Jlieume £rii«rf)c (Courant Blinde verbittering heerst bij de Indische jongens Koninklijk paar wandelde incognito door Parijs ■'Sm DONDERDAG 28 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- er Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTENf 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. Vijl en dertigste jaargang No 10179 Haile Selassie Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvacttcd «fctlmn ngn brrt ia ftgbcaspoet" ZIE PAG. S EN 7 DEUTSCHLANDDEUTSCHLAND ÜBER ALLES" OP NIEUW-GU1NEA Te Hollandia wordt geld genoeg verdiend, maar van menswaardig bestaan geen sprake (Van onze correspondent Alfred van Sprang) OP DE WAND van een oude loods in de haven prijkt een groot hakenkruis met er onder de woorden Deutschland über Alles. Dit opschrift is geen overblijfsel uit de oorlogsdagen. Het stamt zelfs niet uit de tijd dat Nieuw-Guinea een rehabilitatie-oord voor berouwvolle N.S.B.-ers was. Het is er nog niet zo lang geleden met houtskool op aangebracht. Degene die mij de loods laat zien, wijst er met opzet op. En op de andere opschriften, die zich er echter niet voor lenen op deze plaats overgenomen te worden. Het HOLLANDIA, October 1954. zijn in letterlijke zin tekenen aan de wand. Zij zijn een uiting van blinde verbittering. En een protestkieet aan het adres van Nederland. In deze loods (en enkele andere loodsen) leven de zogenaamde DETA-jongens. Dat zijn jonge Indische-Nederlanders( die in 1949 gevolg gegeven hebben aan de lokstem van de Dienst Energie Technische Aan gelegenheden (vandaar de bijnaam DETA- jongens) en Indonesië verlaten hebben om in Nieuw-Guinea deel te nemen aan de ontwikkeling van het land. De voorwaarden waren zeer be scheiden: vrije voeding en ligging en één gulden vijftig zakgeld per dag. Daarvoor hebben de achthonderd jon gelui het dan ook zeker niet gedaan. Voor sommigen was het een avontuur. De meesten 'zagen er echter een kans in om een nieuw leven te beginnen. Het Indonesië van 1949 bood immers weinig toekomst meer voor een Neder lands-voelende Indischc-Ncdcriandcr. Maar Nieuw-Guinea was er nog. Mis schien zouden ze zich daar kunnen v< tigen en in vrede kunnen leven. Dat echter volkomen mislukt. Daarom heerst er onder deze mens teleurstelling en verbittering. En zelfs haat jegens alles wat Nederlands is. Geen vertrouwen In de eindelijk opgeknapte cantine van het trieste kamp zit een groep van deze jongens te lezen. Ik ga bij hen zitten en tracht een gesprek te beginnen. Eerst zijn ze erg stug. Ze vertrouwen niemand meer. Maar als ze er achter komen, dat ik niets anders wil dan hun DICTATUUR Democratische beginse len gedijen maar slecht in Nieuw-Guinea. Het gouverne ment heeft practisch-dictatori- ale macht. Een volksvertegen woordiging is er niet. Een on afhankelijke pers evenmin. Ve len twijfelen zelfs aan het be staan van brief- en telegram geheimen. En op politiek ge bied blijft er ook nog veel te wensen. Toen mevrouw De Grave bijvoorbeeld tot voorzitster van het Nieuw-Guinea Verbond (de organisatie waarin de meerderheid van de Indonesi sche Nederlanders verenigd zijn) gekozen werd, werd zij plotseling naar een buitenpost overgeplaatst. Zij heeft toen haar ontslag als onderwijzeres genomen. Enige tijd geleden is de heer Brandeburg van der Gronde tot haar opvolger ge kozenen is deze eveneens overplaatsing naar buiten aan gezegd. Een audiëntie bij de gouverneur heeft dat besluit ten slotte ongedaan moeten maken. zegt ervaringen horen, komen ze los. En halen er enkele van hun leiders bij het woord te doen. ,.We zün bedrogen, hen ronduit. „Waarmee ..Toen we uit Indonesië vertrokken hebben ze ons beloofd, dat Jaar onze familie zouden mogen laten overkomen." „Stond dat in het contract1 „Nee, maar dat is mondeling loofd „En.. ■Nu zitten we hier al vijf jaar en ei Is nog niemand „En ze komen nooit...,", valt eer ander hem by. ..Omdat zc ons hier niet willen heb ben." voegt een derde er aan toe. En zo gaat het een tijdje door. Ze spuien al hun teleurstellingen en woede. En hun standpunt bekeken hebben ze alle reden toe. Politiek Het is moeilijk om er achter te komen wat er precies toegezegd is. In het bij zonder echter datgene wat mondeling door de een of andere ambtenaar beloofd Er zijn ook verscheidene oorzaken waarom op dit ogenblik de overkomst van Indische Nederlanders uit Indonesië moeilijk en in sommige gevallen zelfs onmogelijk is. Er bestaat echter onge twijfeld een tendenz (al wil niemand aat ronduit erkennen), dat men het tal Indische Nederlanders in Nieuw- Guinea zo klein mogelijk wil houden, omdat er voor hen in het kader va ontwikkeling van dit gebied geen plaats is. Of om het kort en krachtig te zeggen: men wil van Nieuw-Guinea geen tweede vaderland voor de Indische-Nederlanders maken. Dat is een kwestie van beleid. .Nieuw-Guinea is het land van de Papoea en Nederland wil het dat laten. Dat blijkt uit alles. Daar kan men het mee eens of oneens zijn, maar dat doet aan het feit niets af. En uit dit (ethische) standpunt vloeit vanzelf voort, dat men geen ongelimiteerde aantallen Indische- Nederlanders wil toelaten. Slechte behuizing Dat neemt echter allemaal niet weg, dat Nederland ernstig tekort geschoten jegens deze pioniers. Iedereen zal toe geven. dat deze jongelui in een periode nog veel groter tekort aan ar beidskrachten was dan nu uitstekend werk gedaan hebben. Veel van wat er nu is is door hen tot stand gebracht Met gerechtvaardig de trots kunnen zij daar op terug zien. En ook nu werken zij hard. Maar velen van hen leven nog steeds onder schandelijk-slechte omstandig heden. De loodsen herinneren aan de Japanse interneringskampen. Een bed Buitengewoon partijcongres te Parijs De zes socialisten accepteren de „vijf" van Mendès Da's ook sterk, de A.N.W.B. zegt juist iets over de onvoldoende achterverlichting van stilstaan de auto's" De Franse Socialistische Partij zal 10 en 11 November a.s. te Parijs een bui tengewoon congres houden, waarop ge sproken zal worden over de bekrachti ging der overeenkomsten van Londen en Parijs en de vraag, of de socialisten de finitief deel aan de regering zullen n Politieke waarnemers zijn overtuigd, dat de socialisten de uitnodiging van Mendès-France om deel te nemen aan de regering, zullen aanvaarden. De toe gestoken regeringshand wordt geaccep teerd Voordat het congres wordt gehouden, zullen Guy MoLlet, secretarii-generaal van de Socialistische Partij, en de zes socialisten, die Mendès-France heeft aan gezocht. met de premier verder spreken over zijn economisch program Mollet verklaarde, na een onderhoud met Men dès-France. dat gesproken was over de algemene lijnen van het program. De socialisten hadden geen „grote bezwa ren" etr tegen, zo zeide hij. Koninklijk paar terug te Soestdijk Met de regerings-Dakota zijn koningin Juliana en prins Bernhard 20 minuten voor elf na een voorspoedige reis geland uit Parijs op het vliegveld Soesterberg, Om 11 uur waren zij te Soestdijk terug. en een kistje om iets op te zetten is dik wijls de enige accommodatie. Privacy is er niet. In de loodsen is het donker. Er zijn vele lekkages. Buiten is het een modderpoel. De bruggetjes naar de lood sen rijn verrot en levensgevaarlijk. En zo zijn er nog veel meer klachten. Toen zij uit Indonesië vertrokken hadden zij eerlijk gezegd niet veel meer ver wacht. Tenslotte wisten zij. dat het pio nieren zou worden. Maar zij wisten niet, cat zij er na vijf jaar werken nog niet beter aan toe zouden zijn. Of liever ge zegd slechter aan toe. (Voor vervolg zie pap. 2) Prot. kerk in brand gestoken Twee Spanjaarden gestraft Twee Spanjaarden, onder wie de zoon van een vooraanstaande politieke (Carlis- tische) figuur, zijn gisteren veroordeeld tot zes maanden en één dag gevangenis straf en boeten van 6.000 pesetas omdat zij in 1952 te Sevilla een Protestantse kapel in brand gestoken hebben. José Fal Masias en Augustin Garcia, ie der 30 jaar oud, zijn met geweld de kapel binnengedrongen, terwijl dominee Santos Martin Molina met het koor repeteerde. Zij gelastten de gelovigen heen te gaan. goten benzine over de vloer uit en staken daar vervolgens de brand in. Het was de eerste maal, dat iemand wegens 'n aanval op Protestanten terecht gestaan heeft en veroordeeld is. En dat gebeurde nog wel in het aartsdiocees van Pedro kardinaal Segura, een verwoede vijand van het Protestantisme, aldus A.P Wisf u, dat... er in Nieuw-Guinea een massa ongewone dingen gebeuren, waaruit dit slechts een kleine bloemlezing is; de mariniers er bijvoorbeeld geen enkel bruikbaar vaartuig hebben om een landing uit te voe renen geen enkel doosje zwarte schoensmeer om hun schoe nen te poetsen; het postkantoor in Biak nog steeds ondergebracht is in de bouwvallige keuken van het voor malige N.S.B.-kamp, omdat er geen meubilair voor het nieuwe postkantoor is; sommige clubs van de Papoease Voetbalbond bij gebrek aan geld hun contributie in groen ten. atap en zoute vis betalen; het Gouvernements Hotel In Hollandia na drie jaar zó door de witte mieren is weggevreten, dat de gasten hun vinger op vele plaatsen dwars door het houtwerk kunnen steken; er tijdens een bezoek van de gouverneur aan Biak in de enige straat van het plaatsje met allemaal eendere, stijlloze woon huizen plotseling bordjes bleken te staan met Pakhuissteeg er op; luchtreizigers hun foto toestellen aan de bemanning van de vliegtuigen moeten afgeven, omdat fotograferen boven Nieuw- Guinea om onbegrijpelijke rede nen streng verboden is, maar dat niemand zich om de fototoestellen van de bemanning bekommert; ...een Nederlander, die tot enige maanden gevangenisstraf veroordeeld was. een lakoniek briefje kreeg met de vraag, of hij bereid was zelf de luchtpassage van Biak naar de gevangenis in Hollandia a f 110.te betalen, daar het gouvernement hiervoor geen fondsen beschikbaar had; een gast in het voor Nieuw- Guinea luxueuze K.L.M.-hotel in Biak op zijn verzoek om nog wat soep van de Papoea-bediende in onvervalst Nederlands ten ant woord kreeg: ..Hij wel....!"; men ln Hollandia algemeen over De Goef spreekt, als men de gouverneur bedoelt; de directeur van een bui tenlands handelslichaam na zijn bezoek aan Nieuw-Guinea in een geheim rapport geschreven heeft Zakenmensen worden in Nieuw- Guinea als gespuis beschouwd; men zich hier enerzijds kos telijk vermaakt en anderzijds sterk verbaasd heeft over de vraag van het ministerie van overzeese rijksdelen in Den Haag, waarom de ambtenaren (in het treinloze Nieuw-Guinea) altijd per vlieg tuig reizen en niet eenvoudig de trein nemen? Eén der werkelijk grote mensen" Eisenhower en Dulles zwaaien Adenauer lof toe Amerika heeft bondskanselier Ad' iuer een groots welkom bereid. Kort vóór de aankomst van de Westduitse staatsman, noemde president Eisenhower hem op een persconferentie een der grote staatslieden van het ogenblik en één der best geïnformeerde mensen over West- Europese zaken. Later verklaarde minu ter Dulles op het vliegveld, het een groot voorrecht te achten, dat hij een va werkelijk grote mannen van deze mocht begroeten. Dulles zwaaide Ade nauer in enthousiaster bewoordingen lef toe, dan hij bij andere staatslieden ooit heeft gedaan. „Hoe langer lk hem kea. hoe meer lk zijn visie, moed en staatmar- schap bewonder", aldus Dulles. Naar verluidt, zal de milliardenhulp, die Amerika aan West-Dultsland wil ,roor de Inrichting van twaalf Duitse divisies, het voornaamste punt der be sprekingen te Washington uitmaken, ^i] de leveringen gaat het voornamelijk om voorraden, die reeds lang in Amerikaan se depóts in Duitsland liggen, en ook over Amerikaanse opdrachten, die al ge ruime tijd geleden bij Duitse firma's zijn Generaal Grünther luisterde naar een rede van Prins Bernhard Koningin Juliana en Prins Bernhard zaren gisteren de gasten van de Neder landse ambassadeur in Parijs. Zij hebben incognito een wandeling door de stad ge maakt. 's Avonds bracht de Koningin bezoek aan een theater, terwijl d« Prins in de club van Amerikaanse lucht- macljt-officieren een toespraak hield over e economische en militaire problemen an Nederland. Prins Bernhard verklaarde, dat de Ne derlandse strijdkrachten voor het ogen blik de conventionele lijnen zouden blij- volgen. Hij meende dat Amerika even trots kon zijn op de wederopbouw var zijn land als hij zelf, omdat deze resul taten te danken waren aan de geestelijke De zware ramp bij Salerno Intern, hulpverlening Ofschoon volgens Reuter, tot r.ai toe 279 doden geborgen zijn in het gebied Salerno, dat door zware wolkbreu ken getroffen werd, moet men, volgens andere berichten rekening houden met hoger dodencijfer van tussen de 450 500. Nog steeds zijn duizenden vrijwil ligers en soldaten in actie, zoekende naar de talloze vermisten die onder d puinhopen der honderden verwoeste huizen liggen. In de kerken liggen de vaak zwaar verminkte lijken, die door bloedverwanten geïdentificeerd moeten worden. De vloedgolf, die zich van de bergen op de dorpen en kleine steden stortte, heeft, zoals eerst thans bekend werd, bij Marina di Vietri vijftien hui- :n en flats meegesleurd, terwijl de be- oners zich binnen bevonden. In Rome heeft de directeur van het Amerikaanse bureau voor buitentandse hulpverlening, Harold Stassen, daar op bezoek zijnde, verklaard, dat hij onmid dellijk regelingen zal treffen om de slachtoffers van de ontzettende ramp te helpen. In Genève heeft prof. Marlo Longhena. voorzitter van het Italiaanse Rode Kruis, met autoriteiten geconfe reerd over het noodzakelijke nuipwerx Premier Scelba. die het getroffen ze- bied bezocht, verklaarde, dat de rege- onmiddeirijk een program zal op stellen vóór de wederopbouw van het en materiële hulp die Amerika geboden had. Voorts herinnerde Z.K.H. er aan, dat Nederland altijd een zeevarende na tie geweest is en dat het verlangen van zijn land om de Atlantische zeewegen open te houden door Frankrijk en Groot- Brittannië volledig en van ganser harte gesteund werd. Tot de toehoorders van de Prins be hoorden vele hoge geallieerde milita.re en diplomatieke functionarissen. Een hun ner was generaal Alfred M. Grünther, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. flMDAT DE K.L.M. 31 October de eer- ste vlucht met een Super Constella tion van Schiphol naar het Australische Sydney zal gaan maken, wordt daar bijzonder tintje aan gegeven. Met deze „Postillon d' Amour" zullen n.l. mensen meegaan, die het Europese transportwe zen vertegenwoordigen. Links van boven naar beneden: de Duitse treinmachinist Willy Schoor uit Frankfurt, die 18 ver schillende locomotieven kan berijden; de Zwitser Christian Lauener, die de hoog ste spoorbaan van Europa (op de Jung- frau) als zijn route heeft; de Venetiaan- se gondelier Pietro Vettemutti, en daar naast de Parijse taxi-chauffeur Pierre Renault (hij rijdt in een Citroen). Naast de Parijzenaar de Kopenhaagse postbode Hendrik A. Michelic en geheel rechts-on- der de Noorse koopvaardijkapitein Ma- thias Foyn. Midden rechts: commodore J. J. Moll, een naam, die herinneringen op roept aan de Uivervlucht. Links van hem: de Brusselaar Philippe J. Harnie, inspec- teu- der Belgische tramwegen. Rechts boven tenslotte de Londense buschauf feur John Alfred E. Adams, die kort ge leden zijn millioenste mijl op Engelse bo dem onder zich wegreed. geplaatst. Adenauer zelf heeft bjj zün aankomst te Washington verklaard, dat het toe treden van West-Duitsland N.A.V.O. bedoeld is als een werkelijke af schrikking van iedere aanvaller, herinnerde aan zijn vorige glansrijke be zoek aan Washington, dat was in 1953. Hy bracht dank aan de Amerikaanse re gering en het Amerikaanse volk voor hun steun aan het Westduitse streven oi: souverein te worden en Duitsland op i, nemen ln de gemeenschap van vrije vol ken. Hü eindigde met de verklaring „Het gehele Duitse volk is verenigd ii de wens om in voortdurende hartelijke vriendschap met het Amerikaanse voLfc te leven". Ook Eisenhower heeft gisteren nog eens het woord gevoerd en wel op persconferentie, ten aanzien van „praten met de Russen". Hy zeide, dat thans de tijd nog niet rijp is voor een viermogena- hedenconferentie of liever, dat de Sow- jetunie daarvoor nog niet rijp is. Ame rika wil wel met Rusland over werelo- problemen gaan praten, maar dan moei de Sowjetunie eerst duidelijk doen blij ken, dat het haar ernst ls met haar wens, blijvende wereldvrede te komeii Hij had eigens eens een foto gezien 1 De New York Daily News vertelt, dat in Amerikaanse passagier van middel bare leeftijd op de Queen Elizabeth ko ningin-moeder Elizabeth ontmoette, toen haar reis naar New York door de toeristenklasse wandelde. „Pardon, zei de passagier, „ik heb ergens een foto van U gezien, maar ik geloof niet dat we elkaar al eerder ontmoet hebben". De man bleef met open mond toen de koningin glimlachend doorliep en iemand uit haar gevolg hem zei, dat hij de koningin-moeder van En geland had aangesproken. Gisteren is zoals reeds gemeld, koningin-moeder Eli zabeth in New York aangekomen. In Duitsland met auto tegen boom Scheveningse expediteur aan verwondingen overleden De Nederlandse expediteur J. A- Raats uit Scheveningen is gisteren in het zie kenhuis te Loninger overleden aan ver wondingen, die hij in de nacht van Dins dag op Woensdag opliep, toen hij met zijn vrachtwagen bij Steinrieden in de kreis Gloppenburg door onbekende oor zaak tegen een langs de wegkant staande boom opreed. De heer Raats, die een lading verse vis ln Hamburg en omgeving gelost had, wa9 weer op terugreis naar Nederland. De autobestuurder raakte bij de botsing tuss enhet stuur en de leuning van zijn zitplaats beklemd en moest in ernstige toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar hij gisteren overleed. De vrachtauto werd ernstig be schadigd. De heer Raats, die 52 jaar was. laat een vrouw en vier kinderen achter. De commandant van de onderofficiers- school te Weert, luitenant-kolonel P W van Duin. tevens garnizoenscommandant, zal Zaterdag beide commando's overdra- -en aan luitenant-kolonel J. F. A. Kersjes. Na de overdracht i9 er een mars en een défilé. Benoemingen bij staande magistratuur Benoemd zijn: tot procureur-generaal ln 's-Hertogenbosch mr J. H. H. Dautzen- berg, thans officier van Justitie te Maas tricht; tot officier van Justitie te Maastricht ir A. H. M. H. Receveur; tot advocaat-generaal te 's-Hertogen- bosch mr J. P. Hustinx. thans advocaat- generaal te Arnhem; tot advocaat-generaal te Arnhem mr M. van Oosten, thans substituut-officier an justitie te Rotterdam, alle vier met Ingang van 1 Februari 1955; tot advocaat-generaal te 's-Hertogen- bosch mr W. de Vries, thans substituut- officier van Justitie te Arnhem, mot In gang van 1 November 1954. Indische Nederlanders helpen bij het laden van een kust vaarder op een van de eilanden. Acht jaar voor poging tot moord Getracht zijn vrouw te doden en le ver branden Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroordeelde gisteren de beroepschauffeur B. M. uit Moergestel (N.B.) conform de eis tot dezelfde straf als werd opgelegd door de rechtbank te Breda, n.l. acht jaar met aftrek wegens poging tot moord op zijn echtgenote. M. wordt beschuldigd met voorbedachten rade geprobeerd te hebben zijn vrouw te doden door haar met een bijl op het hoofd te slaan, haar vervolgens op de divan te leggen en dit meubel met benzine te overgieten en in brand te ste ken. De vrouw heeft zich echter kunnen redden- Iets voor u? De hals van deze jersey-japon is dit seizoen heel populair. Hier is het een tricot pas, die in de bootvormige hals sluit. Men kan dit idee op velerlei manieren toepassen. Bijv. een gebreide pas in een japon van wollen stof of tweed. Het is typisch de over gang van japon tot de overgooier, welke geleidelijk weer veld wint. Voor vluchtelingen meer dan een hall millioen De opbrengst van de actie voor de vluchtelingenhulp heeft gisteren de half millioen gulden overschre den. Tot Dinsdag was binnengeko men 473.000 gulden. Gisteren is daar bijgekomen 50.000 gulden. De stand was daardoor gisteravond 523.000 gulden. Aanhoudend zacht weer Het KNMI te De Bilt ver- t wacht tot morgenavond: hel- I dere nacht met vooral ln het zuiden van het land vorming van mist. Morgen overdag wisselende bewolking en overwegend droog weer- Meest matige wind tussen en zuidwest. Aanhoudend zacht (Opgemaakt vanmorgen 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 7.28 tot 17.19; maan an 10.37 tot 18.13. Woensdag: Eerst* Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1