Koninklijke Nederlandse Voetbalbond Lisser Boys had een te korte eindsprint H.B.S.S. trok in Alphen ruw van leer (3-4) Aggressiel Noordwijk versloeg Die Haghe met 2-1 Rijswijk won Zaterdag het vijf- stedentournooi Semper Altius had meer geluk dan „Leiden" (3-1) V.E.S. weer aan de kop door zege op Bolnes De meest besproken organisatie op sportgebied NIEUWE LEIDSCHE COUEANT 7 MAANDAG 2S OCTOBER 195* „Koudekerk" verdiende beide punten (23) Twee minuten voor scheidsrechter Hummelen het slotsignaal zou geven, steeg de spanning in het Lissese sportpark enorm. In nog geen drie minuten tijds had Lisser Boys de veilig lijkende 03 voorsprong van „Koudekerk" uit twee hoekschoppen tot 23 teruggebracht en van de weeromstuit gaf linksback Van Vegten met een nonchalante trap toen nóg een hoekschop weg. Maar dit keer werd het géén doelpunt. En dat was maar goed ook. Hoewel er uitgesproken matig voetbal werd vertoond, demonstreerde „Koudekerk" in ieder geval beter positiespel. Ook wisten de gasten de schaarse kansen uit te buiten. De Lisser Boys-voorhoede stelde ook deze middag hevig teleur. Reeds na acht minuten nam „Koude kerk" de leiding. Midvoor Arie Zweris kreeg toen in het Lissese strafschopge bied de bal te pakken. Hij schoof het leer voor de voeten van zjjn broer Ab. die er even mee doordribbeide en een beheerst schot doelman Muller sloeg: 01. In het veld was Lisser Boys bepaald niet minder dan de roodbroeken. Maar men wist zelden een verrassinde aanval op de grasmat te leggen. Het ging alle maal zo doorzichtig en simplistisch, dat de Koudekerkse defensie, met stopper v. d. Meijden als uitblinker, niet veel moeite had, om het gevaar te bezweren. De keren, dat deze verdediging uit de voegen werd gelicht, en de Lissers tot driemaal toe een schitterende kans had den o.m. kregen Van Eysbergen Helmus een haast pasklaar doelpunt op hun schoen! werd er te onbesuisd schoten of te lang getalmd. Na een half uur vergroott» „Koude kerk" de voorsprong, toen invaller rechtsbuiten G. de Wit (B. de Wit had al vrij gauw geblesseerd het terrein ver iaten) de bal voor het Lissese doel scho telde, waar Bauer één van ztfn weinige fouten maakte. HU raakte de bal half midvoor Zweris zag het leder voor zijn voeten springen en slingerde z\jn wreef naar voren: goal: 0—2. Meer vechtlust Na de thee legde Lisser Boys meer vechtlust aan de dag en kregen ze ge ruime tijd een behoorlijk veldoverwicht. In de aanvallen wist men echter geen steek fantasie en raffinement te leggen. Tegen de verhouding in vergrootte „Koudekerk" de voorsprong, maar zelfs de Koudekerkse fans durfden nauwelijks te juichen zó simpel en zo-compleet cadeau als dit doelpunt was. Ab Zweris kreeg de bal namelijk toegespeeld en men liet hem rustig op het doel afsteve nen, terwijl goalie Muller in laatste in stantie zó overbluft was, dat ook hij geen hand naar de bal uitstak: 03. Het pleit voor Lisser Boys, dat de ploeg toen niet als een mislukte pudding in elkaar zakte. De zwartwiten bleven vechten en de laatste tien minuten kwam er zo waar nog sfeer cn spanning. Broek huizen viel toen uit en Imanse smeet gauw zijn burgerplunje aan de kant zijn makker te vervangen. Voor men vijf minuten verder was. waren de Koudekerkse fans een tikkel tje bleker geworden en hadden de verde digers der roodbroeken hun stijl en allure verloren. Lisser Boys begon namelijk met zo veel kracht het kromzwaard te hanteren dat de Rijnstreekbewoners di verse hoekschoppen gewoon maai cadeau gingen geven. Imanse plaatste die goed voor het doel en twee maal achtereen wist linkshalf Piet Wasse met een fraaie kopstoot doelman De Lange te verschalken: 23. En hoewel Lisser Boys vol strijdlust op de Koude kerkse veste bleef beuken, bleef de score ongewijzigd. Een stand, die de verhou dingen naar onze smaak goed weergaf. Zij nog vermeld, dat stopper Bauer in feite het slotoffensief der Boys inluidde door naar voren te trekken en prompt meer vaart in het aanvalsquintet bracht. Parodie op voetbal-zwakke leiding Nee, propagandistische waarde heeft de wedstrijd ARCHBSS stellig niet gehad. In de eerste plaats meende ARC de gasten al tiktakkend van de kaart te kunnen spelen. Vervolgens wilde HBSS het koste wat het kost succes boeken en de derde factor van het ruwe gedoe was de onbekwaam heid van de scheidsrechter, die de meest zonderlinge beslissingen nam. Het publiek bewees ARC ten overvloede na afloop waarlijk geen dienst, door pogingen in het werk te stellen om de rechtspreker te molesteren. t „even tikken", scheen te slagen, want reeds na enkele minuten gaf mid- Bos A.R.C. de leiding, zij het ir buitenspelpositie. Dit was voor de gasten direct reeds aanleiding om te gaan char geren, en speciaal het optreden rechtshalf Van 't Wout was van dien aard. dat hij o.i. reeds in het eerste kwar- van 't veld gezonden had moeten worden. Maar de heer Schilperoord deed niets om de veel tengerder A.R.C.-e beschermen. Enkele van hen trachtten toen eigen rechter te spelen en zo stond reeds spoedig een sfeer die spelde: dat loopt mis. A.R.C. kwam geen moment meer ir jede s-ol van de laatste weken (men era gewoon van de bal gelopen) e gasten, die de buitenspelval hanteerden, werden sterker, mede door hét windvoor- deel. Na 20 minuten werd het 11, maai ook dit doelpunt, gescoord door de uit stekende linksbinnen Scheffer, werd in buitenspelpositie gescoord. En het was dezelfde speler, die na 27 minuten op- Felle, boeiende en sportieve strijd Na in enkele voorgaande wedstrijden hevig te hebben teleurgesteld, ge lukte het Zaterdagmiddag een herboren „Noordwijk" met 21 van de leider in 4 A Die Haghe te winnen. Dit bewijst weer eens de juistheid van de prognose, dat het krachtsverschil in deze afdeling zeer gering is. Want men moet vooral niet menen, dat deze uitslag als een bepaalde uitschieter van de roodbroeken beschouwd moet worden; integendeel! De overwin ning, hoe zwaar bevochten ook, kwam op heel regelmatige wijze tot stand en was in alle opzichten verdiend. „Noordwijk" verscheen in het veld met Invallers voor keeper Schmohl en Dirk Plug. Bovendien werd geëxperimenteerd met Dick Passchier in de voorhoede Weliswaar won de aanvalslinie hierdoor in stootkracht, maar v. d. Lippe jr geen binnenspeler. Terecht werd hij d; ook na de rust weer als centervoor op gesteld en verhuisde Passchier weer de halflinie. In een vrij hoog tempo werd gestart. Er kwamen van weerskanten enkele aanvallen, die echter de defensie erg vermochten te verontrusten. Er goed geplaatst en ook vrij aardig ge combineerd. Haast onmerkbaar gooide de 1 hoede van de gastheren er een schepje op, ook de middenlinie deed het hare om de aanval te stimuleren en zodoende kreeg „Noordwijk" gedurende een k tiertje een zeker overwicht. Mooi doelpunt Al spoedig resulteerde dit in mooi doelpunt. De bal werd over links gespeeld, De Witt gaf 'n afgemeten voor zet en de als een duveltje uit een doosje opgedoken v. d. Lippe gaf met een be heerst tikje keeper Krijger het nakijken. Dit speelde zich af toen de wedstrijd 20 minuten oud was. Ondanks verwoede pogingen van de gastheren om hun c wicht nog beter uit te drukken, bleyen Stuyfzand. Ottink en Timan het terrein beheersen zodat er geen doorkomen aai Geleidelijk aan kreeg „Die Haghe' zelfs het beste van het spel. De snelle voorhoede sprintte wat /.ij kon, maai de Noordwijkse verdediging toonde dat zij wat in de mars heeft. Vooral Gijs v. de Wiel stak in een buitengewone vorm en menige kans ging voor de gasten verloren door zijn resoluut ingrijpen. Vlak voor de rust scheen de gelijkmaker ter wereld te komen maar Piet Note- boom die als rechtsback weer eens niet onverdienstelijk meespeelde, wierp zich op de voet van de schietgrage Kodcritsch en voorkwam zo een zeker schijnend doelpunt. Geen verslapping Na de hervatting was van enige ver slapping geen sprake. De strijd werd zo mogelijk nog verbetener. Reeds spoedig ontstonden benarde situaties voor het doel van de gasten. Een geweldig schot van Passchier teisterde de lat en een fraaie kopbal van v. d. Lippe kon Krij ger juist corner slaan. Onverwacht nog vergrootte „Noord wijk" de voorsprong. Uit een vrije trap van zeker 20 meter vóór het doel wist de jonge v. d. Lippe zo'n bekeken schot te lossen, over de hoofden van alle op- gestelden heen, dat het leder juist in de uiterste hoek insloeg, buiten bereik van de wanhopig springende Krijger. Een fantastisch mooi doelpunt!* Verbeten vochten de Hagenaars terug Het duurde niet lang of het. verdiende tegjnpunt kwam van de voet van Tom Kortenbroek, een bekeken schuiver waar aan Boezaard niets kon verhelpen. De spanning bleef bij deze technisch hoog staande wedstrijd er tot de laatste mi- Dank zij vooral ook het knappe kee perswerk van Krijger en van Boezia d aan de overkant, bleef de score 2—1 Uit het grote aantal onderbrekingen voor blessures (Frans Koemans moest zelfs het veld verlaten), zou men licht conclu deren dat het spel een hard en onspor tief karakter droeg. Niets is echter min der waar: er werd fel. maar vooral ook fair gevoetbald. De leiding was deze keer in zeer goede handen. de knoeiende A.R.C.rdefensie vlug af was en keurig 12 maakte. Er volgde toen een periode van A.R.C.- overwicht en Den Hoed maakte i werk 22. En even later dachten opnieuw te zien scoren, maar het mach tige schot dreunde tegen de onderkant van de lat en kwam het veld weer in. Rust 2—2. Niet gekalmeerd De gemoederen bleken door de thee niet gekalmeerd te zijn. Want de helft zagen we herhaaldelijk gebalde vuisten en natrappende spelers en be slissingen van de arbiter, die veelal ver keerd waren. Na vijf minuten nam H.B.S.S. weer een voorsprong met een prima doelpunt van midvoor Storm. A.R.C. werd daarna wel wat sterker, maar men kreeg geen kans door te breken. De gasten dachten is weg, schopten de bal ver het veld uit en treuzelden, zonder dat de scheidsrechter optrad. Twintig minuten voor het-einde viel toen eindelijk een slachtoffer en dit be trof De Graaf, de A-R.C.-rechtshalf, een der kalmste spelers, die na een onop zettelijke glijpartij tot ieders verbazing het veld moest verlaten. De gasten kwa- toen op 42 want een overtreding Mooy buiten het beruchte gebied. R.C.L. speelde gelijk met Excelsior (33) Maassluis tekende na atloop protest aan Een scheidsrechter is ook maar een mens, die falen kan. Nu mag men aau de heer Den Ouden niet bepaald gebrek aan kunde verwijten. Maar wel ging hy mank aan doortastendheid. Hy tole reerde veel en zijn beslissingen waren soms onbegrijpelijk. Excelsior Maassluis en R.C.L. hebben in elk geval verkeerd gereageerd op de lankmoedigheid de referee. Ze namen het recht in eigen hand. met als gevolg, dat het een i vertoning werd. Veel zullen we dan ook niet over de weinig fraaie strijd schry- Voor de scheidsrechter was het slot niet prettig. Na afloop stroomde het publiek het veld op met minder goede bedoelingen. Gelukkig zorgden Excelsior en R.C.L. er toen voor, dat de heer Den Ouden zonder kleerscheuren de arena kon verlaten. R.C.L., dat met Van Telgen als inval ler voor de geblesseerde Hiensch in het veld kwam, was tot de rust sterker. En het doet wat vreemd aan. dat niet de Leiderdorpers, doch Excelsior met een 2O-voorsprong de thee ging gebruiken. In de tweede helft toonde Telgen (niet te venvarren met de invaller) zich een waardig middenvoor. Hy zette de 20- achterstand in een 23-voorsprong om, waarby vermeld dient te worden, dat Walen de grondlegger was van twee van de doelpunten. Tegen de tweede Leider- dorpse goal tekende Excelsior na afloop protest aan. Waarschnyiyk zonder suc- want de scheidsrechter was in dit geval zeer resoluut. Excelsior maakte nog geiyk. Stopper Geerlings van R.C.L. was opnieuw de beste speler van het veld. Prachtig volleybal in gymnasium Leidse ploeg kwam snelheid te kort Het was Zaterdagmiddag in het gymnasium direct merkbaar, dat er iets bijzonders aan de hand was. Er was namelijk een groot aantal hoofdbe stuursleden en leden van de nat. techn. commissie aanwezig. De top van de herenvolleybal presenteerde zich in het vijfstedentournooi, waarin vele in ternationals en candidaten meespeelden. In het team van Rijswijk, het vol ledig RVC, telden we er vier, in Voorburg twee en Den Haag had er éen in z'n gelederen. En het talrijke publiek heeft inderdaad kunnen genieten van volleybal van de bovenste plank. Natuurlijk startte Rijswijk als favoriet, met Voorburg als gevaarlijkste concur rent. Het ploegje van Voorburg is nog wat jong en mist nog routine, maar spe' bereikte het af en toe de hoogte RVC. De wedstrijd tussen beide ploegen was dan ook het hoogtepunt van de mid dag. In deze ontmoeting kon men zien welk een snelheid het spel krijgt als tweeslagspel, penetreren en blokkeren goed toepast! Voorburg zorgde bijna de verrassing, de hegemonie van RVC te breken. Het begon tegen Rijswijk met zulk een felheid en demonstreerde daarbij zulk een prachtig samenspel, dat RVC de eerste game met 15—5 verloor, voordat het wist wat er aan de hand was. Lang- i maar zeker herstelden C. van Zwee- c.s. zich en de grotere routine gaf de doorslag in de tweede game. Maar Kap- tein. Tuinman en De Vries moesten al hun kunde aanwenden om de stormloop de Voorburgers te stuiten. Daar elke wedstrUd uit twee games bestond, er S.A. startte op het moeilijk bespeelbare terrein vlot en keeper De Bree. die Walle verving, kon direct laten zien dat hij het nog wel kon Aanval na aanval golfde op zijn veste af en met veel geluk, acroba tiek e.d werden deze aanvallen afge slagen Doch ook Leiden ging ten aanval, meestal over beide vleugelspelers. Riet kerken en v. d. Kraan, die echter var binnentrio weinig steun kregen. Wel loste Weeren een schot, cn liep Roon goed werd door de arbiter onder hevige pro-1 door, maar het was allemaal zo piete- testen toch met een strafschop gehono- peuterig, dat het geen wonder was, dat reerd. Stryd benutte de 11-metertrap, er niet gedoelpunt werd. Ook Semper Al- 24. tius bezat twee snelle buitenspelers en jj:t L_* vo 7 J I één van hen. Van Groningen, zag na 20 uu nei veiu irninuten kans de buitespelval te ont- Nog steeds geen schutters bij de rood-witten Het zat „Leiden" niet mee in de uitwedstrijd tegen Semper Altius. De gast heren scoorden wel is waar drie doelpunten, maar deze kregen ze practisch cadeau. Leidens defensie bleef twee keer staan voor vermeend buitenspel, wat evenveel doelpunten kostte en een blunder van De Bree veroorzaakte het derde doelpunt. „Leiden" stelde daar maar één doelpunt tegenover dooi invaller Roorda" zodat Semper er twee punten bij mocht schrijven. Het moet gezegd worden: hier waren twee volkomen gelijkwaardige ploegen in het yeld en naar de resultaten van de laatste tijd te zien, is dit in deze gehele afdeling het geval. onttrok zich aan de druk en er gingen zich rare taferelen afspelen voor het Leidse doel. Kalksma loste een tam schot, keeper De Bree ving de bal op. maar liet hem. tot grote hilariteit van de omstan ders. netjes in het net vallen 2I. Niet ontmoedigd trok Leiden wee aanval maar niets lukte. Wel moest Kwak een staaltje reactie demonstreren. Liggend ving hij de bal, deze ketste weg en lang uit achterover vallend ving hij het leer op. Het leek wel iets Ongeveer 10 minuten voor het eind moest eindelijk ook de H.B.S.S.-rechts- half Van 't Wout de strijd £takep. De heer Schilperoord had goed gezien dat hij het was, ondanks dat hij krimpend als slachtoffer wilde fungeren, die v. Heus- den unfair aanviel. In de resterende tijd bracht Verbok- kum met een goede kopbal de stand nog op 34 maar mede dank zij goed werk de Schiedamse doelman Den Hoed kwam de gelijkmaker niet. Omringd door een joelende schare tn onder bescherming van A.R.C.-bestuur -spelers moest de arbiter de wande ling naar de kleedkamer maken. lopen. Hij trok zich van de hele boel niets aan, en doelpuntte: 10. Geen mooi doel punt overigens, maar het telde nu een maal. Zo verstreek de eerste helft met weinig goede dingen; beide ploegen knoeiden naar hartelust. Iets beter Na rust werd het gelukkig iets beter en vooral „Leiden" trok nu aggressief ten aanval en één zo'n aanval had direct al succes, toen Rietkerken een goede voor zet gaf. die door Roorda keurig benut werd. Ook v. d. Kraan probeerde het, maar hij schoot ver naast. Semper Altius Windhorst werd even later geblesseerd i sportief ging ook de middenvoor van S.A. uit het veld. Nadat beiden weer terug in, ging Semper wat feller aanvallen oen Leidens defensie bleef staan, pikte Verburg de bal op en moest kee per De Bree weer naar het net, 31. Wat Leiden ook probeerde, er lukte niets. Van Weeren schoot op twee meter het doel nog over. v. d. Kraan schoot tegen de lat. Van Roon kopte over. Roorda sjouwde onvermoeid en Rietker ken strooide goede voorzetten uit. Maar het bleef bg dat éne Leiden-doelpunt, wat tóch uitdrukking geeft aan de zwakte in de voorhoede. 31. Semper Altius mocht niet mopperen, ant ook deze ploeg zoekt schutters. Rest ons nog te vermelden, dat er geen wanklank werd gehoord, en dat scheids rechter Disseldorp een rustige middag had! den in totaal 10 wedstrijden gespeeld, eindigde de ontmoeting dus in een gelijk spel. Beide teams hadden verder alle an dere steden aan hun zegekar gebonden, zodat in een beslissende game uitgemaakt moest worden, wie de sterkste zou zijn. De Rijswijkers namen nu geen enkel risico en hoe Voorburg ook op allerlei manieren trachtte het spel te verplaatsen, verder dan een verdienstelijk resultaat (159) kwamen ze niet. Als we de presta ties van het Leidse team in dit sterke milieu bezien, dan mogen we niet on tevreden zijn. Het Leidse team Meer snelheid is een eerste vereiste, terwijl de aanval vaak de hardheid mist om de tegenstander te overwinnen. Ook nu was enthousiasme het beste wapen bij de Leidenaars en zü bereikten daarmee geen slechte resultaten. Zelfs lieten zij bijna Voorburg in de eerste game sneu velen. maar een kleine inzinking werd hen noodlottig. Ook in de wedstrijd tegen Rijswijk (1510 en 1510) werden zij niet overspeeld. Helaas zakte hun spel naarmate de middag vorderde, want tegen Den Haag toch had zeker een gelijk spel bevochten kunnen worden en tegen Delft. de zwakste van het vijftal, lag een over winning in de lijn der verwachtingen. Het werd maar een geiyk spel. Over het ge heel was het een zeer geslaagde middag, waarbij de districtsvoorzittere de heer J. van Egmond aan het einde van de mid dag de fraaie beker overhandigde aan aanvoerder C. van Zweeden van Rijswijk en de prestaties van Voorburg honoreer de met een tweede prijs, een medaille. De eindstand was: 1. Rijswijk: 2. Voor burg: 3. Den Haag; 4. Leiden en 5 Delft, H.V.L. gaf Celebes kranig partij Professorenwijk deznes en heren uitgeschakeld In de halve finale van het tournool om de districtsbeker hadden zich drie Leidse teams geplaatst. Ongelukkiger wijze had de loting uitgewezen, dat zo wel de dames van Prof. Wijk als de heren van HVL tegen het sterke Haagse team Celebes moesten spelen. Hoewel de dames van P. W. de eerste game wisten te win nen en zelfs in de tweede een 80 voor sprong namen, wonnen de Cclebesmeisjea de wedstrijd toch met 31. De HVL-ers leverden een werkelijk voortreffelijke prestatie door in een uiterst spannende en goed gespeelde wedstrUd gelijk te spe'en. Helaas waddit voor de roodbaadjes niet voldoende om zich in do finale te spelen, daar de wedstrijd in Leiden werd gespeeld en de Hagenaars dus aan een gelijk spel voldoende hadden. De derde Leidse gegadigde voor de finale, de heren van Prof. Wyk wist wel de laatste hin dernis, JOV uit Voorburg, te overwin nen. Het werd helaas een slechte wed strijd van beide kanten, cn de Leidenaars zullen uit een ander vaatje moeten tappen om in de finale tegen de twee Haagse teams van Celebes en OVC een woordje te kunnen meespreken. De finale was oorspronkelijk vastgesteld op a s. Vrijdag in het Gymnasium, maar de twee Haagse teams kregen een uitnodiging uit Parijs voor het a s. weekend. Ze wordt nu op een later te bepalen datum verspeeld. Spel van korf en bal Ons Eiland in kopgroep van eerste klasse Zuid-Holland (Noord) Hoofdzakeiyk ln de hoogste klassen werden Zaterdag enkele wedstryden af gelast wegens onbespeelbare terreinen. In de lagere klassen werd het program ma byna geheel afgewerkt. In de hoofd klasse bleef er van de vier wedstryden slechts één over, want alleen V.E.S. Bolnes kon gespeeld worden en door met 53 te winnen zyn de Hagenaars in puntental weer aan de kop gekomen. V.E.S. Excelsior Vr.schaar R'dam-Z. T.O.P. D.I.O. Bolnes Thor 10 40—19 8 31—12 6 36—13 4 17—11 4 23—26 4 19—21 2 7—11 2 2043 Beiden bovendien een gestaakte wed strijd. Met een overwinning keerde in de le klas Zuid-Holland Noord Ons Eiland huiswaarts uit Schiedam, waar O.D.l. met 13 werd geslagen. Daardoor zyn de Leidse roodbroeken momenteel grootste concurrenten van D.E.S. Ijs vogels kwam tegen hekkensluiter VES 2 wel tot winst, maar de cyfers waren weinig overtuigend (3-2). FIKSV.E.O. moest worden afgelast. Grootheid en tragiek In de schaduw van de bezetter HET IS, alsof het doffe gedreun van de alles vertrappende Duitse laarzen ons na 14 jaren nóg in de oren klinkt, als wij terugdenken aan de donkere dagen van Mei 1940, toen ons land, tegen de meest elementaire begrippen van het volkerenrecht in, door de bezetters overweldigd werd. Bange vragen rezen in verband met de toekomst. Wat moest er van Nederland terechtkomen? Zou ons volk, inner lijk verdeeld en versplinterd als het was, de geestelijke kracht kunnen opbrengen om de bezetter te weerstaan en door een gemeenschappelijke inspanning deze nationale beproeving te boven komen? Of bij gebrek aan geestelijk één-zijn ten onder gaan? Het waren deze gevaren, welke vele prominente Ne derlanders op middelen deed zinnen om de tot nu toe gescheiden volksgroepen tot een zo groot mogelijke een heid samen te smeden. Slechts een eensgezind volk zou hier kunnen standhou den. En daarom wenste men aan deze eenneid zoveel mo gelijk concreet gestalte te geven. De vraag rees echter: Waar loet daarmee worden aan gevangen? b de werkelijke kaart die dagen ook maar op pervlakkig kende, zal begrijpen dat het tot stand komen van meerdere eenheid op kerkelijk gebied vooralsnog niet te ver- ezenlijken zou zijn. Ook op iciaal en politiek gebied scheen i dat opzicht weinig te berei- en. De algemene mentaliteit as daar zeker nog niet rijp oor; té groot waren de ver schillen. welke ons volk ver deeld hielden. Op grond van deze over wegingen zijn toen allereerst de gedachten uitgegaan naar de mogelijkheid van het totstand brengen van meerdere centrali satie en concentratie op cultu reel gebied. En zo viel het be sluit. om te trachten allereerst meerdere eenheid te brengen déér. waar daartoe ogenschijn lijk de beste kansen lagen. nl. op sportgebied en wel in 't bij zonder op dat van de voetbal- Dreiging De eerste stoot werd gegeven door prof. Van Poelje, secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het ministerie van onder wijs. kunsten en wetenschappen Deze verstond zich met het Rijkscollege voor de Lichame lijke Opvoeding, dat zijn taak overdroeg aan de reeds enige jaren bestaande Nationale Stichting ter bevordering der Lichamelijke Opvoeding, die zich op haar beurt weer ver stond met de verschillende sportbonden. En hei resultaat was, dat dit initiatief door d* bonden werd overgenomen ln Juli 1940 bereHcU de Chr NederL Voetbalbond het ver zoek van het departement van onderwijs om te willen mede werken aan het totstand komen van een „eenheidsorga nisatie" op voetbalgebied. Ons was vooraf duidelyk ge maakt dat het niet tot stand komen van de voorgestelde een heid tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Nederlandse in vloed op de voetbalsportzaken niet langer bestendigd zou kun nen worden. Op de achtergrond doemde als een dreigend spook de scha duw van de bezetter op Van de zUde van het depar tement van onderwijs was ons duidelijk te verstaan gegeven, dat een weigering zou kunnen betekenen, dat de bezetter zijn klauw op het Nederlandse sport leven zou slaan, om de interne regeling daarvan zelf in handen te nemen. Zouden dc bonden niet berekend zijn voor de uit voering van deze taak om de ge- wenste vernieuwing tot stand te brengen; zou een redelijke en gewenste oplossing van dit vraagstuk mislukken, dan be stond de kans, dat de overheids instanties zich verplicht zouden achten Ingrijpende maatregelen tc treffen, welke ry noodzake lijk achtten om het voor ogen gestelde doel te bereiken. Om die reden werd dan ook door het departement sterke drang op ons uitgeoefend om mede te werken en toen Is er een deputatie van de CNVB naar Den Haag getogen, om dc inleidende besprekingen by te wonen. In de oprechte mening cn begeerte een nationaal be lang te dienen en mede een bij drage te leveren voor het be houd van de Nederlandse in vloed In eigen sportzaken en •rklng van onze («kracht. Geestelijke vrijheid waar vertegenwoordigd waren de Kon. Nederl. Voetbalbond, de Federatie van R.K. Dio cesane Voetbalbonden, de Ne derlandse Arbeiderssportbond en de Chr. Nederl. Voetbalbond. De vertegenwoordigers van deze voetbalbonden hebben daar allen ln principe instemming betuigd met de wenselijkheid, tot meerdere eenheid te komen. Op deze vergadering waren allen overtuigd van de nood zakelijkheid, dat het Nederland se volk tot behoud van zijn volkskarakter, met overbrug ging van verschil van overtui ging op confessioneel en staat kundig gebied, gebracht moest worden tot nationale eenheid en verklaarden zij zich bereid, tot deze eenheid te komen voor zo ver het hun organisaties betrof. De grondslagen van deze een heid zouden zijn: nationaal, met behoud van geestelijke vrijheid. Het nieuwe voorstel beoogde in geen enkel opzicht een buiten werking stellen of uitschake ling van de bestaande overtui gingen, maar een overbrugging van de verschillen van overtui ging. Wat men zich tot doel stelde, was het slaan van brug gen. zodat men bij elkander kon komen en die toenadering zou kunnen plaatsvinden, welke men ln deze ure van gevaar onont beerlijk achtte. Iedere overtui ging behield dus volledig haar waarde, maar wat men wenste was: meer openheid naar ande ren; men wilde elkander berei ken, met elkaar praten, gemeen schappelijk handelen cn met el kaar in één organisatie leven, met en dat was het criterium volledig behoud van geeste- lyke vrijheid. Dat dit alles geen loze voor spiegeling was. bleek duidelijk uit de voorwaarden, die. wat de Prot. chr groep betreft. voor tijdelijke fusie zouden gel van een eigen orgaan, zoveel mogelijk eigen competitie, eigen vertegenwoordigers ln de diver se colleges. Aanvaardbaar Iedere onbevooroordeelde lezer zal moeten toegeven, dat dit allemaal zuivere Nederlandse tendenzen en motieven waren. En het was dan ook geen won der. dat een dergeiyke eenheid zowel voor de R.K. als voor de Prot. christelijke organisaties op dat ogenblik aanvaardbaar ge acht werd. En ln dit alles school nu het beslissende verschil met wat de bezetter In latere tyd beoogde cn eenmaal ook dwingend zou voorschryven. By ons was vol komen vrytieid van handelen, wy konden zelf kiezen In het hier van Nederlandse syde voorgestelde eenhcidsschema was nog In geen enkel opzicht te herkennen het nationaal- ■ocialistlsche patroon, volgens hetwelk de bezetter nadien zou werken, nl. volledige geiykscha- keling van alle organlsatleleven, vernietiging van de confessio nele verschillen en de geeste lijke vrUheid. In 1940 m sprake. Dit ook beloofd hrügging v toenadering Wij meenden ln het belang van de goede zaak niet anders te moeten handelen. Jaren later, na de bevrijding, zou er ook bij de christelijke sportbeweging meer begrip zijn voor dit standpunt. Want in verband met he1 schil van Inzicht tussen Kon. Nederlands Gymnastlek- verbond en het Nederlands Christelijk Gymnastiekverbond inzake de houding, door de resp besturen dezer organisaties tn de bezettingstijd aangenomen (het KNGV had eveneens mede gewerkt aan pogingen, om tol meerdere eenheid te komen), hebben de vertegenwoordigers van de beide organisaties ln bespreking met de commissie voor de zuivering van de sport gezamenlijk uitgesproken, van oordeel te zijn, dat het bestuur van het K.N.G.V. Innerlijk de overtuiging had niet anders te hebben kunnen handelen, om zodoende een afweerfront te kunnen vormen tegen nationaal- «oclallstische Invloeden ln -de Welnu, eenselfde overtuiging hebben In 1940 ook de leidende figuren aan bel departement en In de C.N.V.B. gehad. Wat ons De stand luidt: D.E.S. 5 Ijsvogels 6 Ons Eiland 4 Pernlx 2*5 Tonego 4 O.D.l. 5 V.E.O. 4 Fiks 5 V.E.S. 2 4 0 10 28—9 2 7 27—26 1 6 20—18 2 6 25—23 1 4 13^14 3 4 1819 3 2 8—13 4 2 21—30 3 1 13—20 i gestaakte wed- In 2A werd het gehele programma vlot afgewerkt en zorgde Velocitaa voor de verrassing door met een 41-zege op Fluks onze voorspelling te logenstraf fen. Warmond plaatste zich volgens verwachting aan de kop door op eigen veld N.S.A. te verslaan en ook hier werd 41 genoteerd. Relatief heeft Per nlx 3 echter de beste papieren in deze afdeling. Het team won van zyn reser ves. Zonder slag of stoot ging dat niet; de cyfers 106 zyn zeker eervol voor Pernlx 4. De stand Is thans: Warmond 3 2 Pernix 3 2 2 Ons Eiland 2 4 1 Velocitaa 3 1 Fluks 4 1 Pernix 4*3 1 N.S.A. *30 11—6 17—7 14—18 11—10 16—16 15—22 7—12 In 3A gingen ook belde wedstryden door. waarby T.O.P. leider Warmond 2 goed tegenstand bood. De Warmonders hebben met moeite de kop behouden want met een 34-zege kwamen ze met de hakken over de sloot. S.V.O.W. ver- s met een 86-zege op Unitas. De stand is hier als volgt: Warmond 2 T.O.P. Fiks 2 Unitas i.V.O.W. V.K.C. 5 11—9 3 14—18 2 8—3 2 14—12 2 13—17 0 1—5 In 2A was hte byna geheel misère. T.O.P. 2 ging voor niets naar Oegstgeest om tegen Fiks 3 te spelen, want het be richt van afgelasten kwam niet op het goede adres, terwyi er op het Warmond terrein geen twee wedstryden konden worden gespeeld, zodat WarmondPer nix 5 werd afgelast. Alleen N.S.A. 2 S.V.O.W. 2 ging door en leverde een puntenverdeling op (22). De stand is nu: Pernix 5 A. 2 S.V.O.W. 2 Velocitas 2 Warmond 3 T.O.P. 2 Fluks 2 Fiks 3 39- 7—7 3—8 6—9 4—32 Van de twee juniorenwedstryden viel een af, omdat Ons Eiland vergeefs op Velocitas wachtte, hetgeen Velocitas wel op verliespunten en boete zal komen te staan. Pernix behaalde een benauwde 32-zege op Fluks A, dat prima tegen stand bood. alles, zoals het den: behoi wan de christelijke organ!» het eigen karakter der chrisie- lijke sportverenigingen, uitgift# slechts vertulglngen, de groepen; dit waren in wezen nationale grondslagen, culminerend in geestelijke vrijheid! Meer begrip Voor het bewustzijn van allen, die In 1940 de C.N.V.B. leidden en niet minder voor het besef van de aangesloten verenigin gen, die binnen een maand aan de nieuwe eenheidsvoorstellen hun sanctie zouden hechten, be trof het hier op dót tijdstip een zuiver Nederlandse aangelegen heid die uitging van de Integere Nederlandse sporiautorileiten en bedoelde de Nederlandse in vloed in sportzaken te redden. i de klauw le ontkomi i de be' heidi voor hen, die dat wensten, liet behoud van het eigene een inte grerend bestanddeel vormde. En dat alles uiteraard slechts voor de duur van dc bezetting Maar nog niet vóór de bevrU- ding zouden wU ten volle begrU- pen, van hoe grote draagwijdte dc in 1940 genomen beslissing chi'steiyke organisatie soo i(Jn Eerst n4 1945. na vUf Jaar erva ring met de N.V.B. het beloofde van De stand is hier: N.J.A. 3 Ons Eiland 3 Pernix 2 T.O.P. 1 Fiks 2 S.V.O.W. 3 Fluks A 4 Velocitas 1 Fluks B 2 Wa.mond 3 14—0 29—2 23—2 2—0 2—5 4—21 7—20 0—3 1—22 0—7 De uitslagen zyn: Hoofdklasse West: V.E.S—Bolnes 5—3; overige wedstrijden afgelast. Hoofdklasse Centrum: Oranje-Naasau Climax 95. le kl. Z.-H. N.R.O.: O.D.I.—Ons Eiland 1—3; IjsvogelsV.E.S. 2 32; Fiks V.E.O. afgelast. 2e kl. A: WarmondN.S.A. 41; Per nlx 3—Pernix 4 100; Velocitaa—Fluks zagen w(j al 3e kl. A: T.O.P.Warmond 2 34" 910 volledig S.V.O.W.—Unitas 8—6. zoor nn» go 4e kl. A: N S.A. 2—S.V.O.W. 2 2—2; lascnde uni overige wedstrijden afgelast. Jun. A: Pernlx—Fluks A t2; Ons H. TEEUW. I EilandVelocitas Vel. niet opgekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 7