was voor vanmorgen binnen met 500 kisten van 18 October plus wat stijve kabeljauwen, de Mary van dezelfde dag had 100 kisten, waar onder 800 makreel bij ziah. en de Post boy was met 1100 kisten, haast alles makreel, present. De oudste trawlers worden nu de Haarlem en de Gelria (19 Oct.) en de Norma en de Medan van 20 October „Net kljkgrijp" Het feit. dat de vangsten zeer verspreid liggen, gaf één der schippers de verge lijking in de mond: „Het is hier net een kijkgrijp". Tussen de 23 en 60 graden Noorderbreedte vissen de schepen hier en daar en de vangsten lopen nogal uiteen. L1SSE Ernstig verkeersongeluk Toen het 6-jarig dochtertje van de fam Van Steijn aan de Zwartelaan gistermid dag de Hereweg zonder opletten over stak. ontstond een botsing. Een drietal auto's reden op elkaar in, waarbij het meisje ernstig gewond raakte en met een e hersenschudding werd opgenomen Na behandeld te zijn door dokter Van Dijk, kon het slachtoffer naar huis ver voerd worden. Aan de auto's werd aan zienlijke schade toegebracht. Jaarvergadering V.V.V. Gisteravond werd de jaarvergadering gehouden van de V.V.V. Notaris Pinxter als voorzitter voor het eerst de lei- Burgemeester De Graaf sprak in deze vergadering een warm woord, waaruit de bereidheid bleek om de vereniging te steunen. Een bijzonder beroep deed de burgemeester op de zakenwereld van Lis- se om V.V.V. ook financieel krachtige steun te bieden. Laten we er voor zorgen, dat men als vreemdeling in Lisse graag vertoeft. De heer Verkerk deelde dat de financiële achterstand tot f 1275 was opgelopen- Voor het volgend jaar staat onder meer 'n kinder-bloemencorso op het programma. Na de rondvraag volgde het optreden van de Lisser balletschool onder leiding van mevrouw Wtjchgel. Paraatheidsoefening Gisteravond werd ook hier 'n oefening gehouden van de reserve-rijkspolitie. Er moest een drietal objecten bewaakt den. namelijk een deel van de spoorlijn Den Haag—Amsterdam, het electriclteits- gebouw en de meelfabriek van Verduyn Politiemannen in burger moesten probe ren tot deze objecten door te dringen, ter wijl van de reservisten werd gevraagd, alles in het werk te stellen, dat niemand daartoe de gelegenheid kreeg. Over de resultaten van de oefening is men zeer tevreden. i Ds Wildschut spreekt de feestrede uit De C.J.M.V.-afdeling „Amos 5 6a" te Katwijk aan Zee bestond op 22 Oc tober j.l. 75 jaar en aangezien uit deze afdeling het verdere jeugdwerk is voortgekomen, jubileerde de Katwijkse C.J.M.V. dus eigenlijk als geheel. Het jubileum werd gisteren gevierd tijdens een grote bijeenkomst van leden en oud-leden in de Kapel, waar ds A. A. Wildschut uit Amsterdam een feestrede uitsprak, getiteld: „Zegt het de kinderen Israels, dat zij voort trekken". Het is, aldus spr., eigenlijk gevaariyK als vereniging een jubileum te vu We zijn namelijk gauw geneigd het verleden te verheerlijken ten koste het heden. Na zulke hoogtepunten komt het veel voor, dat een inzinking volgt, omdat de mens te weinig aandacht schenkt aan het posiUeve. Het C.J.M.V.-werk van vandaag ligt als een taak temidden van de op groeiende jeugd. Die jeugd, waarop men zo dikwijls afgeeft, als zou ze slechter zijn dan vroeger. Spr. was het daar helemaal niet mee eens. Hij vroeg zien af wat er met deze jeugd, waarin alleen spieren en verstand schijnen mee te spreken, moet gedaan worden en dan in C.J.M.V.-verband. Het moet zo zyn, dat de jeugd zich daar vertrouwd en thuis voelt. Ze moet tenslotte terecht komen bij Jezus Christus. De weg is niet altijd rechttoe en men moet ook wel eens terug. We hebben te bedenken, dat alle jeugd Gods jeugd ls. Niet het programma is belangrijk, maar de jongens en de meisjes zijn dat. De spreker was ingeleid door de voor zitter van de CJMV, de heer R. Varke- visser. Na de pauze werd door de reciteer- vereniging Ora et Labora opgevoerd het karakterstuk: „Jan, mijn zoon". Verder werkten nog mee mevr. Pronk, sopraan, en de heren Hazenoot, fluit, en J. van der Boon, bas-bariton. Receptie Op de vooravond was in de conversatie zaal van het Jeugdhuis een zeer druk be zochte receptie gehouden. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer R. Varkevisser, herinnerde aan de gedenk waardige datum 22 October 1879. Groot vertrouwen spreekt uit de daad van dat kleine groepje mensen, dat toen met het jeugdwerk begon. Soms is er wel eens twijfel of er toekomst is voor het werk, maar uit het Woord van God, dat al die jaren trouw werd opengeslagen, is kracht geput. Het kleine kringetje van toen is uitge groeid tot een grote organisatie met vele onderafdelingen. Nog vele plannen staan op stapel. Spr. herinnerde er dan nog aan, hoe de CJMV tijdens de oorlog extra bloeide. Hoewel na de oorlog een inzin king kwam, zijn velen uit die jaren in de CJMV gebleven. Hierna voerde het woord het hoofd bestuurslid de heer J. Jansen, die na mens het bondsbestuur gelukwenste. Daarna was het de voorz. van de C.J.M.V. de heer R. Varkevisser, naamgenoot van de afdelingsvoorzitter, die namens de plaatselijke C.J.M.V. sprak.- De heer A. Remmerswaal sprak namens de man- nenvereniging „Amos 5 6a". eerste telg van de in 1879 opgerichte vereniging. Nadat de heer J. Meijvogel nog het woord had gevoerd namens de Herv. diaconie, was het ds P. Pras, die voor de kerkeraad woorden van gelukwens sprak. Felicitaties Als eerste drukte ds W. A. B. Hagen, voorzitter van de Herv. Jeugdraad het bestuur de hand. gevolgd door een lange rij aanwezigen. We zagen o.a. ds D. Bou- man. een der oprichters, de heer G. van Dijk. het oudste C.J.M.V.-lid, de heer J. Haasnoot, voorts oud-voorzitters de heren P. Siderius. P. de Wit en A. Haasnoot, oudbestuursleden: de heren Jac. Gesink en J. Gerretsen. Verder het dagelijks be stuur van de ring Valkenburg de heren M. M. Vöge en Jac. van Duyn en afvaar digingen van diverse organisaties en ver enigingen als Centrale kerkeraad. wijk- kerkeraden. kerkvoogdij, notabelen, genten van het weeshuis, de vereniging ter behartiging van Kerk en belijdenis, de vijfcentsactie, Herv. kerkkoor. Chr. Vrouwenbond, padvindersorganisatie, de Zondagsschool „Het Mosterdzaadje", de Geref. Zondagsschool, de Geref. jonge lingsvereniging, de voetbalverenigingen Quick Boys en Katwijk. Met een kort woord dankte de zitter van de Jongemannenvereniging de verschillende sprekers. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de C.J.M.V. een speciale krant doen schijnen, waarin o.a. de burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop, de hoofdinspecteur, de heer P. Brasser, de kerkvoogden, en predikanten bijdragen hebben geschreven. Wat zegt de Bijbel van de blijdschap? In de Oranjezaal van het Jeugdhuis hield de afdeling van de Christen-vrou wenbond een vergadering. Na opening door de presidente, mevr. Bergman- Van Tongeren, en afwerking van enkele huishoudelijke zaken, kwam aan het woord ds C. A. van Harten uit Delft, die sprak over het onderwerp: Wat zegt de Bijbel van de blijdschap? Spr. begon met te zeggen, dat het Christendom de religie van de blijd schap is. Men lette slechts op de psal men en ook het Nieuwe Testament spreekt zeer vele malen van blijdschap. is het niet zo. dat een Christen altijd blij is. hy kan terdege in de put (Advertentie). Voor a.g. VRIJDAG en ZATERDAG bieden wij U: HALSCARBONADE 1.60 RIBCARBONADE 1.80 LENDECARBONADE 1.90 MAGERE HAMLAPPEN 2.— Alles per 500 gram. Rund- en paardevlees tegen de BEKENDE LAGE PRIJZEN! V-aagt onze echte Gelderse Rookworst met loodje 30 ct p. 100 gram EXTRA BOTERHAM NIEUWS 150 gram ham €8 ct ALLEEN BIJ GROENVELD's SLAGERIJ zitten. Als religie is er echter geen en kele andere godsdienst te noemen, waar de blijdschap zo'n centrale plaats In neemt. Onder alle omstandigheden komt die blijdschap naar boven. Wanneer we Paulus' leven nagaan vinden we dat bij hem ook steeds, hoewel de omstandig heden in zijn leven ook niet altijd gun stig waren. Maar toch spreekt diezelfde Paulus: „Verblyd U." De blijdschap, waarvan de Bijbel spreekt, is de enige ware blijdschap, die volmaakt onafhankelijk is van de om standigheden, waarin de mens verkeert. De blijdschap van dc Bijbel is ten nauw ste verbonden met de toekomstver wachting, waarin de Christen in vroeger tyden meer leefde dan nu Spr. besloot met te zeggen, dat er kracht uitgaat van die Bijbelse blijdschap, men lette slechts op de getuigenissen in het leven van de Christen. Een vruchtbare bespreking volgde. Het Nut heeft leden nodig De voorzitter van het Nut. de heer J. de Groot, liet in zyn openingswoord van de gisteren gehouden Nutsavond geen erg optimistisch geluid horen. Spr. j zeide, dat het ledenaantal dringend moet worden vergroot. Er is, vergeleken j met het vorig jaar, een teruggang van] 20 leden. Voorts zeide spr. dat er 10 No vember een extra Nutsavond zal zijn inj De Zwaan, waar dan boekbesprekingen worden gegeven. De avond van gistea-en. die in het Unigebouw werd gehouden, stond in heti teken van de kunst en de cultuur van; Frankrijk. Onder meer werden vertoond de films Parijs, Kastelen aan de Loire en Champagnebouw Hoog en laag water Vrijdag 29 October: hoog water 4.29 eni 16.42 uur, laag water 0.23 en 12.35 uur. KATWUK AAN DEN RUN Geen winkelweek De winkelorganisatie Wico hield gister avond in de Roskam de Jaarvergadering. De voorzitter, de heer H- A. van den Anker, herinnerde in zijn openingswoord aan de Oranjebraderie, in Augustus ge houden. De secretaris, de heer P. Wasse naar en de penningmeester, de heer A. Noort, gaven hierna hun jaarverslagen. Hierna kwam in bespreking de jaarlijkse winkelweek. Besloten werd dit Jaar, mede In verband met de pas gehouden braderie, geen winkelweek te organiseren. Het be stuur zal daarom en-bloc aanblijven tot het volgend Jaar. Het bestuur van de C.J.M.V. Amos 5 6a te Katwijk aan Zee tijdens de receptie luisterend naar de toespraak van de heer J. Jansen, hoofdbe stuurslid van het Verbond. Van links naar rechts: A. de Jongtweede voorzitter; J. van Dijk, secretaris; R. Varkevisservoorzitter; J. v. d. Oever, penningmeester. Foto D. Kruyt Oefening reserve-rijkspolitie IN HET RAYON I NOORDWIJKERHOUT-VOORHOUT werd gisteravond een paraatheidsoefening gehouden van de reserve-rijkspolitie. Veronder steld werd, dat in de grote steden stakingen zijn uitgebroken. De plaatse-' lijke rijkspolitie is naar elders en nu moet de reserve-rijkspolitie volledig de taak van de vertrokken gezagsdragers overnemen. Verwacht wordt, dat saboteurs zullen trachten vernielingen uit te voeren in vitale bedrijven, bij spoorwegen, enzovoort. Als saboteurs traden op beroeps-poli tiemannen in burger, in het bezit van een legitimatiebewijs en herkenbaar aan een kleine uniformknoop op de revers. Reservisten hadden de volgende gebou wen geheel omsingeld: de melkfabriek van de heer P. Warmerdam te Voorhout, het spoorwegemplacement bij de Piet Gijzerbrug, het waterleidingbedrijf in de Kerkstraat te Noordwijkerhout en het gemeentehuis in die plaats. Vooral het gemeentehuis werd van vitaal belang ge- LEIDERDORP Bijbel en gezin Gisteravond sprak in Irene de bekende emeritus-predikant uit Leiden, oud-direc teur van het Diaconessenhuis in Amster dam, dr O. Norel, over het onderwerp „Bijbel en gezin". Spreker behandelde dit onderwerp aan de hand van de twee vol gende vragen: Wat zegt de Bijbel ove gezin en wat zegt de Bijbel tot het gezin? Wat betreft de eerste vraag zei spreker: „Eert uw vader en uw moeder" en tot de ouders: „Tracht uw kinderen te begrij pen". Het gezin ia een gave van God. Laat ona die gave van God zien, waarde ren en handhaven. Wat betreft het Bijbel lezen in een gezin met kinderen, betoogd» spreker, dat het verstaan voor de kinde ren niet het voornaamste is. Dr Albert Schweitzer zei het zo: „Het Is goed ge weest van mijn ouders mij mee te nemer naar de kerk. want al verstond ik de preek niet, ik zag de eerbied," Er zijn echter methoden om het voc kinderen begrijpelijker te maken, ni lijk het lezen van de geschiedenissen uit het Oude Testament en de Evangeliën het Nieuwe Testament. Een andere metho de is het gebruik van een kinderbijbel. Geregeld bijbellezen ls ons dagelijks voed sel voor de ziel. het drukt op het gezin een stempel. Na de pauze beantwoordde dr Norel nog enige vragen, waarna deze leerzame avond, die door da Dijk was geopend, door ds Honnef werd gesloten. Aan heel wat fielsen mankeerde wat In het verslag van de bevindingen van de controleurs, die in de rem- en llcht- week op pad zijn geweest om de fietsen te controleren, staan heel wat feiten ge noemd, die de fietsers tot nadenken moe ten stemmen. De vereniging voor Veilig Verkeer te Leiderdorp en Zoeterwoude Rijndijk heeft de actie gevoerd, in nauwe samenwerking met de politie en met me dewerking van directies van bedrijven, hoofden van scholen en anderen. Slechts de helft van de gecontroleerde rijwielen bleek geen gebreken te vertonen. Op de scholen werden 135 fietsen ge controleerd: 41 waren geheel in orde, de rest vertoonde één of meer gebreken- Bij de fabrieken werden 483 fietsen onder zocht en daarvan bleken er 243 geheel ln orde te zijn. Aan de fietsen met gebre ken werd een briefje bevestigd waarop de gebreken stonden vermeld. Deze be troffen in hoofdzaak bellen, nlet-wltte achterspatborden en ondeugdelijke ver lichting. Vooral het aantal kapotte bellen en achterlichten waa ontstellend groot. Als gevolg van deze contröle hebben velen hun fiets laten herstellen. Binnen enkele weken wordt op de wegen con- trdle gehouden, ieder ls dus gewaar schuwd. acht. daar hier voedselvoorraden lagen opgeslagen. Eerst namen de saboteurs het spoor wegemplacement onder handen, en met succes. Door het donkere weer slaagden zU er in de rails (symbolisch)' op te bla zen. Het tweede bezoek gold de melkfa briek. Twee saboteurs kwamen met een vrachtauto, geladen met melkbussen en kratten, en gaven voor knechten te zijn van de heer Warmerdam. Tijdens 't lossen legden zij projectielen neer op diverse plaatsen in de fabriek. De derde man werd gegrepen, maar de aanslag was ge lukt. Voor het waterleidingbedrijf was een andere list verzonnen. Hier werd de ma chinist onder bedreiging verplicht een saboteur mee te nemen en in het bedrijf te brengen. Het kostte de machinist veel j moeite de bewakers te overtuigen dat hij I voor contró'.e in het bedrijf moest zijn, I Daar zou hij zich legitimeren en de poli- I tie opbellen. Deze vlieger ging op en de saboteur liep rustig achter de machinist aan naar binnen. Tijdens het bellen kreeg j hy vrij spel om zijn „helse machines" rond te strooien. Toen het gesprek was afgelopen, was de vogel gevlogen, maar twee van zijn collega's werden gegrepen. Bij het raadhuis lukte het niet de vijf i reservisten te verschalken. Eén saboteur paste de list toe van een ernstige aan rijding te komen melden, maar de wacht liep er niet in en ook twee andere on ruststokers zagen geen kans het gebouw binnen te komen. Na de oefening heerste in het wacht-, lokaal van de politie een gezellige sfeer. Burgemeester Van der Weijden en adju dant P. Been hoorden de avonturen aan. en tot na middernacht werd hier „nage kaart". Nieuw record uitvoer van bloembollen De uitvoer van bloembollen heeft dit jaar opnieuw een record bereikt. Van de oogst 1954 aan tulpen, hyacinten en narcissen werd 46.339 ton verscheept, J voor een bedrag van 127 mlllloen gulden. In 1953 ging 42.407 ton tulpen, hyacinten en narcissen over de grenzen, voor een totale waarde van 111.462 gulden. De belangrijkste afnemers voor de bol- bloemen waren opnieuw de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland, Zwe den en Frankrijk- In de genoemde hoe veelheden en bedragen is niet begrepen de thans begonnen uitvoer van gladiolen en „bijgoed". Deze gladiolen-uitvoer duurt tot het voorjaar 1955 toe. VOORSCHOTEN Schaakclub „Voorschoten" In groep I kwam alleen de partij van Oudshoorn-Smit tot een beslissing, door laatstgenoemde gewonnen. De stand in de I kopgroep is: 1 Smit 34 uit 5, 2 Sluiter uit 4, 3 Oudshoorn 24 uit 5, 4 P. Segaar j 2 uit 3 en 5 Renswouw 2 uit 5. In groep II wonnen Boxman, v. d. Werf en N. Segaar resp. Heijer, Verstraten en Noord- hoff. De stand in de kopgroep is: 1 v. d. Werf 4 uit 7. 2 Hulscher 34 uit 4, 35 Hartogh, Heijer en Segaar 3 uit 4, 6 Box- 3 uit 5, en 7 Groenenberg 24 uit 5. Gedetailleerde uitslagen: eerste groep OudshoornSmit 01; tweede groep Heijer—Boxman 0—1, N. Segaar—Noord hof f 1—0, v. d. Werf—Verstraten 1—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6