Binnen een half jaar beslissing over havenplannen? s Katwijks gemeenteraad draagt een grote verantwoord elijkheid Ds Kalff over dienst van God huiselijk leven in Zuidzij is nog niet moeilijkheden van de af Kerken van de Reformatie vervreemden van katholiciteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 26 OCTOBER 1954 UITWEG NAAR ZEE NOODZAKELIIK niet letterlijk bedoeld". Hij conformeer de zich nogal vlug met het beleid van do Stichtingsconimis^.e Zeenaven. Kardinaal punt VOORHOUT Dubbel jubileum Het komt natuurlijk r stilte rondom de havenplannen te houden voor werkloosheid van de Stichtingscom missie Zeehaven. Maar het is misschien niet overbodig te wijzen op het kardinale punt van de hele havenkwestie. Dat kar dinale punt is, dat de gemeenteraad uit eindelijk de verantwoordelijkheid voor het gevoerde beleid zal moeten dragen, ook als dat beleid tot een mislukking Wie. zoals wij gedaan hebben, tracht de verhoudingen in deze kwestie af te tas ten. kan zich niet aan de indruk onttrek ken. dat de Stichtingscommissie haar wer kelijke bedoelingen al te lang voor de Katwijkse raad verborgen houdt. Ook wordt men dan bekropen door het sterke gevoel, dat de raad zich wel eens met een kluit in het riet heeft laten sturen. En daarmee dan de Katwijkse bevolking, voor, welker belangen wij willen pleiten. De eerste November is voor de eerste ploegbaas van gemeentewerken, de heer B. J. v. d. Ploeg, een belangrijke dag. Hy is dan 25 jaar in dienst bij gemeen tewerken. Uit Oud Ade afkomstig, ves tigde hij zich als knecht bij één der vee houders in onze gemeente. Toen hij ge meentewerkman kon worden, nam hij zijn kans waar. In 1946 werd hij eerste gemeentewerkman ofwel ploegbaas. Hij nam bij ziekte van de bode-incasseerder van het woning- en waterbedrijf diens taak over In de oorlogstijd heeft de heer v. d. Ploeg dit werk anderhalf jaar lang gedaan, zonder dat er enige controle op werd uitgeoefend. Van het verificatie bureau kwam na het onderzoek van de boeken toen een rapport, waarin stond, dat er geen cent aan ontbrak. En men sprak zijn bewondering uit voor zulk accuraat werk. De heer v. d. Pioeg is op, de i daarvoor na de bevrijding door toenmalige college van B. en W. harte lijk gehuldigd, in alle stilte. De jubilaris is ook 25 jaar brand weerman. Hij heeft menige „brandende kwestie" mee opgelost. Meermalen heeft Je jubilaris in de gemeenteraad lof ge oogst voor de manier, waarop hij er 's winters voor zorgt, dat gladde wegen met zand worden bestrooid. VALKENBURG Spreekbeurt Donderdagavond om acht uur spreekt ds Abma van Rotterdam in zaal De Vri< voor de Geref. bond. VOORSCHOTEN Gisteravond vergaderde de Christen vrouwenbond in Irene onder leiding van mevrouw Mecheise. Zoals altijd was de vergadering uitstekend bezocht. Na de gebruikelijke opening sprak ds H. S. J. Kalff. Ned. Herv. predikant te Bennebroek. over „De dienst van God in het huiselijk leven". We vinden vaak. aldus spr.. dat bij het dienen van God een Zondagse sfeer nodig is, maar ook, misschien wel juist in het gewone leven van alle dag, moet de Christen zich verantwoordelijk weten. Ook dat, juist dat moet ge doen tot eer van God. Dat betekent, dat we het groot geld van onze belijdenis gaan wisselen voor het klein geld van het belijden van Jezus Christus als Heer. Dan zijn we rijk. als we weten ait samen te bezitten met onze mede- Christenen, van welke richting dan ook. Maar Christen zijn betekent dan ook alléén maar: God dienen. Alles op één kaart zetten, het hele leven inzetten voor de dienst van God Welk beroep we ook uitoefenen, al is het nog zo eenvoudig: in het licht van de eeuwigheid is het een goddelijk be roep. Spr wees op de rijke inhoud var het wel eens „ouderwets" genoemde hu welijksformulier. Evenmin als er geestelijk een groot verschil moet zijn tussen de Zondag en de andere dagen l't moet alle dagen „Zondag" zijn) VISSERIJGOLF Beslissing nabij Het gezelschap van Delftse studenten „Practische studie" ontwierp ter gelegenheid van zijn twaalfde lustrum een ma quette voor de Katwijkse ha ven. Als de havenplannen wor den goedgekeurd door de rege ring, zal de uitweg naar zee er zo uitzien. Dit ontwerp is van de hand van ir Verhey van het ingenieursbureau Dwars, Hee- derik en Verhey te Amersfoort. Het is goedgekeurd door de Delftse hoogleraren prof. Thijs- se en prof. Jansen. De breedte van de haven bedraagt volgens dit ontwerp 160 meter, de leng te 430 meter. Bij laag water moet de diepte 4.80 meter be dragen. A: De havenhoofden zijn niet volkomen aan elkaar gelijk. Het Zuidelijk hoofd is, nadat laboratoriumproeven zijn geno men, langer geprojecteerd dan het Noordelijke. Bij dezelfde onderzoekingen is verder ge bleken, dat een hoogte van 4.30 plus N.A.P. wenselijk is. B: Als het plan volgens deze maquette wordt uitgevoerd zal de Buitensluis niet verdwijnen, maar hier onder het zand te recht komen. Afbraak zou kost baar zijn en bovendien gevaar lijk, omdat er een bouwput zou moeten worden gemaakt, die kans zou lopen bij stormachtig weer te worden vernield. C: Op deze strook grond ten Westen van de haven kunnen gebouwen worden opgetrokken door de Katwijkse visserijbe drijven. D: Hier komen of een kade of aanlegsteigers. E: Loodsen voor verwerking en opslag van de haring. F: Het nieuwe gemaal van Rijnland staat hier. Foto D. Kruyt (Van een onzer verslaggevers) "PJE KATWIJKSE ZEEHAVENKWESTIE is schijnbaar dood. Op 10 Met bJ 1951 ruirrt drie jaar geleden heeft de Katwijkse gemeenteraa. er nog een openbare vergadering volledig aan gewijd. Toen werd in het bijzonder het afwijzend antwoord van de minister van Verkeer en Water staat op het adres van de bevolking besproken. Voor dat antwoord had met geheel terecht bijna geen goed woord over. En de noodzaak om alsnog te trachten de uitvoering van de havenplannen te verwezenlijken werd door alle raadsleden onderstreept. De motie van mr J. van der Plas, die werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming, luidde: „De raad besluit de Commissie tot onderzoek en bestudering van de Zeehaven te verzoeken haar arbeid in nauw overleg met de raad van de gemeente Katwijk voort te zetten." Er zijn redenen om aan te nemen, dat er wel eens niet helemaal is voldaan aan het verzoek van de raad om „in nauw overleg" met hem verder te wer ken. In de eerste plaats valt er het een en ander op te tekenen uit de notulen van de openbare raadsvergadering van 29 Januari 1953. Bij de behandeling van de begroting 1953 had de gemeenteraad de wens uitgesproken om nauwer by de wijziging van het havenplan te worden betrokken en ook om iets meer te ho len over de actie tot het alsnog verkrij gen van medewerking van de zijde der regering. B. en W. stelden in ove stemming met de in de zojuist genoem de vergadering geuite wens voor commissie voor de vissershavenbelangen te stellen. De commissie zou moeten worden gekozen uit de gemeenteraad du naast de Stichtingscommissie Zeehaven Katwijk staan. Zij zou karakter van contactorgaan dragen het land was verbeterd en dat de rege ring voor grote investeringen niet meei terugschrok, zei mr Van der Plas; „Hei ogenblik is gekomen om oen beslissing te forceren. Ik hoop. dat de nie commissie zich dit als doel zal stellen". Vrijwel direct nadat mr Van der Plas deze woorden had gezegd werd de Com missie voor de vissershavenbelangen in gesteld. En men benoemde in dezelfde vergadering tevens twee nieuwe leden van de Stichtingscommissie Zeehaven, waren wethouder H. P. Bloot en mr der Plas. Enigszins merkwaardig wau wel, mr Van der Plas bij de aanvaarding van zijn benoeming te horen zeggen: „Ik zal gaarne deze gewichtige benoeming aanvaarden. Als ik in het debat gespro ken heb over „afdwingen", heb ik dat Wij komen nog even weer terug op die raadsvergadering van vorig jaar. In het al genoemde voorstel tot instelling vi Commissie voor de vissershavenbelangen deden B. en W. ook nog de volgende uit spraak: „De nodige voorbereidingen de hervatting van het overleg met de re gering worden wel degelijk getroffen het laat zich aanzien, dat het eindstadium in de nabije toekomst ligt". Het is ruim twee maanden twee jaar geleden, dat dit werd gezegd. Men mag daaruit opmaken, dat de Stichtingscommissie dan in elk geval ruimschoots de tijd heeft gehad, het c tact met de regering voor te bereiden. In deze havenkwestie dringt de tijd. Van meer dan één gezaghebbende zijde hebben v|j vernomen, dat een tweede af wijzing van de havenplannen het defini tieve einde daarvan zal betekenen. Mai ook is men er van overtuigd, dat de n gering in het komende half jaar een bi slissing zal nemen. De heer P. de Bruin, voorzitter van Stichtingscommissie Zeehaven heeft dat bij de viering van zijn 75-ste verjaardag te Schiedam bevestigd. Men mag dit dus als zeker beschouwen. De heer De Bruin is immers de man. die in eerste instantie achter de schermen de subtiele onderhan delingen leidt. Daar hij oud-lid is van Ged. Staten van Zuid-Holland, beschikt hij zéker over de bestuurservaring, op grond waarvan hij deze mededeling kan doen. de Stichtingscommissie dus nog i korte onderhandelingsperiode. Misschien kan dit voor de gemeenteraad aanleiding zijn nog eens na te gaan of de werkmethoden van de stichtingscommis sie wel de enig juiste zijn. Wethouder H. P. Bloot heeft wel eens gezegd, dat Kat wijks toekomst staat of valt met de aan- de vissershaven, dat het voor dit vissersdorp een kwestie is van „to be or ot to be". Er Is nog een reden, waarom de Kat wijkse gemeenteraad zou kunnen wensen, dat de onderhandelingen een vlot ver loop krijgen. In kringen van het hoog heemraadschap Rijnland is maa enigszins bevreemd door de diepe stilte, die nu al lang rondom het haveavrtiagstuk hangt. Rijnlands plannen voor de oplos Omzichtigheid KATW11K Telefoon vijftig jaar Dat het Katwijkse telefoonnet 50 jaar bestaat, berichtten wij reeds in de afge lopen week. Uit de aard der zaak warer er in het begin maar weinig abonné's. nu is hun aantal de 3500 gepasseerd. Eertijds had men centrales in het postkantoor te Katwijk aan Zee en te Katwijk aan den Rijn. Toen het net zich uitbreidde, werd de centrale in Katwijk aan den Rijn op geheven en werden de abonné's bediend van Katwijk aan Zee uit. In de oorlog be gon men met de voorbereidingen voor de automatisering, waartoe aan de Zeeweg bij het raadhuis een centrale werd ge bouwd, die kort na de oorlog in gebruik werd genomen. Myxomatose in de duinen De konijnenziekte myxomatose heeft in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar zodanig afmetingen aangenomen, dat vrijwel geen konijn meer in leven is. KATWI1K AAN ZEE Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt in ce kapel ds P. P. J. Monster Hoog en laag water Woensdag 27 October: hoog water 3.23 en 15.38 uur, laag water 11.33 en 23.50 uur NOORDWUK Spreekbeurt Morgenavond half 8 spreekt voor de Geref. bond ds Timmer van Ouderkerk tan de IJssel. In het voorstel van B én W. stond het volgende: „Wij hebben begrip vi het verlengen van uw college om zowel bij de wijziging van het havenplan als bij de nieuwe actie voor het verkrijgen van medewerking te worden betrokken. Maar en hier komt de kern van zaak, „het omwerken van plannen is i veel tijd vragende procedure. terwijl hernieuwing van de actie om één der hoofdbronnen van bestaan der bevol king een hechte grondslag te geven, aangelegenheid is van psychologische Die moet In de eerste plaats worden overgelaten aan hen, die door langdurige bestuurservaring over de nodige capa citeiten beschikken tot het bepalen van het juiste tijdstip voor het leggen van nieuwe contacten. Dit is een uiterst de licate kwestie, waarbij omzichtig han delen eerste els is. Dit impliceert dus. dat te grote voortvarendheid ernstig af breuk kan doen aan overigens goed be- Nieuw beleid Het is wel duidelijk, dat hier een ra^ icale wijziging van het tot dusverre gevoerde beleid werd aangekondigd. Tot dan toe was de hele Katwijkse vissers bevolking bij de actie betrokken. Vol komen terecht, het gaat in deze haven kwestie immers om zaken, die van di recte betekenis zijn voor de bevolking. Daar werd ook voortdurend de aandacht op gevestigd. Men ging in groten getale defileren voor de minister-president, dr Drees, en men bood hem een petitie aan. Na het negatieve bescheid van de mi nister van Verkeer en Waterstaat werd de bevolking in het geheel niet meer in geschakeld. Dat valt te begrijpen. Men kon uiteraard niet verwachten, dat by het bepalen van de verder te volgen gedragslijn de hele bevolking zou worden geraadpleegd. De bevolking heeft immers haar vertegenwo udigend lichaam, de gemeenteraad. Men zou ech ter de vraag kunnen stellen, of de ge meenteraad zich niet te veel door de stichtingscommissie Zeehaven achteruit heeft laten drukken met het voortdu rend van die zijde herhaald argument, dat de zaak in de eerste plaats moet worden overgelaten aan de mensen met de nodige capaciteiten. Aan mensen met langdurige bestuurservaring. Een K.L.M.-luchtfoto van de uitwatering van het hoogheem raadschap Rijnland bij Katwijk aan Zee. De foto werd kort voor de oorlog genomen. Op de voorgrond de Buitensluis. Meer naar achteren ligt het nog be staande, maar voor afbraak be stemde oude gemaal met de Binnensluis. Waar toen nog de Binnensluis was te zien staat nu het ultra-moderne gemaal van Rijnland. Waar nu de Karei Doormanlaan loopt stond des tijds nog geen enkel huis. Ach ter het huis van de heer Trous- selot liggen de haringnetten als lange gebroken linten te dro gen. In de duinen links van het uitwateringskanaal moet de haven komen. Als Katwijks vurigste wens wordt vervuld, zullen daar eens de loggers varen op de mooiste Vlaggetjes- uit de geschiedenis van zijn visserij. Het overschakelen van verscheidene trawlers op verse vis is niet alleen voor de Zuid, maar zeker ook voor de IJmuidcnse Noordzjj op het juiste moment gekomen: doordat heel wat kotters nog steeds voor de visserij *Un uitgeschakeld is de be hoefte aan verse vis groter dan anders in de herfst. eerste heeft de KLM nog altijd een aantal kotters in dienst, die k raison van f 4000 per week en vergoeding van de netten- schade plus opbrengst van de gevangen vis rusteloos naar wrakstukken va „Willem Bontekoe" blijven zoeken, ten tweede wordt er bij Terschelling door de Urkers naar de resten van de Helderse Urker scheepjes gezocht, die tijdens de laatste orkaan vergingen, en ten derde kruipt de kleine vaart begrijpelijkerwijs gauwer dan anders de havens ln als het sein op harde wind of erger staat. En dat gebeurt nogal eens de laatste tijd. De haringvisserij is bovendien wel on verwacht op haar eind gaan lopen, al zijn er ook vorige week nog een paar uit schieters geweest. Maar toch hebben de schepen, die tijdig op vis uitgingen aan het langste eind getrokken en verschei- boten kwamen boven de f 30.000, wat zeker reden tot tevredenheid genoemd mag worden. Overigens is de Zuldzlj daarmee niet van de moeilijkheden af; Zaterdag nog lagen er een stuk of vijf schepen va ;e, maar het ontbrak aan matr een volk genoeg. Hiér wreekt zich en jarenlang gevoelde, steeds sterker gc- 'orden behoefte aan vers bloed- vot Nederlandse visserij, die blijkens de dezer dagen gepubliceerde cijfers over de i kracht der Nederlandse visserij hoogst- haven er al dan niet komt. Men acht het belang, dat het gemeentebestuur vai Katwijk aandringt op een spoedige be slissing. De behandeling van de begraung 1955, die Donderdagavond begint, biedt dc ertegenwoordlgers van de Katwijkse gezetenen de gelegenheid, nog eens aa het waterlozingsprooleem han- dacht aan deze zo uitermate belangrij de vraag of de zaak te schenken. KATWI1K AAN ZEE Onder voorzitterschap van de heer T. Guijt vergaderde gisteravond de vereni ging ter behartiging der belangen van Kerk en Belijdenis in de achterzaal van de Kapel. Als spreker was aanwezig ds Meu- zelaar uit Noordwijk-Binnen. die sprak over „De algemene Chr. Kerk". De Reformatie heeft, aldus spr-, niet tekort willen doen aan de katholiciteit van de Christelijke Kerk, wat blijkt uit de Reformatorische belijdenisgeschriften. Met haar prediking van Christus komt de Kerk midden in de wereld en de geschie denis te staan. Het is niet de bedoeling van de reformatie geweest, een nieuw ge bouw te zetten naast het oude, maar het bestaande te vernieuwen. Waar aan ka tholiciteit tekort gedaan wordt, komt men in het slop van de secte en de partijvor ming. De Kerk wordt niet gebouwd op de gemeenschappelijke overtuiging of de ge lijkgestemde godsdienstige behoeften van de mensen, maar zij wordt vergaderd door Christus. Als we aan de katholiciteit van de Kerk tekort doen. kunnen we niet trouw zijn aan de Reformatie. Een zichtbare Kerk te onderscheiden van een onzichtbare kan ons niet helpen. De zichtbaarheid is voor dat vergaderen van Christus juist kenmer kend. Ons zal volledig de oecumenische zaak ter harte moeten gaan. Dat is geen kwestie van mode, maar het raakt aan het wezen van de Kerk. Het is daarom zeer bedenkelijk en verontrustend, dat de Ker ken van de Reformatie steeds meer wor den gedeeld en vervreemden van de ka tholiciteit. Ook in onze Hervormde Kerk zijn deze dingen actueel. De belijdenis van de katholiciteit der Kerk is de vertolking van het geloof in de liefde van Christus vcör de wereid, de verlichting van de Heilige Geest, dié in alle waarheid leidt, en van de verwach ting van het Koninkrijk Gods. Is het dan in de vissector iets rui geworden, aan plat- en fijnvis blijft gebrek bestaan: tot Vrijdag werd voo schol II een f 55 per kist betaald ei drietjes zijn zelfs even tot de f45 ge stegen, terwijl bij de tongen de vlag al niet veel anders stond: lappen ver in de f4 per kilo, grootmiddel diep in de f3. Dus voor Frankrijk en België was er al heel weinig te halen op de IJmuidense markt. Niet alleen wat de plat- en fijnvis betrof, want ook de kabeljauw liet zich slechts met moeite verleiden en dan moest de koper altijd nog f 160 voor een kist uit tellen en een rij werd ook niet onder de f 100 afgestaan. Het binnenland moest het dus met schelvis zien te doen en gelukkig »r vorige week nogal wat braad geko- n. Maar de fantastisch hoge prijzen, dia de laatste tijd voor koolvis. vroeger nlet-aangekeken vissoort, worden be taald, zeggen toch wel iets: Woensdag gingen een jaar kisten zelfs over de f 100 Zaterdag is er bij ruime de Vikingbank zelfs nog f68 tot f75 per kist betaald. Maar het moet gezegd: de vroegere verguizing van deze vis nauwelijks terecht te noemen: warm bakken kan het een delicatesse zijn ei leen in koude (gebakken) toestand is kool- vis wat droog. Doordat de vis ook overal elders duur bleef, heeft IJmuiden weinig import ge zien: geen Duitse filets en een hoge Oostendese markt ondanks de IJslanders daar. Alleen wat Deense gullen (de Deen se kabeljauw ging onze neus voorbij België), die evenwel de gaten niet konden dichten. Is het een wonder, dat de Noord zij best tevreden ls, dat de Zuidzij haar schepen op verse vis uitstuurt? Gevarieerde aanvoel De markt kreeg gisteren in IJmuiden de anvoer van de Tzonne te verwerken, die inas de 15e October 900 kisten haring, 25 makreel en 35 kool, 40 schelvis en •lepers en wat varia had buitgemaakt, en •ovendien was de Maria van Hattum aan wezig met 340 kisten makreel, 340 kool, 300 schelvis. 180 kabeljauw en gul cn 50 piepers (van 14 October). De Antje ving sinds de 13de 380 kisten makreel, 160 schelvis en piepers en 50 varia, en dan nog wat kotters en loggers, die samen 900 kisten schelvis en piepers met 100 kabeljauw en gul, 120 radio. 200'stuks stijve. 80 kisten varia en 250 schol, 30 tarbot plus 7500 kilo tongert aanvoerden. Bergen vandaag binnen De Bergen kwam vannacht binnen met 1400 kisten, waarvan 955 makreel van 16 October; de SCH 27 had reeds ligplaats aan de hal gekozen met 250 kisten ma- kreel.150 haring, 50 schelvis en piepers, de scheiding tussen het gewone dage lijkse werk en het geestelijk leven niet zo groot. Spr. wees hier op de grote waarde van de huiselijke godsdienst oefeningen, die helaas in onbruik raken zoals het gemeenschappelijk Bijbellezen en gemeenschappelijk zingen. Waar ge beurt dat nog? He: godsdienstig onder richt wordt overgelaten aan school en catechisatie. Leugen Verder hekelde spr. de leugen in het gewone leven. Zonder nadenken wordt zo gemakkelijk de leugen gehanteerd. En als we elkaar eens „de waarheid" zeggen gebeurt dat vaak zonder liefde tot God en de naaste, alleen ma3r om elkaar te kwetsen. De Bijbel leert ons dat we tot niets goeds in staat zijn. Maar de Bijbel is ook een Boek van Troost in onze dagen van nijpende zorgen voor het gezin. Gods beloften gelden ook nu nog. Hij is echter vrij deze beloften in te lossen, ook na dit leven. Dat is het geloof dat zalig maakt. Éérst Gods ko ninkrijk zoeken, niet om de zegen, maar omdat Hij het waard is. Na de pauze werd gelegenheid gege ven tot bespreking. Tenslotte werd een door de Vrouwenbond gekochte en coor een van de dames prachtig aangeklede pop tentoongesteld, die op de bazar v het j verloot. Geheimzinnig De gemeenteraad heeft zich wel eens beklaagd over het waas van geheim zinnigheid. waarmee de Stichtingscom missie haar beleid omgeeft. Eerste woordvoerder van -de ontevredenen was mr J van der Plas. Hij zei verleden jaar op 29 Januari, toen de Commissie voor de vissershavenbelangen werd ingesteld, dat hij begrip had voor het „omzichtig handelen" van de Stichtingscommissie Zeehaven. Maar de kwestie havenaan- leg mocht naar zijn mening niet slepend blijven Hij achtte het verkrijgen van een beslissing op korte termijn noodzakelijk haven of geen haven. Na te hebben aan gevoerd. dat de financiële toestand van 15 wyting en 15 gullen. De Bloemendaal voegde zich er bij met 835 kisten, waar van 650 bakreel van 18 October, waarna de oudste boten nu zijn de Polderman (15 October), de Schoorl. Eveline en Dirkje (evenals de SCH 117 van 16 Oc tober) Loggerliarlng dc hoogste De haring van de trawler Tzonne kon gisteren niet halen bij die van de vleet- loggers: werd er voor de trekhann-g f II tot f 13 gegeven dc vleetkwaliteiten braenten gemakkelijk f 15 tot zelfs f 19 in het laatje. De makreel bleef peper duur en is voor f20 tot f22 verkocht, on danks de stevige aanvoeren. België gaf .de /eSels stUve kabeljauwen een f i00 en de kis,en beliepen f 170 tot f lo6. Grote schelvis verdween even eens naar Brussel, dat er f55 tot f60 voor over bleek te hebben en de groot- middel, eveneens voor export, deed tot f50 per kist Binnenlandse prUzen Het binnenland moest dus de kleinmid- Jon afnemen en betaalde er van f39 tot f43 voor De pennen maakten f31 tot f35 en de braad maakte f22 tot f28 per kist, terwijl voor ziwarte koolvis een k abel j a uiwp rijsje gegeven werd van f75 de 12o kilo. Grote gul bracht het tot f45 de m.lddeL?ul haalde f43 tot f43, met de torretjes. i Diaconcssenhuis zal worden Grondaankopen Na langdurige en moeizame onderhan delingen met de erven Rodenburg ls het thans zover dat deze bereid zijn tot ver koop van de grond, welke nog voor de aanleg van het gehele sport- en recreatie- complex nodig is. Verder is overeenstem ming verkregen omtrent de aankoop van gronden, welke direct aansluiten aan de reeds bestaande bebouwing van de Nas- sauwijk, alsmede omtrent de aankoop van de Elstlaan liggende gronden waarop vier oude huisjes staan, waarvan één wordt bewoond. Door een en ander zal het mogelijk zijn de Nassauwtjk vol gens het uitbreidingsplan te voltooien. De grondprijs bedraagt f 1.50 per m2 plus f 4000 voor de opstallen. Eén van de ver- koopsvoorwaarden is, dat de gemeente zowel een noodbrug als een vaste brug zal aanbrengen voor de toegang tot het ove rige land van verkopers en hun een blij vende vrije toegang daartoe zal verlenen. Dat omtrent deze grondtransactie over eenstemming kon worden verkregen, is belangrijk deel een gevolg van de omstandigheid, dat het mogelijk is ge bleken. de boerderij Ons Genoegen van welke boerderij de bovenbedoelde per celen deel uitmaken zodanig in de ont worpen herziening van het uitbreidings plan Centrum op te nemen, dat er nog een levensvatbaar bedrijf overblijft. Beplantingsdienst De gestadige uitbreiding van de werk zaamheden van de gemeentelijke beplan tingsdienst maakt enige uitbreiding- van materieel noodzakelijk. Hiervoor wordt crediet gevraagd van f 5300. In de toe lichting wordt dit als volgt gespecificeerd: Een nieuwe carriër f500; ten behoeve van het onderhoud van de parkvijvers en singels is er behoefte aan een boot; een eikenhouten schouw kost f600. Een. 7 jaren in gebruik zijnde motormaaima- chine moet nodig door een nieuwe worden vervangen. Deze moet f3100 kosten, doch heeft een belangrijk grotere capaciteit, terwijl de oude machine, na enkele kleine reparaties, als reserve dienst kan doen. Tenslotte moet de bestaande bergruim te worden vergroot. Op dc kwekerij ls reeds een fundering aanwezig, terwijl de bouw door het personeel van de beplan tingsdienst in de wintertijd kan plaats vinden, zodat de kosten tot een minimum beperkt blijven: f 1100. Benoeming leerkracht Ter voorziening in de vacature aan de openbare school van mej. Mohl stellen B. mej. G. G. Slothouwer te Bleiswijk te benoemen. Agenda raadsvergadering Vrijdagavond 8 uur komt de raad in openbare zitting bijeen. De belangrijkste punten van de agenda zijn de volgende voorstellen: Beschikbaarstellen van een crediet groot 1470 voor verlenging van het voetpad aan de Leidseweg; aankopen aantal percelen grond in de Oranjepolder voor de prijs van 1.50 per m2. alsmede de op deze terreinen aanwezige opstallen voor een bedrag van ƒ4000; beschikbaarstellen van een cre diet groot ƒ5300 voor de bouw van een schuur voor en de uitbreiding van het materieel van de gemeentelijke beplan tingsdienst; tenslotte het voorstel tot naamgeving van de geprojecteerde weg in het villa terrein van de Prins Bern- hardlaan. In e Kostenspecificatle i raadsvergadering vroeg t der f27 tot f3i In uit Binnengekomen: KW 166. 57. 51. 73 95. 14, 26, 85, 163. 167, 126, 155. 49 47 70 20, 147. 22, 84. 123. 159. 162. 89 24 43 19* o,0. 98. 97. 35. 12. 34. 133 en 36. Vertrokken: KW 175, 50. 36 (proefva- leden, welke financiële consequenties v de gemeente voortvloeiden uit het zoge naamde „verlenen van medewerking" aan diverse schoolbesturen bij het aanschaf- schoolmeubelen. leer- en hulp middelen. De voorzitter zegde toe in het •ervolg hieraan zoveel mogelijk te vol doen. Ten aanzien van de betrokken be sluiten van de raad in de vergadering van 27 Augustus wordt thans een specificatie gegeven van het totaal-bedrag van f 17.781. Hiervan was bestemd voor de Hervormde school aan de Schoolstraat f246; de Ds Fortgensschool f2700; de School met de Bijbel. Wijngaardenlaan. f 1435; de R.K. Meisjesschool f 6800 cn eveneens de R.K. Meisjesschool voor de VGLO-klassen f 6600. Huur Neutrale Kleuterschool B. en W. stellen voor de huur voor het door de Neutrale kleuterschool in gebruik zijnde houten lokaaltje aan de Prins Bernhardlaan te verlagen van f 729 tot f350 per jaar. De hulsvesting ln dit ge bouwtje wordt vrij gebrekkig geacht (be hoorlijke voorzieningen ten aanzien van •erwarming en vloer zouden zeer kost baar en bij deze tijdelijke oplossing on economisch zijn), en de Indertijd bereken de huurprijs Is momenteel niet meer in overeenstemming met de werkelijke ge ren). bruikswaarde van het gebouwtji Zes procent ook voor gemecntcpersoneel In een circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken wordt de wenselijk- RIJNSBURG hcid uitgesproken de bekende 6 procent uitkering zo spoedig mogelijk ook aan het N.Z.H.-schaaknieuw. daarvoor in aanmerking komende go- Voor groep I van de bordenwedstrijd meentepersoneel te verstrekken Voor 1954 wera gisteravond gespeeld: H. Tijsterman worden de kosten van deze loonronde glo- Vyver 10, L. J. Goudnaan—baal berekend op f5500. B. on W stellen g^,p n H v <j_yoor conform het bovengenoemde advlea fijjjfl de uitbetaling ln af- d. Eijkel te besluiten i van Egmond 1—0. Vanavond speelt N.Z.H. i u,hv.„ I haar eerste competitiewedstrijd vo^ en' L.S.B. tegen Zwarte Pion I te Lisse, Agenda Donderdag: 8 u. Vllethof buurtverenl- wljze van voorschot te doen plaats Vluchtelingenhulp en W. stellen voor te besluiten, dat gemeentewege een bedrag, gelijk aan ging Smidstraat; 8 u. Concordia AR kies-'dat, hetwelk door het gemeente-personeel vereniging (spr.: S. Kralt en S. H. Atte- wordt afgestaan, voor dc hulpverlening maJ- |a*n vluchtelingen beschikbaar te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5