Als Uw kincl naar 't ziekenhuis moet DODENRIT VAN DE LICHTE BRIGADE Geheimzinnige kinderziekte 2or«£>AGöox,At; UUlUBtfl IVO* Enkel Uw wapenrusting Hoe weerloos komt een mens op aarde: een dunne huid, een laagje vlees en dan het hart, en geen bescherming die het mes, de kogel, door wrede hand en welgemikt gedreven tart Hoe weerloos komt een mens op aarde: twee oren en twee ogen, wegen tot het hart, en geen bescherming die het woord, de blikken, door wrede geest, vlijmscherp geslepen, tart, dan enkel God, Uw wapenrusting! Gord ons dan aan, niet om de kogel of het mes, maar om datgeen, dat oor en ogen ingedreven zijn werk verrichten zou met dodelijk succes. AGATHA HAGTINGIUSSEGER clCat ouderó dan te doen hebben^ te veel zou zijn. Bovendien moet men niet de aangename dingen vergeten, die toch wel over elk ziekenhuis te vertellen zijn. Natuurlijk komen er gevallen voor, waarin men weinig of geen tijd heeft om het kind voldoende voor te berei den; toch behoort men dan zo goed mogelijk in dit opzicht te werk te gaan. Het contact tussen ouders en kind verlenge men dan zo veel mo gelijk. Van belang is, dat men de lieve lingspop, desnoods een vod, waar mee het gewoonlijk naar bed gaat, meegeeft naar het ziekenhuis. Ideaal zou het zijn als de zuster, die het kind overneemt, met de fa milieomstandigheden op de hoogte zou zijn, om de breuk tussen het kind en de hem zo vertrouwde om geving zo veel mogelijk te beperken. Ook de ver doorgevoerde speciali satie verdient de aandacht. De groep in Stockholm pleitte zeer sterk voor een onderzoek door meerdere specia listen: naast de kinderarts, de psy choloog, de jeugdpsychiater, de so ciale werkster en eventueel anderen, al naar nodig is. Het is van belang, dat één arts het kind als een geheel blijft zien. Deze dient het persoonlijk contact met het kind zo intensief mogelijk te ma ken en het voor te bereiden op de dokter. Is het een universiteitszie kenhuis, dan dient het aantal co-as sistenten zo veel mogelijk beperkt te worden. Ook moet het niet zo zijin, dat het kind het in het ziekenhuis beter heeft dan thuis meer en mooier speel goed b.v. want dan volgen op het ontslag weer nieuwe moeilijjkheden. Het komt er voor U, ouders, op aan voor al deze dingen ten behoeve van Uw kind een open oog te hou- rooö k&n in west-inöië aevdARlijk zijn i F\jn, de pop mocht mi (Van onze medische medewerker.) W\NNEER een jong kind ziek wordt, dan zijn de gezinsleden, als onderling liefdevolle verhoudin gen bestaan, bewogen met het lot van de kleine. De arts wordt gewaarschuwd en hoopvol kijkt men van dag tot dag of er ook verbeteringen te bespeuren zijn, die zich uiten in interesse voor speelgoed, het toenemen van de eet lust en in het algemeen het verrich ten van die activiteiten, die een uit drukking zijn van gezondheid. Gelukkig kunnen verreweg de meeste kinderen thuis herstellen. Zo nu en dan moet er echter een naar een ziekenhuis voor een bijzondere behandeling, een operatie of een uit gebreid onderzoek overgeplaatst Deze gebeurtenis grijpt meestal diep in, zowel bij de ouders, broers en zusters als bij de patiënt zelf. De omgeving van een ziekenhuis is geheel verschillend van die in de ouderlijke woning. Volwassenen heb ben soms de grootste moeit® om zich in deze nieuwe omgeving aan te passen en zich op hun gemak te voe len. Voor jonge kinderen, die veel minder verweer hebben tegen plot selinge veranderingen in de levenssi tuatie, geldt dit nog in veel sterkere mate. Het komt in contact met zusters en dokters, die anders Kekleed zijn dan de huisgenoten. Het komt te liggen in een zaal of in een box, die er heel anders uitziet dan de slaapka mer van de eigen woning. Het moet een behandeling, een onderzoek of een operatie ondergaan, die meestal volkomen nieuwe ervaringen in het kinderleven betekenen. Door de af wezigheid van de ouders en de hem vertrouwde omgeving is het kind overgeleverd aan een gevoel van on veiligheid. Wanneer zo'n kind niet voldoende is voorbereid, kan het verblijf in e« n ziekenhuis blijvende schade in zijn geestelijke structuur aanrichten. Onlangs heeft de Wereldgezond heidsorganisatie een samenkomst van deskundigen op het gebied van kin dergeneeskunde en kinderpsychiatrie belegd, om de vraag onder ogen te zien wat gedaan kan worden om bo vengenoemde gevaren te verminde ren. Hoe kan men het kind het ge voel van veiligheid en zekerheid in het ziefcénhuis verschaffen? Men was het er over eens. dat de houding van de ouders van uiterma- e naar het ziekenhuis! te groot belang is voor het kind. Het is beslist noodzakelijk, dat de huis arts aan de vader en moeder duide lijk maakt waarom het kind opgeno men behoort te worden en wat men er mee zal gaan doen. Er zijn ouders, die een dermate labiel en ontvankelijk gemoedsleven hebben, dat zij deze dingen niet onder ogen durven zien. Als zij het niet kunnen, waarom moet het kind het dan wel kunnen? In de eerste plaats zal men dus de ouders terdege moeten voorbereiden; anderzijds hebben ook de ouders het. recht om bij hun huisarts volledige en deskundige inlichtingen in te win- Vaak worden kinderen met een kluitje in het riet gestuurd, als zij in een ziekenhuis opgenomen moeten worden. Men liegt ze van alles en nog wat voor. Laat ik U rondweg zeggen, dat leugens niet helpen en dat het vanuit de christelijke visie verkeerd is om op een dergelijke wijze het kind voor te lichten. Men dient het kind, voordat het opgenomen wordt, de waarheid te zeggen en niets anders dan de waar heid, al moet dit in verschillende ge vallen gedoseerd gebeuren, omdat de hele waarheid voor het kind ineens HET is nog niet lang geleden, dat van de Afrikaanse Goudkust be richten binnen kwamen over een in Europa onbekende kinderziekte. Deze vreemde ziekte, die de jeugdige zwartjes bedreigde, zodra zij zuige lingen af waren, uitte zich in water zucht, ernstige spijsverteringsstoor nissen, huidziekte, lusteloosheid en verandering van de kleur van het haar. De zwarte kroeskopjes der ne gerkinderen, die aan de kwaal leden, werden namelijk rood! Vandaar dat de ziekte kwashiorkor" werd ge noemd, wat in de taal der Asjanti- negers de betekenis heeft van „rode jongen", „rooie", zoals wij populair zouden zeggen. Toen de kwashiorkor eenmaal aan de Goudkust was gesignaleerd, ont dekte men haar weldra ook in andere delen van Afrika, in India, Egypte, Brazilië en ook in West-Indië. Het bleek een van de meest voorkomende en ernstigste kinderziekten te zijn in tropische en subtropische gebieden. Bij minder ernstige gevallen komt de kleine patiënt er af met een hart- of leverkwaal of de aandoening van een ander orgaan, in ernstige gevallen echter volgt onherroepelijk de dood. GEEN wonder, dat deskundigen uit vele landen de laatste jaren een nauwkeurig onderzoek naar de oor zaak van deze vreemde ziekte hebben ingesteld. De Wereld-Gezondheid-Or ganisatie van de Verenigde Naties heeft zelfs uitgebreide onderzoekingen op het gebied van de kwashiorkor in Afrika laten verrichten en in Gambia in West-Afrika is onlangs een bijeen komst gehouden van medici uit Afri ka, Engeland, Frankrijk, België en Portugal om de oorzaken en beste behandelingsmethode van kwashior kor te bespreken. Waar de geleerden het niet over eens zijn, is de juiste oorzaak van de gevreesde kwaal. Waarschijnlijk is zij een gevolg van slechte en eenzij dige voeding. Vast staat, dat zij vaak gepaard gaat met aanvallen van ma laria cn dc zogenaamde „mijnworm- ziekte" en de mogelijkheid bestaat, dat deze ziekten de vatbaarheid van het kind voor kwashiorkor vergroten. Mogelijk is ook, dat de ziekte voort komt uit een afwijking van de lever, de alvleesklier of een ander orgaan en dat het kind haar al heeft, wan neer het wordt geboren. MAG de oorzaak echter al nog niet bekend zijn, de behandelingsme thode is het wei. Kwashiorkor blijkt namelijk het meest voor te komen bij kinderen, die geen vlees, vis of eieren eten en geen koeien- of geiten melk drinken, levensmiddelen, die veel eiwitten bevatten. Naar de er varingen in vele Afrikaanse zieken huizen hebben uitgewezen, is eiwit houdend voedsel dan ook een eerste vereiste voor de lijder aan kwashior kor en een geneesmiddel dat zijn doel maar zelden mist. Vooral met taptemelk in poeder- vorm zijn uitstekende resultaten be haald in de strijd tegen de kwashior kor. Het bezwaar is echter, dat dit voedsel al even schaars is in de mees te tropische landen als gewone melk. Vandaar dat men op het ogenblik naar een vervangingsmiddel van dit genees middel zoekt, dat in ruimere mate voorhanden is. De deskundigen zijn het er ook over eens, dat vele gevallen van kwashior kor kunnen worden voorkomen door de kinderen niet te eenzijdig voed sel te geven. Zij wijzen er bijvoor beeld op, dat in Afrika steeds soya- bonen, noten en fijngemalen mais moeten worden toegevoegd aan de bananen- en graanpop, die de kinde ren daar gewoonlijk krijgen. De moe ders worden ook aangeraden soyabo nen en andere groenten in de soep te doen en hun kroost „zoveel mo gelijk" vlees of vis te geven. Maar een kinderziekte is niet iets, dat alleen de moeders of de ouders van de bedreigde kinderen aangaat. Zij gaat dc hele wereld aan. Van daar, dat de deskundigen van zo vele landen onophoudelijk bezig zijn het raadsel van de kwashiorkor te ont sluieren. Zij willen de ouders in de tropische en subtropische landen hel pen hun kinderen gezonder en geluk kiger te maken. ZONDAGSBLAD 23 OCTOBER 1954 5 25 OCTOBER 1854: J~feldhaftig, schillerend, maar zinloos Binnen twintig minuten was de dappere Engelse colonne vernietigd BRENG dat aan Graaf Lucan. Direct. Kapitein Nolan salueerde, borg het papier dat de stafofficier van generaal Raglan, de opperbevelhebber, hem gaf in zijn tuniek en gaf zijn paard de spo- De slag was in volle gang. Vijf en twintig duizend Russen deden sinds de vroege morgen een heftige aanval op Balaclava, de enige haven die het ge allieerde expeditieleger cp de Krim be zat. Het was hun tot nu toe niet ge lukt dat doel te bereiken, maar de strijd was hevig en nog niet beslist. In een wijde boog galoppeerde Nolan over de heuvels in de richting waar de cavalerie-devisie uan Graaf Lucan moest zijn. Het anders zo rustige landschap, sta tige groene heuvelrijen, links steil afda lend naar het blinkende water van de Zwarte Zee, was nu herschapen in een bloedig slagveld. De zuivere herfst lucht was vol hels rumoer: het onaf gebroken gebulder van de kanonnen, het knetteren van de geweren, nu hier en dan daar heviger, het fluiten van kogels het nerveuze gehinnik van paarden, kort om, het wilde krijgsrumoer van de slag bij Balaclava. Aanvallen? Wat aanvallen? Welke kanonnen, meneer? vroeg Lucan scherp. Blijkbaar geërgerd riep Nolan: Daar, meneer de Graaf, is uw vijand, daar zijn uw kanonnen, en wees met een breed, pathetisch gebaar naar de vallei, aan het einde waarvan de Rus sische batterij onophoudelijk vuurde. Verontwaardigd en zonder één woord keerde Lucan zich om cn galop peerde naar Graaf Cardigan, die het be vel voerde over de Lichte Brigade van de divisie, die wat verder, aan de ande re kant van de Woronzoff-weg in afwach ting stond. Een kort gesprek. Cardigan begreep al evenmin iets van Graaf Raglans be doeling. Een aanval door het dal, dwars door het vuur op de flanken, op de Russische batterij, recht vooruit, leek ige conclusie. Al zou het een char- de, sterk gedund al, binnen het bereik van de Russische batterij. Twaalf monden openen een ï-azend vuur. Welk projec tiel kan missen op een recht aanstormend doel van ruim negentig meter breed? Paar den en manschappen smakken bij tientallen neer, gewond, dood, versplinterd. Maar de rest verhoogt het tempo, jaagt er over heen en wijkt geen duimbreed. De batterij braakt vuur en vlammen, de kanon niers rukken als gekken aan En nog houdt de e, tot het a Her- groepjes, in gc- de touw laatste. Tw_ sloten gelid, houden vol wiiviiumc. «i «ei ecu Hm- 0 het. einde, verdwijnen in dc zijn, die lijnrecht indruiste tegen al- kruitdamp, jagen als het w le militaire begrippen en tegen alle slra- tegische regels van het wapen der ca- Zelfmoord! riep Lucan gesticulerend uit, krankzinnig, wat bezielt die man? Cardigan haalde nonchalant dc schou- knap offici Nolan vond Graaf Lucan na enig zoe ken tenslotte tussen de twee brigades, die samen zijn cavalcrie-divisie vorm den. Ze stonden op een afstand van el kaar. in afwachting van orders. Met een ruk bracht hij zijn paard tot staan naast dat van Lucan en over handigde deze zwijgend de order van generaal Raglan. Haastig vouwde Lucan het papier open en las: Graaf Raglan wenst dat de cavalerie met spoed oprukt en tracht de vijand te beletten dat hij de kanonnen wegvoert. De be reden artillerie kan begeleiden. De Franse cavalerie is op uw rechter zijde. Onmiddellijk. TETWAT verwonderd keek de Graaf op, las dan het papier opnieuw en keek eindelijk met een gezicht vol verbazing naar Nolan. Wat bedoelde de generaal? Wat was de betekenis van deze vage. onduidelijke order? Dc cavalerie opruk ken, goed, maar waar precies? Het front was breed, met honderd mogelijk heden. Waar precies was zijn hulp no dig? Wat was precies het doel waarop de aanval gericht moest zijn? En dan kanonnen. Welke kanonnen en waar? Het veld was bezaaid met kanonnen. Bedoelde hij dat de cavalerie moest be letten dat de vijand zijn geschut terug trok? Toch, één mogelijkheid: in de verte, recht vóór hem. aan het einde van de nauw» vallei, was een sterke Russische batterij in actie. Bedoelde Raglan die? Maar nee, onmogelijk. Wie doet een ca - valerie-aanval met gesloten gelederen recht op de open monden van een vu rende batterij, waarvan geen projectiel missen kan? Bovendien, links en rechts tegen de hellingen, die het dal inslo- t< n sveONBi Russische batterijen en sterke groepen gewcerschutters. Nee, onmogelijk, dwaasheid, een massale zelfmoord. Maar wat dan wel? Toch leek het de enige conclusie. Wat betekent dat? vroeg Lucan driftig. Graaf Raglan beveelt dat de cava lerie onmiddellijk moet aanvallen, ant woordde Nolan ongeduldig, stroef en uit ders op. De tressen van zijn schitterend uniform blonken in de zon. Achter hem stond zijn tot in dc puntjes gedrilde, prachtig uit gedoste brigade, trappe lend van ongeduld om mee te doen in deze slag. Bevel is bevel, zei Cardigan luchtig, ik be grijp er ook geen steek van. Een charge door het dal lijkt me 't enige, hoewel het kolder is. Maar wat kan 't me eigenlijk schelen, Lucan? Ik ben toch geen gene raal? Als hij 't hebben wil, 't is mij best Hij moet het maar weten. Vooruit, laten we 't hebben. Hij rukte driftig aan de teugels, keerde zich tot zijn brigade, hief de sabel omhoog, gaf zijn paard diep de sporen en schreeuwde: Brigade, voorwaarts! Een machtig gezicht, Fransen, Russen, alle partyen houden even de adem in. Wat gaat hier gebeuren? Een charge, een doldrieste charge op de open monden van een Russische batterij, dwars door een moor dend vuur van twee zijden? Onmogelijk, wie doet zoiets bij z'n volle verstand? Wie doet wel bewust een aanval, die strategisch gezien weinig nut heeft en wanneer hij bovendien van te voren weet dal xUn troep in spaanders wordt ge schoten? Toch, in volle vaart stuift de colon ne in paradeformatie voorwaarts, het dal binnen, recht, huiveringwekkend recht aan op de batterij. Een adembe nemende rit. een helrit, zoals nog nooit is vertoond. Dc kersrode uniformen schit teren in de zon, de tressen vlammen. De laatste schittering van een ten dode opgeschreven brigade, als één blok voortjagend door het dal tussen twee golvende heuvelrijen van de Krim in de heldere herfstmorgen. Vooruit, sneller nog, hoe korter hoe beter! Er barst een moordend vuur los op de flanken. De Russische schutters schieten hun lopen gloeiend. Ruiters tui melen door cn over elkaar, paarden slaan tegen de grond, drie, vier keer over dc kop. De rest jaagt voort. Na een minuut of zes komt de briga- uitgevoerd, kanonlopen, gordijn sluit he de batterij zwi. De charge voorby. Het spoor moeilijk te volgen. Het Is een spoor van byna zeshonderd paarden en manschappen, die, dood of gewond, de bodem van het dal bedekken. De Lichte Brigade heeft opgehouden te het slagveld te overzien is. staat Graaf Raglan met zijn staf. Hij is diep onder de in druk. Iedereen trouwens, vriend of vij and, die dit heeft aanschouwd. Dc En gelse officieren staan met gezichten, gloeiend van geestdrift. Heeft iemand ooit een dergelijke heldhaftigheid en doodsverachting gezien? Een eind verder staat dc Franse ge neraal Canrobert. Hij haalt de schouders op en zegt nuchter en hard: Schitterend, maar dat is geen oor log T")E Lichte Brigade bestond niet meer. Ze was geruïneerd, eenvoudig ver dwenen, opgeruimd. In minder dan twintig minuten. Waarom? Om niets, het was alleen maar een misver stand, een enorme blunder. Het was een vage. onduidelijke order van een gene raal, de eigengereide, verkeerde inter pretatie van een cavalerie-maniac, de roekeloosheid en de brani van een offi cier en zijn troep, die deze catastrophe veroorzaakte. Het was meer. De onder gang van de Lichte Brigade in die ochtend van 25 October 1854 was het gevolg van de ellendige toestanden in het Britse leger van die dagen. Toen men in Engeland de geschiede nis vernam, was men opgetogen. Lon den juichte. Was dit schitterende wa penfeit niet het beste bewijs van de unieke kwaliteiten van de Britse sol daat? Had de wereld ooit een treffen der staaltje gezien van Engelse moed en Engelse heldhaftigheid? De dichter Tennyson schreef een onsterfelijk ge dicht, een schitterend stuk poëzie, waar in de cadans van de voortjagende rui terij onnavolgbaar is nagebootst. Het be roemde gedicht „The Charge of the Light Brigade". Heel het land dweepte met de Lichte Brigade. Maar Uk-u de golf van geestdrift wat was geluwd, begon men er anders over te denken. Heldenmoed, doodsverachting, goed. Maar de Lichte Brigade was ge ruïneerd, Jonge sterke kerels, de bloem van de natie, opgeofferd aan, Ja, aan wat? Aan niets, totaal niets, dc aanval was zinloos, zij was een uitvloeisel van omstandigheden stuk voor stuk le ver klaren uit een desolate legerorganlsatle. Kapitein Nolan, cavalerie-fanaticus. DE Krimoorlog staat bekend om zyn vele dwaasheden en blunders. Toen hij uitbrak (1854) was het meest bespot, lelijke misschien de toestand van het Britse leger. Engeland was, zoals ge woonlijk. lang niet klaar voor een oor log. Men sliep nog rustig op de lauwe- overwinnelijk was gebleken, zelfs door een kolos als Napoleon. Het Britse le ger ging nota bene met 40 veldstukjcs. waarvan vele defect, de oorlog in, om maar te zwijgen van de soldaten, voor het overgrote deel burgerjongens, die in een paar weken tot volwaardig sol daat waren „klaargestoomd", klaar voor den oorlog met ae formidabele Russische tegenstander en in een oord, de Krim, met een klimaat waarvan een Eskimo bijna zou verbleken. Zijn kleding was dun, bespottelijk dun voor zo'n echte, rigoreuzc Russische winter. De fourage- ring was hemeltergend slecht, vooral in het begin, toen minstens de helft van elke lading verdween in de sloppen van Conslantinopel. En dan de medische ver. zorging. Als de Krimoorlog ergens om bekend staat, dan is het wel om het onmenselijk lijden dat daar doorstaan Is. en waarin tenslotte alleen maar een geniale vrouw als Florence Nightingale verandering kon brengen. En als men dan weet dat dc legerlei ding op z'n zachtst gezegd slecht was, dan begint men zo langzamerhand te begrijpen, dat in zo'n sfeer een overigens zo onbegrijpelijke blunder als de Char ge van de Lichte Brigade, gebeuren kon. De ramp was allereerst toe tc schrij ven aan de vage, onduidelijke order van generaal Raglan. Als er iets is waar aan een opperbevelhebber, cn in het al gemeen iedereen die een leidende func tie heeft, moet voldoen, dan is dot: dui delijkheid. Toen de oorlog uitbrak was Raglan 66 jaar. Hij was vroeger «taf- officier geweest bij Wellington en had bij Waterloo een arm verloren. Raglan was ongetwijfeld een beste man cn ook wel een officier met kwaliteiten, maar voor opperbevelhebber deugde hij niet. Hij was ouderwets, het ontbrak hem aan beslistheid, dikwijls aarzelde hij. op momenten waarop geen bevelhebber aarzelen m&g. (Voor vervolg pag. 5) de Lichte Brigade. Vooruit, sneller nog, hoe korter hoe belerf

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 10