Inleidende beschouwingen van B. en W. bij de begroting S Geringe aanvoer van enkele winterproducten U.V.V. Verwerking van vlas tot linnen in beeld gebracht Scherper toezicht op beheer faillissementsgelden nieuwe leidsche courant zaterdag 23 october 1954 ALPHEN AAN DEN RUN Het beeld van de gemeentebegroting voor 1955, zoals we dat twee weken geleden gegeven hebben, met een bedrag van onvoorziene uitgaven van 22.000 is nog wat gunstiger. Want in de thans verschenen inleidingen op de begrotingen schrijven B. en W., dat de post „onvoorziene uitgaven" na de eerste wijziging 66.222,18 groot is. Dit resultaat kon w orden verkregen I vergadering onder leiding van de heer C. zonder te beschikken over de saldi-re- j Koren. De jaarverslagen van de heren L. j d Kwaak, secretaris aanspreking nood- Verleun e - aftredende bestuursleden, de heren M. ontvangen restant-uitkering wegens on- van ofwegen H StaDoer P Vonk schillen toe. Op verschillende zaken ho pen we nog terug te komen. We vragen thans aandacht voor de kapitaalsuitga ven. Voor het vervaardigen van uitbrei dingsplannen wordt f4.000 geraamd. De uitbreiding der straatverlichting, te we ten de aanleg van verlichting in nieuwt wijken en de verdere realisering var de plannen tot vervanging van bestaan de verlichting, vraagt f60.000. Ofn de voorbereiding voor de bouw van medisch centrum te kunnen beginnen, wordt een bedrag van f 10.000 geraamd. Voor de bouw van een pompgemaal In het oostelijk deel der gemeente, voor ten laste van de begroting 1954 reeds een bedrag van f65.000 was uit getrokken, wordt nu met overheveling van dit crediet r.aar 1955 f150 000 ge raamd Voor het treffen van voorziening in de hulsvesting van gemeentelijke diensten ls een memoriepost uitgetrok ken. In verband met de doortrekking var de Prlns-Bernhardlaan naar het Haze- veld, wordt f270 000 geraamd. De ver wachting is gewettigd, dat in 1955 be gonnen zal kunnen worden met de uit voering van het plan tot demping de spoorhaven. Het vOor de demping benodigde materiaal zal kunnen worden verkregen door de ontzanding van nabij het Bospark gelegen gronden. Voor ge noemde gedeeltelijke demping is f60 700 geraamd. Voor de uitbreiding van het Bospark wordt een bedrag van f 130 300 nodig ■geoordeeld. Dan volgen: aanschaffing vrachtauto gemeentewerken f 15.000: verbetering wegen (Lagewaard) f30,000: Idem (Gnephoek) f30.000. De bouw van een garage voor brandweer en gemeen tewerken kost f 140.000. Zowel de sport terreinen van Alphen als van Alpheuse Boys achter het Bospark zullen dere bestemming krijgen. B. en W. wil len deze ook zien langs de Oranje-Nas sausingel (waar A.R-C. en Alphia reeds zijn). Voorlopig wordt voor dit doel bedrag van f40 000 nodig geacht. Voor memorie is gesteld de verbre ding van een gedeelte van de Van Boet- zclaerstraat. In de toekomst zal 't pand. thans in gebruik bij de C.V. Lambert Jansen, afgebroken moeten worden een ruime aansluiting te krijgen op de Pieter Doelmanstraat. Voor de verbete ring van de Kerkvaartsweg wordt f 3000 nodig geacht en in- de begroting grondbedrijf is een post uitgetrokken van f 135.000 als raming voor de door trekking van de Ruijsdaelstraat tot aan de oprit van de Koningin-Jullanabrug. Uitkeringen Bij de financiële vooruitzichten atten deren B. en W. op de door ons al ver-L melde verhoogde rijksuitkeringen. Er is echter wel een addertje onder het gras. Bij het overleg, dat door Gedeputeer de Staten met het Ministerie van nenlandse Zaken is gevoerd over subjectieve verhoging van de algemene uitkering is het standpunt ingenomen, dat de rlaolbelasting met ingang 1 Januari' 1955 tót' gemiddeld f 15,— pand (thans f6.wordt verhoogd. Na dere inlichtingen hebben B. en W. ge leerd, dat deze verhoging absolute waarde is voor het verkrijgen var verhoging van de algemene uitkering per inwoner. Indien het aanhangige, door de Tw de Kamer geamendeerde, ontwerp wet inzake de financiële verhouding ongewijzigde vorm 't Staatsblad mocht bereiken, kan niet worden ontkend, dat in die regeling beduidende verbeterin gen zijm aangebracht in vergelijking tot de regeling, welke voor de jaren 1948 t/m 1952 heeft gegolden, doch evenzeer kan niet worden ontkend, dat onze ge meente het desondanks ook voor de vol gende jaren niet zal kunnen stellen zon der een subjectieve verhoging van het bedrag van de algemene uitkering per Agenda Maandag 23 October: Gemeentehuis kadercursus voor huishoud- en gezins- voörllchting. Woensdag 27 October: IJsclubgebouw verkoopmiddag en -avond van de U.V.V. (3—5 en 7—9 uur). Donderdag 28 October: Hotol Toor Nêd. vereniging van huisvrouwen (3 uur). De gegvens van deze agenda worden voor de vereniging Alphens Belang ver zameld door het contactadres. Van Dijk 6traat 9. tel. 2890. Voor het dlaconeasenhula De verkoop van sprltakoeken, die het Alphens comité hield ten bate van het dlaconessenhul9, heeft een winst van on geveer ƒ500 opgeleverd. Straatprediklng De straatprediklng wordt vanavond om half acht gehouden in de Nleuwstraat (Oudshoorn). Doktorsdlenst De Zondagsdienst der hulsartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. van Kooten, Wilhelminalaan 36. tel. 2079. Ongslante chauffeur Een ongalante bestuurder van 'n vracht auto, die met zijn voertuig, komende uit de richting Ter Aar, omstreeks 12 uur gistermiddag op de Westkar.aalweg reed, heeft de aldaar, geheel rechts van de rij weg passerende, met een paard bespan nen maalmachine. die werd bestuurd door de veehouder P. D. de Bruin, wonende aan de Westkanaalweg 16, dusdanig aan gereden, dat het landbouwwerktuig ern stig werd beschadigd. De chauffeur, aan wie de aanrijding beslist niet onopge merkt moet zijn gebleven, is doorgereden De politie stelt een onderzoek in. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor Oud-strtyders vergaderden De afdeling Alphen van de bond van oud-strijders en dragers van het moblll- gatle-kruis hield ln gebouw Concordia een Op 18 en 19 Januari zal avonden houden in het Nutsgebouw, waaraan de R.K. toneelvereniging meewerken. De heren P. Koren en P. Stoel zullen het muzikale gedeelte ver gen. Ten behoeve van de landelijke G.M.F.-collecte zal men de medewerking van een aantal dames Inroepen. ABBENES Zondagsdienst De Zondagsdienst artsen wordt genomen voor Abbenes en Nieuw Vennep door dokter Van Nugteren ALKEMADE Zondagsdienst De Zondagsdienst artsen wordt waar genomen door de dokters Brinkhorst en Muskens. BENTHUIZEN Plattelandsvrouwen vergaderden De afdeling Benthuizen van de Ned. bond van plattelandsvrouwen hield ln het koffiehuis van de heer A. van Staal duinen een vergaedring onder leiding van mevr. A. Diephout-Uitenbogaard. Er kon den enige nieuwe leden worden begroet. Een film werd vertoond van de vereni ging Nederlands Fabrikaat. HAZERSWOUDE Voor de N.C.R.V.-ralcrofoon Ds J. Ousshoren. Geref. predikant al hier. houdt Maandagmiddag om vier uur een overdenking uit de Biibel voor de N.C.R.V. E.H.B.O.-groep aan Rijndijk? Reeds enkele jaren bestond aan de Rijn dijk een colonne van het Nedr Rode Kruis. Tijdens een dezer dagen gehouden ver gadering met de leiding van de Leidse co lonne werd overwogen, om geheel naar Lelden over te gaan. Een vijftal leden voelde hier niet veel voor. zodat de groep werd ontbonden. De eerste-hulpverlenlng aan de Rijn dijk ls echter gezien de drukke verkeers weg onmisbaar geworden. Hiervan is ook burgemeester L. J. den Hollander ovar- tuigd, die daarom direct adviseerde een E.H.B.O.-groep op te richten. Woensdagavond om acht uur wordt op de gemeentesecretarie een vergadering gehouden. Alle oud-leden en zij, die lid willen worden, worden hier verwacht. De burgemeester zal de vergadering leiden Voor kankerbestrijding In de week van 25 October t/m. 30 October wordt de huis-aan-huis-collecte gehouden voor het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. Win terlezing De eerste winterlezlng, georganiseerd door het Hervormd comité voOr winter- iezingen, wordt gehouden Donderdag avond. half acht in Salvatori. Spreker is ds P. Bouw van Ridderkerk. C.H.-Jongerengroep De Chr. Hist. Jongerengroep houdt Maandag haar ledenvergadering in de Herv. school. Aanvang 7.30 uur. De heer T. Rademaker van Schiedam spreekt over ,Onze zwakheid, onze kracht". LEIMUIDEN Geslaagd Mevrouw H. G. Buter—Kruk slaagde voor de acte hulshouding en koken (acte 5). Lichtmast beschadigd De heer A. van Klaveren had het on geluk bij het achteruitrijden met zijn «uto ln botsing te komen met een der nieuwe lichtmasten op het kruispunt Pro vinciale weg—Burgemeester Bakhuizen- laan. Tengevolge van deze onzachte aan raking werd de lichtmast vrij zwaar be schadigd en raakte de verlichting defect. N1EUWVEEN Chr. plattelandsvrouwen Onder leiding van mevrouw Blok—De Wilde is de afdeling Nieuwveen var bond van Chr. plattelandsvrouwen in der gebouwen van de Joh. stichting bijeen geweest. De wijkverpleegster, zuster Firet, hield een causerie over de opleiding tot wijkverpleegster en de daarvoor vereiste diploma's. Een geanimeerde bespreking bewees, dat het onderwerp aller belang stelling had. Door het duo Pronk—Van der Wal werd in de loop van de avond en aantal liederen ten gehore gebracht. RUNSATERWOUDE Raad was gisteravond bijeen De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder 1 ziCersohap van burgemeester Bakhuizen Na opening stelden B. en W. voor rente en aflossing van een door de stich ting drinkwaterleiding „De Drie Ge meenten" aan te gane kasgeldlening te garanderenDe raad besloot hiertoe. De raad besloot verder op voorstel van W. op te dragen aan de heer C. J. v. kei te Leimuiden het maken va Joost Stollenbrug voor f 6220,64. Het rijk zal hiervan voor zijn rekening nt f 2454.36. B. en W. stelden voor om ,Pro Re-ge" een suibsidie te geven f 10 per jaar. De raad kon zich er verenigen. De raad besloot, indien de ambtenaren der gemeente een uur loon afstaan voor de actie vluchtelingenhulp, aan het bij eengebrachte bedrag eenzelfde bedrag toe te voegen. Op voorstel van B. en W. nam men het besluit, zich aan te sluiten bij het insti tuut ziektekostenregeling ambtenaren de 6% loonsverhoging van toepassing verklaren op het personeel der gemeente. Bij de rondvraag besprak de heer Dis seldorp nogmaals de rommelige toestand rond de Haven. De voorzitter zei dat W. druk bezig zijn een oplossing vinden. De heer Leystra vroeg, of bij de toewijzing van woningen steeds in de meest urgente gevallen wordt voorzien De voorzitter zei, dat hiermede zoveel mogelijk rekening wordt gehóuden. De heer Leystra vroeg eveneens of de presentiegelden mogen worden opgetrok ken voor de raadsleden tot f 7 per ver gadering. De voorzitter achtte f 5 vol doende. omdat de raadsvergaderingen des avonds gehouden worden. WOUBRUGGE Tegen de boom Gistermorgen kwam een tractor met aanhangwagen, bestuurd dóór de heer H. uit Waddlnxveen, door nog onbekende oorzaak In botsing met een boom op de Kruisweg. Tractor en boom werden z beschadigd en een vracht bleten kwam in de berm terecht. De politie, die pas later werd gewaarschuwd, heeft de zaak In onderzoek. Geref. vrouwen vergaderen Dinsdagavond om half acht vergadert de Geref. vrouwenvereniging. Mevr. Van Egmond—Akkerhof zal een onderwerp in leiden. K(jkavond De eerste kijkavond in het seizoen van de Chr. Nat. school wordt gehouden op aanstaande Donderdag om half acht. Alle ouders zijn hartelijk well#3m. Veiling Ter Aar (Advertentie). BEZOEK DE VERKOPING Over het algemeen waren in de afge lopen week de prijzen vrij constant. Vrij wel alle groentensoorten handhaafden eer goede notering. Wat de aanvoeren be treft, valt een teruggang van sommige producten op, en ook het verschijnen van enkele winterproducten. Het totale vei lingbeeld wordt steeds sterker beheerst door de tomaten. In tegenstelling tot de diverse groen tensoorten neemt de tomatenaanvoer nog belangrijk toe. Vermeldden wij ln on» vorig overzicht een dagaanvoer van circa 25000 kg, deze week was de aanvoer op Woensdag en Vrijdag zwevend rond de 35000 kg per veilingdag. De prijsdaling, die de vorige week Inzette, ging Maan- Woensdag nog in lichte mate ver der, doch Vrijdag trad weer enige ver betering in, vooral voor de A-tomaten afzet is de export ge bleven. Engeland en België als voornaaro- afnemers, maar ook Duitsland en een enkele keer Ierland waren aan de markt De A- en C-tomaten zijn gevraagd door Engeland, en België toont in hoofdzaak Interesse voor de B-tomaten. De binnen landse handel ln tomaten was aan g» flauwe kant. En vooral de kleine toma ten als c en cc, welke enige gebreken vertoonden, werden dan ook meestal door de handel niet opgenomen en krenen een bestemming voor de verwekende indus trie. De hoogste notering voor de export A-tomaten was 72 cent. B 75 cent en C 65 cent per kg. Kassnijbonen bleven op het prijsniveau an eind vorige week. Er komen echter steeds meer partijen, die tot de B-kwali teit behoren. Prinsessebonen beginnen tot weinig sangevoerde producten te behoren Vooral goede kwaliteit komt sporadisch prijs ls echter nog hoog Ook de witte pronkers waren weer duur De hoogste notering kwam tot 62 cent per kg. Andijvie ging deze week voor be hoorlijke prijs van de hand. Goede poste lein was duur, evenals glasspinazie. Voor de sla was er steeds weer goede be langstelling, vooral voor de goede kwali teit. Bloemkool blijft goed la trek. De kwaliteit loopt echter nogal sterk uiteen. Vandaar de nogal ver uiteenlopende prij zen. De andere koolsoorten als rode, groene, savoye en puntjeskool bleven goed de prijs- Ditzelfde kan gezegd werden van de In het IJsclubgebouw op 17 October [bos- zowel als van de waspeen. Goede a.t., waar de goederen, vervaardigd kwaliteit natuurlijk. Uien. prei en ook door*de bejaarden van de sociëteit de kroten betaalde men weer goed. Soep van U.V.V. worden aangeboden. -"o-.nten verschillend ln prijs naar kwa- Tevens attraetles en gezelH* utJe van Uteit. 35 en van 7—9 uur. *n het begin van ons overzicht schre ven wij over het verschijnen van enkele winterproducten. We noemen hi witlof, spruiten en boerenkool. De voer is echter nog gering, en het zal nog wel enkele weken duren eer deze produc. ten hoofdproducten op de veling zijn ge worden. Wat de twee eerstgenoemde be treft was de prijs goed. Bescherming Bevolking. In het gymnastieklokaal te Aardam wordt Maandagavond een voorlichtings avond van de organisatie Bescherming Bevolking gehouden, waar door middei van een film zal worden uiteengezet, weTike taak de Bescherming Bevolking heeft. Collecte voor P.I.T. Ten bate van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront zal in deze gemeente „De krantenman" Vanavond om half acht wordt ln het gymnastieklokaal, evenals gisteravond, voorstelling gegeven van de film „De krantenman", die we reeds uitgebreid ln blad bespraken. Deze vertoning doet de vraag rijzen: waarom krijgen we ln Ter Aar maandelijks niet iets dergelijks? Het lokaal was gisteravond maar matig bezet; vanavond zal het echter als ge woonlijk wel tjokvol zijn. Proefproces tegen aziinf abrikanten De Economische Kamer van de Amster damse rechtbank heeft twee azijnfabrl- kanten na een proefproces tot een voor waardelijke boete van ƒ251 veroordeeld, de mogelijkheid van hoger beroep, hunner al heeft gebruik ge- De fabrikant P. A. P. U. was ten laste gelegd, dat hij azijn, synthetisch bereid en met toevoeging van kleur- en andere stoffen, onder de naam natuurazijn in de handel had gebracht. De tweede fabrikant A. J, N., had azijn, bereid volgens het snelgistingsproces (chemische prikkeling van bacteriën), eveneens als natuurazijn verkocht. De officier van Justitie, die tegen belden een voorwaardelijke boete 260 gld had geëist, was van mening, dat alleen azijn, welke volgens een gis tingsproces wordt vervaardigd uit rozij nen, wijn of andere alcoholhoudende vloeistoffen de naam natuurazijn verdient Met andere als natuurazijn aangeboden azijn worden bij het publiek valse ver wachtingen gewekt. Kamerlid Van der Goes eist opheldering Over de spionnage-zaak van Petersen Het Tweede Kamerlid, de heer Van der Goes van Naters, heeft aan de ministers van buitenlan-dse zaken, van binnenland se zaken, en oorlog, de volgende schrifte lijke vraag gesteld: Willen de ministers, voor zover zulks' niet duidelijk met 's lands belang in strijd is, mededelen, of. in welk opzicht e aanzien van wie, er aan Nederlandse kant van onvoorzichtigheid of nalatigheid sprake is, in de spionnagezaak van J. S. Petersen, ambtenaar van het National Se curity Agency te Washington. Het Amerikaanse blad Washington Post schrijft, dat de aanklacht tegen Joseph Petersen, een oud-ambtenaar van d Spion Petersen tionale veiligheidsdienst, wegens het ge ven van geheime inlichtingen Nederlandse generaal, een waarschuwing is, dat niet alle spionnagegevallen in 1 band staan met de communistische menzwering. Nadat het blad er melding van maakt, dat de Nederlandse regering heeft kiaard, aangenomen te hebben, dat de superieuren van Petersen toestemming-, hadden gegeven tot het blijven doorgeven' van geheimen na de oorlog, schrijft het: „Die verklaring klinkt ver gezocht, wan neer men de aard van een aantal dezer inlichtingen, die de heer Petersen aan d( Nederlandse generaal zou hebben gege ven, in aanmerking neemt. De zaak gaat echter tussen de regering en haar oud ambtenaar en niet tussen de Verenigde Staten en Nederland". In Amerikaanse bladen wordt voorts, als in een deel onzer edities reeds gemeld, de naam genoemd van de Nederlandse relatie van Petersen, die in staat schuldiging is gesteld wegens schending van de splonnage-veiligheidswetten. De Nederlander zou zijn de hèer J. A. Ver- kuyl, die in 1946 als kolonel is gepension- neerd en thans te Amsterdam woont. Uitslagen van centrale hengstenkeuring Gisteren werd in Utrecht op het con cours-hipplqueterreln achter de veemarkt, de jaarlijkse centrale hetlgstènkeuring gehouden. De voornaamste uitslagen wa- Eenjarlgen Gelders type: 1. Vos van S M. A. Metz te Emmeloord en R, van dei Scheer te Kampèrveen; 2. Bruin van C Blan-kendaal te Bergen (N.H.). Eenjarigen Groninger type: 1. Bruin var H. Verkuil te Bruchem en A. den Hollan der te Klundert; 2. Bruin van gebr. Kei- holt te Geesteren (Gld.). Tweejarigen Groninger type: 1. Bruin an Joh. van der Scheer te Kamperveen; 2. Zwart van J. Wolthuis te Dedemsvaart. Tweejarigen Gelders type: 1. Bruin van C. van Arkel te Kerk-Avezaath (met wis selbeker van de Diergeneeskundige stu dentenkring); 2. Vos van H. Verkuil te Bruchem en gebr. Den Hollander te Klun dert. Uitbreiding teeltrecht bloemisterij Het bestuur van de vereniging De Ne derlandse Bloemisterij heeft de leden voorgesteld, aan het bedrijfschap sierteeltproducten te verzoeken, het teelt- recht bloemkwekerij voor het J met 5 procent uit te breiden. Van deze uitbreiding zo.u ten hoogste een vijfde gedeelte ter beschikking dienen men voor uitreiking aan jonge kwekers. Dit voorstel zal worden besproken op di najaarsvergadering van de vereniging, die op Dinsdag 26 October in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Utrecht wordt gehouden. Het bestuur licht zijn voorstel door er onder meer op te wijzen, dat de export van bloemkwekerij-artikelen in de jaren na de oorlog aanzienlijk is geste gen en nog steeds stijgt. Ondanks teruglopen van de binnenlandse afzet zijn de veillngomzetten de laatste jaren gi stegen, dank zij de groeiende export. Het bestuur acht daarom enige uitbreiding van het teeltrecht noodzakelijk. Verdere uitbreiding zal in de komende jaren op nieuw kunnen worden bezien, in het licht an de dan heersende omstandigheden. Balans bollenexport Tot 16 October werd er voor rond 12 millioen meer geëxporteerd dan in 1953. De balans over de afgelopen maand ziet er niet slecht uit. Van de vèrgrote export namen Frankrijk en Duitsland een be langrijk gedeelte voor hun rekening De uitvoer naar Amerika liep dit jaar Iets terug, namelijk 500 000 kg, maar deson danks blijft Amerika een belangrijke fneimer. De export naar Engeland nam met 500.000 kg toe. Naar alle andere landen werd over het ilgemeen iets meer uitgevoerd. Toch zal hoe vreemd het ook moge klinken, de winst voor de exporteurs geringer zijn dan in 1953. Dit is te wijten aan de om standigheid, dat zij hun bollen reeds winters in het buitenland verkopen tegen normale prijzen, terwijl het dit Jaar in het bolpakseizoen juist de gewone handelssoorten waren, die zeer sterk in nrljs aantrokken. De bollenexport is nu eenmaal een spe culatief vale Staking boterleveranties Naar aanleiding van berichten oversta king van de Westeuropese boterleveran- de Amerikaanse troepen in West-1 Europa, heeft het.Amerikaan.se hoofd kwartier te Heidelberg b't Pentagon om inlichtingen gevraagd. I Van lijnzaad tot lijnwaad Leerzame expositie in Wageningen draagt het batig saldo ai aan Vluchtelingenhulp De burgemeester van Wageningen, mr M. de Niet G.zn, zal Woensdag in het oranje-hotel aldaar de tentoonstelling Van lijnzaad tot lijnwaad openen, die tot en met 30 October wordt gehouden ter ge legenheid van de opening van het Neder lands vlasinstltuut. De tentoonstelling ls door het Neder lands vlasinstituut in samenwerking met de Nederlandse federatie van vlassers- verenigingen in het kader van de actie Nederland -linnenland georganiseerd. Dank zij de medewerking van een tien tal Wageningse instituten, het vezelinsti tuut TNO te Delft, de kantklosschool te Amsterdam en de bond van plattelands vrouwen wordt op deze tentoonstelling een overzicht gegeven van de teelt en verwerking van vlas tot linnen producten. Ook zullen de eerste op laboratorium schaal verkregen linnen garens en weef sels volgens de door het vezel-instituut TNO ontwikkelde nieuwe bewerkings methode te bezichtigen zijn. Deze nieuw ontwikkelde methode heeft aanleiding ge geven tot het oprichten van de proef fabriek Novi-Vlas, waaraan telers en vlassers financieel bijdragen. Visserijgolijes Vangsten weer stabiel Na de resultaten van de vorige week hebben de vangsten zich gelukkig in d» afgelopen week gestabiliseerd. Het ge- middelen is teruggelopen tot een 50 kant jes per schip per nacht. Het v i de e had alle krachten van de rederijen ge vraagd. De teruggang in de grootte v»n de vangsten was dan ook hard nodig daar de haring, die aan de wal gebracht was nu rustig opgepekeld en gestapeld kan worden vóór de tweede race gaat be ginnen. Volgens de verwachtingen kunnen de volgende week de vangsten weer toe- Dat ze minder geworden zijn. komt ook de kwaliteit ten goede, daar de grote vangsten tot gevolg heoben. dat tie haring op zee niet voldoende kar. worden be werkt. De tonnen waren dan ook wel eens niet vol. terwijl voorts de haring, die In de laatste netten van de vleet was ge vangen dood aan boord kwam. zodat deze har in- wat «lapner was. De kwaliteit 's even goed als van de eerstgevangen. Dat kwam ook wel tot uiting; het was op merkelijk, dat slechts een gering aantal kantjes doordraaide en naar de vlsmeel- fabrieken moest worden vervoerd De meeste dagen draaide nog geen 3% door. Was de kwalitiet minder geweest, dan zou dit percentage zeer zeker hoger hebben gelegen. De vraag was en bleef echter ied en de stemming levendig. Voor de volle haring werd deze week betaald 34 tot ƒ36.30 per kantje en voor steurharing van 22 tot 30. Aan de Katwijkse afslag werden deze week 25640'kantjes aangevoerd. Quintet Er waren gisteren niet minder dan vijf trawlers aan de IJmuidense markt, maar de prijzen hebben zich daar niet al te erg aan gestoord. De Klaas Wijker, die van da 13e October is, bracht 780 kisten makreel, 90 schelvis, 45 gul, kool en kabeljauw 25 rog en vleet, 10 wijting en 60 haring; de Petten van 12 October ving 590 makreel, 35 haring, 50 schelvis en 25 wij ting en de Allan Water had van de 11e October 930 haring en 150 braad en wij- terwijl van de 13e October da Sumatra binnen lag met 700 haring. Num- de SCH 153 Onderneming IV 700 haring. Wat kotters brachten tong en schol mee. Haring lagere „onderkant' De haring zakte weliswaar ln prijs als 3 kwaliteit niet al te stevig bleek te zijn aar de beste handhaafde zich toch ge makkelijk op f 16 per kist. De „onderkant haring" bracht f 10,50 op. Een stuk of wa: kisten kabeljauw voor België brachten het tot f130 4 f140 en het binnenland kocht de zwarte kool weg voor f64 tot terwijl de grote gullen f 45 deden me' f 42 vóór 50 kilo middelgul en f 30 a f2! voor de torren. Wijting bracht op van f23 tot f24 en d« braad ging voor f 28 k f 32 per kist, ter wijl de pennen tot f 45 kwamen. Een enkel kistje schol II bracht het graag tot f 55 k f 60 en de drietjes zaten op déze manier al gauw tussen de f 40 de f 50. Tong was er weinig, de grote gold f4,50, de grootmiddel f3,50 en de klein- middel f 3 tot f 2,80, terwijl de enen f 2.25 maakten en de tweetjes f2 handhaafden. Slot van de week Vanmorgen kreeg de handel de aanvoer an de Vikingbank te verwerken, sinds 13 October 350 kisten schelvis i kool buitmaakte. alsmede 150 kabeljauw, 150 makreel en 60 stokkebit. De oudste schepen zijn hierna de Antje (13 October), de Maria van Hattum (14 October) en Tzonne met de Polderman van 15 Oct. Demonstraties worden o.a. gegeven In kantklossen, handweven en machinaal weven. De kantklosschool te Amsterdam en de bond van plattelandsvrouwen zon den een collectie linnen hand- en bor duurwerken ln voor een waarde van en kele duizenden guldens. Onder het motto Kijk, keur en koop, werd een verkoopstand met medewerking van de Wageningse middenstand inge richt, waar een uitgelezen collectie lin- nentextiel is bijeengebracht. Het batig saldo van de tentoonstelling komt ten goede van het comité Vluchte lingenhulp 1954. Nederlanders trekken weg uit Indonesië De Waterman arriveerde met 832 passagiers Het regeringsschip Waterman, in be heer bij de Kon. Rott. Lloyd, is gisteroch tend in Rotterdam teruggekeerd. Het schip heeft een emigrantenreis naar Aus tralië en Nieuw-Zeeland gemaakt. Op de terugreis embarkeerden in Djakarta 832 passagiers, onder wie 216 kinderen, uit Soerabaja. Semarang en uit Djakarta zelf. Op een enkele uitzondering na zijn deze mensen tevoren nimmer buiten Indonesië geweest. De Waterman kwam binnen met de vlag halfstok. Zondag jl. overleed de 78- jarige mevrouw C. C. Meyer-Vink, die met haar dochter naar een andere dochter zou gaan, die reeds in ons land wi Van de passagiers moeten ong. 750 aan onderdak worden geholpen door de dienst maatschappelijke zorg van het nisterie voor maatschappelijk werk. Zij worden in heel Nederland ondergebracht in hotels en contractpensions waar zij ge middeld een jaar vertoeven. Bovendien bevonden zich twee Neder landse emigranten aan boord van de Wa terman, die door Nieuw-Zeeland waren uitgewezen. De gezinshoofden hebben aan boord in 'n hun verstrekte vragenlijst antwoord ge geven waarom zij naar Nederland wil den gaan. Zestig van hen gaven als reden op, drang zich bij hun familie in Neder land te voegen; vijf-en-twintig wilden naar Nederland om hun kinderen te laten studeren; vijf-en-dertig waren als ambte naar van de republiek Indonesia afge vloeid: vijf gingen naar Nederland we gens ziekte; twintig omdat zij In Neder land hun pensioen willen genieten en honderdtien zagen geen toekomst meer ln Indonesia. y^QEKENHOEK-g „MING", een roman over Chlni door Hendrik Kosters. Uitg. Ge. broeders Zomer en Kcunlng1! Uitgeversm|j, Wageningen. MING", EEN ROMAN OVER CHINA zoals de ondertitel zegt, mag men feite beschouwen als een zendlngsve haal, al heeft het eigenlijk die allure nli Ming is de zoon van een zeer rijke Chljq nees, die ernstig ziek wordt als hij hoe ellendig de boeren leven, die vader door hun pacht weelde verschaffen Niets schijnt Ming's lichaam van de slo pende koortsen te kunnen redden, totda de dokter uit den vreemde, Edwin James met westerse medicijnen die strijd Maar Ming's ziel blijft ziek, hij kan meer gelukkig zijn ln de rijkdom thuli en de plechtigheden van zijn godsdienst De dokter ontvlucht de Chinese jongemai tenslotte omdat hij de geestelijke armoedi van de zoekende M'ng niet kan v men, maar hij zendt hem een Bijbel welke de grote ommekeer teweegbrengt Arm en zwervend volgt Ming de dokte om meer te horen van de Verlosser dei wereld en als de lange reis ten einde heeft Ming werkelijke rijkdom leren ken nen: die van het Evangelie. Dit verhaal, zich afspe^nd tegen d< bonte achtergrond van het de westerHn; altijd geheimzinnig voorkomende c ls boeiend en interessant en aangrijpen! van strekking. In Scheveningen Rijnvaart onderwerp van gesprek Weldra nieuwe besprekingen in Düsseldorf De delegaties van de Nederlandse en Duitse binnenvaart zijn gisteren in Schej veningen bijeen geweest ter bespreking van de vraagstukken over de Rijnvaart,' die op dit gebied tussen de regeringen der beide landen in behandeling zij-nj Besproken is o.m. de mogelijkheid van Nederlandse deelneming aan het Duitse binnenlandse Rijnverkeer, het zgn. „Ini nerdeutsche" vervoer. De besprekingen zijn gehouden in aan-! wezigiheid van vertegenwoordigers vap de Duitse en Nederlandse ministeries van buitenlandse zaken, verkeer en eco-; nomische zaken. De delegaties hebberi zich wederzijds ten aanzien van de voori naamste problemen ultgesiproken en —4 aldus het gezamenlijke communiqué —4 de omvang van de verdere onderhan-? delingen bepaald. De besprekingen zul-* len op 9 November a.s. te Düsseldorfj worden voortgezet Na afloop der conferentie zeide eenjv lid der Nederlandse delegatie optimis-jj tisch gestemd te zijn over het verloopï der besprekingen. jj Orde van Advocaten wil: In en uit Binnengekomen: KW 17. 175, 67 en 36. Vertrokken: KW 32, 59, 28, 77. 53, 21. 3i ?1. 56. 94. 92. 128. 189 Prijs „dikke" gladiolen weer aangetrokken De kweker, die dikke gladiolen te vel len had, ondervond in de afgelopen week op de bollenvellingen in Lisse en De Noord meevaller op meevaller. Veertie nen van een alledaagse gladiool als Nieuiw Europa braohben f 9 per 1Ö0 óp- terwijl gladiolen Van 12—14 het tot f 8.60 brachten. Desondanks droeg dit niet direct bij tot de gemoedsrust van de exporteurs, want het is de vraag, of er bij een zo hoge prijs nog wel muziek zit in de uitvoer. Twaalven van de paarse Abu Hassan brachten ruim f 11 op en de veertienen Acca Laurentia werden verkocht de hoge prijs van f 7,50 en meer per Veertienen van Bloemfontein no teerden f 7.80. van Dr Fleming f 8, van Grand Monarch f 8.60, van Johan Strauss f 7.90, van Harry Hopkins f 9.30, van Salman's Elite f 8 50, terwijl Paul Ru bens, Modern Times. Picardy, Java, Hop- man's Glorie en dergelijke soorten alle tussen f 8 en f 8.40 draaiden. Op enkele uitzonderingen na ontliepen de maten 1214 elkaar heel weinig. Voor Silentium, Mansoer, Silhouette. Memorial Day, Rosa van Lima. Palet. General Eisenhower en Gold Dust betaal de men van f 7.20 tot f 7 80 per 100. Het aanbod van de maten 10—12 was naar verhouding zeer groot. Het prijsverschil tussen de maten 12—14 en 10—12 beliep voor de meeste soorten f 2.50 tot f 3.50 per 100 De Algemene Raad van de Orde Advocaten heeft de minister geantwoord, dat b|j het beheer door advocaten van faillissementsgelden helaas niet meer kan worden volstaan met een scherper toe zicht door de rechter-commlssaris, maar dat helaas verder gaande maatregelen noodzakelijk z|jn. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Nederlandse Orde van Advocaten. De Orde had eeh commissie ingesteld om voorstellen te doen. naar aanleiding van de kort op elkaar volgende déconfitures van enkele advocaten. Als „verder gaande maatregelen" heeft men zich voorgesteld een eenvoudige ac countantscontrole en een waarborgfonds, waarin iedere advocaat, die in de toe komst blijft prijs stellen op de benoeming tot curator, moet deelnemen door storting van een lnlegsom en eventueel latere slagen. Hierbij zou evenwel de medewer king van rechtbanken moeten worden verkregen. De daartoe ingestelde commissie is met de uitwerking van deze lang niet eenvou dige denkbeelden reeds ver gevorderd. De Algemene Raad heeft voorts ge vraagd aan de minister van Justitie, de ambtenaren van het O.M. opdracht te geven, eerst overleg te plegen met de Orde, alvorens zij overgaan tot de Jubilerende Marva's in Amsterdam bijeen Redevoeringen spraken van dankbaarheid In de cantine van het marine-etablisse ment te Amsterdam, kwamen Marva's, reünisten en genodigden ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan der Marva samen om naar twee redevoeringen te luisteren. De chef van de Marva, hoofd officier mevr. mr E. G. van Diemen-Mek- king, zeide o.m.: „Moge het verloop Van het personeel van de Marine-Vrouwen afdeling wel eens groter zijn, dan de lei ding lief is, blijkbaar is dit toch niet te wijten aan het feit, dat men niet mét ple zier dient. Een ideale samenwerking tus sen mannen en vrouwen is in de Marine nog niet bereikt, maar wel kunnen wij dankbaar constateren, dat daar door bei de groepen naar wordt gestreefd. De staatssecretaris van marine, vice- admiraal b.d. H C. W Moorman, was var ing, dat de aanwezigheid van de Mar in dc verscheidenheid van functies, die daarvoor geschikt zijn, een vanzelf sprekend feit is geworden. „De marine 't niet meer zonder het korps Marva kunnen doen, en dat is eigenlijk het groot ste compliment, dat ik u allen zou kun- maken. Thans bestaat de mogelijk heid voor de Marva's' om over te gaan het beroepspersoneel van de zee macht, het beste bewij6, hoezeer uw ar beid wordt gewaardeerd." Nederlanders in Holland Marsh komen in een kamp Onze ambassadeur in Canada meldt aan het departement van buitenlandse zaken, dat de consul der Nederlanden te To ronto heeft medegedeeld, dat de stemming Holland Marsh uitstekend ls. Er ls een overvloed van voedsel, kleding en andere goederen. Enkelen zijn reeds teruggekeerd het oostelijke deel van de polder, 'er enige dagen reeds droog zal zijn. Terugkeer der bewoners van het weste lijke deel is voor de winter niet mogelijk, doch voor hen wordt een comfortabel kamp ingericht. Zij genieten voorlopig gastvrijheid bij inwoners van Bradford i omgeving. restatle van een advocaat, tegen wie ern-, stige vermoedens zijn gerezen, behalvej natuurlijk in gevallen van aperte schuld of een hoogst strafbaar feit. Maar de raad heeft de minister voor-! beelden kunnen noemen, waarin onver-1 wijld tegen een advocaat was opgetreden.: Uit het antwoord van de minister is ge bleken, dat hij de Raad een heel eind' tegemoetgekomen is. Vrijgesprokene eist ton „tegemoetkoming" Voor negen jaar ondergane gevangenisstraf Honderdduizend gulden eist de 54-jarige i P. van D. uit Zeegse (Gr.) als schadever-, - goeding voor de negen jaren, welke hij Inj detentie doorbracht wegens een misdrijf,! waarvan hij onlangs, op 13 September, werd vrijgesproken, na aanvankelijk tot 20 jaar veroordeeld te zijn, aldus De Tel. Van D. werd er van beschuldigd, tijdens de oorlog In October 1942 in het strafkamp Erica te Ommen een medege vangene zodanig te hebben mishandeld, j dat deze overleed. Van D.'s advocaten, mr K. W. P. Klaas- sen (Den Haag) en mr H. P. van Duiken (Amsterdam), zullen nu bij de Amster-1 damse rechtbank voor hun cliënt een j „tegemoetkoming" van een ton vragen. Zes procent niet genoeg Hogere salarissen voor overheidspersoneel Chr. Bond bepleit (nog geheime) verbeteringen (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de Chr. Bond van i Overheidspersoneel te Den Haag heeft bij de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg voor ambte lijke zaken voorstellen gedaan ter ver- j betering van de salarissen van het over- heidspersoneel. Men zal trachten voor alle personen in overheidsdienst van de j hoogste tot de laagste, een belangrijke verbetering in hun arbeidsvoorwaarden te scheppen. De Ned. Chr. Bond van Overheidsper- I soneei heeft in deze kwestie overleg ge- i pleegd met de Christelijke Centrale van Overheidspersoneett. waarbij o.m. zijn aangesloten de Spoor- en tramemploye's, onderwijzers enz. De inhoud van de I voorstellen is van zeer vertrouwelijk karakter en kon niet ter publicat; den vrijgegeven. Naar wij ve: staat deze actie van de N.C.B.O. geheel los van de pogingen, die de Algemene Bond van Ambtenaren bij verscheidene gemeentebesturen heeft gedaan, om over het vierde kwartaal 1954 een minimale uitkering aan het gemeentepersoneel te doen. Zoals bekend, bepleit deze organisatie :n vergoeding van f 100 voor gehuwden, f75 voor ongehuwden en f50 voor jeugdig personeel. De salarisverhoging van zes proeent is niet ln staat de nood der amb tenaren, vooral onder de laagst gesala rieerde, te lenigen. De N.C.B.O. staat op het standpunt dat de loonpolitiek van de overheid in haar geheel dient te zijn af gestemd op het peil van de salarissen van de werknemer in het particuliere be drijfsleven. Daarnaast is door de Bond betoogd, dat «larlërlng van overheidspersoneel naar I eigen maatstaven dient te geschieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6