ZSSÖJ EXTRA vk «W In de Sovjet-hoofdstad doen buitenlanders goede zaken [Ï1 rheumin 5 WOENSDAG 27 OCTOBER 1954 1 195( EERLIJKE BLIK OP HET NIEUWE RUSLAND (X) De mannen in het Kremlin willen de handel met f Hélène en Pierre het Westen snel uitbreiden i lazareff OP EEN OCHTEND ontmoetten wij op het bureau van „Intourist" in het Nationaal Hotel in Mos kou twee onbekenden, die Frans spraken. Hel was voor ons een gebeurtenis. Het hele hotel zat vol Aziaten en de weinige Europeanen die men er zag, waren onderdanen van satellietlanden of Britse zakenlieden, die we al lang geleden hadden ontmoet. Eén van de twee nieuw aangekomenen was een joviale, dikke heer. Hij bleek een Belgisch cellulose- fabrikant te zijn en dit was zijn derde reis naar Mos kou in een jaar tijd. „En doet u goede zaken?" vroegen wij. Hij was wat teleurgesteld, toen hij hoorde, dat wij journalisten waren en keek ons verbaasd aan. „Wat doet u hier" vroeg hij. „Voor mij is hier ge noeg te doen, maar voor u is dat anders! Er zullen r.iet veel dingen zijn, die ze u zullen laten zien!" De Belg bracht zijn dagen door als alle andere zakenlieden, die in Moskou contracten willen afslui ten. De mensen met wie hij onderhandelde, zetelden niet in ministeries, want met de staat hebben de Wes terse zakenlieden eigenlijk in hel geheel geen con tact. Men onderhandeld met de in- en exportbureau's, die elk een bepaald product onder hun hoede hebben. Mijn Belgische kennis had reeds een belangrijk con tract afgesloten. „De eerste gesprekken waren de moeilijkste", ver telde hij. „De Russen weten precies wat zij willen en ook de prijs, die zij er voor gaan betalen. Er gaat veel tijd verloren met discussies over kleinigheden als komma's in een contract en plotseling komen ze dan met nieuwe voorwaarden voor den dag. Juist als je dan begint te denken, dat alle moeite vergeefs is ge weest, komt de zaak de volgende dag voor elkaar." m m m m mSwHUÊÊÊÊSmmÊÊmè Zijn metgezel onderbrak hem: „Toen ik hier voor de eerste keer kwam maakte ik precies hetzelfde mee. Ik had drie weken nodig om een scheeps lading sinaasappelen te verkopen." Hij bleek een Fransman te ziin, die zich bezig hield met de export van Marokkaans fruit. Hij vertelde verder: „Deze keer heb ik echter meer geluk gehad. Eergisteren ben ik aangekomen en morgen vertrek ik alweer; in tien minuten tijd was de koop gesloten. Ze vroegen me wat ik had aan te bieden en wat de prijzen waren. Sinds mijr laatste bezoek waren die tienmaal zo hoog geworden en daar hebben we even een discussie over gehad, maar gisteren zeiden ze: „Wij hebben de sinaasappelen nodig. Zo lang we ze goedkoop uit Israël, Spanje of Italië konden krijgen, hebben we die gekocht, maar die invoer staat nu stil, om dat er geen voorraden meer zijn. Daarom nemen we de uwe en oraten niet meer over de prijs." Alles was binnen tien minuten achter de rug. "J'ISL Steijn De Fransman was nauwelijks vertrok- ken, of wij maakten kennis met een Jonge Engelsman, die in de hal van het hotel probeerde, een paar plaatsen voor Marionettentheater te bemachtigen. Wij spraken over onze vorige ontmoeting. Hij om glimlachte en zei: „Die Fransen zijn veel Va: te gehaast en te ijverig! Ik geloof niet, dat ge zij daar goed aan doen. De Sowjets zullen li het verdacht vinden en op hun hoede zijn sfeei Hij was vertegenwoordiger van i eel *rote metaalhandel in Londen en vertelde, dat dit zijn eerste reis naar Moskou w' Hij was er nu al vijf weken en verveelde gevl zich ontzettend door de eindeloze onder- Sater handelingen met het importbureau, dat kom zijn contract in behandeling had. vel „Toch geloof ik. dat ik hier goede zaken kan doen en dat maakt die verveling wel weer goed! De andere partij bestaat bovendien uit erg aardige mensen. Gister avond nodigden ze mij uit voor een diner en een voorstelling in de Opera". „Hebt u nog met hen over de politiek r gesproken?" beva De Brit begon fe lachen: „Geen seconde, g vai Het was ongelooflijk, zoals wij de avond e be prettig doorbrachten, zonder één netelig ivers onderwerp aan te raken. Ten slotte ont- sub moetten wij elkaar om zaken te doen en heeft geen van beide partijen er zin in, or de goede verstandhouding door iets der gelijks te schaden". De U.S.S.R. wil in het komende jaar voor 1140 millioen gulden verbruiksgoede- ren kopen in de Westelijke landen, om f®6® op deze wijze de levensstandaard van het steed eigen volk zo snel mogelijk op te voeren. dee De onderhandelingen en de betrekkingen ilaati met buitenlandse zakenlieden kenmerken lestu- zich door een sfeer van hartelijkheid. De dwij- Russen zelf willen petroleum en katoen r is,. aan het Westen verkopen. Een ons bekende diplomaat was opti mist: „De geestesgesteldheid, die we nu in Rusland vinden is zeer gunstig voor aa: verdere uitbreiding van de handel met het di Westen. De Britten, Belgen, Nederlanders, afd Scandinaviërs en Finnen doen hier goede reed! zaken. Ook de West-Duitsers beginnen nu eei naar Moskou te komen om er iets te ver- jaa' dienen. weet De Nederlanders, Belgen en Engelsen sluiten vooral contracten af voor de tex- tielindustrie". v0°' Wat doen de Russen nu eigenlijk met ^je buitenlandse textielgoederen? Men Ned 2ict ze nergens in de winkel liggen, even- min als koffie, waarvan toch onlangs dui geer zenden tonnen zijn aangekocht. Worden 1 eet deze aankopen bewaard tot een bepaalde •trak- (Advertentie) vindt Op hoorn groeit geen haar -act!) Het verhoornen van de hoofdhuid en ,rpn. de daarmee gepaard gaande roos, is de voorbode van haaruitval. Roos is een wenk van Moeder Natuur, die waar- schuwen wil: „Pas op het haar dat ik U gegeven heb: Uw hoofdhuid verhoornt !e' en op hoorn groeit geen haar". U moet Silvikrin gebruiken, de biologische haar- voeding! Silvikrin bestrijdt en verhelpt de verhooming van de hoofdhuid. Silvi- vat krin brengt de haargroei weer op gang reke' en brengt uitkomst in vele vergevorder- idraf de gevallen van verhooming der hoofd- U d' huid. Silvikrin bevat n.1. de 14 natuur- mter ïjfke opbouwstoffen voor de haargroei, sren- soals Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en de 11 overige uit de amino-groep. De f wetenschap heeft vastgesteld en be vestigd, dat Silvikrin al deze opbouw- heef! Btoffen in de juiste verhouding bevat. dag, waarop de hele levensstandaard plot seling de hoogte in zal schieten? Of leg gen zij misschien voorraden aan om op alles te zijn voorbereid? Verkopen zij de Het modernste hotel van Mos kou op het Manege-plein. Links een regeringsgebouw. „Een van mijn collega's van Russische af komst. die het land tijdens de revolutie had verlaten en in zijn nieuw vaderland was genaturaliseerd, kwam naar Moskou i om zaken te doen. Dertig jaar geleden had hij daar afscheid genomen van zijn zuster en nu probeerde hij natuurlijk uit te vin den. waar zij woonde. Vreemd gedrag Hij wachtte haar op voor de deur van haar huis en liep op haar toe, toen zij met haar dochtertje naar bulten kwam. Zij deed alsof zij hem niet zag, maar toen zij langs hem liep, zei ze in het Frans: ,,Kom morgen om zeven uur in het park. Je zijn visum verstreken was, te gaan, zonder zijn zuster nog eens te hebben gezien. Enkele weken later moest hij weer naar Moskou om een nieuw con tract te ondertekenen. Hij gaf mij echter een volmacht. „Ik vertrouw het niet", zei hij. „Ik ga liever niet meer terug Gedurende ons verblijf in de Sowjet- Unie maakten wij zes luchtreizen van in totaal 40 vlieguren. De Russische ver keersvliegtuigen zijn allemaal van het zelfde model. Zij zijn zwaar en stev .ri ge bouwd en niet meer dan omgeboi militaire machines, waarin het comfort niet zo geweldig is, maar die dank zij de uitstekende piloten buitengewoon veilig zijn. „Aeroflot" zo heet de lucht vaartmaatschappij verzorgt de verbin dingen tussen 74 steden en op 27 lijnen. De toestellen leggen nimmer lange af standen af en op elk vliegveld vindt i dezelfde omgeving: grote kolommen het hoofdgebouw, een klein voorpi goed voorziene buffetten, wachtkamers met luidsprekers en toiletten. In grote steden als Moskou zijn meer buffetten staan bovendien marmeren huisjes, w; men kranten en souvenirs kan kopen. In de vliegtuigen heerst geen overdre ven luxe. Achter in het toestel staat een samovar en een kastje met verbandmid delen en is een toilet. De stewardess draagt burgerkleren en meestal blauw hoedje. De bemanning loopt vaak in hemdsmouwen rond. Aan de zitplaatsen zijn geen veiligheidsgordels, het landen opstijgen gebeurt buitengewoon nauwkeu rig en voorzichtig. Het is verboden in he vliegtuig te roken. De stewardessen wa ren steeds goed geluimd en spraakzaan en steeds bereid een glas thee aan te bie den. Bij grote reizen geven zij de passa giers direct na het vertrek doos met levensmiddelen, vluchten zijn wij steeds op tijd vertrokken en aangekomen. Daar veiligheid echter de eerste zorg is van de „Aeroflot". wor den de vliegroutes vaak gewijzigd, omdat het weer boven bepaalde streken te slecht is of het wolkendek er te laag hangt. Bij aanhoudend slecht weer wordt het keer op sommige lijnen vaak voor weken gestaakt. De ambtenaren van de „Aeroflot" zijn erg trots op de prestaties van hun ma schappij. ..Wij garanderen een record i veiligheid", zeggen zij. Dat is moeilijk te gaan. daar de Russische kranten nc over ongelukken schrijven, maar het a; tal ongevallen schijnt inderdaad zeer laag te liggen. Zowel te Moskou als vertelde men ons, dat er sinds de oorlog maar twee toestellen waren verongelukt. ,,Hard" of „Mals" Het tarief op de luchtlijnen is in ver houding tamelijk hoog. De reis van Mos- Leningrad kost 240 roebel aan „mals" tarief en 185 roebel aan „hard" tarief. De eerste klasse heet bij de Russen „mals" en heeft leren stoèlen. De toeris tenklasse kreeg de naam van „hard" om de houten banken. Het verschil in prijs schommelt tussen 10 en 25 percent, naar gelang de afstand. Het is buitenlandse vliegtuigen verboden over Sowjet-gebied te vliegen of er te landen. Toestellen van „Aeroflot" onderhouden daarom via Helsinki. Praag, Warschau, Oost-Berlijn, Boekarest. Kaboel en Peking de verbin dingen met de buitenwereld. Vandaar uit kan men dan met Poolse of Westeuropese maatschappijen verder naar het Westen. De Russen houden van reizen. Zodra het lente wordt en de vacanties aanbre ken, stellen de rijen reizigers zich op in de wachtkamers der stations. De treinen rijden namelenk tamelijk onregelmatig, hetgeen te wijten is aan stormen en sneeuwval op de lange afstanden. Er wor den vaak filmvoorstellingen gegeven om het wachten te bekorten en men kan via de radio naar concerten en practische raadgevingen voor het reizen luisteren. Op de grote lijnen rijden tamelijk veel treinen. Zij zijn verdeeld in vier klassen (harde banken, half harde, half zachte en zachte) en alle plaatsen zijn lang tevoren al verhuurd, zodat in principe niemand op het laatste ogenblik tot een reis kan besluiten en in kan stappen. Op sommige Ook als het buiten nog lang niet vriest, kan ijsvorming reeds optreden in de carburateur op sproeier of smoorklep. 3 grote nadelen Tank daarom nu Esso Extra Winter Grade bij de blauw/witte Esso pomp. Niet alleen is de vluchtigheid (zoals steeds) aangepast aan de eisen van de winter, maar Esso Extra Winter Grade bevat boven dien een speciaal „anti-stalling" ingredient tegen ijsvorming in de carburateur. Nu ook in najaar en winter alle voordelen van een klopvaste benzine met hoog octaangetal en een snellere start met een motor, die vlugger op temperatuur komt. Vertrouw op de wereldreputatie van Esso! Stel U veilig! Ijsvorming in de carburateur op kille, vochtige dagen leidt tot een verminderd motorvermogen verhoogd benzineverbruik grote kans op afslaan bij station- nair draaien Voorkom dit met.... deze benzine voorkomt ijsvorming In de carburateur i zijn slaapwagens, maar restaura tiewagens zijn er onbekend. De controleur deelt echter thee uit. Klachtenboek Daar de reizen soms vele dagen duren, komen er rogal eens klachten over orga nisatie en gedrag van het treinpersoneel. Kameraad Stalislavski uit Froenze. die dit jaar met vrouw en kinderen op v ging naar Moskou, schreef een brief „Goedok", het orgaan van de Centrale Vakbond der Spoorwegmannen en n de zijn reis een ware bezoeking. „De lucht niet om te ademen, daar de ventile ring defect was. Op het toilet was geen iep. geen water en er waren geen hand doeken. Het toppunt was echter het ge drag van de controleur, kameraad Goerov, die gedurende de hele reis, dag en nacht drorjken was. Zijn dronkenschap belette hem echter niet fooien te eisen. Hij geen genoegen met geld alleen, maar wil de ook eten. Aan kameraad Metrevill vroeg hij twee kilo spek en twee kilo meel" aldus de aanklacht. Kameraad Kogan schrijft in hetzelfde blad: „Wij hebben geluk gehad. Na scheidene dagen wachten hadden wij kaartje voor de trein Moskou-Leningrad De hal van het zijde-paviljoen op de agrarische tentoonstelling. Men lette op de decoratieve inrichting. goederen weer aan andere landen van het Sowjet-blok? Hoe het ook zij, de Russen laten geen gelegenheid voorbij gaan om op een toe name van de handel met het buitenland aan te dringen. Deze belangstelling voor buitenlandse goederen blijkt uit de deel name van Sowjets aan handelsbeurzen in het Westen en aan het gemak, waarmee aan Westerse zakenlieden visa worden uitgereikt. Een fabrikant uit Scandinavië, die ma chine-onderdelen maakt en die wij ook tw in het hotel leerden kennen, vertelde ons: vriend vindt me naast de fonteinNatuurlijk zorgde hij de volgende dag daar te zijn. „Wat kom je hier doen?" vroeg ze. „Ik heb je toch geschreven „Ik heb je brief nooit ontvangen" Zij zei, dat zij hem niet aan haar man kon voorstellen en weigerde hem haar telefoonnummer te geven. Het was duidelijk, dat zij bang was. Hij vroeg of hij haar terug mocht zien en zij spraken af elkaar over twee dagen op de- ilfde plaats te ontmoeten. Hij wachtte r zij kwam met. Mijn slotte verplicht, omdat Toch is het zo! KLEUR VAN VISSEN ran kleur en tint te die wil beproeven in de bodem van het 'wat i leve i willekeurige vis. Hij zal bij proeven de toevlucht tot platvissen als botjes en schol letjes, moeten ne men, omdat deze dieren op de bodem liggen zij voorts vierkantjes in zijn huid had te voor schijn geroepen, of dat een andere schol met rechtlijnige strepen was versierd, maar in alle gevallen „as de algemene indruk van het patroon op de huid ongeveer dezelfde als die van de onder- grond. Op een ondergrond van een fijn blokjespatroon tins de tekening op de. huid eveneens fijn, nas de ondergrond 'ichle 'en gespikkelde en op een ellen onder grond, op fijn grint en op grof grint, op een gestreept patroon en op een hlok- iespntroon, zodat liet dn dieren onge twijfeld moet zijn gaan duizelen. Voor- i bak i •rd gei schaakbord h Van de tekening en de kleuren der vissen werden zorgvuldig foto's ge maakt, zodat tegenstanders zich niet zouden kunnen beroepen op gezichts bedrog dat de onderzoekers parten had gespeeld. Maar toen alles ten slotte achter de rug ivas, bleek er dan ook geen twijfel meer mogelijk. De over- rmstemming tussen de achtergrond en liet kleur patroon van de vissen was zó opvallend, dat gern tegenstander meer een kans kreeg. Dit wil niet zeggen, dat de ris die hoven het schaakbord had gelegen. mathematisch zuivere die zij in hun milieu treflen. Merkwaardig was bovendien dal ook hier de voortdurende oefening een grotere vaardigheid te voorschijn riep. telt zelfs icht i half i en een half zwarte ondergrond, van kleur veranderde zodra hjj over de streep zwom. De schrijver vermeldt hierbij uitdrukkelijk dat dit ve.rhaal geen visserslalijn, maar uetrnsehappc lijke waarneming is, doch ondergeteken de is zo voorzichtig het u alleen volle digheidshalve dnnr tr gei rn. Maar lioe vinden die kleurverandc igrnlijk plaats? Daarc. <\adruk verbaden) In één van de bekendste restau rants te Moskou: Dit jaar heb ben we vijfmaal van directeur verwisseld, viermaal van chef kok en driemaal van boekhouder. Alleen het menu is hetzelfde ge bleven: zuringsoep, gehakt en vruchtenpudding." bemachtigd. Het is echter ongelooflijk, wat wij allemaal in die trein hebben mee gemaakt. De reizigers lagen op houten banken. Niemand kon zich wassen 6 controleur behandelde de ongelukkige reizigers ruw en als men om het klach tenboek vroeg, werd men uitgelachen De Russiscne spoorwegen hebben het niet gemakkelijk. Het is een reusachtig werk om in een land met een zo slecht klimaat 110-000 kilometer rails te leggen, stations te bouwen midden in de woestijn ingesneeuwde baanvakken vrij Na de oorlog moest de schade worden hersteld en mocht toch de modernisering het materiaal niet worden vergeten, i nu een plan. dat voorziet in de elec- trificering van 8000 kilometer tussen 1951 en 1955. Door de oorlog in Korea werden in drie jaar tijds echter maar 1500 kilome ter geëlectrificeerd Het electrische net is nu in totaal 5500 kilometer lang (dat is 41: percent van het net, tegen 10 percent In Frankrijk, 5 pepcent in Engeland 35 percent in Italië). Direct na afloop de oorlog in Korea is het werk echter hervat om voor 1955 de resterende 2500 kilometer klaar te krijgen. (Copyright ABC Press-Scoop) Lijk in Kennemer Duinen thans geïdentificeerd Het stoffelijk overschot, dat Zaterdag middag in de Kennemer Duinen achter de begraafplaats van Blocmcndaa! werd aangetroffen, is thans geïdentificeerd. Het bleek het lijk te zijn van de heer L. een uit Aalsmeer afkomstige kapper. De doodsoorzaak staat Intussen nog et vast. De politie van Bloemendaal acht het evenwel nagenoeg uitgeslote.:, aldus H.V.V., dat er misdrijf in het spel is Arbeider te Goes gedood Op het industrieterrein aan de Oost- havendijk te Goes is gisteren de 64- jarige arbeider Deurloo uit Kloetinge door een vallende transportband ge raakt. De transportband moest in eeu uto geladen worden, hetgeen geschied- le met behulp van planken. Toen het gevaarte nog anderhalve meter van de grond af was. kantelde het plotseling naar links en kwam terecht op de man. weid naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Deens vliegtuig maakte noodlanding Een Deens sportvliegtuig was gistermid dag uit Bremen vertrokken met bestem ming Londen. In Ypenburg zou men een tussenlanding maken. Zover kwam het echter niet, want om kwart over drie werd de 20-jarige piloot K. J. Johannes- sen uit Odensee door benzinegebrek ge dwongen een noodlanding te maken Het toestel bevond zich op dat moment boven Alphen aan den Rijn en het gelukte de piloot het vliegtuig in het drassige wei land van de polder Kerk en Zanen ten zuiden van de spoorlijn LeidenUtrecht aan de grond te zetten. Zowel de piloot als de andere inzitten- dert, zijn vriend C. A. Nielsen uit Odensee en mevr. E. A. Olsen uit Nijborg met haar negenjarig dochtertje Grethe, kwamen er ongedeerd af. De piloot en zijn vriend moesten voor zaken naar Londen, terwijl mevr. Olsen met dochtertje haar man in deze stad zou bezoeken. De Denen werden in hotel Toor ondergebracht. Vandaag zou de technische dienst van het vliegveld Ypenburg het toestel contro leren. waarna de piloot waarschijnlijk toe stemming zal krijgen alleen het vliegtuig naar Ypenburg te vliegen, om na repara tie en tanken met het verdere gezelschap de onderbroken reis voort te zetten. Burgemeester van Epe in Neede benoemd Benoemd is tot burgemeester van Epe mr C. M. Renken met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Idaarderadccl. Voorts is benoemd tot burgemeester der gemeente Neede iGld.) mr G. J. Ter Braak met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dodewaard (Gld.) Dr N. v. d. Zijpp te Rotterdam, door de Alg. Doopsgez. Sociëteit benoemd tot lector aan het seminarium te A dam, zal zijn colleges aanvangen op 16 November hoofdpijn. keelpijn kiespijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5