Verheugende stijging bloemenuitvoer van Echtpaar „bemiddelde" voor meisjes, die naar Engeland wilden Rechercheur las 15.000 brievenhet liep niet altijd goed af Oegstgeester boerderijkwestie trekt de aandacht Financiële regeling van het kleuteronderwijs te Lisse Interessante expositie in de raadszaal Aanleg van zwembad nog niet mogelijk Niet tevreden over afzet naar België wat zal P.B.0. brengen? STADSNIEUWS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 26 OCTOBER 1954 LEIDS KANTONGERECHT VOOR VELE MEISJES is het na de oorlog een soort modegril geworden naar het buitenland te gaan om daar de taal te leren. „Op de koop toe willen ze dan ook nog wel werken in den vreemde, al betreft het vaak werk, dat ze in hun eigen land nooit deden en nooit zouden doen Dat deze dorst naar taalkennis echter lang niet altijd even gunstig verloopt en soms zelfs geheel verkeerd kan uitpakken, bleek gistermiddag voor het Leids kantongerecht. Enkele honderden meisjes zijn door be middeling van een 67-jarige Leidse re clame-vertegenwoordiger en diens inva lide vrouw tn Engeland terecht gekomen. Natuurlijk „om de taal te leren" Ver- scheidenen van hen blijken echter geheel verkeerd terecht gekomen te zijn. Hiervan was in 1952 nog niets bekend. Ook toen heeft het echtpaar namelijk te rechtgestaan voor de Leidse kantonrech ter, die aan de destijds onschuldig lijken de bemiddeling een eind wilde maken en het echtpaar een kleine geldboete opleg de. Voorts moest de „bemiddeling", die was voorgesteld als een soort tijdverdrijf voor de Invalide vrouw, worden gestaakt. Hiermee was de kous af. dacht men De politie hield echter een oogje in het zeil en onderschepte brieven van meisjes, gericht aan het echtpaar en geschreven naar aanleiding van advertenties. Zij waarschuwde het echtpaar; echter tever geefs. Ondertussen waren al verscheidene positieve klachten en vragen binnenge komen. Door de politie van Zaandam kreeg men hierna hou-vast. Een meisje, dat ook van de bemiddeling gebruik wilde maken, moest f35 betalen naar later bleek, het normale bedrag, dat van f 12.50 al gauw was gestegen tot f 35. „Zoet-liei" Het archief werd In beslag genomen en rechercheur L. Algra heeft hierna niet minder dan vijftienduizend brieven door gewerkt Nu kwam tevens aan het licht, dat degenen, bij wie de meisjes in Enge land onderdak kregen, bovendien nog 2Vt tot 4 pond moesten betalen. De heer Al gra stelde mede aan de hand van de ge gevens uit de brieven een lijvig proces verbaal op. waarvoor de kantonrechter hem lof toezwaaide. En zo stond de Leidenaar gistermiddag weer voor de Leidse kantonrechter de vrouw had wegens haar ziekte verstek laten gaan. Hud raadsman was mr H. Kruizlnga te Lelden. In feUe bewoordingen laakte het O.M bij monde van mr A. C. Achterberg de „bemiddeling", die het echtpaar had ver richt zonder vergunning van de minister van Sociale Zaken. Hij constateerde bo vendien een sfeer van geheimzinnigheid en bracht advertenties ter sprake, die het echtpaar na de waarschuwingen had la ten plaatsen op naam van mensen, die nergens van wisten. Deze ontvingen dan prompt een „zoet-ldef" briefje met het verzoek de per abuis aan hen geadres seerde brieven toe te sturen. Verkeerd Dan ls gebleken, dat verscheidene meis jes, wat de plaats betreft, volkomen ver keerd terecht zijn gekomen. Toen de Leidse bemiddelaar er eens een telefoon tje van f9 aan waagde om een meisje, dat op deze wijze in de knoop was ge raakt. te helpen, bracht hij hier later f 25 voor ln rekening. Het was dus voor het echtpaar een zeer winstgevend bedrijf. De raadsman begon met de mededeling, dat van herhaling geen sprake meer zou Ned. emigrant stal boot om terug te keren Tegen de 25-jarige Nederlandse emi grant A. L. H.. die naar huis terug wilde keren, omdat de Nieuw-Zeelanders naar zijn zeggen niet aardig tegen hem waren, is een aanklacht ingediend wegens het stelen van een jacht uit de haven van Auckland. H. begaf zich aan boord van het schip met een grote hoeveelheid blikjes voed sel en hees de zeilen. Toen hij de haven wilde uitzeilen, werd hij echter gezien door de eigenaar van het jacht en aan gehouden. H. gaf toe dat hij van plan was met het Jacht naar Australië te zeilen en vandaar naar Nederland. Tegen H. loopt reeds een aanklacht we gens dood door schuld. Als buschauffeur heeft hij in Auckland namelijk door on achtzaamheid een voetganger overreden. zijn en dat de „bemiddelaar" thans een andere betrekkine heeft. Voorts vroeg hij zich af, of hier wel sprake ls van arbeids bemiddeling. De meisjes waren over het algemeen van de meer gegoede stand en ln geen geval werkloos. Bovendien zoch ten ze niet naar werk. maar wilden ze de taal leren en dit was voor hen de aan gewezen weg. Tegen het te betalen bedrag hadden ze nooit bezwaar gemaakt. Voorts heeft een Haarlemse predikant twaalf meisjes naar het Leidse echtpaar gestuurd. Dat de te werkstelling in Engeland soms verkeerd uitpakte, vond spr. vrij logisch. Het aan tal. dat op welke wijze dan ook, mislukt is. achtte hij echter zeker niet hoger dan tien procent. Het gevaar om op eigen risico weg te gaan. was volgens hem veel groter geweest. Ondanks dit uitvoerige pleidooi, dat meer dan een half uur duurde, werden beide verdachten veroordeeld tot 1 maand voorwaardelijke hechtenis met een proef tijd van 2 jaar en f 100 boete of <0 dagen hechtenis. Tevens werd de administra tie verbeurd verklaard. ^De eis van het O.M. was: voor de man 3 maanden voor waardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar en f500 boete of 2 maanden hechtenis en voor de vrouw f 250 boete of 1 maand hechtenis, plus verbeurdver klaring van de in beslag genomen ad ministratie). Als kantonrechter fungeerde mr W. de Ladder omver Een 67-jarige Leidse slager stond recht, omdat hij met zijn motor een der omver had gereden, waarop een schil der stond met een ruit in zijn hand. Dit gebeurde op 17 Juni en nog steeds i schilder niet hersteld. Het O.M. vond het een zeer ern overtreding, adviseerde de slager meer motor te rijden omdat hij slecht kon zien getuige zijn dubbele bril en eiste 3 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en f30 boeti of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f20.- boete of 8 dagen hechtenis. Kwajongensstreek Kwajongens ln Leiderdorp hadden op 28 Augustus een foppakje op de weg ge legd. dat ze wegtrokken toen.een brom- fietsende Vuchtenaar het wilde oprapen. Deze kwam daardoor ln botsing met een motorrijder, waardoor aanzienlijke scha de ontstond. Het O.M. eiste f 30 boete; de kanton rechter wilde rekening houden met de schade, die verdachte zelf had geleden, en veroordeelde hem tot f 20 boete. Voetganger op rijweg Een Leidse schilder had zich als voet ganger in de Steenstraat niet aan het trottoir gehouden, waardoor een brom fietser een valpartij maakte en een her senschudding opliep. Het O.M. vond. dat voetgangers op het trottoir moeten lopen en eiste f20 boete, waar de kantonrechter het geheel mee eens was. Eenden aten andijvie Dertig eenden van een Katwljker had den in de tuin van een ander gelopen en daar zich tegoed gedaan aan de andijvie Het kostte de eendenbezitter f25 boete. Een aantal personen uit Lelden en Zoe- terwoude hadden aardappels geteeld op land, waar dit wegens aardappelmoeheid was verboden. De boeten varieerden f 50 tot f 10. Droeve stoet der ontheemden In De Boerderij van 20 October, eer vakblad voor de boerenstand, komt eer artikel voor over de voorlaatste boerde rij die uit Oegslgeest moet verdwijnen Het leek ons Interessant genoeg om hei hier in zijn geheel over te nemen: „Het aantal gevallen, dat aan boeren hun bedrijf wordt ontnomen, is legio. In vele gevallen ten behoeve van stadsuit breiding. In andere, omdat kanalen, we gen of vliegvelden moeten worden aan gelegd. Nu zijn er mogelijkheden om althans enige schadeloosstelling in geld te be komen. Maar tn de eerste plaats ls dit niet meer dan een surrogaat. Bovendien er bestaan mogelijkheden om deze morele verplichting tot schadeloosstelling te ontduiken. Een gevalletje uit de vele werd behan deld In de gemeenteraad van Oegstgeest. Hieraan kan worden gedemonstreerd, hoe het vaak gaat. B. en W. kwamen met het voorstel boerderij en enkele percelen land twee Jaar te verhuren Zulks na overleg met de grondkamer. Een van de raads leden wees er op. dat deze boer daar reeds 20 Jaar heeft gewoond Nu stellen B. en W voor om hem een en ander nog voor twee Jaar te verpachten. En dan? Uitzicht op een ander bedrijf ls er l dus zijn middel van staan. Hadden B. en W de boerderij ge- 6 of 12 Jaar weer verhuurd de r trekken, dan had de man ook volgens de wet recht op schadeloosstelling. Daarom zou een van de raadsleden dèt maar be ter hebben geacht. Nu ls er alleen maar een moreel recht en geen wettelijk recht Niet minder dan twee damesraadsleden voerden het woord. En nog een paar he ren. Uit die discussies bleek wel. dat de meesten vrijwel vreemd stonden tegenover dit onderwerp. Dit behoeft niet te be vreemden. Maareen van de Inzen ders. die ons op dit geval opmerkz lair maakten, stelt we) de vraag, of de St v. d. Landbouw en de landbouworganl ties ook wat dit betreft, niet ln sterke mate tekort zijn geschoten, en zulks nog doen. En hij meent, dat het antwoord op deze vraag zonder meer bevestigend moet lulden. Kegel behoort te zijn: Grond grond. En dat een gemeente er voor kan om de schadeloosstelling te betalen, als boerderijen en landerijen maar vóór het aflopen van de pachttermljn door de gemeente worden aangekocht, ls bij al- Doorhakken die knoop I Eén van de dringendste problemen op onderwijsgebied mag wel het ver krijgen van een betere regeling voor het kleuteronderwijs heten. De re gering houdt zich hiermee al jaren bezig, maar een wettelijke regeling is nog niet tot stand gekomen. In afwachting van deze regeling hebben B. en W. van Lisse zich beraden wat er nu moet worden gedaan ten opzichte var de financiële positie van de kleuterscholen. De tegenwoordige normen kun nen onmogelijk worden gehandhaafd, vooral niet voor de besturen, die na de oorlog tot schoolbouw zijn overgegaan. norm. Het ls voor de gemeente van be lang dat er bevoegde leerkrachten zijn. Hoewel hieraan belangrijke financiële consekwenties zijn verbonden achten B en W. van Lisse een langer uitstel van een regeling niet verantwoord. B. en W stellen de raad een nieuwe financiële regeling voor. waarbij de nodige fondsen ln het uitsterste geval kunnen worden onttrokken aan de batige saldi van vori ge jaren. Met de nu voorgestelde regeling wordt hetzelfde beoogd als met de toe komstige wettelijke regeling, namelijk verbetering van de huisvesting der kleu ters en opvoering van het onderwijspell. De betere huisvesting kan worden ver kregen. door de financiële positie van de besturen, die na de oorlog tot nieuwbouw overgingen, gelijk te maken aan die van de besturen van voor-oorlogse scholen Dit kan geschieden door een extra-eiibsl- die van 100 procent te verlenen In de bouwkosten van nieuwe scholen tot f 10 000 per lokaal, zijnde de normale bouwkosten De salarissen van het perso neel lopen zelfs plaatselijk sterk uiteen De nieuwe regeling zal het de besturen mogelijk maken behoorlijk personeel aan te trekken. B en W seven, wat de vast stelling van de subsidie voor de salaris sen betreft, de voorkeur aan de vaste terwijl de bepaling der bezoldiging taak van de schoolbesturen is. Kan bestuur een leerkracht aantrekken den de vastgestelde norm. dan kan de overblijvende subsidie ook voor het on derwijs worden besteed, want ook bij in voering van de voorgestelde regeling zal nog geen sluitende begroting kunnen wor den verkregen. In de regeling zijn de aan gebouwen en personeel te stellen eisen geregeld. Voor van buiten de gemeente komende kleu- lërs worden speciale maatregelen voor gesteld. Aan een kleuterschool zal ten minste een hoofd als leidster moeten wor den geplaatst, die ln het bezit is van de acte v. i bekwaamheid. Zodra het leer- llngental de 49 bereikt moet hiernaast een leidster komen. Voorts kunnen er kweke lingen worden aangesteld. De subsidie zal bedragen f 2250 voor het hoofd, f 2050 voor de leidster zonder hoofdacte en f 1750 voor een kracht met acte leidster, voorts f 1050 voor een kracht ronder enige ecte Het schoolgeld zal variëren naar geiang het aantal kinderen der ouders en het inkomen van het gezin. les door. Men betaalt dan de eigenaar wel wat meer, om de morele verplichting tot schadeloosstelling aan de pachter te kunnen ontduiken. Verschillende colleges van B. en W. en gemeenteraden hebben ook in dit opzicht de laatste Jaren wel een mln-nobel voorbeeld gegeven. Aldus deze inzender". LEIDERDORP Grote werken in het Zijlkwartier De aanleg van de nieuwe weg van de Spanjaardsbrue naar de boezemsloot van de heer De Hollander wordt door de zware regenval zeer bemoeilijkt. De uit voerder van het werk. de firma Hennip- man. hoopte echter vandaag te kunnen beginnen met het stellen van de trot toirbanden. zodat een dezer dagen tot de bestrating kan worden overgegaan Ook doet de regen geen goed aan de bouw van de 104 woningen in het Zijl kwartier Twee-en-dertig er van. de 7.o- genaamde flatwoningen, zullen, als alles meeloopt, dit jaar nog wel klaar komen De andere, drie rijen galerijwoningen zullen omstreeks de zomer van 1955 ge reed komen Dezer dagen is men begonnen met de voorbereidingen voor het leggen van de fundering voor de nieuwe Hervormde school in het Zijlkwartier Licht in Zyikwartier In het Zyikwartier wordt gewerkt aan de plaatsing van een nieuwe verlichting. Gezien de gebreken van de oude is he' te bëgrijpen. dat de bewoners van dit deel van Leiderdorp hierover alleszins tevreden zijn. Bazar Vrijdag- en Zaterdagavond wordt in de neutrale kleuterschool aan de School straat een bazar gehouden te bate van deze school Vrijdagavond 8 uur is de opening. By beltentoonstelling Wij herinneren de lezers .er aan. dat deze week in het gebouw van de Her vormde Gemeente naast de kerk een interessante Bij bel tentoonstelling wordt gehouden. Men vindt oude en nieuwe bijbels in vele vertalingen en men tracht de bezoekers verder een beeld te geven van het leven in Palestina, zoals dat zich vroeger afspeelde en zoals men het nu nog wel vindt. De maquette is een van de middelen om de belangstel lenden hierbij te helpen. Wij raden do Leiderdorpers aan, deze tentoonstelling Ledenvergadering De ledenvergadering van de Chr. na tionale schoolvereniging, die morgen om 8 uur zou worden gehouden, is verscho ven naar Donderdag 28 NOORDW11KERHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes A. C. M. zn van A. P Smit en J. Heemskerk: Adriana A. dr van J. G. van Stijn en S. Noppe; Alida J M. dr van J. H. Looije9tijn en A. E. v d. Putten: Maria A. Th. dr van W. P v. d. Berg en Hogervorst. ONDERTROUWD: Q Kloos. 30 jr en T. Heijstek. 30 jr GETROUWD: C. F. de Roo. 21 jr en J M Duivenvoorde, 17 jr. OVERLEDEN: H. M. Dekker. 78 jaar. e.v. J. v. d. Mare!. OEGSTGEEST Raadsvergadering Morgenavond om zeven uur komt de gemeenteraad in spoedeisende vergade ring bijeen. B en W. zullen een voorstel indienen tot voorlopige goedkeuring van een plan voor onteigening van gronden aan de Hofdijck. Nieuwveen voorheen en thans Men zou de mooie raadzaal van Nieuwveen haast niet meer herkennen. Op initiatief van de gemeentesecretaris, de heer Roovers, ls in de zaal een ex positie Ingericht, waardoor zü haast vol komen van karakter is veranderd. Aan de wanden hangen stukken van de kunst schilder Toon Koster uit Noorden. Op en. kele tafels ligt een unieke verzameling foto's van Nieuwveen. zoals het vroeger was en zoals het nu Is. Nieuwveen is. het blijkt duidelijk, wel erg veranderd. Zo ziet men bijvoorbeeld de houtzaag molen „Angenieta". die in 1846 werd op gericht en in 1896 werd afgebroken. Op de plaats, waar die molen stond, kan men de maalderij van de Coöneratieve ver- eniging Ons Belang vinden. Het Zaag molenpad is naar die houtzaagmolen ge noemd Er zijn ook een paar foto's van de vroe gere korenmolen „De Fortuijn" van de firma Walraven. Deze molen is 135 jaur geworden en bezweek toen onder de slopershamers. Op andere foto's komt het oude raadhuis voor met de ambtswoning van de burgemeester in 1892. foto's va,i de Kerkstraat in zijn vroegere toestand, van de oude Elimstlchting, die ln 1914 door brand werd vernield en dan tenslotte van de boot. die eens de verbinding met Nieuwveen onderhield. „De Volharding Heet veel Nieuwveners zullpn zich deze boot nog kunnen herinneren Wat er verder nog is? Foto's van het bezoek van H.M. de Koningin, van Nieuwveen in de jaren 1567-1647 en om streeks 1700. krantenknipsels met vei- slagen van belangrijke gebeurtenissen, kunstsmeedwerk van de heer Verlooy uit Nieuwkoop. Het loont zeker de moeke om eens te gaan kijken. Vooral voor de oudere mensen zal er veel interessams zijn. In tegenwoordigheid van o.a. de burgemeesters van Ter Aar en Zeven hoven heeft burgemeester J. A. Bakhui- gisteravond de tentoonstelling ge opend. Hij bracht aan de heer Roover: en aan de inzenders het bijzonder dank de initiatiefnemer an tentoonstelling.1?- ALPHEN AAN DEN R1]N Volume verkregen van 75 migratiewoningen boven normale contingent By de inleidende beschouwingen op de begrotingen voor 1955, waarover we vorige week Iets schreven wat de toekomst betreft, vragen B. en W. ook aandacht voor hetgeen terecht gekomen is van het werkprogramma voor 1954. De verbetering der straatverlichting zal niet in 1954, maar eerst in de loop van 1955 voltooid kun nen worden, door personeelsmoeilijkheden by de water- en lichtbedryven. Het voor 1954 gevraagde crediet voor de demping en riolering van sloten in de bebouwdp kom wordt naar volgend jaar vrschovi te realiseren. Met betrekking tot de aanleg van eei zwembad aan de Hoge Zijde, waarvoor oj de begroting voor 1954 f 300.000 was uit getrokken, wordt medegedeeld, dat noi niet met de uitvoering kan worden be gonnen, omdat de voorbereiding door hel daartie ingeschakelde bureau en 't nood zakelijke inschakelen van de daarvooi aangewezen rijksinstanties helaas meei tijd vergen dan werd voorzien. De bouw van de rioolwaterzuiverings installatie in plan West vordert gestadig en de inrichting zal. onvoorziene omstan digheden voorbehouden, nog dit jaar in werking kunnen worden gesteld. Voor de bouw van pen pompgemaal in plan Oost, waarvoor f 65.000 was begroot zijn de voorbereidende werkzaamheden nog niet voltooid. Inzake de overneming van de rijksweg in de bebouwde kom duren de onderhan delingen met het rijk nog voort. De aanleg van het vijvercomplex achter het vogel park Avifauna, voor 1954 geraamd or f 25.000 houdt dermate verband met de aanleg van een zwembad ter plaatse, dat ook met de eerste aanleg nog geen begin kon worden gemaakt. Industrieilats De verbreding van de Pieter Doeli straat, waarvoor aanvankelijk een crediet van f 90.000 beschikbaar was gesteld, dal nader werd verlaagd tot f65.000, zal dan belangrijke uitgaven gaan vorderen als ook het pand Pieter Doelmanstraat 3 zal zijn ontruimd. Dit is eerst mogelijk, nadat de verbouwing van het perceel Julianastraat 67 gereed ls en de fa C. Wierlngen Jr haar bedrijf daarheen heeft verplaatst. Naar venvacht wordt, zal en ander omstreeks eind November zijn beslag hebben gekregen. Op 22 September heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van de ge meentelijke nijverheidsschool voor meis jes. Omtrent de gunning is overleg met de minister van onderwijs geopend. Mei de Ned. Heide Mij is contact opgenomer om te geraken tot de aanleg van een aan tal sportterreinen, aansluitend bij de be staande velden in het gemeentedeel Ouds hoorn. Voorts heeft de voorbereiding var eventuele bouw van industrieflats de aan dacht. Woningbouw Het accent van de wensen op dit gebied valt ook thans nog meer op de verdeling van het beschikbare bouwvolume dan de financiering van die bouw. Onze po gingen om een extra-toewijzing te krijgen, mede In verband met de huis vesting van het van elders komende per soneel van de „Baronie", heeft tot resul taat gehad dat volume is verkregen voo: 75 migratie-woningen boven het normali contingent, dat voor de jaren 1954 tot ei met 1956 201 woningen beloopt. Op verzoek van B. en W. heeft di materiaal. De Rotterdamse kunstenaars sociëteit had schriftelijk dank geuit voor het initiatief om in een gemeente als Nieuwveen iets dergelijks tot stand te brengen Vertrokken personen Uit Nieuwveen vertrokken: A. Spekman, h.i.d.h., van Uiterbuurtweg 53 naar Nieuwer-Amstel. Cath. van Clevel. 44; J J. Linschoten. z. ber., van A. H. Kooistrastr. 4 naar Mijdrecht. De Bruin- laan 20; F. J. M. Akerboom, winkeljuf frouw. van Oude-Nieuwveenseweg 83 naar Amsterdam. Orteliusstraat 144 hs; Th. J. J. Stouten, onderwijzer, Van Dorpsstraat 22 naar De Bilt, Bilderdijk- laan 114; D J. Ophof, verpl. hulp. van A. H. Kooistraat 4 naar Amsterdam. Wil- lemsparkw. 116: P. M. G. van der Wey- den, z. ber.. van Blokland 3 naar Ber gen. Loudelsweg 24; M. G. Peerdeman. religieuse- Van Dorpsstr. 15 naar Bergen. Loudelsweg 20. BLOEMISTEN IN UTRECHT BIJEEN Candse Bloemisterij gaf de voorzitter, dr A. J Verhage, een overzicht van de uitvoer van bioemisterijproductcn. de binnenlandse afzet ervan en zijn ver wachtingen omtrent de naaste toekomst. Wanneer wij de ontwikkeling van de afzet onzer producten bezien, aldus spr.. dan is het duidelijk, dat de stijgir.g van de uitvoer de teruggang ln het binnen landse verbruik minstens heeft opgevan gen. Deze uitvoerstijging gaat nog aoor. Op groiyi van de nu aanwezige gege vens mag de verwachting worden uitge sproken dat het bloemisterij bedryl in 1954 voor circa 30 mlllloen gulden al uitvoeren. Dit is niet orfbeiangryk voor de Nederlandse volkshuishouding. Bin- de bedrijfstak moet bedacht worden, dat de gestadige teruggang in hei bin nenlandse verbruik naar de indruk van velen tot staan is gekomen, ook ai', ais gevolg van de gestegen koopkracht van het publiek. In dit licht gezien is een :ichtige uitbreiding van de produc tie verantwoord en noodzakeliik om de verkregen afzet te behouden en zo mo gelijk tot verdere ontwikkeling ie bren gen. aldus dr Verhage Aan de andere kant dient de nandei. ,e vaak klachten uit over bet te duur worden van het product voor de binnen landse markt, zich te realiseren, dat de productiekosten noz regelmatig stygei. dat het onmogelijk is om bloemen en planten te '.everen tegen pryzer.. waar aan het Nederlandse publiek in net ver leden gewend ls geraakt Voorai inspan- reclame lichting zal nodig zyn om het publiek zelf niervan te doordringen. Het vraag stuk van de grote prijsschommeJingen is nog steeds in onderzoek, maar moeilijk tot een oplossing kunnen den gebracht. Ook niet door een vryer laten of een afschaffen van de produeti beheersing, die in verband met potentiële mogeCykheden in Nederland nog altijd noodzakelijk wordt geacht, om een instorting van de markt zeer afzienbare tijd te voorkomen. Men moet uit de stijgende uitvoer niet afleiden dat de moeilijkheden die de uitvoer zijn verbonden nu opgeheven zijn. al moet aan de andere kant wordei opgemerkt, dat onze uitvoer een stabie ler Karakter begint te torygen. Er zyn nog vele handelspolitieke moeilljkneaen, zoals te hoge invoerrechten in verschil lende landen, hoeveelheidscontingen- teringen e.d. Toch mogen wij constate ren. dat het gewijzigde systeem van con- tingentenng in een bet.angryk sriicmers- iand als Duitsland de stabiliteit in ae afzet vergroot. Afgewacht moet worden, of de liberalisatie van de invoer onzer producten in Engeland ondanks de ver hoging der invoerrechten hetzelfde effect zal hebben. Te pessimistisch mag men ook hierover niet oordelen, zo meent dr Verhage. Vooral het laatste jaar heeft de afzet naar onze BeneJuxpartnecs grote zorgen i eebaard. Vertrouwd mag worden dat op Zoals ook het werk hoog niveau, binnen'zeer korte tijd een j <«tieg wier task ii naar België deze regeCing zal ons dan niet Runnen bevredigen. Aan de andere kant moeten wij bedenken, dat na de regelingen var de afgelopen jaren de Belgische bloe- misterij niet opeens de gevolgen van eer volkomen vrije import zou kunnen ver dragen. Ook in onze kringen leeft net besef dat een overgangsregeling met doel. de bloemisterij in alle landen de Benelux de gelegenheid te geven zich op en gemeenschappelijke mari steClen, noodzakelijk is. Ten aanz dit standpunt zaL wanneer dit regeling wordt vastgelegd, aezerzyds dan ook geen critiek worden geuit, a zouden velen het anders gewild hebber Dit betekent echter wel dat een mee definitieve regeling inderdaad een over gangsregeling moet zijn en het vrije ver keer in onze sector binnen afzienbari tijd tot einddoel moet hebben. Dr Verhage vroeg zich met velen af waar wij met het organisatieleven heen gaan, nu de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties in de naaste toekomst ook in onze bedrijfstak een beiengrijke rol zullen gaan spelen. Er rest nog een korte tijd. vóór het huidige bedrijfschap voor sierteeltproducten zal zijn omgezet in een productschap voor siergewassen, vóór het landbouwschap en de bedrijfs- schappen voor dj handel hun publiek rechtelijke bevoegdheden op ander werk terrein zullen kunnen gaan uitoetenen De ontwikkeling biervan zal moeten worden afgewacht, en zal in de praKtyk moeten groeien. Ieder, die deel heeft aan het werk varj de komende publiekrech telijke bedrijfsorganisaties, zal dit werK moeten verrichten in het bewustzijn, dat naast h®t zlgemeen belang deze organi saties de belangen van de bedrijfstak als geheel zullen moeten oenartigen an de vrije organi- I rfi* vadi t deze werken blijken nog moeilyk „Nutsstichting tot verbetering volkshuisvesting" een plan doen ontwer pen voor 70 woningwetwoningen. De aan vrage voor steun uit 's Rijks kas ten be hoeve van dit plan is op 24 September aar de minister van wederopbouw en volks huisvesting toegezonden. Omtrent plan van deze stichting voor de bouw 29 woningen aan de Karei Doormanstraat, de Brlttenruststraat en de Jan Nieuwen- huijzenstraat ls nog niet bekend, of en wanneer dit doorgang zal kunnen vinden. Voor de bouw van 51 woningen door de bouwvereniging „Volksbelang" in het ge meentedeel Oudshoorn heeft de minister bij beschikking van 18 September premie toegekend. De bouwvereniging „St Jozef" heeft nog geen machtiging ontvan gen voor de aanbesteding van de bouw var 30 woningen aan de Witte de Withstraat. Met betrekking tot het bevorderen de woningbouw door particulieren eventueel door de gemeente te verstrekken garantie dan wel financiële hulp in an dere vorm, wordt medegedeeld, dat di raad een voorstel terzake spoedig zal wor den aangeboden. P. Koren in het zilver Een bekende figuur, bekend door z(ji medewerking in tal van verenigingen, de heer P. Koren, herdacht gisteren, dat hy 25 jaar werkzaam is ten kantore van de water- en lichtbedr(jven. Om twaalf uur had een huldiging plaats in de voor malige machinekamer van de gasfabriek. Het was ln de eerste plaats burg. Ed. C. Witschey die in deze. naar hij op merkte allesbehalve feestelijke omgeving, waarderende woorden tot de heer Koren sprak. Spr. wees er op, dat de jubilaris als jongmaatje zijn ambt aanvaardde daarna op eerlijke en oprechte wijze naar gestreefd heeft met een open cog en warm hart de gemeentebelangen te dienen. U hebt. aldus besloot de burge meester. naar beste weten uw krachten gegeven aan het bedrijf, waarvoor het ge meentebestuur dankbaar ls. De gebruike lijke enveloppe met inhoud werd daarna overhandigd. De directeur, de heer A. J. Meemskerk, noemde het een bijzondere dag voor de heer Koren; hij bood namens de bedrijven een fraaie mand fruit aan. De heer J Koumans, hoofd van de administratie sprak in hartelijke bewoordingen zijn dank uit voor de steun, steeds van de heer Koren ondervonden, waarna de heer J. Bijleveld namens de personeels' ging, waarvan de heer Koren is. wees op de verdienste, die de jubilarn heeft in verband met de vrije tijdsbe steding van het personeel; uit waarderinj hiervoor bood spr. een polshorloge aai namens de vereniging. De heer Joh. v. d Horst liet een gelukwens op rijm volgen In bridgestijl, waarin het wel en wei afgelopen 25 jaar op geestige wijze den weergegeven. Vreemde munten in automaat In een automatiek vond men regelmatig vreemde munten, die ver beneden de waarde zijn van de nodige Nederlandse munt ten behoeve van het apparaat. De zer dagen werd bovendien de automaat beschadigd aangetroffen. De politie heeft met succes een onderzoek ingesteld; zij heeft een aantal jongelui hierover aan de tand gevoeld, die bekend hebben zich aan een en ander schuldig te hebben gemaakt. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar K. Verkade P.zn A. Verkade—de Groot. Toussaintkade 62. hoopt op 3 November vijftig jaar ge trouwd te zijn. Vervolg van F. J. Ouwerkerk werd gehuldigd Was 40 jaar bij de Grof Vanmorgen werd bij de Kon. Ned. Grofsmederij het 40-jarig jubileum van de vormer in de gieterij rle heer F. Ouwerkerk gevierd. De jubilaris werd met zijn echtgenote door de directeur ir M. C. de Jong in de directiekamer ont vangen. De heer De Jong wenste de ju bilaris geluk met het succes bij zijn werk 1 en zei. dat de arbeid in de gieterij en speciaal die van de vormer uiterst be langrijk is. Het vak van vormer is mooi, omdat het grotendeels om handwerk gaat en veel zelfstandigheid vraagt. Als blijk van waardering overhandigde de direc teur het diploma van de maatschappij voor nijverheid en handel, de zilveren draagpenning, een enveloppe met inhoud en een blauw herdenkingsbord. Er werd verder nog gesproken door de heer J. A Eichhorn, bedrilfsleider in de gieterij, die van zijn waardering voor da werklust, de vakkennis en de gelijkma tigheid van het humeur van de jubilaris getuigde en door de heer J, P. Ouwer kerk namens de kern der werklieden ae gelukwensen overbracht. Haagse politierechter Rel met politie Voor de Haagse politierechter, mr Nauta, moesten verschijnen een jonge bakker en een jonge bankwerker uit Alphen aan den Rijn. Op 25 Mei jl. had den deze jongens samen op straat ge- I voetbald. Een agent *vas er bij gekomen en had de bal opgevorderd. Met tegen zin was de bal afgestaan, maar toen de agent nadien de namen van de voetbal- 1 Iers vroeg om proces-verbaal op te ma ken. hadden beide verd. dLt pertinent geweigerd. Eén was zelfs weggelopen, naar hij zei om zijn fiets te pakken, waarop de agent zijn dienstpistool had gegrepen. De agent had hem naar het bureau willen brengen, maar hy had zich hiertegen verzet en de agent met een vuist in het gezicht geslagen. Verd. zou de agent hierop op de rug zijn ge sprongen Hij ontkende, dat hy de agent geslagen en geschopt had. „Wij werden zenuwachtig", zei hy. Zijn vriend be toogde. dat de agent het eerst geslagen had. maar deze als getuige gehoord beweerde het tegendeel. De agent kon niet zeggen of verd hem had geslagen. Desgevraagd vertelde de getuige, dat waarschuwen niet hielp en dat hij daarom voetballende jongens op straat bekeurde. De officier van justitie vroeg zich af. waarom hier niet met een waarschuwing was volstaan en de zaak óp de spits was gedreven. De agent ant woordde, dat deze jongens zo groot wa ren dat ze beter konden weten. Tegen ieder werd 25 boete geëist. De bakker kreeg ƒ25 boete, de bankwerker ƒ20. ABBENES Vermeende kippendiefstal. De landbouwer Van den Heuvel ai Sloterweg miste gisteren een aantal kip- Hy deed daarvan aangifte bij de po litie. In de loop van de dag bleek echter, dat de kippen niet gestolen waren, ze door honden geroofd waren, de kippen vond men namelijk bietenland terug. Nu wordt ijverig de honden gezocht Men is bang, dat de dieren nog meer kippen zullen doden, ni eenmaal bloed geproefd hebben. BENTHUIZEN Ouderling De heer C. van der Meer heeft de be neming tot ouderling van de Herv. Ge- meente aangenomen. Geref. Gemeente Ds M. Blok van Rotterdam spreekt morgenavond half 8 in de kerk Geref. Gemeente. De dankdag vool gewas wil men houden op 8 December. Ds H. Ligtenberg van Rotterdam heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Gemeente alhier. Vluchtelingenhulp De collecte ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk en Griekenland heeft ƒ322 opgebracht. HAZERSWOUDE Plattelandsvrouwen Vanavond half 8 vergadert in de boven- lal van het oude raadhuis de afd. van d« bond van plattelandsvrouwen. Het winter- programma wordt besproken. TER AAR Bescherming bevolking. Onder leiding van de heer G. Vos werd gisieravond in het gymlokaal een B B.- avond gehouden met het doel het onder deel „sociale verzorging" te organiseren Het kringhoofd, de heer Ros uit Aipnen, gaf eerst een beknopt overzicht van he der BB. Een filmpje onderstreepti oodzaak. Tenslotte werd een filmpji vertoond over een orkaan. Als hoofd en plaatsvervangend noofd sociale verzekering treden op de dam1 Vuijk—Meijering en Mulder. Tachtig da- ivaren voor deze vergadering uitge nodigd, waaraan slechts 9 procent gehoor gaf. Bertus de Harder, de bekende Haag se voetballer, heeft een sigarenzaak op e- ide Hoefkade; daar is Zondag f1400 ont- is vreemd; Bertos de Harder was niét 'thuis: hij voetbalde HOGE BOETE VOOR FRUITTELER Omdat hij handelde zonder pachtvergunning Omdat hy zonder pachtvergunning fruit op stam ter waarde van f 47.600 in de ge meenten Bemmel, Eist en Gendt had ge kocht en verkocht, stond gistermiddag de fruitteler Th. A. van W. uit Millingen voor de Arnhemse politierechter. Van W. was hiertoe gekomen, toen- zijn koelhuis na een door hagel en vorst mis lukte oogst leeg stond. De exploitatie van dit koelhuis kostte hem twintig dertig mille. Zogenaamd ter bewaring en bewer king heeft hij toen 'van enkele collega's, die ook terecht stonden, fruit betrokken. Het ging er ln deze zaak om, of hier een pool werd gevormd dan wel ongeoogst fruit aan Van W. werd verkocht. Van W. is geen erkend pachter en had ook geen kans dit te worden. De eerste mogelijk heid wees de officier zonder meer af. De verdediger bestreed de verkoop. Verd. had volgens hem alleen de fout ge maakt het fruit op zUn eigen naam te la ten veilen. Daar dit hem niet ten laste was gelegd, bepleitte hij vrijspraak. De officier bleef echter bij zyn eis van f500 subs. 2 maanden. De politierechter ver oordeelde Van W. conform. Vervolgens stonden de fruittelers- leveranciers terecht. Zy. die niet bereid bleken de veilingkosten te betalen, kregen een flinke boete. De zaak tegen de ande ren werd aangehouden. WARMOND Actie vluchtelingen Het personeel der gemeente heeft be sloten. het zijne bij te dragen in het grote plan tot steun aan de vele ont heemden door een uur loon af te staan. De opbrengst wordt door de gemeente verdubbeld. School met de Bybel Het nieuwe hoofd van de school met de Bijbel zal op 1 November in dienst treden, op welke datum de heer H. Morel zich zal vestigen in Zutphcn. Het vierde Prinsenkind In hotel „De Zon" werd een propa- gandadag gehouden ten bate van „Het vierde Prinsenkind", 's Middags waren de schoolkinderen de gasten en 's avonds waren de ouderen aan de beurt De avond werd geopend met een kernachtig woord van burgemeester Von Fisenne, waarna mej. Van Woerlekom een pro pagandistisch woord sprak en de films van een toelichting voorzag. De verko ping op Amerikaanse wijze van een strijkijzer bracht ƒ93 op. „Het vierde Prinsenkind" werkt onder de oorlogswe zen en -weduwen. Is er wel zo'n tekort aan personeel bij L.O.? In het blad „De Christelijke Onderwij zer" van 17 September staat o.m. te lezen: „Een leger van 3561 geslaagden is dit jaar aan ons corps toegevoegd. Er zijn op het ogenblik jonge onderwUzers en onderwij- assen, die solliciteren en niets horen..." in het „Christelijk Schoolblad Onze Vacatures" van 16 September, wordt on der de driestar „Vreemd" geschreven: ..Maar ik ken ook een jong onderwijzer, eind Mei geslaagd; verzond in driemaan den ruim 100 sollicitatiebrieven naar alle oorden En ondanks zUn uitstekende aan bevelingen kreeg hij zelfs geen proefles". Dergelijke berichten doen onwillekeurig de vraag rijzen: Is er wel zo'n personeels tekort bij het L.O.? De verpleegsters in de Haagse ge meenteziekenhuizen krijgen ook zes pro cent loonsverhoging; echter niet over het bedrag voor kost en Inwoning. Drie Franse militairen, die deel heb ben uitgemaakt van het garnizoen van de legendarische vesting Dien Bien Phoe in Ir.do-China, zyn in r*en Haag aange komen om daar wat op verhaal te ko- ivaren allen ernstig gewond ge- verblijven in or.s land op uit nodiging van het werkcomité Dien B:en Phoe. wat strijders uit die vesting rust ontspanning in ons land wil bezorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4