Valkenburg komt voor 1955 f 27.000 te korf Verhoging van rijksbijdrage moet van f 163.000 opvangen tekort Bouwrijp maken van gronden vergt enorme bedragen in de toekomst Ds P. P. J. Monster Moeilijkheden tussen Demavo en gemeente Voorhout Geslaagde kapshow met enkele schoonheidsf out j es Een eeuw geleden werd de jaarmarkt opgeheven, nu weer ingesteld Woning- en hokkenbouw vroeg vrij veel aandacht nieuwe leidsche courant 7 WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 BEGROTING 1955 VAN KATWIJK Voor het eerst sinds lange tijd is het mogelijk gebleken de begroting voor het volgend jaar van de gemeente Katwijk binnen de wettelijk vastgestelde termijn gereed te hebben. Eigen middelen, zo schrijven B. en W. aan de raad, bieden weinig of geen mogelijkheden het nog te dekken tekort op de begroting 1955, ad f 163.000, alsnog weg te werken. Anderzijds kan van een beperking op de uitgaven, zeker in totaliteit gezien, geen sprake zijn. Op een toeneming van het uitgavenpeil moet worden gerekend. Slechts een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds zal uitkomst, kunnen brengen. Het college betreurt deze ontwikkeling, maar aan de an dere kant is het ook zo, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds de sluit post zijn geworden van een overwegend aantal gemeentebegrotingen. te verwachten. In voorbereiding is eer herziening van de regelingen der rechts positie van ambtenaren en werklieden. De totaalinkomsten der gemeente wor- oen begroot op f 3.965909. waarvan de volgende groepen voor haar rekening nemen: uitkering gemeentefonds f 947 200 (30%); rijksbijdragen f 675 787 (plm 22%); bijdragen van derden f 519 099 (plm 17%); gemeentelijke belastingen f 337.950 (plm. 11%). Vergelijken we de diverse hoofdstuk ken met de vorige begroting, dan ver toont het hoofdstuk algemeen beheer een nadelig verschil van f 20.004. Ook open bare veiligheid heeft een nadelig ver schil en wel van f 7.973. Volksgezond heid nadelig f 11.372; Volkshuisvesting f 33.312; oper e werken f 25.535; onder wijs f 77 990: maatschappelijke steun en voorzorg f 38 031; economische aangele genheden f 37.320. en kasvoorzieningen f 12.327. Slechts een drietal hoofdstuk ken komen beter uit de bus. namelijk eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd: f 1.316: dekkingsmidde len van algemene aard f 52.346 en overige Inkomsten en uitgaven f 47.205. Het ter dekking van tekorten gereser veerde overschot op vroegere diensten beloopt tot en met het nettosaldo 1952 f 356 553 Lettende op het pro memorie geraamde netto saldo 1953. het netto saldo 1954 (tekort begroot #op f 137 300) en dat van 1955 (tekort begroot op f 163.000). blijft na deze nog ter beschik king f 55.753. Het hooldstuk ..algemeen beheer" on der de loupe nemende zeggen B. en W dat bij de voorbereiding van de nieuwe uitbreidingsplannen der gemeente het vraagstuk van de beperkte grootte van het grondgebied naar voren komt. Bii het samenstellen van de plannen worden i de daaruit ten aanzien van de gemeente- I lijke grenze voortvloeiende consequen- 1 ties getrokken. Voorstellen inzake pen- I sionnering van wedu' wethouders ge-we Visserijgolljes Dlnsdagaanvoeren De aanvoer werd gistermorgen ver zorgd door de trawlers Bergen, Bloemen- daal en SCH 117. De eerste, van 16 October, voerde 130 kisten schelvis. 50 (kool en 950 makreel aan. de bijvangst (bestond uit 265 haring en 5 varia plus 95 stijve kabeljauwen De Bloemendaal. die de 18e October vertrokken was, had 130 kisten schelvis bij zich plus 650 makreel. 30 haring en 25 varia, terwijl uit de SCH 117 (van 16 October) 160 schelvis. 470 makreel, 130 haring en 50 wijting met 10 varia te voorschijn kwaimen. De SCH 27 bracht aan 90 kisten kabeljauw en voorts was de Belgische kotter O 187 present., die 12 kisten tong en 50 varia bij zich had. De IJM 209 zorgde voor 250 schelvis. 30 gul en kabeljauw, 25 kool plus 150 makreel met 15 haring en 100 stijve, de HD 79 had 200 kisten schelvis. 100 makreel en 100 varia en de KW 3 !50 haring, terwijl de SCH 249 600 ha- ■ing aanvoerde en de KW 25 er 340 mee- Mooie reizen Er zijn een paar mooie reizen uit de stevige markt gekomen: de Bergen mocht met f25 000 niet klagen en de Bloemen daal deed f 16 900, terwijl de besomming van de SCH 117 f14.000 bedroeg De IJM 209 maakte een pracMrels met f 12.600 en de SCH 249 besomde f 10.900, terwijl de KW 54 f 4700 maakte en de KW 25 f 4360 Druk vandaag De beste markt van de week trekt uiteraard In deze tijd van hoge visprijzen aller belangstelling en het was dan ook niet te verwonderen, dat gisteren al heel wat schepen langs de kust lagen om van morgen te lossen. De Dirkje van 16 Oc tober was present met 1050 kisten, de Eveline van dezelfde datum had 1000 kisten en de Schoorl, die al even ..oud" is. bracht 700 kisten mee. De vierde trawler van vanmorgen was de Johannes Polderman met 810 kisten van 15 Octo ber, plus 175 stijve Voor morgen markten de Postboy van 18 October en de Mary van dezelfde dag. die al 900 kisten ge vangen had. De oudste worden daarna de Zeelandia, de Haarlem en de Gelrla. Duur De markt zag er voor de reders weer aantrekkelijk uit: de haring deed tussen de f 10 en de f 18 per kist, terwijl de ma kreel f 13 opbracht cn de Belg voor stijve kabeljauwen een f 135 tot f 125 neertelde en f 175 tot f 190 voor de kisten met dikkoppen. De grote schelvis was eveneens voor België en bracht het daar tot f 55 f 60, terwijl de grootmiddel om de f40 te recht kwam Kleinmiddel verdween het binnenland in voor f35 tot f30 en de pennen maakten f28 tot £25. terwijl de braadjes tussen de f21 en de f 17 te recht kwamen Wijting deed om de f 15 en de grote gul haalde f51. de torren zijn verkocht voor even f30. Het kleine beetje tong van deze markt is eveneens tegen brandprijzen verkocht: de lappen haalden f3.50. de grootmiddel f2.80 en dc kleinmiddel ongeveer f2 50 terwijl dc enen f2 20 golden en er voor de tweeën tot f 1.85 is betaald. Rauw weer In de Noord Het ruwe weer in de Noord heeft daar verscheidene trawlers een oponthoud be zorgd: de Mary en de Postboy moesten gaan staken en de Haarlem verhuisde wijselijk naar de Vikingbank, net als de Sumatra de Abraham lag eveneens bij de Fladen te steken- Eerste kotters naar Breskens De Ijle haringvangst bij Breskens be gint haar schaduwen al weer vooruit te werpen: de eerste scheepjes van Urker origine zijn naar de Zuid vertrokken om te proberen met de ijle haring wat te verdienen Vlootmutatles De Schoorl krijgt schipper A. Koeman op de brug; C. van der Leek neemt het commando op zich van Gouda's Medan cn schioper Krab van deze Medan zou de Toronto wel eens naar Brazllië mo gen brengen Schipper Cor Bal. de ju nior van de vloot, is van Rio de Janeiro naar IJmuiden onderweg en komt de Ba tavia, eveneens van Gouda, uithalen. Politiecorps De bedoeling ls in het komende jaar het gemeentelijk politiecorps op volledige sterkte te brengen. Een nieuwe politie verordening is in voorbereiding Een tweetal verordeningen, die betrekking hebben op de brandweer, eveneens Over de BB zegt het college, dat de bereid heid tot dusver miniem is gebleken. In 1955 zal voor de tweede maal het bevolkingsonderzoek op t.b.c. ter hand worden genomen. Een tweede schoolarts zal moeten worden aangesteld. ELk der twee artsen zal dan ongeveer 6000 kin aeren onder toezicht hebben. Woningbouw Met de bouw van 36 woningen aan de Karei Doormanlaan is door de Katwijkse bouwvereniging een aanvang gemaakt Nog in de loop van dit jaar zal de bouw van 92 woningen in het Molenblok kun nen worden aanbesteed. Een particulier plan tot de bouw van 92 flatwoningen aan de Rijnmond zal in de loop van 195f wellicht z'n beslag krijgen Een plan tol de bouw van een tiental woningen ir de omgeving van de nieuwe loods van de NZHRM is in voorbereiding. De overdracht van de gronden, be horende tot het defensieterrein, zal waar schijnlijk omstreeks JanuariFebruari 1955 kunnen plaatsvinden. Het on-twerp- uitbreidingsplan betreffende de gronden gelegen in de zogenaamde Koestal is bin nengekomen. Bouwplannen voor de ach ter het gemeentehuis gelegen gronden zijn in voorbereiding. De noodwoningen op het Andreasplein mogen afgebroken worden. De herbouw in het afbraakge- bied zal in 1955 zijn voltooiing naderen. Openbare werken Zoals de laatste jaren gebruikelijk is. hebben B. en W. de leden van de raad ook nu een overzicht doen toekomen 1 die werken, die een min of meer langrijke kapitaalsinvestering vragen in de loop van het volgend jaar, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk voor uitvoe ring in aanmerking komen Het college wijst er echter op. dat hierin geen vast omlijnd plan mag worden gezien, omdat zioh allerlei omstandigheden kunnen voordoen, die een verdere ontwikkeling van een bepaald plan in de weg staan. Het college noemt; kademuur P.H- kanaal f 90000; bouwrijipmaken eerste gedeelte Koestal voor 200 woningen f 200.000; bouwrijp maken gedeelte plan defensieterrein o.a. verbindings weg Parklaan—Cantineweg en ter- Geref. school f 60 000: uitvoe- bouw); vernieuwen bestrating Zuid- KATWIJK Wat de raad behandelt Alvorens de begroting in behandeling te nemen worden Donderdagavond om zeven uur in de openbare zitting van de gemeenteraad ook nog de volgende punten aan de orde gesteld: benoemen van de leden van de commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening 1953; instellen van een commissie (van raadsleden) belast met het uitbrengen advies omtrent aanvrégen voor ge meentelijke garantie voor betaling van renten en aflossingen van hypothecaire geldleningen ten behoeve van woning bouw; verkopen van enkele percelen grond aan H. A. van Leeuwen en aan •an Duyn; voorstel om een loons verhoging van 6 pet aan het gemeente- personeel toe te kennen; vaststellen van het getal wekelijkse lesuren beaoefid in artikel 101. L.O. wet in verband met het vakonderwijs in lichamelijke oefening, benoemen van een gymnastiek-onder- wijzer aan de openbare lagere school; vaststelling van een verordening, die ae bezoldiging van vakonderwijzers m lichamelijke oefening aan de openbare lagere schooi! regelt. Gymnastiekonderwijs Reeds jaren is het gymnastiekonder wijs aan de lagere scholen een verplicht vak. Door het ontbreken van gym nastieklokalen kwam van dit onderwijs in de praktijk niet veel terecht. Nu Katwijk z'n eerste lokalen heeft en er nog wel imeer zullen voegen, Is de tijd niet zo ver meer. dat de ücnamelijke opvoeding ter hand kan worden geno men. Het gemeentebestuur heeft thans de bedoeling een vakonderwijzer aan te stellen voor de openbare school, terwijl hieruit voortvloeit, dat ook de andere scholen gebruik van dergelijke vak onderwijzers kunnen maken. De bedoeling is, dat dc leerlingen van de klassen 5 tot en met 8 vakonderwijs zullen krijgen, terwijl dan de lagere klassen door de eigen onderwijzers zul len worden onderwezen. Het is te ver wachten. dat deze week door bet ge meentebestuur een gymnastiekleraar zal worden benoemd. Verkoop van grond Het gemeentebestuur wil gronden ver kopen aan de laan van Nieuw Zuid en wel aan M. van Duijn. van wiens bouw plan een spoedige verwezenlijking wordt verwacht. De twee percelen aan de noordkant van genoemde laan zijn samen groot 2420 m2 en de koopprijs is f 12 per m2. De koper moet accoord gaan met de voorwaarde, dat de bouw der wonin gen geschiedt in de vrije sector. Verder ste<llen B. en W. voor grond aan Rijnmond in erfpacht uit te geven aan W. Ouwehand en de fa De Best te zijner tijd ergens anders in de ge meente grond in koop aan te öleden. Politie voetbalde Op het Quick Boys-terrein speelde de Katwijkse politie een voetbalwedstrijd tegen de rijkspolitie uit Amsterdam De gasten waren de sterksten op bei veifl en de uitslag was dan ook in huu voor deel: 3—6. Boulevard f 75.000; vernieuwen be strating oostelijk deel Varkevissersstraat f 60.000; wegaansluiting brug P.H.-kanaal met de Kortenaerkade f 90.000; voor bereiding verbinding SandtlaanMolen- tuinweg f 10.000; stichting badhuis f 600 000; stichting gehoorzaal aan het Emmaplein; uitbreiding garageruimte Schoolstraat f 25.000; sanering tussen Duinstraat en Duinpad; herbouw open bare kleuterschool f 150.000; honorarium t.b.v. stedebouwkundig plan f 8.000. Onderwijs Verwacht mogen worden: plannen om een school voor Geref. lager onderwijs te Katwijk aan Zee te stichten: en voorts een R K. lagere school te Katwijk aan den Rijn. De urgenticveitklaring voor een zes-klassige school in het Witte Hek is ontvangen. Te verwachten valt, dat ae school voor v.g.l.o. eerlang zal wor den afgekeurd. Een verbouwing van de Savornin Lohmanschool ligt in het voor nemen. Gerekend mag worden, dat in 1955 tot stand komt de nieuwe Ds J. de Liefdeschool in het Witte Hek. Gedacht wordt aan de stichting van nog drie gymnastiekzalen. Over het vissershavenplan kunnen geen nadere mededelingen worden gedaan. In hoeverre dit plan nog zal slagen, hangt tn niet onbelangrijke mate af van het :esultaat van de studie der zogenaamde Deltacommissie, aldus B. en W. Wordt het Hoogheemraad van Rijnland vergund ven open verbinding met de Noordzee ve maken, dan mag niet zonder reden v.-oi-den aangenomen, dat ook het vissers havenplan een kans op uitvoering maakt. B en W. zijn ter zake dlligerot. Een verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van een ver- makelijkhedenbelasting. er toe strekken de om de lasten van het verenigingsleven 'e verminderen en het brengen van cul turele uitingen te stimuleren, ligt gereed. KATWIJK AAN ZEE Benoeming Aan de handelsschool „Theoprac" is benoemd tot tijdelijk leraar in de Engelse taal de heer P Peerenboom te Leiden. (Advertentie). DONDERDAG 28 OCTOBER spreekt In de KAPEL der Ned. Herv. Kerk. Aanvang 8 uur. Het gevolg van Haile Selassie De Keizer van Ethiopië. Haile Selassie zal naar De Nieuwe Leidsche Courant verneemt, tijdens zijn staatsie-bezoek ver gezeld worden door de minister van Ju stitie Tsahafe, Tezaz Wolde Guiorguis de minister van Buitenlandse Zaken Ato Aklllou Habte Wold, zijn kamerheer Generaal Dedjazmach Masfin Selashi. zijn secretaris Ato Tafara Worg. kolonel Makonnen Deheke en de heer LIJ Indaikachaw Makonnen. Het staat nog steeds niet vast of het Haagse gemeentebestuur de Keizer op het Oude Stadhuis zal kunnen ontvan- Z.K.M. heeft n.l. te kennen gegeven royaal de tijd te willen hebben in Delft, waar hij het Waterloopkundig laborato rium zal bezoeken, en het Is de vraag of er dan nog ruimte blijft voor een re ceptie in Den Haag voor het diner in Des Indes. Ged. Staten voor Zuid-Holland heb ben de Provinciale Staten voorgesteld de Diergaarde B 1 ij d o r p te Rotterdam voor 1955 evenals voor 1954 een subsidie te verlenen van f 10.000. De bekende radio-musicus Ger de Roos heeft het dienstverband met de KRO beëindigd. Bouwen op gemeentegrond IN DE LAATST GEHOUDEN RAADSVERGADERING van de gemeente Voorhout bevond zich bij de ingekomen stukken een sommatie van het bouwintermediair Demavo om de grond over te dragen, waarop een door Demavo gebouwde woning was opgetrokken. De raad besloot dit stuk voor kennisgeving aan te nemen en rustig af te wachten wat Demavo verder zou doen. Het blijkt thans, dat Demavo verschillende moeilijkheden heeft met de gemeente, getuige een adres van het bouwintermediair aan de raad en een rondschrijven aan de raadsleden persoonlijk gericht. Amstelveen afkomstige en te Noord- Om dan met het request de requestranten, te weten de heren P. Lvan der Hulst en H. L. Lindeboom, beiden vroeger wethouder van Voorhout, geven allereerst kennis van het feit. dat Demavo begin van dit Jaar vijf midden standswoningen heeft doen bouwen op een terrein aan de Prins Bernhardstraat te Voorhout. De gronden, waarop van deze woningen werden gebouwd, zijn bij raadsbesluit van 3 Mei J.l. verkocht gemeente. De bouw v op terrein - verkoop var inwoners de in deze woningen geschiedde an de gemeente. Tegen de de vijfde woning aan KATWIJK AAN ZEE In pension Noordzee werd gisteravond een zeer druk bezochte kapshow gehou den. De bedoeling van deze zeer geslaag de show was het publiek kennis te doen maken met de nieuwe Franse coupe k la dandy Deze nieuwe coiffure werd het publiek getoond door de Katwijkse kap per, de heer J. Barendsma en de Noord- wijkse kapper, de heer Van 't Wout, die beiden deze nieuwe lijn zich in Parijs hebben eigen gemaakt De nieuwe coupe, uitmuntend door slordigheid, maar door de vaardige han den van de kappers verwerkt tot een zeei gedistingeerd kapsel, werd met behulp van een tiental modellen voorgebracht Duidelijk werd de aanwezigen getoond, hoe met enkele kamstreken een kapsel kon worden geformeerd, steunend op de coupe a la dandy, die volledig past bU het individu, zodat de persoonlijkheid van de vrouw niet alleen wordt bewaard, maar zelfs beter gaat spreken. Eveneens toonden de beide heren hoe heel eenvou dig een dagkapsel wordt omgevormd tot een avondcoiffure in moderne stijl, uit muntend door eenvoud. Een enkele aan gebrachte versiering deed daarbij wonde- iets af te dingen op de waarde van deze show mogen we wel bij een enkel onder deel een opmerking maken Bepaald hin derlijk was naar ons gevoelen de wijze waarop de naam van dit kapsel werd uit gesproken. Men bedenke, dat het beslist een Frans kapsel is. Waarom dan het woord dandy uitgesproken op z'n Engels? Over het spreken met de rug naar publiek toe zwijgen we dan nog ma De schoonheidsspecialiste, mevr. Huis man, die een onderdeel van de show te verzorgen, doet er goed aan een gende maal een assistent mee te brengen, opdat deze de aanwezigen kan voorlich ten. Het gesproken woord van mevr. Huisman ging verloren tijdens haar ar beid, doordat zij gebukt moest staan Overigens: voor haar werk waardering De Delftse kapper, voormalig kampioen dameskapper, besprak de diverse kapsels. Bewondering hadden we voor het feit, dat kapper Barendsma, die een model uit het publiek mocht „behandelen", dit mo del, tmet een klassiek Romeins kapsel) metamorfoseerde tot iemand met een fraai modern kapsel k la dandy. Hoog en laag water Donderdag 28 October: hoog water 3.56 en 16.10 uur. laag water: springvloed. 12.05 uur. LANGDURIGE RAADSVERGADERING TOT NA MIDDERNACHT is de raad van Valkenburg bijeen geweest. De lange duur van de vergadering werd voornamelijk veroorzaakt door de be spreking van de begroting 1955, die een tekort van f 27.000 vertoont. Deze werd hoofdstuk na hoofdstuk nagegaan en om half twaalf zette men er maar een punt achter, zodat er nog eens weer over gesproken zal moeten worden. Voorts is gesproken over de wederinstelling van een jaarmarkt, die haar beslag kreeg. Onder de ingekomen stukken wa* mededeling, dat zowel van het Centraal Orgaan inzake gemeenschappelijke be handeling van personeelsaangelegenheden .ran de minister van Binnenlandse Zaken een aanbeveling was ontvangen mede te werken aan de nationale hulpactie ten behoeve van de vluchte- Wethouder Ouwersloot stelde voor hel presentiegeld van deze avond aan deze actie te schenken, hetgeen echter bij de heer Th. v. d Meij geen gunstig onthaal vond. Deze meende, dat dergelijke acties eh geheel moeten beperken tot het par ticulier initiatief. Op voorstel van d« voorzitter werden de leden vrijgelaten hoe zij wensten te handelen. De verhuring van diverse gemeente- -Igendommen leverde weinig discussie. Aangenomen werd. dat de woningen Boonrak 6 tot en met 16 (even) 19 (on- ven) verhuurd zullen worden voor f 14.35 per week. De huur van een garage vastgesteld op f3.25 per week. Bij monde van de heer Th. v. d. Meij verklaarde de commissie tot het nazien de rekening dienst 1952 en de reke ning van het woningbedrijf over het ex ploitatiejaar 19511952, dat alles in orde bevonden was. De eindcijfers zijn: dienst: inkomsten f 233.463,40; 1 f 256.009,50; nadelig slot: f 22.546.10. Kapitaaldienst: Inkomsten f 1.896.726,55; uiig. f 2.033.374,19; nadelig slot f 136.647.1 De verordening reinigingsrechten werd iet ingang van 1 Januari 1955 ongewij zigd opnieuw vastgesteld. voorstel van B. en W. wordt genomen, dat in Valkenburg de leges- kosten voor paspoorten f 2.50 zullen gaan bedragen. Jaarmarkt wederinstelling van een jaarmarkt een punt, waarover B. en W. •advies hadden uitgebracht. Sinds en dag gaat de „oudste paarden markt" van Nederland, die hier op de tweede September-Woensdag wordt ge houden, gepaard met „enkele kramerijen". Bovendien wordt op de daaropvolgende dag Oranjefeest gevierd. Op beide dagen vinden volksfeesten plaats, terwijl sinds enkele Jaren op bescheiden voet verma kelijkheden zijn toegelaten, welke laatste venwel, door de simpele aanwezigheid -an een draai- of zweefmolen, niet de laam van kermis verdienen. De krame rijen breiden zich echter van jaar tot jaar uit Ook de paardenmarkt vertoont teke- en van opleving. Alhoewel de jaarmarkt, welke eeuwen lang Ie gehouden, officieel bij raadsbesluit 13 Januari 1854 werd afgeschaft, zijn de kramerijen gebleven. De tegenwoor- omvans en de verwachte toeneming an in de toekomst vereist, aldus B f., mede ter bevordering van de paardenmarkt, goedkeuring door de raad. De voorzitter verschafte nog enige his torische gegevens. In 1854 werden op voorstel van de Commissaris des Konings alle kermissen en Jaarmarkten afgeschaft, terwijl we in April 1856 weer lezen van een verordening tot het heffen van rech ten op kramerijen. Met algemene stem men werd de wederinstelling van de jaar markt goedgekeurd en volgens de voor zitter werd daarmede een traditie van eeuwen hersteld. De verordening staangelden werd ook gewijzigd in die zin, dat men voortaan bij openbare inschrijving de staanplaatsen voor vermakelijkheden zal toewijzen. De gelden, die op deze wijze ontvangen wor den, zullen gedeeltelijk in de vorm van een subsidie toevloeien aan verenigingen, die haar activiteiten rond deze markten ontplooien. Twee lokalen Van het bestuur der vereniging Christelijk Onderwijs wa^1 een ver binnengekomen om medewerking tot het bouwen van twee schoollokalen. Dit ver zoek en de uitbreiding werden gemoti veerd door de verwachting, dat het aan tal nieuwe leerlangen ieder jaar van 3! tot 40 zal variëren, terwijl op 31 Maart 1955 de school waarschijnlijk bezocht zal worden door 235 leerlingen. Zo het tweede lokaal niet reeds aanstonds voor school onderwijs benut behoeft te worden, zijn er volgens het schoolbestuur voldoende aanwendingsmogelijkheden. Ook zoi bouw van een tweede lokaal economisch raadzaam zijn, omdat daaraan toch bin- enkele Jaren actuele behoefte zal be- apart schrijven vestigde genoemd bestuur er nog de aandacht op, dat binnen niet al te lange tijd ook een verzoek tot medewerking voor de bouw van een gym nastieklokaal zou worden ingediend. B. stelden thans voor de medewerking de bouw van twee lokalen te ver- De heer Poot drukte er zijn spijt over uit, dat men een paar jaar geleden niet Ingegaan op zijn suggestie een geheel euwe school te bouwen en de bestaande :hool te gaan gebruiken voor allerlei andere doeleinden. verklaarde, dat men met dit schrijven wordt geplaatst voor een aantal andere vraagstukken. Er is vraag „dorpshuis" en naar een kleu terschool. Dit is het juiste moment om al deze objecten zo economisch mogelijk te bezien. Als antwoord op de opmerking i de heer Poot zei de voorzitter, dat i aanvrage van het schoolbestuur om i geheel nieuwe school zeker niet In- villigd zou zijn. want dit gaat de nor- Ie eisen te boven Bovendien kan een tuur van een school nooit een bestaand ichoolgebou- einden bestemmen. We moeten thans oplossing zoeken, waardoor ook behoefte aan lichamelijke opvoeding kan worden voldaan. Er zullen wegen gezocht moeten worden om op al deze ragen een antwoord te vinden. Wie weet of de bouw van een „dorpshuis" niet ge lijktijdig zal kunnen geschieden met de bouw van genoemde twee lokalen. Zonder stemming werd de gevraagde medewerking aan het schoolbestuur Paar duizend De gemeentebegroting 1955 kwam thans ln bespreking. Bij de algemene beschou wingen zei de heer Poot. het niet vreemd te vinden, dat de begroting niet sluitend was te krijgen. Toch kon hij zich niet aan de gedachte onttrekken, dat het col lege gedaaht heeft: „We komen er toch niet; welnu, dan komt het er op een paar duizend niet aan." Spr. vond het een pil, dat we een tekort van f 27.000 mo slikken. Ondanks dat, miste hij nog kele punten op de begroting, zoals de verbreding van de Valkenburgerweg de aanleg van een rijwielpad langs die weg? De heer Th. v. d. Meij wil graag In lichtingen hebben over de hoge bedragen bij Openbare Werken. Wethouder Ouwersloot wilde er toch op wijzen, dat allee met de grootste zui nigheid is opgezet Vooral bij Openbare Werken staan posten op de begroting, die geen langer uitatel dulden kunnen. Ook de voorzitter sprak in deze geest Daarna ging men hoofdstuk na hoofd stuk na en allerlei onderwerpen, zoals uitbesteding van allerlei werk; aanstel ling van een derde gemeentewerkman; verwarming van de brandweerkazerne: de plannen voor de bouw van een dorps huis; onderhoud van plantsoenen; breiding van het gemeentehuis. Alles bij elkaar werd dit een bespreking, die geveer twee uur in beslag nam, terwijl alle punten nog wel gesproken zal moeten worden. Allerlei Om ongeveer half twaalf moest de rest an de agenda nog worden afgewerkt, 'ij noemen aaarvan nog het volgende: De oude weg bij Langeveld wordt aan het openbaar verkeer onttrokken; de Kerkweg vanaf de Ringweg tn de rich- g van de Hoofdstraat wordt gesloten klaard voor het verkeer met rijwielen bromfietsen; het verkeer met vracht o's in belde richtingen van de Lange Commandeurstraat wordt verboden, ter die straat een par keerverbod wordt ingesteld. De heer H. Ouwersloot werd opnieuw tot havenmeester benoemd; ook alle zit tende leden van de commissie Woonrulm- 1947 worden herbenoemd en hebben medegedeeld, dat zij een herbenoeming zouden aanvaarden. Aan de heer Joh. v d. Meij werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand; een aanbeveling ter vervulling van deze va- ature zal in een volgende vergadering .-orden aangeboden. Ten slotte werd de heer H. Ouwersloot wederom belast met het ophalen van de höur van de gemeen tewoningen. BIJ de rondvraag kwam de straatver lichting ter sprake De heer Postmus drong aan op grotere lampen; de heer Van Leeuwen wilde de brug over de Was- -ring graag verlicht zien. Bij zal de "raag naar de kosten ech- wijk werkzame onderwijzeres rezen in de raad bezwaren, omdat zij geen inwoon ster van Voorhout was. Zij heeft zich daarop als gegadigde teruggetrokken en als nieuwe gegadigden meldden zich aan de gebroeders Bierman, garagehouders ta Voorhout. Een verzoek van deze gegadigden overdracht van de grond werd door de raad op 29 September om prae-advies In handen gesteld van B. en W. De reque stranten stellen dan, dat zij de woningen volkomen te goeder trouw hebben doen zetten, zonder dat van de zijde gemeentebestuur of van enige andere zijde ooit bezwaar werd gemaakt. Integen deel, de huizen werden gezet en W. in Juli 1953 verkregen bouwver gunning en ln overleg met de centrale directie van de Wederopbouw en Volks huisvesting in Zuid-Holland, evenwel zon der dat formeel de grondoverdracht wat geregeld. De maatschap Demavo, aldus het request, heeft steeds ln de veronderstel ling geleefd, dat door het verlenen van de bouwvergunning voldoende kwam vast te staan, dat de gemeente ook zou mee werken aan de overdracht van de grond, waarop Demavo heeft laten bouwen. Dit temeer, omdat de overdracht van grond, waarop zij reeds veertien woningi had gebouwd, zonder enige stoornis ve liep. Bovendien is aan het bezwaar, d de gegadigde voor de vijftiende woning geen inwoonster van Voorhout was, thans tegemoet gekomen. De heren v. d. Hulst en Lindeboom ver zoeken nu primair, dat de grond van het pand Prins Bernhardstraat 22 aan de gebr. Bierman wordt overgedragen, en subsi diair, dat. indien dit verzoek wordt afge wezen, zij in de gelegenheid worden ge steld de grond te kopen. Optie De brief aan de raadsleden persoonlijk gericht betreft een optierecht, dat De mavo op 22 April 1952 van B. en W. kreeg over een perceel bouwterrein van 5497 vierkante meter en wel voor twee jaar. Demavo nam de verplichting op zich bij niet-verkoop van deze grond aan de ge- nte een zogenaamde rouwkoopsom f 1 per vierkante meter niet-verkoch- te grond te betalen. De maatschap heeft rekening gekregen groot f 4846 wegens optiegelden over 4846 vierkante Zij erkent de rekening niet ten volle wegens intussen verkochte gronden biedt aan £3312 te betalen, tegen alge hele kwijting. Vragen Het request doet onmiddellijk vragen rijzen ten aanzien van het dagelijks be stuur van de gemeente Voorhout. De moeilijkheid zit in het niet-to<-pdSsen van artikel 171 van de gemeentewet, dat zegt dat de raad besluit tot het kopen, ruilen of vervreemden, het bezwaren of ver panden van gemeente-eigendommen. B. en W. van Voorhout hebben klaarblijke lijk verzuimd de raad tevoren te raad plegen over de voorgenomen grondover dracht. Had de raad immers die over dracht ln principe reeds aanvaard, daa kon de officiële regeling geen moeilijk heden meer veroorzaken. De fout zit du» bij het dagelijks bestuur van de gemeent» Voorhout en in principe had de raad zeker geen ongelijk met het besluit deze zaak te verwijzen naar B. en W. voor prae-advies. Hierbij komt nog. dat da beide thans zitting hebbende wethouder» dit geval niet hebben behandeld, zodat de burgemeester nu voor de opgave staat een bevredigende uitweg te vinden. Mogelijkheden Wat zou er nu gebeuren wanneer de raad eventueel de verkoop van de grond weigert? Baseert de raad deze weigering op het feit, dat de gegadigden voor de woning hem onwelgevallig zijn, dan komt hij reeds in strijd met artikel 1 van de woonruimtewet, welke wet toewijzing van woonruimte ln beginsel aan B. en W. overlaat. De raad heeft zich hieraan reeds eerder bezondigd door bezwaren te oppe ren tegen de onderwljzeres-nlet-inwoon- ster! Maar goed, volgt, om wat voor reden ook, weigering, dan staan twee wegen open. De eerste, de civielrechtelijke, zou uit gaan van de redenering, dat het niet aan gaat dat de gemeente zich verrijkt aan een opstal. En daarbij doet zich meteen de vraag voor of een bouwonderneming mag afgaan op een positieve toezegging van het dagelijks bestuur van een ge meente. De tweede weg, de administra- tief-rechterlijke. is het voordragen van een weigering tot verkoop ter vernieti ging aan de Kroon. Het betreft hier weliswaar een negatief raadsbesluit, doch meermalen zijn uitspraken gevallen, waar- is dat de Kroon de raad niet kan dwin- heeft vernietigd. De moeilijkheid hierbij is dat de Kroon de raad niet kon dwin gen een positief raadsbesluit, dus wel verkopen, te nemen. Waartoe negering van een besluit van de Kroon wel kan leiden behoeven we hier verder niet uit- In de grond van de zaak komt het hier op neer, dat het verkeerd is een geschil tussen het dagelijks bestuur van de ge meente en de raad uit te vechten op de rug van een bouwonderneming. We zijn benieuwd, wat naar aanleiding van deze kwestie in de volgende vergadering van de Voorhouter raad naar voren zal wor den gebracht. Ouderavond Chr. school Het ls voor het bestuur van de Chr. school hier ter plaatse steeds een dank bare taak om een ouderavond te orga niseren. Een goede opkomst is immers van te voren verzekerd. Zo was ook dit maal de zaal van café „Boerhaave" ge heel bezet, toen ds E. H. Kalkman da aanwezigen namens het bestuur welkom heett» Ds A. K. Straaisma van Don Haag kreeg vervolgens het woord. Hij sprak het onderwerp „Gezin en school", waarin hij vele actuele moeilijkheden behandelde. Zo besteedde hij onder meer aandacht aan de verschillen van opvat ting, die tussen de generaties voorkomen in de keuze tussen Chr. en openbare scholen. Spreker achtte het vanzelfspre kend, dat de kinderen uit een gezin, ar dagelijks de Bijbel gelezen wordt de gehele opvoeding op Jezus gericht is. naar een Chr. school gestuurd wor den. Tot slot vroeg ds Straatsma zich af. wét iemand nu eigenlijk tot een Christen maakt. Zijn gehoor heeft het boeiende betoog met veel aandacht gevolgd Na een pauze, waarin het werk .van de kinderen werd bezichtigd, vertoonde het hoofd der school, de heer A, Hede- rik, met het nieuwe projectie-apparaat van de school films, getiteld „Oerwoud verkenners" en „De Rotterdamse Haven". andere doel-1 ter een overwegende rol spelen. Raad van Noordwijkerhout De raad van Noordwijkerhout had gisteravond een lange agenda te behan delen. Het eerste besluit gold het gemeentepersoneel, dat de 6 procent loons verhoging zal krijgen. Is dit personeel bereid een uur loon af te staan voor de vluchtelingenhulp, dan zal de gemeente er een gelijk bedrag bü doen. de heer Geerlings voortaan vóór men gaat bouwen te controleren, of men niet op andermans grond bouwt. Voorts vroeg de heer Geerlings naar de rooilU-n van een door de heer J Bakker te bouwen huis aan de Zeestraat. Deze zou volgens zeggen van de gemeente architect 25 meter van de weg moeten liggen. De voorzitter zegde toe, in de ge heime vergadering hierop terug te ko- Het comité voor de tentoonstelling „Maria in de Christelijke kunst" had f250 subsidie gevraagd. Overeenkomstig het advies van B. en W. besloot de raad hier nu nog niet op in te gaan en eerst het resultaat van de expositie af te wachten. De heer A. P. van Egmond, wonende in een woonwagen achter de Havendwars straat, had een beroepschrift ingediend tegen een besluit van B en W., waarbij een vergunning werd geweigerd voor het bouwen van- een houten ki-ppenschuur achter het postkantoor. Bovendien een verzoekschrift van een aantal Inge zetenen binnengekomen ten gerieve de heer Van Eg mono B en W adviseerden de raad niet op een en ander- in te gaan. aangezien gunning geven in strijd zou zijn met de wet. De heer Blauw merkte hierna op, dat volgens de RK. fractie de hokken, die met vergunning zijn gezet, moeten blijven staan Repliek van de voorzitter: „Voor geen enkel hok is vergunning leend" Ook de heer Van der Sleet brak een lans voor de vergunning, stand bestaat al vijf jaar en we kunnen toch zomaar niet het bedrijfje invalide man teniet doen?" De heer Meijer deed tenslotte de sug gestie, dat de betrokkene er op moet wo den gewezen, dat hij naar ander terre moet omzien, in zijn eigen belang, want van uitbreiding kan toch geen sprake zijn. Het beroep werd hierna afgewezen Inzake de vast te stellen norm, die ln acht moet worden genomen bij het ver lenen van tegemoetkoming in de reiskos ten naar lagere en ulo-scholen, wilde de heer Jansen de grens niet op f2400. n op f 3000 stellen, waarmee de raad coord ging. Chauileur-monteur De benoeming van een chauffeur-mon teur bracht nogal wat tongen in beroe- B cn W stelden voor de heer J Broekhof te benoemen, al jaren in dienst de firma Meeuwenoord De hee: Geer lines verklaarde sterk voor de hee Broekhof te zijn, doch vroeg zich af, of geen moeilijkheden zouden rijzen, aan gezien ln een advertentie het monteurs diploma werd gevraagd De voorzitter antwoordde hierop, dat de raad kan be- >emen wie hij wil. De heer Van der Sleet meende, dat sol licitant Van der Niet wel een dergelijk diploma heeft en zag hier een mooie kans ok eens een Protestant te benoemen oorzitter las de sollicitatie van Van der Niet voor, doch hieruit bleek niets >en diploma Met 11 tegen 2 stemmen werd de heer Broekhof'hierna gekozen De leden van de woonruimte-commis sie werden voor 1955 herkozen De rond vraag leverde hierna heel wat praatstof op. De heer Geerlings vroeg inlichtingen het bouwen van een huisje van het ve hofje, dat voor een klein deel ge schiedde op grond van de heer A. War merdam. De voorzitter deelde hierop mede. dat deze kwestie met Warmerdam goed als opgelost is. Hierna adviseerde' heeft. De heer Blauw bracht de gevaarlijke toestand langs de Herenweg ter sprake, waar hy langs de huizen graag een trot toir zou zien Er ontspon zich een lang durige discussie met de voorzitter, waar in zich later ook andere leden mengden. Tenslotte stelde de heer Blauw voor. dat in de volgende raadsvergadering in ieder geval de aanleg van een fietspad wordt voorgesteld. De voorzitter beloofde, dat deze aangelegenheid serieus wordt be keken. Op een vraag van de heer Duivenvoor den merkte de burgemeester op, dat al veel bouwvolume weg is voor dit jaar en dat men hierop in een geheime vergade ring zal terugkomen. De heer Van der Sleet bracht tenslotte verschillende klach ten naar voren over de herstelling van de Leeweg en vroeg de burgemeester voorts een lijstje van de woningen, die in de afgelopen tijd aan Protestanten zijn toe gewezen. OEGSTGEEST Gymnastlekuilvoerlng In het gymnastieklokaal van de open bare school hebben de Jongens-adspirant- leden van de Rijnsburgse sportvereniging W. S. en OGAV uit Oegstgeest een wedstrijdavond gehouden. De Jury be stond uit de heren P. v. d. Walle en J. Boehmer. De heer Labordus reikte de prijzen uit en sprak daarbij over de waar- gymnastlek. De voorzitter van O. G. A. V., de heer A. G. de Kier, ontving de verenlglngsprljs voor de zijnen. De beste individuele prestatie leverde Rudi Bogaards van deze vereniging^ waarvoor L"" x-n medaille van D.W.S. kreeg. Jan Iterson, de beste van D. W. S., kreeg de O. G. A. V.-medaille. De geslaagde ond werd besloten met een knotsocfe- nlng door de O. G. A. V.-melsjes en een partneroefening door de jongens. St Nlcolaasactie In het Witte Huis vond een drukbe zochte vergadering plaats, uitgeschreven door de contactcommlaaie der beide plaat selijke middenstandsverenigingen, ter be spreking van de St Nicolaasactie. Reeds op 8 November zal met deze actie een be- orden gemaakt, zodat gedurende een maand in onze gemeente een bijzondere bedrijvigheid merkbaar zal zijn In de win kelzaken. Hoe deze actie zal worden opge- voorlopig nog een verrassing. Wél staat vast dat de commissie, aangewezen voor de uitvoering der plannen. Iets ge- 1 nieuw» voor Oegstgeest in petto

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7