Ronkende ploegen streden om nationale eer Hoe Holland Marsh circa 20 jaar terug ontstond Eerste Kamer aanvaardde Koninkrijks-statuut NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 C.I.B.T.B. OP ROZENBURG Na veel spanning won K. H. Toren uit Uithuizermeeden op punten i net pak. fris i het café (Van onze speciale verslaggever) spande zich in de wind. toen tegen één Het eiland Rozenburg was door de uur dc wedstrijden begonnen, plensregens van gistermorgen herschapen i vette, natte modderpoel, toen daar de deelnemers aan de nationale ploeg- wedstrljd van de Christelijk Jonge Boe ren en Tulndersbond met hun trekkers i ploegen arriveerden. Maar de wolken Naast elkaar, in boelende regelmaat trokken de tractors hun baantjes, de be rijders half omgekeerd in de ijzeren za dels. De schooljeugd, die vrij was, voeg de zich bij de kijkers en rond koffietent jurywagen mengde zich hun ijl ge weken, een vlucht eenden ln deinende schreeuw met motorgebrom i V-vorm trok een kaarsrecht spoor tegen stemmen. de lucht, die al meer plekken blauw ging De techniek van de deelnemers vertonen. En toen de horloges tientallen deelnemers en Juryleden, fa milieleden en belangstellenden half een wezen de wedstrijd was al een half uur te laat begonnen en zij op de wijde akker van boer Van Dorp stonden bij brommende tractoren en glimmende ploe gen, begon de herfstzon mild te schijnen en vluchtten de wolkenschaduwen elkaar achterna over weiden en dijken, akkers en boerderijen. Het bleef verder droog die dag. maar de nationale wedstrijd ln het ploegen speelde zich verder af in een kleimassa. die doorweekt van de regen was, op modderpaden, waar de kijkers tot aan de enkels ln wegzakten, tussen gras, dat nat en slap op de klei lag- Om twaalf uur had de wedstrijd moeten beginnen en op dat tijdstip was eigenlijk ledereen aanwezig. Maar er moest nog zoveel geregeld worden, er moesten nog tractoren van vèrkomenden nagekeken worden en enkele deelnemers, die er ln geslaagd waren, een eigen trekker ploeg mee te nemen, moesten nog i wennen aan geleende spullen. Ook de boeren, die uit zand- en veengrondge- bieden kwamen, was het een vreemd wer ken in deze zware, donkere klei. Maar om één uur begonnen de deelnemers hun banen te trekken, kaarsrecht en zorgvul dig, vore naast vore, zwarte strepen trek kend in het klaverveld, waar zich de wed strijd afspeelde. De Jonge K H. Toren uit Uithuizer meeden werd de winnaar, met een ver schil van zeven punten op zijn rivaal, tweede prijswinnaar H. Biesheuvel van de Weiplaat. Maar voor hij de wisselbe- Iker in ontvangst kon nemen in de roke rige zaal van Café van Dijk in Rozen burg. moest er nog hard, heel hard ge werkt en gevochten worden. Het is voor een leek natuurlijk heel ondankbaar, bij een dergelijke wedstrijd rond te lopen en te moeten kijken. Want de punten, die voor de juryleden van be lang waren, ontgaan je natuurlijk geheel. De diepte en de vorm van de elndvore, de aanstorling, de ligging van de voor, de dekking van de klaver, het inzetten en uitlichten van de ploeg het zijn voor de juryleden alle bekende begrippen, die zij met vakkundig en technisch oog gade slaan. Wij leken als wij zijn zien alleen maar ronkende tractoren, 4iie met «lippende wielen in de vette klei lang zaam de ploeg door het klaverveld trek ken, in kaarsrechte strepen, met einde loos geduld en met vakkundige precisie. Van elk van de onderdelen kregen de deelnemers punten toegewezen van de jury en het totaal aantal punten be paalde de uitslag. Op het erf van boer Van Dorp aan de Staaldiepsedvjk, met de silhouetten van de torens van Brieile en Maassluia aan heide heldere einders, verzamelden zien in de ochtenduren al de deelnemers en belangstellenden, officials en kijkers. Tractor voor tractor, zwaargeproportion- neerde trekdieren ln helle kleuren, kwa men over de weg of werden van lange vrachtwagens geladen. Velen waren er al en ln de schuren en bijgebouwen van de boerderij werd gecontroleerd, nage keken, gesteld en gediscussieerd. Op een veld naast de Staaldiepsedjjk begonnen enkele deelnemers wat te oefenen, en voor ons kijkers op die dijk, was dit vast een voorproefje van wat er in de middag te ziien zou zijn. Onder de wijde wol kenlucht eerst, onder de staalblauwe he mel later, bromden de tractors zich met moeite een weg over de akker- Kijk, daar cit er al een met machteloos draaiende achterwielen vast en ginds helpt een Jurylid een ander uit de knoei. De ziwaar- geprofileerde banden werden voimeloze kleiklompen en de laarzen van meelopers en beoordelaars waren er al niet veel beter aan toe. Een straffe wind waaide door het buigende riet. en ook de vlag •an de vlaggwnast bij de wedstrijd-akker algemeen superieur. Aan het einde van de voor werd de ploeg op de neter opgelicht, de tractor draaide rondje cn ln het begin van de re voor zakten de blinkende mes- veer op de centimeter in de vette klei. Een van de deelnemers kreeg panne ekker en de jury besliste, dat hij later zijn veld mocht afmaken met de trekker van een ander, iets wat de wed strijd veel langer deed duren dan voor zien was. i donker toen de geluidswagen ophield, vrolijke muziek in de straffe wind te strooien en de laatste trekker het erf van de heer J. van Dorp hobbelde, om daar te worden schoonge- spoten en opgeladen. In café Van Dijk, waar moeder en doch- ts de handen vol hadden, was de jury ■en al aan het cijferen in de achterka- ier, terwijl de deelnemers een voor een binnenkwamen; de een nog in bemod- derde overall, de klonten kiel nog aan Nederlanders naar Baliem-vallei Met vliegtuig van de Amerikaanse zending Van onze correspondent Alfred van Sprang HOLLANDIA, Dinadag Zodra hei water ln de Ballemrivler hoog genoeg gestegen is om een landing met een watervliegtuig mogelijk te ma ken, zullen enkele Nederlandse ambte naren een orièntatiebezoek aan de Baliem- vallei brengen. Het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft voor dit doel het twee-motorlge •mphibievllegtuig van de Amerikaanse aendingsgroep CAMA (Christian Missionary Alliance) gecharterd daar dit het enige bruikbare toestel voor landing in dit gebied is. De vlucht zal gemaakt worden door de •asistent-resldent dr Vic de Bruyn (alias Jungle Pimpernel), het hoofd bureau luchtvaart,de heer W. P. Hamers, er twee politie-ambtenaren. Zij zullen o.a de mogelijkheid van het aanlegen var een vliegveld bestuderen. Sinds Juni is er overigens geen vlieg tuig meer ln de Ballemvallei geland. De lage waterstand van de rivier heeft dat onmogelijk gemaakt. De Amerikaanse zendelingen in dat gebied zijn dan ook steeds van de lucht uit bevoorraad. De laatste weken heeft het echter flink ge regend en de rivier is weer zover stegen, dat men hoopt spoedig een landing te kunnen maken. Treinontsporing nabij Wenen Dri» doden, ▼••rtig gewonden de laarzen, de andef ln gekamd en gewassen. Om vijf uur prijsuitreiking ja, dat stond in het programma, maar het werd teven uur, het werd half acht en toen pas stapte de voorzitter van de jury, de heer Gehrels, trots met de wisselbeker ln de arm, de cafézaal binnen. De eerste prijs was voor K. H. Toren, de tweede voor H. Biesheuvel, de derde voor L. Monster, de vierde voor C. van Dueren den Hollander, de vijfde voor W. van Dorp, en stuk voor stuk kwamen deze mecsterploegers naar voren om hun me dailles in ontvangst te nemen. Burgemeester Just de la Paisières van Rozenburg voegde zijn gelukwens bij die van de jury en sprak er zijn verheugenis over uit, dat de heer Van Dorp zijn ak ker voor deze wedstrijd beschikbaar had gesteld en zodoende de nationale ploeg- strijd naar Rozenburg had gehaald. Na mens het gemeentebestuur beloofde hij de kampioen een ereprijs. Zo, in rook en kunstlicht, rond de een voudige tafeltjes op de planken vloer, bij koffie en bier en de warmte van een kachel, eindigde deze dag van zonne schijn en herfstwind. Verwaaide haren en rode koppen waren daar nog de bewijzen van en de stemming in het café was even gezellig en opgewekt als op de modder- strook langs het ploegveld. K. H. Toren is de nationale kampioen van de CJBTB en hij zal meedoen aan de selectiewedstrijden, die tot doel heb ben een nationale ploeg samen te stel len voor het wereldkampioenschap. Niet van hardlopers of speerwerpers, niet van motorrenners of zwemmers, maar van boeren, die weten, hoe ze de grond moe ten openleggen, zodat het gewas er goed op kan gedijen. Conferentie over varkens in Den Bosch Meer behoefte aan vleesvarkens dan aan vet en spek Eerherstel voor het dier, dat onze naam en financiën in het buitenland gewin brengt Op kasteel Hoekelum Lutherse Wereldzending vergaderde Er komt één centrale voor hele wereld Op het Lutherse buitencentrum Hoeke lum bij Ede zijn sinds Vrijdag zestig af gevaardigden van Lutherse kerken en zcndingslichamen uit de gehele wereld bijeen om zich te bezinnen op de plaats van de Lutherse kerk in Afrika en Azië. De zendingscommissies hebben beslo ten één centrale ln het leven te roepen, waarin het zendingswerk van de Luther se kerken over heel de wereld, maar ook de onderlinge steun van hulpbehoevende kerken worden samengevoegd. Dit besluit kan verstrekkende gevolgen hebben met name voor de Jonge kerken van deze confessie in Afrika en Azië. Het is ge nomen met het oog op de snelle groei van de Lutherse kerken ln deze Wereld delen. In de toekomst zal een centrale commissie besluiten nemen of indien nodig, adviezen opstellen voor de We reldbond van Lutherse kerken inzake de stichting van Christelijke universiteiten voor bepaalde streken, de bouw van nieuwe kerken, scholen, ziekenhuizen, de verzorging van de predikantenopleiding voor jonge kerken en het uitzenden van artsen, onderwijzers en verpleeghulpen naar streken, waar zij nodig zijn. De practijk heeft geleerd, dat de over heid in verscheidene landen de Lutherse Zendingsarbeid welwillend tegemoet treedt en verschillende takken van deze arbeid, vooral op het gebied van gezond heidszorg en onderwijs subsidieert. In streken, waar de overheid het salaris van endingskrachten voor haar rekening wil lemen, moeten voldoende werkers ter beschikking staan. Het bestuur van de conferentie ver heelde echter niet, dat in bepaalde stre ken moeilijkheden dreigen door de be strijding van de kant van het commu- insme of nationalisme. Ook ten aanzien hiervan achtte men het noodzakelijk, dat sr een centrale commissie werkzaam zal rijn. (Van een onzer redacteuren) De varkensconferentie die gisteren te •Hertogenbosch werd gehouden, moge dan al of geen conferentie van en voor varkens geweest zijn een hoofdamo- tenaar had zich aan de uitnodiging van wege de naam der conferentie gestoten! doch over varkens, we moeten vast stellen, dat er toch in feite gepleit is voor een eerherstel en voor een goede levenspositie voor de varkens. De vooi- zitter, ir M, G, Wagenaar Hummelinck, deed het eerste. Waarom heeft een var ken toch zo'n slechte naam, vroeg h(j. Men zegt: het dier is zo gulzig. Maar wie zou dit niet zijn, als hij twee keer per dag een kwartier kreeg om te eten? Men zegt, zo vervolgde hij zijn pleidooi, det het varken zo onzindelijk is. Maar geeft het de slechtste huisvesting, die denkbaar is en men ziet over het hoofd, dat het varken het enige huisdier op de boerderij is, dat zijn aparte hoek voor toilet gebruikt. Men zegt: ze wroe ten altijd ln de modder. Maar we hebben ontdekt, dat het varken dat wel moet doen. om de antibiotica te verzamelen, die het nodig heeft en waarvan het eer der wist dan onze geleerde herenI Die geleerde heren spraken verder voor het belangstellend gehoor van een 1000 varkenshouders en -houdsters over de levenspositie van het varken, dat ook recht heeft op een goede hulsvesting en een nauwkeurig afgewogen voeding, wil bet het beste resultaat voor onze boeren 1 onze volkshuishouding geven De heer A. M. Frens, directeur van het landbouwproefstation tc Hoorn sprak over de behoefte aan eiwit en B-vitaml- nes bij varkens. Ir Y. Kroes. Rijksvee- teeltconsulent voor de varkensfokkeriJ, Eisenhower begraaft depressie Maar blijft bezorgd over werkloosheid President Eisenhower heeft gisteravond >or de televisie verklaard, dat de vrees >or een verlammende depressie veilig begraven kan worden. Hij voegde hieraan toe. dat 1954 het voorspoedigste vredes jaar uit de geschiedenis zal worden, doch dat de werkloosheid op sommige terrei nen een zaak van grote bezorgdheid vooi allen is De president verwacht, dat de nationale productie in een tiental jaren zal stijgen van f 1353 milliard tot f 1900 milliard. Aan het Congres heeft de president verzocht een economische politiek goed te keuren, die gericht is op uitbreiding van de handel, aanmoediging van beleg ging in het buitenland en nastreving van herstel der Inwisselbaarheid, door welke maatregelen de behoefte aan rechtstreek se hulp vermindert. Hij verwacht hiervan een verhoging van het levenspeil, en ver meerdering var. veiligheid en eendracht De Amerikaanse economie kan volgens de president slechts gedijen als onderdeel van een groter geheeL Eisenhower wil voorts verlaging van bestuurskosten. aanleg van een net var snelverkeer.* we een bouw van scholen er huizen, ontwikkeling van waterkracht er atoomenergie. Proef in Usselmeorpolders Uitgifte van gronden in erfpacht De recwing wil voortgaan gronden ir de IJsselmeerpolder in pacht uit te ge ven Daarnaast zal echter ir. de eerstko mende jaren bij wijze van proef een dee van de ter beschikking van derden te stellen bedrijven er wordt gedacht aan 25 pet in langdurige erfpacht worden uitgegeven aan hen. die financieel instaat zijn. zelf de nodige gebouwen te stichten Dit bllj-kt uit een nota, die de ministers Van de Kieft. Algera en Mansholt aan de Tweede Kamer hebben gezonden Het probleem van verkoop van gronden acht de regering voorlopig niet aan de orde gezien de grote bedragen, die de overheid aan de inpoldering ten koste heeft ge legd. In eigen beheer worden door de overheid in de Wieringermeer 37 en ln de Drie personen zijn om het leven geko- Noordoostpolder 56 bedrijven geëxploi- „ien en ruim veertig zwaar gewond, door- te€nj £<,n dtartoe oniangs ingestelde .«.«ptMMttM» «""a commlMi. bMwtert ie mojeiijkheid. bil Slemdort. mbU Wenen, uit de mile u fe-1 h„ ui..Ilfwb.leid rekening te houden mt van sociale en econr.mische to« standen op het zgn. oude land. behandelde het onderwerp: Varkensfok kerij. Voor de binnenlandse markt zowel ■oor de export wordt op het ogen- in de eerste plaats vlees gevraagd. De vraag naar spek en vet is sterk vei- minderd. Daarom moet het fokdoel van onze Nederlandse landvarkens die meest in het Oosten van ons land voor- en en de bacon leveren. en van Great-Yorkshire-varken. dat in Utrecht en Zuid-Holland geteeld wordt, gericht zijn op het verkrijgen van een goed vleesvarken. Een uitbetaling naar kwaliteit, die, er thans gedeeltelijk is, zou de verbetering van het ras stimi- leren. „Gewenst ls een varken met. een vrö grote lengte, een goed bespierde rug en een goed ontwikkeld achterstel. H*k voorstel mag niet te zwaar zijn". De huisvesting van de varkens voldoet op vele bedrijven niet aan de minimum eisen. Regelmatig schoonmaken en ont smetten van de varkensstallen is nood zakelijk. De gezondheidstoestand van de varkens laat op vele bedrijven te wensen over: de economische resultaten van de varkensfokkerij worden er ongunstig door beïnvloed. De heer Joh. de Veer, directeur van het bedrijfschap voor vee en vlees, wees tenslotte op de betekenis van de varkens houderij. In wezen, zei hij o.m., is de var kenshouderij, vooral voorzover zij ge richt is op de productie van exportarti kelen, te beschouwen als een veredelings- bedrijf, waarin ingevoerd krachtvoer wordt omgezet in varkensvlees. Ongeveer een derde deel van de var kensproductie wordt in het buitenland afgezet. De waarde van de jaarlijkse vai- kensproductie beloopt een 700 millioen gulden. Ons land telt 250.000 varkens houders, waarvan 70.000 een aantal van 6-20 hebben. Ook deze spreker wees op het belang van kwaliteitsproductie, waar. door het z.i. op den duur mogelijk zal zijn, het bedrijf, in concurrentie met het buitenland lonend te maken. it er voor de strijd voor het eerher- van het varken belangstelling is, blijkt wel uit de grote opkomst van man en vrouwen, die toch zjj het om den brode hun zorg aan dit dier geven. En er waren nog 400 varkensliefhebbers, die geen kaart hadden kunnen krijgen, omdat de zaal nu eenmaal geen groter capaciteit dan 1000 zitplaatsen had. lopen. Drie rijtuigen werden vernield Een breuk in de rail» ii vermoedelijk, «Idusj1; Reuter, de oorzaak van het ongeluk. Sproeivliegtuigen door fouten neergestort Sportvlieger vloog te laag boven Hamburg De Raad voor de Luchtvaart heeft uit spraken gedaan in het onderzoek naar het verongelukken van twee sproeivliegtuigen. de PH-NEZ en de PH-NEW in Mei 1953. De PH-NEZ. bestuurd door P H M. verongelukte op 20 Mei 1953 bij spuitwerk boven de N O. polder. In een linkerbocht raakte een vleugeltip van deze Piper Su per Cub het gewas, stortte neer en vloog in brand. De bestuurder kon. zwaarge wond. ternauwernood worden gered. Een dag later verongelukte in dezelfde polder een vliegtuig van hetzelfde type. bestuurd door H. Wulffers. In een reeh- terboent bij een sproeivlucht raakte de machine in een tolvlucht, sloeg tegen de grond en vloog in brand. De bestuurder kwam om het leven. Naar mening van de Raad voor Luchtvaart zijn beide ongelukken vliegfoutcn te wijten. De wnd. directeur-generaal van Rijksluchtvaartdienst vorderde bij de be handeling van deze zaken op 28 Septem ber j.l. een berisping voor de vlieger M. De Raad meent wel, dat de wijze, waarop hij de bocht beschreef, afkeuring verdient, maar wil, mede gelet op het leed, dat door het ongeval aan betrokkene werd toe bracht, geen tuchtmaatregel nemen. Het onderzoek tegen de heer D. J. die te Hamburg met een Auster op 12 September 1953 een noodlanding cp lege kade maakte, werd voortgezet. De noodlanding was het gevolg van motorstoring. Het vliegtuig werd vernield, doch de inzittenden kwamen er goed af. De wnd. directeur-generaal was van mening, dat de heer S. op onvoldoende hoogte boven de bebouwde kom heeft ge vlogen, weshalve hij in de stad moest lan den. Hij vorderde een berisping. Uitspraak 7 December. Baileybrug le IJmuiden over Zuidersluis De geprojecteerde brugverblnding over de kolken van de Midden- en Zuidersluis te IJmuiden zal een aantal Ingrijpende veranderingen voor het verkeer met zich brengen. Over de middensluis zullen twee draaibruggen noodzakelijk zijn, die in het midden geopend worden en op de hoof den van de sluiskolk komen te rusten. Over de Kleine- of Zuidersluis die reeds een rolbrug voor langzaam verkeer rijk ls. komt bovendien een Franse dubbel# Baileybrug. In geval wegens scheepvaartverkeer de bruggen over de Middensluis of de als brug te gebruiken sluisdeuren van de Noordersluis open zullen zijn, wordt over de andere deuren resp. brug een éénrich- tingverkeer geleid, geregeld door stop lichten. Het gevolg van deze ingrijpende veranderingen zal zijn dat de wegen over de sluiseilanden zowel als de wegen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal aanzienlijk verbreed moeten worden. Dank zij de gemeenschappelijke wil on tot overeenstemming te komen hebben di delegaties de moeilijke taak volbracht, het Statuut voor het Koninkrijk der Neder landen tot stand te brengen. Niet de let ter van de overeenkomst is het belang rijkste. maar de geest, die.1 de partner- heeft bezield. Aldus minister Kernkamp gistermorgen in de Eerste Kamer bij de voortgezette behandeling van het Statuut Uitvoerig ging de bewindsman ook nu in op de grondwettigheid van de wijze van aanvaarding van het Statuut, waarbij hij de redeneringen van de heren Krop man en Pollema in haar waarde liet prof. Molenaar bestreed Zijn eigen c elusie luidde uiteraard: geen strijd met de grondwet. Hij verwierp het verwijt, dat de regering bij haar bewijsvoering te licht over de zaken was heengelopen Hei ls niet de bedoeling van de regering ge weest. iedere critlsche noot uit het debat Maar wel mag de vertrouwenssfeer niet worden verstoord. Er is geprobeerd, het Statuut zo eenvoudig mogelijk te houden, maar er moeten nu eenmaal bepaalde desiderata worden vastgelegd Al spreken Suriname en de Antillen niet mee in Nieuw-Gulnea, toch is deze aangelegen heid een Koninkrijks-zaak gebleven. Wat de dubbele positie van de gevolmachtigdi ministers betreft, stond de minister op het standpunt, dat het hier gaat om een nieuw, eigen Konlnkrijks-staatsrecht. Hij verwachtte geen moeilijkheden. Tot prof. Gerretson zeide de bewinds man blij te zijn, dat deze de vrede wilde. Maar wat in het publiek gezegd is (de bewindsman doelde hierbij klaarblij kelijk op prof. Gerretsons vroegere be schuldiging van landverraad) dient in hel publiek te worden herroepen. Diens rede zou door prof. Fabius als „Veelszins gui tig" zijn gekarakteriseerd. Overigens ge bruikte de bewindsman 't bijbelse woord: gezegend de voeten van hen, die de vrede brengen. Dat de minister het met de communisti sche zienswijze niet eens was, spreekt De bewindsman sloot zich aan bij de goede verwachtingen, uitgesproken met betrekking tot de samenwerking in Koninkrijks-verband. De practijk zal de verbondenheid moeten versterken. Er ligt de opdracht in gezamenlijke inspanning de welvaart der drie rijksdelen te groten. Hoe gewichtig de totstandkoming is, kan men pas zien, wanneer men t denkt, welke moeilijkheden voortge: overleg zou hebben. De grondwet ge biedt het tot stand komen van een nieuwe rechtsorde: vertraging zou veel op v De Nederlandse pionier Snor Daar, waar eens een zekere majoor Holland de fortuinlijke scepter zwaaide Het gebied van Holland Marsh, dat door de ontzettende overstromingsramp opnieuw de aandacht trok, is ongeveer twintig jaar geleden ontstaan. De toen nog zeer recente Nederlandse vestiging in Canada was begonnen, nadat een groot scheepse poging om 'n stuk moeras van ongeveer 2500 ha toevallig de Holland Marsh geheten naar een zekere majoor Holland, die hier de scepter zwaaide, toen de Indianen nog over de voet- en paardenpaden trokken droog te leggen en te exploiteren, bijna mislukte. De drooglegging geschiedde geheel volgens het plan de kosten waren ongeveer 300 000 dollar maar de exploitatie lukte aanvankelijk zelfs helemaal niet. Men scheen zelfs geneigd om het vroegere moe ras maar weer moeras te laten worden, toen door het Initiatief van de immlgra- tie-agent van de Nederlandse regering in Canada, de heer J. J. Snor te Bradford, die zich het tuindersbedrijf in Nederland voor ogen hield, zich nieuwe perspec tieven openden en het land een bestem- Inplaata van exploitatie van de grond ln het groot in Canada kan men het kalk niet nodig is. zich haast niet anders denken kwam Uit het verslag in het nummer van de de idee van de „amall holding" (kleine ..Prins" van 1 Febr. 1936, blijkt, dat men •tukken grond), met bijna „Individuele" toen honderd familie's in de Holland verzorging van de gekweekte producten. Marsh wilde plaatsen en dat men dacht zoals de Nederlandse tuinders dat zo hij aan uitbreiding, ook wat de productie be- uitstek verstaan, op de voorgrond En de treft Op hei ogenblik blijkt uit de be man, die het initiatief nam. dacht daarbij richten, dat er ongeveer 500 familie's in niet in de eerste plaats aan nieuwe ïm- deze polder een bestaan vinden. migranten, maar aan de Nederlandse boe ren en tuinders, die reeds in het land waren, maar door de crisis achterop wa ren geraakt of zelfs op „relief work" wa ren aangewezen. Met hulp van de Canadese overheid die ook financieel steun verleende vestigden zich op deze wijze een vijftig tal Nederlandse families, sommige afzon derlijk, andere gezamenlijk in het nieuwe dorpje Ansnorveld (Aan Snors veld), waar ze het leven van echte pioniers van meet af aan moesten opbouwen. In Ansnorveld werden eenvoudige huisjes gebouwd; de pioniers bouwden zelf een kerkje en een school, die onder Nederlands beheer kwam. Wat de Canadezen echter het meest ver wonderde was, dat de Nederlandse pio niers een bestaan haalden uit een zo kleine oppervlakte als 2 ha. Het geheim schuilde natuurlijk in de speciale wijze, waarop de cultuur (toen hoofdzakelijk selderij en kropsla) werd gedreven, ter wijl de grond in hoedanigheid met som mige veenpolders in Nederland overeen komt, met dit verschil, dat gebruik van Met 34 tegen 4 stemmen V.V.D.-fractie bezweek niet voor dringende oproep van de regering (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren met 34 tegen 4 stemmen het Statuut vooi het Koninkrijk der Nederlanden goedgekeurd. Het beroep, dat ministe' Kernkamp in dringende woorden op de liberalen deed, heeft niet mogei: baten. Zij stemden tegen, evenals het enige aanwezige communistische lid Gisteren werd het debat bijgewoond door de vice-minister-president, prof. Beel, die er zo mede getuige van was, dat de vereiste twee derden meerder heid ruimschoots werd behaald. A. C. Tutein Nolthenius op Ceylon overleden Op Ceylon is overleden Adriaan Con stant Tutein Nolthenius. parlementslid van dat eiland. Hij werd geboren te Vlis- 6ingen in 1892 en kreeg zijn opvoeding in Apeldoorn, waar zijn vader burgemeester was. In 1910 ging hij naar Ceylon planter te worden en verwierf later de Engelse nationaliteit. Na de zelfstandig heid van Ceylon werd hij ln 1948 perma nent resident van Ceylon. Daarenboven werd hij gekozen tot lid van het parle ment voor de Europese gemeenschap. Er was wel niemand, die het eiland beter kende dan hij. In zijn jonge Jaren was hij een groot Jager geweest, maar allengs werd hij fotograaf en toen cineast. De dierentuin van Colombo is grotendeels zijn creatie. In het parlement ging zijn belangstel ling vooral uit naar landbouw en be vloeiing. Ceylon verliest in hem een be langrijke Europeaan van Nederlandse oor sprong. Gemeente Delft verhindert komst Joep Nicolas Circa een half jaar geleden werden met de bekende glazenier Joep Nicolas onder handelingen gevoerd om hem te bewegen een atelier in Delft te vestigen. De heer Nicolas is hierin zeer geïnteresseerd. Het gemeentebestuur schijnt echter niet reid te zijn het Jan Schoutenhuis aa heer Nicolas te verhuren, doch wil de ruimte ter beschikking van het mui houden, hoewel dit er voorlopig nog geen behoefte aan heeft. Stichting '40'45 wil kapitaal volmaken Laatste en grootste actie 5 millioen ineens De Stichting 1940—1945 heeft het plan met een grote actie in Mei 1955 vier tol vijf millioen gulden bijeen te brengen, irmee zij haar kapitaal kan vol maken dertig millioen, met de rente waa zij haar verplichtingen aan 6000 gezinnen 1100 invaliden kan voldoen. Men wil dit bedrag volgend Jaar Mei bijeen heb ben omdat dan de bevrijding grootscheeps gevierd zal worden. Om dit bedrag bij elkaar te brengen wil men o.a. speciale sigaretten met een toeslag gaan verkopen. De Stichting behoeft in de komende ja- m dan alleen nog maar te steunen op de 120.000 contribuanten. Men denkt, dat de Stichting zeker nog wel dertig jaar zal i blijvi ïrken. Wetsontwerp gevraagd De Tweede Kamer heeft zich gisterr dag verenigd met het voorste] van de zitter, een goedkeuringswet te vra- voor de overeenkomst van 1) Aug j.l.. gesloten met Indonesië inzake over dracht door Indonesië aan Nederland van vorderingen op Nederlander» Koningin en Prinsessen zagen Lutherfilm Koningin Juliana heeft met de Prinses sen ten paleize Soestdijk de Amerikaanse Maarten Lutherfilm gezien en er naar waardering over uitgesproken. De pre mière zal Vrijdag as. plaats hebben In Alhambra te Amsterdam. Metropol# In Den Haag cn De Verenieir.g in Nijm-een. Inmiddels heeft nok de Katholieke Film centrale ingestemd met toelating van de, film ln openbare bioscoopvoorstellingen. I ken lijken. In dit verband deed de be windsman een beroep op allen, de ruime grondwetsinterpretatie te aanvaarden Daden moeten thans op woorden volgen, het is werkens-tijd! Bij de replieken maakte prof. Molenaar (lib.) er bezwaar tegen, dat met nam Kropman (kath. v.) had gedebatteerd de opvattingen van prof. Oud en zien tot hemzelf had gericht. Tot mr Pollema (c.h.) zeide hij, niet voor een gewetenscon flict te staan: voor hem was er zonder meer een onoverkomelijk grondwettig bezwaar. Toch achtte hij zich democratisch noeg, om zich te verheugen over de tot standkoming van het statuut. De heer Algra (a r.) wees er op. dat de sai werking gevoed moet worden door ont moeting op geestelijk terrein, eén taak. niet in de eerste plaats van de regerin gen, maar van de volken zelf Mr Kropman betoogde, dat het 9chil ln opvatting tussen prof. Molenaar en prof. Oud nihil was. Hij verweet hem. dat hij nooit iets vond. dat de regering van dienst kan zijn, maar altijd iets, waarmee hij de regering te lijf kan gaan De Kamer is niet onder de indruk ge raakt. De Kamer ls geen collegezaal, maar een volksvertegenwoordiging. Het toeval wilde, dat juist prof. Molenaar als eerste zijn stem moest uitbrengen het was een tegenstem. Hij was echter ook de eerste, die de bewindsman gelukwen ste met het eindresultaat. De afkondiging zal niet slechts geschie den In de drie landen, doch eveneens f Ned. Nieuw Guinea. Bloemendaalse agent voor Hoge Raad Tot verwerping van beroep geconcludeerd De procureur-generaal bij de Hogè Raad, jhr mr L. H. K. C. van Asch Wijck, heefi gistermorgen tot verwerping van het cassatieberoep geconcludeerd in de zaak tegen de Bloemendaalse agent van politie T. W. Zoals men zich zal herinneren, had deze in Juni 1952 in Bloemendaal fietsend paar wegens een verkeersover treding aangehouden en daarbij gebruik gemaakt van zijn gummistok. Naar zijn zeggen had de jongeman, een student, een woordenwisseling verzet gepleegd toen de agent hem wilde meenemen, andere politieman, die van het gebeurde getuige was, legde een tegengestelde klaring af. In een zaak voor het ambte narengerecht heeft W. tegen deze agent een valse eed afgelegd, waarvoor later, evenals voor de mishandeling de student, veroordeeld is tot 4 maanden gevangenisstraf. Nadat dit vonnis ln ho ger beroep was bevestigd, ging de dachte in cassatie. Zijn advocaat mr Oven, voerde vijf middelen aan, w hij o.m. stelde, dat verdachte niet de op zet had gehad de student te mishandelen. Wat betreft de meineed vond pl., dat het Amsterdamse hof, ofschoon het afleggen van een geheel of gedeeltelijk on verklarinr. was ten laste gelegd, heeft volstaan met het bewezen verklaren het onwaar zijn van enkele delen der klaring. De procureur-generaal achtte geen der middelen gegrond en concludeerde tot' verwerping. Uitspraak 23 November. Metaal contra metaal voor de Hoge Raad Vrijdag 5 November zal voor de Hoge Raad gepleit worden in de cassatie-proce dures. welke gevoerd worden tussen het bedrijfspensioenfonds voor de metaalnij verheid „Groot Metaal" te Den Haag ei het algemeen pensioenfonds van de noor delijke scheepswerven en annexe indus trieën „Noord Metaal" te Groningen. Het gaat hier om twee procedures. Als pleiters zullen optreden voor „Groot Metaal" L. D. Pels Rijcken, cassatie-advocaat Den Haag en procureur van Groot Metaal, en voor „Noord Metaal" mr A. F. Visser van IJsendoorn, cassatie-advocaat te Den Haag, in overleg met mr R. A. Vos te Gro ningen, procureur van „Noord Metaal", Minister Zijlstra nam eens poolshoogte in R'dam Na de Ingebruikstelling van de nieuwe centrale Galilelstraat van het energiebe drijf te Rotterdam heeft prof. dr J. Zijl stra een werkbezoek aan de stad gebracht. Tijdens een door het gemeentebestuur ge organiseerde lunch in de daktuin van hotel Atlanta had de minister met ver scheidene autoriteiten een bespreking In de middag bezocht hij de olie-installaties te Pernis en de dag werd besloten met ei diner ten stadhuize Verliezen der H. T. M. steeds groter De exploitatie-uitkomsten van de HTM hebben zich, niettegenstaande de per 1 April 1953 ingevoerde tariefsverhoging, de laatste tijd in ongunstige zin ontwik- keld; Over 1953 leverde de exploitatie een nadelig saldo van ruim f 1 millioen op. Op grond van recente gegevens mt worden aangenomen, dat het verlies o\ 1954 f 2.5 millioen zal bedragen en c voor 1955 f 3,6 millioen. De raad van t heer en de directie van de HTM bezi nen zich op bezuinigingsmaatregelen, zonder dat dit ten nadele zal werken de service aan het publiek. Indien sluitende exploitatie werd verlangd den de tarieven met 70 procent omhoog moeten. B. en W. van Den Haag vinden zo'n verhoging niet verantwoord, zodat de gemeente het gehele verlies zal i ten dragen Op de provinciale weg onder Aven- horn is de motorrijder J. W. Beider, pianist te Amsterdam, ln volle vaart op plotseling links afslaande auto ge reden. Hij werd licht gewond, maar de op de duo zittende 45-jarige violist L. Goldberg is later in het stadsziekenhuis Hoorn aan zijn verwondingen bezwe- Het bestuur van de stichting Den Haag Bloemenzee heeft besloten de bloe- menweek 1955 te houden van Maandag 8 tot en met Zaterdag 13 Augustus. Minister Luns terug uit Amerika Russen luisterden met tranen in de ogen naar ons orkest Met de Nieuw Amsterdam arriveerde gisteren in Rotterdam de minister zon der portefeuille dr J M. A. H. Luns, die anderhalve maand geleden naar Amerika vertrok, en daar o.m de zittingen der Verenigde Naties heeft bijgewoond. Bij aankomst vertelde hij, dat de voornaam ste indruk, die hij van over de Oceaan had meegenomen, de Amerikaanse reactie op de Europese accoorden was. „Men kan spreken van een volkomen omgeslagen stemming, en de accoorden hebben grote indruk in Amerika gemaakt", aldus de minister. Over de kwestie Nieuw-Guinea zeide minister Luns ongeveer het volgende: „De Nederlandse delegatie werkt hard om ons standpunt uiteen te zetten en begrijpelijk te maken Daarbij valt wel op. dat de lan den. die hierbij niet rechtstreeks betrok ken zijn, slecht op de hoogte zijn met zelfs de geografische bijzonderheden over Nieuw-Guinea. Er is wel een belangrijk verschil in atmosfeer tussen de tijd van de Indonesische crisis en nu. De contac ten met de Australische delegatie b.v. zijn buitengewoon hartelijk". De uitvoeringen, die het Concertge bouworkest in "Amerika heeft gegeven, noemde minister Luns een activiteit „die 1 onze naam veel goed heeft gedaan". De geestdrift voor het optreden kwam zelfs van achter het ijzeren gordijn. Toen het orkest „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky uitvoerde, stonden Malik en Wisjinsky de tranen in de ogen André Verhorst verlaat Kon. school voor kunstnijverheid De directeur van de Kon. School voor Kunst en Kunstnijverheid te 's-Hertogen- bosch, André Verhorst, zal op 28 October afscheid nemen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Na het officiële afscheid zal ln het gebouw van de Kon. School een tentoonsteUing uit zijn werk worden geopend. Afkondiging van Statuut half December Hoewel de procedure van de bevesti ging van het statuut door H.M. de Konin gin (in Nederland) en de afkondiging (in de drie landen) op het ogenblik nog een onderwerp van overleg tussen de regerin gen der drie rijksdelen vormt, kan, naar wij vernemen, worden aangenomen, dat de richtdatum voor de bevestiging medio December is. Bij de plechtige bevestiging zullen afvaardigingen uit Suriname en de Ned. Antillen tegenwoordig zijn. Op een nader vast te stellen datum na de beves tiging zal de afkondiging in de drie lan den geschieden. De vaststelling van deze datum zal ten dele afhangen van het tijd stip der verkiezingen in de Ned. Antillen. Nederland schenkt 2 ton voor Canada De Nederlandse regering heeft aan onze ambassadeur te Ottawa meegedeeld, dat zij een bedrag van vijftigduizend dollar (bijna f 200.000) beschikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers.van de over stromingen in Canada. Weekstaat Ned. Bank Grote daling tegoed van Rijk Het tegoed van het Rijk bij de Neder- landsche Bank heeft volgen» de week staat van 25 dezer een aderlating onder gaan van f 218 millioen tot f 301 min. in verband met de driemaandelijkse netalin- gen aan de gemeenten Hiervan Is een groot deel terecht Tekome.a bij de han delsbanken, wier saldi met f 145 min. aangroeiden tot f 684 m'n Zij konden hierdoor de voorschotten verminderen van f 62,8 min. tot f 29 8 min De bank- biljettenomloop steeg met f 21 rr.ln. rot f 3366 min. In geldkr.nge.i verwacht men weinig moeilijkheden van c ultimo. Do geldmarkt ls iets ru'mv.- gewerden en daggeld is van H op 'i pet. gebracht. De deviezenvooraad verm'nde.-de na onbe langrijke veranderingen der. posten met f 3,5 min. tot f 1477 min. Goud en devie zen samen zijn than* f 4492 min. Begroting Suriname In de landsbegroting van Suriname voor 1955, die thans ls verschenen, wordt het totaal aan ontvangsten op de gewone dienst geraamd op 34.834.000; de uitgaven bedragen 30.398.000 (alles Sur. crt). Voor de buitengewone dienst wordt geraamd: inkomsten 3.758.000 (plus aan overschot uit 1954 van 8 194.000); uitgaven 8.194.000. Bij de opstelling is uitgegaan van de veronderstelling dat op 1 Januari 1955 de financiering van het Tienjarenplan ls geregeld en dat jaarlijks 4 millioen aan het Tienjarenplan zal moeten wor den bijgedragen. Pensioenregeling weduwen van Kamerleden urgent De minister erkent, ln zijn M.v.A. aan de Tweede Kamer betreffende de pensioe nen der Kamerleden, dat het treffen van .een nadere voorziening voor de weduwen en wezen van tijdens hun lidmaatschap der Kamer overleden leden jneer urgent is dan een nadere voorziening der eigen pensioenen. Dat niettemin niet is voorge steld de geldende regeling op dit punt te wijzigen, vindt zijn oorzaak in de binding van het weduwenpensioen aan het eigen pensioen. Naar de mening van de regering is een nadere regeling van het gehele complex van voorzieningen der Kamerlidpensioe- nen eerst mogelijk na een doelmatige her ziening van de in de grondwet neergeleg de regeling der eigen pensioenen. Volgend jaar niet minder aardappelteelt Er bestaat bij de regering geen vrees, dat de moeilijkheden, ontstaan door de uitzonderlijke omstandigheden van dit er too zullen leiden, dat volgend jaar onvoldoende aardappelen en bieten zullen worden geteeld. Dit blijkt uit het thans verschenen antwoord op schrifte lijke vragen uit de Tweede Kamer. De minister van Oorlog blijkt het on gewenst te achten, het bestaande uit zonderingsverlof onafgebroken te verle en (of) tot meer categorieën van militairen uit te breiden. Er zal moeten ■orden getracht, op andeTe wijze in het tekort aan arbeidskrachten te voorzien. ONDERWIJSBENOEMINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4