Meuwe £dJtsrf)c ÜTiwrant Parijse conferentie wordt een schitterend succes Sterkste zeesleper ter wereld te Kinderdijk gebouwd Ernstige ongerustheid over smijten met rijksgelden Voedsel ligt te rotten in de ruimen der schepen VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 BUREAUX: Steenstras* 37 Directie. Redactie. Abonnementen- cn Advertentie-afdeling: TeL 314-41. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0,50 per week. Vijf en dertigste jaargang No 10174 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreien .Stantoastfcfj li gfjebleoeo mgn bert ia fegtjenspoet* De echte Knoflox pastilles zijn groen Knoflox houdt het bloed jong en voorkomt k&lkafzettlng ln de «deren. Knoflox verlicht do bezwaren van de middelbare leeftijd. 150 Natuurgroene WEST-DUITSLAND IN EUROPESE FAMILIEKRING Vanmorgen kwam Franse kabinet in spoedzitting bijeen DE CONFERENTIE van Parijs, waar over de toekomst van West- Duitsland wordt beslist, is een volledig succes geworden. Als er geen lank in de kabel komt, zal de plechtige ondertekening der docu menten, waarover men het eens is geworden, morgenmiddag plaats hebben. Deze documenten, zullen naar schatting, een omvang hebben van tussen de 100 en 150 bladzijden. De ministers van buitenlandse zaken hebben hard gewerkt. Overeenstemming is bereikt over de volgende punten: 1. Aan de bezetting der Westduitse. Minister Beyen, later gesteund door zijn republiek, die bijna tien jaar geduurd Britse collega Sir Anthony Eden. heeft heeft, wordt een einde gemaakt. |de Franse plannen voor een bewapenings- Vier leiders der wereldpolitiek achter de bordjes Wn de landen, die zij ver tegenwoordigen op de conferentie der Grote Vier te Parijs. Van links naar rechts: Mendès-France, Adenauer, Eden en Foster Dules. Over de belang rijkste vraagstukken is reeds overeenkomst bereikt Duitsland krijgt zijn souvereine recn- ten terug. 2. Duitsland zal met Italië mede lid worden van de Westeuro- pese Unie. 3. Als zodanig zal West- Duitsland opnieuw bewapend wor den. 4. Alle leden van de Westeuro- pese Unie, dus Frankrijk, Engeland, de Benelux, Italië en West-Duitsland, zullen hun bewapening aan een con trole-apparaat onderwerpen, opdat geen land in staat zal zijn, boven het. voor de defensie nodige, niveau te kunnen uitgaan. 5. De Parijse con ferentie van Negen zal vandaag de ministerraad van de N.A.V.O. aan bevelen, West-Duitsland toe te laten tot het Atlantische Pact. dus als vijftiende lid. Vanmorgen zal het Franse kabinet in spoedzitting bijeenkomen en men tast nog in het duister, wat daar de reden van kan zijn. Adenauer is uiterst voldaan over de bereikte resultaten. Zo heeft dus de con ferentie van de zeven Westeuropese lan den gisteren officieel de Westeuropese Unie opgericht, waartoe men in principe te Londen al besloten had. Het secretariaat-generaal, evenals de raad van ministers zal Londen als zetel hebben. Jaarlijks zal verslag worden uit gebracht aan die leden van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, die tot de zeven lidstaten van de Westeuropese Unie behoren. Waarschijn lijk zullen deze parlementariërs een apar te groep vormen om de unie-rapporten te bestuderen en te bespreken. De kosten van de unie zullen door alle leden ge lijkelijk worden gedragen, met dien ver stande, dat de Benelux als één land ge rekend zal worden en dus één vijfde van de kosten vopr haar rekening zal nemen. Ook over het herstel van de Westduitse souvereinitéit, vooral over de kwestie, hoe men nu de bezettingsrechten van de Westelijke Geallieerden zou funderen, is men tot overeenstemming gekomen. De grote struikelblokken waren nog steeds de Saarkwestle en de bewapenings- pool, twee problemen, die door Frankrijk naar voren geschoven zijn en waarvan zij hun uiteindelijke goedkeuring van de overeenkomsten van Parijs cn Londen afhankelijk gemaakt hebben. Stilte in de Engelse havens Ssssss Jan.... op je pool bestreden, en wees er op, dat op manier de ratificatie van de Parijse ■eenkomsten in de verschillende lan den vertraagd zou kunnen worden, daar de resultaten van deze goede zorgen. nieuwe conferentie zou willen afwachten. Mendès-France ging ten slotte accoord een voorstel van de Belg Spaak, om commissie van deskundigen de zaak ir. Januari te laten onderzoeken. Frank rijk wil met deze bewapenlngspool vooral controle uitoefenen op de productie van wapens en de verdeling van de Ameri kaanse hulp aan Europa. Er is ln feite reeds in de contróle en inspectie op de Duitse bewapening voor- door middel van een te Parijs te vestigen bureau, waarvan de directeur met eenstemmigheid door alle landen vi de Westeuropese Unie moet worden ge kozen. Dit bureau zal echter slechts de voorraden en de lijst van verboden pens mogen controleren en de omvang van de strijdkrachten. Over de Saarkwestie ls men het nog steeds niet eens geworden. Adenaüer heeft gisteren uitvoerige besprekingen gehad met de leiders van de Duitse geringspartijen en met de leider van socialistische oppositie, Ollenhauer. Zoals bekend heeft Mendès-France gis teren voorgesteld, de Saarkwestie binnen 72 uur te regelen, binnen het raam een Frans-Duits economisch accoord. Hierbij zouden de Duitsers af moeten zien van bepaalde politieke voor een aantal economische concessies van de Fransen. De Duitse industriëlen hebben zich accoord verklaard met he plan van Mendès-France voor een „Frans- Duitse industriegemeenschap", aldus Reu ter, behoudens het project voor de kana lisatie van de Moezel. De Duitse indus triëlen, zo gaat Reuter verder, steunen van ganser harte het Franse plan voot gemeenschappelijke wapenfabrieken er economische samenwerking in Frans- Noord-Afrika. Later werd gemeld, dat premier Men dès-France het kabinet bijeen riep, on zijn ambtgenoten op de hoogte te stellen van de ontwikkeling der internationale situatie, zulks in verband met de huidige conferentie der Westelijke mogendheden in Parijs. EXAMEN OP ZEE WERD EEN SUCCES Dabby Greenberg, het meisje dat in Augustus 1954 aan boord van het ms Johan van Oldenbarnevelt van de stoom vaart maatschappij Nederland toelatings examen deed voor de universiteit van Brits Columbia, is geslaagd. Ze heeft kapitein Lap hartelijk bedankt voor de MORGEN VERTREKT INDRAPOERA VOOR 125e REIS Morgen zal het m.s. Indrapoera van de Koninklijke Rotterdamsche Llojd zijn 125ste reis aanvangen. Hierbij zijn niet inbegrepen de vele reizen, die de In drapoera in de oorlogsjaren heeft ge maakt, toen het schip verbouwd was tot troepentransportschip en ruim 58.000 ge allieerde militairen vervoerde. Aan dek van het schip, dat onder commando staat van kapitein J. Roos uit Wassenaar, werden twee personen rijtuigen voor de Indonesische spoorwe gen vervoerd. DUITSE VERBETERING VAN DE RADAR De directeur van het instituut ter be studering van hoge frequenties te Essen- Mülheim, professor Esau. heeft ver klaard, dat zijn instituut er in geslaagd is, de Amerikaanse uitvindingen op het gebied van radar zodanig voorbij te stre- dat bijvoorbeeld niet alleen tele graafpalen. doch ook de draden op het scherm zichtbaar worden. Aldus een be richt van A.F.P. „Edgar Bonnet" bestemd voor Suezkanaal (Van een onzer verslaggevers) Aan boei II in de Waalhaven te Rotter dam stond gisteren een zware staaldraad als een piahosnaar zo sterk gespannen. Wild kolkte het water achter de twee schioeven van *s werelds sterkste zee sleper, de Edgar Bonnet, die door L. Smit Zoon te Kinderdijk is gebouwd voor rekening van de Suez Kanaal Maat schappij. Daar waar de vaart uiterst be hoedzaam en traag moet zijn raken dik wijls grote schepen vast. Aan de Edgar Bonnet is straks de taak, in het Suezka naal gestrande schepen vlot te slepen. Hiertoe de sleepboot uitgerust met twee Smit-M.A.N. Dieselmotoren van 2250 voortstuwingsas P.K. elk. De Edgar Bonnet, genoemd naar een ■roegere directeur van de Suez Kanaal Mij, is dezer dagen de rivier af komen zakken om beproefd en overgedragen te worden. Reeds twee weken geleden zou het schip proefvaren, maar toen raakt» en schroef in het ongerede. Gistermorgen begon men eerst goed. De sleepboot maakte daarbij een bijzonder forse indruk. Dat kwam ook omdat schip zeer breed is. Daar het niet te lang mocht worden, hebben de ont werpers het vermogen namelijk over twee t elkaar geplaatste motoren verdeeld. Een sierlijk schip kan men de Edgar Bonnet niet noemen. Dat het voor zijn taak 'berekend zal zijn, lijkt zeer aan nemelijk. Niets is namelijk nagelaten om aan do gestelde eisen te voldoen. Heel wat hoofdbrekens moet het gekost hebben. de bouw nam twee jaar in beslag. Smit Zoon heeft de Edgar Bonnet als zeesleper ontworpen. Het schip heeft een lengte van 46 meter tussen de loodlijnen en een breedte op de spanten van 12 m. De holte is 5.5 meter en de maximum diepgang achter bedraagt 5 meter. Het schip meet 840 b.r.t. en heeft een (zeel- waterverplaatsing van 1230 ton. De sleepboot is uitgerust met een zware kaapstand voorop. Wanneer er bij vlot trekken weinig ruimte ls. kan men deze gebruiken en hierop 50 ton bijzetten. De kabel achterop heeft ook 50 ton trek kracht en wordt bovendien verend gc- hauden door middel van een hydraulischs plunjer. Ook als bergingsvaartulg kan de Ed gar Bonnet dienst doen. Het schip heeft vier onderwater bergingspompen. twer van 60 en twee van 100 m3 per uur, bi een opvoerhoogte van 12 meter. Er zijn twee laadbomen van elk 1.5 ton om pompen overboord te zetten en ti laadbomen van 2 ton voor ander w De sleepboot ls uitgerust met' een wa kanon, tien brandslangaansluitingen handbrandblusapparaten met poedervul- ling. De snelheid bedraagt vrij varend 15 knopen. De electrisch-hydraulische stuur- machine maakt mèt de verstelbare schroe ven het schip goed wendbaar. Het wen den en keren kan geschieden terwijl de motoren ln één richting blijven lopen. De bediening van de schroeven kan geschie den op vier plaatsen in en bij de brug. Van de verdere uitrusting noemei nog twee kleine kaapstanden van 5 ton elk, drie generatoren van 115 kw elk een klein havenaggregaat. De Edgar Bonnet heeft een actieradius van etmalen en kan 120 ton brandstof - ■vater innemen. Bij de navigatie staat de uit 34 koppen bestaande bemanning (vijf Europese officieren en voorts Ara- in en Egyptenaren) geen radar tei beschikking. Wel zijn er aan boord eer adio-peilinrichting en ebn telefoon- Bij Smit Zoon is eerder reeds eer kleinere sleepboot voor dezelfde maat schappij gebouwd, nl. de Qirsh van 150C P.K. Een vrijwel gelijk schip als de Qirsh is daar thans in bestelling. Bureau Weismüller zal de Edgar Bonnet ultbren- :n naar Port Said. Gisteren zijn o.m. ankerproeven ge houden. Vandaag voer de Edgar Bonnet proef op zee. In opdracht van de Suezkanaal- maatschappy is door L. Smit te Kinderdijk een zeesleepboot ge bouwd voor dienst op het Suez kanaal. Deze sleper, de sterkste der wereld, heeft een vermogen van 4500 pk en een snelheid van 15 knopen. De lengte is 46 m en de waterverplaatsing 1230 ton. Het vaartuig is genoemd naar een directeur der Suezkanaalmaat- schappij, Edgar Bonnet. Vandaag maakte de boot een poerfvaart. Voor vluchtelingenhulp nu f357.000 Het comité Vluchtelingenhulp heeft gisteren op zijn postrekening (51DU) bijdragen ontvangen tot een totaal van f33.000. In het geheel is tot en met gisteren binnengekomen f 357.000. Dit zijn in hoofdzaak stortingen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote bedrijven moet de uurloonactie nog beginnen of is zij juist deze week aan de gang. Het comité verwacht dan ook. dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen te vloeien. Verbolgenheid in Tweede Kamer AANDRANG OP DE INSTELLING VAN EEN NIEUWE BEZUINIGINGSCOMMISSIE Ondanks de gunstige conjunctuur, waar onder wij leven, is op de rijksbegroting voor 1955 van versobering in de staats huishouding niets te merken. Integen deel, sedert 1950 stijgt de bezetting van de rijksdiensten weer voortdurend. Al leen de salarislast heeft 't milliard reeds overschreden. Dit zijn enkele opmerkingen uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer ter voorbereiding van de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1955. In dit voorlopig verslag wordt ernstige ongerustheid uitgesproken, over de voortdurende stijging, die het niveau der rijksuitgaven nog steeds laat zien. Het gemak, waarmee uitgaven worden gevoteerd en gedaan, zo le zen we in dit voorlopig verslag, vormt een welhaast schrijnend con trast met het stage verzet van achter de regeringstafel tegen wel haast elke suggestie van belasting verlaging. Aangedrongen werd op de instelling van een nieuwe bezuini gingscommissie, die onafhankelijk van de regering voorstellen zou kun nen doen. Men achtte wel zeker, dat niet op alle bureaux even efficiënt wordt gewerkt. Bovendien doet het vreemd aan, dat de werkelijke personeelssterkte zo belang rijk afwijkt van de bij de begroting genomen sterkte delen deze onderscheiding voor het forum der wereld met andere voorgangers, ex perts op het terrein der geneeskunde en psysiologie. De mensheid en dat is niet slechts een vaag, abstract begrip maar die mensheid wordt gevormd door u en ik, ja, door een ieder, die als patiënt zijn huisarts consulteert, dient eerbied te heb ben voor deze medische dragers der cul- Nobelprijs voor 3 Amerik. artsen Voor hun strijd tegen de kinderverlamming De Nobelprijs voor geneeskunde e physiologie van dit jaar is gisteravond toegekend aan een groep van drie Ameri kaanse specialisten op het gebied van de kinderverlamming. Het zijn. volgens Reuter, de artsen John F. N. Enders. Th. Weller en F. Robbins. allen verbonden aan 'n kinderziekenhuis Boston. De prijs is 181.646 Zweedse kronen groot (circa 126.000 gulden). Deze artsen, mede werkzaam aan de Havard univer siteit te Boston, hebben deze hoge onder scheiding gekregen voor hun ontdekking, dat het mogelijk is het virus der kinder verlamming te kweken in culturen van verschillende weefsels. Daarmee hebben zij de weg geopend, aldus A.P. tot een nieuwe aanval op deze vreselijke ziekte. Het bedrag zal door hen gelijkelijk wor den gedeeld. Dit zijn de eerste bekroningen voor dit tar, nu het Noorse parlement eerder be sloten had, geen vredesprijs uit te reiken. De drie beroemde Amerikaanse geleerden zullen worden uitgenodigd om op 10 De cember naar Stockholm te komen, ten einde de prijs uit handen van koning Gustaaf Adolf in ontvangst te nemen. Op October volgt de bekendmaking van de prijswinnaar voor de literatuur; op 3 November die voor natuurkunde en t opof fering van heel hun persoonlijk leven, veel hebben gedaan voor de lijdende mensheid. Wij denken aan Koch, Finsen, Pawlow, Carrel, Einthoven, Wagner-Jauregg, Eykman, Fleming, allen coryfeeën op het gebied der psysiologie en geneeskunde en onderscheiden met de Nobelprijs. De drie Amerikanen (van links naar rechts op de foto: Thomas H. Weller, John Franklin Enders en Frede rick C. Robbins) zulen op 10 Decembei naar Stockholm gaan, teneinde de hoge onderscheiding uit handen van koning Gustaaf Adolf, in ontvangst te De werkelijke sterkte per 3 Juni 1954 is procent lager dan de raming voor 1954 zelfs 8 procent lager dan die voor 1955. Wordt de begroting nu opgeschroefd of erkt men met een te klein ambtenaren corps, zo wenste men te weten. In het voorlopig verslag wordt verder de vraag gesteld, of bij het huidige re- geerbeleid de investeringsactiviteit wel voldoende wordt geprikkeld. De winsten, die door een juiste investering worden verkregen, behoren voor een groot deel aan de onderneming zelf en daarmee de hieraan hun inkomen ontlenende personen ten goede te komen. Bij talrijke ondernemingen is er een ongunstige ver houding tussen vreemd en eigen vermo gen. Gevraagd werd ook, of het huidige aan passingsproces zich ook verder geheel zal moeten voltrekken aan de zijde van lo- en prijzen of dat de aanpassing, al thans voor een deel. zou kunnen geschie den door een wijziging van de wissel koers. In dit verband werd gevraagd, of de regering ook de mogelijkheid van een revaluatie heeft overwogen. Aangedrongen werd op 'n doen ingaan spoedig mogelijk van de aangekondig de belastingverlagingen. Bij de samen stelling van het voorlopig verslag kon overigens geen rekening meer worden gehouden met de toezegging der regering, dat deze verlagingen zo mogelijk voor 1 Januari 1956 zullen ingaan. Iets voor u? Een feestelijk japonnetje, dat toch in wezen heel eenvoudig is. De rok is aan de taille gerimpeld, het corsage heeft een bescheiden asymetrisch decolleté. De brede sjerp in een contrasterende kleur geeft echter het bijzondere effect. In een als vliegende schotel vermomde auto Persmannen in Mars-pakken ontliepen pak slaag Woedende boer, nucifere aardebewoner, dreef hen mei houweel op de vlucht Twee journalisten van het Parijse week blad „Samedi-Soir", zijn er onlangs in „mars-pakken" en een als vliegende scho tel vermomde auto op uitgetrokken om de waarde van ooggetuigeverslagen over de verschijning van geheimzinnige voor werpen te toetsen. Uitgerust met Bengaals vuur en lichtgevende raketten schillende kleuren, reisden zij 's nachts door dorpjes van het Franse land. in de omgeving van Toulouse. Door het geluid en het licht van hel vuurwerk, wékten zij de bewoners, waar na zij zich uit de voeten maakten en ir hun „vliegende schotel" verdwenen. Om hun experiment te voltooien, bega ven de journalisten zich overdag in hun gewone kleding naar de dorpen, waar zij tevoren als bewoners van een andere we reld waren opgetreden. De personen, die zij ondervroegen, ga ven vaak uiteenlopende antwoorden. Som migen hadden „reuzen" gezien, anderen dwergen van één meter twintig. Weer anderen 6praken van vreemde pen, die zij hadden waargenomen. In één dorp was het avontuur bijna slecht voor de journalisten afgelopen. Na dat de bewoners door acht raketten wa- gewekt, kwam een woedende boer buiten, zwaaiend met een houweel. Deze aardbewoner bleek voor niets of niemand bang te zijn, want hij stormde op de indringers af zonder tot staan te worden gebracht door de verblindende zaklantaarns of hot koudvuur van de „Mars"-bewoners. Andere boeren sloten zich bij hun voorman aan, gereed voor een klopjacht". De journalisten wijten zich echter nog net In veiligheid te brengen. Door het afschieten van een groene raket, simuleerden zij hot vertrek van een ruim tevoertuig. Heden op pag. 5 Britse regering aarzelt in te grijpen "yOOR EEN WAARDE VAN een mil- liard gulden wordt aan goederen vast gehouden in de Britse havens. Gelukkig, is het goederenvervoer door de lucht snel toegenomen, want de grote luchtvaart maatschappijen maken zelfs extra vluch ten In de havens van Londen, Liverpool, Birkenhead, Garston, Hull en Rochester, en Southampton ligt momenteel het werk stil. Gisteravond kwam van regerings zijde de wenk, dat misschien het einde der havenstaking, die reeds achttien da gen duurt, nabij zou zijn. Zover zijn wij echter nog niet en inmid dels ligt het voedsel te rotten in de rui- van de schepen. Vandaag zal weder- :en kabinetszitting plaats hebben. Nog steeds is niet definitief verklaard, dat het leger zal worden ingeschakeld. De toestand in de verschillende havens was gisteren als volgt: Londen: 26.500 man staken; 166 schepen liggen stil. Huil: 3.000 man staken. 22 schepen lig gen stiL Southampton: 2 000 man staken. 30 schepen liggen stiL Liverpool cn Birkenhead: 12.000 man staken en 87 schepen liggen stiL Garston: 735 man. staken en 25 schepen liggen stiL Rochester: 190 man. staken en 5 schepen liggen stil. Het Amerikaanse passagiersschip Uni ted States heeft zijn uitreis in Le Havre beëindigd en zal niet doorvaren naar Southampton. Eerder werd vermeld, dat Sir Arthur Deakin, secretaris-generaal van de algemene en transport-arbeiders bond. de staking veroordeeld heeft. Nader wordt gemeld, dat de Oranje (Stoomvaart MU Nederland), die morgen te Amsterdam zal aankomen, Southamp ton niet zal aandoen voor de voor Enge land bestemde passagiers. Die zullen in Amsterdam van boord gaan met hun handbagage cn per bus naar Hoek van Holland worden gebracht, vanwaar zU met de dagboot naar Harwich zullen gaan. Hun grote bagage zal hen ten spoedigste Fraude bij gasbedrijf Elburg beloopt 5 a 10 duizend De door de ambtenaren van het cen traal bureau voor verificatie ontdekte fraude bij de administratie van het gas bedrijf te Elburg, is geconstateerd in de cokesadministratie en beloopt 5 10 dui zend gulden. Na de voorziening der fa briek met een propaanlnstallatie, hetgeen een Jaar geleden geschiedde, is bij de uitverkoop van de cokesvoorraad het te kort ontdekt. De bedrijfsleider A. H. is zoals we gisteren meldden gearresteerd en heeft bekend. tRuMancl1954 Toch hebben Hélène cn Pierre Laza- reff een wonderlijke indruk gekregen van de liefde in de Sow jet. „JF 'aar zijn hier de mensen, die van liefde dromen?" zo vragen zij zich af in de boeiende reportage, die wij heden publiceren op pagina 5. De 6-jarige Boukje Wolters, wonen- an de Breedveldsingel te Rotterdam, die Zondagmiddag tegen een auto is ge lopen, is gisteren overleden. HET WEERIN EUROPA 1 sl 1 "2 M 1 3 1 I llfS Ej» 1 Helsinki Stockholm Oslo licht bew. nevel ZZW 2 WZW 0 ZW 5 5 2 7 0 Knpenh zw. bew. goh bew. ZW 8 ZZW 4 10 0 Brussel Parijs zw. bew. ZW 3 ZZW 1 10 0.1 Bordeaux Grenoble zw bew. geh. bew. windstil windstil 10 0 1 10 5 w-.vhau zw bew. WZW 4 10 0 Kr.nkfort nevel ZW 6 9 0 Zurich mist" windstil 9 0.1 Wenen Rome™" regen licht bew. W 1 windstil OZO 4 11 0 8 0.2 13 0 WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond Veranderlijke bewolking. Vanavond plaatselijk enige regen, morgen enkele ver spreide buien. Matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt vanmorgen 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1