R.R. Centrales! Convent dient openbaar veel meer zaken te behandelen BEURSBAROMETER= Roep naar meer eenheid op Chr. politiek gebied Oostduitse namaakzegels met politieke grapjes UROL -ZRTEtmRCJÖ OCTOBER 1954 Oude partij toont jeugdig élan Centraal Comité De top van de organisatie (hoewel niet in beslissende zin, want dat is de Depu- tatenvergadering en tot op zekere hoogte het omgevormde Centralen Convent, waarover hierna meer) wordt gevormd door het Centraal Comité van Antirevo lutionaire kiesverenigingen. Dit Comité bestaat uit 11 leden, onder wie de voorzitter, te kiezen door de ,De- putatenvergadering; 18 leden, aangewe zen door de Kamercentrales; 2 leden, aan gewezen door het Landelijk Verband van A.R. Vrouwenclubs; 2 leden, aangewezen 'door de Nationale Jongerenorganisatie; de voorzitters van de A.R. Eerste en Tweede Kamerfracties en de algemeen secretaris. Bij elke Tweede Kamerver kiezing moeten de leden aftreden doch zij zijn herkiesbaar. Hoogstens 4 leden mogen tevens lid van de Staten-Generaal zijn. Hen Centraal Comité is tevens Raad van Beheer van de Doctor Abraham Kuyperstichting. Het vergadert minstens éénmaal per maand en neemt besluiten bij meerderheid van stemmen. Het ls be last met de algemene leiding, met de voorbereiding van voorstellen aan het Centralen Convent en de Deputatenver- gadering, belegt partijconferenties. Is verantwoordelijk voor de organisatie van de verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de uitgave van het Kaderblad en contact-orgaan „Nederlandse Gedach ten", waarvan het de redactie benoemt en beheert de geldmiddelen en eigen dommen van de A.R. Partij. Het Moderamen van het Centraal Co mité bestaat uit de voorzitter, de bei3e ondervoorzitters, de tweede voorzitter, de penningmeester, twee door het Cen tralen Convent aangewezen leden en de algemeen secretaris. Dit Moderamen kan door het Centraal Comité gemachtigd worden bepaalde werkzaamheden te ver richten en treedt in spoedeisende geval len voor het Centraal Comité op. Daarnaast ls voorzien In een Part(J- secretariaat, dat bestaat uit één of meer N gesalarieerde secretarissen, te benoemen U door het Centraal Comité. Zijn er meer secretarissen dan één. dan kan één er van door het Centralen Convent benoemd Jïi,worden tot algemeen secretaris. O W 05 Commissies Onder verantwoordelijkheid van het Centraal Comité zullen enige com missies werken (dit is te zien als een uitwerking van het beginsel van ar beidsverdeling). In de eerste plaats is voorzien in een Organisatiecommissie. Deze bestaat uit tenminste 5 leden. De voorzitter wordt Nf .gekozen door de Deputatenvergadering is daarmee tevens ondervoorzitter van het Centraal Comité. De overige le- den worden, op voordracht van het Cen- *1 traal Comité, benoemd door het Centra- J3i len Convent. De zittingsduur is gesteld op 4 jaar. Eén der partijsecretarissen is De taak van de organisatiecommissie s: het behandelen van alle organisatori- e- sche en financiële aangelegenheden, lei- ding van de propaganda en de kader- Ja, vorming, activering van het werk der propagandacommissles, van de Jongeren Organisatie en van de overige binnen het partijverband werkzame organisaties. Zij kan ook, wegens bijzondere omstandig- I heden (gedeeltelijke) ontheffing verlenen van de door de kiesverenigingen aan het i Centraal Comité jaarlijks af te dragen I financiële bijdrage. Behalve deze organisatiecommissie is er ook nog een Algemeen Organisatie- Comité. Dit bestaat uit de leden van de j Organisatie-commissie, de secretarissen l en de penningmeesters der Kamercentra les. De taak van dit comité ts, de voor stellen, door de organisatiecommissie voorbereid, te bespreken vóór zij aan het Centraal Comité ter goedkeuring wor- I den voorgelegd. De tweede commissie, die onder ver antwoordelijkheid van het Centraal Co mité zal werken is de Vormingscommis sie. Ook zij bestaat uit tenminste 5 Jeden, waarvan de voorzitter gekozen wordt door de deputatenvergadering (tevens ondervoorzitter van het Centraal Coml- té) en de andere leden door het Cen- j tralen Convent, met een zittingsduur var I vier jaar. Deze commissie zal worden be last met alle aangelegenheden betref- fende de staatkundige mentngsvorminf I en de voorbereidende studie daai i het College van Advies en de vaste Tweede-Kamerlid bij candidaatstelling niet ouder dan 65 jaar DE OP 22 NOVEMBER 1952 ingestelde reorganisatie-! moest nagaan in hoeverre een reorganisatie van de Antirevolutio naire Partij en een wijziging van haar statuten, als gevolg van de in- middels veranderde omstandigheden, noodzakelijk zijn. heeft haar rap- j port aan het Centraal Comité uitgebracht, vergezeld van een ontwerp tj voor geheel nieuwe statuten. Als algemene richtlijn, zo blijkt uit het rap- 8 port, heeft de commissie voor de interne reorganisatie i bevorderen van een naar de eisen des tijds toegeruste, beweeglijke partij-organisatie met de handhaving van het federatief karakter (j haar opbouw; een en ander mede gericht op het in het leven roepen W van de noodzakelijke voorwaarden voor een zo volledig mogelijke ont- p plooiing van de kiesverenigingen en vooral van de leden der kies- verenigingen. M* Mr A. B. Roosjen, voorzitter reorganisatie-commissie heeft, ii I lichting op het rapport tijdens I conferentie verklaard, dat de I tijds noopten tot een bredere verdeling N van arbeid en tot meer openbaarheid *«Het Nederlandse volk, zo zeide hij, moet -weten, dat er een A.R. Partij is, wat die 3 is en wat die bedoelt. Tot nu toe zijn wij L tekort geschoten in het uitdragen van de JJbeginselen van de Antirevolutionaire vPartij. S Hoe de commissie meent, de doelstel- Blingen te verwezenlijken, moge blijken guit de volgende samenvatting nieuw-voorgestelde statuten. Grondslag blijft het federatief verband Jvan zelfstandige, gemeentelijke dan wel l dorps- of districts-, kiesverenigingen, aangesloten bij het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen. Dit Centraal Co mité is met de algemene leiding belast. De kiesverenigingen binnen een staten- kieskring vormen samen een Statcn- Centrale met mogelijkheid tot splitsing in Hulpcentrales. Meer dan tot nu toe zal aan de Statencentrales een contro lerende taak met betrekking tot de acti viteiten van de kiesverenigingen worden toegekend. De kiesverenigingen binnen een Ka merkieskring vormen een Kamercentrale. Deze is o.a. belast met de algemene pro paganda en met het toezicht op de Sta tencentrales. Hierboven staat dan het reeds genoem de Centraal Comité. Min of meer buiten ïdeze piramidale opbouw staan de Pro vinciale Organisaties, gevormd door de kiesverenigingen binnen een provincie. Onder leiding van een Provinciaal Co mité zijn deze organisaties belast met de voorbereiding en organisatie van de ver- Ikiezingèn voor de Provinciale Staten. Achter de vormingscommissie staat nl. het College van Advies. De leden hiervan worden benoemd door het Centraal Co mité voor zes jaar, op voordracht van d( Vormingscommissie. Zijn taak is he' uitbrengen van gedocumenteerde rappor ten over politieke, sociaal-economische er culturele vraagstukken, hetzij eigener beweging, hetzvj op verzoek van het Cen traal Comité of van een der Kamerfrac ties. De rapporten worden opgesteld door commissies ad hoc of door vaste commissies, benoemd door de Vormings commissie. In deze commissies kunnen ook deskundige niet-leden worden noemd. De rapporten moeten worden gepubli ceerd, tenzij het Centraal Comité o drang van zeer bijzondere omstandighe den anders besluit. De vaste commissies worden ingesteld door het Centraal Comité op voorstel van de Vormingscommissie. Er worde ieder geval in benoemd een of mee den van het Centraal Comité, een meer leden van de A.R. Kamerfracties en enige leden, die krachtens hun positie in de op het betrokken terrein werk zame christelijke organisaties terzake deskundig zijn. Haar taak is in het bij zonder het dienen van advies en voor lichting van het Centraal Comité en de Kamerfracties bij de behandeling van actuele vraagstukken ter bepaling van het in te nemen standpunt en ter voor bereiding van beslissingen. Geïncorporeerd Nieuw is ook, dat de Doctor Abraham Kuyperstichting in de partijorganisatie wordt geincorporeerd. Haar taak is: ge ven van advies en voorlichting aan kies verenigingen. kamer-, staten- en raads leden; verzorging van de politiek weten schappelijke documentatie; uitgave van het wetenschappelijk maandschrift A.R. Staatkunde; beheer van de bibliotheek en ige arbeid van wetenschappelijke aard. Het Centraal Comité treedt op als Raad in Beheer. Deze wijst een der partij secretarissen aan tot Directeur der Stich ting. De Raad kan een functionaris be noemen, belast met de zelfstandige taak van adviseur der Kamerfracties, desge wenst tevens secretaris van die fracties. Dan is er tenslotte nog de Financiële Commissie, bestaande uit drie leden, te benoemen door het Centralen Convent. Haar taak is het controleren van de financiën van de A.R. Partijstichting en de Kuyperstichting. Daarnaast moet zij het Centraal Comité advies uitbrengen belangrijke financiële aangelegen heden, waaronder de begroting. Centralen Convent Wij zijn thans genaderd tot het Cen tralen Convent. Tot nu toe was dit een orgaan voor intern partijberaad en waarin nimmer beslissingen vielen. In het voorstel van de reorganisatie commissie is het geworden een lichaam, dat met het oude slechts de naam gemeen heeft. Uitermate be langrijk is het, dat het in het open baar zal vergaderen, tenzij het zelf anders beslist. Voorts dat bijeenkomst tweemaal per Jaar imperatief is voor geschreven en wel in October en in Maart of Ap'rll (tevens Jaarvergade ring). Daarnaast wordt voorgeschre ven een vergadering in Januari,, tel kens wanneer er verkiezingen voor de Tweede Kamer in zicht zijn (ter voor lopige vaststelling van het Program van Actie). In het Centralen Convent zijn stemheb bende leden: de leden van het Centraal Comité; de leden, aangewezen door de iren van de Kamercentrales (iedere Kamercentrale vaardigt 2 leden af); de leden, aangewezen door de Statencentra les (1 afgevaardigde van iedere Staten- centrale 1 afgevaardigde voor iedere 1000 leden 1 afgevaardigde voor iedere 5000 A.R- stemmen, uitgebracht bij de laatstgehouden Kamerverkiezingen); de leden van de Organisatiecommissie en de Vormingscommissie; de (vijf) le den, aangewezen door het Landelijk Ver band van A. R. Vrouwenclubs; de (vijf) leden, aangewezen door de Nationale Jon gerenorganisatie; de leden van de finan ciële commissie; de leden van het bestuur het Verband van A.R. provincie- en gemeentebestuurders; de leden van het bestuur van het kiescollege voor de can- didaatsstelling voor de Eerste Kamer Adviserende leden zijn; de A.R. leden van de Staten-Generaal. de redactieleden van Nederlandse Gedachten en van A.R. Staatkunde en maximaal 25 door het Cen. traal Comité uit te nodigen vertegenwoor digers van geestverwante organisaties op cultureel en sociaal-economisch terrein. De veel grotere plaats, die aan het Cen tralen Convent in de partij-organisatie ls toegedacht, blijkt uit de opgedragen ta ken. Belangrijk is vooral de bevoegdheid tot bespreking van het politiek beleid van de A.R. Kamerfracties, waartoe de voor zitter van de Tweede Kamerfractie ter vergadering een overzicht geeft van de verrichte werkzaamheden en de bevoegd heid tot het aannemen van resultaten en het doen van uitspraken, ook over vraag stukken van politiek beleid, mits niet tekort gedaan wordt aan de eigen verant. woordelijkheid van de Kamerfracties. Ook behandelt het Centralen Convent de jaarlijks in Januari uit te brengen ver slagen van het Centraal Comité, van het Algemeen Organisatie-comité, van het College van Advies, van de Kuy perstichting van het Landelijk Ver band van A.R. Vrouwenclubs en van de Nationale Jongerenorga- het jaarlijks financieel verslag, v/ijst het Centralen Convent weede voorzitter, de penning send gezag uitsluitend optreedt In haar Deputatenvergadering Zo'n ver gadering kan te allen tijde bijeenge roepen worden De verplichting tot bijcenroeping bestaat, wanneer er een Tweede Kamer-verkiezing in zidht is. Jitdrukkelyk is bepaald, dat de vergaderingen in het openbaar gehouden moeten worden, tenzij de deputatenvergadering zelf anders be slist De deputatenvergadering bestaat uit k'fsvlren/gfnï nlglï' 11 fondsen getrokken, waardoor het koerspeil een verdere stijging onder- stuurt :n ieder geval 1 afgevaardigde, ging. Vooraan ging Unilever, welk fonds door de arbitrage druK gekoent ?iüs ,r'j3 ce"af?eLvatairdi"ide voor 'eaere Werd. Grotendeels scheen deze belangstelling van Britse oorsprong te zijn 100 leden) Stemhebbend zlln al deze kiesvereniging.-afgevaardigden maar ook1 men bracht ze in verband met het m spanning verwaente bestuursbe- de stemgerechtigde leden van het Cen- sluit betreffende de agioreserve. Ook het hoofdfonds maakte een goede tralen Convent. Met adviserende stem j fc,eurt, maar niet minder waren aand. Philips gunstig gedisponeerd. het buitenlands bedrijfsleven. Beurs afhankelijk van buitenlandse kooplustige vlagen Verder soort van besluiten is steeds cen derde meerderheid vereist. Centralen Convent, de A.R leden van de Provinciale Staten en de gasten, uitge nodigd door het Centraal Comité. De deputatenvergadering heeft tot taak: het vaststellen en wijzigen van een beginselverklaring (hiervoor ls een 2'3 meerderheid vereist), een algemeen staatkundig program, een program van actie en de statuien van de Antirevolu- tiomnaire Partij. Voorts moet zij de can- didatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen goedkeuren, de Jaarlijkse financiële bijdrage van de kiesverenigin gen vaststellen. 11 leden van het Centraal Comité kiezen, waarvan de voorzitter in functie, evenals de voorzitters van de Organisatiecommissie en de Vormings commissie. die tevens ondervoorzitters van het Centraal Comité zijn, en de le den van de commissie van voorbereiding voor de candidaatstelling voor de Tweede Kamer aanwijzen Aan de deputatenvergadering is oo» voorbehouden he: besluiten tot een al gemeen accoord van federatieve samen werking met andere staatkundige par tijen voor de verkiezingen van de Twee de Kamer, tot fusie met andere mité; nieuwe leden vvll„oai Comité in vacatures van door de depu tatenvergadering gekozen leden; de alge meen secretaris: de leden van de Orga nisatiecommissie; de leden van de Vor- mingtscommissie: de leden van de Finan ciële Commissie Het moet voorts beslissen, of financiële vergoeding zal worden toegekend voor de werkzaamheden van de voorzitter en de ondervoorzitters van het Centraal Co mité, de statuten en het huishoudelijk reglement van de Kuyperstichting rege- ien; voorstellen aan de Deputatenverga dering doen nopens de jaarlijkse afdracht de kiesverenigingen, plannen vast stellen voor de algemene propaganda, de kadervorming en de organisatie van de verkiezingsactie voor de Tweede Ka- mer. beslissen op voorstellen van finan- ïiële en organisatorische aard. Ingediend door Kamer- en Statencentrales. voor lopige beslissingen nemen over voorstel len, die door de Deputatenvergadering moeten worden behandeld, de begrotin gen van Partiistichting en Kuyperstich ting vaststellen en het financieel beleid beoordelen, de reglementen voor de can didaatstelling van leden van de Eerste en de Tweede Kamer vaststellen, de regie- en en statuten van het Landelijk and van A.R. Vrouwenclubs en van de Nationale Organisatie der A.R Jonge- ren Studieclubs goedkeuren. Beslissend gezag Wij hebben al een enkele maal de Deputatenvergadering genoemd Het gewicht van dit partyorgaan is evi dent. wanneer men weet. dat de An- tirevolutionnaire Party met beslis Fracties, Vrouwen en ongeren Wat de Kamerfracties betreft bev^ het ontiwerp-statulen regelen fuigewerkt in twee conceptreglementen) voor de candidaatstelling voor de verkiezing van leden van de Tweede en Eerste Ka mer. By de regelen voor de Tweede Ka mer valt het op. dat voorgesteld wordt, dat in het algemeen niet gecandideerd worden personen, die op de dag van de candidaatstelling de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Voor de candidaatstelling voor de Eer ste Kamer wordt voorgesteld het in het leven roepen van een kiescollege, waar van alle A.R. leden der onderscheiden- provinciale staten lid zyn. A.R. Vrouwenclubs kunnen onder ver antwoordeiykiheid van de kiesveren-1- gingsbesturen worden opgericht Zij ver enigen zich in een Landelijk Verband, met een bestuur van minstens 7 leden. Het Landeiyk Verband is bevoegd 5 te rn van het Centralen Convent en 2 le- ?n van het Centraal Comité te benoe- Kiesverenigingsbesturen dienen te stre- >n naar oprichting van A.R. Jongeren Studie Clubs, die zich verenigen in een Nationale Organisatie. In het bestuur van de Nationale Organisatie benoemt het Centraal Comité twee gedelegeerden. Het bestuur van de Nationale Organisatie is bevoegd, vyf leden van het Centralen Convent aan te wijzen en twee leden af te vaardigen naar het Centraal Comité. Financieel overzicht Christelijk Staatkundig Congres, Contactcentrum en gemeenschappelijk sociaal program "DIJ DE STUDIE, die de reorganisatie-commissie van de A.R. Partij heeft moeten maken om tot haar rapport te komen, is zij telkens weer ge stoten op de politieke verbrokkeling van het protestants-christelijk volks deel, die afsteekt tegen de eenheid van de niet-politieke organisaties, zoals het C.N.V. en de N.C.R.V. Geen wonder, dat zij concrete suggesties heeft gedaan om ook de politieke eenheid te bevorderen, al is zij zich bewust, dat de eenheid niet van vandaag'op morgen kan worden bereikt. In de eerste plaats zou gestreefd kun- ?n worden naar de organisatie van een breed opgezet Christeiyk Staatkundig Congres, zulks in overleg en samenwer king met de andere Protestants-Christe- Ujke partyen. Hier zouden kunnen den besproken de volgende onderwerpen: 1. Wat verenigt ons in de stryd tegen liberalisme, socialisme en communisme? 2. De verhouding tussen religie en staat kunde. 3. Overheid en bedrijfsleven. 4. Onze roeping en taak in het Europa van vandaag. Voorts zou aangestuurd kunnen wor den op een Christelijk Nationaal Con tactcentrum voor alle Nederlandse Pro testants-Christelijke partijen, zulks voor- ook met het oog op het contact met geestverwante organisaties en perso- in het buitenland. In de derde plaats ernst kunnen worden gemaakt met de uitwerking en formulering van een sociaal program, waarin het grond motief voor een „rechtsorde van de arbeid" vbor allen, die bij het productie proces zijn betrokken, verweven is. De antirevolutionaire Partij, zo lezen wij. vatte dit probleem niet alleen aan. In tegendeel. grondig overleg met het Con vent der Christelijk-Sociale organisaties Eigen A,R. weekblad en tevens pers-commissie voorgesteld Samenwerking Christelijke partijen zou echter de beste oplossing geven geen 1 Een beetje afgunstig heeft de reorga nisatie-commissie van de AR. Party ge keken naar de Parij van de Arbeid, die in het dagblad Het Vrye Volk een dage- lyks te gebruiken propaganda-instru ment heeft. Een tikkeltje weemoed valt te constateren, als de gedachten terug gaan naar de tyd. dat de AR.P be schikte over De Standaard en andere echt-antlrevolutionnaire organen. De commissie constateert, dat de Chris telyke pers na de oorlog haar positie nie; onbelangryk heeft verbeterd, het geen op zichzelf niet onbevredigend ge acht wordt. Maar het zijn geen A.R bladen meer. doch nieuwsbladen voor het Christelyk volksdeel. Al acht de commissie een eigen dag blad niet uitgesloten, voorshands wil zy tot de oprichting daarvan niet adviseren Da; zou veel te duur worden en boven dien afbreuk doen aan de positie van de bestaande Christelyke dagbladen. Maar wei beveelt de commissie twee linger aan. In de eerste plaats het in het leven roepen van een Perscommissie, die met de Christelyke bladen regelmatig contact zou moeten onderhouden, wen sen kunnen doorgeven en verlangens Inhoudt het leiding geven contact practisch geen sprake. De Pers- ook allerlei mededelingen over de party en haar organisatie kun nen verstrekken en persconferenties kun nen organiseren, waarin ook joudnaiis- ten van andere dan christelyke bladen Ingelicht zouden kunnen worden over het standpunt dat door de party ten aan zien van allerlei vraagstukken wordt in genomen. In de tweede plaats doet de commissie de suggestie, dat er moet komen een weekblad, waarin van week tot week politieke voorlichting wordt verstrekt en waarin de actuele politiek wordt be handeld. De prijs wordt gesohat op 6 7 gulden per abonnement per jaar Het weekblad zou ook dienstbaar gemaak' kunnen worden aan de activiteit van de Kamerkieskringen en de Provinciale Co- mité's. Het weekblad zal in positieve zin principieel verantwoorde voorlichting dienen te verschaffen en mag geen dis cussie-orgaan worden, waarin aan de critici en betweters zonder meer vrij spe'. wordt gelaten, hoewel een soepele re dactievoering nodig wordt geacht. Overigens is de commissie zich er van bewust, dat het gehele vraagstuk van de pers veel eenvoudiger wordt, wanneer het zou komen tot een samenwerking van de Protestants-Christeiyke partyen in Nederland. i zo mogelijk ook met de Christelijk Historische Unie. eventueel met de overi ge protestants-Cnristelyke partijen zal geboden zyn. De gehele markt onderging de gun stige invloed van de voortdurende koop orders uit het buitenland. Zolang onze nationale fondsen de kooplust wekken van buitenlandse geïnteresseerden is een belangryke terugslag op de locale markt vrijwel ondenkbaar. Daaruit volgt uiter aard, dat de stemming op onze effecten- markt grotendeel bepaald wordt door het buitenland. De vraag is. of de buiten landse belangstelling vooralsnog gecon tinueerd zal worden. Met name of Amerika ons hoofdfonds Kom Olie nog verder tegen stygende koersen zal bly- ven kopen. Opvallend is het, dat de Amerikaanse belangstelling voor Olies by vlagen is op te merken. Er is geen ge regelde rustige kooplust, welke gepaard gaat met enkele procenten koerswinst, neen. op sommige dagen doet zich een plotselinge dringende vraag voor. welke or.vermydelyk tot sterk verhoogd koers peil leidt. Het is mogelyk. daar de grote Amerikaanse verzekeringmastschappyen en pensioenfondsen de laatste maanden Olies in belangryke mate kopen, dat het fonds in WalLstreet r.og geen voldoende brede markt heeft om de zich plot seling voordoende ivraag te verwerken. Geheel bevredigen doet echter een en ander als oplossing der Amerikaanse kooplust niet, omdat men zich onwillekeurig afvraagt, waar om de kopers hun vraag naar aandelen Olie dan niet meer spreiden. Voor Nederlandse begrippen is het koerspeil overigens al indrukwekkend gestegen; 1952 1953 21 Oct. LH Lr—H 1954 Kon Olie 274—333 301—355 518 Philips 138—169 149—203 318 Unilever 161193 175—231 AKU 129—159 151—185 BIJ DE BEOORDELING van deze koersen houde men er rekening mee, dat Koninklijke en Philips een stockdivi dend resp. een bijstempeling achter de rug hebben, waarmede, als men de koer sen wil vergelyken. het niveau van thans moet worden verhoogd. Beslissend voor de toekomst is overi gens niet wat wy hier in Nederland 'het koerspeil denken, maar welke w dering het buitenland voor ons mate riaal aan de dag legt. Natuurlijk zal ook deze hausse eenmaal haar hoogtepunt bereikt hebben. De heer Twijnstra. voorzitter van het Vertoond van Ned. Werkgevers, sprak dezer dagen de volgende gedenkwaardige woorden; Ik acht het buitengewoon gevaarlyk ons ai te zeer bewust te zijn van de gunstige economische omstandigheden, waarin wij verkeren en niet tegelijkertyd ons voor ogen te houden, dat er een moment zal kunnen komen en heel plotseling zal kunnen komen, waarop het noodlottig zou kunnen zyn. wanneer wy ons niet sterk genoeg hadden gemaakt om aan vallen af te slaan De locale industriemarkt bereikte ook deze week hogere koersen. Opvallend was de grote koerswinst van aand. Ketjen, nadat bekend geworden was, dat tengevolge van de verdubbeling van het uitstaand aandelenkapitaal, de aandeel houders een zeer vette claim toevalt. In deze periode van kapitaalruimt£ reageert ce beurs geheel anders op een dergelyke emissie dan in de achter ons liggende jaren van kapitaalschaarste. Het aandeel Pietersen Automobielbe drijf te Rotterdam maakte ter beurze een joyeuze entree en steeg tot boven (uitgiftekoers 112%). Deli deed het goed. Het gerucht betref fende een introductie in New York werd tegengesproken door het bestuur. Ook UVA was goed gestemd De vriendelij ker toon wordt o.i. veroorzaakt door de ernstige critiek op het beleid van het Indonesisch kabinet in het land zelf en de mogelijkheid van een mildere poli tiek t. De intrekking van de noodmaatregel, waarbij de wettelijk toegestane mini mumdekking der bankbiljettencirculatie van 20 tot 15% werd verlaagd, maakte niet veel indruk, omdat men zich reali seerde, dat deze „verbetering" door in- grypende maatregelen op de import en de transfer tot stand gekomen is. Maxwell was vast gestemd op geruch ten inzake een Amerikaanse bieding op de bezittingen der maatschappy aldaar. Van bankaandelen lagen Slavenburg's Bank en Zuidhollandse Bank vast in de markt. Eerstgenoemde instelling deelde ter gelegenheid ener buitengewone aan deelhoudersvergadering mede. dat de al gemene gang van zaken in het lopend boekjaar uitermate bevredigend was en aat de winst niet onbelangrijk hoger zal zyn dan over 1953 Gezien de gunstige positie van het Nederlands bedrijfsleven, kan het niet anders of het bankwezen, dat op zo velerlei terrein intermédiair verteent. moet daarvan de ryke vruchten plukken. Op de emissiemarkt kwam een nieuwe uitgifte van 3Vi% obi. Bank v Ned. Ge meenten uit. welke, gezien de grote geld- ruimte. ongetwyfeld wederom gemakke- lyk plaatsing zal vinden, in het bijzon der bij de institutionele beleggers. Perla de Cuba 26 ct. Smaakvol en geurig. Naar uniforme regeling in aanbestedingen Te Parys zyn vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties in het bouw bedrijf uit 15 landen bijeengeweest ter bespreking van vraagstukken op het ge bied van de internationale en nationale aanbesteding en van de veiligheid op bouwwerken Van Nederlandse zyde werd aan de besprekingen deelgenomen door vertegenwoordigers van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heren J. Dura Dzn, R. H. Terlingen, P. C. Zanen en mr G, Th. J. Kaak. Pogingen worden in het werk gesteld om te komen tot een uniforme regeling voor internatio nale aanbestedingen. Toch is het zo HOE MET DIE STREPEN? 'e Verenigde Stoten i welks voorganger van bijna 22 mil itant uitdrukkelijk Kobdo-dist in de eenzame Dzjoengarische bergstreken van het an Buiten-MongolU. Uit dter varieert van vuilgeel tol bruin, en heeft een donkere aalstreep over de rug lopen. Ongeveer hetzelfde kan unrden gezegd van de tarpan, die in de 16de eeuw nog in Pruisen leefde, cn welk dier men thans in hel dieren park bij München uit gedomesticeerde afstammelingen tracht terug te fokken. el heelt, of zwarte trepen op een wit- achtergrond. En 'Sooo Oopf 4FK£lMMg V4v pp26tvAlSKI .PAAQ0 v op MAMMOuTH-TAWD ^0 nvoudig. donker en daar- voortgekomen, maar ook al zon zijn dan is nog de kleur van dit dier niet hekend. Sterker no tekeningen, waarop de Hippar let enige echte wilde steppvnpaard we thans nog kennen, it het paard i Przewalski. dat momenteel nog in aantal van naat schatting Ü0 stuks tentijd huid seven. En de Noor se paard jes die dicht bij het tar- pantype staan, hljj- kere tekening op een td te hebhen. Bij zijn bij een bepaalde >en op de achterhand Vooral omdat de zebra een steppen- dier is. moei het dus veel waarschijn lijker zijn dat de oorspronkelijke kleur. de lichte kIs den kunnen verwachten indie danks de beueri. "\lligi" kl^Trlu. 'e strepen bevinden zelf tol het verschijn- (Nadruk verboden). Voor philatelisien door G. J. PEELEN JNDIEN ER EEN JAARLIJKSE PRIJS bestond voor de mooiste postzegel, zou ik die met volle overtuiging uitgereikt willen zien aan onze afb. 1: het Richard Strauss-zegel van West-Berlijn; een juweeltje van compositie» kleur en uitvoering. Van de vele musicale en beroemde Straussen (Johann Sr en Jr, Eduard. Joseph en Oscar, allen Oostenrijkers) is deze Richard Strauss (1864/1949) de enige Duitser. Hij was van 1919/1924 dirigent in Berlijn. Vandaar, 30 jaar nadien, deze Berlijnse postzegelhulde. Byna gelyktydig verscheen voor West- Berfijn nog een herdenkingszegel: ere van één der grootste Berlijnse In dustrie pioniers: de locomotievervbouwer August Borsig, die 100 jaar geleden stierf. Op afb. 2 krUgen we een kijkje in een der Borsig fabrieken in Beriyn. de stad die dit zegel deed verschijnen by de opening der Berlynse industrii tentoonstelling. Afb 3 brengt de Manilla conferentie ir herinnering: de samenkomst op de Phi- lippynen. die tot oprichting der ZOAVO leidde, het Zuid-Oost-Aziatische veilig heidsverdrag. Een tweetal zegels der Phi- lippynen werd overdrukt met: Manila conference of 1954. Tsjecho-Slowakye, in navolging van Rusland, eerde de 50 jaar geleden gestorven grote Russische To- neelschryver Anton Pavlowitsj Tsjechov, van wie dezer dagen nog in Amsterdam het bekende stuk: Drie zusters opgevoerd werd. Op afb. 4 zien we het portret deze grote Russische auteur, die in in Toganroï geboren werd, als zoon winkeliertje. Zyn vader ging failliet het gezin trok in behoeftige omstan digheden naar Moskou. De jonge Anton vond zijn weg als werkstudent in d dicynen. Om in zyn onderhoud te zien schreef hij korte stukjes in kleine plaatselijke bladen. Dat was het besln van zyn grote schrijverscarrière. Neder landse schilderkunst kon het motto zijn van afb. 5: een opdrukzegel van Liech- een eerie van drie, geheel gewijd aan Nederlandse schilders in het beroemde kunstbezit van de vorst van Liechtenstein. Alto. 5 is van Alfb. Cuyp. riviergezicht. Aan aPb. 6 ontleenden we de titel van deze bijdrage: Zo op het oog niets byzonders, het gewone thans ln Oost-Duitsland courserende frankeerze- pf., uit de 5 jarenplanreeks. Een serie bedoeld om de productie te stimuleren: stoere werkers met het sym bool van de actie: een 5 met een passer. Maar bekijkt U het nu eens goed: op het normale zegel staat alleen: Deutsche De- mokratlsche Republik, maar op het af gebeelde: Arbeite langsam in der Un- deutsche Undomokratische Republik: werkt langzaam ln de ondultse, onde mocratische Rep De ondergrondse greep dus ook ln Oost-Duitsland naar het ln oorlog over en weer zo vaak gehan teerde wapen van de propagandistisch vervalste postzegel Het grappige ls dat brieven hiermee gefrankeerd, normaal doorgeglipt zyn. en aan de waakzaam heid van de PT.T. ontsnapt (al of niet opzettelijk:: i Het voor U afgebeelde stuk is afgestempeld in Gera. 26.5.1954. Tk kreeg ook nog de 24 pf dezer serie ln handen, waarop de Stalinallee in Oost- se des 17 Juni"'! Op aflb. drukte voor de Jaarlijkse Leipeiger Mes- se. met op de achtergrond het jaarbeurs- getoouw in de Grimmaische Strasse Afb. 7 van Australië verscheen bU gelegen heid van het eeuwfeest der spoorwegen daar: de oude locomotief, en de moderne stroomllin-electrisohe. Aft». 9 van Ar gentinië is eveneens een eeuwfeest her denking: nJ. van de graanbeurs in Bue nos Aires, prachtig en smaakvol gesym boliseerd door een knappe Ceres met een weelderige korenschoof Zo sierlyk en verantwoord als dit zegel is, zo plomp en smakeloos ls dat van Hongarye. afb. 10, ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling. Acht foeilelijke felgekleurde plaatjes van appels en peren, die meer aan een etiket op een jampot dan aan een postzegel doen denken! We besluiten vandaag met een van de drie Belgische zegels, verschenen ter ere van het inter nationale rotary conggres in Oostende, van 1013 Sept.: het tandwiel, embleem der rotariers, op de kaart van West- Europa Deze verenigng ln 1905 te Chi cago gesticht, thans in 89 landen verte genwoordigd. streeft naar het verbeteren der betrekkingen tussen alle beoefenaren van wetenschap of beroep, door eeriyk- heid Jegens allen, en het bevorderen van goede internationale verstandhouding. De naam komt van het t<j toerbeurt ro terend") een lezing houden ln kleine kring over allerlei onderwerpen. Huidgenezing Nog een raadslid weggelopen uit Renkums raad Behalve mr H. G. Brinkert (prot.-chr.) is Woensdagavond nog een raadslid uit de Rcnkumse raad weggelopen. Het was de heer Wolzak, die uit protest wegging, omdat hy het niet eens was met het voor stel tot benoeming van een leerkracht in de openbare ULO-sehool. Hij wenste aarom ook niet aan de stemming deel Enige maanden geleden beeft de heer W. Middendorp reeds ala lid van de raad bedankt, omdat de burgemeester, mr D. Matzer van Bloola, hem had toegevoegd; •Ik heb genoeg van Uw gejank".

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 11